B DIT E N L A N 0. GEMENGD NIEUWS, Burgerlijke Stand. mmvimmmm. verdreven werden, keerde de //Macasser" met de flottielje naar Oleh-leh terug, zon der dat eenig spoor van de havensloep was ontdekt geworden. Slechts was eene groote prauw waar genomen, welke ver op het strand gezet was en die men wellicht des oehtends voor de havensloep had aangezien. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig rerlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ass -res. van Soemedang (Preanger-regentschappen) D. V. Mentcl; wegens meer dan dan twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den contr. Ie kl. bij het bin- nenl. best, op Java en Madoera I. Ch. van Es. 311 LIT AIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den lsten luit der infanterie M. C. Sitsen. Trouw-, Geboorte- Doodberichten. Gehuwd: E. G. T. Bosch met J. P. L. Hof land, Segli-Atjeh. - J. B. Onnen met C. A. van Lokhorst. Batavia. - W. F. L. Boissevain met E. L. Court, Cheribon. - A. van West met M. E. D. Deltour, Lawang. Bevallen: A. P. Broer van Dijk-Hendrik d., Batavia. - C. W. Hageman-Tamson z.. Welte vreden. - A. M. Palm-Van Slooten z., Batavia. - M. M. M. van Polanen Petel-Bédier de Prairie z., Argalingga. - A. J. Schrok-Vogel z., Soera- baia. - Becker-Rcijhart, Socrabaia. - Van Haas- tert d,, Gajam. Overleden. N". Oldenburg 11 j., Buitenzorg. - H. J. Roelofs 65 j., Batavia. - J. Zimmer, 76 j., Soerabaia. Engeland. Aan de Times wordt uit Weetien het volgende geseind Met het oog op de openbaarma king van de overeenkomst tu6schen Duitschlaud en Oostenrijk tegenover Rusland, heeft men het recht te hopen dat de laatstgenoemde mo gendheid tot nadenken komen zal. Het valt slechts te betreuren, dat deze openbaarmaking niet reeds vroe ger heeft gehad. In een hoofdartikel doet de Times opmerken, dat de Czaar sedert laug de bepalingen der bedoelde over eenkomt moet gekend hebben. De openbaarmaking van dit stuk brengt dus in den toestand geene wezen lijke verandering, en het is niet zeker dat das 'door tot het bewaard blij ven de' - vredes zal worden bijgedra gen. Intusschen is deze openbaar making voor den Russischen trots een kaakslag. Rusland zal thans zijne politiek niet kunnen wijzigen, zonder den schijn aan te nemen van voor eene bedreiging te wijken. Binnen weinige dagen zal hei tot eene beslissing moeten komen. Van het besluit des Czaars en zijner raadslieden hangen gevolgen van onberekenbare strekking af. Door het gerechtshof te Belfast zijn vijftien jongelieden veroordeeld, omdat zij groote vreugdevuren ont stoken hadden ter eere van de in vrijheidstelling van den afgevaar digde William O'Brien. Koningin Victoria zal eerst den 21en naar Italië vertrekken. Duitsclllaild. Zaterdag is door de verbonden partijen in het Huis van Afgevaardigden een voorstel ingediend tot verlenging van het tijdvak der benoeming van de af gevaardigden tot vijf jaren, en zulks na afloop van het tegenwoordige mandaat. De Norddeutsche Allg. Ztg. zegt in haar Overzicht: «Het zwaar tepunt der politiek van den dag ligt in de openbaarmaking van het Duitsch - Oostenrijksche tractaat, kunnende tevens uit die openbaar making eene zoodanige gevolgtrek king gemaakt worden, welke aan leiding geeft eene snellere ontwik keling van de bestaande crisis te voorspellen. Eene kalme beoordee- ling en uitlegging der bewoordin gen van het trastaat is zooveel te meer aan te bevelen, naarmate men minder in twijfel kan trekken dat de onverwachte handelwijze der ka binetten van Berlijn en Weenen on der de bestaande omstandigheden alleen hare verklaring vinden kan in de noodzakelijkheid, welke de buitengewone toestand hun oplegt». De correctioneele rechtbank te Metz heeft 130 jongelieden ieder tot een boete van 600 mark of zes weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij het land verlaten hadden, teneinde aanden militairen dienst te ontkomen. Italië. Bij de indiening zijner begrooting verdedigde de minister