NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. öe Goudvallei. 5e Jaargang* Donderdag 2 Februari 1888. No. 1405. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Brieven uit Parijs. S f A DSM li li IV S. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ITelefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Uoofdagenten voor het Buitenland-: Compagnie Génerale de Publicite Etram/ère G. L. IJ A UB E Co., JOU. E. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montviartre. P a r ij s 27 Januari 1888. Het ruim gebruik maken van de revol ver, zooals dat in Amerika geschiedt op straat, in huis, in publieke zaal, begint ook ten onzent ingang te vinden. Aan de deur van het Elysée heeft men een jongen beeldhouwer gearresteerd, die een rekest in den eeneu en een revolver den anderen zak had, met het voor nemen eerst het rekest aan te bieden en bij verwerping van het wapen gebruik te maken. De doktoren hebben verklaard, dat de mail krankzinnig was en men heeft bem in een gesticht geplaatst. Berichten als deze zijn hier in den laatsten tijd niet vreemd. Men wordt ge troffen door de gemakkelijkheid, waarmede ontevreden personen hun revolver uit den •zak halen en de regelmatigheid, waarmede men ze ontdekt bij degenen, die gefouil leerd worden. Een blik op de verschill.nde gebeurte nissen, die het Parijsciie publiek sedert bet begin van het presidentschap vau Sadi Caruot hebben beziggehouden d. w. z. gedurende twee maanden: Een man die twaalf ambachten en der tien ongelukken heeft gehad en door geen daarvan rijk is geworden, jeest in den tijd toen er een nieuwe president moest gekozen worden, dat Jules Eerry een groote schelm is en dat zijne ver kiezing Frankrijk rampzalig maken zou. Hij leidt daaruit af (met, de fraaie logica van bijgeloovige boereu, die een buurman doodslaan in de verbeelding dat hij hen betooverd heeft), dat het de schuld van dien afschuwelijken Ferry is, dat het Pa- rijsche publiek niet van zijne uitvindin gen gediend is geweest. De verkiezing is voorbij, Ferry is eenvoudig afgevaardig de gebleven, maar het idee fixe heeft zich vastgesteld in zijn hoofdhij neemt een revolver en gaat naar de kamer, om den geheim Ferry te vermoorden. Een andere afgevaardigde vindt een persoon aan zijn deur, die hem in hin derlaag opwacht, de revolver in de vuist. Wat heeft hij den man misdaan Hij heeft zich uitgesloofd om hem een plaats als ontvanger te bezorgen en is daarin ook geslaagd. Maar daar zulke plaatsen alleen kunnen worden gegeven wanneer ze vacant zijn, moest men daarop wachten. Deze «ollicitant wilde evenwel niet wachten; om zijn ongeduld te toonen, neemt hij zijn revolver en gaat er op uit om zijn be schermer dood te schieten. Dat is nog sterker dan de beurs of het leven te vragen, zooals de oude roovers deden. Dan kon men nog kiezen, als men een beurs bij zich bad, maar tegenwoordig geen waarschuwing, geen eisch meer: de lieden die tegenwoordig de voorbijgangers het hoofd verbrijzelen noemen zich beden ten (lage rechtvaardige wrekers. Men ziet hier duidelijk uit, dat //vooruitgang" vol strekt geen zinloos woord is. Dan komt de uitvinder eener machine voor electrisch licht. Hij had er op ge rekend dat de administratie aan ziju werk tuig de voorkeur geven zou, maar zij kiest een ander, dat vernuftiger en praktischer is. Daarenboven heeft hij, in tweede in stantie, een proces verloren, dat hij bij de eerste maal, gewonnen had. Ook heeft men hem een decoratie geweigerd. Nu wordt de man boos eu heeft er behoefte aan, om zijne ontevredenheid te doen blijken. Vooruit met de revolver! En hij mist ongelukkig niet. Een bekwaam in genieur moet met ziju leven de misdaad betalen, van twee werktuigen datgene te hebben gekozen dat hij het beste achtte. Tot afwisseling van deze twisten, waarin hooggeplaatste» zijn