zijne inderdaad komieke voordrach ten ten beste gaf; vooral in «de Baanveger» overtrof hij zich zeiven en werd bij het einde met daverend applaus begroet. >e heer Grerson en sijne artisten hebben bij het Haar- lemsche publiek een zeer goeden naam achtergelaten. Woensdagnamiddag is door mid del van braak en inklimming ten huize van den metselaar L. Zwaan, ^woonachtig aan de Raaks no. 32 alhier, een belangrijke diefstal ge pleegd. Uit een gesloten kabinet, staande in een achterkamer, dat met geweld geopend is, is ontvreemd ruim f 300 aan bank- en muntpa- pier benevens eanige tienguldenstuk ken en rijksdaaldersvoorts een gouden horloge met zwaren gouden ketting, twee ouderwetsche zilveren horloges en een zilveren tabaksdoos. Yan dezen diefstal wordt verdacht een jong persoon, middelmatig laüg, met rossigen knevel en gekleed met duffelsche jas en lichte broek. Arronidisseiiieiits-I&echtbank TE HAARLEM zitting van 16 Februari 1888. Uitspraak iu de zaak van D. de V., behandeld in ons nummer van 10 dezer: vrijgesproken van den hem te laste ge legden diefstal. K. W., wonende onder Zaudvoort, be schuldigd van van de werken der water leiding hout te hebben weggenomen, een schroot en een batting. Get. Nieuwenhuis en den Beider, po litieagenten te Zandvoort, verklaren het hout te hebben gevonden in de schuur van bekl. Get. van Zeijl, aannemer, en Beijen, onderbaas, van de werken der waterleiding, verklaren dat dit hout heeft behoord tot eene schoeiing van die werken. Bekl. zegt, dat de schroot bij hem is achtergelaten door den timmerman Ooms, bij het herstellen van een put, en dat hij den batting vroeger van zijn zwager heeft overgenomen. Get. Ooms herinnert zich dat hij een schroot naar het erf van W. heeft gebracht die 1.70 M. lang was, (bedoelde schroot heeft ook die lengte) maar weet niet of hij er die heeft achtergelaten. De broeder van bekl. zegt nog, dat hij reeds lang geleden den batting heeft vast gespijkerd aan het varkenshok. Bekl. en get. Ooms beweren beide, dat als het hout van de schoeiing was, het rood moest zijn en zwaar van het opge zogen water. Get. Nieuwenhuis verklaart daarentegen dat het hout nat was, toen hij en zijn ka meraad het vonden. De subs. off. van just, requireert ver oordeeling tot een gevangenisstraf van 7 dagen en in de kosten. Uitspraak over 8 dagen. Wed. R., te Edam, beschuldigd van op 24 Jan. 11., des avonds, te hebben ge poogd haar huis in brand te steken, ten einde zich wederrechtelijk te bevoordeelen ten koste der assurantie-maatschappij. Get. notaris Cramer, te Edam, deelt mede, dat het huis was geassureerd voor f1100, het meubilair voor f1000. Op een vraag van den verdediger, mr. Enschedé, antwoordde hij dat hij gelooft, dat bekl. wel wat veel dronk. Get. J. Koelman en J. J. Klippel, agenten van politie te Edam, hebben zich naar boven begeven en vonden op den zolder 400 turven, die smeulden, terwijl overal tusscheu de kapspanten vuurmakers verborgen waren. Ook vonden zij doove- kolen op de turven en aan den anderen kant met petroleum doorweekte lappen. Bekl. erkent volmondig. Zij heeft den brand gesticht om de assurantie-gelden mach tig te worden, daar zij slechts f 4 's weeks intrest had en eens in de 14 dagen een werkhuis waar zij 0.75 verdiende. Daar van moest zij bestaan. J. G. v. d. Horst en J. W. Kernkamp, brandmeesters, hebben bij hun onderzoek op den zolder hetzelfde geconstateerd als de