De V oorzitter acht 't niet in het voor deel der gemeentenat de eigenaar bij het ein digen van het contract de schoeiing moet wegnemen. De heer De Kanter repli ceert, dat dat facultatief is en dat hij haar mag laten staan als hij dat verkiest. De heer Stolp vraagt, of de gemeente zulk een schoeiing niet tegen taxatiewaarde zou kunnen overnemen, b. v. tegen 50 percent. De heer Enschedé ziet hierin be zwaar, eveneens de Voorzitter. De heer Stolp stelt als amendement voor, dat als de huur binnen den eersten ter mijn afloopt, de gemeente de schoeiing tegen taxatie overneemt. Daar dit araen dement niet voldoende ondersteund wordt, kan het niet in rondvraag worden gebracht. De bijvoeging der C. v. E. wordt met 11 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Macaré, Berkhout, Kist, Stolp, Derx, von Reeken en Cnoop Koop- mans. De voldoening der huurpenningen zal vooraf behooren te geschieden. Achtereenvolgens worden nu aangeno men zonder hoofdelijke stemming: Voorstel van B. en W. begrooting ge- meen te-rei u iging dienst 1887. Id. id. ruiling van grond aan den Har- menjansweg met B. Zuithof. Id. id. verhuring van gronden aan de Leidsclie vaart aan W. Bekkers, C. Koster, J. v. d. Zwet te Noordwijkerhout en H. v. d. Mije te Zandvoort. Id. id. verhuring gymnastieklokaal aan de gym. vereen. //Ripperd.v Rapport comm. van fin. rekening Kamer van Koophandel en Eabrieken 1887. Voorstel B. en W. verhuring grond Ken nemerplein aan W. Hekking. Id. id. beschikking post «onvoorziene uitgaven" dienst 1887. Bij punt L2, vaststelling Be suppl. be grooting dienst 1887, stellen B. en W. voor tusschen te voegen: Verhooging krediet plantsoenwachters- woning f115. Verhooging werken Wilhelminastr. f266. Aangenomen. Punt 14. Rapport Comm. bezwaarschrif ten tegen aansl. plaatsel. dir. belast, aan genomen. Aan de reclames van Rem mee, Luyten en van Waasbergen kan geen ge volg worden gegeven, wijl die reclames niet zijn toegelicht. Punt 15. Tot leden der stembureaux voor de verkiezing Lid Tweede Kamer en Prov. Staten worden benoemd de heeren Van der Steur. Cnoop Koopmans. Van de Poll. Gallandat Huet. Derx. Rethaan Macaré. 't Hooft. Heshuysen. De Kauter. Enschedé. Van Ek. Do bureaux zullen zitting hebben in het Raadhuis, de Doelen, Weten en Werken en de Directiekamer der burger-avond school. Punt 16 van de agenda wordt wegens het vergevorderde uur tot eene volgende zitting aangehouden. De Voorzitter sluit de vergadering. Eene groote belangstellende schare, bestaande uit leden vau het Nut alhier, had zich Dinsdagavond in de groote zaal der aKroon» ver- eeuigd tot het aanhooren eener lezing van den heer P. Heering, van 's-Gravenhage. Het was eene ver kwikking, na sneeuw en morsige straten getrotseerd te hebben, te luisteren naar de boeiende Overijsel- scbe dorpsvertelling, getiteld: «de S:ut Jansdag», die spreker in zoo behaaglijken vorm opdischte. Met hoeveel ingenomenheid volgde men het aantrekkelijke verbaal, zoo vol actualiteit en leven! Hoe warm voelden wij ons ge stemd bij de schildering der huislijke tafreelen en zonnige tooneeitjes, die spreker met zooveel talent volbracht, nu en dan zijn uiterst beschaafdeu spreektoon afwisselend met het eigenaardige, vertrouwelijke Over- ijselsche accent, dat hij zoo mees terlijk weergaf en ons daardoor on willekeurig herinnerde aan den on- navolgbaren J. J. Cremer, met zijn Overbetuwsche Novellen. Een spreker als de heer Heering zal ons steeds welkom zijn. Den 27en Mei a. s. zal alhier weder de wedstrijd van den stu- denteuroeibond plaats hebben. De te Spaarndam opgerichte libe rale kiesvereeuiging heeft tot be stuursleden gekozen de heeren