NIEUWS- EN ADV EKTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 26 Januari 1888. No. 1399. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland; Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. 1)AVBE Co., JOH. F. JONES, Siter., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 25 Januari. Op Maandag 30 Januari zal in de 263e vergadering der «Debating Society» alhier, door den heer W. Meijer de navolgende stelling wor den verdedigd: De gemeente Haarlem verleent ten onrechte eene jaarlijksche sub sidie van f1000 aau de herstelliug van de Groote- of St. Bavokerk. lo. omdat dergelijke ondersteu ning niet ligt op deu weg van een gemeentebestuur en 2o. omdat de geheele restauratie op zichzelf is af te keuren, zoowel uit een aesthetisch als uit een mo reel oogpuut. De Haarlemsche Bachvereeniging gaf Diusdagavoud haar Be concert van dezen winter. De belangstelling was weder niet minder groot dan de vorige malen. De zaal bevatte een talrijk publiekvelen moesten zieh xnet een staanplaats behelpen. Het is ons aangenaam zulk een warmen zin voor de kunst bij onze stadgenooten te ontmoetenhaar, de edele, de verhef fende, de beschavende zulk een overwel digenden invloed te zien uitoefenen, dat honderden zich in de statige concertzaal gelukkig rekenden een deel uit te maken dier luisterende, genietende schare. En zijn er onder hen die een warm hart voor de edele toonkunst bezitten, welke onvol daan waren over hetgeen ten gehoore werd gebracht? Wij kunnen het ons niet voorstelleu. Zooals ons dezen avond ook weder bleek, weet het bestuur zeer oordeelkundig bij het kiezen der solisten te werk te gaan. Zoekt het die nu eens in den vreemde; dan weder noodigt het landgenooten uit, of weet het eene keuze te doen waardoor men landgenoot en vreemdeliug beideu huuue muzikale gaven ten beste hoort geven. Zoo was het op dit concert. Als solisten traden op mej. Pia von Sicherer, zangeres uit Munchen, de heer Francis Plan té, pia nist uit Parijs en last not least onze be minde cellist Henri Bosmans uit Am sterdam. Het programma muntte uit door ver scheidenheid. Van een aantal compositie» onzer meest gewaardeerde oude en nieuwe musici gaf het drietal ons eene vaardige vertolking. Mej. Pia von Sicherer is eene zaugeres, die over een omvangrijk orgaan beschikt. Haar stem is in de hooge par tijen zeer voldoende ontwikkeld. Moeilijk valt haar bijna niets. Coloriet en tim bre zijn haar blijkbaar niet vreemd. Weber's Recitatif und Aria aus Silvana wist zij aangenaam te vertolken. Vooral in het laatste gedeelte toonde zij eene zeld zame technische vaardigheid, welkïgedeelte, moge hot al niet het aantrekkelijkste van het stuk uitmaken, nochthans der zangeres de gelegenheid gaf een onbe twistbaar bewijs van de in alle deelen ge acheveerde ontwikkeling van haar orgaan te leveren. Wij zouden wenschen voort te gaan en te vermelden de lieflijke liederen van Schubert, die zij onder begeleiding van piano en violoncel vertolkte en hoe luide toejuichingen van het publiek haar noodzaakten een der nummers te bisseeren nog zouden wij gaarne willen gewagen van de uitvoering van Brahms' liederen, die haar stormenderhand de gunst des pu blieks deden veroveren, maar wij vreezen dat ons verslag te groot zou worden om ook den beideu heereu-musici den lof toe te kennen, waarop zij ontegenzeggelijk aan spraak hebben. Daar de heer Planté als vreemdeling onder ons vertoefde, gebiedt de gastvrijheid hem den voorrang te schenken bij de bespre king. De heer Planté bracht ons vele an dere musici, die het klavierspel beoefenen, in herinnering. Heeft hij aanspraak op onze onverdeelde bewondering voor de vaardige vertolking vanMendelssohn's //ada gio van de symphonie in la," waarvan hij eene transcriptie ten gehoore bracht, door hem- zelven vervaardigd, niet minder boeide We ber's Rondo, waarin hij zijne zeldzame geoe fendheid schitterend bewees. Ook in de ove rige nummers, die nog door hem werden ten gehoore gebracht, alsmede in het phantasie- stuk, dat hij als extra-gift, na lang en aan houdend applaus uitvoerde, toonde hij zijn meesterschap. Het was ons aangenaam, en zeker be- schouwe wij het als een voorrecht den heer Bosmans dezen avond weder te hoo- ren. Zijn innig, gevoelvol spel, de diepe, zuivere, weeke toon van zijn instrument doen steeds weldadig aau. De adagio en allegro op. 70 van R. Schumann, die hij met den heer Planté vertolkte, deed zien dat de heer B. weder in zijn volle kracht was. Zijn zeldzame gave blonk thans voor al uit in de Andante uit het 2e concert voor violoncel, van Davidoff. Na de pauze bracht hij uog eene Noc turne en Muzurka van Chopin en Popper ten gehoore, ook begeleidde hij met den heer Planté, mej. Von Sicherer bij //der Hirt auf dem Felsen" van Schubert, alles op de rustige sobere wijze, die hem ken merkt. De Bachvereeniging schonk dezen avond weder veel te genieten. Moge zij den dank, welke haar daarvoor toekomt, vinden in de buitengewoon groote opkomst der leden. Heden is eene buitengewone be- j deeling gehouden aan r. k. gezin nen, meer dan duizend leden tel lende. De bedeeling bestond uit ver schillende levensmiddelen en ge schiedde ter gelegenheid van het pauselijk jubileum. De loop der bevolking der ge meente Zandvoort was gedurende het jaar 1887 als volgt: De bevol king bedroeg op 31 Dec. 1886: 1211 mannen en 1294 vrouwen, totaal inwoners 2505. Zij vermeerderde gedurende het jaar: door geboorte met 58 m. en 70 vr. en door vesti ging met 104 m. en 74 vr. zoodat de geheele vermeerdering was 162 m. en 144 vr., te zamen 306 personen. Zij verminderde gedurende het jaar: door sterfte met 35 m. en 30 vr. en door vertrek met 73 m. en 47 vr., zoodat de geheele vermindering was: 108 m. en 77 vr., te zamen 185 per sonen. Het ver chil tusschen de geheele vermeerdering en vermindering be droeg 54 m. en 67 vr., totaal 121 personen. De bevolking bestond dus op 31 Dec. 1887 uit 1265 m. en 1361 vr., to'aal 2626 personen. liet ^etai der levenloos aangege- veuen bedroeg 4. Er werden 15 hu welijken gesloten. Dinsdag 7 Februari a. s. zal door B. en W". van Haarlemmermeer aanbesteed worden het jaarlijksche onderhoud der scholen en woningen dezer gemeente en het leveren van b-ggelzand voor de terreinen. Yer volgens, het doen van herstellingen en onderhoudswerken aan het Raad huis, de begraafplaats en brandspuit huisjes. Aanbesteding ten 10 uur. Daar de plotselinge dooi het plan van de ijsclnb «Haarlemmermeer» te Hoofddorp, om eene harddraverij op schaatsen te geven, in duigen heeft doen vallen, besloot zij in plaats daarvan eene hardlooperij te houden. Dank zij den guustigeu toestand der ka-', die f 100.bevatte, kou de hardlooperij Dinsdag plaats hebben. Flinke porties erwten, brood, spek of ham werden den deelnemers uit gereikt, zoodat het geen twijfel lijdt of de armen uit den omtrek van Hoofddorp, die zich hebben aange meld, zullen dezen dag met genoe gen herdenken. LETTEREN EN KUNST. «Maatschappij tot bevordering der Toonkunst". Afd. Zeist, 25 Jan., 8 ure. Nieuwe Sociëteit. //Das Singenthal", L. F. Brandts Buys; Psalm 23, W. Bargiel; «Beim Sonnen-Untergang", Niels W. Gade; «Sommeruacht", id; «Der blinde König", Richard Hol; enz. Directeur de heer J. N. W. C. A. Ruigrok. Inhoud Hollaudsche Lelie No. 80: Werken. B >uquetten maken. Vervolg en slot Twee Vrienden. Hulde Vondel. Brieven van Maxime. Vervolg Roman. Mededeelingen. Uit Weenen wordt aau een Duitsch blad geschreven, dat mejuffrouw Katy Bettaque, uit Bremen, die tijdens haar verblijf te Rotterdam in Nederland zoo vele bewonderaars had, zich verbonden heeft in Mei a. s. gastrollen in de Hof opera te Weenen te geven. LEGER EN VLOOT. Naar men verneemt, zal dr. De Meyer, chef van het militair hospitaal te Leiden, als dirigeerend officier le kl. te Utrecht optreden. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Te Leeuwarden wordt thans door niet minder dan 112 jongelieden deelgenomen aan de vrijwillige oefening in den wapen- handel. VISSCHERIJ. Zandvoort, 24 Jan. Heden zijn drie bomschuiten aangekomen en wel «de vrouw Krijntje", die 6 dagen op zee was geweest en f70 besomde«de man Cor- nelis" die 8 dagen uit geweest was en 165 besomde; alsmede «Volharding en Vertrouwen", die 4 dagen uitgezeild f70 besomde. De visch was vrij duur. Nieuwe diep, 24 Januari. Heden kwam van de groote visscherij biunen de sloep «Onderneming," sch. 't Hart, met 195 levende-, 230 doode kabelj., 6 len gen en 3000 kl. schelv., terwijl door 3 korders 19 mandjes kl. schol en tongen en door 2 Schei, bommen 190 tongen, 100 bunschollen, 1 tarbot en 3 m. kl. schol werden aangebracht; lev. kabelj. gold ter afslag f 2.15 a f 2.20, doode id. f 1.60 a f 1.20, leng f 3.25 per stuk, schelv. f 5 het honderd, tong 60 a 70 cent, bunschol 60 cent per stuk. de tar bot f 13 en kl. 3chol f 3.15 a f 2 p. m. KINNEN I. A N D. Maandagavond hield de «Geneeskundige Kring» te Amster dam eene vergadering, waarin het adverteeren door dokters werd be sproken. ^Afkeuring werd uitgespro ken over het veelvuldig en aanhou dend plaatsen van advertenties in de nieuwsbladen, doch men wenschte niet zoo ver te gaan als door eene commissie voorgesteld was, nl. om ook af te keuren het plaatsen van kennisgevingen bij tijdelijke afwe zigheid, vestiging enz. Te Amsterdam heeft den 23n dezer een kellner, H. J. Offen- berg, een moord-aanslag gepleegd op eene kellnerin uit een café-chan- tant, Rika Meulink, met wie hij vroeger had samengewoond. In den laatsten tijd liet echter de harmonie te wenschen over en Offenberg mis handelde zelfs het meisje. Deze diende tegen hem een aanklacht bij de rechtbank in en, daarover ver woed, drong O. haar kamer binnen en loste na een heftigen twist, twee schoten op haar, die haar aan de hand en aan het achterhoofd trof fen, echter niet gevaarlijk. Daarop zette hij het wapen in den mond en doodde zichzeif met een kogel door de hersens. DeVereenigingvanlood- gietersbazen te Amsterdam heeft besloten, een fonds te stichten, om hieruit te voorzien in den nood van hun werklieden, wanDeer dezen een ongeluk in hun werk krijgen of door ziekte buiten staat zijn hun werk te verrichten. Wederom werd heden door de politie te Wormerveer een rijksdaalder in beslag genomen, welke verdacht wordt van valschheid. De uiterlijke vorm van het valsche muntstuk is geheel gelijk aan een echten rijksdaalder, maar gewicht en klank doen dadelijk opmerken dat men met een zeer brutaal namaak sel te doen heeft. Aan den gemeenteraad van 's Hage is door B. en W. voor gesteld in te willigen het door het hoofdbestuurder Hollaudsche Maat schappij van landbouw aau die vergadering gedaan verzoek om eeu bijdrage ad f 2000 in de kosten der in 1888 aldaar te houden land bouwtentoonstelling. Een achttienjarig wees- meisje klom Dinsdagnacht over het hooge hek van een gesticht te FBUILIjETO N. 1391 XLVIIe HOOFDSTUK. INWENDIGE STEMMEN. Wij hebben twee schelmen laten ontsnappen, wier wrok ons een leelijke poets kan spelen. Wat! die twee deugnieten! Herinnert gij u dan niet, dat wij een van hen in