BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Uit Almeloo wordt aan de Z. Ct. gemeld De vorige avond en nacht waren kalm. Des daags was als het ware het eenige bijzondere voorval, dat een aantal werkstakers eene samen komst in de gemeente Ambt Alme loo hadden met een viertal van elders gekomen sociaal-democraten, die des namiddags weder vertrokken. Men zegt, dat door deze het plegen van baldadigheden is afgekeurd. De schutterij was van 5 tot 10 uur 's avonds in het gemeentehuis ge consigneerd zij behoefde niet han delend op te treden. De rijksveld- wacht werd Woensdagavond op nieuw versterkt. Ook van de rijks- en gemeentepolitie werd dien avond geen buitengewoon optreden ge- eiscbt. Donderdagmorgen bewogen zich vele arbeiders op straat, doch de rust bleef bewaard. Eenigen heb ben aan de firma H. B. Scbolten verklaard, het werk te zullen her vatten, wanneer de loonsverminde ring voor een gedeelte werd inge trokken. Of deze schikking getrof fen zal worden, is nog onbekend. Nader wordt verzekerd, dat de loons vermindering bij de firma's Gebr. Scholten Co. en H. B. Schol ten niet is voorafgegaan door eene gelijke verminderingm eenige andere fabrieken. In eene fabriek slechts zou reeds in October het weefloon iets verminderd zijnop die fabriek bleef echter een goede geest heer- schen. In de strafgevangenis te Leeu warden waren op Januari j.l. aan wezig 261 gevaDgeDen. Te Smilde, zijn weder twee wilde varkens gezien. Ook bij Diever houden zich deze dieren op. Zij wer den o. a. in een deel gezien en door de bewoners verjaagd. Het Hdil. verneemt, dat het onderzoek door B. en W. van West stellingwerf ingesteld, in zake de administratie van den geschorsten gemeente-ontvanger, aan het licht heeft gebracht, dat er ruim f 4000 te kort is.; De geheimzinnige kist van den overleden boer Sijtsma te Tjerk- gaast, meer onder den naam Sijtse Gerbens bekend, is geopend. Sprak men van eenen schat van f 87,000, die daarin verborgen zou zijn, bij zoo groote verwachting moest de inhoud wel tegenvallen. Opmerkelijk was het echter, hoe de geldbuidels, alle met munt van het jaar 1847 gevuld, verborgen waren. In de buitenste kist vond men eerst eenige voorwerpen zon der waarde, als oude kachelpijpen en stukken bordpapier, maar daar onder werd eene nieuwe kist ge vonden, waarin de schat lag, eene waarde van f 5000 vertegenwoor digende. De gebeele erfenis bedraagt f50 000, en al is deze nu niet zoo groot als eerst gedacht werd, zij komt den beiden familieleden, die het niet zoo breed hebben, goed te stade. Opmerkelijk was het dat Sijtse geeD dokter wilde hebben, doch er eindelijk toe overging, toen zijne huishoudster zc.de de visite te zul len bèta'en. Door de vereeniging tot be vordering der bouwkunst te Gronin gen zijn van de 13 ontwerpers voor de prijsvraag «een boerderij», be kroond met den ln prijs 't ontwerp «Entreprise», van den heer P. J. Boswinkel, chef de bureau bij de Staatsspoorwegen te Groningen, met den 2n prijs «Eendracht» van den heer A. Gröner, te Utrecht. De jury bestond uit de bouwkundigen P. M. A. Huurman, J. Kruisinga te Gro ningen en de landbouwers J. Rein- dersma te Ureterp en A. Waalkens te Blijham. RECHTSZAKEN. Voor de nrr.-reclltb. te Maastricht werd 11. Dinsdag behandeld een vonnis van het kantongerecht te Gulpen, dd. 30 November jl., waarbij de oud-burgemees ter en het raadslid 11. Boers van Slenae- ken, ter zake van wildstrooperij, tot eene boete van f 20 subs. 4 (lagen hechtenis werd veroordeeld. Het O. M. eischte bevestiging vau het vonnis in eerste instantie gewezen, met veroordeeling van den beklaagde in de kosten van het hooger beroep. Mr. Haex trad als verdediger voor den beklaagde op, en bepleitte vrijspraak. Uit spraak a. s. Maandag. KERiiiÜEÜWS. Ned. Horv. Kerk. Beroepen