digheden op geniale wijze rekening te houdeü. Zoowel de begeleiding van het koor als die der artisten werd meesterlijk volbracht. Wij rekenen de uitvoeringen van de Haarlemsche afd. van «Toon kunst» tot de meest genotrijke op muzikaal gebied, en wij meenen dat allen,die Donderdagavond tegen woordig waren, deze meening zul len deelen. Arrondissement»-üiechtfeank TE HAARLEM zitting van 26 Januari 1888. Nog werden behaudeld de navolgende zaken H. P. te Noordwijkerliout, mishande ling. Requisitoir 3 maanden gev. J. B. en K. B. bloemisten te Aalsmeer, mishandeling. Requisitoir voor den eerste f 15 subs. 5 dagen gev. en voor den tweede vrijspraak. «J. Z. vader en zoon, steenkolenhande laars te Lisse. Beleedigiug. Requisitoir voor den eerste f 5 of 3 dagen gev. en voor den tweede vrijspraak. C. W. landbouwer te Yelsen, verwou- ding. Requisitoir 8 maanden gev. A. v. L. huisvr. van Q,. de J. te Ben- nebroek, drankwet-overtreding. Requisi toir f 10 boete subs. 3 dagen gev. De volgende uitspraken werden gedaan over zaken, vermeld in //Haarlem's Dagblad» van 20 dezer. G. D. en H. A. te Zaandam ontslagen van rechtsvervolging, maar opzending voor een jaar naar een opvoedingsgesticht. G. K. te Zaandam 2 maanden gev. (aanranding der eerbaarheid.) J. T. v. G., A. J. B. en A. S. te Haar lem. De eerste en tweede ieder 5 dagen gev.; voor den derde vrijspraak, (zaakbe schadiging). C. v. d. A. zes weken gev. (diefstal). W. R. te Haarlem, 7 dagen gev. (ver breking van afsluiting). C. W. Cz. te Wormer, 1 maand gev. (mishandeling). W. B. en K. van 't V. de eerste 3 maanden g0v., voor den 2e vrijspraak, (mishandeling en zaakbeschadiging). A. D. en P. D. Westzaan ieder 14 dagen gev. (zaakbeschadiging). H. L„ H. v. V., A. A., de eerste 6 weken gev-> de tweede 1 maand gev., de derde 14 dagen gev. (zaakbesckadigiug). D. v. T. en H. v. W. Haarlemmer meer, de eerste 14 dagen gev., de tweede 3 dagen gev. (mishandeling). door vestiging met 91 pers. (43 m. 48 vr.), totaal 119. De bevolkiDg verminderde, door overlijden met 18 pers. (11 m. 7 vr.) en door vertrek met 81 pers, (35 m. 46 vr.), totaal 99. Het aantal inw. vermeerderde dus in 1887 met 20, zoodat dit op 1 Jan. van dit jaar 943 bedroeg. Men schrijft ons uit den IJpolder: Dinsdag en Woensdag jl. vervoegde zich bij eenige landbouwers >n dezen polder een net gekleed heer, die voorgaf directeur eener te Amsterdam gevestigde vee-verzekeringsmaat- schappij te zijn. Hij wa9 zeide hij zelf maar eens gekomen, daar e. iu deze streek nog gee a agent was aangesteld. Bij enkele veehouders verwekten de uiterst lage premiëu en de huns inziens vreemd soortige inrichting der maatschappij achterdocht. Er liepen er slechts drie in de val, met wie de «directeur» eene verzekering afsloot. Op ziju verzoek werden de premie-gelden direct voldaan, ten einde kosten voor inkasseeren enz. te vermijden; de polissen zouden den volgenden dag gezonden worden. Te vergeefs werd daarop echter gewacht en de voorloopig afg-egeven bewijzen van deelneming bleken waardelooze papieren te zijn. De drie veehouders schieten er ieder ongeveer f16 bij in. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Hagbl.'. 1 timmermansaankomeling, 1 bakkers knecht, 1 bakkersleerling, 1 sla gersjongen, 1 schildersjongen, 1 ma gazijnknecht, 1 tweede bakkerskn. 