NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De uoudvailei. Dinsdag 17 Januari 1888. No. 1391. 5e Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD ABOHHEMEÏÏTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. S T S N I E II W S. Haarlem, 16 Januari. De heer Job. Steenmao, violist alhier, gaf Zondagmiddag zijne twee de matinée musicale van dezen win ter. We mogen den concertgever gelukwenschen met de goede keuze zijner medewerksters mej. Nanny de Roever, zangeree nit Amster dam, en mej. A. Bastiaans, die zich met de piano-begeleiding had belast. Een aangenaam afwisselend programma werd door bet drietal vertolkt. De heer Steenman opende met een vioolconcert van Eerd. Ries. (Allegro. Larghetto, Introduzione e Rondo Vivace), waarin hij al zijne technische bekwaamheden ontwik kelde en daardoor dit nummer heer lijk genietbaar vertolkte. In de vioolsonate van Handel kwa-, men zijne talenten het voordeeligst uit. Ook het slotnummer, Romance en Mazourka van Aiex. Zarzycki was bizonder geschikt den heer S. van zijne gunstigste zijde te doen kennen. De grillige en toch zoo be vallige mazourka schonk vele moei lijkheden, welke glansrijk werden te boven gekomen. Mej. de Roever is eene jeugdige alt. Haar orgaan is diep en week, haar voordracht inDig. Met gloed werden de twee voor haar bestemde nummers van het programma ver tolkt. Zij zong: «Ariaaus Acis und Ga- lathea» van Handel, en vervolgens «Caro mio ben» van Giordani, «Iu- termezzo» van Schumann en «Zon- neliedje» van Cath. van Rennes. Vooral met het laatste was haar succes groot; op algemeen verlan gen werd het gebisseerd. Mej. Bastiaans had zich met de begeleiding der beide solisten belast; ze deed dit weder op de haar ken merkende rustige en geacheveerde wijze. Veel werkte zij tot het wel slagen van het geheel mede. Wij verheugen ons in het succes dat de uitvoeringen van kamermu ziek, waaronder wij ook de matinées van den heer Steenman rekenen, hier ter stede hebben. Het publiek toont ze ten volle te waardeeren, getuige de ook bij deze gelegenheid welgevulde zaal. Zooals wij reeds vermeldden zijn door wijlen mej. M. W. Webbekes, overleden 15 Dee. j.l., hier ter stede eenige legaten vermaakt. Men zendt ons daarvan thans de volledige op gaaf, welke als volgt luidt: f500 aan de diaconie-armen der R. K. gemeente, f 500 aan het R. K. weeshuis St. Jacob, f 300 aan de vereen, vau den H. Vincentius de Paulo, f 500 aan de diaconie-armen der Ned. Herv. gemeente, f 500 aan het Geref. weeshuis, f 500 aan het Luth. wees- en armenhuis, f500 aan de diaconie-armen der Luth. gemeente, f 250 aan de Israël. armeD, alles vrij van successie-rechten. Terwijl het Zondag vroor dat het kraakte en weinigen zich buiten waagden uit vrees voor den snij denden Noord-Oostenwind, brak er omstreeks half twaalf een hevige binneubraud uit in de bovenverdie ping van het perceel Lange Veer- st.raat no. 7 alhier, bewoond door M. J. Roozekrans. Vlug als altijd waren de gasten van spuit 10 er bij. Terwijl sommi ge de slangen aanschroefden, stel den andere vlug een paar ladders tegen het huis op en, na een der ruiten van de bovenverdieping te hebben ingestooten, kon men de waterstraal flink op het inwendige, brandende gedeelte der woning rich ten, waar de vlammen door een aan tal ledige jenevervaten gereedelijk voedsel vonden. Het was een koud baantje, dat onze jongens hadden; het water dat op straat liep bevroor, maar ondanks dit deden de verkleumde handen flink hun werk. Een tweetal kloeke gasten baan den zich een weg door het gebouw, een hunner de standpijp richtende, om nog beter op de juiste plaatsen water te kunnen geven. Eeuige kleine stukken huisraad werden gered. De achterwoning is onder en boven geheel uitgebrand; ook de waterschade is, na ongeveer een uur spuiten?, aanzienlijk. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand December kan het volgende worden medegedeeldVan besmettelijke ziekten werden ter ge meente-secretarie aangegeven4 ge vallen van roodvonk, 3 van mazelen, 2 van angina diphtherina, waarvan één met doodelijken afloop. Sterfte aan in de wet genoemde besmette lijke ziekten kwam verder niet voor. Het totaal der overledenen bedraagt met 7 levenloos aangegevenen 103. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, over deze maand berekend 24,8. