aommingen wel iets te wensclien overlie ten, bekwamen de schuiten niet veel schade, zoodat er weinig buitengewone kosten ge maakt werden. Groote rampen waren er gelukkig niet te betreuren. De 16 schuiten besomden tezamen f 45010 d. i. gemid deld per schuit f2813.125. Do besomming van iedere schuit afzonderlijk bedroeg als volgt: de „Man Cornells", stuurman C. Koper, f3246; de „Vrouw Ambrozina", stuurm. B. Zwemmer, f3140; de „jonge Anna", stuurm. H. v. Koningsbruggen, f3070; de „Man Maarten", stuurm. A. Koper, f3000; Eben Haëzer, stuurm. A. Paap, f3000; ,.Qra et Labora", stuurm. Jb. Keesman, f3000: de „Vrouw Marga- retha Catharina", stuurm. S. Paap, f 2950; de „jonge Betsij", stuurm. G. van der Meij, f2940; „Jeanne Marie", stuurm. A. Paap, f2870; de „Twee Gebroeders", stuurm. P. Paap, f2850; de „Vrouw Cor nelia Catharina", stuurm. E. Paap, f 2800; „Volharding en Vertrouwen", stuurm. Jb. Koper, f2687; Eben Haëzer, stuurm. W. Paap, f2600; „Zaudvoort's Welvaren", stuurm. M. Keesman, f 2597; de „Vrouw Krijutje", stuurm. C. Zwemmer, f2260; „Moeder Nelletje", stuurm. H. Molenaar, f2060. De prijzen van do visch warentarbot van f5 tot f9, kabeljauw van f2.50 tot f4, kooktongen van f 0.40 tot f0.80, schelvisch van f0.40 tot f0.70 alles per stuk; schol van f 4 tot f 6, baktongen van f2.50 tot f5.50, rog van f2.50 tot f7 alles per snees (20 stuks); scharren van f5 tot f8, kleine schol (braad) van f4 tot f 6, bakschol van f3 tot f5; vijfvoe ten (zeesterren) van f0.30 tot f 0.75, alles per mand. Nieuwediep, 4 Eebruari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen ,/Twee Cornelissen", sch. Lang broek, met 70 levende, 120 doode kabel jauwen, 6 lengen en 800 sclielvisscheu (waarvan 200 levende), „Vertrouwen", sch. v. d. Hoek, met 240 levende, 250 doode kabeljauwen, 8 lengen en 800 schel- visschen, en „Bastiann Huiberdina", sch. Koster, met 500 levende, 180 doode kabel jauwen, 8 lengen en 1000 schelvisschen levende kabeljauw gold ten afslag f 2.45 a 1.70, doode id. fl.35 a 1.leng f3,15 a 3.20 per stuk, en schelvisch f23.50 het honderd. KINNEN L A N I). Het wetsontwerp, dat, gelijk gemeld ie, door de regeering aan den Raad van State is toege zonden heeft niet ten doel het Wetb. van Burg. Strafv. te wijzigeD, maar beoogt hoofdzakelijk zoodanige wij zigingen aan te brengen in het Wetb. van Burgerlijke Rechtsvorde ring, dat de summiere behandeling van burgerlijke zaken algemeen wordt aangenomen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn vastgesteld op Dinsdag 6 Maart; de herstem mingen op 20 Maart. De verkiezin gen voor de Eerste Kamer zijn bepaald op Zaterdag 24 Maart. Op Dinsdag 14 Maart zal de Tweede Kamer hare werk zaamheden hervatten. De minister van Staat enz. heeft goedgevondenin de hoofdkiesdistricten voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer der Staten GeneraalHilversum, Hoorn, Eukhuizen, Alkmaar, den Helder, Amsterdam, Haarlem, Bever wijk, Zaandam en Haarlemmer meer, de onderkiesdistricten aan te wijzen. Naar gemeld wordt zou de regeering van Bulgarije aan onze Rijksmunt hebben opgedragen, voor dertig millioen aan nikkeimunt te doen slaan, hetgeen echter niet door de Nederlandsche regeering is toe gestaan. Een groote bankiersfirma te Utrecht zou het voornemen heb ben, eene aarzienlijke som gouden tientjes te doen slaan. Bij de jongste verande- ringen in het personeel der Rijks- veldwacht is toegekend de rang van brigadier-titulair aan de rijks veldwachters der 3e klasse J. H. Van der Hammen te Gouda, A. C. Smits te Leiderdorp, M. Van der Vliet te Meerkerk, A. Verbraeck te Uithoorn, C. Koelewijn te Hoog- karspel, A. Hellendoorn te Hille- gom, M. "Van Arkel te Harmeien en R. Vosjan. Tot leeraar aan de Tuin bouwschool «Amsterdam» te Water graafsmeer is benoemd de heer M. v. d. Brugge, oud-leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Te rekenen met Zondag 5 Februari heeft de stoombootdienst tusschen Purmereud en Amsterdam v.v. wederom geregeld plaats. Naar men verneemt, is de eerste prijs van de loterij der tentoonstelling van voedingsmidde len - het fraaie eetkamer-ameu blement van de heeren Vos en Le Grand getrokken door eenen in woner van Zutfen. Wegens slapte van werk- zaamheden hebben aan de Wester- suikerrafiinaderij te Amsterdam, 40 man gedaan gekregen. Naar men verneemt, zullen nog 70 man moe ten worden ontslagen, Door de politie te Am sterdam is een jongmensch gearres teerd, onder beschuldiging, valsche rijksdaalders in omloop gebracht te hebben. Zij doet ijverige nasporin gen naar de handelingen van dien man, die, na eerst in zeer behoef tige omstandigheden te hebben ver keerd, den laatsten tijd zich uitga ven veroorloofde, zonder dat men wist, waarmede hij het geld ver diende. Men vermoedt nu toch eindelijk op het spoor te zijn van de valsche munters, of in den aan gehoudene den dader zelf te hebben Te Koog aan deZaanis eene kiesvereeniging tot stand ge komen onder den naam «Kiesrecht ie Kiesplicht»met het volgende program Verbetering en uitbreiding der wet op sociaal gebied. De grootst mogelijke uitbreiding van kiesrecht binnen de grenzen der grondwet. Afschaffing der accijnzen op de eerste levensbehoeften. Afschafiing der patentbelasting en invoering eener progressieve inkom stenbelasting. Ontwikkeling en toepassing van het vrijhandelstelsei. Afschaffing der plaatsvervanging. Reeds zijn een vijftigtal leden tot deze vereeniging toegetreden. Met 13 tegen 1 stemmen heeft de gemeenteraad van Alk maar besloten voortaan de z. g. stille zes weken af te schaffen en alzoo ook in Januari altijd kaas- en graanmarkt te doen houden. In beslag genomen zijn, op vermoeden van valschheid: te Alkmaar 6 Jan. een gulden, beel tenis koning Willem IH en het jaar tal 1845; te Rotterdam 12 Jan. een gulden, beeltenis koning Willem III en een onleesbaar jaartal; te Delft 19 januari een gulden, beeltenis ko ning Willem III en het jaartal 1865, en te Helder een rijksdaalder, beel tenis koning Willem III en het jaartal 1870. Deze muntstukkeu zijn aan 's rijks munt onderzocht en bij uitspraak van het muntcollege van 24 en 27 Jan. 11. verklaard te zijn valsch, en vervaardigd in naboot sing der echte rijksmunt. De gemeente 's- Grave n- hage beval thans ruim 149,400 in woners. Voor ongeveer 40 jaren tel de zij slechts de helft van het ge noemde aantal. Onlangs bevond zich op de boot, die van Rotterdam op den Moerdijk vaart, ouder de passagiers der tweede klasse een lange boer van middelbaren leeftijd, die, toen de controleur hem zeer beleefd om zijn kaartje vroeg, deed alsof hij sliep, e i eerst na een vrij harden tik op zijn schouders ontvaugeu te hebben, eensklaps uit een droom scheen te ontwaken. Uw kaartje, als 't u belieft, mijnheer? Mijn kaartje? 'k heb geen kaartje. Waarheen denkt gij te gaan? Ik? Wel, een eindje de rivier op. De controleur was niet veel wijzer ge worden na dat antwoord en vroeg nog maals Waar wilt gij aan land stappen? Nergens, mijnheer, 't Bevalt mij uit stekend.... dat varen. De controleur, het vragen moede, en meenende een gek voor zich te hebben, ging den kapitein raadplegen, die nu zelf den zonderlingen passagier aansprak met de vraag: Hoever gaat ge met ons mede, mijn brave? Wel, ik ga een eindje met u de rivier op't bevalt mij uitstekend, kapitein. Maar mijnheer, zeide de kapi tein, die zag dat de man volstrekt niet gek was, maar zich slechts zoo hield, gij hebt geen kaartje genomen, noch aan den controleur uw plaats betaald, eu gij zijt