1 loodgietersjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers geene. Het aantal inwoners der gemeente Heemstede was op 31 Dec. 1886 3654 personen (1790 mannen 1864 vrouwen.) Dit cijfer vermeerderde in 1887: door geboorte met 128 (63 m. p. 65 v. p.), door vestiging met 278 pers. (133 m. 145 vr.), to taal 406. De bevolking verminder de door overlijden met 83 pers. (44 m. 39 vr.) door vertrek met 265 pers. (123 m., 142 vr.), totaal 348. Het aantal inwoners vermeerderde in 1887 dus met 58 personen, zoodat dit op 1 Januari van dit jaar 3712 bedroeg. Het aantal inwoners der gemeente Bennebroek was op 31 Dec. 1886 923 pers. (479 m. 444 vr.) Dit cijfer vermeerderde, in 18.87, door ge boorte met 28 pers. (18 m. p 10 vr. p.), 't algemeen en van in Nederland ge kweekte ooftboomen in 't bizonder. III. Ooftboomteeltkunde in 't algemeen. IV. Beschrijving en behandeling van in Nederland gekweekte ooftboomen. iU N N li N LA N I). Bij kon. besluit van 25 Jan. 1888 is beu. tot voorz. der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen jhr. mr. J. W. M. Schorer, commissaris des Koniugs iu de provincie Noord-Holland. (SL-Ct. LEGER EN VLOOT. De le luit. E. A. T. Sommer, van het 4e reg. inf. te Leiden, die voor 5 jaren wordt gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië, zal den 28en April e.k. per stoom- ichip „Burgemeester Deu Tex" daarheen vertrekken. Half Juli zal het 2e reg. veld-artillerie uit Leiden eu den Haag het kamp te Oldebroek betrekken. In de maanden Juni en Juli zal een examen worden afgenomen, tot toe lating van jongelieden aan de Kon. Mil. Akad. te Breda, gesplitst in een monde ling en een schriftelijk gedeelte. Het schrif telijk examen zal worden afgenomen iu de gemeenten Meppel, Nijmegen, Breda Amsterdam. Voor verdere bizonder- heden zie men de //Staatscourant» vau 26 Januari. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 26 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen „Pollux", sch. Groenendijk, met 100 levende-, 80 doode kabelj., 15 lengen en 600 schelv. (waarvan 200 lev.) „Amsterdam", sch. Breggeman, met 1000 schelv. (waarvan 400 lev.), terwijl door 6 Scheveninger-, Egmonder- en Zand- voorder bommen 35 tot 100 groote, 60 kl. tongen, 2 tarbotten, 20 tot 250 bun schollen en 1 tot 7 manden gr. schol wer den aangevoerd; lev. kabelj. gold terafsl. f2.30, doode id. f 1.50 a fl.55, leng f3.20 per stuk, schelv. f25.50 a f 27 per honderd, gr. tong 50 a 60 cent, kleine id. 20 cont, tarbot f10, buuschol 50 cent per stuk en gr. schol f5.50 a f7 per mand, Brak el, 26 Jan. Door de zegen- zalmvisscherij zijn hier iu de eerste helft dezer week gevangen 26 zalmen. LAND- EN TUINBOUW. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vraagt „een handboek voor ooftboomteeltkunde iu Ne derland". Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie, voldoend antwoord looft de maatschappij uit hare gouden medaille en tweehonderd gulden Als onmisbaar in den inhoud wordt o. a. het volgende geacht I. Een met het onderwerp in verband gebracht overzicht van het klimaat en den bodem van Nederland. II. Een beschrijving van den bouw, het leven eu de ziektetoestanden van hoornen De heer mr. W. W i n t- gens, oud-minister vau justitie en oud-lid vau de Tweede Kamer, zal dit jaar zijn 50-jarig jubilé vieren als advocaat. Iu 1838 werd de heer Wintgens als advocaat bij deu Hoo- gen raad ingeschreven. Ook nog een ander jubilé wacht in den loop van dit jaar de Haag- scbe balie. De oudste procureur bij deu Hoogen Raad, de neer mr. A. Q Kraijenhoff van de Leur, zal na melijk in die betrekking zijn 50- jang feest vieren. Den len Februari zal de kies- vereeuigiug „Nationaal Belang", opgericht 17 November 1887, hare eerste openbare vergadering houden in het Nutsgebouw te Amsterdam. Deze vereenigiug stelt zich ten doel „uit alle partijen eene vereeniging te vor men welke met volstrekte eerbiediging van ieders godsdienstige gezindheid beoogt, de belangstelling van de natie op te wekken voor al hetgeen den bloei van land eu gemeente kan bevorderen, overtuigd, dat geloofsverschil de samenwerking tot het algemeen belang niet behoeft in den weg te staan, om door gepaste bespreking te geraken tot eene geleidelijke oplossing van de vragen van den nieuweren tijd." Het bestuur bestaat uit de heerenP. J. Eman, voorzitter, M. Henriques de