\i\\\ i: i. i). Aan de inrichting voor bijzonder katholiek onderwijs van den heer Van Schaik te Amsterdam is benoemd de heer C. J. G. Dufour te Medemblik. Tot onderwijzeres aan de school voor uitgebreid lager onderwijs te Zalt-Bommel is benoemd mej. H. J. B. Heemskerk, van Zaandam. VISSCHERIJ. Den 30 Januari werd te Enkhuizen door twee visschers alhier aangebracht één tal (200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den afslag f5.35 opbracht. Door de, ingevallen vorst zijn de visschers verhin derd met visscken voort te gaan. Nieuw ediep, 31 Januari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Emma Anna," sch. Jongejan, met 120 lev., 120 doode kabelj., 7 lev. 7 doode lengen, 1 heilbot en 1500 schelv. (waarvan 500 lev.) terwijl door 1 Schev. boiu 80 tongen, 22 bunschollen, 5 m. gr. en 3 m. kl. schol, door 4 korders 30 tongen, 35 bunschollen en 3 m. kl. schol en door trekkersbooten 2 tal haring wer den aangevoerd; lev. kabelj. gold ter af slag f 2.20, doode id. f 1.50 a f 1.35, lev. leng 1 3.35, doode id. f 2,10 per stuk, de heilbot f 16, schelv. f 22.50 het honderd, tong 60 a 79 c. per stuk, gr. schol f 6.50 a 6 per mand, kleine id. f 4.50 a f 5.50 par m. en haring f 10.90 per tal. Aan de Hors te Tessel was voor het eerst in dit jaar een haringvlot bezig met trekken. Zij ving 4 tal haring die tegen f 6 per tal werden verkocht. Indien de visscherij niet door ijs wordt belemmerd, gaan nog deze week vele booten aau het haringvisschen. De eerste bomschuit uit Noordwijk aan Zee welke ter verschvisscherij was al- gevaren, is Maandag behouden terugge komen, na tweemaal voor stormweer aan anker te hebben gelegen. Daardoor was de gevangen visch dood en bracht in afslag dus weinig op; de geheele vangst f 37. Deze week gaat bij goed weer de ge heele vloot in zee. Lemmer, 30 Januari. Door de we der ingevallen vorst was heden voor onze haven weder veel ijs, zoodat de visschers niet naar zee konden vertrekken ter uit oefening van hun bedrijf en dus <reeu haring aan de bokkingrookerijen alhier werden aangebracht. De visscherij naar spiering op de Zuiderzee was in de vorige week zeer ongunstig. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Heden is de tentoonstelling van zaai granen alhier v< or het publiek geopend. Een veertigtal monsters zijn ingezonden, waarbij acht van Zweedsche granen. Ook de beide volgende dagen is een en ander gratis te bezichtigen. De heer W. A. Viruly Verbrugge van Botterdam, eerelid van het hoofdbe stuur der Ned. maatschappij voor tuin bouw eu plantkunde, trad op 29 Januari te Alkmaar als spreker op, om de wen- schelijkheid te betoogen in deze gemeente, waar de tuinbouw zulk eene voorname plaats bekleedt, eene afdeeling van die maatschappij te vestigen. Zijne rede had ten gevolge dat reeds dadelijk 29 leden toetraden. Als leden van het voorloopig bestuur, belast met het ontwerpen van een huis houdelijk reglement, werden benoemd de heeren J. van Leeuwen Az., J. G. van Garderen, W. Zaadnoordijk, C. Smit Cz. en H. Siebert Coster, allen wonende te Alkmaar. VEETEELT. Wegens den zeer onvoldoenden hooi oogst van het vorige jaar hebben de vee houders op Tessel veevoeder, voornamelijk bestaande in pulpe, lijn- en zg. aardkoe- ken, van den vasten wal aangevoerd. Aan de talrijke kudden schapen, die er het geheele jaar, nacht en dag, in de weide loopen, moet in den winter, vooral als er sneeuw ligt, veel voeder gebracht worden. Bij de meeste boeren begint de opgedane voorraad dan ook zoo te verminderen dat, voor de lente in het land is, door hen nog duizenden guldens aan veevoeder zul len moeten worden uitgegeven. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Boer mond mr. J. E. J. M. van der Kun, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Alkmaar, voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn. (St.