BI N NliNLN II. worden opgevoerd door het gezelschap van de heeren Van Lier te Amsterdam. Men zegt dat Gilbert, de tekstdichter van //The Mikado", te Londen een schouw burg zal oprichten, waarin alleen stukken van hem zelf zullen worden gegeven. LEGER EN VLOOT. Aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft zijn de eerste getrans formeerde geweren van de stelsels //Vitali* en //Mannlicher" gereed gekomen. Te Maarseveen is onder bevel van den len luit. J. L. Ranneft aangekomen een detachement van het 2e reg. vesting artillerie uit Naarden, ten einde aldaar het fort Maarseveen, in verband met de te houden zomeroefeningeu, in gereedheid te brengen. Lemmer, 12 Febr. IJs op zee,in aanmerking genomen, was de visscherij naar haring, op gisteren, zeer voldoende; te Takozijl werden aangebracht en aan de bokkingrookerijeu te dezer plaatse afgezet tot f 5,50 per 200 stuks of tal, een last, dat is 10.000 stuks of 50 tal haring. VISSCHERIJ. Zand voort 14 Febr. Hedenmorgen kwamen twee schuiten aan met betrekke lijk weinig visch, die echter zeer duur verkocht werd. De schuit wde jonge Betsy" besomde f49 en de schuit //de Man Cor nells" f31. IJ m u i d e n13 Febr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen1 logger met besomming van f240, 2 bomschuiten met besomming van f25 tot f55. Prij zen: tarbot f10 a 14, gesorteerde tong f0.50 a 0.55, kleine tong f0.10 a 0.15, alles per stuk; schol f5 a 8.50 per 50 kilo. Enkhuizen, 11 Februari. Heden werd alhier aangebracht 15 tal (één tal gelijk 200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den afslag f6,05 per tal opbracht. Gedurende de afgeloopen week werd in I het geheel 70 tal haring aangevoerd; del hoogste prijs bedroeg f6.75, de laagstel f5.95 per tal. Nieuwediep, 13 Februari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Bastiaan Huiberdiua", scli. Koster, met 360 levende, 182 doode kabelj., 8 lengen, 1 heilbot, 600 schelv. en 3 ben rog; Johannes Cornelis," sch. Noordzij, met 200 levende, 150 doode kabelj., 4 leugen, 5 heilbotten en 800 schelv.; //Henrika Adriana," sch. Koster, met 150 levende, 180 doode kabelj., 5 lengen, 1 heilbot en 1050 schelv.; //Su sanna Maria Catharina," sch. Valkenier, met 40 levende, 100 doode kabelj., 60 levende, 80 doode lengen, 1 heilbot, 1200 schelv. 9 ben vleet en 13 punt rog; //Tweelingen," sch. De Waard, met 220 lev.: 135 doode kabelj., 14 lengen, 1 heil bot en 1100 schelv.wOp hoop van Zegen," sch. v. d. Hoek, met 530 levende, 100 'doode kabelj., 12 lengen en 950 schelv.; //Watergeus", sch. De Gast, met 40 levende, -30 doode kabelj., 5 lengen en 400 schelv. en //Pionier," sch. Buurveld, met 35 le vende, 100 doode kabelj. en 700 schelv., terwijl door 3 Scheveuiugsche en Katwij- ker bommen 110 tongen, 100 bunschollen en 10 mandjes kl. schol en door trekkers booten 18tal haring werden aangevoerd; levende kabeljauw gold ter afslag f 1.80 a 2.20, doode id. fl.05 a 1.55, lev. leng f3.35 a 4.50, doode id. f2.60, heilbot f 15.50 a f20.50 per stuk, schelv. f24 a f 34 't honderd, vleet t 24.50 per ben, rog f23.50 per ben en f 15 per punt, tong 70 cent, bunsohol 50 cent per stuk, kl. schol f5.50 per mandje en haring f 11 a f 12.50 per tal. Tessel, 12 Februari. Wegens on bestendig weer en onveiligheid door ijs bij de mosselbanken, kon de mossel vloot in de afgeloopen week nog weinig uitrich ten. De Noord zeevloot kwam in het ge heel niet in zee. Het botvisschen kon ongehinderd plaats hebben en leverde goede uitkomsten op. De bot werd betaald met 3 a 5 ci. per stuk; de verzending geschiedde hoofdza kelijk naar Amsterdam. Een partijtje alikruiken, dat f 2.50 per H. L. gold, werd ter markt gezonden naar Parijs. Paling gold 20 a 55 ct. per Va K. G.; de vangst was echter zeer on bevredigend. De garualenvloot bracht 300 manden garnalen aan de kokerijen en werd met f 4 per mand betaald. De verzending der garnalen geschiedde naar Louden, Hull, Parijs en Brussel. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Leeuwardeu, mr. H. M. de Wendt, thans subst.-griffier bij die rechtbank; tot ambtenaar van het open baar ministerie hij de kantongerechten in het arr. Alkmaar, voor de kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn, mr. A. Maclaine Pont, adv. en proe. te 's-Hage, tevens werkzaam op het parket van den officier van justitie hij de arr.- rechtbank aldaar. (St.-Ct.) H. K. H. de Groothertogin van Saksen heelt, naar wij met ge noegen vernemen. Haar inschrijving op de leening der Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam van f 20,000 tot f 30,000 verhoogd. Dagblv. Z. H.) De Haagsche correspon dent van de Zutph. Ct. schrijft: De Tweede Kamer, die Dinsdag nog terugkomt om enkele dringende zaken af te doen, zal, naar men verwacht, slechts 10 dagen bijeeu- blijven. Uit goede bron verneem ik, dat de Kamer zoo laat is bij eengeroepen op verzoek van het ministerie, en dat het ministerie den voorzitter, in strijd met zijn oorspronkelijk voornemen,heeft over gehaald, door het te doen voorko men, dat de verkiezingen in geen geval vóór 20 Maart zouden ge houden worden. In het gewone da- gelijksche leven zou men dat lee- lijk beetnemen noemen. Naar wij vernemen, zal de heer mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, in de a. s. zitting dier Kamer verlof vragen, om den minister van Waterstaat te inter- pelieercn over het jongste noodlot tige spoorwegongeluk te Ruinerwold. {N. R. C.) De heer Karcher, thans directeur van Meinhardt's Hotel unter den Linden te Berlijn, is be noemd tot directeur van het kur- haus te Scheveningen. In het lokaal «Eensge- zindheid» te Amsterdam werd heden onder voorz.schap van den heer A. C. Wertheim, de buitengewone alge meene vergadering voortgezet van aandeelhouders in de naamlooze ven nootschap »Kon. fabr. van stoom- en andere werktuigen.» De heer Zeverijn deelde, namens de commissie mede, dat dank zij de grooten steun van de grootherto gin van Saksen Weimar en die van de ingezetenen van Amsterdam, de leening van f 300,000 volteekend was. Maandag werden door den gemeenteraad van Amsterdam 59 ingezetenen aangewezen om zit ting te nemen in de stembureau's voor de aanstaande verkiezing. Dit aantal zal later worden aangevuld tot het vastgestelde getal van 78. Door het comité van een te Amsterdam in het vorige jaar opgerichte A. B. C. vereeniging, is ten kantore van het genootschap «Liefdadigheid naar Vermogen» ge stort eene voorloopige som van f 1000. Dit bedrag is een gedeelde van de hoofdsom van f4621,20, die het comité zich voorstelt voor ge noemd genootschap bijeen te krijgen, door aan 46210 personen ieder een dubbeltje te vragen. De 1 o t e 1 i n g e n e n a n d e r e die daarin belangstellen zijn per strooibiljet opgeroepen tegen don derdag te 12 uren op het Water- looplein te Amsterdam, om geza menlijk naar de militiezaal op te trekken, ter overhandiging van het in het Volkspark onderteekend pro test aan den militie-commissaris. Een onzer bladenheeft en er in laten loopen door het bericht, dat pastoor Wubbe te Am sterdam was overleden. De gebruikelijke lijkrede wa daarbij niet vergeten. Wij zouden dit feit niet vermelden daar ieder blad op die wijze kan worden beetgenomen, doch de ko mische zijde van het geval is, dat de pastoor, van liet bericht gehoord hebbend, zelf om een blad kwam, dat hem na eenige aarzeling werd gegeven. Na het gelezen te hebben lichtte hij den hoed met de woorden: «Heel aardig, de doode ben ik». In de Maandag te Enk- huizen