NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 16 Februari 1888. Mo. 1417. STADSNIEDIV S. HAARLEM? DAGBLAD ABOHNEMEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent6. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJTJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 15 Februari. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in Januari jl. kan het volgende worden medege deeld Ter gemeente-secretarie wer den aangegeven 1 geval van rood vonk, 1 geval van mazelen en één geval van aDgina diphtherina. Sterfte aan in de wet genoemde besmette lijke ziekten kwam niet voor. Aan croup stierven 12 kinderen, tegen 14 in de vorige maand. Het totaal der overledenen bedraagt met 7 levenloos aangegevenen 109. Ver houding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 25.9. Aan lichaamszwakte stierven 18, aan kanker 2, aan aan houdende koorts 2, aan stuipen 7, aan apoplexie 5, aan hersenziekten 5, aan ruggemergslijden 3, aan ziek ten der ademhalingsorganen 30 (waarvan 6 aan keel-en loogtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsvertering.-;werktuigen 8, aan au- dere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 26, van 15 jaren 18, van 514 jaren 7, van 1420 jaren 0, van 2050 jaren 15, vao 50—65 jaren 13, van 6580jaren 16, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 86 jongens en 92 meisjes. GEMEENTERAAD. Vergadering ran Dinsdag 14 Februari 1888. Tegenwoordig de lieeren Teding van Berkhout, Stoel, Dei x, Bij roet, Stolp, Krol, Kethaau Macaré, Kist, Von Reeken, Gal- landat Huet, De Kanter, vau der Steur, Lodewijks, Waller, 't Hooft, de Haan, Enschedé eu Cnoöp Koopmans. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Een verzoek van de Tramweg-Maat- ichappij betreffende den bouw eener loods. Verslag vau kerkvoogden der Ned. herv. gem. betreffende de restauratie van de Groote of St. Bavokerk alhier. Zal voor de ledeu op de secretarie ter visie worden gelegd. Verzoek van mej. Hansen, onderwij zeres aan de openbare tusschenschool al hier, om ontslag uit hare betrekking met lo. Mei. Wordt eervol verleend met ingang van 1 Mei. Missive van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit waarbij wordeu verhoogd de traktemen ten van de heeren Hubrechtse en Klenke. Aan de orde is punt 1 der agenda. Voorstel B. en W. bezwaarschriften ver betering kiezerslijsten van drie ingezetenen en 4 kapelaans. De heer 't Hooft is va» meening, dat het verzoek der requestranten moet wor den geweigerd en gaat dus met het voor stel van B. eu W. mede. Zij zijn toch noch als hoofden van gezinnen, noch als alleen wonende personen op het kohier gebracht. In hun ingevulde aanslagbiljetten van 1887 hebben zij zelf verklaard, samenwonend te zijn. Wat de kapelaans betreft, deze wonen niet enkel niet alleen, maar ze zijn zelfs geen huurders. Er kan onmogelijk met ernst worden beweerd, dat door den pastoor aan de kapelaans kamers worden ver huurd. Hier is alleen sprake van verhu ring van diensten, waarvoor het gebruik der kamer een deel van het salaris uit maakt. Men moet niet aanvoeren, dat mijne meening in strijd is met de wet, omdat de wet de deuren zoo wijd moge lijk heeft willen openzetten. Er is een grens, en de bedoeling van de wet kan niet zijn aan personen als deze het kies recht t^e te kennen. De heer Huet is het met den heer 't Hooft eens, wat betreft punt 1 en 3 van het voorstel van B. en W. Echter niet op punt 2 eD 4, verzoekschriften W. Gosler, Overhoff eu Wesseling. De term alleen wonende personen in art. 7 wenscht spr. aldus uitgelegd te zien: het alleenbewo- neu van een zeker gedeelte van een huis. Het geval doet zich voor,dat die personen alleen wonen in een deel van het huis en ge zamenlijk met den huurder van andere vertrekken gebruik maken. Wel zijn be doelde requestranten lid van het gezin, doch zij gebruiken een deel van het woon huis. Zij hebbeu een contract met den huurder en betalen zekere som voor kost, inwoning, bediening enz. Een deel dier som, klein of groot, moet worden be