politie. Eveneens get. de Regter, werkman te Edam. Get. van Brederode, oud 15 jaar, was bij zijn grootmoeder vrouw Visser (die in hetzelfde huis woont) en las een boek, toen bekl. hem kwam vragenRook jij zoo? ik bemerk zooveel rook bij mij. Hij c ntkende en daarop herhaalde zij hare vraag een oogenblik later. Toen hoorde hij hout knappen en ging naar boven, waar hij den brand ontdekte. Daarop maakte hij dadelijk alarm. Vrouw R. verklaart hem te hebben gewaarschuwd, omdat ze er nog niet voor durfde uitkomen. Zij heeft het plan eenige dagen te voren reeds opgevat. Get. vrouw Visser verklaart dat vrouw R. haar dikwijls heeft aangeraden, haar inboedel te laten verzekeren. //Maar," zegt ze //ik wou niet aan m'n kouwe kleeren, veel minder aan m'n hart." De subs. off. v. just, requireert veroor- deeliug tot een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger acht den geestestoestand van bekl. niet helder. Zij zegt op alles ja en spreekt zich zelve tegen. Zij past beter in het krankzinnigengesticht, dan in de gevangenis. Het huis was bovendien ver zekerd tegen wederopbouw en laag ver zekerd. Volgens de opinie van verdediger behoort deze zaak voor het kantongerecht als eenvoudige politie-overtreding, straf baar volgens art. 328 van het W. v. S. dat met een boete van hoogstens f 50 straft ieder, die zonder toestemming van den burgemeester, het hem toebehoorende verbrandt. De verdediger vraagt derhalve toepas sing van dit artikel, of althans veroordee- liusr tot een zachte straf. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. R. alhier beschuldigd van uit het pak huis van den heer J. D. Kuhu, Twijnders- laan alhier, door middel van braak iu vereeniging met een ander te hebben ont vreemd eeu zakje, inhoudende bruine boouen, een jasje, pantalon, pet en tabaks pijpje- Get. J. D. Kuhn, bloemist alhier, heeft de afsluiting verbroken gevonden. Hij schat de waarde der booneu op f 2 a f 2,50. Get. Noltheuins, inspect, van politie, heeft waargenomen dat in een rijtuig, dat zich op den zolder bevond, geslapen was, daar de kussens verkreukt ec verknoeid en overal voetstappen aanwezig waren. Get. Maanakker is met bekl. en een zekere Piet naar Rotterdam gegaan. Eerst hadden ze hem gevraagd of hij niet een kooper wist voor een zakje bruine boouen, hetgeen hij ontkennend beantwoordde. Later hebben zij dit aan een werkman verkocht. Onderweg hebben zij hem mede gedeeld, dat zij de boouen en de kleecliug- stukken uit een zolder hadden mede genomen. Bekl. ontkent en zegt dat hij de boonen aan den kleinen Houtweg heeft gevonden. Get. Doornekamp, werkman, heeft de boouen voor 75 ets. gekocht iu de herberg van julfr. Speelman, die dit bevestigt. Aan Doornekamp vertelden bekl. en zijn makker Piet (tiaar wien de jusitie nog zoekt) dat zij de boonen hadden gekregen van een boer, bij wieu zij gewerkt hadden. De subs. off. v. just, requireert veroor deeling tot een gevangenisstraf van 9 maanden. De verdediger mr. Enschedé acht hier het wettig bewijs ontbrekend. Een buiten- rechterlijke bekentenis kan niet als bewijs worden erkend, enkel als aanwijzing. Dat bekl. de boonen heeft verkocht, staat vast, niet dat hij ze door diefstal cn braak heeft verkregen. Dit moet de officier be wijzen. In deze omstandigheden, meent verde diger, moet vrijspraak volgen. