NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 18 Januari 1888. No. 1392. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pttblicite Etrangère G. L. VAU BE Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 17 Januari. Door de bewoners van de Mo- rinnesteeg is een adres gericht aan den Raad, behelzende het verzoek om de bezoekers van de vergade ringen van het «Leger des Heils» te verplichten het lokaal «Felix Favore» binnen te gaan door den hoofdingang (Smedestraat) in plaats van door de zijdeur (Moriunesteeg), daar dit laatste hen in de uitoefe ning hunner neriDg hinderlijk is. Maandag trad in «Weten en Wer ken» op de heer dr. N. P. Capteijn van Amsterdam, met eene voor dracht over ijsmachines, waarvan hij er een had medegebracht. Op begrijpelijke wijze en met voorbeelden toonde spreker aan, hoe een vast lichaam, zooals ijs, door toe voeging van warmte vloeibaar ge maakt kan worden en hoe de al dus verkregen vloeistof verdampt als er nog meer warmte aan wordt besteed. Wordt echter die damp weer opgevangen en de warmte er aan onttrokken, dan verschijnt er weer vloeistof en wordt er nóg meer warmte aan onttrokken, dan wordt de vloeistof weder een vast lichaam. En verder: wordt lucht in elkander geperst, dan wordt ze zeer warm en wordt haar de gelegenheid ge geven zich weer uit te zetteD, zeer koud; op deze eenvoudige regels nu steunt de toepassing van de ijs machines. Spreker deed eenige proeven met ether, met ijs en zout enz., om het hierboven gezegde aan te toonen. Daarop verklaarde hij de inrichting der ijsmachines en nam, met die welke hij had meegebracht, eene proef, die echter niet wilde geluk ken, waarschijnlijk oiodat het toestel zich in de warme zaal niet in de meest gewenschte omgeving bevond. De toehoorders waren blijkbaar met het gehoorde zeer ingenomen. Het bestuur der vereeniging «So ciaal Belang» alhier heeft zich thans samengesteld als volgtD. de Clercq voorz., L. E. Gerdessen 2e voorz., W. Gosler le secr. (tot wien men zich gelieve te vervoegen voor het lidmaatschap), A. Rutgers 2e secr., C. Witteveen Cz. penningm. Uit achterstaande advertentie mag men opmaken, dat de candidatuur van den heer mr. A. J.W.Farncombe Sanders voor de vereeniging een onderwerp van ernstige beraadsla ging zal zijn. Gaarne vermelden wij alsnog, dat bij den brand in de Lange Veer- straat, welke Zondagmorgen plaats had, behalve door spuit 10, ook hulp is verleend door de politie met haar slangenwagen en door de spuit der firma Enschedé en Zonen. Naar wij vernemen was alles verzekerd. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Hagbl.: 1 timmermansaankomeliijg, 1 bakkers knecht, 1 bakkersleerlmg, 1 sla gersjongen, 1 schildersjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 loopjongen. -"Tot secretaris van hetlandbouw- coinité der wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, is benoemd de heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. De geteekende circulaires der deel nemers in de afdeeli g «landbouw» van genoemde tentoonstelling, kun nen aan zijn adres worden gezonden. Heden morgen in de vroegte is het binnenkomend stoomschip Polly vau Bilbao, geladen met ijzererts, in de haven van IJmuiden gezon ken. De scheepvaart is niet gestremd. LETTEREN EN KUNST. Mevrouw Albregt - Engelman vierde Maandagavond in het theater van Lier te Amsterdam op luisterrijke wijze het feest van haar veertigjarige tooneel-loopbaan. Na als «Mevrouw Seefeld" in Benedix' «Rustverstoorster" de