STADSNIEUWS. HAARLEMMER HALLETJES. BINNEN LAN I). BUITENLAND. De Neurenbergers redden hun beeld, doch kregen den bijnaam //Herrgott- schwiirzer", dien zij zich echter niet bizon der aantrokken, want de Zweden hadden het nakijken. Het is waarlijk of ik al maar door bab bel en mij dunkt het wordt tijd om te eindigen. Anders, ik heb nog stof, maar zelf moet ik zeggen, dat het eens moet ophouden. Toch nog een paar dingen: van hier uit trokken niet alleen geleer den etc. Europa door, ook kooplieden ver breidden Duitschlaud's roem in het bui tenland. Met namen werden er mij genoemd. Zelf had ik het groote genoegen, het huis te zien, waar een der kranigste, on- deruemendste lui van den laatsten tijd ziju leerjaren doorbracht. Vergis ik mij niet, dan leeft hij nog, of liever dan is hij te nauwernood in den vollen bloei zijner jaren en dan moet hij een der steun pilaren der Amsterdamsche Beurs zijn. Dus noem ik geen naara.Daarom was mij het huis Adlerstrasse 27(vroeger 305) hoogst belang rijk. Met welbehagen bracht ik er eenige minuten in door, liet mij een en ander vertellen en gevoelde warme sympathie voor dien ijver en volharding. Trouwens, al zullen wij niet licht alle Duitsche toe standen verheerlijken of wenschen, toch gaarne eere en volle eere ook aan wat die verdient. Het zal ons goed zijn, als wij dit van harte kunnen zeggenik schrijf het dan ook alleen, omdat het van harte is. Kijk, nu heb ik zonder zoeken mijn laatste praatje bij den kop. In verband met het vorige wou ik u alleen nog zeg gen, dat het dikwijls u en mij geen kwaad zou doen, als wij een Neurenb erger trechter hadden. Weet ge waarom? Niet, dan zeg ik het ook niet. Denk er liever eens over, misschien moet ge lachen maar wees dan wijs en lach niet in wu". Kunt ge het niet raden, oefen dan ge duld en is deze of gene ondeugend genoeg, om u het geheim te verklappen, weet dan dat ik er reeds een voor u gekocht heb, ja vriend, ik heb er een. En toen ik toch in dien winkel was, langde ik nog 20 pfen nig uit en kocht er tegelijk een voor mij zelf. Gegroet, mijn zeer waarde Max! Nog altijd geen uieuw3 van Gertrud? De Uwe: M. de Beijer. Haarlem, 13 Januari. In de gemeente Haarlem beston den op 31 December 1887 213 lokaliteiten, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. (Bij de invoering der drankwet op 1 No vember 1881 was dit getal bijna 300). Zondag a. s. en volgende dagen zullen op het museum van Kunst nijverheid alhier weder een aantal platen tentoongesteld zijn, die be trekking hebben op vrouwelijke handwerken en weefsels uit verschil lende tijdperken. Men zal er Hongaarsche, Duit sche en Fransche motieven van bor duur- en stikwerk, alsook cheffers, monogrammen en heraldische voor beelden kunnen bezichtigen. De belangrijke verzameling cos tumes uit alle tijdperken, die hieraan toegevoegd is, maakt het geheel zeer aantrekkelijk. Een bezoek aan het museum wordt vooral dames zeer aaabevolen. Zon dag is de toegaDg vrij. Het was zeker naar veler wensch, dat de Nieuwe Eotterdamsche schouwburg-maatschappij Vrijdag avond het verzoek had ingewilligd in den Nieuwen Schouwburg alhier nogmaals «Kleine Jacques» ten too- neele te voeren. De belangstelling komt ons in deze zeer gewettigd voor, het is een stuk vol gezonde toestanden, doch tevens verre boven het alle- Een Zaterdagavondpraatje. xx. Vandaag is er markt. Ik houd er van om daar rond te kuieren en te hooren hoe de volgelingen van Mercurius het aan leggen hunne dikwijls zeer goedkoope ar tikelen aan den man te brengen. Ik wan del dus het Verwulft over, dat vol is met allerlei voer- en rijtuigen en kom op de Botermarkt, waar de grootste drukte en levendigheid heerscht. //Pas op je zakken" roept de agent van politie, die daar staat. Bij navrage blijkt dat zooeven aan een vrouw een por- temonnaie is ontrold, eene waarschuwing om zich te wachten voor die industrieelen, die niets te koopen of te verkoopen heb ben en toch rijker van de markt heengaan