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 8 dagen. De liberale partij, voor zoover als de centrale liberale kiesvereeniging Haarlemmermeer haar vertegenwoor digt, beeft weder den heer H. F. Bultman, candidaat gesteld. Op eene uitnoodiging aan den candidaat om openlijk in vergaderingen van kie ziers op te treden, heeft hij beleefd bedankt. Toch heeft de heer Bultman, om zijne partij tevreden te stellen, in hoofdpunten zijn reeds bekend pro gramma gegeven. Heden vergaderde de anti-revol. kiesvereeniging te Haarlemmermeer in het koffiehuis de «Nederlanden» te Hoofddorp, ter bespreking van eenige onderwerpen. Morgenmiddag ten 2 ure, zal in hetzelfde lokaal weder vergadering worden gehoudeD, ter verkiezing van een nieuw bestuur, als wanneer een verslag zal gegeven worden van de deputaten-vergadering en ten slotte overgegaan tot het stel len van een candidaat voor de Tweede Kamer. LETTEREN EN KUNST. Omtrent het ontsta» van den heer Völlmar als directeur der Kon. Mil. Kapel wordt aan het //Vad." van blijkbaar wel onderrichte zijde het volgende gemeld Het is onjuist dat de heer V. om ge zondheidsredenen zijn ontslag heeft aan gevraagd. Zijn gezondheid liet in den laatsteu tijd minder dan ooit te wenschen over. Hij had voor den aanstaanden zomer verschillende nieuwe nummers voor het programma bewerkt en in studie genomen en engagementen voor de kapel aange gaan en hij dacht voorloopig niet aan aftreden, toen kolonel Greve hem op Vrijdag 27 Jan. op 't rapport liet komen en hem den weusch kenbaar maakte dat hij zijn pensioen zou aanvragen, opdat jonger krachten hem zouden vervangen. Aan dat verlangen werd niet terstond vol daan, al gaf de heer V. in verklaarbare opgewondenheid, ook geen bepaald weige rend antwoord. Daags daarna terwijl bij den kolonel schriftelijk zijn bezwaren had meegedeeld ontving hij door den kapitein-adjudant de boodschap //dat het blijven moest zooals was afgesproken". In opgewondenheid deelde Völlmar toen aan de kapel mede, dat hij zijn ontslag zou aanvragen. Bij nadere overdenking kwam hij echter tot het besluit om zijn ontslag aanvraag niet te teekenen en als gewoonlijk ging hij de repetities in het korps leiden. Daarop liet de kolonel hem voor de lei ding der kapel vervangen door den onder kapelmeester en werd hem gelast zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwer pen. Zijn geschokte gezondheid belette hem dit evenwel. Hij richtte toen een schrijven tot den minister van Oorlog, waarin hij verzocht om, zoo hem ontslag werd ge geven, dit, met het oog op zijn plannen voor den zomer, met 1 Oct. en niet met 1 Mei, zooals de kolonel verlangde, te doen ingaan. Op dit verzoek schijnt een afwijzende beschikking aan den kolo nel te zijn meegedeeld en thans is opnieuw de aanvraag om pensioen aan den heer Völlmar ter teekening voorge legd. Deze heeft haar echter niet geteekend. Uit 's-Gravenhage wordt aan de N. R. C." gemeld Woensdag werden op de repetitiezaal der Kon. Mil. Kapel van het reg. grena diers en jagers eenige nummers uitgevoerd onder directie vau den waarnemenden kapelmeester v. d. Linden. Deze repetitie werd bijgewoond door den reg.-commandant, den kapit.