betrokken, diene het geval in de Rue Bergère. Een handels reiziger wordt verliefd op eeu kellneriu uit een bierhuis, totdat hij op een raooien dag reden meent te hebben om zich ja- loersch te betoonen. Hij zegt evenwel niets, raaar neemt eenvoudig een revol/er mee en schiet haar op twee pas afstands dood. Ten slotte komt een werkman te Havre, een zachtaardig man, die uit nieuwsgie- igheid een leziug van Louise Michel -.nat bijwonen. De toon waarop deze harts tochtelijke dame over het Fransche leger spreekt hindert hem, hij gaat naar huis, neemt tien gulden uit de lade, koopt er eeu revolver voor eu schiet die af op de zendelinge der anarchie, om haar wat be ter te leeren redeneeren. Op het punt liet schot te lossen roept hij uit//Ëu te moe ten erkennen, dat ik op mijn leeftijd nog nooit iemand gedood of bestolen heb!" Dat karakteriseert volkomen den toe stand, waarin personen met een zwak zenuwgestel worden gebracht door de le zing van de dagelijksche feiten van dien aard en van de verontschuldigingen die men er voor weet aan te voeren. In den laatsten tijd schijnt het alsof de hartstocht alles geoorloofd maaktde rechtbank heeft vaak op dien grond, moordenaars vrijgesproken. De misdaad houdt op misdaad te zijn, zoodra men de reden er van zegt. Eu als er voor de daad niets wat naar een dragelijke beweegreden zweemt, kan worden opgedolven, verklaart men bem voor krankzinnig. De rechtbank redeneert aldus: De beschuldigde heeft gehandeld in een oogenblik van toorn, of van dron kenschap, of van teleurstelling, of van jaloezie. Daardoor is hij ontoerekenbaar. Alleen zij die koelbloedig dooden, zijn schuldig, en als zij er genoegen in vinden komt dit duidelijk daardoor, dat zij door eene moord-manie zijn bevangen. Wanneer een man in hartstocht een misdaad begaat, dan hoopt iedereen dat hij die niet al te zwaar zal moeten boe ten, vooral als de omstandigheden recht tragisch zijn. Als het slachtoffer in leven blijft, wordt daarvan verwacht dat het al zijn krachten zal inspannen om den misdadiger te doen vrijspreken. Dit alles is heel aardig op het toon eel, maar in werkelijkheid is het treurig en stemt tot nadenken. Hier geen recht bank, die den misdadiger, na hem eeju"' behoorlijke straf te hebben toegedacht, ern stig vermaant zichzelf voortaan te beheer- schen, maar een rechtbank die het toege ven aan drift menschelijk en verschoonbaar viudt en als reden tot vrijspraak bezigt. Is dit geen allertreurigste opvatting van de mensckelijke roeping, van ziju geest, van zijn gaven? Men gebruikt hier de revolver bij iedere gelegenheid en te allen tijd; aan wie de schuld, dau aan zulk een rechtbank? Xavier. Haarlem, 1 Februari. Iu de afgeloopeu maand is het stedelijk museum van tchilderijen •nz. op het Raadhui-, bezocht door 53 personen legen- en 266 perso nen zonder betaling". In het Iudisch Genootschap te VHage behaudelde de heer D. T. van Alphen, van Haarlem, Dinsdag avond de kwestie der koffiecultuur op Java. Z\]\i betoog was eene aaneenschakeling van cijfers ter be strijding van het tegenwoordige stelsel van dwatigcultuur, dat ge heel streed tegeu de belofte in 1817 door de commissarissen-generaal af gelegd, eu dat tengevolge had voort dureuden achteruitgang der cultuur. De koffiecultuur moest vrij zijn, en de landrente daarop, evenals op de teelt van andere p.oducteu, toege past worden. Hij wilde vrijstelling van die dessa's waar de productie in de laatste 5 jaar niet meer dau 1 picol per bouw opbrachtuitbrei ding der koffiecultuur door verheo- giug van inkoopprijs; tegemoetko ming eu betere bereiding door be taling van een surplus voor betere kwaliteit. Iu het algemeen werd zijne ziens wijze gedeeld door de heerenCaune, P. J. van Houteü, kolonel Van Zuy- len en baion Van der Goes vau Dirksland. Alleen meende de heer Canne dat, met