It I! i I KL N li. schappij niet meer wat zij vroeger was en begint zijne zon erg te tanen. Of het aan den ernst des levens dan wel aan andere oorzaken is toe te schrijven, zeker is het, dat Car- naval's verschijning thans niet meer dien electrischen schok bij jong en oud te weeg brengt als voorheen. Er wordt nog wel feest gevierd, er worden nog wel bals gehouden en men ziet ook nog wel gemaskerden langs 's heeren straten rondslente ren, maar van de geestigheid, die vroeger het glanspunt dier feesten uitmaakte, hen kruidde en er eenen eigenaardigen stempel op drukte, is geen sprake meer. De nar is ver stomd, de schellenkap versleten en harlekijn naar het rijk der verge telheid verbannen, allen en alles heeft plaats gemaakt voor verma ken, die het alledaagsche niet te bo ven gaan eu voor welke het juist geen Carnaval behoeft te zijn. Maandag was het weder den feest vierenden wat gunstiger en bewoog zich eene talrijke menigte op straat, evenals ten tijde toen nog Satire die dagen had uitgekozen om zijnen geesel te zwaaien en met zijne on verbiddelijke tuchtroede hen te tref fen, wier gedrag eu handelingen daartoe aanleiding gaven. En onder die menigte dwaalde ook Prins Car naval rond, doch slechts als een schim, want reeds sedert jaren heeft hij opgehouden zich hier in al zijn luister te vertooDen. RECHTSZAKEN. Door den advocaat-generaal van den Hoogen Baad is o. a. conclusie genomen op de voorziening in cassatie van H. R. door het kantongerecht te Nijmegen ver oordeeld tot boete wegens het rijden (op zettelijk) door, onder kommando mar- cheerende, troepen (militairen). De kan tonrechter qwalificeerde dit feit als straat schenderij. De conclusie strekte tot verwerping. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Zandvoort (toezegging) ds. O. Scbrieke te Pijnacker. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Januari. De «Javasche Cl." van den 3en Ja nuari jl. bevat het besluit van den G.-G. van Ned.-Indie van den len bevorens, waarbij wordt afgeschaft de bij ordonnan tie dd. 23 April 1885 (Stbl. no. 90) ingevoerde belasting op den verkoop van tabak. Aan bet verslag der voornaamste ge beurtenissen in bet goevernement Atjeb en Onderhoorigbedeu, loopende van 11 t,m 23 December 11., wordt bet volgende ontleend Groot-Atjeb. Gedurende den ver- slagtijd werden enkele posten en blokhui zen nu en dan licht beschoten. Toekoe Tjoet Imam, hoeloebalang der XIII Moe- kims Toengkoeb maakte, vergezeld van zijn voornaamste Imams, Pang Djarang en meer anderen, zijne opwachting bij den civielen en militairen goeverneur. Onderhoorigbedeu. T. Oemar hield zich nog altijd met vrij veel aanhangers ter Westkust op. Hij viel T. Ali van Kr oen g Sabé in diens gebied aan, die hulp van Tenom wachtende was en zich inmid dels versterkte. Een oorlogsschip was naar Kroeng Sabé vertrokken, om T. Alie zoo veel mogelijk te steunen. Overigens werd de rust langs de West kust niet verstoord. Onze versterking te Segli werd enkele malen licht beschoten, doch zonder succes. Het weder was regenachtig; de Atjeh- rivier was nu en dan zeer gezwollen. De gezondheidstoestand was ongunstig. Er waren vele koortslijders en de berri- berri nam toe. Het ziektecijfer was hoog, het sterftecijfer hooger dan in den vorigen •verslagtijd. Door de regeering is bepaald dat de Hoeloebalang der XIII Moekims Toen- koeb (Atjeb) van 's-landswege zal genieten eene bezoldiging van f 100 's maands en eene personeele toelage vau f 300 's maands. Tot die waardigheid is door de regeering aangesteld Toekoe Tjoet Imam. Naar het «Bat. Nieuwsblad" ver