-adj., Ie luit. jhr. v. d. Wijck en den heer S. de Lange. Naar men verneemt, is de ziekte van mevr. Beersmans van vrij ernstigen aard. z/Het Geïllustreerd Politienieuws" te Amsterdam verschijnt tegenwoordig met platen van den zoo gunstig bekenden kunstschilder N. v. d. Waaij, van wien «De Distel" onder redactie van Mr. C. Vosmaer schrijft: z/De heer v. d. Waaij behoort tot de jongere artisten op wier vorming de Am- sterdamsche Akaderaie mag bogen. Als figuurschilder leerde men hem waarHeeren zoo in het groote doek //Alva's laatste rit," dat hij met den heer Witkamp naar Rocliussen's kleine aquarel uitvoerde, in de genrestukken, die hij af en toe ten toonstelde, als in de studies, die hij van zijn reis in Italië medebracht. Als ervaren en talentvol teokenaar is hem ook de pen een voertuig, waarmede hij geestig weet om te gaan." Inhoud //Leeswijzer" no. 19 Palet en Penceel. XXII. (A. Mauve), door J. Winkler Prins. Aquarèlleu van Marie Boddaert, door Hélène Swarth. Let terkundige, Biograpkische en Bibliogra- phische mededeelingen, door A. E. C. van Someren. Feuilleton: Een wande ling door het Rijks-museum, (vervolg van blz. 256). Boekbespreking: De Roomsch- katholieke kerk iu Nederland na de Her vorming. Het Bitaafsche voetvolk. Neöerlandsche Zeehelden van de zeven tiende eeuw. Heine's Sammtliche wer ken. Handboek der natuurkundige Aardrijkskunde. Poëzie: Nausikaa. De zesde zang van Homeros' Odysseia. metrisch vertaald door Dr. H. O. Mul ler. Berichten. Aangeteekeud. Nieuwe Uitgaven Advertentiën. LEGER EN VLOOT. De beproeving der aan 's rijks geweer winkel te Delft volgens de stelsels Mann- licher en Vitali gewijzigde achterlaadge- weren, zal weldra plaats hebben bij drie compagnieën ééne van elk der gedeelten iufanterie, te 's-Hage, Breda en Arnhem iu garnizoen. De geweermakers der batal jons, waartoe die compagnieën behooreu, zullen onmiddellijk gedurende eenige dagen bij de werkplaatsen te Delft gedetacheerd worden, ten einde zich bekend te maken met den aard der transformatie en later de gebreken, die gedurende de proef aan de geweren mochten ontstaan, te kunnen herstellen. Ook worden van elke der voor de proefneming aan te wijzen compagnieën, twee luitenants en twee onderofficieren eenige dagen aan de normaal-schietschool gedetacheerd om de behandeling der ge transformeerde geweren te leeren. De proefneming zal hoogstens vier weken duren. ONDERWIJS. Bij de herdenking van zijne 25 jarige ambtsvervulling als hoofd der school te Laren (Gooiland) ontving de heer J. van Wulfen van het gemeentebestuur een stel, rijk met zilver versierde, schenkkannen en bekers en een rookstel; van de schoolkin deren een paar sierlijke candelabresvan de ingezetenen eene pianino, en van een aantal oud-leerlingen een keurig bewerkt inktstel. Verder hadden de gemeenteuaren door het oprichten van eerebogen en het uit steken der vlaggen van hunne hoogach ting ten opzichte van den algemeen be minden onderwijzer blijk gegeven. VISSCHERiJ. Enkhuizen, 14 Februari. Heden werd alhier aangebracht 65 tal (één tal is 200 stuks) Zuiderzeeharing, welke aan den afslag f4.80 tot f5 per tal opbracht. Nieuwediep, 15 Februari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Presto II," sell. Zwartveld, met 100 levende, 6 doode kabelj., 13 leugen, 1 heilbot, 350 schelv., 6 ben en 50 punt rog en 6 ben vleet, terwijl door trekkers booten 16 tal haring werden aangebracht; lev. kabelj. gold ter afslag f2.15, doode id. fl.50, leng f3.85 per stuk, de heilbot f 19.50, schelv. f36 het honderd, rog f22 per ben en f9.50 per punt, vleet f22.50 per beu en haring fll a f12 per tal. SIIS 1\ Si 5, A 11. Tijdens de groote t e n- toonstelling te Brussel, zullen aan de verschillende stations retonrbil- jatten