C. Prins (president), K. Max (vice-pre sident), S. K. Baas (1ste secretaris). B. Schouten (2de secretaris), G. IJff (penningmeester). Lemmer, 18 Eebr. De visschers zijn gisteren, binnen door, naar Takozijl vertrokken, wijl de zee voor deze haven zoo overdekt is met ijs, dat zelfs de Lem- ster nachtbooten er niet door konden stoo- men. Te Takozijl schijnt het ijs echter de visschers ook te beletten zee te kiezen tot nog toe ten minste, werd geen Zui- derzee-haring aan de bokkingrookerijen alhier aangebracht. LETTEREN EN KUNST. Het "Vaderland" spreekt het bericht van de benoeming van den heer van der Linden tot kapelmeester van de Kon. Mil. Kapel, tegen er zou, volgens ge noemd blad, nog geene finale beslissing te dezer zake genomen zijn. Joachim, die reeds door de univer siteit van Cambridge tot doctor honoris causa in de muziek was benoemd, zal deze week van de universiteit te Oxford de zelfde onderscheiding erlangen. Inhoud H o 11 a n d s c h e Lelie// No. 33: Kunst. (Slot) Novelle //gehuurd om te spelen//, door Hajem.Uit Oost en West. Brieven van Maxime. Ver volg Romau. Kroniek. Correspon dentie. LEGER EN VLQOT. De minister van Marine brengt, krach tens machtiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd vergelijkend examen, kunnen geplaatst worden: 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst. Tot dit examen worden toegelaten jon gelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den lsten Mei van dat jaar dien van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Voor 1888 komen alzoo in aanmerking adspiranten die geboreu zijn tusschen 1 Mei 1871 en 1 Jan. 1875. De bepaling betreffende het examen en de in te zenden stukken zijn vermeld in de «Staatsct." van 14 Eebr. Van 22 tot 28 Eebmari wordt bij de Normaal-Schietschool een cursus ge houden voor officieren en onderofficieren van die compagnieëu infanterie waarbij de getransformeerde geweren in be proeving komenvan elk dier compag nieën zal daartoe één officier en één ge schikt onderofficier worden aangewezen. De le luitenant P. J. van der Meer, van het 4e regiment vestingartillerie te Helder, wordt op den len April overge plaatst bij het korps torpedisteu te Brielle. De le luit. der mariniers Elite van Gils, geplaatst aau boord van het wacht schip te Nieuwediep, wordt met 1 Maart bij het le bat. mariniers te Amsterdam overgeplaatst. VISSCHERIJ. IJ muiden, 14 Eebr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen: 1 logger met besomming van f255. Prijzen: tarbot f 9 a 14, gesorteerde tong f0.50 a 0.65 per stuk; Eng. tong f95 per kist; schol f5 a 9 per 50 kilo. Nieuwediep, 14Eebruari. Zeven beugers brachten heden 10 tot 60 groote en 40 tot 60 kl. roggen ten afslag, terwijl door trekkersbooten 4'/; tal haring werd aangevoerd; gr. rog gold f 1.36 a f 1.49, kleine id. 11 a 24 cent en haring f 13.55 per tal. Sche veningen, 14 lebruari. Van een logger te IJmuiden binnen, kwam heden een partij visch aan de markt, waarvoor f 250 bruto werd gemaakt. B I 15 N L A N I). Bij koninklijk besluit is aan net instituut voor doofstommen te St. Michiels-Gestel over 1888 eene subsidie verleend uit 'd rijks kas ten bedrage van f 2000. De minister van Marine brengt, krachtens machtiging des Konings, ter kennis van belangheb benden, dat in dit jaar zes jonge lieden kunnen geplaatst worden als adspirant-aimimstrateur bij de Ko ninklijke Ncderlandsche zeemacht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Juli e. k. zal worden afgenomen, worden toegelaten jon gelieden, Nederlanders zijnde, die op den lsten September van het jaar waarin het examen wordt afge legd, den ouderdom van zestien ja ren hebben bereikt, doch bun negen tiende jaar nog niet zijn ingetreden. De bepalingen betreffende het examen en de in te dienen stukken worden vermeld in de Stct. van 14 Februari. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut vau 't Alge meen heeft den departementsbestu- ren kennis gegeven, dat de heeren J. van Hasselt, civiel-ingenieur te NijmegeD, en mr. L. Verschoor, ad vocaat bij den Hoogen Raad te 's-llage, zich hebben belast met het onderzoek naar hetgeen in verschil lende gemeenten des lands ter ver krijging van verbeterde arbeiders woningen is geschied. De r. k. ceatrale kiesver eeuiging van het kiesdistrict Alk maar stelde als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal den heer jhr. C. Hartsen, ta Am sterdam, oud-lid der Eerste Kamer. Ten behoeve van het steeds toenemend pakketpostverkeer is men in de weruplaatsen van den Staatsspoorweg druk bezig grooter postrijtuigeu te vervaardigen. Het ultra radicale blad Voormaarts (hoofdredacteur mr. Spiii) heeft opgehouden te bestaan. Dins dagavond verscheen bat laatste num - mer. Een Nederlander, in het vorig jaar naar de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika vertrokken, nam daar in de maand Januari deel aan het ijsvermaak. Wel 1700 per sonen bevonden zich op de been, doch zoodra de Hollander zich met sierlijke zwaaien over de ijsbaan begat, bleven alle rijders staan en betuigden luide hun bewondering over de kunstvaard gheid van den Hollander. Ds rijder was van het eiland Tessel afkomstig, waar bizon der veel werk wordt gemaakt van schoonrijden. De opbrengst der Noord- Zuidhol. Stoomtramwegmaatschap pij Haarlem-Leiden bedroeg in Jan. 1888 f 5.492.32, in Jan. '87 f5,101.48, dus meer f 390.84. Maandaguamiddag werd te Amsterdam weder een vergade ring gehouden vau de afgevaardig den der verschillende kiesvereeni- gingen uit de Zaanstreek, die zich onder den naam van «centrale kies vereeuiging Zaandam» hebben saam- getrokken. Tot leden van het koofdbestuur werden gekozen de heeren mr. Z. W. Straatman, W. J. Manssen, ds. S. P. Heringa, C. Van Wijngaar den en G. Cool. Tegenwoordig waren afgevaar digden van de gemeenten Koog a/d Zaan, Wormerveer, Buiksloot, Zaan dam, Nieuwendam en Purmerland. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd tot bevor dering van natuurkundig ocderzoek der Nederlandsche koloniën. Dat onderzoek zal in den breed- sten zin worden opgevat en zich uitstrekken over de volgende alpha- betisch gerangschikte wetenschap pen: anthropologic, botanie, ethno- graphie, geographie, geologie, me teorologie en zoölogie. Door den heer J. Stam, onderwijzer te Amsterdam, zal een cursus voor onderwijzers in handen arbeid geopend worden. De lessen zullen eenmaal 's weeks worden gegeven. Het onderzoek in de zaak der valsche munsters te Amsterdam wordt ijverig voortgezet. De heer Batelt en de rechercheurs Panhorst en Verbeek hebben verschillende personen opgespoord, die kunnen verklaren, dat zij van twee vrouwen valscb geld hebben ontvangen. Ook in de buurt buiteu de Raambar- rière ziju eenige tappers, die zich kunnen herinneren van een vrouw valsch geld te hebben ontvangeu. De aangehoudene H. is gehuwd, doch heeft gelukkig geen kinderen. Hij werkte weinig en was een groot liefhebber van lezen, zoodat wel licht verkeerde boeken hem op het denkbeeld hebben gebracht valscb geld te maken. Dagelijks worden nog valsche rijksdaalders gedeponeerd met de beeltenis van Z. M. Willem III en de jaartallen 1866 en 1870, o. a. in de laatste dagen door verschillende conducteurs der A. O. M. ontvangen. Dinsdag nacht is op den Nieuwendijk te Amsterdam een jon ge man, die in gezelschap met