neemt, is eene herziening te wachten van het in «Staatsblad" 1836, uo. 19 opge nomen reglement betreffende de particu liere landerijen bewesten de Tjimanok. De goeverneur van Atjeb is door de regeering gemachtigd om over eene som van f 1000 te beschikken voor den weder opbouw der in den oorlog vernielde wo ning van den Hoeloebalang te Toengkoeb. Het standbeeld van Sir Stamford Baffles is te Singapore den 28eu Decem ber onthuld. Geen der hoogere autoritei ten was daarbij tegenwoordig, wat de «S. Times" aanleiding geeft om te schrijven, dat een weinig meer plechtigheid bij die outhulling niet misplaatst zou zijn ge weest. Volgens een onder dagteekening van 4 dezer door den resident van Japara ver zonden bericht, zijn alle nabij de groote Djoewana-rivier gelegen dessa's eu sa- wab's in de afdeelingen Pati en Djoewaua overstroomd. De communicatie met Djoewana per as is verbroken., doordat de groote postweg voor een groot deel onder water staat. Het water was nog steeds stijgende. Van bestuurswege zijn bevelen gegeven om de inwoners der dessa's, die van de overstrooming te lijden hebben, met prau wen naar elders te vervoeren. De resident van Soerabaja deelt onder dagteekening van 4 dezer mede, dat, ten gevolge der aanhoudende zware regens en de daardoor veroorzaakte booge wa terstanden, de stuw Semamboeng in bet district Rawapoelo I der afdeeling Sido- ardjo bezweken is, zoodat 611 bouws bo- norowo-sawah's, waarvan 120 bouws uog met padie beplant, zijn overstroomd, Mede door de booge waterstanden en door bet gelijktijdig intreden van den springvloed, is een gedeelte van de kust streek van het district Djenggolo I, even zeer in de afdeeling Sidoardjo, gelegen, onder water gezet. Voor zoover bekend, zijn geen menseken- levens te betreuren. De residenten van Bagelen en Se- marang deelen medede eerste dat in de districten Kedoeugtawou eu in Pïemboen, regentschap Keboemen, 200 en 172 bouws padi aanplant zijn overstroomd, welke aan plant als geheel verloren kan worden aan gemerkt; de laatste dat de Serang-dijk, bij de dessa Tambangan, even beneden Djoengsemie, in bet district Wedoeng (De- mak), over eene lengte van 4 roeden is doorgebroken, zonder dat daardoor echter veel schade aan de te veld staande gewas sen is toegebracht. Den 7en Januari is te Batavia over leden de heer J. A. B. VViselius, die met den titel en rang van resident toezicht hield, op de heerendiensten en die regelen moest. De beer Wiselius deed zich kennen als een man van studie op koloniaal ge bied, waartoe zijne reizen ook in de kolo niën van andere volken kern in staat stelden. Den 9eu Januari nam bet examen voor den rang van aspirant-officier te Meester-Cornelis een aanvang. De opkomst is bizonder groot. 50 jongelui, waaronder zelfs van bet 3e en 4e studiejaar van bet gymnasium Willem III, nemen aau bet examen deel voor slechts 5 plaatseu. Te l'adang moet zich eene vennoot schap van vier gegoede Cbineezeu hebben gevestigd, ten doel hebbende elk bij uit besteding uit te voeren werk ten behoeve van den spoorwegaanleg op de westkust van Sumatra, aan te nemen. Naar 't schijnt heeft de vennootschap te beschikken over, voor hunne taak, be kwame werklieden. De benoodigde koelies zullen zij uit de Straits en uit Java doen aau voeren. Voor bet overvoeren van een en ander zullen door de vennootschap, indien uoo- dig, twee booten tusscbeu Pndang, Java en de Straits in de vaart worden gebracht, nl. de „Hoe Canton" en de „Oleh-leh." In de maand November jl. liet vol gens het officieel verslag de gezondheids toestand van bet personeel eu