dan ze er gekomen zijn. Als ik mijn hoofd geschud, mijn jas over mijn horloge dicht geknoopt en mijn hand gestoken heb in daagsche verheven, dat den toe schouwer in voortdurende spanning houdt en hem met bewondering vervult, wauDeer hij het ziet op voeren door krachten als die der genoemde vereeniging. De jongeheer N. de la Mar, die weder in de ti telrol optrad, gaf ons op nieuw zijn talent te aanschouwen; er steekt waarlijk veel aanleg in dezen jeug digen acteur. Het spel der overige acteurs waar- ouder de hh. Faassen, van Nieuw- land, Ruijgrok en andere welbeken den mochten wij reeds in het ver slag der eerste voorstelling bespre ken de dames Mevr. Kley, Bruijn- Sablairolles, Van Korlaar komt ook thans niet minder lof toe. Den Rotterdamschen tooneeli6ten zij een hartelijk tot weerziens 1 toe geroepen 1 In de concertzaal van de sociëteit «Vereeniging» gaf Vrijdagavond eeD Zweedsch sextet een concert. Zij die indertijd het Zweedsche kwartet hebben gehoord, hadden zeker hunne verwachting ten op zichte van dit gezelschap iets hoo- ger gespannen, dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. Eu teleur gesteld is die zeker niet. Men weet niet wat in dit gezel schap het meest te bewondereD, de zuiverheid van klank, de volkomen aaneensluiting der stemmen, de vast heid wat de maat betreft.En dan spre ken wij nog niet eens van de schoon heid der stemmende eerste tenor en de tweede bas waren vooral zeer verdienstelijk. Vaak meende men orgeltonen te hooren. Het luid applaus bewees dat wij iu deze waardeereode critiek op den steun van het publiek mogen re kenen. Tot ons leedwezen knnnen wij de verschillende nummers van het pro gramma niet afzonderlijk bespreken wèl was iu de zaal een teksthoekje verkrijgbaar, doch de zangers volg den dit in het minst niet. Het Hoofdbestuur der Algemeeue Vereeniging voor Bloembollen-cul tuur, alhier, heeft volgens circulaire van 5 Januari 1888) de eer aan de besturen der Afdeelingen en aao heeren leden mede te deelen, dat de 68ste Algemeeue Vergadering (eene buitengewone) zal plaats heb ben op Maandag den 30 Januari 1888, des namiddags te half een uur, in het lokaal «Felix Favore», in de Smedestraat, ingang Morin- nesteeg, alhier. Het voornemen bestaat de Ver gadering onafgebroken, zonder rust poos, te houden. De Vrijdagavond gehouden voor- loopige vergadering der nieuw op gerichte maatschappij «de Atlas», welke zich ten doel stelt om den minbemiildelden burgerman een eigen woning te verschaffen, was zeer druk bezocht. Als spreker tradt op de heer W. G. van Eijkern, die uitvoerig het doel der vereeniging uiteenzette. Uit zijne mededeelingen bleek, dat men 16 achtereenvolgende jaren een der woningen der maatschappij in huur zou moeten hebben om deze woning in eigendom te verkrijgen, een ter mijn, zóó kort, als nog bij geen der andere in ons land bestaande der gelijke maatschappijen het geval is. De huurprijs zou bedragen minstens f2,25 per week. Verder deelde de heer v. E. mede, dat het kapitaal den zak waar [mijn portemonnaie in zit, trekt de volgende toespraak mijn aandacht: «Hier heb ik een prachtig mes, vrienden. Dat is iets extra fijns, iets prachtigs, dat kost in Duitschland zes mark en in Frank rijk zes francs. Daar zit in een Nederland- sche eilemaat, een bascule waarmee je alles kunt wegen, vleesch, spek, postpak ketten, ham, worst, brood, daar kan je 10 kilo mee wegen. Elk streepje is een kilo.» Onder deze oratie neemt de Israëlitische koopman, die op een plank gesteund door schragen troont, het wondennes in de hand, trekt de bascule, een klein haakje, er uit en hangt er met triomfantelijken blik een gewicht aan waarop 10 kilo staat. „En als je die bascule niet meer ge bruiken wilt," gaat hij voort, „sla je hem er weer in en niemand zal zeggen dat er een bascule in het mes is. Dan heb ik hier nog verder in een groot mes en eeu pennemes. Dat is geen mes van lood, vrienden, geen mes van ijzer, maar dat is een mes van staal. Hier