-CL) D e r i tmeester baron vau Heemstra heeft ontslag gevraagd als 's Konings tweede stalmeester. Aan de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot vaststelling van het slot der rekening van Ned.-Indie voor 1878. De ont vangsten bedragen f 149,473,104,575, de uitgaven f 148.729,472.31, het batig slot f743,632.385. Dr. Schaepman, lid van de 2e Kamer, zal op 16 Februari a. s. in de Nederlandsche Vereeni- ging te Londen eene spreekbeurt vervullen. Uit het onderzoek, door de betrokken hoofdambtenaren van den Staatsspoorweg ingesteld naar aanleiding van het ongeval te Ruinerwold, blijkt, dat de machinist van den sneltrein van Meppel onder den invloed van sterken drank heeft verkeerd. Dgblv. Z.-H. en s-Gr Maandagavond zijn te Amsterdam van den stoep van eenen kruidenierswinkel aan de Prinsen gracht ontvreemd 2 kisten thee, elk inhoudende ongeveer 40 KG. Een beambte van d e H. IJ. Spoorwegmaatschappij te Amster dam kwam Maandagavond per spoor te Zwolle aan om Dinsdag een lid zijner familie te helpen be graven. In eene tapperij hoorde hij op eene harmonica spelenhij ging daar binnen, gebruikte het een en ander en tractesrde ook anderen. Na in slaap te zijn gevallen, werd hij te 11 uren op onzachte wijze buiten de tapperij gezet en maakte kennis met de straatsteenen. Wel willende voorbijgangers zouden hem den weg wijzen naar zijne familie; onderweg miste hij zijne portemon- naie met geldzijn gouden remou' toir en gouden ketting had hij nog. Men ging nu met hem terug om de portemonnaie te zoeken, waarin een paar andere personen hem zou den behulpzaam zijn. Toen hij Dins dagmorgen ontwaakte, bevond hij zich buiten de Kamperpoort boven in eenen hooiberg, maar vermiste toen ook zijn gouden horloge en dito ketting, benevens zijne overjas. Verscheidene personen werdenin verhoor genomen en bij eenigen huiszoeking gedaan. Men schrijft ons uit II i 1- versumDe tweede uitvoering in dezen winter van «Hilversums Man nenkoor», directeur de heer H. F. Andriessen, zal plaats hebben op Dinsdag 7 Februari a. s. Ten gehoore zullen worden gebraeht«Hanske van Gelder», van NicolaïAltnieder- landische Lieder», van Kremser, «Velleda», van Brambacb. Als so listen zullen optreden mej. Wia Dikema, vaD Leiden, sopraande heeren Scbmeink, van Amsterdam, tenor en Boezel, van Hilversum, bas, Maandag werd te Monni- kendam ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer M. C. Merens, in leven wethouder dezer gemeente, hoogheemraad van Water land, oud-notaris en oud-lid der Provinciale Staten. De burgemee ster, de heer Lamaison van Heen- vliet, schetste in korte trekken het werkzaam leven van den ont slapene, en getuigde van hem, dat zijn ruim 40 jarig wethouderschap een zegen voor de gemeente is ge weest. B ij N o o r d w ij k is in ver- gevorderden staat van ontbinding aangespoeld het lijk van een man, gekleed in jas, vest en broek van zwart wollen stof met bruine stre pen, bottines, wol tricot onderbroek, wit flanellen hemd eu blauw wollen sokken, gemerkt H. Op bet lijk vond men twee markstukken en twee pfennige. De kans om een tele- phoonnet in Leiden te verkrijgen schijnt in den laatsten tijd gunsti ger te zijn geworden. De concessi- onarrissen, de firma Ribbink, Bork Co. te Amsterdam hebben althans verklaard de hun verleende conces sie te aanvaarden, indien hun eene geschikte localiteit voor centraal- bureau worde aangewezen. Naar bun inzien zou een lokaal van het Raadhuis daartoe het geschiktst zijn. Door burgemeester en wethou ders wordt in overleg met de com missie van fabricage den gemeen teraad voorgesteld het bedoelde lo kaal aan de concessionarissen te ver huren onder enkele voorwaarden. Gedep. Staten van Zuid- Hollacd, hebben goedgekeurd het besluit van den gemeenteraad te 's-Hage tot nadere regeling van de