geen ruet. Zijn meeste stukken zijn van kleinen omvang; er zijn er slechts drie, die nagenoeg een vierkante meter opper vlakte hebben. Verreweg de meeste stellen kippen, hanen en duiven voor, meestal in een stal, terwijl slechts zelden zijn «ge liefde" ('t is zijn eigen woord) koperen ketel en roode borstrok ontbreken. Deze «schilder op klompen", zooals een Eransch blad hem eens noemde, leefde en stierf in armoede. Hij bereikte den ouderdom van 76 jaren. De bekende Friescke schrijver Wa ling Dijkstra, tc Holwerd, is voornemens een werk samen te stellen, dat tot titel zal voeren: «Volksoverleveringen, volks vertellingen, volksgebruiken en volksbe grippen op Frieschen bodem." Hij ver zoekt een ieder, die belang stelt in Fries land's voortijd, hem daarin behulpzaam te willen zijn, door toezending van hetgeen hij op dat gebied weet of bezit, teneinde een werk samen te stellen, dat tevens als bijdrage zou strekken tot de kennis van het vroeger bestaande, doch tegenwoor dig meer en meer wegstervende bizon- dere volksleven in die provineie. LEGER EN VLOOT. Bij kou. besluit is eene wijziging ge bracht in de organisatie van den staf van het wapen der artillerie. Er is een nieuw voorschrift omtrent het instructie-bataljon vastgesteld, met het doel om dit meer dienstbaar te maken aan de belangen van het leger in O.-Indie. Eenigen tijd geleden is door de «Vereeniging van officieren der d.d. schut terijen in Nederland" aan de regeering een adres ingediend, ondersteund door eenige commandanten van schutterijkorp sen, waarin verzocht werd te voorzien it) de dringende behoefte aan regeling dei- verhouding van het leger tot de schutte rijen, voor zoover betreft het brengen van het saluut en de eerbewijzen aan de vaan dels van schutterijen. Tusschen de depar tementen van Oorlog en Binnenlandsche zaken wordt hierover thans overleg j pleegd. VISSCHERIJ. Zand voort 9 Febr. Hedenmor gen brachten twee bomschuiten versche visch aan, die in afslag vrij duur verkocht werd De besomming van de schuit «de vrouw Ambrozina" was f 26, die van de «Eben Iiaëzer" f 70. Beide schuiten waren ruim 8 dagen in zee geweest. Nieuwediep, 9 Februari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Jan Hofland", sch. v. d. Hoeven, met 2250 schelv. (waarvan 500 lev.) en 25 lev. kabelj., terwijl door trekkerslioo- ten 11 tal haring werd aangevoerd: schelv. gold ter afslag f28.50 het honderd, kabelj. fl.80 per stuk en haring fl2.50al3.75 per tal. II1 N N li N I, N I). BI ïj kens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Dec. jl., bedroeg het aantal over- ledeceu op 1000 inwoners per jaar: te VHertogenbosch 23.2; Arnhem 18.7; Dordrecht 24; VHage 21.9; Rotterdam 24.3; Amsterdam 23.6; Utrecht 24.6; Leeuwarden 17.6; Groningen 16.6; Maastricht 24; Haarlem 24.8; Leid.u 21.9. Dr. Sören Hansen, een jong Deensch geleerde, vooral be kend door zijn onderzoekingstochten in Groenland, doorreisde in de laatste weken ons vaderland. Te Delft werd door hem een langdurig bezoek ge bracht aan de etnologische verza meling der instelling voor onder wijs in de taal, land- en volkenkunde van Ned.-Indië, alwaar hij door den directeur hoogleeraar I. Spanjaard werd rondgeleid. De Tw Ctverneemt, dat de officieren der dd. schutterij te Almeloo aan Z. M. als zoodanig eervol ontslag gevraagd hebben. I n de couranten heb ik de dwaze manier gelezen, waarop de naam van Z. M. op de Haagsche kiezerslijsten voorkomt alsNederlanden, Zijne Majes teit Willem Alexander Paul Frederik Lo- dewijk, Koning der. Ziedaar eene tenaam stelling die aan de omslachtige manieren van het Grootboek herinnert, maar bo vendien volkomen onjuist is. Komt de heer Heemskerk op de lijst voor als: Staat, Zijne Excellentie de Minister van.... en van Binnenlandsche Zaken? of de burgemeester der residentie als's Gra ven hage, De Edelachtbare heer Burge meester van? Niet alleen dat