van Financien zijne financieele po litiek. Hij hoopt, dat het tractaat met Frankrijk zal kunnen gesloten worden. Iu het tegenovergestelde gevai zeide hij - behoeft men zich niet te verontrusten, want het krediet van Italië heeft niet eene enkele markt tot grondslag. Met 240 tegen 7 stemmen nam de Kamer eene motie van vertrou wen aan. Rusland. Het Journal de St. Pétersbourg zegt over het openbaar maken van het verbondstractaat tusschen Duitschland enOostenrijk- Hongarije, dat inzonderheid de aan dacht verdient de verklaring van het zuiver defensieve karakter daar van, welke in den Reichsanzeiger aan het document vooraf gaat, vol gens welke derhalve beide regee ringen vast besloten zijn den vrede te handhaven, en overtuigd zijn dat door het openbaar maken van het tractaat hieromtrent alle twij fel zai worden weggenomen. Te hopen is het, zegt het blad, dat dit doel zal worden bereikt. De Israëlieten, welke niet van Russische nationaliteit zijn, hebben last gekregen hunne zaken binnen drie maanden af te dc en en vervol gens het Russisch grondgebied te verlaten. Bulgarije. Het gerucht, dat prins Ferdinand bij zijne terugkomst te So fia tot koning van Bulgarije zou wor den uitgeroepen, wordt officieel te gengesproken en verklaard in strijd te zijn met het programma der re geering. De prins ontvangt bij voortduring overal ovaties. De Temps bevat eene dépêche uit Sofia, waarin gemeld wordt, dat de patriottische genootschappen voornemens zijn eene beweging te voorschijn te roepen, ten doel heb bende Bulgarije onafhankelijk te verklaren. Servië. Zaterdag hebben de ver kiezingen voor de Skuptschina plaats gehad. De regeeringscandidaten heb ben het bij de verkiezingen van den eersten trap gewonnen. Heden hebben de verkiezingen voor den tweeden en derden trap plaats. IIECLAMES tiet getuigenis der dokters Is van dubbele waarde sla zij zelf de werking der middelen beproefd hebben. Dit is bewezen door een menigte getuig schriften, van dit geval, bekomen door de mineraal-pastillen van Soden, die men zich verschaffen kan bij alle apothe kers tegen 60 cents de doos. Mr. dokter Klemmer van Dresden schrijft«Na ge- «bruik gemaakt te hebben van de doos mineraal-pastillen van Boden, die «gij mij gezonden hebt, tegen eene zeer «pijnlijke zinking der luchtpijpen, met een «goeden uitslag, verzoek ik u dezen uit- «slag aan iedereen bekend te maken." Van de mineraal-pastillen van Soden, die ten gevolge hunner groote geuees- waarde bij de zieken, eene groote ver maardheid bekomen hebben, zijninDuitsch- lannd iu den tijd van 2 maanden 200.000 doozeu verkocht geworden. In de Londensche wijk Paddington heeft zich het geval voorgedaan, dat een meisje, van het platteland naar Londen gekomen om werk te zoeken, ten slotte door de overheid in een werkhuis ge plaatst was en daar verbleef als eene persoon van min of meer ge krenkte geestvermogens. De gemeen teraad van Paddington, hierop op merkzaam gemaakt, heeft haar naar een dienstbodenhuis doen overbren gen. De musch dreigt voor den Engelschen landman dezelfde plaag te worden, als het konijn voor zijn collega in Australië is. In Ches hire wordt thans door de boeren zes stuivers uitgeloofd voor elk do zijn doode musschen en in een zeer korten tijd werden er 7000 aan gebracht, zonder dat er echter eeni- ge vermindering in het aantal der kwelduivels te bespeurenviel. Men schijnt thans weder op andere maatregelen bedacht te zijn. Zondagnacht 11. werd in de Greifswalderstraat te Berlijn in een sigarenmagazijn ingebroken 10,000 sigaren werden gestolen. Het bleek dat de dieven «kenners» waren, want zij hadden wel 30 soorten vau sigaren geprobeerd, alvorens een keuze te doen. Te Carlsruhe zijn eenige lieden gevangen genomen, die er hun werk van maakten bij alleen wonende vrouwen en meisjes bin nen te dringen, teneinde haar op gewelddadige wijze heur haartooi te ontnemen. De politie is een geheele bende van dat soort van dieven op het spoor. Een boek