uitbundige toejui chingen van het talrijke publiek verdiend en verworven te hebben, werd de feest vierende als het ware overladen met bloem- geschenken, ei o. a. toegesproken door de heeren Van Ollefen, P. A. Morin, Taco de Beer, Van Lier en Meijnadier, die kaar bewijzen van waardeering in den vorm van geschenken overhandigden. Ook uit Rotterdam was een lauwerkrans gezonden. Het publiek nam met geestdrift deel aan deze huldebewijzeu, voor welke de kun stenares ten slotte met aandoening hare erkentelijkheid betuigde. Het Hollandsche operagezelschap van den Parkschouwburg komt reeds binnen kort te 's Hage /Othello" van Verdi op voeren. De kunstschilder A. Eversen te Am sterdam, ontving dezer dagen ter gelegen heid van zijn 70n verjaardag, van eenige vrienden en kunstliefhebbers, een stoffelijk bewijs van waardeering. De heer W. J. Hofdijk voerde bij de aanbieding het woord. Een fraai, door den heer J. Se- queira geïllustreerd album, bevatte de na men der gevers, ruim honderd in' getal. Willem van Zuylen, die thans van zijne ziekte is hersteld, zal naar men ver neemt den 24n dezer te Rotterdam in den Grooten Schouwburg voor het eerst weder optreden. LEGER EN VLQOT. Zooals wij onlangs meldden, is de cadet H. E., bestemd voor de infanterie van het O.-I. leger, wegens het schrijven van anonieme brieven voorgedragen om van de Kon. Mil. Academie te worden verwijderd. Deze voordracht zal niet wor den gevolgd, doch «le zaak disciplinair worden afgedaan, door genoemden cadet gedurende een geheel jaar de vergunning om met verlof te gaan, te onthouden. (N. R. Ct.) Op 1 Januari jl. mankeerden bij het leger 148 tweede luitenants, eu wel 97 bij de infanterie, 12 bij de cavalerie, 37 bij de artillerie en 2 bij de genie. De le luitenant J. G. baron van Sytzama, van het 3e regiment huzaren te Amsterdam, is overgeplaatst bij het 2e reg. te Yenloo. ONDERWIJS. Ter vervulling eener vacature van derde onderwijzeres aan de school der 8de klasse no. 1 te Leiden, op eene jaar wedde van f 550, is de volgende voor dracht opgemaakt: lo. mej. M. S. Alt- mann, onderwijzeres te Zandvoort; 2o. mej. A. C. A. Van Ruyven. werkzaam aan eene der scholen te Leiden, en 3o. mej. H. Pel, onderwijzeres te Vijfhuizen, gera. Haarlemmermeer. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 15 Januari. Vier korders brachten gisterenavond nog 60 tongen eu 16 mandjes kl. schol ter afslag terwijl door 1 beuger 120 schelv. en 3 kabelj. werden aangevoerd; tong gold 70 c. per stuk, kl. schol f 3 per mandje, schelv. f 28 het honderd en kabelj. f3.35 per stuk. 16 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen «Ees- tina Lente", sch. Verschoor, met 448 ka belj., 16 levende en 15 doode leugen, 700 groote en 2000 kl. doode schelv.; «Jo hannes Cornelis," sch. J. Noordzij, met 570 kabelj., 44 lev. en 15 doode lengen en 3000 doode schelv. en «Maria Jacoba", sch. M. Noordzij, met 375 kabelj., 18 lev. lengen. 2450 groote en 1400 kl. doode schelv., terwijl 2 beugers 360 schelv. en 10 kabelj. ter afslag brachten; kabelj. (door het ijs veel geleden en voor doode verkocht) gold f 2.55 a 1,85, lev. leng f 305 a 3.35, doode id. f 2.15 a f 2.20 per stuk, lev. schelv. f 26, groote doode id. (van de sloepen) f 19.50 a 16.50 en kleine idem f 7 a f 3.05 't honderd. Tessel, 15 Januari. De verzending van mosselen was in de afgeloopen week niet zoo ruim als vóór den winter. De botvisschers hadden ruime vangst. Er werd veel bot naar elders verscheept, die hier tegen 3 a 4 cent per stuk werd ingekocht. De vangst van paling was gering. Paling gold van 20 tot 55 ct. per half kilogram. De Noordzeevisschers besomden per schuit van f 30 tot f 50. Door de garnalenvis- schers werden 774 manden garnalen voor de kokerijen aangebracht en met f 2 a f 3 per mand betaald. De garnalen werden verscheept naar Londen, Huil en Parijs. 