bet werk volk aan de Brandewijnsbaai niets te wenscbeu over, was de opkomst van ambachtslieden voor de behoefte voldoende, en kwamen er nog 200 dwangarbeiders van Batavia aan. Zoowel daar als in de verschillende sec ties vorderde men naar wensch op enkele plaatsen zou men waarschijnlijk een ander tracé volgen dan in bet voorontwerp was aangenomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den onderwijzer 2e kl. H. T. Aukes, aau den commies 2e kl. bij den post- en telegraafdienst- P. A. Schram en aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat H. J. E. G. E. Hof- meijer. Een jaar verlof naar Nederland, buiten bezwaar van den lande, aan li. H. Rijkens, werk zaam als technisch ambtenaar bij het boschwezen op Java en Madoera. Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den griflier van de landraden te Tegal en Pemalang mr. W. L. Borel. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd.- H. Liddell en M. Meister, Batav;a. - H. K. J. van den Bussche en A. G. van der llaas, Padang. - B. W. van de Kamer en V. F. G. Hijse, Banedoeng. - H. Kleian met F. Voer- mans, Buitenzorg. - P. Cberiex met F. van Zijll de Jong, Watoetoclis. - A. A. van Vloten met B. J. A. Coers, Solo. - A. 11, Altmann met A. G. de Chauviguy de Blot, Soerabaja. - P. A. Jung met G. C. van Motman, Batavia. - A. Abels met A. M. ter Kuile Lemker, Poerwo- redjo. - G. A. S Hempenius met H. Heijligers, Djokdja. - J. B. D. van Ketwich met A. II. van Waesberge, Pati. Geboorten": Boem-Seun van Basel z. Mees ter-Cornelis. - Landman-Schöuher, Telok-Betong. - E. E. Hu«ter-Erzbergen z. Meester-Cornelis. - L. Hummelgens-De Chauviguy de B'ot, z., M.- Cornelis. - H. W. A. Abbink-Ekels, z., Soera baja. - J. C. van Blomraestein-Gosewisch, d., Bandjermasin. - Oudendal, z., Malaug. - liol- zapfel-Maas, Koedols. - Keijzev-Zijtsema, d., Solo. - Ij. vau Loon-Sinitb, tl., Salatiga. - Gus- dorf, z., Socrakarta. Overleden: G. Scliimmelpenninck, Klambiv.- E. de Lang Evertsen, Kedirie. - F. I. J. van Haagen, Batavia. - F. van Banicveld, Kaliwoen- goe. - A. Winter, Seinarang. - F. van Waarden- burg, 22 j., Semarang. - D. M. Stravers, 5 j., Semarang. - F. A. J. Loijé, 70 j., Pekalongan. Engeland. Reuter seint van heden uit LondenYoigens den correspon- dentvande Times te Weeuen, zijn daar herhaaldelijk conferenties gehouden door de diplomaten. Daaruit maakt hij op dat Rusland het voorstel wil doen tot het beleggen van een in ternationaal congres tot regeling der Bulgaarsche kwestie. Gelijk de Daily A'etes uit Weenen verneemt, gelooft men daar alge meen, dat Rusland een meer ver zoenende houding begint aan te nemen. Duitsehland. De Rijksdag heeft bij de tweede lezing het eerste ar tikel van de socialistenwet, volgens hetwelk de wet verlengd wordt tot 30 September 1890, aangenomen met 164 stemmen tegen 80. Heden voortzetting. Het aflossen van de wacht voor het keizerlijk paleis te Ber lijn, dat 's middags ten 12 uur plaats heeft, trekt altijd vele toeschouwers. In de laatste dagen heft de ver zamelde menigte bij het defileeren der wachtkorpsen een hoera ter eere van den Keizer aan. Dit is zoodanig toegenomen, dat het laatst leden Zaterdag eene groote ovatie is geworden. De toeloop was van dien aard, dat er een algemeen ge drang heerschte en er geen moge lijkheid bestond nm het paleis voor hij te komen. Toen nu bij de al- lossing der wacht de muziek zich deed hooren, kwam de Keizer aan het raam, eu onmiddellijk ging er een daverend gejuich op. Nadat dit een poos had geduurd, werden aan het raam de gordijnen geheel open geslagen en de