perking van zijn gezin, in welks behoeften vaak niet voldoende kan worden voorzien. Alle standen moeten streven naar de erkenning van zijne beginselen en zicli tot taak stellen mede te werken tot op lossing der sociale kwestie, ieder op zijne wijze en met de middelen, die kem ge geven zijn. liet Ned. Werkl. Verbond doet ket ook en op de rechte wijze, die niet ver bittert maar verbetert. Wat hebt ge er aan zeide spreker wanneer gij de dingen forceere 1 wilt; zoudt gij zei ven niet allen dwang beantwoorden met te zeggen //ik ben een vrij man, ik laat mij niet dwingen." Een woord van overtui ging zal veel meer doen. Het is eene groote verwatenheid te zeggen//ik zie het in zooals het zijn moet, mijne meeniug alleen is dc ware"; neen zeide spr. men moet zich bij het bestaande aanslui ten en schrede voor schrede vorderen afbreken en niet opbouwen is een dwaasheid. Ten slotte richtte spreker een woord tot diegenen in de vergadering, welke zich nog niet hadden aangesloteu en hoopte dat zij niet op een afstand zouden blijven staan maar medewerken, //liet nageslacht zal eens wijzen op den strijd onzer dagen en ieder onzer zal kunnen zeggenIk heb bet mijne gedaan om tot het groote doel te geraken". Spr. hoopte dat deze afdeeliug niet in ijver mocht verflauwen, zooals hij dit tot zijn leedwezen bij sommige andere had opgemerkt en dan zeide hij nog: laat u niet te veel in het zog van het bestuur meesleopen, van ieder ga kracht uit, ieder spreke zelf; strekke het vraagboek van het Netlerl. Werkl. Verbond daartoe een elk tot gids. //Mochten er personen worden gewekt om als krachtige persoonlijkheden op te treden Meu deuke er eens over na. Gij bezit die vrijheid, waarom dan niet mede te werken. Patroons en werklieden zullen daardoor in betere verhouding tv>t elkander komen nu gebeurt het nog dat een werkman 50 jaren bij een en denzelfden patroon heelt gewerkt, zonder dat deze van die lang durige plichtsbetrachting notitie heeft genomen." Dau ook zullen invloedrijke en bezittende lieden deelnemen aan uwe bouwvereenigin- gen en de werkman te eerder zijn ellendige woning kunnen verlaten en een betere in bezit krijgen. Spr. eindigde zijne toespraak met den wensch, dat, wanneer het mocht gebeuren, dat iemand zich gedrongen gevoelde naar aanleiding van het eenvoudige woord door hem gesproken, eveneens zijue gedachten over het door hem behandelde uit te spreken, hij dau dezelfde gematigheid zou betrachten, die hij hoopte, dat ook zijne rede had gekenmerkt. Wellicht is het verklaarde spr. met het oog op mijn gevorderden leeftijd en om andere redenen niet onmogelijk dat ik hier ter stede voor de eerste en laatste maal bon opgetreden, mochten dan, zeide hij, mijne woorden hun doel hebben be reikt: bijgedragen hebben tot bevordering van den bloei der afdeeliug. Een warm applaus der toehoorders bewees, hoezeer in den geest van velen hunner gespro ken was. De president bracht een woord van dauk aan den spreker en deelde na eene korte uiteenzetting van den toestand der werkstaking te Almeloo mede, dat in de afdeeliug eene collecte ten behoeve der werkstakenden zou wordeu gehouden en in deze op de sympathie der aanwezigen werd gerekend. De collecte bracht op f13.595. Na de pauze volgde het debat. De beer Fortuyu van Amsterdam vroeg het woord. Met groote radheid van tong, die het moeilijk maakte al zijue woorden te verstaan, bracht hij in de eerste plaats zijn dank voor de gelegenheid tot debat, die hier gegeven werd. In andere afdeelingen werd geen tijd daarvoor toegestaan. Hij wijst er op dat de heer Postma van zijn beginsel was afgeweken door toch in 't laatst zijner rede op politiek terrein te komen. Maar dit kan ook uit den aard der zaak moeilijk anders, zeide hij. De heer P. gaf geen hoofdoorzaak aan van den toestand der arbeidersklasse; de soc.