NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei 5e Jaargang. Vrijdag 17 Februari 1888. No. 1418. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: De loopbaan van Onderwijzer. STADSNIEUW S. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 1'elefoonnunimer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiera. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. 1)ATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. Toen indertijd de schoolwet een zeer groot aantal onderwijzers noo dig maakte, was dit inderdaad een uitkomst voor tal van ouders of voogden, dien de taak op de schou ders was gelegd, zoons of pupillen eene positie te verschaffen in de maatschappij. Uit een financieel oogpunt zag deze betrekking er dan ook zeer rooskleurig uit. Op de normaalscho len die alierwege werden opgericht, kon men in drie jaar tijds zijne studie voor het examen van ouder wijzer (hulp-) voltooien, terwijl dik wijls aan de leerlingen vanwege Rijk of Gemeente nog geldelijke toelage werd verstrekt, tot den aan koop van boeken of tot dekkiDg van reiskosten. Het was dus geen won der, dat normaal- en kweekscholen konden bogen op een zeer druk bezoek en in de eerste jaren van haar bestaan een succes hadden, dat door vakscholen in den eersten tijd zelden wordt bereikt. De jongelieden toch genoten kos teloos onderwijs, ontvingen boven dien nog geldelijke tegemoetkoming en konden zeker zijn na drie jaar van ijverige, doch niet overspannen, studie onmiddellijk te worden ge plaatst. Aldus deed zich het feit voor, dat jongelieden die op hun 18de jaar de lessen hadden aange vangen, op hun 21e een inkomen genoten van minstens f 600 en dik wijls van f700 of f750. De magnetische kracht die voor hen in de loopbaan van onderwijzer school, is dus gemakkelijk te ver klaren. Het is ieder bekend, dat noch een ambachtsman, hoe ont wikkeld hij in zijn vak moge we zen, noch een kantoorbediende, zelfs op een groot kantoor, op zijn 21e jaar mag rekenen op een salaris van 600 k 700 gulden. Daarbij kwam nog, dat ook aan ho fdonderwijzers gebrek bestond, zoodat een jong- mensch, die het geluk had goede hersens en eenige volharding te be zitten, na nog drie jaren van meer ingespannen arbeid (vanwege de veelheid der op het programma voor komende vakken) zeker kon zijn eene benoeming tot hoofd eener school te erlangen en alsdan eene alleszins respectabele positie in de maat schappij had verkregen. Men behoeft echter niet veel zaak kennis, om te beweren, dat thans het vet van den ketel is. Langza merhand hebben de normaalscholen die, zooals wij zeiden, tot in de kleinste gemeenten van ons land waren opgericht, zulk een groot aantal onderwijzers afgeleverd, dat de kans op plaatsing allengs klei ner is geworden en heden ten dage zoodanig is ingekrompen, dat vele jongelieden, maanden en maanden lang na het verlaten der opleidings- inrichtingen, rondloopen met het diploma in den zak, onophoudelijk solliciteerende en telkenmale zich teleurgesteld ziende. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat voor ééne vacante plaats zich een vijftigtal sollicitanten aanmelden. Achtte men zich, vooral op kleine en eenigs- zius afgelegen plaatsen, vroeger ge lukkig, wanneer men één candidaat kreeg, die tamelijk wel aan de eischen voldeed, thans laat men hen een formeel vergelijkend examen oudergaan en noodzaakt eenige die de beste schijnen, proef les te komen geven, ja zelfs voegen sumunge gemeente-besturen bij de oproeping de voor jonge onderwijzers noodlot tige bepaling, «dat alleen in aan merking kunnen komen diegenen, die reeds praktisch werkzaam zijn geweest». Op deze wijze laat het zich gemakkelijk verklaren, dat vele dier jongelieden, het vruchteloos