Keizerin op haren rolstoel tot naast haren gemaal voortgeschoven. Natuurlijk bleef het gejuich toen zooveel te meer voort- galmen Nadat vervolgens de korp sen onder muziek voorbij het raam hadden gedefileerd en het keizer lijke echtpaar, na de volksmenigte te hebben toegewuifd, was heen gegaan, werd eensklaps het «Heil Dir im Siegerkranz» aangeheveD, waarmede de geheele menigte zoo krachtig instemde, dat de Keizer andermaal aan het raam kwam en weder dezelfde ovatie ontving. Frankrijk. De heer Flourens, minister van Buitenlandsctie Zaken, te Briancon verto vende op zijne reis door het departement als can- didaat hij de verkiezing, heeft in autwoord op eene toespraak van den maire gezegd, dat wauneer het hem gelukt is, bij de in den laatsten tijd voorgevallen geschillen op de grenzen de waardigheid van Frank rijk hoog te houden en aan de bil lijke klachten van Frankrijk vol doening te verschaffen, dit hieraan te danken is geweest, dat men aan de andere zijde der grens gezien heeft dat de harten aller Franschen eensgezind klopten. Frankrijk is sterk door zijn recht en door zijne instellingen, aan welke het zijne di plomatieke voordeelen in den jong- sten tijd te danken heeft en aan welke het ook zijne overwinning met da wapenen verschuldigd zou zijn, indien de grens aangevallen werd. Bij de behandeling der be grooting voor de Marine verwierp de Kamer met 256 tegen 256 stem men het artikel, waarbij een bedrag van 25 millioen fr. voor Tonkin wordt aangevraagd. De minister Ti- rard verklaarde tegenover deze wei gering, de verantwoordelijkheid niet te kunnen aanvaarden voor eene ontruiming van Tonkin, en verlangde te weten, of de Kamer deze betee- kenis verkoos te hechten aan hare beslissing, dan wel alleen bedoelde eenige bezuinigingen. De minister was in dat geval bereid, den post tot 20 millioen te verlagen. Aldus gewijzigd, werd het artikel met 278 tegen 227 stemmen aangenomen. Met zekere bitterheid zijn de Fransche gedelegeerden, voor het sluiten van een handelstractaat te Rome, te Parijs teruggekeerd. Nu hun pogen mislukt is, wordt niet alleen een handelscrisis, maar ook eene financieele crisis gevreesd. Spanje Het aantal dooden ten gevolge van de onge regeldheden te Rio Tiutobe draagt tot hiertoe vijf en veertig. Rusland. Uit Warschau zijn 106 vreemde joden verdreven met ver bod het Russische gebied weder te betreden. Rusland's gastvrijheid valt waarlijk niet te roemen. VERVOLG STADSNIEUWS. De heden door de armbesturen van de verschillende godsdienstige gezindten te dezer stede gehouden collecte heeft opgebracht f 1936.496. Tevens is een gift ingekomen van 1000 turven en 25 brooden. Uit deze giften zal aan de armen bij gele heid van 's Konings verjaardag eene buitengewone bedeeliüg van levens middelen worden verstrekt. RECLAMES De ziekte voorkomen is ze gene zen. Indien dit spreekwoord, dat met geen goud te betalen is, altijd in het ge heugen van ieder was, zoude het niet noodig zijn het zich te laat te herinneren. De huishoudelijke vrouw moet niet nala ten, als zij hare inkoopen doet, te zien of, er voor het gebruik in huis geen mine raal-pastillen an Soden noodig zijn. Want voor den hoest, de zinking der maag, de slijmen, de verstopping en voor al de zieken, die zoo dikwijls in den kring der familie voorkomen, is dit huishoudelijk middel snel en zeker, voor dat de ziekte verergerd is. Zij kosten maar 60 cents de doos, in alle apotheken. (iEMK.