te Marken (cl. Edam), ds. -G. Nijhuis te Berlicum (cl. Leeuwarden.) Engeland. De Times meldt, dat levendige onderhandelingen gevoerd worden tusschen Berlijn, Weenen en St. Petersburg ter verzekering van het behoud des vredes. De Turk- sche ambassadeur heeft aan de mo gendheden doen weten, dat zij zul len worden uitgenoodigd tot het bij wonen eener conferentie, met het doel om het tractaat van Berlijn tot een voorwerp van onderzoek te maken, niet om het te wijzigen, maar wel om de beteekenis van enkele zijner bepalingen vast te stellen. Hij voegde er bij, dat prins Ferdinand zal wor den aan het verstand gebracht, dat hij Bulgarije moet verlaten. De Standard verneemt uit Berlijn, dat de geruchten omtrent onderhan delingen tusschen de mogendheden, door Rusland uitgestrooid, niets dan proefbalonnen zijn. Want in elk ge val is het zeker dat Rusland geen mandaat zal ontvangen om in Bulgarije tusschenbeide te komen. Voor eenige weken werd door de Engelsche pers meiding gemaakt van het gerucbt, dat de Admirali teit van plan was eene Zuidpool expeditie uit te zenden. Hiervan schijnt echter niets te zullen komen. Maar het Genootschap tot onderzoek van den Zuidpool zal prijzen uit loven voor het doordringen tot een zekeren breedtegraad. De geldmiddelen, waarover voor een anti-Arctischen onderzoekings tocht beschikt kan worden, bepalen zich tot eene toezegging der Austra lische koloniën om 5000 pd. st. te geven, als het moederland eene ge lijke som beschikbaar stelt. Koningin Victoria wordt 15 Februari te Florence verwacht in de villa Palmieri. Duitsehland. Het bekende Rijks daglid Hasenclever, die in een krank zinnigengesticht verpleegd wordt, is thans, daar de geneesheeren wanho pen aan zijn genezing, onder cura- teele gesteld. Er zal nu een nieuwe verkiezing ra bet betrokken district te Berlijn moeten plaats hebben. Frankrijk. Le Royer ie gekozen tot voorzitter van den Senaat. De Kamer beeft met 265 tegen 197 stemmen bet voorstel-Basly verworpen, strekkende tot het ver- leenen van politieke en militaire amnestie. Falhères beantwoordde eene vraag naar aanleiding der ontzetting van Vigneau als rechter van instructie in de zaak-Wilson. De urgentie werd gevraagd voor een voorstel, strek kende om de politieke verantwoor delijkheid van het ministerie af te wentelen, doch dit werd verworpen. Het bericht van den moord op den Franschen vice-consul te Djeddah, Lostalot, is nog niet be vestigd. Italië. De Italianen te Massowah hebben een aanvang gemaakt men hun veldtocht tegen de Abessiniërs. De Italiaansche troepen zijn voort- gerukt tot Dogali, bet dorpje waar in het voorjaar 500 hunner strijd makkers door de Abessiniers werden omgebracht. Generaal San Marzano, de opperbevelhebber, heeft nu ook zijn hoofdkwartier van Massowah naar Monkullo verlegd. Meu ver wacht nu spoedig een beslissend gevecht. De Paus bezocht Dinsdag met veel belangstelling de afdeeling Hol land van de tentoonstelling in bet Vatikaan. Rusland. Het Journ. de St. Pé ter sè. spreekt zijn leedwezen uit over het opstootje te Burgas en voegt daarbij dat door dergelijke midde len het Bulgaarsche vraagstuk niet op wettige wijze tot oplossing kan worden gebracht. Naar zoodauige oplossiDg te streven moet volgens bet genoemde blad bet voornaamste doel zijn, in bet belaDg van bet land zelf zoowel als vau de alge meene rust. In de staatsbegrooting voor 1888 zijn de gewone ontvangsten geraamd op rbl. 851,767,628 en de uitgaven op rbl. 851,242,423. De buitengewone ontvangsten zijn op rbl. 33,724,895 en de bi.itengewone uitgaven op rbl. 24,250,100geraamd. Volgens de St. Petersburgsche Börsen Ztg. wordt er in de memorie van toelichting door den minister vau Financiën de bijzondere opmerk zaamheid op gevestigd dat de oor- logsbegrooting eenigszins