solliciteeren moede, er toe zijn over gegaan, hoe noode ook, de aan de studie bestede jaren, als non-pro ductief te beschouwen (financieel althans) en óf een ambacht zijn gaan leeren óf dienst hebben ge nomen in het Nederlacdsche leger. Het natuurlijk gevolg van dezen overvloed is geweest, dat de ge meenteraden, vooral op plaatsen waar de gemeentekas zich in min bloeienden toestand bevond, de vroe ger door het gebrek van personeel opgedreven salaria thans al meer en meer besnoeien. Het valt niet te ontkennen, dat tegenwoordig ge makkelijker voor f 450 dan vroeger voor f600 een geschikt onderwijzer te krijgen is, daar het aanbod de vraag zoo kolossaal overtreft. Dat deze overvloed zéér groot is blijkt uit het feit, dat afgelegen gemeen ten, waar de gelegenheid tot ver dere studie zeer schaars, zoo niet geheel en al onmogelijk is, gemak kelijk een degelijk onderwijzer kun nen krijgen voor een salaris van i 450, een som, die, bij de meest mogelijk zuinigheid, voor een jong- mensch, zoo hij niet bij ouders of familie kan inwonen, ten eenenmale ontoereikend is. Het spreekt van zelf, dat het aan tal hoofd-onderwijzers in ongeveer gelijken mate als dat der hulp onderwijzers is toegenomen, zoodat ook deze betrekking voor velen, zoo ze niet bizon der knap zijn, een fata- morgana, een luchtspiegeling blijft, waarop zij zich de oogen blindsta ren zonder haar ooit te kunnen grijpen. Wij pretendeereu niet, met het bovenstaande iets nieuws te hebben gezegd: de vermelde feiten zijn aan iedereen min of meer bekend. Maar wij achten het niet onnoodig, ze te herhalen als ernstige waarschuwing aan ouders en opvoeders, die hunne kinderen of pupillen tot onderwijzer of onderwijzeres wenschen te zien opgeleid. Men gevoelt het gewicht dezer waarschuwing reeds. Bereids zijn eenige normaalscholen opgeheven door het geringe bezoek, dat er aan te beurt viel en ook op de kweek scholen, waar de opleiding eeuigs- zins kostbaarder is, is thans gere geld een aantal plaatsen beschikbaar. Maar nog steeds wordt aan tien tallen jongelieden, zoowel manne lijke als vrouwelijke, ieder voor- en najaar het diploma uitgereikt, dat voor de meesten nooit meer wezen zal dan eene getuigenis van eene zekeremate van ontwikkeling hetwelk hun alleen dienstig kan zijn, als zij straks, teleurgesteld en ontmoedigd, hunne oorspronkelijke bestemming den rug toewenden, om te trachten in een ander vak beter te slagen. Men versta ons wel: het ligt vol strekt niet in onze bedoeling, iets te zeggen tot voor- of nadeel van de openbare of bizondere scholen de neutraliteit, die wij op gods dienstig of politiek gebied strikt in acht nemen, zij onzen lezers een waarborg, dat de bedoeling van ons artikel enkel en alleen is, ieder die kinderen tot eene bestemming heeft te brengen, ernstjg aan te raden, zich wel tweemaal te bedenken, eer hij hen doet opleiden tot onderwij zer of onderwijzeres. Haarlem, 16 Februari. Blijkens de thans gesloten lijsten bedraagt het getal kiezers in dit district voor de Tweede Kamer 2758, voor de Provinciale Staten 2150, en voor den Gemeenteraad 2739. In bet verslag van den gemeen teraad in ons vorig nummer komt o. a. voor, dat de heer W. J. Over- hoflr alsnog op de kiezerslijsten zou worden gebracht, wanneer bleek dat de door hem bewoonde vertrekken de vereischte huurwaarde hadden. De schatting hiervan heeft thans plaats gehad, doch het vereischte bedrag werd niet bereikt. De heer O. is dus geen kiezer. "'In de laatst gehouden vergade ring van het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van't Al gemeen is ingekomen een voorstel van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijzeressen, die van het departement uitgaat, om den drie jarigen