\Gi) MIÏ11VS. Een staaltje van sluwe oplichterij wordt in de Sumatra Ct. door haren correspondent in Atjeb verhaald. Den 17den December wilde een Atjelier met de stoomboot Kong- see, die reeds het anker had gelicht, de re's medemaken van Kotta Rad ja naar Poeloe Pecang. Terwijl hij den steiger opging liet hij bij on geluk een zak geld in zee vallen, die naar zijn zeggen f500 moest bevatten. De kapiteiu door mede lijden bewogen, bood hem f 10 aan. doch hij weigerde die te ontvangen, en verzocht alleen als gunst te mo gen medegaan naar Poelo Pinang zonder betaling van passage, het geen hem werd toegestaan. Doch op de reede van Edi gekomen, ver liet hij de boot om niet weer terug te keeren. Iutusschen was op de reede van Kotta Radja de zak op- gevischt, doch men vond er geen enkelen dollar in, wel steeneu. De politie doet onderzoek. Te Hal heeft de stations- chef bij ongeluk, bij het schoon maken van een revolver, zijn eigen dochter doodgeschoten. Men vreest voor het verstand van den ongeluk- kigen vader. Een majoor van het En- gelsche leger, Templas, heeft het geheim van de vervaardiging der nieuwe Engelsche luchtballons ver kocht aau een firma te Birmingham, waardoor deze in staat was ze te leveren aau de Italiaansche expedi tie. Wegens deze schending van ambtsgeheimen wordt de majoor vervolgd. Uit Londen wordt bericht, dat de kapelaan van Koningin Vic toria, Feuken, eene petitie van de geestelijkheid voor Home-rule heeft geteekend. Jenny Lind liet ruim 500.000 gd. na. Daarvan vermaakte zij het grootste deel aan haar man eu diens kindereu; aan de Univer siteit van Upsala 35000 gd. voor het onderhoud van arme studenten en evenveel aan die van Lund voor arme theologen; de medailles, ter barer eere geslagen, aan het mu- 6e-m te Stokholm, haar schilderij «De overstroomingt aan den Ko ning van Zweden. De UIA, het bekende Be r- lijusche Witzilatt, geeft een kijkje in de keuken. Mietje, de meid, die hier den Nahrstand vertegenwoor digt, heeft haren vriend, den forschen Pic&elhaucieti-ATSLger, een dikke bo terham gesmeerd, het symbool der onlangs voor de uitbreiding van het leger toegestane 281 millioen mark. De dappere krijgsman lacht verge noegd, maar voegt zijn liefje toe Ach, Miezeken, ick weesz, sie jeben's jerne, aber diesmal is die Stulle so jrosz jerathen, dasz ick se kaum uffessen kap; sagen Se mal, haben see nich noch 'a Bisken Wurst d'ruff?» Voor het «Bisken Wurst« zal de Pruisische Landag moeten zorgen. Uit Berlijn wordt aan de Kolnische Zeituiig getelegrafeerd: „Naar wij uit zekeren bron vernemen, zal reeds binnen weinige dagen bij den Prui- sischen Landdag een wetsontwerp worden ingediend, waarbij voor de voltooiing van het uit een strate gisch oogpunt zeer verwaarloosde.- spoorwegnet aan de oostelijke grens eene som van ruim honderd milli oen mark worden gevraagd. Bij het omspitten van een stuk land heeft een boer te Rhodt bij Ebenhoben 123 zilveren munten in een uur gevonden, alle uit de 1116e eeuw. Een Blager kocht ze voor 5 Mark per stuk, terwijl dezen nu reeds 3000 Mark voor de verzameling geboden is. De Parijsche gemeente- raad heeft Zaterdag zijn tweede bal gegeven, Er waren 16000 uit- noodigingen verzonden, zijnde onge veer 4000 meer dan bij de vorige gelegenheid. De opeenhooping van menschen was dan ook geducht. De benoodigdheden voor de buffet ten zijn aanbesteed geworden voor 15000 ir. Daarvoor moest van de verschillende soorten van spijs en drank eene bepaalde hoeveelheid geleverd wordenmaar de aanne mers moesten zich buitendien ver binden de buffetten verder aan te vullen, indien dit mocht blijken noodig te zijn. In de rookzalen gelijkvloers zijn omstreeks 40 hectoliter bier verbruikt. Bier was alleen daar