gehouden vergadering van afgevaardigden der kies-vereenigin- geu zijn gekozen tot voorzitter van de centrale kiesvereeniging in dit district de heer W. P. van Vlissin- gen, directeur der H. B. S. te Enk- huizen, tot secretaris de heer H. van der Hoeven, predikant te Hoog woud eu tot penningmeester de heer J. Zijp, burgemeester vau Abbe- kerk. Te Laren (Gooiland) zij n bij een brand van een boerenhof stede dertien koeien en zes varkens in de vlammen omgekomen. Een zware brand heeft Maandag te Westzaan een woon huis in de asch gelegd. Bijna niets werd gered. De heer A. J. Servaas van Rooijen, archivaris der gemeente 's Graveuhage, deelt het volgende mede: Het is misschien niet onbelang rijk te vernemen dat het zooge naamde 9de deel of aanhangsel op de historie van den heer Willem Lseveud in 1787 verboden is, blij kens het Boekverkoopers Gildeboek in het oud-archief van den Haag berustende. Daar is geschreven: «27 Febr. 1787. Op ordre van de Elele acht bare Schout en Burgemeesteren vau 'sGravenhageisdegildeknegt bij alle de gildebroeders rond gezonden om te verbieden en op te halen seeker godlasterlijk werk geintituleerd Vervolg op Willem Leevend door luffr. Wolff Wed. Bekker, hetwelk verricht is dog geene Exemplaren bekomen.» {De Liirye.) Als model voor rekesten- schrijvers deelt de Haagsche kro niekschrijver van het Hid. het vol gende staaltje mede van eene brug- wachtster, die, dezer dagen aan een onzer departementen van algemeen bestuur haar derde of vierde ver zoek om traktementsverhooging zen dende, daarbij schreef: «Ik voeg er mijn portret bij, op dat zijn excellensje kan zien, dat de rekesten die ik vroeger verzonden heb, ook van mijn afkomstig zijn. Mijn muts draag ik niet meer, om dat er hier geene mussenwaschster is. Dit schrijf ik voor securigheid.» De Maandag te 'sHage I gehouden collecte stelt de commissie aldaar in staat, ruim f 4200 voor eene buitengewone bedeeling aan de armen op 's Konings verjaardag te besteden, en reeds zijn aan de verschillende armbesturen 4300 kaar ten afgezonden, recht gevende op 1 kilo vleesch en 2 ons vet, bij de door de besturen aangtw.ezen leve ranciers in te wisselen. De opbrengst der collecte te Sche veningen is nog niet bekend. Zondag vierde de heer Philip Euthoven te 's-Hage, zijn 50 jarig jubiieum als directeur van de fabriek der firma Euthoven, al daar. In eene der feestelijk versierde werkplaatsen hadden zich deputa- tiëu van de verschillende takken der fabriek verzameld, eu aldaar be vond zich van de firmanten ook ;de heer Karei Euthoven, die, de dien sten herdenkende door den direc teur gedurende 50 jaren aan de fa briek bewezen, hem als blijk van erkentelijkheid eene cassette over handigde met een kostbaar geschenk in zilver. De ouder-directeur der fabriek vertolkte de gevoelens van hoog achting, die de geëmploieerden en werklieden hunnen directeur toedra gen, ten blijke waarvan zij een in verguldsel bewerkten zilveren bokaal met gelegenheids-inscriptie op eb benhouten voetstuk als aandenken aanboden. Met een hartelijk woord van dank aanvaardde de directeur het geschenk der fabriek. Te Scheveningen werd Maandag aan den publieken afslag, wederom een groote zalm verkocht, n zee gevaugeu. De Rotter d. af d. van het Algem. Nederl. werkliedenverbond heeft f 100 aan die werkstakers te Almeloo gezonden, die lid zijn van den bond. Wegens hun beleid in het opsporen van de bedrijvers van brandstichting en diefstal zijn de heeren K. Krijthe, insp. van pol. en J. v. d. Broek, onder-insp., te Rotterdam, eervol vermeld. Te Utrecht is ia den ouderdom vau 79 jaar overleden de heer mr. C. G. de Balbian van Doorn. In 1835 werd hij tot notaris te Huenkoop benoemd, bekleedde later dat zelfde ambt te Utrecht, en