het onzin nig i3 iemand met zijne waardigheid of betrekking te noemenhet is in de hoogste mate ergerlijk, dat men op het gemeente huis van den Haag, waar men iederen dag het «Staatsblad" te lezen krijgt, niet te weten schijnt, dat onze Koning een fami lienaam bezit. Men zou anders mogen onderstellen, dat de heeren van de Groen markt wel eens van het Huis van Oranje- Nassau hebben gehoord. Weliswaar heb ik vernomen, dat Z. M. als lidmaat van de Waalsche gemeente ook als Pays-Bas (S, M enz. Boi des) op de lijst der kiezers vermeld staat, maar daar gaan de dingen op zijn fransch, en de orthodox-politieke Frauschman spreekt immers ook van la maison de France? Gelukkig maar dat De Bergh, die erg gesteld was op punc tualiteit in deze soort van zaken, in de historische kist tot ru»t is gekomen, of schoon ik niet zeker ben dat hij zich, toen de dwaze verhaspeling van 's Konings naam door onze gemeenteambtenaren ge schiedde, niet in zijn veormalig huismeubel heeft omgekeerd. Het zal mij benieuwen, of er ook i deze door iemand gebruik zal worden g€ maakt van art. 11 der kieswet, waarbij ieder inwoner van het kiesdistrict be voegd wordt verklaard tegen de kiezers lijst bezwaar in te dienen, wanneer daarop een naam niet behoorlijk voorkomt. Dat de vermelding van onzen Koning onder die waardigheid alleen en niet, zooals de kieswet vordert bij name, «behoorlijk" is, schijnt mij moeilijk volgehouden te kun nen worden. (Arnhemsche Ct.) Woensdagavond was eene groote menigte in het Volks park te Amsterdam vergaderd, om getuige te zijn hoe door een aantal lotelingen, daartoe door socialistische woordvoerders aangezet, een adres werd geteekend aan denmi litieraad. Zij protesteeren daarin te gen hunne oproeping tot den dienst, in eenen tijd van vrede, nu alles rustig is. „Dit protest zou wel niet helpen," zei Fortuijn, „maar het zou den geest doen kennen van de zonen des volks, die door de bloed wet, voor een tijd, van huü vrijheid beroofd worden." In het museum van «Ar- tis» te Amsterdam vindt men thans eene afdeeling van fossielen of voor wereldlijke dieren. Door een jeugdig geleerde is deze verzameling nauw keurig bestemd en naar de geolo gische tijdperken gerangschikt. Dui delijk blijkt door deze wetenschap pelijke rangschikking, hoe sommige lagere diersoorten, in het verloop der eeuwen, in verbaud met de ver anderingen welke de toestand der aarde onderging, zich van lieverlede vervormden terwijl andere, door alle perioden heeD, hunne oorspron kelijke gedaante tot op den huldi gen dag behielden. De keurige wijze, waarop deze betrekkelijk kleine ver zameling is verzameling is tentoon gesteld en van beknopte omschrij vingen is voorzien, verhoogt hare waarde. (ffdl.) Generaal Booth, de chef van het «Leger des Hsils», zal den 22sten Februari a. s. wederom te Amsterdam komen. Bij die gelegen heid zal waarschijnlijk het gebouw «De Vrede», op Rapenburg, dat. gelijk men weet, voor de «Amster- damsche divisie» is aangekocht, worden geopend. Tegenwoordig wordt de plaats van het Stadhuis te Amster dam des avonds bewaakt door een politie-agent. Men is niet bang voor dieven, maar wel voor.-., «dames». Eender ambtenaren had liefdesbetrekkingen aangeknoopt en ontving zijn dul cinea ten Stadhuize. De burgemees ter was natuurlijk niet ingenomen met deze recepties en een politie agent moet nu toezien, dat des avonds geen dames ten Stadhuize ontvangen worden. Twee Duitscke kantoor heertjes, bedienden van de Amster damsche Chininefabriek te Amster dam, zijn op den loop. De heeren hebben f 2400 mee genomen niet van hen natuurlijk en die blijkbaar de vrucht zijn van door hen vervaardigde en ge bruikte valsche orderbriefjes. De Officier vau Justitie te Am sterdam verzoekt met hun verblijf plaats bekend gemaakt te worden en als men ze bij toeval moebt vin den, hen stevig vast te houden, liefst achter slot en grendel. Woensdag