nnmvmnmimm, voor de ondernemers zou zulk een maatregel van belang zijn. Het Enkhuizer comité voor de tentoonstelling van oude en nieuwe Nederlandsche kunstnijver heid alhier, heeft besloten, de in te zenden voorwerpen voorloopig op het stathuis aldaar tentoon te stel len. Hoewel de eenige, on langs opgerichte kiesvereeniging op Tessel eene liberale is, laten de andere partijen dit district niet on bewerkt. In de atgeloopen week toch hield Donderdag de Roomech- katholieke centrale kiesvereeniging «de Eendracht» te Helder, aan den Burg eene vergadering, terwijl van wege de anti-revolutionaire kies vereeniging «Nederland en Oranje» te i leider, Vrijdag aan den Burg en Zaterdag te Oosterend openbare vergaderingen werden gehouden waarin de beginselen der a. r. partij besproken werden. De liberale kies vereeniging «Texel» heeft besloten, zich niet bij de centrale te Helder aan te sluiten en een candidaat te stellen, die de landbouwbelangen vertegenwoordigt. V r ij d a g, 10 dezer, werd te 's Hage eene vergadering gehou den van onderscheidene industrieelen en landbouwers, welke mede werd bijgewoond door de secretarissen der vereenigingeu van en voor Nederl. industrieelen en van Nederl. meel fabrikanten. Als zoodanig heeft zich geconstitueerd het Voorloopig Alge meen Comité voor den te vormen Nederlandschen Bond voor nationa- len arbeid, bestaande uit de heeren M. L. van Deventer, oud-consul- geBeraal, te Princenhage, voorzitter; Em. J. Koecblin, te Geestburg (Rijswijk), onder-voorzitter; S. W. van der Noordaa Jr.. firma W. J. van Heijosbergen, te 's-Hage, pen ningmeester; Jac. C. Aarts, te Don gen; J. J. F. Beijnes, te Haarlem; P. J. Brouwers, te Oldenhove (Gron.); Edouard de Beaumont, te Maastricht; P. Borst, te Nieuwer- Amstel; J. Doornbosch, te Baflo, (Gron.); M. Eichholt, te Rotterdam H. L. Enthoven Lzn., te 's-Hage; H. Eras Zonen, te Tilburg; L. A. H. Hartogh, te Amsterdam; J. M. van Kempen, te Voorschoten; J. M. van der Made, te Amsterdam; D. van Oostveen, te Utrecht; T. W. O vermeer, te Leeuwarden; A. D. D. Sckretïen, te Leiden; J. B. Timmermans Hz., te Waalwijk; J. A. Veltman, te Amsterdam, en mr. O. C E. d'Engelbronner, te's-Hage, secretaris. Na een reglement voor de wijze van werken van bet comité te heb ben vastgesteld, werden de middelen besproken waardoor men bet doel van den Boud, bevordering van den nationalen arbeid, zoo bij landbouw als bij nijverheid, zou 'kunDen be reiken. De slotsom dezer beraadsla gingen is o. a. geweest, dat het voorl. comité eerstdaags de namen zal aanbevelen van ettelijke perso nen, die, met bet oog op het be kende manifest aan de kiezers, met vol vertrouwen als candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in aanmerking verdienen te komen. Ten platten lande inzonderheid zul len, waar dit verlangd wordt, be kwame sprekers beschikbaar worden gesteld om de beginselen en oog merken van den Boud toe te lichten. Het manifest aan de kiezers zal al- lerwege worden verspreid. Naar het U. D. verneemt, is het niet alleen aan den restaura teur van bet station Rozendaal, maar aan alle restaurateurs van stations der exploitatiemaatscbappii, op eene boete van f20 verboden, om sterken drank aan het personeel te ver- koopeD. Onder de jongelieden uit Zeveuaar, die dit jaar aan de loting der nationale mtiitie deelne men, bevindt er zich een die 226 halve kilo's weegt. Bij zijn corpu lentie is hij ook flink van postuur en zonder eenige gebreken. De politic teZwolle heeft de baud gelegd op den landbouwer Jan Drieze uit Yollenbove verdacht van valschbeid in geschrift. Hij had bij de kassiers Doijer en Kalff f 1200 ontvangen op een accept, door hem voorzien van de handteekeniug vau den A. Sloet, burgemeester van Vollenhove. Eerst beweerde bij dat de beer A. Sloet zelf die handtee keniug had geplaatst, en iater dat j,ij van den heer Sloet daartoe mon deling vergunning had gekregen, hetgeen natuurlijk door dezen werd ontkend. Uit Deutichem wordt van 11 Febr. gemeld: Wederom zijn heden door den kantonrechter alhier eenige perso nen gehoord omtrent de dynamiet- ontploffing. Naar men verneemt moeten de zich inhechtenis bevin dende vermoedelijke daders, de ge broeders Grolleman, hebben bekend of wel moeten zoodanige bezwarende omstandigheden aan het licht zijn gekomen, dat eene terechtstelling niet zal uitblijven. Te Maastricht is de sol daat L. van het 2e reg inf., die wegens het verkondigen van soci aal democratische begrippen, van het regiment grenadiers en jagers bij het 2e reg. inf. is overgeplaatst, door den regiments-commandant gestraft met 8 dagen politiekamer, terzake dat hij, met verlof zijnde op 23 Januari li. te Groningen in eene vergadering der liberale kiesvereeniging, waar mr. vau Houten als spreker optrad, zijne sociale begrippen heeft ver kondigd en voorts, dat geschriften van socialistischen aard in de kazerne in zijn bezit zijn gevonden. KEmiEüWS, Ned. Herv. Kerk. Bedankt D». J. Boavin pred. te Alkmaar vnor bet beroep naar Hoeuderloo (Gelderland). Israël, kerk. Het jubileum van den opperrabijn der beide Israëlietisebe gemeenten te 's-Hage ving Zondagochtend aan met een plechti- gen dienst in bet synagogegebourv der N.-I. gemeente (Wagenstraat), Eene zeer talrijke schare was opgekomen. Dezuster- gemeento was door twee bestuurders ver tegenwoordigd. Het gebouw was als op de groote feestdagen versierd en ten vollo verlicht. Eene deputatie uit de feestcom missie leidde den grijzen herder, dien men van zijne woning had afgehaald, bin nen. l)e dienst werd door den voorlezer, den heer M. Broekhuijzen, hoogst plechtig geleid. B U I T K ft L A A 0. België. De aangewezen afgevaar digde Gustave Vaudersmissen is Zaterdag uit de gevangenis te Brus sel aangekomen, waar hij zich waar schijnlijk nog bevindt. Het koninklijk besluit, waarbij hem gratie voor het nog onvervul de gedeelte van zijnen straftijd ver leend wordt, stelt hem weer in het genot van al zijne burgerlijke en maatschappelijke rechten. Engeland. De heer Bradlaugh beschuldigt lord Salisbury ervan, aan verschillende lieden geldelijken steun verleend te hebben, teneinde hen tot het verwekken vau volks bewegingen over te halen. Brad laugh dringt aan op het houden van een onderzoek dienaangaande. De zaak is heaen bij bet Parle ment in behandeling gekomen. Gladstone viel, bij de discussies over het adres van antwoord op de troonrede, hefiig de door de regee ring ten opzichte van Ierland ge volgde politiek aan. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat men in Duitschland zich er over verheugt, Engeland getrouw te zien blijven aan zijne oude traditiëu met be trekking tot de Oostersche kwes tie. Prins Bismarck verklaarde, dat de verhouding tusscheu Engeland en Duittchland uitmuntend is, en dat Duitschland steeds bereid is, mede te werken tot bet oplossen van vraagstukken, bij welke Enge- laud's beiaDg betrokken is. Uit VVeeuen wordt aan de Times en Standard gemeld, dat Salisbury's verklaringen aldaar met voldoening vernomen zijn gewor den. -De Prins van Wales, die te Parijs is aangekomen, keert den 9a Maart naar Londen terug; ter eere van zijn zilveren bruiloft zal hij e<-n groot familie-diner geven, waar bij de Koning en de Konin/in van Denemarken tegenwoordig zullen, zijn. Reuter seint van heden uit LoudenZondag bielden 3000 per sonen op het Trafalgarpleiu een be- toogiug. De politie noodzaakte ben achter door ie loopen, waarop zij naar Westminster trokken en daar een bijeenkomst hielden. Men be sprak de werkloosheid onder de werklieden. De menigte ging uiteen zonder ongeregeldheden De Standard bespreekt de staatkunde van lord Salisbury en verklaart dat Engeland geen deel kan nemen aan eenig verbond, betzij tot aanval of tot verdediging. Alleen in geval de vrede plotseling werd verstoord, zou Engeland het gewicht zijner macht in de schaal werpen. Duitschland. Uit Straatsburg wordt geseind: Op voorstel van bet openbaar ministerie is tegen Appel, Streissguth en Girald eene gerech