huizen in asch gelegd werd. De brandweer van Yolendam was spoe dig aan het werk; door den verren afstand konden echter de spuiten van Edam niet verschijnen vóórdat de grootste schade reeds aange bracht was. De perceelen ea inboe dels waren verzekerd op één na, waarvan de bewoners van alles ont bloot zijn. Met ingang van 15dezer wordt de commies 2e kl. bij 's rijks belastingen G. van Dorth van Lei den naar Rotterdam overgeplaatst, terwijl de verplaatsing van den com mies le kl. M. J. Scheffer van Lei den naar Rotterdam is ingetrokken. De anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Lei den is met de r. k. kiesverenigin gen in overleg getreden en evenzeer de beide kiesverenigingen in het district Katwijk, om voor het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal dezelfde candi- daten te stellen, en wel voor Lei den rnr. O. J. E. baron van Wasse- naer van Catwijck te 's-Hage en voor Katwijk den heer S. baron van Heemstra te Sassenheim. Omtrent de naaste aan leiding tot het bloedige tooneeldat dezer dagen op de Turfmarkt te 's-Hage plaats greep, is nog het volgende te vermelden De verwonde B. stond geruimen tijd in eene nauwe liefdesbetrek king tot een vrouwspersoon, van wie hij echter wist dat zij vroeger haar hart wel eens aan een ander had weggeschonken. Vandaar voort durende minnetwisten tusschen de beide mededingers, wier ontmoeting in een der jongste avonden tot de botsing leidde, welke den tegen- woordigen gunsteling der aangebe dene zijn halve gezicht kostte. De wonde in zijn gelaat vertoont eene 6iiede van 7 centimeter lengte en 21/s centimeter diepte. De heel kundigen in het ziekenhuis zijn er in geslaagd, haar op verschillende plaatsen te hechteü. Het mes of scherpe werktuig, waarmede de man is toegetakeld, is niet bij den dader gevonden, die het, naar vermoed wordt, in de vaart van de Turfmarkt heeft ge worpen. Woensdagavond half acht geraakte de bekende, dichtbevolkte buurt, de Bagijnestraat,te 's-Hage, iu rep en roer.In perc. 14 Korte Bagij nest raat, beneden voor tapperij dienende, boven door verschei dene gezinnen bewoond, was een hevige brand ontstaan, en terecht koesterde men in die nauwe steegjes met oude, bouw vallige huizen, vrees voor eeue ernstige ramp. De brand oustond op de achterkamer <ler derde verdieping waar een hoop tak- kebosseu, voor de kachel lagen en met het vuur daaruit in aanraking waren ge komen. Het vuur vond in het vermolmde hout der vloeren en dakspanten, alsmede in de bouwvallige zolderingen natuurlijk spoedig voedsel, en weldra verhief zich dan ook eene ontzachelijke vlam ten hemel, die ver in het rond kon worden waarge- genomen. Eenigen der bewoners waren afwezig. Een tweetal in de woning aanwezige vol wassenen, een man en eene vrouw, konden nog tijdig het perceel verlaten. Dank zij het moedige gedrag van zekeren Van Bommel, die het brandende huis met le vensgevaar binnensnelde, werd een knaapje gered, terwijl twee agenten nog twee kin deren uit het huis haalden, doch omtrent het lot van een driejarig meisje bestond onzekerheid. De spuiten no. 2 en no. S wareu spoe dig aanwezig en begonnen met eeneu ge- brekkigen wateraanvoer te werken. Weldra echter kwamen de spuit van het regiment grenadiers en jagers en een brand kraan- slang hen te hulp, en men slaagde er in den brand tot perceel 14 te beperken, welk perceel echter geheel uitbrandde. Politie en militairen handhaafden de orde uitstekend, en de brandweer werd daardoor in hare, door de nauwe straat toch al belemmerde beweging zeer gebaat. De wethouders, de heeren Michiels van Verduijnen en Lisman, waren op het ter rein aanwezig, alsmede de le luitenant jhr. Van der Wijck, officier voor speciale diensten, de officier van justitie, de heer Van der Kemp, de hoofdcommissaris van politie, de heer Schermbeek. De commandant van de brandweer, de heer De Wijs, liet het commando aan den opperbrandmeester, den heer Bodenz, over. Omstreeks half negen kon de brand als geëindigd worden beschouwd. Daar de brand nabij het ministerie van Oorlog was uitgebroken, was het voor dergelijke gevallen voorgeschreven brand- piket van BO man ter beschikking aan wezig. Het bij den brand vermiste 3-jarige meisje, is in den laten avond op de boven voorkamer 0 n der het ledikant geheel ver koold gevonden door een bran d w ac h t. (N. R. C.) Eenige jagers, die Maan dagmorgen van Apeldoorn uitgingen op de hertenjacht hadden het