schouwd als huurwaarde. Ten 2e is het kenmerk van alleenwonende huurders, of zij kunnen zeggen: ik heb één of meer eigen kamers, waar ik toelaat wie ik wil. Ik ga dus in punt 1 en 3 met B. en W. mede, maar meen ten opzichte van punt en 4 met hen in meening te moeten verschillen. De heer 't Hooft zegt, dat in de belas ting-verordening staatals 2 of meer per sonen samenwonen vormen zij een gezin. Dat is hier het geval. De heer Waller wenscht, dat de Raad het voorbeeld van den Haagschen Gemeente raad in eene dergelijke kwestie zal volgen, door zich onbevoegd te verklaren om de achterwege gebleven schatting alsnog te gelasten. Punt 1 (verwerping van het verzoek van Willems) wordt goedgekeurd. De heer De Kan ter merkt op, dat hij, zooals hem meer geschiedt, door de tegenstrijdige gevoelens der rechtsgeleerde lieeren heen en weer geslingerd wordt. Volgens zijne meening evenwel schijnt men art. *0 te beschouwen niet als een uit breiding, maar als een beperking van het kiesrecht. Door allerlei redenen, die men uit de wet afleidt, wordeu vele burgers van de stembus geweerd. Burgers, die vroeger het kiesrecht bezaten, is het thans ontnomen. De wet legt echter duidelijk deu Raad de taak op, ten aanzien van bezwaarschriften te beslissen. Het konink lijk besluit is ten deele in strijd met de wet tot uitvoering van het kiesrecht eu het is niet mogelijk, zich aan beide te houden. Daarom houdt spreker zich aan de wet en is voor eene ruime opvatting, op het voorbeeld van Amsterdam, 's Bosch Roermond o. a. gemeenten. Derhalve wenscht spr. ook de adressanten vermeld onder punt 2 het kiesrecht te geven; voor zog ver ze geen verklaring afleggen die dat onmogelijk maakt. Den kapelaans wenscht spr. liet kiesrecht niet te verleenen, echter wel aan deu heer W. F. Overhoff. Ver leden jaar gaf deze op zijn aanslagbiljet zich op als lid vau het geziu, dit jaar echter niet. De heer 't Hooft houdt zich bij den heer De Kanter aanbevolen om de naam te vernemen van den rechtsgeleerde, die aan de kapelaans het kiesrecht zou willeu geven. Iedereen, die gezond verstand heeft, moet hiervan het onzinnige inzien. De heer Stolp is het eens met den lieer de Kanter, wat betreft den requestrant Overhoff. De heer Macaré wenscht de verschil lende gevallen afzonderlijk te behandelen, daar zij ^eer uiteenloopend zijn. Hij acht het niet wenschelijk den heer W. Gosler het kiesrecht te geven, daar deze in een brief zelf heeft verklaard geen huurder te zijn, maar verzoekt als zoodanig te wor den beschouwd. Dit acht spreker te ver gaan. De algevaardigde Earncombe Sanders heeft gezegd, dat hij geen kans ziet eene be paling te maken ten opzichte van jonge lui die bij hunne ouders inwonen en acht het daarom beter, dien factor te verwaar- loozen. Wordt besloten, ingevolge voorstel van B. en W., het kiesrecht niet te verleenen aan W. Gosler, en aan de vier kapelaans. Aan de orde is nu het request van W. E. Overhoff. De Voorzitter deelt mede, dat hij indertijd al degenen, die geen huurders bleken te zijn, bij zich heeft laten komen, ook O. Deze heeft toeu gezegd, dat hij een gedeelte van wat hij als kostgeld be taalde, beschouwde als huur, maar dat hij geen bepaald deel der woning huurde. De Voorzitter is voor eene ruime opvat ting, maar ziet geen kans adressant op de lijst te brengen. De heer Macaré zegt, dat hij nu toch een speciaal aangewezen vertrek in huur heeft en daarvoor, met inbegrip van kost, f 800 betaalt. De heer 't Hooft merkt op, dat die toestand dan toch zeer onlangs is gewij zigd, en dat requestrant volgens den ter mijn van 9 maanden, dus geen kiezer kan zijn. De heer De Kanter zegt, dat zijne moeder dat huis niet bewonen zou, als requestrant er ook niet woonde. Daarom acht hij de aanvrage billijk. De heer Krol antwoordt den heer 't Hooft, dat hier van den termijn van 9 maanden geen sprake wezen kan, aangezien O. zich nu heeft opgegeven als hoofd van een gezin. De heer 't H o o f t zegt, dat die bepa ling ook op hoofden van gezinnen van toepassing is. De heer Macaré wil O. op de lijst gebracht zien, daar hij zegt, nu een deel van het huis te bewonen eu daar volko men meester te zijn. De voorzitter zegt dat toen hij aan O. vroeg wat de bepaalde prijs was, dien hij betaalde voor dat gedeelte van het huis dat hij huurde, deze het antwoord schul dig bleef. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek van den heer W. F. Overhoff van de hand te wijzen, wordt nu met 10 tegen 7 stemmen verworpen. De heer Waller houdt zich buiten stem ming. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek van de Oude Wesseling van de hand te wijzen, wordt met 10 tegen 7 stemmen goedgekeurd. De Voorz. wenscht geen voorstel te doen, hoe nu verder te handelen om den heer O. op de kiezerslijsten te brengen. De heer Cnoop Koopmans acht dit de taak van den Burgemeester, de heer AValler wijst er op, hoe men nu reeds verlegen zit met de uitvoering van het Raadsbe sluit, omdat de Raad zooals hij ook heeft gezegd, onbevoegd is schatting te gelas ten en stelt voor dit te besluiten. De heer Macaré meent, dat de Raad wel degelijk eene conditioneele beslissing nemen kan, en stelt het volgende voor De Raad verklaart dat W. F. Overhoff op de lijst behoort gebracht te worden, als bij schatting blijkt, dat de vertrekken die hij in huur heeft, de huurwaarde heb ben die binnen de gemeente Haarlem de bevoegdheid tot uitoefening van het kies recht geeft. De Voorzitter merkt op, dat hij geen voorstel heeft willen doen, omdat hij vrij wilde blijven om de besluiten niet uit te voeren, na een bedenktijd van 24 uur, waartoe hij het recht heeft. Het voorstel vnn den heer Macaré wordt met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Aan do orde is punt 2 van de agenda. Voorstel ran B. en W. tot verhuring ver schillende gemeente-eigendommen met ad vies comm. r. fin. Wordt met algem. stemmen goedgekeurd. Evenzoo punt 3. Voorstel B. ea W. ver huring perceelen Oostvest met advies comm. v. fin. Deze perceelen zullen te zamen worden verhuurd. Punt 4 voorstel B. en W. verhuring walgrond aan het Donkere Spaarne aan L. Sabelis. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dezen grond wenschen té verhuren lot lagen prijs en niet tegen 30 cents, zooals de commissie van fin. voorstelt. Adressant toch krijgt daarvoor walgrond zonder be strating of beschoeiinghij moet zelf eene beschoeiing maken. Daarom achten B. en W. een lagen huurprijs billijk. Wordt later de schoeiïng weggenomen, dan wordt het daar een ontramponeerde boel. De heer De Kan ter zegt, dat altijd aan adressanten voor een dergelijk doel einde de verplichting is opgelegd om een schoeiïng te maken. De gemeente zou er niet aan denken daar een schoeiïng te maken. Vroegere requestranten, Vogelpoel, Broese van Groenou, hebben zich altijd verplicht den wal te beschoeien. Bovendien moet de huurder, als hij het contract op zegt en de schoeiïng wegneemt, den wal in den vroegeren toestand brengen. De Voorzitter acht de bedoeling goed, maar gelooft dat de comm. v. fin. in de war is. Adressant kan niet volstaan met een houten schoeiïng als Vogelpoel en Broese van Groenou, de schoeiïng die hij maken moet zal zeker f 300 kosten. De heer Krol acht het voorstel der comm. v. fin. billijk. De Raad heeft er niet mee te maken, of adressant bizondere kosten voor de schoeiing te maken heeft. De heeren de Haan en Enschedé spreken in denzelfden geest. Sabelis had een beschoeid terrein aan de overzijde van het Spaarne en komt nu dit vragen. De heer von Reeken acht het niet billijk, dat men voor een goed terrein evenveel vraagt als voor een, dat groote onkosten vereischt. Hij stelt dus als amendement voor, deu prijs van 10 ets. te berekenen. Daar dit amendement niet genoegzaam wordt ondersteund, kan het niet in behan- deliug wordeu gebracht. Met 15 tegen 3 stemmen wordt nu be sloten, conform het advies van de C. v. F., bedoeld terrein aan adressant te verhuren tegen 30 ets. per M2. Tegen stemden de heeren Stolp, Kist en von Reeken. Aan de orde is thans de bijvoeging van de C. v. F.of