telijke instructie geopend wegens medeplichtigheid aan landverraad. De politie -commissaris Stempel, uit Molsheim, 's avonds van eene dienstreis naar Liitzeibausen terug- keereude is bij Urmatt door twee kogels getroffen, waarvan een slechts zijn mantel raakte, doch de andere in bet rechterbeen beneden de knie drong. De onbekende dader is ge vlucht. De wond is niet gevaarlijk. Uit St. Petersburg wordt aan de National Zeitung gemeld, dat de Czaar zich over de rede van prins B smariik in buitengewoon gunstigen zin heeft uitgelaten. De Reichsanzeiger bevat een bericht uit San Reino, van Zondag voormiddag, dat bet verloop der wond van den Kroonprins volkomen bevredigend is. De toestand is se dert Zaterdag niet veranderd. De nacht was goed, zonder koorts en zonderoiju. Ouderteekend, Macken zie, Schrader, Krause, Hovell, ,Von Bergmanu, Bramaun. Frankrijk. De pres. der Republiek beeft een groot bal op het Elysée gegeven, dat tot drie ure 'nachts geduurd heeft. Daarop volgde een souper. De zalen waren opgeluis terd door kostbare bloemen. Men rekent dat er 7000 a 8000 perso nen tegenwoordig waren. Van het corps diplomatique was de Duit- scbe gezant, graaf Munster, niet verschenen, wegens het verlies dat hem dezer dagen getroffen heeft. Zijne dochter is namelijk overleden. Onder anderen was het geheele Chineesche gezantschap, in natio nale kleederdracht, tegenwoordig. Onder de aanwezigen heeft men voorts vele leden der rechterzijde van den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden opgemerkt. De president en zijne gemalin hebben de bezoekers opgewacht bij den iugaog van den tweeden salon. Mevr. Carnot droeg een kar mozijn fliiweeleu kleed, afgezet met kostbare Chautilly-kant. In het kap sel eene halve maan van diaman ten. Figaro merkt spottend als eene bijzonderheid op, dat Maxime Lis- bonne niet verschenen was. Het Journ. des Déb. behelst het bericht uit St. Petersburg, dat de Russische gezant te Berlijn last beeft ontvangen om de Duitsche regeering te verstaan te geven, dat betgeen er geschied is tusscben den baron von Mohreuheim en den beer Floquet vreemd is aan elk denk beeld van een Franscb - Russisch bondgenootschap. Italië. Krachtige tegenspraak on dervindt bet gerucht, dat er besloten is tot het terug-oepen der troepen uit Massowah en dat Italië's toe stand in Afrika onhoudbaar is. Even zoo het bericht, dat de troepen den 7n dezer een nederlaag hebben ge leden. De minister van Oorlog lo genstraft de lijding, dat de opper bevelhebber der troepen in Noorde- lijkAfrika versterking beeft ge vraagd. Oostenrijk. De N. TreiePresse besluit een artikel over Bismarck's rede met de volgende woorden «Vorst Bismarck is de meeniDg toe gedaan, dat de concentratie der Rus sische troepen tegen Oostenrijk is gerichtmaar bij verwachtdat Rusland eerst dan met diplomatieke ei.-cben zal voor den dag komen als het met de opstelling zijner troepen gereed is. Derhalve bestaat er, Doch voor Duitscbland, noch voor Oos tenrijk, onmiddellijk gevaar. Wel mag Oostenrijk slechts dan op de hulp van Duitschland rekenen, als het over gaat tot bet alweren van een aanval van Ruslaud, maar het kan in alle gevallen zeker zijn, dat zijne nederlaag in Duitschland als eene groote politieke ramp zal wor den betreurd, en dat een verzwakt Oostenrijk, nooit voor de belangen van het Duitsche rijk die beteekenis zal kunnen hebben, die door vorst Bismarck zoo hoog is geroemd De rede van vorst Bismarck geeft de geruststelling, dat de alliantie vaststaat als een rots, maar dat de bloedige strijd zal worden beproefd. Ook de rijkskanselier waagt het niet, de hoop uit te spreken, dat Rusland gedurende eenigen tijd zijne militaire toerustingen zal staken. Zoo zal elk Russisch regiment, dat naar de grenzen wordt gezonden, een Oostenrijks regiment naar Galicië brengen; zoo zal elk millioen dat Ruslaud ten offer brengt, aan Oos tenrijk een gelijken last opleggen op eene duurzame, verkwikkende rust valt niet te rekenen. De macht, die