oud genoeg om te weten, dat het op stoombooten de gewoonte is, om iemand die zijn plaats niet betaald heeft en niet betalen wil, bij de eerste de beste gelegen heid aan wal te zetten. Wel zoo, kapitein, als dat zoo de ge- wooute is, vintl ik het uitstekend. Dit antwoord deed den kapitein zijn geduld verliezen eu met een knoop draaide liij den buer den rug toe, om, zoodra de eerste aanleg in 't gezicht was, de boot te laten zakken en den vreemden passa gier aan land te brengeu. Toen den boer dat plan werd aange kondigd en hem verzocht werd in te stap pen, antwoordde hij zeer kalm Uitstekend, vrienden. Daarop stapte hij in de boot, liet zich aan wal roeien en zeide herhaaldelijk tot den roeier: Uitstekend, mijn jongen! Aan wal gekomen hoorde hij, dat de kapitein hem nog een onaangenaam woordje toevoegde, en zelfs inot een pak slaag be dreigde, indien hij hem ooit weer te zien kreeg. Nu wierp echter de boer zijn mas ker af, en riep met donderende stem Trissche morgen, kapitein, ik woon hier maar tien minuten vandaan. Kom mij eens opzoeken, ais ge tijd hebt. 'k Vind hem uitstekend, uitstekend 1 Twee manspersonen, in gezelschap van eeu «jonge dame", hebben zich te Dordrecht opgehou den en in twee huizen van verkoop met vecht tot wedermkoop twee hor- logiën verkocht, welke het aanzien hadden van goud vervaardigd te zijn, doch waarvan later bleek, dat ze zwaar verguld zilver en dus veel minder waard waren can het bedrag dat men er voor gegeven had. Door de tusschenkomst der politie werd de koop vernietigd; vau bedrog kon den de verkoopers niet worden over tuigd, daar zij de horloges uiet als goud aanboden, maar geheel in 't midden lieten wat het was. De «jon ge dame" is uit Bslgië, eeu der mannen uit Frankrijk herkomstig; de derde, een voormalig kellner hier ter stede, diende eerstbedoel- den tot tolk. Het drietal, dat reeds geruimen lijd te Rotterdam verblijf houdt, heeft met een ernstige vermaning Dordt verlaten. Men zij elders op zijn hoede voor zulke «koopjes"! Op initiatief van de hee- ren Woldriug en Van Leeuwen, in specteurs van politie te Utrecht, is met ingang van 1 Februari jl. al daar opgericht een onderling pen sioen- en weduwenfonds. Dit fonds stelt ziGh ten doel aan gepensioneer den of aan de weduwen eene we- kelijksche tegemoetkoming te ver strekken. Uit Arnhem wordt ge schreven Een drietal afgezanten van het «Leger des Heils», die het plan hadden voordrachten te houden in het Loge-gebouw aldaar, werden daarin zeer bemoeielijkt. De eerste maal was het lokaal vrij goed bezet, maar reeds toen begon het publiek rumoerig te wor- deu, wat gisteravond, bij drukker opkomst, in groot re mate het ge val werd. Sprak toen voornamelijk de heer van Pettegem, in soms weinig ge- kuischte taal, over het bekeereu van zondaren, den volgenden avond waren meer in het bizonder aan het woord eene jeugdige bekeer linge en een jongmensch met eene gebrekkige spraak; al spoedig ont stond er rumoer, werdeu liederen aangeheven als: «Weg met de so cialen, leve Willem III», enz. Eene enkele glasruit rinkelde, en nu trad eene aanzienlijke politiemacht op en deed zangers, hoorders en sprekers het gebouw ontruimen, terwijl ter voorkoming van erger, de vergade ring op gisteravond werd verboden. Zooals men weet, is door dr. Bosscha, leeraar aan de H. B. school en 't Gymnasium te Breda, een verlof van een jaar verzocht tot het doen van een wetenschappelijke reis. Naar wij vernemen, be.