financieele verhouding met de maat schappij «Het Zeebad Scheveningen». Bij den gemeenteraad te 's-Hage is een verzoek ingekomen om de levering der fourages voor de paarden van den reinigingsdienst te doen aanbesteden. De officieren-bou wver- eeniging te 's-Hage is met hare ontwerpen gereed en het contract gesloten. Weldra zal met den bouw van vier en twintig villa's met tuinen aan de Riouw-straat worden aan gevangen, zoodat men rekent reeds in het voorjaar van 1889 de villa's te hunnen betrekken. Het doel is gezond en tevens goed koop te wonen. Een persoon die Maan dagmiddag een bewoner op het Slijk-Einde te 's-Hage, om geld maande, werd op een niet onaar dige wijze ontvangen. Door de vrouw werd hem een pot water in het aan gezicht geworpen, terwijl hij van den man een slag met een scherp voorwerp op het hoofd ontving,waar door hij een gapende wond bekwam. De man heeft aangifte bij de politie gedaan. Den 12n Nov. werd inde woning van den heer A. Groothoff te Dordrecht een pakket neergelegd, waarin zijne Hïecten ten bedrage van f8000 h f9000 benevens zijn testament en andere papieren. Bij onderzoek bleek toen dat den beer G. een trommel was ontvreemd waar in, behalve deze papieren, zich ook nog f1000 van munt- en bankpa pier, eenig zilvergeld en vreemde muntstukken bevond. Den 19den daaropvolgende visch- ten eenige knapen in het St. Maar- tensgat den trommel op, die toen alleen nog de vreemde muntstukken bevatte. De verdenking viel op eene werkvrouw der familie G. en wel omdat zij vele inkoopen deed en fraaie kleederen aanschafte voor haar en haar man. Bij eene huiszoeking, ingesteld bij de werkvrouw, (H. S. huisvrouw van F. L.) en hare be nedenbuurvrouw G. D. v. d. D., echtgeuoote van F. M. v. E. vond de justitie een groot aantal nieuwe artikeltn en een som van f 400. Beide vrouwen hebben reeds bekend.Vrouw T. heeft den diefstal gepleegd en vrouw v. E. is er bij behulpzaam geweest, terwijl zij te zamen den trommel in het water hebben ge worpen, nadat vrouw L. de effecten zelf had teruggebracht, zeer slim begrijpende, dat die haar verraden zouden hebben, wanneer zij ze ten gelde had willen maken. Naar men verneemt zit de commissie te Utrecht, die ver leden jaar de viering van den ge boortedag van Z. M. onzen Koning heeft voorbereid en geleid, ook nu niet stil, en zijn er verschillende plannen in overweging, om ook dit jaar dien geboortedag met eenige plechtigheid te herdenken. Tusschen den Twelloo- schen dijk en de spoorbrug te Deven ter (afgesloten spoorweg) is Maan dagavond door den laatsten van Apeldoorn komende trein eene vrouw overreden, die kort daarna aan de gevolgen harer wonden overleed. De door een neervallen- den boom getroffen werkman te Noordgouwe is na vreeselijke pijnen doorgestaan te hebben aan de ge volgen bezweken. Door een onbekende oor zaak is een 14-jarige jongen uit het armhuis te Holwerd Zondag te wa ter geraakt en verdronken. Den vol genden morgen haalde men zijn lijk op. Waarschijnlijk heeft hem een zenuwtoeval overvallen, hij leed dik wijls hieraan. In een Zondagavond ge houden vergadering van de werk liedenvereniging te Assen werd een voorstel van een der leden om een collecte te houden voor de werk stakers te Almeloo met groote meer derheid verworpen. De heer R. K. O k m a, wet houder der gem. Wijmbritseradeel, de auteur van het bekende be sluit over het niet-toelaten op de openbare school van kinderen boven 12jarigen leeftijd, is door Ged. Staten vau Friesland, wegens het onmiddellijk deelnemen aan leverin gen ten behoeve der gemeente, van zijn lidmaatschap van den Raad vervallen verklaard. Wegens de vorst, zoo wordt uit Leeuwarden gemeld, is de scheepvaart gesloten. De btoom- booten naar Holland zijn niet ver trokken. Op het spoorwegtraject Zevenaar-Kleef-Keulen is de dienst door ijsgang