NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Zaterdag 11 Februari 1888. JNo. 1413. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STA I) S N I E U W S. Waarin blijkt, dat het goud slechts eene Waarin baraja oogst, hetgeen hij gezaaid hefft. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent6. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale, de Publicite Etrangère G. L. BA U.B 15 Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Mont mar tre. Haarlem, 10 Februari. De nieuwe politie-verordening voor deze gemeente is Donderdag in wer king getreden. Door H. Verkes Wzn. is vergun ning gevraagd tot oprichting van eene rookerij in het perceel aan de Barteljorisstraat no. 35en door W. Bus tot oprichting van eene koper- gieterij in het perceel aan de Spaarn- wouderstraat no. 7rood. Op 23 Fe bruari e. k. zal er gelegenheid be staan bezwaren tegen het oprichten dier inrichtingen in te brengen. Woensdagavond vergaderden iu de Janskamer de vertegenwoordi gers der alhier bestaande kerkelijke armbesturen, alsmede die van het burgerlijk armbestuur, tot het be spreken van de wenschelijkheid eene gezamenlijke collecte langs de huizen te houden, ten einde eene uitdeeliug aan de bedeelden op 's Konings ver jaardag te doeD. Er werd besloten de collecte te doen plaats hebben op Dinsdag 14 Februari a. s. en de uitdeeling Zaterdag 18 dezer. De algemeene vergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noord- Holland is bepaald op Dinsdag 14 Februari, 's middags te 12 uren, in «De Leeuwerik, alhier. Punten van behandeling zijn: 1. Lazing der notulen der verga dering van 16 Nov. 11. 2. Mededeelingen van de hande lingen van het bestuur; 3. Bespreking van het concept programma der Katholieken 4. Bespreking der te volgen ge dragslijn bij de aanstaande verkie zingen. Door de anti-revolutionaire kies- vereeniging «Nederland en Oranje» alhier, is tot candidaat voor de T weede Kamer gekozen de heer S. baron van Heemstra, te Sassenheim. Donderdagavond trad in het Nuts- gebouw in de Zijlstraat alhier op ds. J. A. Gerth van Wijk,van 'sHage, met eene rede over de Christelijke School. Spreker zette de volgende stellingen voorop: Wij Christenen hebben behoefte aan een school, waar op het hart bij de vorming van het kind wordt ge let en waar daaraan alle krachten worden gewijd. Wij vragen, dat in onze school het hart van het kind zoodanig wordt beschouwd, als wij het hart van het kind naar den eisch van Gods woord hebben leeren kenneu. Wij hebben behoefte aan en ar beiden voor een school, waarin ge bruikt worden die middelen om op het hart te werken, welke ons van den Heer in onze beschikking ge geven zijn. Spreker wees er op, hoe men in de openbare school uitgaat van de idee, dat men door vorming an het verstaud de boosheid en de armoede zal kunnen verdrijven. Dit is echter gebleken, niet waar te zijn, het aan tal bedeelden uit de armenkas en het cijfer der gevangenen is in de laatste jaren gestegen inplaats van gedaald, en de reden daarvan is, zegt spreker, dat men dwaalt door ontwikkeling van het verstand te beschouwen als een voorbehoed middel te^en het kwaal. De grootste schurken toch zijn dikwijls liet bcsie onderwezen en gevorn d (verstan delijk). Want daar is een groot princi pieel verschil. Wij Christenen, zegt spr., wij zijn er van overtuigd dat het hart van den mensch, n dus ook van het kind, boos is vannature. Iu een akker behoeft gij niet te zaaien, om onkruid te verkrijgen, dat groeit als het ware vanzelf, maar zoo gij tarwe wilt hebben, moet gij het zaad, dat die tarwe voortbrengen moet, er wel degelijk van buiten af inbrengen. Zoo is het ook bij het kind. Het onkruid is er reeds in, maar de tarwe moet er van buiten af worden ingebracht. Daarom verlangen wij, dat in de school, als hulp-inrichting van op voeding (het huiegezin toch blijft altijd de hoofd-inrichting) zal wor den gewerkt op het hart van het kind. Dit moet geschieden door de Heilige Schrift en door de geschie denis; in helderkleurige voorbeelden moet den kinderen op school wor den ingeprent, hoe slecht de zonde en hoe teeder en ontlermend God voor den mensch is. Zulke scholeD, ging spr. voort, hebben wij met veel moeite en kos ten reeds verkregen. Doch p lange na nog niet genoeg. De openbare school kan nu eenmaal niet bevre digend zijn voor een volk, dat zoo vele verschillende begrippen omtrent godsdienst koestert, zij is slechts voor een deel der natie te gebrui ken. Dat is geen onwil, dat is on macht. Met eene aanbeveling van de be langen der Ctir. school, eindigde spr. zijne boeiende