-taat deze reis in eene tocht naar de Westkust vau Borneo, en in het bizonder naar de stad Sambas. Men vermoedt, dat zich in den omtrek van Sambas goud bevindt, de vraag is echter of de kwantiteit genoegzaam zal zijn om aan een exploitatie te denken, en of er ook nog andere ertsen aanwezig zijn; tot het beantwoorden dezer vra gen is de reis van dr. Bosscha be paald. Vad.) Aan de Meier. Ct. wordt geschreven, dat in de Noordbra- bantsche gemeente W., nabij Eind hoven, ontdekt werd een diefstal van varkenseten, dat, naar gebleken is, door den dief eu zijn gezin werd verslonden. De bestolene, die het hart op de rechte plaats had, dacht er niet aan, den armen drommel te vervolgen, en zorgde zelfs, dat hij en de zijnen zich voortaan met pas sender spijzen kunnen voeden. In heel Vlissingen staat slechts één woning te huur. Terwijl de echtelieden G. te Bingelrade (L.) naar de kerk waren en hunne beide kinderen, benevens eene kleine kostgangster van vijf jaren, zich alleen te huis bevonden, wilde de laatste iets uit een op het vuur staanden ketel ne men. Door te dicht bij het vuur te komen raakten hare kleertjes in brand. De kleine liep naar buiten en door ter hulp gesnelde buren waren de vlammen spoedig uitge doofd. Zij had echter zoodanige brandwonden bekomen, dat zij Za terdag daaraan is bezweken. Te Ootmarsum werdde- zer dagen naar de Tm. Ct. meldt, een varken geslacht dat aan een in wendig gebrek scheen te lijden, om dat het steeds een ongewoon geluid van snuffelen of ademhaling door den neus gaf. Bij het openen bleek loDg en lever zeer gezond te zijn, maar bij het afhakken bevond men, dat zich in den snuit een pruimen- of kersenpit had vastgezet. Daar deze pit reeds van een behoorlijke lange kiem was voorzien, had dit dier later hoogstwaarschijnlijk met een sierlijk boompje op den neus kunnen prijken en daarmede het be wijs leveren, dat Münchhausens ver halen nog zoo dol niet zijn. Jammer dat het geslacht is! Toen de reiziger van eene firma in granen te Venloo, in de wachtkamer van het station Horst, zijn valies waarin f600 aan gelds waarden eenige oogeublikken onbe heerd had laten liggen, kwam hij in den trein tot de onaangename ontdekking, dat genoemde som eruit verdwenen was. De dader wordt vergeefs door de politie gezocht. Een waakhond gestolen. In den nacht van 22 op 23 Januari 11. is ten nadeele van N. Groenen- stein, landbouwer te Hoevelaken, op diens erf ontvreemd: een aan een ketting liggende rekel, ongeveer een jaar, een halve meter hoog, met lange hangooren, langen staart, zwart en glad kort haar, met een weinig wit voor de borst, luisterende naar den naam «Pluto». UitSiebengewald schrijft men aan de Gr. Ct.: Wat smokkelen toch rijk maakt. Een berucht smokkelaar alhier sterft. 30 jaren heeft hij gesmokkeld en is nimmer in handen der kommie zen gevallen. Vooral met tabak smokkelen naar Pruisen verdiende hij met zijne zoons tot 30 thlr. 's weeks. Pas drie dagen echter heeft hij zijne oogen gesloten, of zijne vrouw komt bij den Ew. heer pastoor om onderstand. Zoo ergens dau wordt toch hier het spreek woord bewaarheid: »Zoo gewonnen, zoo geronnen.» FINAMCiEELE RftEOEDEELINGEN. Te Oostzaau is den 2en dezer de jaar- lijkselie algemeene vergadering vau aan deelhouders gehouden der aldaar iu 1884 opgerichte nml. venn. „Onderlinge Schroef- stoombootdienst Oostzaan". Uit het jaarverslag en de rekening blijkt, dat gedurende 1887 tusschen Oost zaan en Amsterdam zijn vervoerd90,125 personen, 42,033 emmers melk, 1515 kooien, en voor f 2266.96Vs aan verschil lende vrachtgoederen. De ontvangsten hebben f ÏS.SSS.I?1/, en de uitgaven f 7248.63 bedragen, zoo dat de winst f 6009.54 beloopt. Op voor stel van het bestuur besloot de vergade ring aan de aandeelhouders 4 pCt. als dividend over het boekjaar 1887 uit te keeren, en f 5000 af te schrijven ten be hoeve van het reservefonds, hetwelk daar door klimt tot f 10,000. i Het aftredend bestuurslid J. Heijn Sz. werd herkozen, en in plaats van het over leden lid C. Derlagen werd tot commis saris