verkrijgbaar. Maxime Lisbonce ging van zaal tot zaal en trok zeer de aandacht. Of hij in ziju zwarten rok van weleer was, wordt niet gemeld. Van te tentoonstelling in het Vaticaan worden eenige voor werpen vermist, waaronder een kelk ter waarde van 40.000 francs. Ook te Par ij s bestaat se dert 1 November van het vorige jaar een Volapükatür (Boulevard Montmartre 19), dat zijne taak ruim opvat. Zoowel mondeling als schrif telijk worden daar aan alle vola- pükels inlichtingen gegeven omtrent alle zaken, die voor den vreemde ling, die Frankrijk, en met name Parijs bezoekt, van belang zijn. Te- veDS is een leeszaal aan het bureau verbonden, waar eene zooveel mo gelijk volledige verzameling van tot nu toe verschenen geschriften in en over Volapük wordt aange troffen. Ook te Weenen tn te Ant werpen beslaat eene dergelijke in richting (Kohlmarkt 7 in Wien, Groote Markt te Antwerpen), terwijl de opricht ng te Brussel, Bordeaux en te La Rochelle wordt voorbereid. De maire van Toulon, wiens gedrag tijdens de cholera-epidemie in die stad aller roem verdiend heeft, is te Parijs, waar bij zich als Ka merlid bevond, plotseling krank zinnig geworden. V AR X J3^. Je moet uie joDgen van jou toch eens flink aanpakken! Zooale het nu gaat, is het toch al te erg!" Och, het geeft niets of ik al met hem spreek. Naar den eersten den besten gek luistert hij meer dan naar mijToe, spreek jij eens met hem Onlangs zond een zwaarlijvig man zijn mageren vriend, die ve getariër is, de fotografie van Sara Bernhardt, met het onderschrift Leeft reeds 43 jaren lang zon der vleesch. STGOMVAARTBERICHTEN, Het stoomschip Prins Maurits arriveerde 12 Febr. van Suriname te Havre. Het stoomschip Edam der N. A. S. M., van New-York, arriveerde 18 Febr. te Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranjevan Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 12 Febr. Point de Gallc. Het stoomschip Prinses Marievan Amster dam naar Batavia, passeerde 12 Febr. St. Vin cent. Het stoomschip Soerabayavan Rotterdam naar Java, arriveerde 13 Febr. te Southampton. Het stoomschip Sumatra, kapt. -Drooglever Fortuijn, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Febr. vau Port-Said. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 14 Febr. De prflzen der Aardappelen warea als volgt: Geld. Blauwe fl,70 a 1,75, dito Kralen f0.— a 0,Zeeuwacho Flakkeesche f 1,60 a 2,do. Blauwe f 1,75 a 1,85,'do Poters f 0,75 a 1,10, Proi- lische Hamburger f 2,60 a 2,70, id. Zaaiers f 0, i 0,Saksische Jammen f 0,— a 0,Frie- «che Franeker Jammen fl,50 a 1,80, do. En gelsche f 1,30 a 1,40, dito Dokkumer Jammen f 1,80 a 2,10, Zeenw8cbe Spuische Jammen f 1,50 a 2,25, allen per Hl. Aangevoerd 0 verache ladiugen. Handel flauw. Suiker: Biet zeer flanw, Geraffineerd onver anderd. Petroleum. Loco f 9,40 E. Maart f 9,10 H, April f8,70 E. Sept./Dec. f9 E., consumptie f 10,75, Nobel dito loco f8,85 E., Maart/April f 8.60 E.. consumtie f9,75. Tarwe op levering lager Maart f191. Nov. f 194. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering voorjaar onveranderd, najaar iets lager, Maart f103, 104, Mei f103, 102, Oct. f107, 106. Noteermg van Menae Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad traag. Raapolie onveranderd,, vliegend per 100 Kg. f27, 26, ln de stad f 263/„ lo. Mei f 25>/4. lo. Sept. /Dec. f247/f. Lijnolie in eendoenj; vliegend per 100 Kg. f213/, 21 Vs, lo, Mrt./Mei f216/g, 213/,. lo. Juni/Aug. f 223/f, 22'/,, 22'/., lo. Sept/Dec. f 22l/f, 22, 22'/p. Raapkoeken f70 a 82 per 1040 stuks. Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3