is te Amster dam tegen 5 personen proces-ver baal opgemaakt, die bij de loting voor de nationale militie socialisti sche geschriften onder de lotelingen verspreidden. Men schrijft ons uitAlk maar In de den 8en dezer alhier ge houden algemeene vergadering van belangstellenden in de oprichting van eene centrale liberale kiesver- eeniging in dit district, geleid door het voorloopig comité, daartoe ge kozen op de vroeger te Alkmaar, Schagen en aan den Langedijk ge houden vergaderingis de Ver eeniging geconstitueerd en het regle ment vastgesteld. Den 8en dezer werd de cur- sus^in het hoefbeslag geopend, waar in op uitnoodiging van de Holl. Maatpij. van Landbouw, de heer J. v. d. Velde, le luit. paardenarts te Bergen-op-Zoom, tijdelijk gedeta cheerd te Hoorn, zich ten doel stelt, den hoefsmeden in het bizonder, maar tevens ook belanghebbenden paardenfokkers een helder inzicht te geven in de eischen, die een goed beslag medebrengt en hen tot de uitvoering in staat te stellen. Voor eene betrekking bij een der iudustrieelen te Alkmaar, met een jaarlijksche toelage van f 700 ongeveer, hebben zich 390 sollicitanten aangemeld. Dat de Alkmaarsche wa terleiding snel vooruitgaat, mogen de volgende cijfers aautoonen. In 1886, het eerste jaar der ex ploitatie, moest van de door de ge meente gewaarborgde minimumop brengst van bruto f 14,000 betaald worden f 8857, en in het thans afge loopen tweede exploitatiejaar f 3737. Men mag dus met grond verwach ten dat de gemeente spoedig van verdere betaling zal zijn ontheven. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten de lodgers, die niet negen maanden dezelfde kamers bewoonden, niet op de kie zerslijsten te plaatsen. Ook de kape laans zullen niet op de kiezerslijsten worden toegelaten. Te Leiden is de aange- kondigde vergadering gehouden met het doel eene R. K. kiesvereeniging op richten. De heer mr. Bahlmann hield eene redevoering, welke door de vergadering werd toegejuicht. Een 150-tal personen woonde de vergadering bij, waaruit een bestuur van 15 leden gekozen werd. Een voorstel van deD heer Bahlmann, om zich terstond bij den Noordhol- landschen Bond aan te sluiten, werd met warmte ontvangen. Het strand voor Schevenin- gen zoo meldt de «Avondpost dat voor korten tijd van Zeerust af tot Hotel Garni, ter hoogte van den straatweg, met de visscliersvloot was bezet is thans bijna ontruimd. De vloot is in zee op de ver sche visscherij, en spoedig genoeg zullen de Hagenaars dit bespeuren aan den over vloed van tong, schol, schar, rog, kortom de z. g. platvisch, schoon groote voor raden naar het buitenland worden ver zonden. Wie zou dit hebben durven voorspellen tusschen Kerstmis en Januari? Voor wei nigen was het een geheim, dat de toestand gespannen was. Zouden we eene herhaling krijgen van den kleinen staat van beleg van het vorige jaar? Het hing aau een zijden draad. Van wijzigingen in den monsterrol wilden de visschers niets weten. Spoedig genoeg kwam dit ter kennis van de reeders, al houden de visschers geen openbare vergaderingen. De reeders daar entegen waren verdeeld. De invloedrijkste en voornaamste hunner meenden in ge- moede, dat de uitkomst van de visscherij niet gedoogt met de visschers op deu ouden voet voort te gaan; andere ontkenueu dit niet, maar zouden door herhaling van eene werkstaking zwaarder verlies lijden. Tusschen deze beide stroomiugen be hield de meening de overhand, dat met voorloopige instandhouding van den toe stand, door jarenlange gewoonte geijkt, naar geleidelijke hervorming en verbete ring moest worden gestreefd. En zoo ge schiedde het. Nauwelijks werd bekend, dat de monsterrol geen wijziging zou on dergaan, of de waterschout, wiens beleid aan dezen gelukkigen uitslag ongetwijfeld niet vreemd is, had geen handen genoeg om de toestroomende visschers te mon steren. Mogen er al enkele schuiten achterblij ven, dit