wij bezitten, moet middel zijn voor de zenuwachtigheid der open bare meening. Daarin ligt de dwa ling van den rijkskanselier. De mi litaire kracht is in alle staten ver meerderd, maar Europa is niet van de kwellende zorg bevrijd. De rede van den heer Von Bismarck zal wellicht de vrees voor een oorlog verminderen, maar zij zal ons niet bet geloof schenken aan een vrede van ongestoorden arbeid." Rusland. De Czaar heeft zijn toe stemming geweigerd tot het huwelijk van zijn neef, den Grootvorst Michael Mickailovitch, met de dochter van generaal graaf Ignatieff. GËMGÏ* jNIEUH'S. Bismarck's laatste rede bevatte 10.997 woorden Er werden 1218 telegrammen naar het binnen- en buitenland verzonden, om er den inhoud geheel of bij uittreksel van bekend te maken; die telegrammen bestonden te zamen uit 194.296 woorden; ze gingen naar 326 kan toren, over de geheele wereld ver spreid; 235 ambtenaren waren er mee bezig; zij gebruikten 222 toe stellen, waaronder 60 van Hughes, 155 van Morse en 7 van Estienne. Een groote ijs schol, die den Rijn kwam afdrijven, vernielde dezer dagen de ladingsbrug der Al gemeene Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Bonn nagenoeg ge heel, daar de zware ijzeren kettin gen en de groote balken waarmede de brug aan den oever bevestigd was, knapten en een der ijzeren pon tons zonk. De brug werd verder door den stroom medegesleeptde schade is aanzienlijk. Een telegram uit Mün- cben meldt, dat bet station Lan gen, op den Arlberg-'oaan, en een trein die zich daar bevond, door een sneeuwval zijn bedolven. Tweeduizend werklieden zijn be zig de sneeuw te verwijderen. In bet Fransche tarief- ontwerp, bij de Kamer ingediend, wordt 20 frs. geheven van wijn op fusten, 60 frs. van wijn opüesschen, 15 Irs. van olijfolie, llj% van vluch tige oliën, 3 van groenten, 25 van kaas, 10 van viscb, 3 van maïs, 25 van stroohoeden, 45 van papier, 60 van meubels, 350 van knoopen, 500 van opgemaakte hoeden Voor loopig blijft de zijde vrij. Omtrent den moord van den millionair Amos Snell te Chi cago wordt nader bericht, dat in brekers 's nachts in zijn huis dron gen. Snell was te 10 uren naar bed gegaan, zijn bedienden kort daarna. Een beetje na 2 uren hoorde de keukenmeid schieten en tusschen het schieten Snell schreeuwen: aMaak datje weg komt». Verschrikt riep zij de andere meiden en bleef luisteren, maar verder ging haar ijver niet. Een half uur later hoor de zij de straatdeur dicht slaan. Toen de koetsier tegen 6 uren als gewoonlijk de kachels kwam aan maken, zag hij dat een vierkant stuk uit de straatdeur was wegge hakt, de inbrekers hadden door de opening de hand gestoken en de grendels weggeschoven. De brand kast van Snell was opengebroken en in de gang lag Snell dood met een revolver naast zich; een kogel was door het hoofd, een door het hart gedrongen. Snel was, toen hij onraad hoorde, naar beneden ge gaan met een geladen revolver en bad op de inbrekers geschoten, maar was door twee kogels doodelijk ge troffen. De inbrekers, die met alle papieren van waarde op den loop gingen, zijn nog niet ontdekt. Het nieuwste in de tand heelkunde zijn valsche tanden voor paarden. Het is bekeDd, dat paar den even sterk aan kiespijn lijden als wij en dat zij, als hun gebitten slecht zijn, door slechte spijsverte ring geplaagd worden gelijk hunne eigenaars. Dit kan verholpen wor den, zeggen de nieuwerwetsche den tisten. Voor paarden vervaardigen zij tegenwoordig ook maaltanden en kiezen, zoodat oude knollen met kunstgebitten even dapper er op kunnen loskauwen als minder be daagde paarden. Dit is uitstekend. Doch weshalve zou de tandheel kunde voor dieren zich bepalen tot paarden. Honden hebben ook wel last van bolle kiezen, vooral schoot hondjes, die in hun leven veel klont jes te eten kregen, en zelfs katten verliezen de tanden op den ouden dag. Waarom ook zou de weten schap geen middelen weten te vin den, om andere gebreken, in dieren te verbeteren en natuurlijke leemten aan te vullen Zijn er