16 Januari. De Noordzeevisschers van hier brachten in de afgeloopen week elders ter markt: 100 manden kl. schol, 20 m. schar, een partijtje tong en eenige rog. De prijzen waren als volgt: kl. schol f 2 a 4, schar f 1.50 p. m., tong 70 c. en rog 93 c. per stuk. BINNEN L A N I). De Eerste Kamer zal Woens dag a. 6. 's middags te drie uren eene vergadering houden. Aan het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het voorstel- Rerkers tot intrekking van het ver bod van vissehen met den wonder- knil namen 32 leden deel. Een groot aantal achtten de intrekking niet gerechtvaardigd. Een minstens even groot aantal kon zich wel met het voorstel vereenigen. Een detde groep was voor het ontwerp gezind, om dat anders de wettelijk geëischte herziening achterwege zou blijven, doch enkelen hunner maakten hun ne stem afhankelijk van inlichtin gen der regeering. Zal zij bij aan neming vau het voorstel het niet ter bekrachtiging aan den Koning aanbieden? Zal zij, bij verwerping, spoedig een ontwerp voordragen waarbij aan de verschillende belan gen der vieschersbevolking zooveel mogelijk wordt tegemoetgekomen? Op deze vragen wenschte men het antwoord af te wachten. De Nederlandsche Regeering zal op de spoorwegconferentie, die op den 18en Januari te frankfort a/M. zal gehouden worden, tot re geling van den zomerdienst voor dit jaar, vertegenwoordigd worden door den heer mr. baron Van Ver- schuer, Rijkscommissaris bij de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen. Uit Maastricht is een circu laire verspreid, gericht aan de indus- trieelen in Nederland, om dezen op te wekken hun invloed aan te wen den, om bij de aanstaande verkie zing van de Tweede Kamer candi- daten te doen slagen, welke de be langen van nijverheid en landbouw zijn toegedaan, m. a. w. voorstanders van bescherming zijn. De circulaire is onderteekend door een aantal voorname industrieelen in het zuiden des lands. Vier Nederlandsche professoren: Buijs Ballot, Donders en Herwerden te Utrecht en Naber te Amsterdam, zijn met nog zeven van andere na tionaliteit, in de jaarlijksche verga dering van de Keizerlijke Academie van wetenschappen te St. Petersburg, op 10 dezer gehouden, tot corres- pondeerende leden benoemd. Te Am-terdam is bevorderd tot doctor in de klass. letterkunde de heer J. L. van Gelder, geboren te Wormerveer. Gingeu de werkzaamheden aan den onderbouw van de overkapping van het centraal-station te Amster dam aanvankelijk niet zoo goed vooruit, thaDs worden met de tweede in werking zijnde Morrison-heistel- ling 8 palen per dag ingeheid, ter wijl met de andere nu dagelijks drie palen tot op de gewenschte diepte worden ingedreven. Deze stellingen hebben tweemaal meer capaciteit dan in het bestek is voorgeschreven. Een groot aantal palen (800 stuks) zijn reeds aangevoerd. Alles bij elkander genomen, gaan de werkzaamheden met kracht voor uit. Het oude metselwerk van de tunnels met annexe penanten is, voor zoover noodig, geheel opge ruimd met het opmetselen der nieuwe wordt spoedig begonnen. PHUIIiLBTO NT. 133. XLVe HOOFDSTUK. De rechter. Onder het gewicht van een smartelijken angst wachtte Fabiaan