an deren twist kreeg, door dolksteken gedood. De dader is ontvlucht en nog onbekend. Omtrent dezen moord meldt het Hbld.: In den afgeloopen nacht werd in het politiebureau aau de Oude Brug binnengedragen een persoon, wien door een tot dusver onbekende op den Nieuwendijk met een scherp voorwerp een steek in de linker zijde was toegebracht, zoodat bij door het vele bloedverlies buiten kennis was geraakt. Een dokter, dadelijk ontboden, vond den ge kwetste reeds dood, doch verzocht het lijk terstond naar het Binnen gasthuis over te breugeD, hetgeen is geschied. Even daarna versche nen vier kameraads van den versla- gene aau het bureau, eenparig ver klarende onschuldig te zijn aau het toebrengen van de doodelijke won de, maar handgemeen te zijn ge weest met een 5-tal sociaal-demo craten. Zij zijn aan het bureau ge houden, totdat het onderzoek zal zijn geëindigd. Men schrijft ons uit Hil- versum: Onze wakkere politie heeft alweder een goede vangst gedaan. Een zekere van Velsen, knecht bij den tapijtfabrikant den heer J. Reijn alhier, werd in hechtenis genomen als verdacht van het stelen van een partij karpetten en vlosrkleedjes, ten nadeele van ziju patroon. In verhoor genomen bekende hij weldra schuld en gaf de namen op van hen, aan wie hij de goederen, ver beneden de waarde, had verkocht. In de raadsvergadering van Dinsdag werd tot gemeente-vroed vrouw benoemd mej. Hoedemaker van 's-Gravenland. De burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer B. P. J. Ferf, die tevens lid van den Raad is, heeft voor deze laatste betrek king bedankt, omdat hij er uit be ginsel tegen ie, dat de burgemees ter in kleine gemeenteu tevens raadslid is. Zijns inziens wordt daardoor voor de voorstellen van het Dagelijksch Bestuur te gemakkelijk eene meerderheid gevonden, daar slechts één van de vier andere raadsleden er mee behoeft in te stemmen om de aanneming te ver zekeren. Op de Turfmarkt te 's-H a- ge heeft eene ernstige verwonding plaats gehad. Een persoon, genaamd d. B., bracht, men zegt uit minnenijd, zekeren H. B. met een mes eene snede toe, aan vangende aau het hoofd en eindi gende in den hals. De dader is in verzekerde bewa ring gesteld, terwijl de verwonde in het ziekenhuis verpleegd wordt. Zijn toestaud moet niet zonder ge vaar zijn. Door de politie te 's-H age is aangehouden de nachtportier van bet «Hotel-Maassen», verdacht van diefstal van keuken-hotelbenoodigd- beden en glaswerk. Dinsdag voormiddag is, op verzoek vau den officier van justitie in bet arrondissement Haar lem, door de politie te Rotterdam ge vankelijk per spoor derwaarts over gebracht een persoon, die zich schul dig heeft gemaakt aan den diefstal te Schooten en wiens aanhouding was verzocht. (Men zie ons nummer vau 14 Februari jl.) Door de heeren in r. I. J. J. Van den Helm, P A. Reudorp, jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen en F. Smit Kleine is te Maarssen een Ziekenfonds «Hulp in Lijden» opgericht. De instelling beett ten doel het verschaffen vau genees-, heel- en verloskundige hulp, met de noodige geneesmiddelen, aan per sonen van de arbeidende klasse en dienstboden. Vier voor één! Een jonge- liug te Breda, die aan de loting voor de nationale militie deelnam, had niet minder dan vier redenen van vrijstelling; nl. 1. broederdienst, 2. lichaamsgebrek (krom), 3. niet de bepaalde lengte en 4. trok hij nog een zeer hoog nommer. Onder luid gelach verliet hij het stadhuis. Te Stettin zijntweege- vaarlijke gevangenen, die beiden tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld waren, uit het tuchthuis ont snapt. Zij zijn genaamd Adolf Brunst en George Sellack, de eerste is