geen bij ziende paarden, en zou meu geen brillen kunnen maken om hen het kijken te vergemakkelijken Het moet erkend worden, dat het een ongewoon echouwepel opleveren zou, onze viervoeters te zien rondlcopen met pince-nez en kunstgebitten, doch de moderoe wetenschap weet zich heen te zetteu over dergelijke kin derachtige vooroordeelen, en spoedig vewacht ik de vestiging van dieren- dentisten en oculisten. VAH1 A. Zou je 't gelooven, ik heb mijn vrouw pas drie maanden vóór onze bruilofr. leeren kennen BZoo Ik pas drie maanden daarna! Het stoomschip Prinses Amalialeapt. Harten, van Batavia naar Amsterlam, vertrok 11 Febr. van Marseille. Het stoomschip Noord-Brahand, vertrok 11 Febr. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Soerabayavertrok 11 Febr. van Rotterdam naar N'ed. Indië. Het stoomschip Utrecht, kapt. de Goede, van Java, laatst van Marseille, arriveeide 11 Febr. te Rotterdam. Het stoomschip Zaandam, der N. A. S. M., vertrok 11 Febr. van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip Edam, der N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 11 Febr. des nam. 3,45 uur Scilly. Wind W. Het stoomschip Rotterdam, der N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde 11 Febr. te New-York, Het stoomschip Leerdam, der N. A. S. M., van Rotterdam, laatst van Plymouth, naar New- York, passeerde 12 Febr. des ochtends 1,45 uur Lczird. Wind W. MASKr&EfflCRrEH. Haarlem, 13 Febr. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f 0,a 0,Witte Tarwe 6,75 a 6.50, Rogge f4,85 a 4,50, Haver f3,a 2,75 Garst 1'4,60 a 4,10, Üuivenboonen f6,20 a 5,75, Paardenboonen f5,225 a 5,10, Bruine boonen f8,a f0,Capucijncrs f 0,a 0.Bruin mosterdzaad f a 0,per Heet. Karweizaad f 0,per 50 K.G. Amsterdam, 13 Febr. De prfizen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe fl,70 a 1,80, dito Kralen f0. t 0,Zeeuvrsche Flakkecsche f 1,70 a 2,do. Blauwe f 1,75 a 1,85, do Poters f 0,90 a 1,10, Prui sische Hamburger f 2,70 a 2,80, id. Zaaiers f0, t 0,Saksische J ammen f 0,a O,F rie- iche Fraueker Jammen fl,60 a 1,80, do. En- gelsehe f 1,2') a 1,40, dito Dokkumer Jammen '1,80 a 2,10, Zeouwsche Spuische Jammen f 1,70 2,40, aUon por Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet zeer flauw, Geraffineerd onver anderd. Petrolcum-bericig; van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amsterdam 11 Febr. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 73/., 73/„ 73/4, 73/4, 73/4, 73/4 ct. p. gall. Philadelphia 73/4, 73/», 73/4, 77», 73 73/„ ct. per gallon, Ruwe Olie 908974» 90907s» 897s» 90ct. p. vat. De stemming was, in navolging der neven- markten* kalm en de vraag, niettegenstaande de iieroponing der scheepvaart, niet levendig. De prijs voor loco viel op f 9,50 terug, terwijl Mrt- levcring tot f9,10 en Aprii tot f8.70 te koop was. Van Nobel Petroleum bleef de prijs onver anderd. De noteering is heden hij minstens 25 vn. to ontvangen aan het Amsterdam3ch Petroleum- Entrepöt Disponibelƒ9,50 a Entr. Levering Febr. 9.40 Maart 9,10 April 8,65 uu Sept./rec. a 8,85 Nobel, directe levering. 8,85 Mrt/Apr.-levering 8,60 a Amerikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f 10,75. Nobels Petroleum iu consumtie vrij aan boord f9,75. Bij kleinighedcu f */4 a l/3 hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Pctroleum- Entrepót bedroeg op 28 Jan. 39,814 vn. Afgeleverd4,479 Voorraad op heden35,335 Verwacht wordende ladingen: Adorna (zeilkL 18 Jan.) 9,487 In lading16,000 Tarwe op levering onveranderd, Maart f191. Nov. f195. Noteering van de Commissie voor den Graau- liaadel. Rogge op levering onveranderd, ovcri, gens iets lager, Maart f103, 104, Mei l' 103- 102, Oct. f107. Noteering van Monne Thole. Koolzaad stil. Raapolie flanw, lo. Mei f257>» lo. Sept./Dcc. f 243/<, Europ. in de de stad f26. Lijnolie zonder handel. Edam, 11 Febr. Kaas: Aangevoerd 15 stapels* wegende 1708 Kg. Hoogste prijs der Gras- f28,Handel vlug.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3