vervolgens op het antwoord van de Mediana. Maar onbuigzaam en somber als de gevallen aartsengel, bleef de Mediana zwijgen. Op dit oogenblik trad Diaz tot bij de rechters en den beschuldigde. Ik heb geluisterd, zeide hij, geluisterd met alle oplettendheid naar de beschuldiging tegen don Estevan de Arechiza ingebracht, dien ik wist dat ook de hertog van Armada was. Mag ik hier vrij uitdrukken hetgeen ik denk. Spreek, antwoordde Fabiaan. Eén punt komt mij twijfelachtig voor. Ik weet niet of de misdaad, welke men dezen edelen ridder verwijt, door hem bedreven is geworden; maar dit aaDgenomeu, hebt gij dan het mandaat om hem te veroordeelen Volgens de wetten onzer grenzen, waar de rechtbanken niet kunnen zetelen, hebben alleen de naaste bloedverwanten bet recht het bloed van den schuldige te eischen. De jeugd van signor don Tiburcio is in dit land voor bijgegaan ik heb hem gekend als den aangenomen zoon van den gambusino Marcos Arellanos. Wie bewijst dat Tiburcio Arellanos de zoon is van de vermoorde vrouw? Hoe heeft de oude matroos, de thans alhier tegen woordige jager, na zoovele jaren in het diepste der woestij nen in den man die hier tegenwoordig is, het kind kunnen herkennen, dat hij slechts een oogenblik in een mistigen nacht gezien heeft? Antwoord, Bois-Rosé, zeide Fabiaan koeltjes. De Canadees stond andermaal op. Vooreerst moet ik hier verklaren, zeide de oude jager, dat ik het kind, waarvan hier sprake is, meermalen gezien heb dan in een enkelen mistigen nacht. Na het aan een gewissen dood ontrukt te hebben, heb ik gedurende twee jaren met hetzelve aan boord van het sehip, waarheen ik het had gebracht, geleefd. De trekken van een zoon zijn niet dieper in het ge heugen van een vader gegrift dan die van dat kind in het mijne. En thans, hoe heb ik hem herkend? Wanneer gij door de woestijn kruist, langs ongebaande wegen, richt gij n dan niet naar den loop der stroomen, naar het gezicht der hoornen, naar de vorming hunner stammen, naar de gesteldheid van het mos dat hen bedekt, tiaar de sterren aan bet hemelgewelf? Wanneer gij het volgend seizoen, of later, of twintig jaar daarna, andermaal in die woestijn komt, wanneer de regen den stroom heeft doen zwellen of de zon hem half heeft uitgedroogdals de boom dien gij naakt gezien hebt, met bladeren bedekt is; als zijn stam dikker is geworden; als het mos nog dikker staat; als de Noordster van plaats veranderd is, zult gij dan niet altijd die ster, dien boom of dien stroom weder kennen? Ongetwijfeld, gaf Diaz hierop ten antwoord. de man die in de woestijn verkeert, vergist er zich niet in. Maar.... Hier viel de Canadees den avonturier in de rede en zeide: Wanneer gij in de Savannen een onbekende zult ont moeten, die met u den kreet eens vogels of de stem van eenig dier wisselt, hetwelk u of uwen vriend tot herken- ningsteeken dient, zegt gij dan niet: Die man is een der onzen? Voorzeker. Welnu! ik heb het kind herkend in den volwassen man, even zooals gij de heester in den grooten boom zoudt herkennen, de beek die eertijds murmelde in den stroom, die thans, door den regen gezwollen, dondert; ik heb het kind berkend door een wachtwoord, dat twintig jaren hem slechts half hadden doen vergeten. Is die ontmoeting dan ten minste niet vreemd? merkte Diaz op, bijna overtuigd van de oprechtheid van den Canadees. God, riep Bois-Rosé plechtig uit, God, die den wind gebiedt tot den vrouwelijken dadelboom het vrocht-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1