gestremd, terwijl uit Renkum wordt gemeld, dat de Rijn voor een deel met drijfijs is bedekt, zoodat de gierpont den dienst even eens heeft gestaakt. Te Leeuwarden zijn in ondertrouw opgenomen een weduw naar van 74 en een weduwe van 80 jaren. Te Ulrum w e r d j. 1. V r ij- daguainiddag, omstreeks half zes uur, een zeldzaam natuurverschijn sel waargenomen.Ondereenesneeuw- bui bemerkte men eenklaps een ver blindend licht, 't Scheen een vuur bol te zijn, die nabij den grond uiteenspatte. Onmiddellijk daarop hoorde men een hevige knal, gevolgd door een rommelend geluid. Ver schrikt begaf menigeen zich naar buiten, en ofschoon men eene vrij sterke zwavellucht bemerkte, bleek het niet, dat er schade veroorzaakt was. In Gennep (Limb.) loopt ongeveer een kwart eeuw een heer schap rond, dat volgens nauwkeurig gehouden aanteekeningen niet min- der dan 7510 moorden op zijn reke- ning heeft. Op zijn veertiende jaar ving hij zijn bloedig handwerk aan, dat tot heden gedurende eene reeks van 56 jaren onafiebroken werd voortgezet. Noch moeders met een talrijk kroost, noch kleinen, wier geschreeuw een steenen hart zou vermurwen, niemand werd gespaard, allen werden onmeedoogend neer- gestoten. Dit voor geen gerucht ver vaarde personage is niemand anders dan de zeventigjarige varkensslach ter Claessen. Hij hoopt met een lijst van tienduizend te sluiten. Bij de Koog op Texel is op het strand aangespoeld een lucht dicht gesloten flesch, bevattende het lijk van een kindje, lang ongeveer 10 centimeter. RECHTSZAKEN. Voor liet gerechtshof te Amsterdam werd Maandag ochtend door den verde diger in eene strafzaak, waarin slechts één getuige, onbezoldigd rijksveldwachter, werd gehoord, op wiens getuigenis en ambts- eedig proces-verbaal een beklaagde door de rechtbank te Haarlem tot eene maand gevangenisstraf was veroordeeld, het ver zoek gedaan, dat nog een getuige zou wor den gehoord, die ter terechtzitting tegen woordig was. De adv.-gen. Op ten Noorl verzette zich hiertegen, op grond dat hem de verschijning van dien getuige niet te voren beteekend was, en hij dus niet te voren wist, wat die getuige wilde verkla ren. De verdediger, mr. L. W. van Gigch, eischte daarentegen, op grond van art. 155 Wetb. v. Strafvord., dat de getuige zou worden gehoord, dewijl het Openb. Min, wel schorsing kan vragen maar geen ver zet doen. Na in de raadkamer te zijn ge- gaan, gelastte het hof dat de getuige zou gehoord worden. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan Jelske B., oud 25 jaren, dienstbode, laatst wonende te Houtrijk en Polanen, omdat zij in Oct. 1887 bij den heer mr. N. 11. v. Nes van Meerkerk, raadslieer in het Gerechtshof te Leeuwar den, bij wien zij destijds diende, eenige coupons van 3Va pc. Ned. Werk. Schuld uit de brandkas had ontvreemd. Een had ze uitgegeven bij den banketbakker De Wijn, een bij den banketbakker v. Zuiden, die niet gezien hadden naar den datum waarop die coupons vervielen; doch toen zij ze bij een kassier aanbood, bleek dat ze eerst later vervielen. Bij een huiszoe king te Houtrijk en Polanen zijn vier coupons gevonden, netjes in eene kous ge naaid. Meer dan die zes, zegt bekl., heeft zij niet gehad, maar de heer v. Nes mist er meer, o. a. een blad coupons met talon. Zij heeft de brandkast geopend met den sleutel, dien mijnheer onder zijn hoofd kussen had laten liggen en zij vond toen zij het bed zou opmaken. De subst.