over kamer cul tuur. Reeds zeer dikwijls werd door velen de wensch uitgesproken naar een goed, eenig6zins uitvoerig maar toch niet al te omvangrijk werk, bruikbaar voor hen, die weinig of niets van planten en hare cultuur wetende, zich toch in huis, mogelijk ook in een klein aan het huis gren zend tuintje, met het kweeken van planten wenschen bezig te houden. Voor dezen toch is een handboek voor den bloementuin te uitvoerig en te weinig voor dit speciale doel ingericht. Met dezen wensch bekend kwam de uitgever Tjeenk Willink, te Haarlem, op het denkbeeld bij ge brek aan iets oorspronkelijks van dien aard een Nederlaudsche verta ling uit te geven van een in 1887 in Duitschland verschenen werk, dat inderdaad zeer goed aan de boven gestelde eischen beantwoordt, name lijk de bij Paul Parey, te Berlijn verschenen «Riese's Wohnungsgart- nerei». De vertaling van dit werk werd door den bovengenoemden uitgever toevertrouwd aan den heer E. Th. Witte, die, na achtereenvolgens in den botanischen tuin te Glasnevin, bij Dublinin het etablissement Veitch Sons, te Londen en in deu Kon. Berggarten te Herrenhausen, bij Hanover, werkzaam geweest te zijn, thans voor goed aan den Leid- schen Akademietuin verbonden is. Naar wij vernemen is de verta ling bereids voltooid. Het werk, van niet te grooten omvang, zoo dat het onder elks bereik komt, zal met een aantal gravuren ver sierd zijn. Hiertoe werden alleen de beste gekozen uit de oorspronkelijke uitgave, terwijl die welke minder doelmatig of minder fraai waren, vervangen werden door anderen, grootendeels uit den «Manuel de l'amateur des jardins» van Decaisne en Naudin, terwijl enkele expresse- lijk voor dit werk vervaardigd werden. (Sempervirens) Men weet dat's winters de hazen gaarne aan jonge boomen en struiken knabbelen. Om dit te voorkomen geeft een Duitsch land bouwer den raad, dit zeer eenvou dige middel aan te wenden. In het begin van den winter strijkt hij met den vleeschkant van een stuk spek- zwoord een paar malen tegen den stam op en neer. Dit is voldoende, om den geheelen winter de hazen van de boomen af te houden. Als een proef bestreek hij een paar misvormde boompjes niet, en daarvan werd de schors geheel weg gevreten. Men moet echter den stam een weinig hoog inwrijven, zoodat de hazen er in geen geval met hooge sneeuw bij kunnen. Bij 't koolplanten hangt hij stuk ken zwoord aan paaltjes IV: meter hoog rondom het koolveld; aldus omheind wordt het veld door de hazen vermeden. Er worden tusschen de Noorder Spoorweg-Maatschappij te Parijs, de Internationale Slaapwa gen- en Engelsche Spoorweg-Maat schappijen onderhandelingen gevoerd over het tot stand brengen van een bizonderen expres personen-trein tus schen Parijs en Londen, welke da gelijks in beide richtingen zal loo- pen, te 4 uren namiddags zal ver trekken en te 11.15 namiddags op de plaats van bestemming zal aan komen. Slechts 120 personen zullen van dezen treingebruik kunnen ma ken. Men moet vooruit plaats be spreken bij de zoogenaamde «Klub», waarnaar de Engelschen dezen trein «Klub-trein» zullen noemen. Volgens de Rappel komt elke misdadiger die naar een straf kolonie wordt gezonden, den Fran- schen Staat jaarlijks op 2108 frs. te staan. Weder heeft Pierre Lucas aan Louise Michel een schrijven gericht, om haar te bedanken voor hare tusschenkomst ter zijnen behoeve bij de politie. Te Parijs z ij n in de laat ste dagen herhaalde malen diefstallen ontdekt, door bezoekers van manu- factuurmagazijnen gepleegd. In het N. v. d. D. schrijft Z. over zulke oplichterijen, ook in ons land: «In den regel zijn het twee vrou wen, die te zamen marchandieser gaan opdoen,zooals hetin deHolland- tche dieventaal of Bargoensch heet. De een heeft meestal een heuve- rikje kind bij zich dat telkens met de motje snederik, zak doek, noodig of niet noodig, den snuiterik neus wordt afge veegd. Intusschen vraagt zij temo gen zien, lint, kant, zijde, of zoo iets, hetgeen de dienstvaardige