NIEUW S- EN AD V ERTENTTEELAT). De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 10 Februari 1888. No. 1412. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S T A I) S N I E 11 U S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenf1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DA TJB E Co., JOH. F. JONES, SncrParijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 9 Februari. Twee huizen in de R dderstraat, no. 29 en 31, zullen worden afge broken eu op het daardoor vrijko mende terrein zal een kerkgebouw worden opgericht voor de kerkelijke kas (doleereuden). GEMEENTERAAD. van Tegenwoordig 21 leden, de lib. Cnoop Koopmaus, Huet, Berkhout, Macaré, Derx, Van der Steur, De Kanter, Stoel, Enschedé, Waller, Stolp, Van der Poll, Figée, 't Hooft, Van Ek, Krol, Sneltjes, De Haan, Kist, Lodewijks en Von Reekeu. Na het lezen der notulen deelde de Voorzitter mede, dat aan een vroeger geuit verlangen was voldaan en maatrege len waren genomen tot betere ventilatie van de Raadszaal. In de zijwanden van den schoorsteen waren twee openingen gemaakt en daarin eeue gasvlam aange bracht. Volgens de waarnemingen, door spreker gedaan, werd de afvoer van lucht daardoor zeer bevorderd. Op de vraag om goedkeuring van den Raad op dit werk, volgde applaus. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de heer C. J. Smits in een schrijven ontslag verzocht als lid van den Raad, ter oorzake zijner wankelende gezondheid, tevens sprak hij een woord van waardee ring van den heer Smits, voor de diensten aan de gemeente bewezen. Ingekomen, was een adres van den koffie huishouder Van Amstel, houdende be zwaren tegen het breken van het ijs in het Spaarne door stoombooten, tengevolge waarvan de gelegenheid om schaatsen te rijden aldaar nagenoeg niet meer bestond en 't bezoek van zijn koffiehuis in den winter veel minder was dan vroeger. Hij drukte daarbij den wensch uit, dat de Raad eene voor hem gunstige beschikking mocht nemen. A. C. Kappelhoff, eigenaar van een stukje grond aan de Burrevoetesteeg ach ter het perceel van W. Kooy, verklaarde zich bij adres bereid dien grond aan de gemeente af te staan voor de som van f8300 vrij geld, indien hem tevens ver gunning werd verleend een daaraan be lendend koffiehuis uit te breiden. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. en komt met het voorgaande in een volgende vergadering in beraadslaging. De heer B. Kleuke, le onderwijzer aan school letter B, zond eene dankbetuiging in voor de verhooging zijner jaarwedde; dit stuk werd voor kennisgeving aange Van curatoren van het gymnasium was eene missive ingekomen met 't voorstel om aan den heer W. Hecker tijdelijk het onderwijs in geschiedenis op te dragen. Nog waren ingekomen bezwaarschriften tegen de voorloopig vastgestelde kiezers lijsten deze zullen in de volgende ver gadering worden behandeld. Omtrent het eerste punt der agenda, betrefFende bezwaarschriften tegeu boven genoemde lijsten ingediend door de hh. P. M. Heringa en W. H. Hubrecht werd besloten de lijst tier kiezers voor de Tweede Kamer alsnog aan te vullen met den naam van dr. P. M. Heringa, en W. H. Hubrecht, maar af te wijzen het ver zoek van eerstgenoemde om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de Pro vinciale Staten. Een voorstel van B. en W. om een twaalftal personen, die volgens opgave van in deze gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid in 't jaar aan de vast stelling der kiezerslijsten voorafgaande onderstand hebben genoten, te schrappen, werd aangenomen. Evenals vanwege de Hooge Regeering is geschied, stelden B., eu W. voor te be palen, dat voor de verkiezing van ge meenteraadsleden de gemeelde in vier af- deelingeu zal worden verdeeld, in elk waarvan eene gelegenheid tot inlevering van stembrieven zal worden aangewezen. De eerste a Idee ling zal dan bevatten de bewoners der thans bestaande afdeelingeu twee en zes, de tweede, die van de afdee lingeu een eu drie, de derde, die van afdeeling vier, en de vierde die van af- deeliug vijf, respectievelijk met 888, 691, 677 en 609 kiezers. Ofschoon bij enkele leden twijfel was gerezen of een viertal onder-stembureau's wel noodig was, werd