is volstrekt niet opvallend. Jaar lijks zijn er achterblijvers, evenals nu, om redenen, geheel vreemd aau de kwestie, welke voor dit jaar wederom gelukkig tot het verledene behoort. Mogen het reeders en visschers beiden in het nieuwe seizoen goed gaanWant daarin is gewis de beste waarborg gelegen voor eene gunstige ver houding. De gedetineerde, die d e - zer dagen in de cellulaire gevan genis te Scheveningen de acht rui ten van zijn cel stuksloeg, moet op de vraag waarom hij dit heeft ge daan, geantwoord hebben: «Voor éen ruit heeft de officier drie maan den tegen mij geëischt; nu kan hij een jaar eischen.» Een vrouw te Middel- harnis plaatste haar kind in een kinderstoel. Opdat de kleine geen kou zou krijgen, had zij in den stoel een flinke kool vuur gezet en was toen.... natuurlijk een buurpraatje gaan maken. Na verloop van eeni gen tijd hoorde zij, alsmede de buurvrouwen, het kind schreien. Toen dat wat lang, ja heel lang duurde en het schreien zelfs akelig werd, ging de moeder dan toch maar weg. Nauwelijks had zij, o schrik! de deur geopend, of me* rook en een onaau?ename lucht vond zij de kamer vervuld. De stoel stond in vlam en het arme kind zat letterlijk te braden. Met een emmer water werd brand gebluscht. De kleine zag er allerakeligst uit en stierf na eenige uren onder de ver schrikkelijkste smarten. De moeder bekwam aan haar handen ook ernstige brandwonden. De vrouw uit Zeeland, van wie wij onlangs melding maak ten, dat zij, wegens het vermoorden vau haar zoontje, vijftien jaren te Gorinchem in de gevangenis voor vrouwen moet doorbrengen, is de vorige week van een zoontje be vallen. Voorwaar een ongelukkig schepsel, dat onder zulke omstan digheden ter wereld komt. Naar men meldt, is de stoomvaartmaatschappij «Zeeland» voornemens haar stoomschip Prin ses Marie een aanzienlijke repara tie te doen ondergaan. Een en an der zal het aanzienlijk bedrag van ruim een ton gouds aan kosten na zich sleepen. Verschillende maat schappijen, o. a. de «De Schelde» te Vlissingen, hebben prijsopgave daarvan gedaan. Het werk werd aan de Neder- landsche stoombootmaatschappij te Rotterdam (Feijenoord) toegewezen. Te Dwingeloo heeft een ongeluk plaats gehad. De timmer man R. Koeling was met zijn knecht bezig een afgehouwen boomstam door kruit te laten springen. Toen het eenigen tijd duurde voordat het kruit ontplofte, ging de knecht eens zien of de lont uitgedoofd was. Nau welijks was hij er evenwel bij of het kruit vatte vuur en de stam sprong uiteen, zoodat hij het hout iu het aangezicht kreeg. Zijn neus werd geheel verbrijzeld, terwijl hij het gezicht naar aller meening ook zal moeten missen; bovendien is zijn toestand zorgelijk. Op het landgoed ,,V rij land" te Schaarsbergen, op anderhalf uur afstands gelegen van Arnhem, waartoe het dorpje behoort, brak in den nacht van Woensdag op Donderdag brand uit die zoo snel toenam, dat men een hit, twee paar den, tien koeien en een 70tal kippen niet kon redden. Per telephoon werd hulp uit Arn hem ontboden, die dan ook werd verleend. Inde te Z e i s t b e s t a a n d e inrichting «Bethanië», herstellings oord voor verzwakte kinderen, zijn achtereenvolgens over 1887 111 klei ne patiënten verpleegd geworden, tegen 104 in 1886. Behalve een kind dat is overleden, mocht men weder bij bijna alle verpleegde kinderen tee kenen van beterschap opmerken, die vooral bij 86 in het oog vallend, bij velen volkomen mucht heeten. Ook in dit jaar heeft Amsterdam weder het grootste aantal patiënten gezonden, en wel 71 kinderen; de anderen kwamen uit onderscheiden streken en steden, vooral uit Rot terdam, 's-Gravenhage en Utrecht; ook uit Haarlem en Dordrecht enz. Ze waren van zeer onderscheiden stand en leeftijd. De finaucieele toestand was min der gunstig, xoodat het Bestuur ge noodzaakt is geworden de verpleeg - gelden te verhoogeu. De directrice, mej. A. J. Hotte, nam