het oog op den fiuancieelen toestand, eene verhoo- ging van den inkoopprijs van f 14 tot f20 het eerst in aanmerking moest komen. De overige sprekers zagen in het stelsel van den beer Van Alpheu een vasteren grondslag voor de toekomst, waarin de cultuur geheel vrij moet worden. Het getal scholen voor lager ou derwijs in deze gemeente bedroeg- op 1 Jauuari jl. 25, en wel 10 openbare eu 15 bijzondere. De open bare werden bezocht door 3533 en de bizondere scholen door 3595 alzoo tezamen door 7128 leerlingen. Het aantal onderwijzers van al deze scholen bedroeg 91, dat der onder wijzeressen 79 benevens 5 kweeke- lingen, tezamen aldus 175. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopeu maand verk. laagste hoogste pr. aangev. Aardapp. 725 HL. Appelen 868 Peren 84 HL. f 1.50. 3.—. 175 46 - 3.— p. K.G. Boter 724 kil. 724 kil. fl.— p. stuk. Biggen 153 stuks 108 stuks f4. 13.— 6.—. -4.50. p. K.G. f 1.55. p 9tuk. f22.—. Vau de baan der IJsclub alhier werd heden weder druk gebruik gemaakt. Van avond zal de baan electrisch verlicht zijn, terwijl mu ziek der schutterij er zich zal doen hooreu. Morgenmiddag ten 2 ure schoon- rijden met muziek. Dinsdagavond is uit een rnanu- factureumagaziju in de Gierstraat, een rol katoen eu uit een tabaks winkel in de Nieuwe Raamstraat, een sigarensnijder, zoogenaamde guillo tine, ontvreemd. Heden morgen is door de politie alhier in beslag genomen een blijk baar uit lood vervaardigde gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849. De vaart door de Ringvaart van de Haarlemmermeer is wegens het ijs weder gestremd. Maandagavond beproefde een sleepboot te vergeefs er doorheen te stoomen. De laatste nachten heeft het ech ter zoo sterk gevroren, dat ook de stoom booten Maandagmorgen zijn blijven liggen. Dinsdag hebben reeds twee personen den tocht van Am sterdam naar Haarlem op schaatsen gemaakt. LETTEREN EN KUNST. Labiclie schreef in het geheel 174 too- neelstukken, met of zonder medewerking van anderen. Inhoud van Eigen Haard No. 4: Lord Byron 17881824. Een rui kertje violen en Hermes Trismegistus, door Fiore della Neve. (mr. M. G. L. van Loghem.) Scheepjes laten zeilen. (Naar H. Valkenburg.) Vertellingen uit het Indische oorlogsleven. Generaal Krayen- hoff, door P. H. Craandijk. Illustratiën van Ch. Rochussea. Inhoud van de P'ortefeu ill e: Willem Steelink, Over bet Etsen (met illus traties.) Prix de Rome. Gevel van het huis de Wiud-Aes-Bock te Dordrecht. E. Rittner Bos, Sir Arthur Sullivan, met portret. Gerbrand, Matinee Michel- sen. Von, Muzikale Kroniek. Boek aankondigingen. Jack T. Grein, Oost en West. Possart als Tooneelspeler en Declamator. De oorspronkelijke auteur van l7Inkwartiering". Francois Coppée's Pour la Couronne. A., Het toonêelin de Hoofdstuk (Abt Constantijn, De Toren van Nesle). Inhoud Hollandsche Lelie No. 31Hongerige Wolven. Kunstnaald werk. Politiek Overzicht. Brieven van Maxime. Vervolg Roman. Inhoud van de N i e u w e G i (1 s van FebruariThomas Hobbes, zijn staats- en zedeleer, door dr. J. G. Jelgersma. De Psychische Geneeswijze door dr. F. van Eeden. Zola's laatste werk ffLa Terre", door L. van Deyssel.Hamburg, door Ary Prins. Jong-Amsterdam, door Ph. Hack van Outheusden. Politiek overzicht. Indrukken van den dag, door P. L. Tak. Sonnetten, door Hélèue Swarth en H. J. Boeken. Boekbeoor- deelingen door L. van Deyssel, F. van Eeden, C. V. Gerritsen, II. J. Biederlack a. Literaire Kroniek (L. van Deyssel's Een liefde; Albert Verwey: Mijn meening over L. van Deyssel's ro man.) LEGER EN VLOOT. De luit.