ongeveer 40, de andere 22 jaar oud. Tot kort uabij onze grenzen zijn zij door de Pruisische politie achter volgd, dientengevolge vermoedt men, dat zij zich thans in ons land op houden. De Pruisische politie ver zoekt hunne opsporing en aanhou ding. UitHarlingen wordt van 13 Februari gemeld: Hedenmiddag is hier binnenge- loopen het koftjalkechip Jonge Jakob, gevoerd door kapitein L. Krook, behnorende aan eene Groninger ree- derij, boekhouder A. F. Rasker. Dit dere met bet mes doorkerfd, dar was bet resultaat vau dezen onverhoedeehtn aanval geweest; maar twee andere Indianen nog vol levenskracht stonden recht op hunue bee- nen, verwonderd, verschrikt, onzeker of zij moesten vluch ten of strijden. Verpletter het gebroedsel eer het sist, riep Bois- Rosé op het oogenblik waarop een der Indianen onder het slaken van een alarmkreet, terugdeinsde om gebruik te aiakeu van een boog dien hij in de hand hield, terwijl de andere zich huilende op Pepe wierp. De beide vijanden stortten met kracht op eikander, maar niet met gelijk succes. De Indiaan was door den schok ter aarde geworpen en Pepe stortte zich op hem. Nauwelijks had de Apache de kracht om zich eene seconde te verdedigenhij bleef on beweeglijk. Gedurende dien tijd bukte zich Bois-Rosé om den pijl te vermijden, die fluitende op eenige streepen boven hem heen- vloog; en toen hij zich weer ophief, was de Indiaan reeds veraf; maar zooals hij gevreesd had, had de slang ges'st; haar gehuil weerklonk door de vlakte. Vlug, Pepe, vlug, naar de pyramide! riep Bois- Rosé. En beiden snelden in de richting van deze voorwaarts. Fabiaan was nauwelijks gedurende tien minuten alleen gebleven, zoo snel hadden de beide jagers hunne bloedige heldendaad uitgevoerd. Op het oogenblik waarop zij zich aan de struiken vast klemmende, bijna buiten adem de steile zijden van den heuvel beklommen, verontrustte hen de sombere stilte die op den top heerschte. Fabiaan! Fabiaan! riep de ontstelde Canadees, ter wijl zijne gespierde beenen schenen te vliegen, zoo pijni gend was zijn angst. Fabiaan, mijn zoon, riep Bois- Rofé op nieuw. De stormwind, die woedend in de takken der dennen op het plat loeide, was het eenige antwoord op dit droevig geroep. LVIe HOOFDSTUK. De stem van Rama. Op het oogenblik waarop Fabiaan met oplettend oog de minste beweging van zijne makkers bewaakte, gleed de laatste door het lot aangewezen en ter dood veroordeelde Indiaan behoedzaam langs de omheining der Goudvallei. Het was Zucht des Winds. De bevelen die hij van den metis ontvangen had, waren stellig. Daar het wantrouwen der drie jagers moest opgewekt worden, had de Indiaan ten einde de krijgslist niet te bederveü, die tot nu toe zoo goed geslaagd was, bevel gekregen oogeuschijnlijk zijne voorzichtigheid te verdubbelen om den voet der pyramide te bereiken. Op zijn weg door den gordel van wilgen en kati enboomen bescuut, mocht Zucht des Winds echter niet eene zekere greus overschrijden; hij moest stil houden op de plaats waar een der jagers hem niet meer kon treffen dan door zijne armen of zijn hoofd buiten de schietgaten te steken. Bloedhond begon zijne dooden met eene zekere onrust te tellen; zonder Baraja mede te rekenen en de drie In dianen, die Pepe en de Canadees buiten gevecht hadden gesteld, had bij van de elf krijgers, die hij bad medegebracht, er reeds zes verloren. Verwonderd van reeds gedurende eenige oogenblikken gezond en wel op de plaats te zijn gekomen, waar de beide krijgers, die hem voor waren gegaan, den dood hadden ge vonden, had Zucht des Winds stil gehoudeu alsof hij daartoe het bevel ontvangen had. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2