vooral op aandrang van den Voorzitter, wien 't vooral te doen was om 't den kiezers gemakkelijk te maken en die tevens de verwachting koesterde, dat het kiezerscorps zich in de toekomst ijveriger zou betooneu, dan we' vroeger 't geval was, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Een hoogst belangrijk punt, reeds meer malen een onderwerp van beraadslaging, kwam nu aan de orde. Het betrof de hervorming der Burgeravondschool. Het hoofdpunt van de thans gevoerde gedach- tenwisseling was gelegen iu het ten vorige jare ingediende voorstel van B. en W. nl. te bepalen, dat behoudens verkregen toestemming der Hooge Regeering, zoodra mogelijk ter vervanging van de bestaande Burgeravondschool, zal worden geopend eene gemeentelijke avondschool, in ver band met de teekenschool voor kunst nijverheid. Daarover staakten toen de stemmen, terwijl later besloten werd alvorens tot eene herstemming over te gaan, nog meer licht over de zaak te doen opgaan. Dit licht werd ontstoken door een com missie uit de afdeeling Haarlem van de Vereenigiug tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland. Zij bracht een uitvoerig rapport uit, waar uit blijkt eerstens, dat eene gedeeltelijke samensmelting van de Burger-avondschool met de teekenschool voor Kunstnijverheid, door eene minderheid der commissie zeer zou worden betreurd, ten andere, dat voor vele leerlingen het bezoek der hervormde inrichting onmogelijk zou zijn, omdat het schoolgeld voor de Burgeravondschool thans f 4 'sjaars bedragende, op f 10 zou worden gesteld. Het bestuur der afdeeling voegde daarbij nog eeue conclusie door de afdeeling genomen, van den volgenden in houd: z/de afdeeling is van meening, dat de gemeente althans vooreerst het beheer der Burgeravondschool aan zich moet houden eu zoo mogelijk toegankelijk stellen tegen een nog lager schoolgeld, terwijl het ou derwijs zoodanig zal moeten worden in gericht, dat het kan aansluiten aan dat van Kunstnijverheid." De heer von Reeken heeft groote bezwaren tegen de voordracht van B. en W. Een deel van 't onderwijs wil men schuiven op eene bizoudere iurichting, die hier ter stede een goeden naam heeft, doch men heeft geen invloed genoeg op den gang van zaken in de school van Kunstnijverheid. Eeue soLieidiug vau de leerlingen in 2 afdeelingeu, zooals de voordracht bedoelt, heeft onoverkomelijke bezwaren. In de ie afdeeling, voor den aanstaanden handwerksman, zal hoofdzakelijk onder wijs in teekeneu worden gegeven, de 2e zal aansluiten aan de Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus, en daardoor zal voor vele jougeus de gelegenheid tot 't ont vangen van onderwijs na 't verlaten der lagere school ontbreken; bovendien komt een schoolgeld van f 10 hem te hoog voor. Spreker heeft, ten einde niet slechts af te keuren, maar tevens wat beters aan de hand te doen, eene andere regeling ont worpen en in handen van B. en W. ge steld, waarin ook eene iurichting van het herhaliugsonderwijs, welke iu deze ge meente nog ontbreekt, is opgenomen. Zoo de zaak nu staat, moet hij tegen de voor dracht stemmen. De heer 't Hooft merkt op, dat B. en W. beginnen met hunne regeling krach tig aan te bevelen, maar eindigen met het schoolgeld van f 4 op f 10 te brengen. Men zegt, teekenen moet 't schrift van den werkman zijn, maar spr. hecht vooral veel aan 't kunnen lezen van zulk schrift en bijgevolg aan 't praktisch uitvoeren van het geteekende. 't Blijft voor hem alsnog eene vraag of dit doel op de voorgestelde wijze zal bereikt worden. De beer Krol huivert, na 't gehoorde van den heer Von Reeken, zijne stem uit te brengen. Hij zou gaarne 't ontwerp van dien heer met het aanhangige ver gelijken. De Voorzitter zegt,dat'toutwerp- Von Reeken niet bij het college van B. en W. is ingediend, wel hebben zij er inzage van kunnen nemen. Verder erkent hij, dat 't bezwaar van den heer 't H o o f t zeer ernstig is, doch omdat het schoolgeld op de school van Kunstnijverheid f 10 is kan dit voor de nieuwe iurichting, zoo zij verband houdt met die school, niet l.iger gesteld worden Geschiedde dit laat ste dan zou de school vau Kunstnijverheid vele barer leerlingen verliezen. De heer Macaré wenscht