heb je een gul den van echt zilver, daar maak ik met dit mes een diepe snee in, zoo! en als het goed staal is, moet ik uit dezen slijp- der «Atlas» bedroeg f 200,000, waar van de helft zou worden besteed tot het aanschaffen van reeds be staande woningen of het bouwen van nieuwe, alnaarmate het voor- deeligst zou blijken. De huurders deelde hij verder mede behoefden geen rente van het kapitaal op te brengen; het ka pitaal wordt bij wijze van hypo theek renteloos voorgeschoten. De maatschappij stelt zich voor, zooals in de statuten is opgenomen, 50 pCt. van de ingekomen huren, welke voor den huurder dienen als aflossing van eigendomsrecht, tot delging van het hoofdkapitaal te besteden terwijl de andere 50 pGt. winstgevend zullen worden gemaakt. Op een desbetreffende vraag werd door spreker verklaard dat laatst genoemde 50 pCt. zouden kunnen afwerpen 1/i pCt. voor het eerste jaar en zoo vervolgens, zoodat in het 16e of laatste een rente van 4 pCt. was verkregen. Dit is echter niet het doel dat de maatschappij zich voor oogen stelt, daar zij als beginsel heeft aangenomen het kapitaal renteloos te verstrekken. Er werden voorts vele inlichtin gen gevraagd, die zoo duidelijk mo gelijk werden gegeven. Tal van personen wenschten zich reeds als lid aan te melden, doch daartoe was in deze vergadering geen gelegenheid. De spreker deelde mede, dat alsnog in den loop dezer maand een tweede vergadering zal plaats hebben, waarin de statuten zullen worden bekend gemaakt en er alsdan gelegenheid zal bestaan zich als lid te doen inschrijven, op de voorwaarden door de maatschappij gesteld. Tot deze voorwaarden behoort o. a. dat de huurder geregelde in komsten moet hebben, hetzij door vaste werkzaamheden of pensioen. Het onderhoud en reparatie der wo ning zijn voor rekening van den bewoner, omdat de maatschappij hoegenaamd geen rente van haar kapitaal verlangt. Nog kan worden medegedeeld dat het bestuur zal worden saamgesteld uit een president, een secretaris, een penningmeester en een directeur, die belast is met de loopende zaken. Op de statuten ie de koninklijke goedkeuring aangevraagd. Moge de maatschappij de «Atlas» een waardige plaats naast de reeds bestaande vereeuigingen van dien aard innemen. Blijkens achterstaande advertentie is ook hier ter stede, Jansweg 20 een inrichting geopend, genaamd «Volksrestauratie en Logement», waar meu tegen een uiterst billijk tarief verschillende spijzen, koffie en thee alsmede logies kan bekomen. We wenschen deze inrichting, die voorzeker in een langgevoelde be hoefte voorziet, een voorspoedig be- taan. Door de politie alhier is aange houden een 17-jarige knaap, die /.tch Vrijdagavond door middel van insluiping had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar laarzeD u een stal in de Kruisstraat. LETTEREN EN KUNST. Hot gunstig bekende tijdschrift „Jong Nederland», uitgegeven door de heeren Nijgh Sc Van Ditmar, heeft eenige wijzi ging ondergaan. Het zal voortaan twee maal 's maands verschijnen en telken reize een goede gravure geven. De heeren A. J. steen dien ik hier heb, vonken kunnen slaan!» De daad bij het woord voegende gelukt het den koopman ook werkelijk, een paar vonkjes voor den dag to brengen. „Ja, zul je zeggen, 't is wel een jood, maar zijn waar is toch goed. Dan heb ik er nog in een zaag, waar je alles mee kunt doorzagen. Ja menschen,» op een uabijzijnden boom wijzendo, „de boom groeit in den winter niet, maar dit mes wordt altijd gemaakt, want dat is men- schenwerk. En dan heb ik hier tenslotte nog een diamant om glas te snijden, dat is een best ding als je ver van de stad woont. Met dezen diamant snij je zoo goed als de beste schilder dat kan doen Tagelijk neemt hij ean paar van de lange stukken glas die op de geïmprovi seerde tribun» liggen, en snijdt ze werke lijk zeer juist en handig in kleine stukjes. „Het dikste glas kan je er mee snij den.» Ik geef f 25 aan iederen glazenma ker, die het beter kan dan ik. Heb