-kolonei der artillerie baron Bentiuck, laatstelijk adjudant des Konings, zal den militairen dienst verlaten. ONDERWIJS. De Gereformeerde kweekschool tot op leiding van onderwijzers en onderwijzeres sen te Amsterdam telt thans 15 mannei. en 11 vrouwel. leerlingen. FHUIL.LETO JST. 145Ï XLIXc HOOFDSTUK. WAARIN BARAJA VAN BED OP STROO KOMT. De gedwongen ontmoeting van Diaz, dien hij sedert den morgen dood waande, had zijn reeds door den dood van Oroche beneveld verstand geheel geschokt. Het gezicht der Indianen had hem tot de werkelijkheid teruggeroepen. Ongelukkig bevond hij zich, toen hij den teugel wendde, tegenover Diaz, die door zijne ontvluchting van 's morgens, hem niet erg goedgunstig gezind was. Lafaard! riep Diaz, hem het verder voortgaan be lettende toe, gij zult in mijne tegenwoordigheid geen tweemaal vluchten. Op hetzelfde oogenblik omringden de Apachen de heide ruiters en het was tegen zijn wil dat Baraja deelnam aau de worsteling op leven en dood, die hij wilde vermijden. Zij waren dus de twee ruiters, van wie de nog in het kamp strijdende Mexikaneu de heldhaftige pogingen had den gezien. Diaz had een knots uit de handen van een der Indianen gerukt eu bediende er zich op eene vreeselijke manier van. Hij was het ook dien men eindelijk heeft zien ontsnappen aan de vijanden, die al te talrijk waren om te bunnen hopen ze te overwinnen; de persoon, wiens ge vangenneming door luide zegekreten was aangeduid, de blanke die aan den paal vastgebonden was en op zijne straf wachtte, was Baraja. Stevig vastgehecht aan den stekeligen stam van een ijzerboom en te midden van een groep Indianen, die een heischen dans om hem uitvoerden, zag de moordenaar van Oroche het uur naderen der vreeselijke straf. Door eene sombere ontsteltenis aangegrepen,liet hij zijne ver wilderde blikken gaan over de wilde gezichten zijner beu len, die zich met razende vreugde bezig hieldeo met de toebereidselen zijner marteling. Bij het schijnsel der bran dende karren, die de vlakte verlichtten, kon men hem op zijne boeien zien zakken, die zijne wankelende beenen alleen beletten, onder het gewicht zijns lichaams te be zwijken. De bandiet ondervond het vreeselijke gevolg dier onver biddelijke logica, die wil, dat hier in het ondermaansche uit kwaad onfeilbaar kwaad geboren wordt en dat het goede altijd voortspruit uit het goede. Een Indiaan met wreedaardig uitzicht naderde het eerst tot het slachtoffer en zeide: De bleekgezichten zijn praatziek, evenals de pape gaai wanneer zij in grooten getale zijn, doch als zij aaa den martepaal vastgebonden zijn, zijn zij stil als de zal men in de watervallen. Zal de blanke ziju doodsbed durven zingen Baraja begreep hem niet en een verlegen gezicht was het eenige antwoord. Een andere Indiaan trad naderbij. Eene breede wonde, door het dolkmes eens blanken veroorzaakt, liep over zijne borst van den eenen schouder tot den anderenondanks de reepen schors waarmede ze verbonden was, liep het bloed er nog overvloedig nit. De Apache doopte zijne vinger in zijn eigen bloed en op het gelaat van Baraja eene scheidingslijn trekkende, van af het voorhoofd tot de kin, zeide hij Deze geheele zijde van het gelaat, de helft van het voor hoofd, het oog en de wang zijn mijn deel en ik teeken ze van te voren voor mij af; ik alleen zal het recht hebben ze aan den levenden blanke te ontrukken Eu daar Baraja ook deze vreeselijke bedreiging niet scheen te hegrijpen, maakte de Indiaan het hein door eenige Spaansche woorden en eene beweging van zijn mes volko men duidelijk. Het bloed stolde in de aderen van den ongelukkige. Door het voorbeeld aangezet, trad een derde Indiaan uit den romdom den gevangene gevormden wilden kring. De scalp zal voor mij zijn, zeide hij. En ik, voegde een vierde er bij, zal dan alleen het recht hebben om op den naakten schedel des blanken het kokende vet te storten dat de lijken zijner broeders ons zullen geven. Het was Baraja bijna onmogelijk al deze vreeselijke bizonderheden, waarvan de gebaren hem den uitleg gaven,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1