- democratie wel: deze zoekt haar in de verhouding van den eigendom en de ver keerde regeling van het grondbezit. Wat de heer Postma omtrent pensioen fondsen aanvoerde kan hem niet bevredi gen eerst wanneer een werkman 60 jaar oud is kan hij 11,50 pensioen per week genieten, doch daar de meeste werklieden dien leeftijd niet bereiken, zijn zijne centen naar de maan en steekt de directie die in den zak. Ook met de bouwvereenigiugeu heeft hij geen vrede. De geldschieters vragen 4'-/s pCt. en de beste staatsfondsen geven hoogstens 3 pCt.; zij steken dus nog 1 Va pCt. extra op. De lichtende sterren., die den werkman bijstaan, heeft spreker nog niet ontdekt; de geleerde heeren houden wel eens een toespraak, doch men kan niet dan tegen betaling van f0.60 of f 0.25 toegang tot hunne vergaderingen bekomen en dan voor zijne centen een goeden raad krijgen en heengaan. Coöperatie leidt ook niet tot lotsver betering van den werkman; want zoodra de patroon ziet dat de fiuancieele toestand van zijn ondergeschikten verbetert geeft hij hun minder loon. Coöperatie vindt spreker alleen goed om tot propaganda te geraken. Sparen is voor den werkman onmoge lijk. Het rijk verspilt moer aan het onder houd van gevangenen dan de werklieden te zamen verdienen en van de belasting op den drank alléén kan het alle kruit eu kogels betalen, die het leger noodig heeft. Het recht vau petitie is al zeer on schadelijk, daar de meeste petitiën naar de prullenmand verhuizen. Onberaden huwelijken zullen altijd blij ven bestaan, zoolang de werkman zijn toe komst niet verzekert acht. Spreker stelt geen vertrouwen in het Ned. Werkl. Verbond. De aanvoerders sluiten zich aan bij de liberale partij en dus bij de regeeriugskliek, zoodoende komt niets tot stand. Afbreken is nooit liet doel der sociaal democratie geweest. Zij wil ook opbouwen, doch op krachtdadige wijze, waarbij alle hinderpalen moeten worden overwonnen. De heer Postma repliceert op uitvoe rige wijze. In de eerste plaats dankt hij den heer Eortuvn voor de bezadigde en nette wijze, waarop hij van het recht tot debat gebruik heelt gemaakt. Het was hem aangenaam, dat men in deze vergadering de meeniug van twee mannen, die volgers hunne beginselen hebben gesproken, heeft kunnen hooren. Hiermede eindigde het debat en werd de vergadering onder luid applaus als hulde aan de sprekers, gesloten. Zaterdagavond is uit den win kel van den ieerhandelaar F. aan de Zijlvest alhier, de toonbanklade, waarin ruim 50 gulden, ontvreemd. De ledige lade is des rachts op straat teruggevonden. Zaterdagavond zijn aan eene vrouw in het gediang bij de sociëteit «Ver eeniging» iu de Lange Begijnestraat, die stond te kijken naar de bezoe kers vau het bal-masqué, vijf rijks daalders uit baar zak ontvreemd. In den nacht van 10 op llFebr. jl. is onder de gemeente Schoten door middel van inklimming en braak in eene boerenwoning ontvreemd: ruim f200 aan geld, een gouden remontoir-horloge met dito ketting waaraan twee dito medaillons, een gouden broche, een dito doekspeld, zes gouden ringen, een dito siga renpijpje, twee bloedkoralen