naar Brussel worden afge geven tegen den prijs van enkele reis, geldig gedurende 8 dagen; worden die biljetten op Zaterdag genomen, dan zijn ze geldig tot den 2en Maandag daaraanvolgende. Tevens zullen pleziertreineu loopen en voor aangewezen treinen ge- zelschaps-biljetten verkrijgbaar zijn. Van 5 tot en met 11 Febr. zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomun 65 stoom- en 7 zeil schepen; vertrokken 59 stoomsche pen en 1 zeilschip. De beer E r k e n b r e c h e r directeur van de Fransche manége te Amsterdam, beeft aan den Park weg aldaar de straat, die achter het rijksmuseum van de Van Baer- lestraatnaar het Willemspark loopt 1400 vierk. meter grond gekocht om daar eene rijschool te bouwen. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht heeft zich als volgt ge constitueerd; dr. Vitus Bruinsma Leeuwarden, le voorz.; O. Stelling werf, id. 2e voorz.; A. Rauwerda, Stieus bij Leeuwarden, 2e secret.; H. Oosterling, Oenkerk bij Leeuw arden, le penningm.; G. L. v. d. Zwaag, Gorredijk, 2e penningm.; J. v. d. Wijk, Oldelamer, archi varis. De centrale kiesveree niging «Nederland en Orauje» in hut hoofdkiesdistrict Hilversum heeft, in hare vergadering van jl. Vrijdag, met algemeeue stemmen, den heer T. P. baron Mackay, aftredend lid, candidaat gesteld. 'Dinsdag avond werdin het gebouw van den «Amsterdam- schen Werkmansbond», weder eene vergadering gehouden van eene vakvereenigiug, ditmaal van eene kleermakersvereeniging. Iemand die daar het woord voerde, viel heftig uit tegen de confectiemagazijnen «ware moord holen» en tegen de «schoeljes» die den kleermakers knecht uitzuigen, totdat hij terecht komt in Ommerschans of Veenhui- zen. Als middelen tegen den ellen- di?en toestand werd vereeniging aangeprezen van alle kleermakers knechts, ten einde gezamenlijk coö peratieve manufactuurwinkels te kunnen oprichten en meer zulke dingen te doen. Een aDder kleermakersgezel stelde daartegenover, dat een goed kleer maker, wanneer hij stellig wil, wel werk kan vinden. Ook Schroder voerde het woord, en schetste den toestand van den kleermakersknecht als ellendig. Met waardeering wees hij er op, dat er tegenspraak werd geleverd. De vergadering was niet druk bezocht. Door de verschillende spre kers werd aangedrongen op toetre ding tot het lidmaatschap. Het bestuur van het Sar- phati-comiié te Amsterdam heeft besloten het saldo f 600, bij afslui ting der rekening van het monument ter eere van wijlen dr. S. Sarpha- ti, in hare kas aanwezig, aan de commissie voor de openbare speel tuinen aldaar aan te bieden. De commissie voor de speeltuinen heeft met dankbaarheid het geschenk aanvaard, en is voornemens het te doen strekken als eene bijdrage voor een fonds ter oprichting van een derden speeltuin, waaraan, voor al in het oosten der stad, groote behoefte is. Dinsdagmorgen werd op de gewoDe wekelijksche markt te Purmerend door iemand eene kooi met 80 leeuweriken ten verkoop aangeboden. Door den inspecteur van politie aldaar werden de beestjes echter in beslag genomen en spoe dig daarna in vrijheid gesteld, ter wijl tegen bedoelden persoon proces verbaal is opgemaakt volgens de wet. TeVolendam brak Dins- dagnacht een felle brand uit in eene bakkerij, die met vijf kleine woon- ravijn medesleepte op eenigen afstand van den gapenden afgrond. Zoo in elkander gestrengeld naar beneden rollende, ont vingen de beide vijanden een vreeselijken