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan kanker 2, aan aan houdende koorts 5, aan stuipen 3, aan apoplexie 9, aan hersenziekte 3, aan croup 14, aan organische hartsge- breken 2, aan ziekten der ademha lingsorganen 33, waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing, aan ziekten der spijsrerteringswerk- tuigen 4, aan andere oorzaken 6 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 15, van 15 jaren 21, van 514 jaren 9, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 12, van 50—65 jaren 13, van 65 80 jaren 19, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 85 jongens en 71 meisjes. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben geweigerd de be grooting der gemeente Haarlemmer meer goed te keuren, daar de Raad niet eene voldoende som voor on derwijzers traktementen had uitge trokken. Deze heeft nu besloten voor- loopig aau hunnen wensch te vol- doeu en nog eene som voor het aan stellen van twee onderwijzers op de begrooting te brengen maar tevens zich in hooger beroep tot den Ko ning te wenden. Over het jaar 1887 werd in de Haarlemmermeer aangiften gedaan van het heerscben der volgende ziekten: mazelen 57, roodvonk 2, diphtherites 2, febris eu febris ty- phoidea 2 gevallen. Te Hoofddorp zal eindelijk tot veler genoegen in eene groote be hoefte voorzien worden. De heer Pis, hoofd der christel. school, zal bij genoegzame deelnemiug, waaraan niet te twijfelen valt, eene herha- lingsavondschool openen. Ook treedt genoemde heer op als directeur der zangvereeniging, «Hal lelujah.» Vrijdag herdacht de heer M. van der Eist Sr. den dag waarop hij voor 40 jaren tot wethouder der ge meente Bennebroek werd benoemd. Allen, groot en klein, beijverden zich om den algemeen beminden jubilaris dezen dag tot een der schoonste zijns levens maken. Van alle huizen wapperde de driekleur, terwijl voor de woning van den feestvierende eene prachtige eere poort door de burgerij was opge richt. Des middags overhandigde de bur gemeester hem nit naam der inge zetenen, een dozijn zilveren lepels en vorken in foudraal, en des avonds bracht de geheele mannelijke be volking hem eene ovatie met fakkel licht, waarbij zich een rijtuig be vond, waarin de waardige man moest plaats nemen met den bur gemeester, waarna beide heeren begeleid door eene eerewacht te paard en den optocht, een rijtoertje door het versierde dorp deden onder de vroolijke tonen van de muziek van een deel der stedelijke schut terij van Haarlem. In de vergadering met dames, van het Nut6-Departement te Hiliegom is de jongste spreekbeurt vervuld door den heer J. W. Schut Jr., van Amsterdam. De geachte spreker droeg op verdienstelijke wijze voor: «Alle vijf», «Dirk de Snorder» en de «Massage-Kuur», drie lettervruch ten van den zoo gunstig bekenden schrijver Justus Van Maurik. De zaal was flink bezet. Luijten, te Antwerpen, den prijs„Een welkom bezoek" van Gerard Muller, te Amsterdam, de premie. Alle ingezonden stukken zullen van 14 tot 21 Jan. in de groote kunstzaal van „Arti" tentoongesteld zijn. Naar de „N. II. Ct." verneemt, is aan mevr. Nieklass-Kempner de onder scheiding ten deel gevallen van door de Oosten rijksch-Hongaarsohe Kroonprinses Stefanie te worden aangesteld als hoogst- derzelver onderwijzeres in het zingen. De „onmisbare gids" voor de ambte naren der directe belastingen, invoerrech ten en accijnsen, vau het kadaster, den waarborg, enz., het zoo volledige „Jaar boek" bewerkt door den heer C. Middel koop, commies bij het Dep. v. Fin. is weder bij de heeren Noordayn Zoon te Gorlum verschenen. Het is "de 66ste jaar gang, dat getal is de beste aanbeveling. Inhoud van de Portefeuille. Mevr. Albregt-Engelman (met portretten) door L. Simons Mz. Prijsvragen. J. G. H. Mann, Muzikale Nova van Ne derlanders. Gerbrand, Matinée Kamer muziek Eibbe c. s. Von, Muzikale Kroniek. Intra muros et extra. Het huis te Nieder-Ingelheim. Puck, Pas toor of abt? Le Semeur. Jack T. Grein, Oost en West. A. Z., Het oor deel van de Gids over Possart. A., Het tooneel in de Hoofdstad (Agar, Maria Stunrt, Betje de Naaister.) Tot poldermeesters van den Oost- einderpoelpolder (gem. Aalsmeer) zijn gekozen de hh. K. Kniep en H. Brey, in plaats van H. Wegbrands, die aftrad en A. v. d. Vliet, die be dankte. LETTEREN EN KUNST. Eenige heeren te Amsterdam hebben zich vereenigd om mevr. Albreg Engelman hedenavond ter gelegenheid van haren 40-jarigen tooneeldienst een huldeblijk aan te bieden. Van de 17, voor den 8u wedstrijd Wil link van Collen ingezonden schilderijen, voor welker beoordeeling de eere-voorzit- ter vau „Arti", de beer Charles Rochusseu, het bestuur als jurylid ter zijde stond, kreeg „Voor de werkstaking" van Henry LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat de commandanten van de batterijen en de escadrons «aan wie bij eene eventn- eele mobilisatie het aanschaffen van paar den voor hunne onderdeelen is opgedragen c. q. gedurende dit jaar, de som van f1160 per p.aard mogen besteden. De le luit.