verlaagd is, hetgeen het bewijs levert van de groote en oprechte liefde van Rusland voor den vrede, die, naar men hopen mag, de vredelievende politiek van den Czaar zal doen zegevieren. De Russische ofiicieele cou rant van Turkestan meldt dat de opening van de verlengde Trans- kaspische spoorweglijn tot Samar kand zal plaats hebben op den 15/27sten Mei a. s. De aardwerken van dezen nieuwen spoorweg zijn nagenoeg geheel gereed. Men moet thans nog twee bruggen bouwen over bet besproeiings-kanaal van Naroepaï, en deze zullen tegen het voorjaar gereed komen. De militaire magazijnen te Warschau zijn met een groote hoe veelheid patronen en munitie afge brand. Men schrijft de ramp aan boos opzet toe. Te Routschouk heeft eene groo te manifestatie plaats gehad tegen prins Ferdinand, bij gelegenheid van het Griekscbe kerstfeest. Uit de meeste huizen werden vlaggen gestoken op welke stond te lezen «Weg met den Coburger». Er zijn vele personen in hechtenis geno men. De politie maakte charges, waarop bet volk met geweerscho ten antwoordde. Verscheiden lieden werden gekwetst of gedood. Zondag is te Antwerpen in de zalen van den Cercle artistique een zeldzaam feest gevierd. De held daar van was de heer Pierre de la Mon tague, sedert 25 jaren directeur-uit gever van den Antwerpschen Pré- curseurdie in de eerste dagen dezer maand juist 50 jareu aan het blad verbonden was. In Januari 1838 kwam bij als leerling-letterzetter op de zetterij van liet blad, en ach tereenvolgens was bij gezel, mees terknecht, chef der zetterij en druk kerij, medewerker aan de redactie, en eindelijk sedert 1863, toen het blad eene commanditaire vennoot schap werd. directeur-gérant. Ook buiten zijn dagelijkschen werkkring heeft de heer De la Mon- tagne zich verdienstelijk gemaakt, vooral door den steun in we kzaam- heid en geld aan een aantal philantro- pische instellingen te Antwerpen geschonken. Tallooze bewijzen van sympathie werden Zondag den ju bilaris uit alle kringen der maat schappij betoond. Een hoogst eigenaardig lief dadigheidsfeest werd Maandag 11. te Brussel gegeven door de «Club der 100 Kilo's». Deze club heeft haar zonderlin gen naam te danken aan het eerste artikel barer statutendaarin wordt namelijk bepaald, dat men geeu lid kan worden, indien men niet mins tens 100 Kilo weegt. Men zal gemakkelijk kunnen be grijpen, hoe orgiueel bet feest was, wanneer men weet, dat een kolos sus vau 120 Kilo zich met de con trole belast had; reuzen van 100, 105 en meer Kilo de vrouwelijke genoodigdeu binnenleidden en dito moderne giganten als commissaris sen van orde fougeerden. Behalve uit een concert, waaraan de eerste artisten hunne medewer- verleenden, bestond het feest uit een bal, en dit bal was de «clou» van den avond. Als eerste dans kwam op het balboekje voor: de Qua drille der 100 Kilo's. De president der club, de beer Reuard (een veertje van 290 oude ponden!) daoste voor. Niet te verwonderen intusschen was 't, dat reeds bij den aanvang van den derden dans de 100 Kilo's reeds voor het meerendeel uit de balzaal naar de zaal der buffetten gedeserteerd wareu, om het veld geheel aan de slankere genoodig deu over te laten. De eerste terechtstelling in Engeland in dit jaar heeft Dinsdag in de gevangenis van Cork plaats gehad. Dr. Cross, die zijn vrouw vergiftigd had en die ter dood werd gebracht, hield zich heel kalm. Hij vermaakte zijn vermogen (circa 24.000 pd. st.) gedeeltelijk aanzijn gouvernante, gedeeltelijk aan zijn zuster en zijn neven. Men meldt uit Queenstown, dd. 8 Jan.: Het barkschip Alloniy arriveerde hier gisteren van San- Franci8CO met eene lading tarwe. Het schip had op de reis veel ge leden. De gezagvoerder rapporteert dat den 17den Oct. een man over boord viel en in de golven verdween voordat men hem kon