de Burger avondschool niet met die van Kunstnij verheid te verbinden, alvorens de kwestie van 't schoolgeld is uitgemaakt. De Voorzitter wil 't voorschrift der wet opvolgen en tot herstemming overgaan en merkt op, dat 't niet aangaat dat ieder met een nieuw ontwerp voor den dag komt, voor over 't aanhangige is be slist. De heer Berkhout wijst op 'tfeit, dat de schoelautoriteiten allen voor 't voor stel van B. en W. zijn en ook 't publiek uitspraak heeft gedaan, want de school voor Kunstnijverheid telt reeds meer leer lingen dan de Burgeravondschool, waar tegen de heer De K a n t e r aanvoert, dat de mannen van de praktijk, - de autoriteiten bewegen zich niet zooveel op praktisch gebied, zich in afkeurenden zin over de voorgestelde regeliug hebben doen hooren. Nu spr. heeft gedacht, gelezen en gesproken over deze zaak, zijn zijne be zwaren niet minder maar meer geworden, en indien die niet worden weerlegd, kan hij met de voordracht niet medegaan. De heer W aller heeft ook bezwaar tegen 't hooge schoolgeld, doch de heer Berkhout kon dit niet deelen, omdat men voor de jongens thans toch f 10 op de school van Kunstnijverheid geeft. Moet deneer Krol den Voorzitter toe geven, dat niet van ieder een plan in den Raad kan gebracht worden, van den Wet houder van ouderwijs toch zeker wel en nu deze daarbij ook het herhalingsonder- wijs wil regelen, zal hij tegen 't voorstel stemmen. Met 14 tegen 6 stemmen werd nu 't voorstel verworpen. (Voor stemden de hh. Cnoop Koopmaus, Gallandat Huet, Berk hout, van de Poll, De Haan en Kist, de heer Macaré hield zich buiten stemming.) B. eu W. zullen nu een nader voorstel over deze zaak bij den Raad indienen. Op 't verzoek van den gewezen onder kassier bij de gemeentelijke bank van lee- niug, den heer W. Grijm Jr., om hem iu 't gein.t van pensioen te stellen, wordt gunstig beschikt en bepaald dat dit 1' 468,645 's jaars zal bedragen. Aan den heer A. A. Sprenger, onder wijzer aan de gymnastiek,- scherin- dansschool der gemeente, wordt op zijn verzoek bij vernieuwing eene vergoeding van f275 's jaars toegekend, wegeus ge mis van vrije woning, voor het tijdvak van 30 April 1888 tot 80 April 1890. Overeenkomstig ingekomen verzoek wor den aan twee straten langs de woningen der Coöperatieve Bouwvereenigiug wde Vooruitgang// buiten de Amsterdamscbe Poort de namen gegeven van Teylerstraat en Vol hard iugstraat. Bewoners van het Waaigat en de Ge dempte Kraaienhorstergracht hadden bij adres den wensch te kennen gegeven tot verandering van den naam dier straten; voor de laatste werd tevens de naam van Nassaustraat aanbevolen. B. eu W. stelden evenwel voor, het Waaigat te verdoopen in Nassaustraat en de Gedempte Kraaienhorstergracht in Nas- stiulaan. De heer Macaré is niet zeer voor de verandering van straatnamen zonder nood zakelijkheid; verwarring kan daarvan het gevolg zijn, gelijk elders heeft plaats ge had en hij wenscht historische namen vooral te behouden. De Voorzitter voert echter aan, dat do bewoners hier verandering willen, om te voorkomen, dat men het denkbeeld vau //achterbuurt// blijft verbinden aan eene straat, die dien naam in 't geheel niet meer verdient. Ook zijn reeds een paar straatnamen veranderd, zooals Bereider- straat eu Popeliugsgat, zonder dat ver warring het gevolg is geweest. Toch blijft de heer Macaré aandrin gen op behoud van de hier besproken namen, tot zoolang zal zijn uitgemaakt, dat zij geene historische waarde hebben en stelt daarom voor, den archivaris der gemeente uit te noodigen te dezen opzichte te adviseeren. Met algeraeene stemmen wrordl aldii9 besloten. Ook het geven van namen aan nieuwe straten buiten de Zijlpoort wordt tot later uitgesteld, aangezien men zich met de voorgestelde van le en 2e Zijlsingelstraat niet kon vereenigeu. (De heer Heshuysen komt ter vergade ring). De benoeming van een leeraar iu het teekeneu in de plaats van den heer J. J. Goteling-Vinnis, reeds vroeger uit gesteld met het oog op de reorganisatie der Burger-avondschool, had nu plaats, ofschoon er verdeeldheid bestond over de vraag of 't wel wenschelijk was, daartoe nu over te gaan, vooral na de heden ge vallen beslissing omtrent de Burger-avond