-kwartiermeester D. C. Of- fenberg, van het le reg. veldartillerie te Utrecht, zal vervangen den kapitein kwartiermeester J. H. H. Vogel, die ge detacheerd wordt aan de Kon. Militaire Academie te Breda. De ritmeester D. Blaauw, van het 2e reg. huzaren te 's-Bosch heeft eervol ont slag uit den militairen dienst aangevraagd ONDERWIJS. Aau de universiteit te Amsterdam klimt het aantal studenten voortdurend. Op het einde des vorigon jaars bedroeg het 804, tegen 597 in het vorige jaar. Daarvan studeerden in de geneeskunde 491, in de wis- en natuurkunde 105, in de rechten 116, in de godgeleerdheid 50 en in de letteren en wijsbegeerte 42. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 13 Januari. Acht korders brachten heden 17 tongen en 1 FESUÏX^LETO 1ST. 1321 XLIVe HOOFDSTUK. De twee Median a's Alsnu nam Fabiaan het woord en zeide: Gij zult vernemen, van welke misdaad men u be schuldigt. Wat mij betreft, ik ben hier slechts de rechter die toeluistert, die veroordeelt of vrijspreekt. Na dit gezegde scheen hij na te denken. Vóór alles moest hij de identiteit van den beschuldigde bewijzen. Zijt gij, vroeg hij eindelijk, don Antonio, dien de mensehen hier graaf de Mediana hebben genoemd? Neen, gaf de Spanjaard met vaste stem ten ant woord. Wie zijt gij dan, ging Fabiana voort met eene bijna smartelijke verwondering, die hij niet kon verbergen, want het walgde hem te gelooven dat een Mediana zijne toevlucht zoude nemen tot een laffe uitvlucht. Ik ben de graaf de Madiana geweest, gaf don Antonio met trotschen glimlach ten antwoord, tot op het oogenblik waarop mijn degen andere titels heeft ver overd thans noemt men mij in Spanje hertog van Armada. Dien naam zou ik kunnen overdragen op den man van mijn geslacht, dien ik voor mijn zoon zoude aannemen. Deze laatste zin, toevallig door den beschuldigde geuit, moest straks zijn eenig middel van verdediging worden. Goed, zeide Fabiaan, de hertog van Armada zal weten van welke misdaad don Antonio de Mediana beschuldigd wordt. Spreek, Bois-Rosé, en zeg hetgeen gij weet, en niets meer. Deze aanbeveling was overbodig. Er lag op het ruwe, mannelijke gelaat van den reus- achtigen afstammeling van het Normandieche ras zooveel kalmte en zooveel openhartigheid, dat elk denkbeeld van verraad verdween. Bois Rosé stond op, nam langzaam zijne pelsmuts van het hoofd, en ontdekte zijn breed en edel voorhoofd. Ik zal alleen zeggen wat ik weet, zeide hij. Op een mistigen Novembernacht van het jaar 1808 was ik matroos aan boord van den Franschen kotter De Albatros, die kaper en smokkelaar was.... Na eene overeenkomst met den kapitein der grens beambten te Elanchovi, waren wij aan land gegaan op de kust van Biscaye. Ik zal u niet zeggen hoe wij door ge weerschoten verdreven werden en dat wel daar waar wij vrienden meenden te ontmoeten, bij deze woorden ver helderde een glimlach de lippen van Pepe, het zal vol doende zijn te verklaren dat, toen wij ons schip weder be reikten, kinderkreten, die uit den schoot van den Oceaan schenen te komen, mijne opmerkzaamheid trokken. Deze kreten kwamen uit eene verlaten boot. Met ge vaar van mijn leven stuurde ik de mijne er heen, want een levendig geweervuur was op mijn vaartuig gericht. - In die boot lag eene vermoorde vrouw in haar bloed te baden. Die vrouwwas dood; naast haar vond ik een kind, dat op sterven lag. Ik nam het op; dat kind is thans de man, die hier tegenwoordig is. en hij wees op Fabiaan. Ik nam het kind mede; de vermoorde vrouw legde ik op den oever. Wie de misdaad begaan heelt, weet ik niet; ik heb niets meer te zeggen. Na dit gezegd te hebben, zette Bois-Roeé zijne muts weder op, zweeg en zette zich weer neder. Een somber stilzwijgen volgde op deze verklaring. Fabiaan sloeg een oogenblik zijne vlammende oogen ter aarde; daarna hief hij ze weer op en vestigde ze kalm en koud op den grensbeambte, wiens beurt van spreken nu aangekomen was. Pepe stond op en ging twee passen voorwaarts. Op zijn gelaat was het vast besluit te lezen, dat hij niet meer zou spreken dan zijn geweten hem toeliet. Op "een Novembernacht van het jaar 1808, zeide hij, was ik destijds karabinier of koninklijk grensbe ambte in Spaanechen dienst; ik was wachter op de kust van Elanchovi; drie mannen die met eene boot aan de kust kwamen, zetten voet op land. De aanvoerder; die ons commandeerde, had aan een

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1