win keljuffrouw haar in ruime keuze voorlegt; 't is wel wonder, maar haar keus is er toch niet bijde juffrouw heeft zeker nog wel «an der». Natuurlijk heeft zij dat; een goed magazijn heeft van alles. Het wordt te voorschijn gehaald. Zij zoekt, kijkt, rommelt in den boel,doch vindt blijkbaar nog niet wat zij hebben wil. In de platte kit winkel is binnen getreden een andere schoftin juffrouw die dezelfde employé die haar helpt, naar iets geheel an ders vraagt. Beiden nemen niet de minste notitie van elkander en schij nen ook niet bekend te zijn. Terwijl nu de helpende employé no. 2 te woord staat, doet no. 1 haar 6lag en mept steelt wat haar het beste voorkomt. Deze mokke die krabt vrouw die steelt doet het zóó snel en behendig, dat men terdege zou moe ten opletten om het te zien. Daarom wordt ook de neus van het kind telkens afgeveegd, en bij zulk een massa op de toonbank uitgespreide artikelen, mist men niet dadelijk iets. Zij blijft nu nog een oogen- blik, zegt niets van haar gading te kunnen vinden of koopt een nesterij, en gaat bedaard heen. In Berlijn hebben de manufactu- riers, door schade en schande wijs geworden, er dit middel op bedacht: Zijt gij zoo gelukkig, dat gij lezer, de groote magazijnen van Rut Her zog aan de Breitasse, of Cerson aan de Werdensche Markt, te Berlijn bezoekt, let dan maar eens op. Gij zult dan. aan de winkelkasten in een winkel op de stijlen, repen spie gel zien aangebracht, en waar dit niet mogelijk was, tegen den wand der winkelkast, ten einde den employé in de mogelijkheid te stellen, als hij zich omdraait te zien, wat de «klanten» doen; want menigmaal wordt ook de slag geslagen, wan neer de bediende of juffrouw zich omkeert om nog iets te krijgen. Dit middel heeft al veel succes ge had. Ook de Portier de Schau- mer aan zulke magazijnen, let ter dege op. Maar bij zulke Schot- tenfeller winkeldieveggen die zoo kocher kloekzijn, is aan haar Kluft kleediüg zelden iets te ontdekken, dat zij Soore gestolen goed dragen. En nu, hoe het gestolene ver borgen wordt. Is het een dief, dan heeft hij, in de panden binnen voor aan zijne lange jas een zak waarin hij de waren laat glijden; die zak heet in de Duitsche dieventaal Fuhre of Cole; is het daarentegen een dievegge, dan heeft zij onder haar beffedekkerschort of boe zelaar in haar gerry rok een split, midden voor den buik, waar aan een lange, smalle zak verbon den is, die, precies tusschen de bee- nen hangt teneinde bij het gaam niet in het oog te vallen. Soms wordt b. v. een stuk zijde, stof enz., als het niet spoedig genoeg is weg te moffelen, in die zak door de die vegge tusschen de beenen gekle md, en gaat zij, zóo, voorzichtig den winkel uit, om bij eerste poort de bestel het moeielijk verkregen me- degenomene, beter te bergen. Dit heet einen Ritt machen. Het gebeurde ook, dat de te stelen koopwaar, eerst op den grond ge worpen wordt, ongemerkt, schijnbaar bij ongeluk, en dan zóo, onder de kleediDg gestopt. Daartoe dient ook het neusvegen van het kind. Haken hebben zulke dieveggen echter nooit aan of onder haar kleeding. Ziedaar, lezers, een waarschuwing, die, ik hoop, dat voor de belang hebbenden vruchten moge dragen. Met uitzondering van den hoofdschuldige Edmund Soré, zijn alle aangeklaagden indeWee- ner strafzaak, betreffend het gebrui ken van valsche en op verkeerde namen gestelde vrijkaarten op Oos tenrijksche en buitenlandsche spoor wegen, door de jury vrijgesproken. Soré werd tot negen maanden zware tuchthuisstraf veroordeeld. Men bericht omtrentden brand van het Variétés Theater te Madrid nog de volgende nadere bij zonderheden. Den vorigen avond was «Het Luchtspook» van Jules Verne ver toond. Bij den brand in het laatste tafereel is waarschijnlijk een vonk Bengaalsch vuur tusschen brand bare stoffen gevlogen en heeft deze aan het smeulen gebracht. Om zes uur in den morgen werd de schouw burg-portier door een hevige knal gewekt. Het gas, dat uit een lek in de geleiding