dienzelfden afgrond hebben zien [storten, waarin gij Cuchillo geworpen hebt? Dat is waar; maar de andere zal naar het kamp terug- keeren en nog dezen avond zullen ons misschien zestig manschappen op de hielen zitten. Ik geloof er niets van. Hij, die, zooals wij gezien hebben, in den afgrond van den waterval is gestort, is er ongetwijfeld niet bij ongeluk ingevallen. Ik zou durven wedden dat zijn makker hem er in gestooten heeft om alleen meester van het terrein te blijven, en, indien hij met zijn vriend niet heeft willen deelen, zal dat dan zijn om zestig b.-geenge goudzoekers aan zijn buit te laten deelnemeu? Verre van naar het kamp terug te keeren, moet de schelm zich op dit oogenblik schuil houden in de eene of andere rotsholte om ueu nacht af te wachten. Wanneer de duis ternis het aardrijk zal overdekken, zullen wij hem om den schat zien rondsluipen. De Canadees bedroog zich niet in zijne vermoedens, ten minste wat het lot van Oroche betrof. Al hetgeen gij daar zegt is heel waarschijnlijk, ant woordde Pepe zonder zich te laten overtuigen, maar niet temin volhard ik bij mijne meeniDg. Terwijl ons uog twee uren van den dag overblijven, moesten wij ieder dertig of veertig pond van dat goud meedragen. Dat is gemakkelijk eu dat maakt, zoo ik mij niet vergis, een aard'g sommetje. Ziet, is die opeenhooping van rijkdommen in deze vallei geen wonder Gods? Dit zeggende, wierpen de beide jagers een blik onder zich. De schaduw werd al langer en langer en de scheme ring zou spoedig gaan invallen. Ik zeg u dat de man niet naar de legerplaats zal terugkeeren; dat brengt zijn belang niet mede, hernam Bois-Rosé en daarenboven zullen wij binnen eenige uren vertrekken. En de arme duivel dien wij daar ginds gelaten heb ben, zullen wij tot morgen wachten om hem te gaan halen? Ik sta er voor in dat de koorts hem den gehee- len dag als een os zal hebben doen slapen, hernam Bois-Rosé. Hij is in veiligheid, er is water; wij zullen voor hem niets kunnen doen voor morgen. Mijn raad is dus hem te laten waar hij is; het is misschien wel hardvochtig. voegde hij er zacht bij, maar gij begrijpt dat hij onbekend moet blijveu, zoo al niet met het bestaan van eenigen schat, dan tock teu minste met de juiste ligging ervan. Wij zul len hem voor die gedwongen eenzaamheid, waarin wij hem laten, schadeloos stellen door hem eenige van die goud- brokken te geven, daarna.... Ach! dat is nu het hinderlijke der zaak; wat zullen wij er mede doen? Wij zullen er over nadenken, vervolgde de Canadees, maar ik verouderstel dat, indien hij eenige ponden goud in zijn zak voelt, hij zich haasten zal om ons te bedanken en tot de bewoonde streken terug te keeren. Dit gesprek tusscheu de beide jagers üad plaats op het oogeublik, waarop Fabiaan even in de vlakte was afge daald om vrijer te kunnen nadenken. Wat mij het helderste in dit alles is, hernam Pepe, dat is dat gij mijne meening zijt toegedaan, maar dat Fa biaan z ch in het hoofd heeft gezet om hier den nacht door te brengen en dat dit voor u de hoogste wet is! De Canadees glimlachte en antwoordde niet. Op dit oogen blik voegde Fabiaan zich weder bij zijne beide makkers op den top der rots. Ik ga op mijne beurt ook eens de omstreken in oogen- schouw nemen, zeide de karabinier. Pepe verwijderde zich, de karabijn op den schouder. Na een half uur was hij terug. Hij had het spoor van Baraja en Oroche in de bergen teruggevonden en het niet raad zaam geoordeeid het verder dan eenige honderden passen te volgen. Daarna had hij den kleinen bergketen beklom men, onder welks beschutting de beide avonturiers aan hunne karabijnen ontsnapt waren.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1