schok. Fabiaan voelde dat de armen van den Indiaan door den dood ver lamd loslieten; daarna bleef hij, zelf in bezwijming lig gende, als tie Apache onbeweeglijk. Zijn hoofd was tegen den scherpen hoek van een der platte bteenen geslagen, die de twee worstelaars met zich hadden medegesleept. Ver scheidene minuten waren aldus verloopen sedert de losbar- ting van de karabijn van Fabiaan tot op het oogenblik, waarop de Canadees, zonder ander antwoord op zijn nood- geschreeuw te krijgen dan het gesuis van den wind in de dennen, dat het plat bereikte. Een hartverscheurende uitdrukking van angst verwrong de gelaatstrekken van den ouden jager. Toen zijne oogen op het nog verseh gedolven graf van don Antonio de sporen konden onderscheiden van eene hardnekkige worsteling, toen hij de verwoeste en over den grond verspreide steenen der wallen zag, uitte hij een vreeselijken kreet. Fabiaan was niet meer op de pyramide. Bois-Rosé riep zijn kind nu eens met donderende, dan weer met hartverscheurende stem, terwijl hij zijne ont stelde blikken liet dringen tot in de duisterste en afgezon- derdste schuilhoeken van het plat: dit was echter verlaten. Buk u, Bois Rosé, buk u.' riep Pepe, die op zijne beurt juist de pyramide beklommen had. De Canadees hoorde hem niet en toch had de metis recht tegenover hen op zijne beenen staande, zich eensklaps op gericht als een dier booze geesten wier stuiptrekkingen de aarde tot in hare ingewanden hadden doen beven. Maar in Gods naam, buk u toch, herhaalde Pepe, zijt gij dau uw leven moe? Zonder te twijfelen aan de tegenwoordigheid van Bloed hond, wiens karabijn tegen hem gericht was, boog Bois- Rosé zich voorover om zijn kind aan den voet der py ramide te zoeken. Het lijk des Indiaans zelfs was er niet meer. Het hoofd opheffende, bemerkte de Canadees voor de eerste maal den metis. Bloedhond! riep met eene smeekende stem de Ca nadees, ik verneder mij voor u om eene bede te doen; indien gij nog eenig gevoel van medelijden in uw hart hebt, geef mij dan het kind terug, dat gij mij ontno men hebt. Ach dat is te veel, hond van een roover en uit vaagsel der woestijn, brulde Pepe met vlamraenden blik terwijl zijne oogen vochtig werden op het gezicht van den Canadees, die de knie gebogen had voor den kaper der woestijn, dat is te veel zich te vernederen vooreen ban diet zonder geloof. Kom, Bois-Rosé, wij zullen er bet onze van hebben, al moesten honderdduizend duivels.... Bij deze woorden wierp de onstuimige jager zich door zijne gehechtheid voor Fabiaan medegesleept en vooral door zijne vurige vriendschap voor den Canadees, als een gems laugs de helling van de verhevenheid. Ah! gij begint zoo, riep de metis, en hij mikte op Bois-Roi-é, die het medelijden voor zijn zoon afsmeekte. Maar de regen bleef in zulke stroomen nedervallen, dat de haan van het geweer te vergeefs op de pan sloeg, zonder het kruit te doen ontbranden. Twee malen spron gen te vergeefs vonken uit den steen. Vertoornd door deze wreede en verraderlijke poging tegen een smeekenden en ontwapenden vijand en niets meer ho pende van diens medelijden, volgde Bois-Rosé het spoor van Pepe, zonder meer in aanmerking te nemen het getal der vijanden, dat de rotsen nog konden verbergen. De Ca nadees daalde nog den heuvel af, toen Pepe reeds, met zijn dolkmes in de hand, aan den gordel der Goudvallei omkeerde. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2