arm banden met gouden sluiting en een zilveren lucifersdoosje. Van dezen diefstal wordt verdacht Jan Kors, oud 29 jaren, zonder vaste woon plaats, tamelijk lang, met fatsoenlijk uiterlijk, draagt veelal eeu ronden hoed;opsporing eu aanhouding wordt verzocht. LETTEREN EN KUNST. De heer André Spoor, ex-peusionnaire van Z. M. den Koning, die dezen winter geëngageerd is als solo-violist te Abo in Finland, is met 1 Mei a. s. geëngageerd als solo-violist aan het keizerlijk Aqua rium te St. Petersburg. wMalle Aune," bet nieuwe drama vau Rosier Faassen, waarvan de eerste opvoe ring te Rotterdam dezer dagen verwacht werd, is wegens ongesteldheid van mevr. Beersmaus, nog niet opgevoerd. Van het l7Meijers lexicon" zal spoedig een nieuwe geheel omgewerkte uitgave verschijnen. Deze zal eene vermeerdering van bijna 20,000 artikelen bevatten en in grooter formaat verschijnen. Het werk zal in 40 wekelijksohe afleveringen tot den opmerkelijk lagen prijs van 18 cents per aflevering uitkomen, zoodat zelfs aan den onbemiddelde de gelegenheid wordt gege ven zich dit practische werk aan te schaffen. «De houden van Koekenheim" is de titel vau een weldra te verschijnen novelle van Jan Hollandzij is een satire op de ambtenaars-wereld. De Nederlaudscke Spectator. No. 6. Berichten en mededeelingeu (Anton Mauve; AlcademieberichtFruiu's Bijdragen de Bibliotheek vau Meermanhet kunstboek van Philippus II van Pommeren, enz.) Terugkeer tot de Veda eu terugkeer tot den Koran, door P. Van Bemmelen. Dr. Nuyens over Calvinisten eu Remon stranten, door dr. W. P. C. Knuttel. Een dichtwerk van Ebers, door mevr. E. K. F. Vlugmareu (Piersou's Israël Symons, Edda Lieder; Byron), door Fla- nor. Pluksel van Meester Coustantijn. Plaat: De clericale Staat. met besomming van f 220, 2 bomschuiten met besomming van f 15 tot f 20, 3 schok kers met besomming van f 15 tot f20,3 schokkers met besomming van f 10 tot 20, 1 Eugelscke kotter met besomming tot f300; van de beugvisscherij lHoll. sloep met besomming van f1500. Prijzen tar bot f 9 a 11, gesorteerde tong f 0.40 a 1.45, lev. kabeljauw f2.05, doode dito fl.45, lev. leng f4.20, doode dito f2.50, ijlbot f20.50 per stuk; Eng. tong f65 a 77 per kistschol f5 a 8.50 per 50 kilo schelvisch sloepen f 29.50 per groot hon derd. N i e u w e d i e p, 11 Februari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep wTitia Jacoba", schipper Van Delft, met 200 levende-, 150 doode kabelj. 3 len gen, 1 punt rog, 6 vleeten en 1350 schelv., «.erwijl 12 beugers tien tot 80 groote en 50 tot 100 kl. roggen, door eeu Kat- wijker bom 10 mandjes kl. schol endoor trekkersbooten 3 tal haring aanvoerden lev. kabelj. gold ten afslag f 1.85 a 1.95, doode id. f 1.50 a 1.35, leng f 3.25 per stuk, rog eu vleet van de sloep f 27.50 de aanbrengst, schelv. f 29 het honderd, groote rog vau de beugers f 1.17 a 1.65, kleine id. 21 a 36 c. per stuk, kl. schol f5.70 per mandje en haring f 8.90 per tal. Lemmer, 11 Febr. Gisteren was de visscherij naar haring op de Zuiderzee veel gunstiger. Aan de bokkiugrookerijen alhier werden aangebracht ruim 12,000 stuks of 60 tal, die werden afgezet voor f5.50 per 200 stuks of tal. Terwijl afkomend drijfijs zich weder voor onze haven heeft gezet, moeten de visschers te Takozijl in en uit, en de vangst van daar per wagen wordeu afgehaald. USER EN VLÖÖÏ. De luit.