benoemd de heer D. Lust. KOLONIËN. BATAVIA, 3 Januari. Aan een bericht vau den tijdelijken statiouscommandant van Noordelijk Su matra wordt het volgende ontleend: Den llen December jl. werd de haven sloep ter rede van Oleli-leh vermist. Toen daarop den volgenden dag eene groote beweging op het strand van Lam- pagger werd waargenomen, waar men bezig scheen een sloep of groot vaartuig op het strand te brengen, werd eene gewapende sloepenflottielje derwaarts gezonden om, ouder dekking van Zr. Ms. stoomschip „Macasser", het strand te verkennen. Na een vuurgevecht, waarbij onzerzijds een marinier sneuvelde, doch hetwelk ten gevolge had dat de zich op het strand verzameld hebbende Atjehers van daar uitputbare bron. Vertrouwende op hun kracht en hunne behendigheid, hadden Roode-Hand en Bloedhond met een verachtelijk ongeduld de voorbereidselen gezien,'die de Indianen gewoon zijn voor den aanval te nemen. Toen eindelijk diegenen der Apachen, die uit bloedige on dervinding de koelbloedigheid en den moad hunner geduchte tegenstanders kenden, meenden dat zij het gevecht konden openen, daar zij zich thans voldoende in veiligheid waan den achter de takkebossen die zij opeengestapeld hadden om de dichte struiken waarmede de rotsen op hun top bedekt waren, sloeg Roode-Hand met zijne karabijn op den grond. Kom! koml zeide hij met een geduchten vloek, het wordt tijd dat wij er een einde aan makon. Zonder die honden.... zonder die Indianen, wil ik zeggen, met hunne dwaze voorliefde voor de scalpen die hun niets opbrengen, zouden wij die roovers daarboven sommeeren om hun spaar pot over te geven en door hun te zeggen wie wij zijn, zou alles gedaan zijn; wij zouden hen zien aftrekken als ver schrikte prairiehonden. Maar wat moeten wij doen? Wat te doen? hernam de Bloedhond, zich tot diengene der Indianen wendende, die de invloedrijkste onder hen scheen. De Zwarte Vogel wil zijne vijanden levend in handen krijgen; de wensen van een opperhoofd zooals hij, is voor zijne krijgers een wet. Goed. Is de naam van mijn broeder niet de Gems Ja. Welnu, is de Gems besloten om zijn leven en dat zijner krijgers op te offeren, ten einde zich van de blanken meester te maken Mits er maar drie overblijven om de gevangenen naar de hut van den Zwarten Vogel over te brengen, stemt de Gems er in toe om van het getal dergenen te zijn die hun dorp niet meer zullen terugzien. Goed, zeide de metis. Daarna zich tot Baraja kee- rende, zeide hij En gij, schelm, welke rol zult gij spelen om uwe be lofte te houden Uwe Hoogheid, zeide hij, moest in aanmerking nemen, dat ik, die alleen weet waar de schat begraven ligt, mijn leven niet lichtvaardig moet blootstellen. Blijf dan achter deze rotsen verborgen, zeide El- Mestizo, Baraja verachtelijk den rug toekeerend en hij on derhield zich gedurende eenige oogenblikken met zijn vader in een dialect dat niemand der omstanders kon begrijpen. Dit kort onderhoud had plaats op eene zachte, door de rotsen gevormde helling. Op deze helling die in een soort trap met struiken getooid eindigde, stonden de Indianen bijna rechtop, het hoofd ter hoogte van de eerste uitwassen en alhoewel minder verheven dan hunne tegenstanders, konden zij zeiven, als zijnde voldoende beschut, van de minste beweging die dezen blootgaf, gebruik maken. Door hun levensbehoud te beloven, zullen zij zich overgeven, zeide de metis ten slotte. En wij zullen ons woord houden, dewijl wij hen levend aan de Indianen moeten overleveren, voegde de vader er met wreeden glimlach bij. Terzelfder tijd klommen vader en zoon tot op de helft van het talud en hieven de handen op, zonder zich evenwel zeiven boven den rand der struiken te vertoonen. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2