stroomde, was ont brand en een ontploffing volgde. De portier vond het gebouw reeds in lichte laaie, maar drong het niette min binnen. Men vond hem later verstikt onder het puin, met de hand aan de hoofdkraan der wa terleiding. In minder dan een uur tijds was van het gebouw niets meer dan een rookende puinhoop over. De kas werd gered. Een brand weerman en een bewoner van een belendend huis zijn bij het red dingswerk omgekomen. In het Archaeo1ogisch Museum te Madrid is eenige dagen geleden een vermetele diefstal ge pleegd. Zeventien standbeelden, die uit verschillende eeuwen dateeren, zijn in één nacht uit het gebouw verdwenen. Het B r a z i li a a s c h e blad Reformdeelt mede dat de Minis ter van Landbouw op een zijner jongste reizen in de provincie Mi- nas Geraas door een dorp aan de oevers van de Rio des Mortes kwam, dat bij eventueele overstrooming ze ker aan groot gevaar zou blootge steld zijn. Hij vroeg welke voor zorgmaatregelen er voor zulk een geval genomen waren. «Excellentie, antwoordde de «Subdelegado» of on derschout,» wij hebben omstreeks 30 kisten in voorraad om eventueele drenkelingen te begraven, en dat is zeker voldoende om in de eerste be hoeften te voorzien. De rechtbank te New- York heeit dezer dagen een beslis sing genomen, welke van belang is voor alle reizigers over zee. Bij een brand op een schip van de Noord-Duitsche Lloyd werd de ba gage van een der passagiers opge offerd, om de vlammen te kunnen blusschen. De eigenaar dier bagage eischte schadevergoeding, en de rechtbank heeft nu beslist, dat de geheele la ding daarvoor aansprakelijk was, maar dat de eigenaars van het schip die vergoeding betalen moeten, om dat zij de lading hebben afgeleverd, zonder het aandeel in de scbade voor ieder der eigenaars van de ge laden goederen op te maken. VARIA. Ter gelegenheid van de uitstal ling van witte goederen in een aan tal winkels te Parijs, zijn verleden Maandag eene 'menigte dieveggen gevat en ook een dief, een echte baron. Onder de vrouwen vindt men onderwijzeressen, de nicht van een magistraatspersoon, de echtgenoote van een advocaat en van een too- neelspeler een rentenierster eDZ. Er zijn ten minste twintig huiszoekingen gedaan, waarbij een ongelooflijke hoeveelheid goederen in beslag werd genomen, ter waarde van meer dan 30,000 frs. De baron had eene gan- sche verzameling sigarenstandaards aangelegd. Op een zijner étagères stonden er meer dan vijftig, die hij met fierheid aan zijne kennissen toonde. Hij was er in de clubs voor beroemd. Het grappigste was, dat verscheidene dieveggen op hare beurt bestolen waren; niet alleen ontroofden zakkenrollers haar den gemaakten buit, maar hare eigene beurzen bovendien. GEBOORTEN: 3 Febr. M. E. Schrama-Flooren d. - 4. A. J. Beitholee-v. d. Hoogen z. - J. Frölich-Mande- maker z. - W. J. y. Bilderbeek-Quivooi z. - 5. J.C.Stevens-Roosenhartd. -B. Koning-v. Huizea d. - 6. S. H. Thoolen-Staphorst z. - D. de Oude- Anthonisse d. OVERLEDEN: 3 Febr. J. A. Steenkist 5 j. z. Gasthuisstr. - 4. F. Heesemans 42 j. Leidschestraat. - M. E. Kipperman-van Blijdestijn 59 j. Hagcstraat. - 5. M. Kuijten 1 dg. Burgwal. - 5 A. Cop 77 j. Jansstraat. - C. G. M. Becker-Brugmau 67 j. Kleine Houtweg. Het stoomschip Schiedam, vau deN. A.S. M., van Amsterdam naar New-York, passcorde 5 Febr. des ochtends 7-45 uur Dover. Wind W. Het stoomschip Prinses Marie, ertrok 4 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Man-rits, vertrok 25 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. Het atoomschip Oranje Nassau, arriveerde 30 Jan. van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Gwalior, met Chin, en Ind. mails, arriveerde 3 Febr. van Alexandric te Brindisi. Do lading van het stoomschip P. Caland, der N. A. S. M., zal te Plymouth worden overgeno men door het stoomschip Leerdamder N. A. S. M., dat daartoe 7 Febr. des avonds van Rot terdam vertrekken zal.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3