cursus van die school te veranderen in een vierjarigen. Dat voorstel zal in eene volgende ver gadering der leden van het depar tement worden behandeld. In deze vergadering is besloten over te gaan tot de verbouwing van het onlange aangekochte perceel naast het be staande gebouw in de Zijlstraat, voornamelijk ten behoeve van de Volksbibliotheekde kosten daar van zijn op omstreeks 14.000 gul den geraamd. Bij een aanbesteding der Königl. Eisenbahn-Direktion (recht Rheini- sche) te Keulen voor zes personen- wagons 3e klasse, was de laagste inschrijfster de firma J. J. Beynes alhier en wel met M. 9200 pr. wagon, van af Cleve. De firma Herbrand en Co. te Keulen had b M. 9330 per wagon ingeschreven. Dr. E. van der Ven zette in de Woens dagavond door hem gehouden voordracht in Teyler's Stichting de behandeling voort van de eigenschappen van gepolariseerd licht. Thans waren de verschijnselen aan de beurt, zooals spreker in zijne vorige leziDg had aangekondigd die zich voor doen wanneer een lichtbundel door ver schillende kristallen gaat. Deze moeten dan in uiterst dunne plaatjes, die nauwe lijks eenige deelen van een millimeter dik zijn, worden gebruikt. Een aantal polarisatie-figuren, op deze wijze verkregen, werden vervolgens op een scherm geprojecteerd, waarbij plaatjes van een- en tweeassige kristallen werden ge bezigd. Toermalijn, mica en bergkristal leverden de merkwaardigste verschijnselen, die zich in verschillende prachtige kleur- figuren vertoonden, naarmate de kristallen loodrecht of in de richting hunner assen (vezels) waren doorgesneden. Hoe de po larisatie in de industrie wordt toegepast op de bepaling van het suikergehalte, werd mede op bevattelijke wijze uiteengezet. Niet alleen in kristallen maar ook in ge woon glas, dat na verhitting plotseling sterk was afgekoeld en dientengevolge eene wijziging in de structuur had ondergaan, wordt het licht zooals werd aange toond bij den doorgang gepolariseerd, wanneer de glasplaat aan eene sterke per sing wordt onderworpen. De lichtassen vertoonen zich dan, evenals bij de kris tallen, aan weerszijden van de figuur, welke op het scherm geworpen wordt. Aan het einde van zijn voordracht ge komen, bracht de heer van der Ven in herinnering, dat met deze de rij der voor drachten in Teyler's Stichting, dezen win ter gehoudengesloten was. Zich tot tolk makende van zijne voorgangers, dankte hij de aanwezigen voor hunne trouwe op komst eu belangstelling in hunne en ook in zijne voordrachten betoond. Mochten echter allen met hem instem men in de gevoelens van dank, die men heeren directeuren van Teyler's Stichting verschuldigd was, daartoe op zoo lofwaar dige wijze de gelegenheid te hebben ver strekt. Voor een vrij talrijk publiek trad Maandagavond voor 't eerst in de groote zaal der sociëteit «De Kroon® alhier op, het concert-varié-gezel- schap van den heer Wittkower Ger- son, uit het «Concert Victoria» te Amsterdam. De werkzaamheden der verschillende artisten vielen blijk baar zeer in den smaak van het publiek. Hun optreden kenmerkte zich door netheid, beschaafden toon en manieren. De Hollandsche duet- tisten Michel en Josephine Solser, (broeder en zuster) werden om strijd toegejuicht, doch het neusje van den zalm bezorg de de heer Abr. de Winter, die nog altijd onvermoeid F ïïlil li I, E T O dXT. 1581 LVIo HOOFDSTUK. De stem van Rama. Ofschoon de dag door de sombere wolken, die het lucht gewelf bedekten, verduisterd was, onderscheidden de steeds waakzame oogen des Indiaans duidelijk tot zelfs de minste spleten der rotsen en het was gemakkelijk voor hem te zien, dat de loop eener karabijn niet zooals de beide voor gaande malen, zijne minste bewegingen volgde. De reden er van was