je kippen of konijnen thuis, ue be esteu kun nen wel zien maar niet passeeren je neemt den glassnijder en je «nijdt iu het glas H. Van der Sloot en A. Groeneveld aijn met de redactie belast. Ook de heer de Sitter, lid van de Eerste Kamer voor Groningen, stelt zich als zoodanig niet her kiesbaar. Men meldt uit Parijs aan het Bil. dat aldaar een Nederlander in hechtenis genomen is, oud 36 jaren, die zich uitgaf voor den Prins van Oranje en eerst bij zijn landgenoo- ten en daarna bij Franschen geld trachtte te leenen. De man is blijk baar niet wel bij het hoofd. Het tekort der gewezen voe dingstentoonstelling te Amsterdam moet weder met f 10,000 toegeno men zijn, zoodat de volle waarborg som alsnog opgevraagd zal worden. Bij de trekkiDg der Turksche premieleening op 1 Dec. jl. is een prijs van 60,000 frank aan eenen ingezetene van Amsterdam ten deel gevallen, wien het bedrag terstond, na aftrek voor renteverlies, door een bankiershuis aldaar is uitbetaald. Men schrijft ons uit Hilversum Den 30en Januari e. k. zal dr. van Hengel alhier, zijn gouden feest als doctor vieren, terwijl hij tevens op dien dag zijn 40-jarig voorzit terschap van de commissie voor warme spijsuitdeeling zal herdenken. De vele vrienden van den waardi- gen grijsaard zullen voorzeker niet gaarne dien dag ongemerkt voorbij laten gaan. Het doopsgezinde weeshuis te De Rijp is eeu der fraaiste gebou wen van dat dorp. Alhoewel er geen weezen in verpleegd worden (wat gelukkig te noemen is, daar er op het oogenblik geen ouderlooze kin deren zijn), wordt het toch bewoond door eenen vader en eene moeder, die de verschillende vertrekken in zindelijken staat onderhouden en bij de samenkomsten der regenten voor het noodige zorgen. Meisjes van doopsgezinde ouders ontvangen daar onderwijs in naaien en breien onder leiding van mejuffrouw Klaartje Goesinne, die Donderdag den dag herdacht, waarop zij vóór 40 jaren als zoodanig werd aangesteld. Ter eere vau het oude besje wapperde de driekleur van verscheidene hui zen. De goederen, welke die kmde ren maken, worden éénmaal in de maand onder de behoeftigen van het kerkgenootschap uitgedeeld. Zondag zal te 's-Hage een congres van den Ijzer- en metaal werkersband in Nederland worden gehouden. Het hoofd van het z. g. in formatiebureau te 's-Hage, welks bestaan door de politie aldaar werd ontdekt, is heden aangehouden en overgebracht naar het huis van be waring. Hij was vroeger reeds in handen der politie, doch moest toen, wegens gebrek aan voldoend bewijs, op vrije voeten worden gelaten. De werklieden, die arbeiden aan de bedekking met gegalvani seerd ijzeren platen van de kap van het nieuwe Hollandsche spoorweg station in Den Haag zijn geplaatst op een houten reuzensteiger, een getimmerte op wielen welke over rails loopen. Eene gemakkelijke trap sluit het gebruik van ladders geheel uit. Deze veiligheidssteiger is vervaardigd naar een ontwerp van den heer Henri Eothoven Lz. (de kap wordt geleverd door de firma Enthoven), en is bij dit werk voor het eerst in Nederland in gebruik gesteld. Niettegenstaande den om- een poortje, zoo!» En met een snelheid, die van langdurige oefening blijk geeft, snijdt hij een stuk glas tot eeu tamelijk regelmatig poortje. „En wat kost nu dat mes? In Duitsch land vijf Mark, maar bij mij betaal je geen vijf, geen vier, geen drie, geen twee, geen een mark, bij mij betaal je voor dit mes, dat bevat een Neclerl. eilemaat, een bascule waarmee je twintig pond kunt wegen, een groot mes, een pennemes, een zaag en een glassnijder, bij mij zeg ik betaal je voor dat mes geen 65, geen 60, geen 55, geen 50, geen 45 cents. Bij mij betaal je voor dat mes niets meer dan de inkomende rechten, niets meer dan vier dubbeltjes of veertig centen.» Deze geheele oratie heeft de messen- koopman uitgesproken met een gezicht zoo strak als hout, waarin alleen de mond beweegt, terwijl de overige gelaatsspieren niet de minste verandering ondergaan. Als hij de laatste woorden heeft gezegd, wik kelt hij vlug het mes dat hij in de hand heeft in een stukje wit papier eu reikt het over aan den een of anderen markt- bezoeker, die door dit mes, dat de ge heele eneyclopaedie van deugden van snij- vaog, kan hij door vier man zon der buitengewone krachtsinspanning verplaatst worden. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld een persoon, die uit eene brievenbus van een kan toor een postwissel ontvreemdde en het daarop voorkomende bedrag, na eene valsche handteekening gezet te hebben, op het postkantoor ont ving. K. B., in dienst vau den heer Metzlaar te Oud-Delfshaven, werd Vrijdagmorgen door een slag van een paard de knieschijf verbrijzeld. Een echtpaar dat door Neder land met eenen draaimolen rond reisde en hier en daarook„deschoone Galathea" vertoonde, is te Gorin- chem aangehouden, daar de Bel gische Regeering hunne uitlevering heeft verzocht. Beiden waren door het hof te Gent elk tot 2 jaren ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het helen van gestolen gelden. Bij hunDe aanhouding moet eene aan merkelijke som in hun bezit zijn gevonden Uit voorzorg waren te Alme- loo Donderdagavond de schutters onder de wapens geroepen, zonder dat zij behoefden te patrouilleeren. daar alles rustig bleef. Vrijdag werd een besluit der pa troons op een voorstel der werklie den verwacht. De troep Zigeuners, die vat Rilland naar Rozendaal werd geleid, is van daar, onder geleide van 2 marec'naussées, getransporteerd naar de Belgische grenzen bij Esschen. 't Is mi maar weer de kunst ze er over te krijgen. Op last der justitie is Vrijdag door de politie te Deventer gearres teerd en gevankelijk Daar Arnhem overgebracht zekere G.te Ambt- Deutichem als verdacht vau door dynamietpatroneu den 21en Decem ber 11. twee visschersbooten te hebben doen springen. Te Beerta is een bejaard maD, algemeen bekend onder den naam Jan Doove, door den tram, van Fmsterwold komende, gegrepen, eenige meters meegesleurd en daar door vrij ernstig aan 't hoofd ge wond. Hij is naar Winschoten ver voerd. Zijn toestand is bevre digend. In de zitting van den gemeen teraad van Vlissingen op Vrijdag werd gunstig beschikt op het ver zoek van den heer W. H. Martin ingenieur aldaar, om eene concessii voor 50 jaren tot aanleg en exploi' tatie van een aanleg- en wandel- pier, tegenover het «Grand Hoteli op het Duin aldaar. Duitschlaiid. Dezer dagen zal prins Von Bismarck bij den Duit- schen Rijksdag een wetsontwerp indienen tot bestrijding der onkosten voor de hervorming van de land weer en den landstorm. De koster hiervoor blijken aanmerkelijk hoo- ger te zijn dan men verwachtte, want naar men uit Berlijn meldt, bedragen zij ongeveer 120,000,0(X Mark. De minister van Oorlog, ge neraal Bronsart Van Schellendorf bracht dezer dagen een bezoek te werktuigen in zich. vereeuigt, is bekoord geworden. Wij gaan maar verder en arriveeren dan spoedig bij den koopman in sigaren, wiens tong niet minder vlug is dan die ran zijn buurman. Hij biedt zijn waar aldus aan „Hieriseen partijtje sigaren, menschen afkomstig van een gefailleerd huis is Amsterdam. Ze branden als een kapok- fabriek die in lichtelaaie staat, en hel hart van een meisje dat verliefd is haalt er nog niet bij. Als je de asch laat vallen op de sneeuw dan denk je bij jezelf: wat is die sneeuw toch vuil! Echte havana, menschen, door zwarte negerinnen ge maakt! Vier voor een dubbeltje en een is vijf, zes, zeven en een om op te steken is acht. Pitje, patje poe en ik geef een doosje lucifers toe. Zeg je dal het zoo'c slechte tijd is om sigaren te rooken, dat gaat hier niet op. Je moet mij niet ge looven, je moet je zelf gelooven Naast hem staat de scharen- en messen' slijper. Hij is een van de zwijgende koop lieden op de markt en geeft vuur zoude: te spreken, als een grenadier van Napo leon, want hij doet voortdureud een regen vau vonken om zich heen vliegen. Aai

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2