ontslag uit hare betrekking. Voor de inrichting was dit een gevoelig verlies; in de twee jaren, dat zij aldaar werkzaam was, had ze zich algemeen geacht en bemind gemaakt. Ook had de inrichting nog een verlies te betreu ren door overlijden van den pen ningmeester, den heer H, J. Reesse. Een der oud-bestuurders, de heer H. Grelinger aldaar werd in zijne plaats benoemd, terwijl ook de heer mr. H M. J. baron van Heemstra de benoeming tot lid van het bestuur heeft aangenomen. Voor de inrich ting werd ontvangen f 8129.84 en uitgegeven f 7804.90, saldo f 324.94. De Rechtbank te Zutfen heeft een sjouwer uit Deventer, die Dat duurt lang, gaf de metis hierop ten antwoord, de Apachen zullen verscheidene dagen en verscheidene nachten te tellen hebben. Zij zullen ze doorkomen. De uren van Bloedhond en Roode-Hand zijn kostbaar, hunne zaken roepen hen aan gene zijde der bergen. Zij kunnen niet langer hier blijven den tot den eerstvolgenden opgang der zon. Vindt de Gems geen beter middel dan de honger? Mijn Indiaansche broeder zal er een vinden, omdat hij bij de hoedanigheden des Indiaans het scherpe verstand der b!anken paart, voor wie niets onmogelijk is. El-Mestizo, heeft het beloofd, hij heeft slechts één woord. Ook de Gems, hernam de sluwe metis, heeft slechts één woord en hij heeft gezegd: De Gems stemt toe, zijn ieven en dat zijner krijgers op te offeren om de drie blanken levend te krijgen. De Gems heeft slechts één woord, hernam de In diaan waardig. Bloedhond scheen eenige oogenblikken na te denken. - Mijn geest is thans onbewolkt, zooals de hemel, zeide hij, mijne oogen zien duidelijk de drie jagers in de handen hunner vijandenmaar drie krijgers onder mijne broeders zullen ze niet zien, want de dood zal hun zulks beletten. Bloedhond, wiens verstand zoo scherp is, had er niet reeds drie moeten laten dooden, zeide de Indiaan op verwijtenden toon. Bloedhond zegt nog eens: drie krijgers moeten hier hun gebeente laten. Wat geeft dat? zeide de Indiaan op heldhaftigen toon, de mensch is geboren om te sterven. Wie onzer zullen hun dorp niet meer weerzien? Het lot zal er over beslissen, antwoordde de metis. Goed, er is geen tijd meer te verliezen. Thans deelde de Gems zijnen makkers de voornemens van den metis mede en allen namen met meer of minder haast, maar zonder uitzondering, het vreeselijk voorstel aan, dat hun gedaan was. De eerste die de kansen van het lot ging beproeven, was de Gems. Zijne hand schudde de beentjes, die hier de dob- belsteenen vervingen, door elkander en deed ze over het zand rollen. Zijne zwarte oogen volgden met vurige blik ken hunne wentelingen; maar geeu spier van zijn gelaat verroerde zich. Vier en twintig! telde de metis, terwijl de renegaat, die beter voor klerk kon spelen dan zijn wilde gezellen, dit cijfer op het zand aanteekende. Een tweede krijger volgde op den Gems. Nauwelijks ver waardigde hij zich de beentjes dooreen te schudden en zij rolden voor de tweede maal over het zand. Zeven! riep Bloedhond. De krijgers zullen den dood beweenen van Steenen Hart, zeide de Indiaan, zijne lijkrede houdende, zij zullen zeggen dat het een dappere was. Elk der beentjes had maar éen punt aangegeven en zijn lot liet geen twijfel meer over. Het lot besliste op dezelfde wijze tusschen de anderen. Het was dezelfde ernst, dezelfde stilte. Er bleef nog slechts één Indiaan over, die de kansen van leven en dood nog niet beproefd had. Ondanks alle iuspanning van krachten kon deze zich niet weerhouden, door eene zenuwachtige rilling zijne zucht naar levensbehoud te verraden. Er zijn, zeide hij, om zijne zwakheid te veront schuldigen, er zijn in de hut van Zucht des Winds eene jonge vrouw, die er eerst siuds negen manen is en de zoon van een krijger, die heden eerst zijn derde zon aan schouwt. En de Indiaan liet de beentjes los. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2