-kolonel IJpeij, commandant van het 2e reg. huzaren te Venloo, is be noemd tot voorzitter der commissie tot aankoop van paarden voor de cavalerie in ierlaud. De ritmeester F. M. baron Van Lijn den, thans op non-activiteit, heeft eervol ontslag uit den militairen dienst aan gevraagd. In verband niet de veranderitig van de geweren tot snelladors, wordt do hoofd ingenieur Mannlicher uit Weeneu eerst daags te Delft verwacht. Bij het wapen der kon. maréchaussee kunnen voortaan alle onderofficieren en een rierde gedeelte der mauschappen toestem ming bekomen tot bet aangaan vau een huwelijk. Den len Februari jl. outbrakeu bij de verschillende regimenten infauterie eu bij het regiment grenadiers en jagers 96 kor poraals. Er waren op dien datum echter 72 sergeanten-titulair en 207 korporaals aanwezig, die geschikt waren voor bevor dering tot sergeant of fourier. De //N. R. C." verneemt uit goede bron, dat de onderkapelmeester van het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers, de heer Van der Linden, door den regiments-commandant voorgedragen is om den heer Völlmar als directeur van de kon. militaire kapel te vervangen. Bij het hoofdbestuur der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en min deren hebben zich niet minder dan ruim 300 oudstrijders aangemeld om op 19 Februari a. s. in aanmerking te komen voor de ontvangst van een gouden Willem. Van dat getal zullen 200 met ledige han den moeten wordeu weggezonden, daal de kas der Vereeniging niet toereikend is om er meer dan 100 te ondersteunen. Genoemd hoofdbestuur heeft daarom besloten de 100 oudste in jaren voor de gratificatie in aan merkiug te brengen. Deze gelukkigen zijn allen lusscheu de 80 en 90 jaren. Zouden er geene edele menschenvrien den gevonden kunnen worden, die ook voor de ruim 200 andere hulpbehoeven den den aanstaanden verjaardag van Z. M. den Koning tot een feestdag wenschen te maken VISSCHERIJ. lJmuiden, 11 Febr. Heden kwamen van de korvissclierij binnen1 logger UI iV ft Si ft L ft ft 1». Z. M. de Koning heeft den heer Jan Vrolijk, kunstschilder te 's-Hage, benoemd tot Ridder in de orde van de Eikenkroon. De liberale kiesvereeni- ging te Zijpe heeft iu hare Zater dag gehouden vergadering met al gemeens stemmen tot candtdaat voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal iu het district Heider gesteld den heer T. J. Waller te Anna Paulowna. De te Berlijn verblijf houdend? Nederlanders zijn erin geslaagd daar op voetspoor van de m vele andere hoofdsteden bestaande vereenigingen, een Nederlaudsche vereeniging «Ne derland eu Oranje» op te richten. Den 19 dezer zal zij 's K niDgs ver jaardag feestelijk herdenken met een souper, waaraau ook onze ge- zaüt zal deelnemen. De Vossische Zeitung en de Ind. Belqé, bevatten hoogst waar- deereode artikelen over prof. Don ders, te Utrecht, naar aanleiding van zijue onlangs herdachte 40-jarjge ambtsbediening. Ingevolge de jongste verauderingen iu het personeel der rijksveldwaeht zijn lo. op verzoek met 29 Kebr. a. s. eervol ontslagen de rijksveldwachter der 2de klasse (brigadier-majoor- titulair) J. L. Lier te Hilversum, en is hem eene aanstelling tot onbe zoldigd rijks-veldwachter verleend, met behoud van zijnen tegenwoor- digen rang en vergunning om zijne uniform te blijven dragen; 2o. aangesteld tot rijksveldwach ter der 2de klasse (brigadier) D. Koster, rijksveldwachter der 3de klasse (brigadier-titulair) te Spaarn- dam 3o. verplaatst met 7 Maart a. s. de rijksveldwachters der 2de klasse W. Smeets (brigadier) van Helder naar Hilversum; B. H. Tbemmen (brigadier-majoor-titulair) vanlJmui- den naar Helder; F. Kars (briga dier) van Hoogwoud naar lJmui den D. Koster (brigadier) voor noemd, van Spaarndam naar Me- demblik; de rijksveldwachters der 3de klasseE. van Broekhuizen (brigadier-titulair), van Medemblik naar SpanbroekH. J. Prijs, van Vreeswijk naar Bodegrave; A. C. A. Sehoonemeijer, van Bodegrave naar UtrechtM. van der Vluet, vau Utrecht naar IJselstein; A. Schraven (brigadier-titulair)van IJselstein naar VreeswijkH. van der Meer (brigadier-titulair), van Lisse naar HaarlemJ. Zethof, van Haarlem naar Lisse. De Verzekering si ode schrijft: Onlangs deed het Haagsche Dag bladna het overlijden van den heer Chapman Enthoven iu den ouder dom van 102 jaren, de vraag wie is (nu) de oudste? Deze vraag gaf den heer Corn. Oomens, te Baard wijk, aanleiding er een belangrijk artikel over iu de Gemeentestem Nr 1896 te schrijven. Hij behan delt daarin de vragen: 1. Ligt het niet op den weg der gemeente ad ministratie op de vraag wie is de oudste? steeds het antwoord bij de hand te hebben. 2. Hoe moet de administratie inger cht worden, om dat antwoord altijd gereed te heb ben? Hij vraagt: Eene jaariijksche bevolkingstafel en daarnaast eene eigene sterfte- tafel, zouden die niet volkomen pas sen iu het kader der gemeente administratie; zouden zij niet eene wezenlijke aanwinst voor haar ge acht mogen worden? Bovendien, als elke gemeente hare admiui-tratie zoo had ingericht, verkreeg men door combinatie de bevolkiDgs- eu sterfte- tafeR voor provincie eu rijk. Daarna beantwoordt hij de vraag hoe moet de administratie ingericht zijn, om altijd te weten wie de oudste, hoe de bevolking en hoe de sterfte naar deu ouderdom verdeeld is Hij treedt hie omtrent in bijzonderheden en geeft zeer practische middelen aan de hand. V r ij dag a vond hield de Kies- voreeniging „Kiesrecht is Kiesplicht» te Zaandam hare eerste vergadering. Uit het verslag van deu secretaris bleek, dat zich voorloopig 58 personen bij de vereeniging hadden aangesloten. De vergadering werd bijgewoond door 18 leden, die met alge- ineene stemmen besloten, dat de vereeni ging deel zal uitmaken van de op te richten „Centrale Kiesvereeuigiug» voor het district. Verder werd een concept reglement voor bedoelde Centrale Kies- vereeniging overwogen, dat in de op Maandag e. k. te Amsterdam te houden vergadering van leden der verschillende Kiesvereenigingen, welke zich aaneen den ken te sluiten, zal behandeld worden. Ten slotte werd besloten de hh. W. de Meijier van Wormerveer en Jb. Duijvis van Utrecht, welke als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werden genoemd, uit te noodigen iu eene verga dering der vereeniging op te treden en zich te verklaren, in hoeverre zij der pro gressieve richting van de liberale partij zijn toegedaan, zooals die ook in het pro gramma der Kiesvereeniging is uitge sproken. Te Wormerveer doen zich weer verscheidene gevallen van roodvonk voor. Door den heer C. Bosman uit Alkmaar wordt met de directie der Hollaudsche Spoorwegmaat - schappij onderhandeld, om recht- streeksche retourbiljetten 2e en 3e klasse tusscheu Amsterdam en de Rijp uit te geven, geldig voor spoor en boot. Dergelijke biljetten waren ook in gebruik toen de Rijper spoor boot «Courier" nog iu de vaart was. En voor het reizend publiek, èn Onze ammunitie is m veiligheid, - zeide hij, maar ik heb niets in de vlakte gezien. Het is waarschijnlijk dat de Zwarte Vogel op dit