Castro, secretaris, A. C. Schwartz, the saurier. De eerste verkiezing te Amsterdam volgens de nieuwe kie zerslijsten, die op 15 Februari e. k moeten worden vastgesteld, zal ver moedelijk plaats hebben voor de Provinciale Staten. Er moet namelijk abinnen twee maanden» na 15 Januari worden voorzien iu de vacature, in dat col lege ontstaan door bet overlijden van mr. H. J. van Lennep. Vóór 15 Maart derhalve zullen de 19,000 Amstetdamsche kiezers daartoe wor den opgeroepen. Het is niet waar- cbijnlijk, dat de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer reeds iu de eerste helft vau Maart plaats hebben. Dinsdagochtend brak er te Edam brand uit ten huize vau de weduwe J. R. De vlammen wer den door de snel aangerukte brand weer gelukkig bedwongen de ge volgen zouden anders wegens eene daarnaast staande boerderij, onbe rekenbaar geweest zijn. De burgemeester meende termen gevonden te hebben, om genoemde weduwe voorloopig in arrest te ne men. Zij moet reeds bekend hebben, den brand te hebben gesticht. Den len Januari dezes jaars was het 25 jaren geleden dat jhr. mr. D. van Akerlaken te Hoorn dijkgraaf werd van Drecbterland. Maaudag 23 dezer werd dat feit feestelijk herdacht in eene verga dering van het dijksbestuur te Hoorn gehouden. De waarnemende dijk graaf, de beer Kooijman, burgemees ter van Andijk, bracht den jubilaris hulde voor den ijver en de trouw, waarmee al dien tijd de belangen Tot aandenken bood men hem een prachtig album aan met calligraphie van den heer Grevenstuk te Am sterdam, en met toepasselijke zilver- versiering van Gebrs. Van Straten aldaar. Op 25 Januari vergader de te 's-Hage in het gebouw „Dili- gentia" de feestcommissie, die zich in 1887 constitueerde tot viering van den 70sten geboortedag van Z. M. den Koning, ten einde eene gedach- tenwisseling te houden, op welke wijze de commissie van toen, ook ter herdenking van bet a. s. ge boortefeest kan werkzaam zijn. De penningmeester, de beer van Kempen, deelde mede, dat een voor- deelig overschot van f 1066, bestemd om te worden gevoegd bij de op brengst eener nieuwe armen-collecte op 's Konings verjaardag, in kas was gebleven. Het bureau, dat thans ziju man daat in banden der vergadering te ruggaf, werd door de feestcommissie op de meest eervolle wijze uitge- uoodigd, zijne taak ook voor dit jaar te blijven vervullen, aan welken wenscb gevolg werd gegeven. Het bureau der feestc jmmissie is derhalve opnieuw saamgesteid uit de heeren: jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, voorzitter; W. graaf van Limburg Stirum, onder-voorzitter jhr. M. R. A. Klerck, M. M. Cou- vée Jr., secretarissen; A. E. van Kempen en J. van Litb Jr., pen ningmeesters. Na eene gedacbtenwisseling, waar bij enkele wijzigingen werden goedgekeurd, is overeenkomstig de bestuursvoorstellen in hoofdzaak be sloten: lo. de ingezetenen uit le noodi- gen, op 19 Februari a. s. te vlag gen en oranje te dragen; 2o. Zaterdag, 18 Februari, te mid dernacht, 's Konings geboortefeest in te wijden met de uitvoering van koraalmuziek door een goed bezet korps op bet Plein 1813, dat voor deze gelegenheid waarschijnlijk van wege de feestcommissie electriscb verlicht zai worden; 3o. op Maandag, 13 Februari langs de buizen der ingezetenen en uitsluitend door de leden der feest commissie en anderen, eene alge- meene inzameling te doen houden voor het verstrekken van levensbe hoeften aan de armen vau alle ge zindten bij gelegenheid van Zr. Ms. geboortedag; 4o. Op Zaterdag 18 Febr. de ar- men-uitdeeling te houdeü, behoudens de keuze van eenen anderen dag voor de behoeftige Israëlieten; 5o. Het eere-voorzittersehap der feestcommissie aan te bieden aan den burgemeester der residentie, mr. A. J. Roest, die zich bereid heeft verklaard, bij uitzondering dat eere voorzitterschap te aanvaarden. Bij het Koloniaal Werf depot