dat bij wegneming daar van (van de schoeiing) daar ter plaatse, voor rekening van den huurder, alles we der wordt gebracht in deuzelfdeu toestand waarin het zich thans bevindt. FHUIXaIAETO KT. 1571 LVe HOOFDSTUK. DE UITVAL. Beiden hadden halt gemaakt en schenen elkander een tweede maal te raadplegenvervolgens zag hij hen zacht tusschen de waterplanten treden waarmede de oevers van het meer bedekt waren, en verdwijnen. De stormwind be woog dit beweeglijke gewas zoo geweldig, dat de door den tocht van de beide jagers veroorzaakte deining hij de India nen geene vermoedens kon opwekken. Ontdaan van de zorg om zijne twee thans onzichtbaar geworden vrienden te bewaken, die door de duisternis en de dichtheid der biezen en waterplanten genoegzaam be schermd waren en thans gerustgesteld over het resultaat van hunne vermetele poging, haastte Fabiaan zich, zijn post aan den tegenovergestelden kant van het plat weer te bereiken. Nadat Fabiaan zijn vrienden had zien verdwijnen, had den zij opnieuw halt gemaakt. Hunne oogen konden niet door de gordijn van waterplanten dringen, die hen verborg, maar zij wisten dat Fabiaan van de hoogte der verheven heid zijn gezicht veel verder uitstrekte. Indien wij, zeide de Canadees, - binnen eene mi nuut niet de losbarsting van Fabiaans karabijn hooren, zal dit een teeken zijn. dat de Indianen ons niet van den heuvel hebben zien afdalendaar zij op nagenoeg gelijke afstanden van elkander verborgen zijn en wel in dezelfde lijn, zullen wij ons alsdan ieder op een der uitersten werpen. Door steek den laatste, ik zal den eerste onder zijn steen ver pletteren en wat de beide anderen betreft, met dezen zul len wij, ingesloten als zij door ons zijn en verslagen door den dood hunner makkers, gemakkelijk spel hebben, ge loof me. Ik reken er op, caramba! zeide Pepe. Dit plan was vreeselijk in zijn eenvoud en gedurende eene minuut dat de donder rommelde, dat de bliksemflitsen als vuriie serpenten over de vlakte schoten en lange schich ten door de rietplanten wierpen, dachten de beide jagers elk oogenblik de losbarsting van Fabiaans karabijn te hooren. Het ongeduld verteerde hen en, bij het zenuwachtig on geduld, veroorzaakt door de prikkeling van het gevaar, voegde zich bij Bois-Roeé de onrust en als eene gewetens wroeging voor den schat zijns levens, zijn welbeminden Fabiaan alleen blootgesteld te hebben gelaten aan een vreeselijk gevaar, zelfs wanneer het er om ging hem te redden. De sidderende Canadees vreesde van de hoogte des heu vels den angstkreet van Fabiaan te zullen hooren, die hem ter hulp zoude roepen. Vreemde geluiden weerklonken in derdaad in de vlakte. De wind loeide onheilspellend. - Het is tijd, zeide Bois-Rosé, want het kind is alleen Komaan, Pepegij weetde eerste en de laatste. Met een verwonderlijke juistheid van wild instinct liep ieder der vreeselijke strijders recht op zijn vijand aan, Bois- Rosé op den eerste, Pepe op den laatste. Op dis oogenblik weerklonk het welbekende geluid van de karabijn van Fabiaan in de verte. Bois-Rosé sidderde, maar hij kon niet stilhouden; daarenboven had alleen het schot van Fabiaan's karabijn weerklonken en hij moest er met hunne vijanden een einde aan maken. Op het oogenblik waarop de Indiaan, al te laat door het geluid van voetstappen op den bodem gewaarschuwd, be proefde om door de nauwe opening te kruipen, die hij in eene der spleten gelaten had, drukte de Canadees met ijze ren voet evenals een blok graniet het lichaam van den Apache. Vervolgens den steen opnemende en hem op den wilde terug latende vallen, was voor Bois-Roeé het werk van een oogenblik; hij ging verder tot den tweede. Pepe had zijn tegenstander op eene geheel andere wijze aangevallenhij had zich met zijn geheele lichaam op hem geworpen en zijn met een dolkmes gewapende arm woelde gedurende eene seconde onder den steenvervolgens voegde zich de Spanjaard in een sprong bij Bois Rosé. Twee lijken, het een door den steen verpletterd, het an-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1