eenvoudigFabiaan die eene andere stelling had, vermoedde de tegenwoordigheid van Zucht des Winds niet, terwijl deze die stilte en die werkeloosheid van den vijand toeschreef aan de eene of andere list die hij niet be greep. Hij verwachtte daarom echter niet minder elk oogen blik door een onzichtbaar wapen getroffen te worden. Hij wist dat het oog der beide opperhoofden al zijne bewegingen volgde, en na nog een oogenblik stil te hebben gehouden, gaf hij met de hand een teeken aan de beide schuimers achter de buffelhuiden in hinderlaag liggende, die evenals hij verwonderd waren over de onverklaarbare bewegingloosheid der belegerden en hij begon langzaam de helling van den afgeknotten heuvel te beklimmen. Op het oogenblik dat de Indiaan het hoofd boven de oppervlakte van het plat wilde uitsteken, luisterde hij on beweeglijk. Geen ademtocht, geen woord deed zich hooren. Toen waagde het de Indiaan een blik te werpen boven een der steeaen die de belegerden beschermden. Dit was het oogenblik waarop Fabiaan, op den top der pyramide liggende eu met oplettend oog de bewegingen zijner beide makkers volgende, hen zag verdwijnen, verborgen als zij waren door de waterplanten van het meer. Voordat de jongeling, die geheel verdiept was in het belaDg, dat hij stelde in den goeden uitslag van het stout moedige plan van den Spanjaard en van den Canadees, zich omkeerde, om thans ook de vijanden van de tegen overgestelde zijda te bewaken, zou de Indiaan den tijd heb ben gehad, om hem met een bijlslag het hoofd te splijten, maar hij was een van hei: die bestemd waren om levend aan de wraak van het groote opperhoofd opgeofferd te wor den en zijn leven was dus voor den Apache heilig. Hij had het voornamelijk op de karabijn van den blanken jager gemunt en in plaats van den arm uit te strekken en toe te slaan, kroop de Indiaan vooruit om hem het wapen te ontrukken, dat het voorwerp zijner begeerlijkheid was. Fabiaan keerde zich op hetzelfde oogenblik om. Op het gezicht van dit met verven overdekt gelaat, in welks midden twee oogen flikkerden als die eener wilde kat en onzeker of hij de eenige vijand op het plat was, voelde Fabiaan eene rilling over al zijne leden, maar deze duurde evenwel slechts eene seconde, een noodkreet voor zijne makkers weerhoudende, die hen zou hebben kunnen verraden en ben tot den aftocht dwingen, en in de onmo gelijkheid verkeereude om zich van zijne karabijn te be dienen, daar de Indiaan deze bij den loop had vastgegre pen, omstrengelde de onverschrokken jongeling stilzwijgend den rooden krijger in zijne armen. Eene hardnekkige worsteling ontstond. Twee malen rolden de tegenstanders, in elkanders ar men gekneld, over het plat, met gelijkelijk voordeel en in de hitte van den strijd gaf de karabijn, die heen en weer werd gesleurd, vuur, zonder dat de kogel een der beide strijders trof. Dit was de losbarsting die de ooren der beide jagers had getroffen, die zelf in eene niet minder vreeselijke worste ling gewikkeld waren. Eindelijk kreeg Fabiaan, die sterker was dan de Indiaan, de overhand op dezen en hield hem onder; daarna plantte de jonge Spanjaard zijn mes in de borst van den Apache, die den stoot niet kon afweren, daar hij de karabijn van Fabiaan niet wilde loslaten. Ongelukkig evenwel waren de blanke en de Indiaan door hunne hardnekkige worsteling aan een der uiterste einden van het plat gekomen. Een oogenblik veelde de jongeling zijne spieren verlam men en hem hunnen dienst weigeren; maar de vrees voor een verschrikkelijken dood herstelde zijne verzwakkende kracht en hij kon den afgrond vermijden, maar niet be letten dat de Indiaan hem met zich in de diepte van het

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1