wordt sedert gisteren vermist de soldaat De Kok, Nederlander, lang 1,638 M., haar blond, oogen grijs, kleeding no. 787 K. W. C., merkbare teekens: gaatjes in de ooren. Gekleed in uniform of burgerklee- ding. In de Zuiderzee belem- mert het ijs de vaart niet meer. De Stad Kampen, Donderdagnacht te 3 uren van Amsterdam vertrokkcD, was den volgenden morgen te half twaalf, en de raderboot, te 7 uur van daar gegaan, was te 3 uren reeds aan den steiger te Zwolle. van Drecbterland door den dijkgraaf Ook de stoombootdienst tusscben werden behartigd. Zwolle en Blokzijl is hervat. Ter gelegenheid der ver- kie-ing van twee leden van den gemeeuteraad te Kampen werd al daar dezer dagen het volgeude ver- kiezing8biljet in Kamper dialect ver spreid: Burger Kiezer»! Wee mutten margen (Dinsdag) een paor raods- leden gaon kiezen en nouhefHam- mmk (een logementhouder te Kam pen) 't ons bin de Kamper Krante anneraoden um op 't geele briefieu J. H. Mooren te zetten, dat is best want ie eureu halgemijn, dat et en klaore kerel is, die van de ge- meentezaoken meer af weit dan de mijnsten. Wee raoden honsge- lieken dan ook hem te stemmen met ons hallen op J. H. Mooren en vult em op 't geele pampiertien bin daor zullen wei later wis en zeker geen spiet van ebben. 'T bons krek en zelfde wie of uluu op 't witte stembriefien zetten dat mag je zelf maor weiten. «Jan, Piet en Klaas.» Terwijl de gemeente- veldwacbter van Kantens, Woens dag ochtend aldaar dienst had op de secretarie, werd zijne vrouw in huis door een persoon overvallen, die baar bedwelmde met een vocht, en zóó ongemoeid f70 kon stelen. In den loop der vorige week werd de zoon van den slager I. te Gennep naar bet naburige dorp Aijen gezonden om nieuwjaars rekeningen rond te brengen. Bij een zijner oude klanteu werd op afdoe ning aangedrongen, omdat de posten reeds zoo oud waren. In den vorm van een duchtig pak slaag had de directe afbetaling plaats, evenwel zonder kwitantie. Na deze afreke ning werd het jonge mensch de deur uitgeworpen en ook nog buiten ver volgd. De fabriek der firma gebr. Scholten te Almelo werkt weder. Eene kleine stoommachine, die anders slechts voor de ververij werd gebruikt, is nu voor de we verij ingericht zoodat met behulp vau het vaste personeel weder 60 touwen loopen. De werkstakers zijn woedend hierover en loopen bij troepjes te zingen en te joelen door de stad. Ongeregeldheden vie len echter tot heden niet voor. Maar de sterkerij, boomerij en speelerij staan geheel stil, en de thans werkende wevers weven enkel het garen af, dat nog op de touwen zit. Verondersteld nu, dat de werkstaking nog eenigen tijd mocht aanhouden, dan geraakt een deel der fabriek zonder garen en kunnen do wevers, die weder aan het werk zouden willen gaan, geen touwen verkrijgen vóórdat opnieuw garen uesterkt en op de boomen gebracht is, met welken voor-arbeid altijd eenige dagen gemoeid ziju; zoodat, al wordt nu ook het werk hervat, er altijd 8 dagen zullen verloopen vóór men geld beurt, terwijl er ook van voorschot van wege de fabrikanten geen sprake is. Voegt men daar nu bij, dat in deze dagen door de meeste werklieden geen huur van de wo ningen, voor een deel aan de fabrikanten toebehoorende, betaald wordt, en de ach terstallige huur natuurlijk later van het loon wordt ingehouden, dan laat het zich gemakkelijk vooruitzien, wat den werk stakers nog te wachten staat. Zooals wij reeds gisteren vermelildeu ver langen de 800 arbeiders, die f 50 gestort hebben voor den winkel, dat bedrag terug. De firma S. weigert echter de uitbetaling, op grond van een artikel in het reglement, waarbij bepaald wordt dat alleen aan naar elders vertrekkende werklieden bedoelde som zal worden uitgekeerd, zoodra zij daar domicilie hebben gekozen. Het is be grijpelijk ilat de firma deze f40.000, die verdiend is door het