werd in 1877 kantonrechter aldaar, waar hij ook sedert 1858 onafge broken zitting had in den gemeen teraad. Het jonge Utrecht zal ter gelegenheid van 's Konings ge boortedag, op Maandag 20 dezer een feestelijken optocht door de stad houden. Jongelieden van allen rang en stand hebben zich reeds aangesloten. Als een bewijs van in stemming met dit denkbeeld, heeft het Utr. Dagblad gratis de weg wijzers aangeboden, welke nu ge heel ten bate der algemeene armen zullen worden verkocht. De 18jarige landbouwer B. uit Ospel, gemeente Neder weert, is door de maréchaussée aangehou den, wegens het bestelen van eene offerbus, aldaar geplaatst aan een kruisbeeld op het kerkhof. Verleden jaar werd B. voor een dergelijk feit tot 4 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij is naar de gevangenis te Roermond over gebracht. Dit is in 8 dagen tijdi de tweede offerbussendief, die in Limburg gevat wordt. Een gezeten landbouwer onder Wilp nam uit medelijden een oud zwervend vadertje bij zich in huis op. Zondag, toen de landbou wer eu zijn gezin naar de kerk waren, wist de «oude» zich meester te maken van verschillende kleede ren en andere voorwerpen, waar mede hij spoorloos is verdwenen. De dankbaarheid is de wereld uit I Te Breda is de familie O. door de geboorte van 3 zoons ver blijd. Moeder en zoons zijn zeer welvarende. De 82-jarige koopman R. D., te Heinrik is, tengevolge der duisternis, te water geloopen en verdronken. De voerman A. v. E. te Molenheersel geraakte onder een mestkar en bezweek aan de daar door bekomen wonden. Een moeder heeft teMid- delharnis weer eens de ontzettende gevolgen ervaren van het onverzorgd laten vaü kleine kinderen. Terwijl de jeugdige vrouw haar kind van zes maanden in een kinderstoel had gezet met te veel vuur voor ver warming, verliet zij de woning voor korten tijd, doch vond bij hare te rugkomst haar lieveling met gebran de kleederen, verzengde hoofdharen en hevige pijnen terug. Geneeskun dige hulp mocht niet meer baten denzelfden avond overleed het kind. Treurige thuiskomst voor den vader, die op zee zijn brood verdient Uit Almeloo wordt aan de Zm. Ct. gemeld Zondag is een tweede vergade ring gehouden van houders van boekjes in de winkelvereeniging van Gebrs. Scholteu Co. Er is du een commissie of bestuur van 9 leden gekozen, die de overdracht van den winkel of teruggave der op de boek jes ingescheven gelden zal vragen en den laatsten eisch zoo noodig in rechten zal voortzetten. De meer derheid ter vergadering werd ge vormd door personen, die niet op fabriekeu der firma Scholteu werk zaam zijn. Maaudag is de le iu.t. Van Die- penbrugge met 12 man van het detachement cavalerie naar het g ari- nuoeu te Zutfen teruggekeerd. Der tien huzaren, onder het bevel van een wachtmeester, blijven met het detachement infanterie. Zondagavond na 11 uur hebben eenige personen de orde verstoord en is tegen een drietal proces-ver baal opgemaakt. De laatste veertien dagen waren geheel rustig geweest. De voormalige stations- chef te Ruinerwold is thans aange steld tot iadiugmeester bij de staats spoorwegen. Te Buinerveen, gem. Bor ger, is onlangs een gezin, dat voor enkele jaren naar Noord-Amerika was vertrokken, aldaar teruggekeerd. Volslagen werkloosheid en tenge volge daarvan ontstane armoede hadden dit gezin tot den terugkeer naar het vaderland genoopt. Door de familie waren de gelden voor den terugkeer bijeengebracht. Ook te Drouwenermond trok voor enkele jareu een gezin naar Amerika, dat later nadat alles verteerd was wat zijn eigendom bij verkoop opbracht, naar den geboortegrond terugkeerde. Uit Maastricht wordt gemeld: Prins Carnaval heeft hier sedert Zondag zijne tenten opgeslagi Zijn gevolg bestaat dit jaar uit re gen en