toespraak, waarna hem door ds. Smeding een woord van dank werd gebracht. Met genoegen maken wij melding van eene soirée musicale, Donder dagavond op ds bovenzaal der socië teit Vereeniging» door de«Muzikale Vriendenkring», gegeven. Een zeer gevarieerd programma werd ten ge- hoore gebracht, terwijl bovendien een tweetal leden van het kwartet «Loreley» zijn gewaardeerde me dewerking verleende. De krachten der musici in aanmerking genomen, kan gezegd worden, dat de meeste nummers v-ij vaardig werden ver tolkt. Vooral de Violen toonden sedert de laatste uitvoering goed vooruit te ziju gegaan. De violoncel schonk den toehoorders eenige hoogst aan gename oogen blikken de serenade vau Schubert werd met veel gevoel vertolkt, terwijl de Gavotte van Martini bewees, dat het den jeug digen cellist aan technische ontwik keling niet ontbreekt; ter wille van het vele goede dat hij te genieten gaf, kunnen wij de kleine smokke larij, die bij zich veroorloofde, gaarne vergeven. Een trio voor viool, vio loncel en piano werd zeer toege juicht. Van de overige nummers bevielen ons het best «Symphonie Pastorale» van Handel en de «Mar- che Funèbre» van Schubert. Jammer dat door bizondere omstandigheden de baryton-solo achterwege blijven moest. Nog hadden wij het genoe gen een solo voor clarinet te hooren, die blijkens het applaus in goede aarde viel. Vóór het slotnummer verschafte een viool-solo veel muzikaal genot; de toejuichingen en de terugroeping waren in ieder opzicht verdiend. De stukken die ten gehoore werden ge bracht, waren «air de J. S. Bach», van Wilhelmi en «Andante et allegro de concert», ran H. Leonard. Zooals reeds gemeld, luisterden twee leden ^an het kwartet «Lore ley» het concert welwillend met de uitvoering van eenige zangnummers op, hetgeen met de bekende virtuosi teit geschiedde; ook hen zij een woord van lof niet onthouden. Wij wenschen den leden van den «Muzikalen Vriedenkring» geluk met het welslagen vau dezen avond, die met een vroolijk bal werd be sloten; moge onder hen de vriend schap blijven bloeien en die voor de muziek niet verflauwen. Dat eene volgende gelegenheid daarvan het bewijs leverei Tot afwisseling van de vele too- neelvoorstellingen, welke dezeu win ter hier worden gegeven, zal thans voor beminnaren van vroolijkheid Maandagavond in de groote zaal der sociëteit «De Kroon» een Grand Con cert Varié worden gegeven, door de Internationale Variété-troupe aVic- toria» vau Aimterdam. De verschil lende artisten van naam, die het programma vermeldt, mogen mis schien hier minder bekend zijü, doch Amsterdam zoo veel te beter. Hierop maakt echter een uitzonde ring de te Haarlem van vroeger hekende komiek de heer de Winter, die steeds zijn publiek weet te boeien en.... te doen lachen thans gebleken, dat de wiens lijk in het laatst van Het heer October 1887 in de duinen onder Overveen werd gevonden, afkomstig was uit Osnabrück (Hanover), waar hij als koopman was gevestigd. Hij schijnt zich in een vlaag van zwaar moedigheid waaraan hij leed, van het leven te hebben beroofd. A rroiidissenients-Kechtbank TE HAARLEM zitting van 9 Februari 1888. J. S., Haarlemmermeer, diefstal requisi toir 9 maanden. C. J. B. huisvrouw van C. N., Haar- lemmeer, diefstal, req. 6 maanden. P. A., visscker te Marken, mishande ling, req. 8 dagen gev. A. T., Purmerend, diefstal, req. 14 dagen gev. J. B., schippersknecht Zaandam, mish., req. 8 dagen gev. P. M., arbeider Zaandam, diefstal, req. 18 m. gev. P. v. d. Z. Jz., Roelofarendsveen, mish., req. 3 m. gev. F. G. V., Rijpwetering, rernieling en mishandeling, req. 14 dagen gev. In deze zitting iverd uitspraak gedaan in de navolgende zaken (zie „Haarlem's Dagblad» van 3 en 4 Febr.) D. S., Haarlemmermeer, diefstal, 7 dagen gev. E. J. K., stalhouder, Haarlem, mish., f 15 boete of 7 dagen hechtenis. J. K., timmerman te Edam, mish. en zaakbeschadiging, 3 weken gev. A. J., smid te Monnikendam, diefstal, 7 dagen gev. J. G., sjouwerman te Zaandam, mish., 2 maanden gev. J. de R.} huisvr. van A. r. A. mish. vrijgesproken. J. N. K., koffiehuishouder teLTmuiden, mish. f 30 boete of 15 d. hechtenis. A. P., 17 jaar, landbouwer te Haarlem mermeer, meineed, 6 m. gev. C. v. d. M., arbeider te Lisse, diefstal, 7 dagen gev. E. K. Rz., arbeider te Zandvoort, dief stal 1 m. gev. P. H., arbeider te Heemstede, vernie ling en mish. 7 d. gev. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?s Dagblad: 2 bakkersknechts, 1 schildersjongen, 1 timmermansaankomeling, 1 loop knecht, 1 machinist-bankwerker. Ingekomen aanvragen vau werk gevers 1 netten kleermakersjongen. LETTEREN EN KUNST. Te Amsterdam is eene beeidhouwers- vereeniging opgericht, zich noemende ,/d© Nederlandsehe Beeldhouwersvereeniging te Amsterdam." Hoofddoel is het bevorderen van de beeldhouwerij in 't algemeen en in het bizonder; voorts behartiging van het belang der leden onderling door steun van eiken aard. Donderdagavond bij de voorstelling der Vereenigde Rotterdamsche Toonee- listen te Delft werd den heer Willlem van Zuylen, naar aanleiding van zijn weder- optreden na zijn herstel, eene treffende ovatie gebracht. Onmiddellijk na zijn op treden verschenen commissies op het too- neel, om hem namens de abonné's en uit naam van het Delftsche studentenkorps kransen aan te bieden. Dezer dagen overleed te Teteringen, bij Breda, de kunstschilder M. Van Gin- neken. In de 40 jaren, die hij aan de kunst gewijd heeft, gunde hij zijn pensel FEJ UIXiLETO NT. 1531 LIL HOOFDSTUK. hersenschim is. Het meer "was diep en al zwemmende den uitgang van den onderaardschen gang bereiken, aangenomen dat er ver der een uitgang was en tevene nog aannemende dat de Indianen, die de vlakte aan de andere zijde van het water bewaakten, hen niet zouden bemerken, stelden zij zich bloot om hun kruit nat te maken en zich zoodoende van alle verdediging te herooven. In de woestijn zijn jagers zonder wapenen niet alleen overgeleverd aan de meedoogenlooze wreedheid der Indiaansche zwervers, maar vooruit veroor deeld tot een vreeselijken dood, den hongerdood. De diepe stilte die voortdurend van de zijde der bele geraars heerschte, scheen aan te duiden, dat, om niet lan ger het leven zijner wilde bondgenooten, waarvan er reeds drie bezweken waren, bloot te stellen, ook Bloedhond, zoo wel als eerst de Zwarte Vogel, besloten was de insluiting voort te zetten, en de drie jagers uit te hongeren. LlIIe HOOFDSTUK. Wij dienen in korte woorden de gevaarvolle positie te verklaren, waarin zich onze drie vrienden bevinden. Tegenover hen verheft zich het Indiaansche graf met zijne doodsche versierselen en zijne schietgaten in de rotsen, waarvan de tusschenruimten niets laten onderscheiden. Ach ter hunnen steenen wal beveiligd, bespieden vijf Indianen met van wraakzucht gloeiende oogen de minste beweging van hun vijand. Geen spoor van een menschelijk lichaam is zichtbaar, geen geweerloop flikkert in de zon en toch weten de Apachen, dat bij de geringste onvoorzichtigheid hunnerzijds van dat oogenschijnlijk verlaten plat, plotse ling dood en verderf onder hunne rangen zal uitgebraakt worden. Boven hen wierpen de oude blanke renegaat en Bloed hond, beiden gezeten, hunne lange, zware karabijn aan hunne zijde, beiden de Indiaansche pijp van roode aarde rookend, van tijd tot tijd een onheilspellenden blik op Ba raja, die bleek en angstig in hunne nabijheid stond. Bij den schrik, dien hem deze gevreesde beschermers inboezemdenvoegde zich de onrust die hem de waar schijnlijke ontdekking van de wonderbare goudmijn ver oorzaakt. Baraja had gezien hoe de Indiaan door den Kogel van den ouden woudlooper neergeveld, in het midden der vallei was gevallen en hij vreesde dat de Apache te mid den der stuiptrekkingen van zijn doodstrijd, de takken zou verwijderen die de oppervlakte er van bedekten. Zoolang zijn geheim hem toebehoorde, dacht hij, was zijn leven in veiligheid, omdat hij een onmisbaar bondgenoot was, maar indien van de hoogte der rots een oogopslag van den wree- den metis de werkelijke ligging van den 6chat aanduidde, was zijn bedrog klaarblijkelijk en dan zoude misschien Bloedhond er vermaak in vinden aan de Indianen het door hen betreurde slachtoffer over te leveren, wiens bestaan dan voortaan voor hen van geen nut zoude zijn. De metis raakte een der naast hem liggende Indianen met den vinger aan. De Indiaan keerde zich om. Het was diegene die zich zeiven onder den naam van de Gems had aangeduid. Wat wil El-Mestizo van den Indiaan, die drie zijner broeders betreurt vroeg de krijger. Hij wil eene zaak weten, die mij iq verlegenheid brengt, zeide Bloedhond, dat is het middel te vinden om deze drie blanke krijgers, wier handen rood zijn van het Indiaansch bloed, levend in handen te krijgen. Eene wolk d'e het verstand van Bloedhond benevelt, belet hem er een te vinden; wij moeten de drie blanken dooden. Er is een middel. Terwijl wij ginds in de vlakte zul len jagen, terwijl wij het vleesch der herten zullen eten, terwijl de rook van ons gebraad zal opstijgen tot aan den top der rots, waarop de drie blanken zijn, zal zich de hon ger te midden van hen neerzetten.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1