initiatief en de mid delen der firma, niet gaarne zal uitbe talen om de werkstaking te rekken. Men zegt dat enkelen hunne vordering in han den van een deurwaarder hebben gegeven. Een gerucht loopt, dat Domela Nieu- weuhuis Zaterdag a. s. de werkstakers zal toespreken echter overtroiFen, dan wordt de zaak ernstiger, omdat de loop na zes schoten warm wordt, en niet zoo juist meer draagt; zoo is het mij gebeurd dat ik op het rechter of linker oog van zoodanigen schelm mikte en daarna zeer verwonderd was hem aan den wenkbrauw geraakt te heb ben. Wat u aangaat, breng er geen eigenliefde bij in het spel en mik maar op de volle borst; dat is minder vleiend maar des te zekerder. Terwijl Bois-Rosé met de koelbloedigheid en de juistheid van een professor in de chirurgie dezen raad gaf, had zich het geluid van het geweervuur verwijderd en eer een kwar- tieruurs verloopen was, liet het zich in het geheel niet meer hooren. De lucht wordt frisscher, hernam de Canadees; de wind voert een bladerenreuk mede en de jakhalzen heb ben met hun gehuil opgehouden; dat is een teeken dat de dageraad in aantocht is. Binnen een half uur moeten wij ons op weg begeven; de dag zal ons aanwijzen welken weg wij moeten volgen om niet juist in 't midden der Indianen te vallen; de sporen moeten niet ontbreken. En nauwelijks waren eenige oogenblikken verstreken of de volkomenste gerustheid had uit kracht van gewoonte, de vrees bij deze mannen vervangen, die slechts een oogen- EÜkkelijk gevaar voor iets telden. Terwijl zij in der haast jjun sober maal nuttigden, gevoelde Fabiaan dat het oogen- blik eindelijk aangebroken was om zijne plannen voor de toekomst bloot te leggen 'voor hem, dien de dankbaarheid hem als een vader deed beschouwen. Bois-Rosé! mijn vader riep hij uit. Op dezen uitroep voelde de jager eene rilling door al zijne leden en daarna erkende hij in eene zekere ontroe ring in de stem des jongelings en eene zekere plechtigheid in zijne bewegingen, dat het gewichtigste oogenblik zijns levens aangebroken was en zijn hart sloeg nog heviger dan bij de nadering van het gevaar dat hen bedreigd had. Pepe gevoelde ook dat hij te veel kon zijn en verwijderde zich daarom bescheiden tot op eenige passen afstand. Mijn vader, herhaalde Fabiaan, want het zal al tijd zoet voor mij zijn dien naam uit te spreken, gij hebt in de groote steden van Europa en in onze woestijnen ge leefd en gij zijt in staat om het verschil tus6cheu beiden te beoordeelen. Ja, antwoordde Bois-Rosé, gedurende vijftig jaren mijns levens heb ik de weelde der steden met de pracht der woestijnen kunnen vergelijken. Het moet toch wel een prachtigschouwspel zijn die groote steden, waar duizenden menschen zich verdringen, waar paleizen naast elkander oprijzen; men is gelukkig er in te kunnen leven, niet waar? want de eene dag moet nooit gelijken op den voorgaande. Dat is inderdaad wel'schoon, antwoordde de jager spottenderwijze, die groote straten, waarin de haastige menigte u zonder ophouden op zijde duwt en waarin het geraas der rijtuigen u doof maakt; die huizen waarin de lucht en het licht dat God in de woestijnen zoo kwistig verspreidt, u zoo karig zijn toebedeeld, waar de arme van ellende op zijn stroozak sterft bij het geraas van de feesten der rijken, waar.... Bois-Rosé hield plotseling op; hij begreep eensklaps, dat hij op een verkeerden weg was en dat hij zoodoende op de lippen van Fabiaan het aanbod verstikte dat hij ver wachtte, van met hem het leven er in te deelen. Het is zoo natuurlijk te hopen hetgeen men zoo vurig wenschtl De jager gaf dus eene andere wending aan zijne rede en hij voegde er bijWat mij aangaat, ik zou mij zeer gelukkig achten er mijn leven in te slijten. Bij deze laatste woorden van Bois-Rosé begon Pepe ge ducht te hoesten. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2