school. Benoemd werd de heer J. Z. van Dijk, te Brielle. Tot commissaris der stads-apotheek werd benoemd dr. C. Ekama. Nog een gewichtig punt wachtte de vergadering: n.l. de brief van den raad vau administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, waarin wordt be- bericht, dat die maatschappij de ouder,,, FHÜÏLLETO NT. 1521 LU. HOOFDSTUK. Waabin blijkt, dat het goud slechts eene hersenschim is. Hij is het evenwel Diet die schreeuwt, dat verzeker ik u; ik wed dat de kogel hem door de oogholte in den schedel is gedrongen, in welk geval men nooit schreeuwt. Hé, Bois-Rosé, wij hebben een vijand minder. Ik weet het, omdat gij zooeven geschoten hebt, antwoordde de Canadees eenvoudig, zonder zich om te kee- ren, ten einde den vijand niet uit het oog te verliezen, dien hij bespiedde. Een diepe stilte volgde op het schot van Pepe, gedurende welke de drie levenden, plat op den grond liggende, even onbeweeglijk bleven als het geraamte van het paard, dat den top van het plat bekroonde en als de dooden die onder hen rustten Twee uren, twee lange uren gingen aldus voorbij. De zon, die bijna loodrecht aan den hemel stond, wierp op den top der pyramide gloeiende stralen, waarvan de schaduwen der twee dennen de warmte niet konden matigen. De wind der woestijn scheen de uitwaseming te zijn van een gloeieu- den oven, en dorst en honger deden zich bij de drie jagers gevoelen. Zeg eens, Bois-Roté, zeide Pepe eindelijk, gij houdt u daar ginds rustig als een beeld in zijne nis, is er aan uwen kaDt dan niet de een of andere strooper, die zich onder het bereik uwer karabijn in de vlakte vertoont? Er zijn er vier, maar zij zijn verborgen in de gaten achter die platte steenen, gelijk die welke ook ons beschut ten, gaf de Canadees ten antwoo d, tersluiks een blik werpende naar de plaats, waar hij de steenen opgestapeld zag; maar zij hadden hunne horizontale riheting weer her nomen. Ah! aldus vervolgde Bois-Rosé,de schel men hebben de steenen weer op hunne schuilhoeken laten vallen. Neem daar akte van en indien de vossen als het nacht is hunne holen niet hebben verlaten, dan zullen wij beiden dat gebroed gaan vermorzelen. Aldus sprekende, verlooor de Canadees evenwel de plek niet uit het oog, waar het vuur op de hoogten onstoken was. Er was slechts eene rookkolom zichtbaar, die door den nevel heen ontsnapte. Van zijne zijde kon Pepe door de nauwe opening der steenen, die hen beschermden, zonder vau positie te veran deren, zijne blikken laten gaan over de Goudvallei. Voor de eerste maal, sinds eeuwen misschien, liet de zon hare stralen niet weerkaatsen in het goud der rijke vallei, die onder de reeda verwelkie takken verborgen lag. Ik had mij niet bedrogen, zooals gij ziet, zeide Pepe tot Fabiaan, door te bevestigen dat die schelm van een Baraja aan zijne bondgenooten de werkelijke ligging van den schat niet had bekend gemaakt: zonder dat, zouden wij dien metis en dien renegaat in de vallei zien trachten te sluiden, of ten minste begeerige en nieuwsgierige blikken daarin werpen. Maar wat duivel kunnen die duivels zoo laDg te doen hebben? Ik zou wenschen het te kunnen ra den vervolgde de Spanjaard, niet zonde, eenige onge rustheid. Eene gebeurtenis maakte thans een einde aan de over wegingen van Pepe. Twee lichtstralen doorkliefden den voor de oogen van den ouden jager uitgespreiden dampkring en de dubbele losbarsting had zijne oogen nog niet bereikt, of reeds brandde ook hij zijne karabijn los. De drie losbarstingen smolten iu ééne enkele samen, maar met een verschillend gevolg. Van hunne banden gescheiden, die door twee kogels waren doorgesneden, zakten de beide wollen mantels op het plat ineen, terwijl het lood van Bois-Rosé een der schut ters had neergeveld. Ach! don Fabiaan, riep Pepe uit, wat een prachtig schot. Alleen die duivelsche Bois-Rosé is daartoe in staat. Een Indiaan, van den top des bergs rollende, deed ver- geefsche moeite om zich aan de scherpe punten der rotsen, waartegen hij in zijn val zou verbrijzeld worden, vaat te klampen, en na verschillende vreeselijke wendingen en bochten in zijn val beschreven te hebben, vermeed zijn

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1