sneeuw, wat oorzaak is, dat hii niet met die levendigheid wordt begroet, als anders wel het geval zou geweest zijn. Doch ook zonder dezer omstandigheid is zijne heer- maal bloot te geven; doodelijz getroffen zooals hij, viel hij achter de haag neder en twee losbarstingen vermengden zich nog met die van Bois-Rosé. Vervloeking! vervloeking! riep de jager met don derende stem, zich bijna geheel oprichtende en woedend de nuttelooze kolf die hem in de handen bleef werpende op het lijk van den vijand, dien hij zooeven neergeveld had. Met zulke kracht had de reus zijn wapen vastgehou den, dat de loop van het hout was losgerukt, zonder het te kunnen ontrukken aan de vingers die het omknelden. Dat de hel nog tijdens uw leven uwe ziel hebbe, vervloekte metis! vervolgde de Canadees, met de vuist op het onbeweeglijke lijk wijzende. Een schaterlach, die uit de hel scheen voort te komen, weerklonk op de rotsen tegenover de jagers en snel als de bliks.-m vertoonde de metis boven den wal van buffelvellen zijn met loshangende haren bedekt hoofd en zijn honend gelaat, als van «en duivel; daarna verdween hij even snel als hij gekomen was. De Indiaan, die zijn laatste verraderlijke rol had ge speeld, had behendig het kapsel van den metis nagebootst, om den haat zijner vijanden nog zekerder op te wekken en hij was maar al te goed geslaagd. Eensklaps bedekte eene plotselinge duisternis de vlakte; hliksemfiitsen doorkliefden den horizon van het eene einde tot het andere en de donder barstte los als het vuur van eene batterij van honderd kanonnen. Het vreeselijk verlies, dat de drie vrienden geleden had den, had hun moed niet terneergeslagen, maar dezen oogen- blikkelijk veranderd in eene sombere en nadenkende ge latenheid. Plotseling zeide Pepe vastberaden: Wij moeten een uitval doen als laatste redmiddel. Fabiaan zal ons van deze verheven standplaats met zijne karabijn beschermen. Ziet gij, dat zijn van die vermetele pogiDgen, die altijd slagen. Welnu, daar ginds onder die steenen liggen vier schelmen die wij in hunne schuilhoeken naar de andere wereld moe ten helpen. De dag is bijna even duister als de nacht en wij zullen twee tegen vier zijD, dat gaat vrij wel. Daarna zich tot Fabiaan wendende, die het stoutmoedig plan van Pepe goedkeurde, hernam de Spanjaard: Gij zult zonder de schelmen op die rotsen al te veel uit het oog verliezen, vooral zonder u te ontdekken, de schelmen in de vlakte bewaken. Indien deze laatsten ons bemerkten, en een hunnen zich verroert, schiet daa op hem; zoo niet.... laat dan de rest maar aan ons over. Kom aan, Bois-Rosé; dat is ongetwijfeld ook uwe meening. Komaan, op weg. Wanneer wij onzen slag geslagen zullen hebben, don Fabiaan, zal ik terugkomen om u te halen, en wij zullen ons uit de voeten maken. Een blik op de vlakte geworpen aan den tegenoverge- stelden kant der rotsen, bewees hun dat niets rondom hen veranderd was; alsdan heten de twee jagers met het mes tusschen de tanden zich zoo snel van den top der pyramide glijden, dat Fabiaan hen ter nauwernood vertrokken waande, toen beiden, zich al bukkende, langs de rietplanten van het meer liepen. Fabiaan die zich meer bezighield met op hunne bewegingen te letten en hun leven te beschermen dan op zijn eigen leveD, liet zich medesleepen door het weergaloos schouwspel, dat hem de twee onverschrokken wapenmakkers aanboden. De breede steenen die de Indianen bedekten bleven even onbeweeglijk alsof zij in werkelijkheid wentelsteenen waren geweest d:e de dooden in hun graf verzegelden. Door de naargeestige rust, die van dien kant heerechte gerust ge steld, sloeg Fabiaan met minder angst de bewegingen van den Canadees en den Spanjaard gade. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2