-offic, van justitie, mr. J. P. v. Outeren, vor derde 18 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. S. Salverda, bepleitte ver lichting van straf. Uitspraak Zaterdag a. s. ARMENZORG. Naar we vernemen bestaat bij de com missie voor warme spijsuitdeeling te Hil versum het voornemen, om, bij voldoen den steun den behoeftigsten leerlingen dei kostelooze scholen des middags warm voedsel te verstrekken. Voorwaar een goed voornemen, dat, naar we hopen, weldra tot uitvoering zal komen. B li l T E N L A NI). Engeland. D e Daily Nems meldt uil Odessa, dat de rechtbank van Ti- flis den ex-goeverneur Tan Merv, Scheltucliiu, veroordeeld heeft tot verlies zijner burgerrechten en le te begrijpen. Daarna was er een oogeublik uitstel, gedurende welk de Indianen weer begonnen te dansen, zooals alleen de duivels uit de hel het zouden kunnen doen. Maar Baraja's uur was nog uiet geslagen; bij was nog slechts aan de zedelijke kastijding Op het ougenblik waarop de Zwarte Vogel het vreese lijke drama zou laten beginnen, kwam eene onverwachte gebeurtenis het teeken daartoe uitstellen. Een krijger, wiens wonderlijke opschik, alhoewel Indi- aansch, in niets op die der Apachen geleek, verscheen eens klaps in den kring van licht dien de vuren der karren vormdeD. Zijne tegenwoordigheid scheen niemand te ver rassen alleen de naam van El Mestizo ging van mond tot mond. De onbekende groette ernstig de Indianen met de hand en liep naar den gevangene. De vlam verlichtte genoegzaam de trekken van Baraja, opdat de nieuw aangekomene de doodelijke bleekheid zoude kunnen zien die dezelve bedekte. Een diepe afkeer zonder de geringste mengeling van me delijder), was op zijn gelaat te lezen; maar Baraja gaf een teektn van verwondering. Hij had den geheimzinnigen per soon herkend, dien hij in den loop van dien dag in stilte zijne boot van schors in het water der Nevel Bergen had zien voortstuwen. El Mestizo richtte in het Engelsch het woord tot Baraja, die hem niet begreep; daarna in het Fransch en eindelijk in het Spaansch. Toen uitte Baraja een kreet van vreugde. O! riep hij uit, indien gii mij redt, zal ik u zooveel goud geven, als gij maar zult kunnen dragen. Baraja had deze woorden op zoo'n overtuigenden toon uitgesproken, dat de vreemdeling de Indiaan zouden wij kunnen zeggen, want hij scheen eerder tot het Indiaansche dan tot het blanke ras te behooren er zichtbaar door getroffen werd. Zijn zwaarmoedig gelaat helderde op en vertoonde eene uitdrukking van hebzuchtige vreugde. Waarlijk? zeide hij, terwijl zijne oogen glin sterden. O' signor, ging Baraja voort, zich de handen wringende, even zoo waar als ik hier door eene vree selijke marteling zal sterven, indien uwe tusschenkomst mij niet kan redden. Luister, gij zult met mij gaan; gij zult tien, twintig, dertig krijgers, zoo gij wilt, medenemen en indien ik u morgen niet in 't gezicht der rijkste goudmijn der wereld breng, welnu, gij zult mij dan met de vreese- lijkste martelingen kunnen straffen, zoo mogelijk nog vree- selijker, dan die welke mij hier wachten. Ik zal het beproeven, zeide de onbekende zacht, zeg niets meer, want ofschoon die Indianen niet veel om goud geven, moeten zij toch onbekend blijven met het geen gij mij voorstelt. Stil 1 men luistert naar ons. Onder onheilspellend gemor werd de kring der wilden, die ongeduldig begonnen te worden, rondom hen al nauwer en nauwer. Goed! voegde de onbekende er luide en in hel Indiaansch bij, ik zal het opperhoofd de woorden dei gevangenen met de blauke huid overbrengen. Dit zeggende wierp de geheimzinnige persoon een blik van gezag rondom zich, die de stoutmoedigsten deed terug deinzen en richtte zich naar den Zwarten Vogel; toen hij vervolgens den top van den heuvel bereikt had, waarop het opperhoofd gezeten was, riep hij uit: Dat geen Indiaan den gevangene aanrake, totdat de twee opperhoofden met hun gesprek klaar zijD. Een straal van hoop schitterde in Baraja's oogen en ter wijl zijne beulen een blik van bloeddorstig ongeduld op hem wierpen, gevoelde de ongelukkige, het gelaat naar den man gekeerd van wien hij heil verwachtte, beurtelings zijn hart van vreugde opspringen of in zijne borst vernauwen, Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2