te hulp ko men. Door zwaar stormwrder werd alles van dek, ok de dekhut, over boord geslagen en vele zeilen aan flarden gescheurd. Bij Kaap Hoorn viel een stuurmansleerling uit den mast, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Een matroos viel van den bezaansboom in zee en de kok sprong overboord en verdronk. Professor Levasseur, van het «International Statistical Institute», begroot de bevolking der ganscbe aarde op 1483 millioen en China alleen op 400 millioen. Het land der advocaten heeft een Eugelsch blad Frankrijk ge noemd, en een Fransch blad heeft nu in antwoord juist bewezen dat Engeland «bet land der advoca ten» is. Heeft Frankrijk één advocaat op iedere 1870 iuwoners, in Engeland telt men er één op iedere 1200. Zoo beeft Duitsehland één advocaat op 12000 inwoners In Parijs is een nieuwe soort van exploitatie voor eene leesbiblio theek uitgevonden. Men begint met een gebonden boek voor 3 fr. 50 te koopen, waaraan is toegevoegd een lijst van de hötels en restau raties ra Europa, waar men het kan ruilen voor een ander, tegen bijbe taling van 50 centimes. Men kan dus op reis overal lectuur vinden zonder boeken mee te sleepen. Wil men zijn lidmaatschap doen eindi gen, dan geeft men het boek, dat men op dat oogeti blik m huur heeft, onverschillig waar men zich bevindt, tegen betaling van 3 fres. terug en de zaak is afgeloopen. Daar de tegenwoordige wa terbekkens van Parijs slechts 90 meter boog liggen, zou de vermeer dering der valhoogte met 30 meter bij een toevloed van 20,000 liters in de seconde, de drukking van het water aanzienlijk grooter maken en ook een geweldige drijfkracht in 't leven roepen. De beer Ritter rekent u.t, dat men hierdoor tegen billijken prijs geheel Parijs niet al leen van voortreffelijk drinkwater, maar ook van electrisch licht en van beweegkracht voor tal van fa brieken en werkplaatsen zou kun nen voorzien. Voor de uitvoering van dit grootsche plan denkt de ontwerper slechts zes jaar noodig te hebben. In een café-chantant. Een Pruisisch officier liep indenFransch- Duitschen oorlog door een stille en verlaten straat van Orleans en kwam ook voorbij een van de meest be zochte café-chantants van de stad, doch dat natuurlijk verondersteld werd gesloten te zijn. Van daar de groote verrassing vau den officier, toen hem de tonen van een uitmuntende piano, die blijk baar door een meesterhand werd be speeld, in de ooreu klonken, terwijl het hem soms ook voortkwam, als hoorde hij zware stappen, die van een talrijk auditorium getuigden. Begeerig te weten, hoe zoo iets mogelijk was na den vreeselijken strijd die den vorigen dag bij en in de 6tad was gestreden, ging hij naar binnen en zag een Pruisischen trein-soldaat voor de piano zitten. Deze was de eenige mensch in de tot stal ingerichte groote zaal, wel ke hij schitterend bad verlicht, en zijn toehoorders waren een menigte paarden, die met gespitste ooren en opgeheven koppen naar een sinfonie van Beethoven luisterden. Volgens het blad Paris heeft een Duitsch officier zich ongunstig uitgelaten over een jong Fransch meisjeeen Fransch officier, bloed verwant van het meisje, heeft hierop voldoening gevraagd. Een tweege vecht met het pistool op 25 passen volgde aan de Belgische grenzen, waarbij de Duitsche officier gedood wjrd. De kogel van den Duitschen officier raakte slechts de kepi van den Franscbman. Men heeft tegenover den Duit schen kroonprins te San Remo een groote laagheid begaan door al zijn lievelingshonden te vergiftigen. Bij den gemeenteraad van Ber lijn is het voorstel ingediend^ om de politie, die thans 3478 agenten met 346 wachtmeesters te voet en 220 agenten met 18 wachtmeesters te paard telt, te vermeerderen met 320 man en 22 wachtmeesters, bene vens 2 hoofdlieden. De Pruisische Landdag moet