oogenblik het spoor volgt van hen die hem zooveel krij gers gedood hebben; zonder twijfel zullen zij zich morgen allen hier legen ons vereenigen, zeide Pepe. De beschutting van buffelvellen heeft zich zoo even bewogen, zeide Fabiaan, Pepe in zijne waarschijnlijke veronderstellingen onderbrekende, dewijl wij weten dat de Antiloop door den Zwarten Vogel belast was het spoor der drie jagers terug te vinden. Ik heb ook, voegde hij er bij, achter die mantels de roode linten zien bewegen die het hoofd van Bloedhond versieren. Van af den kant der rots die op de zijde der Nevel- Bergen steunde, waar, door hun schild van mantels bedekt, Roode-Hand en Bloedhond neergeknield zaten, tot op de plaats waar hunne helling de vlakte raakte, liet het oog der belegerden geen duim gronds onopgemerkt. Maar om in dit laatste gedeelte der rotsen een vijand te treffen, moest de karabijn der jagers zich noodwendig in schuine richting wenden en den loop aan de andere zijde van de buitenste oppervlakte der schietgaten brengen, alhoewel zonder zich zelf bloot te geven. Lieve hemelriep eensklaps Pepe zachtjes, daar is een Indiaan die zijn leven moe is of die ook eene ver kenning wil doen tot in het midden der Goudvallei. Terzelfder tijd wees hij op het hoofd van een Indiaan, die met alle behoedzaamheid de struiken verwijderde, die den rotsenketen omzoomdeu aan het uiterste punt waar zij zich met de vlakte ver-enigdeu. Treed een weinig ter rechterzijde terug, zeide de Canadees spoedig tot Fabiaan; Pepe bevindt zich te recht voor hem, om hem zonder zich bloot te geven gemakkelijk te treffen. Dat is misschien de eene of andere krijgslist om onze aandacht van dien kant af te trekken, zeide Pepe, maar wees gerust, ik houd overal een oogje op. List of geen list, hernam de Canadees, ik heb hem zeker onder schot en ik zou hem gemakkelijk den arm tusscheu den duim en het gewricht kunnen ver brijzelen. Juist had de Canadees deze woorden geuit, of de scherpe kreet van een roofvogel scheen eensklaps uit de lucht in het oor der jagers te dringen en aanstonds liet de Indiaan de struiken los en zijne hand verdween. Een donderslag, door de Nevel-Bergen teruggekaatst, dreef den geheelen troep vogels op de vlucht. Gereed om vuur te geven op den eerste die het durlde wagen de ruimte tusscheu den rotsenketen en den voet der pyramide te overschrijden, bleef de karabijn van Bois-Rosé onbeweeglijk, den loop gericht naar den siruik dien de wind zelfs niet meer bewoog. Ah! zeide de Canadees, de schelm, door onze straffeloosheid aangemoedigd, komt in stormpas terug. Maar bij alle duivels, ik heb nog nooit een Iudiaan zich aldus zien gedragen. Dat is de een of andere wanhopige der prairiën, die de belofte gedaan zal hebben zich bij de eerste gelegenheid de hersenpan te laten verpletteren. Het gedrag van den Indiaan scheen inderdaad de ver onderstelling te bevestigen. Met een sprong had hij zich van de rotsen geworpen tot aan den gordel van katoen boom en en wilgen der Goud vallei en daar, alhoewel achter die ondoordringbare be schutting van takken en groen verborgeD, kwam ziju hoofd er geheel boven uit en zijne oogen flikkerden van een vuur dat het bewustzijn van een zekeren dood niet kon uit- blusschen. Hij vestigde zijne blikken op de karabijn van Bois-Rosé, die langzaam uit de spleet der steenen te voor schijn kwam, evenals of hij den schutter had willen be- tooveren. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2