dit voorstel vooraf goedkeuren, omdat de tractementen voor de politie der hoofdstad op de landsbegrooting worden gebracht. De tabaksplanter uit Havanna, die 10,000 sigaren zond aan bet Koninkje van Spanje, heeft zijn zon derling geschenk in een brief ge motiveerd. Hij tchnjft, dat deze si garen van een gewas afkomstig zijn, dat slechts eens in de vijftien of twin tig jaar kan verwacht wordeD; men moest dus de sigaren voor Z. M. bewaren, opdat Koning Alfous XIII, als hij later den leeftijd bereikte waarop hij zou gaan rooken, ze ker zou zijn vau althans met een goede soon te begiunen. De Ko ningin Regentes heeft gelastdat de kist zorgvuldig bewaard zou worden en richtte tot den schenker eene dankbetuiging. Een kind van 3 maanden te Madona (Italië), dat alleen in de wieg achtergelaten was, is door een kat, die op de kleine was gaan sla pen, dood gedrukt. Te Milaan dus meldt de Secoio is dezer dagen een tim merman gestorven die, zonderlin- gerwijze, zich gedurende zijn leven de grootste ontberingen beeft ge troost, ten einde zich de weelde van een schitterende begrafenis te kunnen veroorloven. En deze wensch is verwezenlijkt, in een kostbare lijkkist werd zijn stoffelijk overschot, in een lijkwagen 1ste klasse, naar het kerktiof vervoerd, gevolgd door verscheidene prachtige lijkkoetsen met lakeien, bijgezet in een graf, met prachtige doorbloeieode gewas sen beplant. Op de hoofdspoorweglijnen der Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika loopen sedert kort zoogenaamde «Veslibuled trains», welke zeer net en geriefelijk zijn ingericht. De naam «Vestibuled trams» komt daarvan, dat de wagens zoo zijn ingericht, dat elke trein slechts éénen wagen voorstelt, en men zich van het be gin tot bet einde van den trein kan begeven, zonder last van rook der locomotieven of van het weder te hebben. Dezer dagen werden door den «New-York Central and Hudson River» spoorweg eenige spoorweg- mannen uitgenoodigd eene reis (van New-York naar Albany) met ge noemden soort trein mede te maken. De trein bestond uit 6 waggons een buffet-, eeu restauratie-, twee slaap en twee gezelscbaps (parlor-) wagens. De wagens zijn van binnen geheel van ingelegd mahoniehout eu de metaal versieringen en het ta pisseriewerk zijn smaakvol aange bracht. De verlichting geschiedt met olielampende verwarming door heet water naar het systeem der Safety Car Heating L ghtiDg Co. Daar het den dag van de proefne ming niet koud was, kon men over het meer of minder goed voldoen van het verwarmings-systeem weinig oordeelen. In den trein bevonden zich ook eene toilet-, eene bad-, eene lees- en rookkamer met de beste tijdschriften en een bibliotheek van 300 boeken. Een gedrukt prospectus van de aan wezige boeken wordt in den trein verdeeld en een bediende brengt den reizigers de gewenschte boeken. Op den Union Pacific spoor weg is Maandag jl. nabij Cheyenne, in Wyoming, een goederentrein in botsing gekomen met een personen trein. Twee voor het vervoer van landverhuizers bestemde wagens werden geheel vernield en enkele andere wagens geraakten in brand. Twee kinderen kwamen in de vlam men om, en tien personen werden gekwetst. De thermometer stond op 20 graden beneden nul; van ver scheiden reizigers bevroren de lede maten. In den schouwburg te Wake field, Wisconsin, hield men eeu aap, die vrij rondliep; het dier voudeen kruik olie staan en kwam op den inval zich het lijf daarmede te be smeren. Bij zijn kapriolen kwam hij te dicht bij eene lamp en raakte in brand, waarbij bij als dol rond holde en alles deed vuur vatten wat hij aanraakte. In korten tijd stond het gebouw in lichterlaaie, de brand sloeg op de belendende huizen over en spoedig was Wake field, dat geheel uit houten wo-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3