geluk iu het Vierhoutsche bosch niet min der dan negen herten te schieten. Een geacht ingezetene van Deventer, de oud-uitgever de heer A. ter Gunne, is aldaar in den ouderdom van 81 jaren overleden. Dinsdagnacht hadden te Heusden twee baldadige personen den dronkenmansmoed om achter het schilderhuis, nabij hetkruitma gazijn aldaar, post te vatten, met het voornemen om den dienstdoen- den schildwacht te overvallen. Op eenigen afstand werd echter hun boos opzet ontdekt en hun tot drie maal toe halt I werda toegeroe pen waarop de eene aanrander, vreezende dat het geweer geladeu werd, begon te huilen en beiden het op een loopen zetten, na vooraf een stok naar den schildwacht te hebben geworpen. Bij de te Aksel Dinsdag plaatsgehad hebbende loting voor de nationale militie heeft eene vermel denswaardige bizonderheid zich voorgedaan. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland was bepaald, dat de gemeenten Sas van Gend, Over slag en Philippine bij vereeniging het contingent zouden leveren, en dat alzoo de lotelingen in vereeni ging zouden loten Daar nu echter op den bepaalden tijd de vereischte overheden van de gemeenten Sas van Gend en Philip pine afwezig waren, wachtte men eenigen tijd. Eindelijk kwam een wethouder van de gemeente Sas van Gend opdagen, zoodat voor de twee eerstgenoemde gemeenten de loting zoude kunnen plaats vinden. Doch daar bepaald was dat alle 3 de gemeenten in vereeniging moes ten loten, zoo werd de loting ge schorst, vermoedelijk tot 2 Maart aanstaande. Men leest in het ,/V. D." het volgende: Het rapport over het onderzoek naar de oorzaak der botsing te Ruinerwold op 2 Jan. 11. is opgezonden aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de schuld van het ongeval in hoofdzaak is te wijten aan den machinist van den sneltrein van Meppel komende, en wel ten gevolge vau het misbruik van sterken drank. Dit werd verklaard door liet ver hoor van twee machinisten der Dreutsche Stoomboot-maatschappij, kennissen van Van der Linde den machinist van den sneltrein, die in den noodlottigen avond van 2 Jan. met hem te Meppel te zamen zijn geweest, en bij welke gelegenheid Van der Linden vier borrels gedronken en drie maatjes jenever medegenomen heeft op de machine. De beide machinisten der Drentsche Stoomboot-maatschappij werden door hem uitgenoodigd, op de machine, welke toen in de loods stond, mede te gaan tot op de plaats waar die moet wachten om vóór den trein te worden geplaatst. Van der Linde heeft toen in bijzijn van genoemde personen en van zijnen leerling jenever rondgeschonken, en is daarna onpasselijk geworden. Dat de oorzaak van het'onge val bepaald aan het gebruik van jenever is toe te schrijven, wordt versterkt door de verklaringen van twee smidsknechts uit Assen, die zich, even na dat het on geluk voorviel, op de machine hebben begeven, om te trachten den machinist te helpen, waarbij liet hun opviel, dat Van der Linde naar sterken drank rook. Terwijl dus, zooals gezegd is, de schuld aan den machinist is te wijten, worden toch ook als medeschuldigen aangemerkt de stationschef te Ruinerwold en de tele grafist te Meppel, de stationschef omdat hij zich niet voldoende overtuigd heeft, dat het licht in het afstandssignaal zijde Meppel, van waar de sneltrein moest aan komen, heldor brandde, en hij daardoor dus zeker kon zijn, dat zoo noodig aan den van daar komenden trein duidelijk het seiu tot stilstaau kon worden gegeven; de telegrafist, die in strijd met de voor schriften eerst na vertrek van den trein van Meppel aan de halte Ruinerwold veilig had gevraagd. Het veilig vragen van eenen trein moet namelijk geschieden tien minuten vóór het vertrek. Zoolang dus Meppel geen veilig vroeg, kon men te Ruinerwold aannemen, dat de trein zeer iu vertraging was, en dientengevolge niet zoo spoedig aan dat station zou zijn. Daarom werd de kruising van den trein van Koekange te Ruinerwold aangenomen, en werden zelfs reeds lastgevingen in ge reedheid gebracht, om de kruising van daar naar Meppel te verleggen. Terwijl de stationschef te Ruinerwold met dit schriftelijk werk bezig was, altijd in de veronderstelling dat de sneltrein nog niet vau Meppel was vertrokken, werd deze door Meppel afgeseind. Op het per ron komende, bemerkte hij dat de trein reeds het signaal voorbij was. De stati onschef toonde toen nog het onveiligheids- sein door te zwaaien met de handlantaarn en het herhaaldelijk op veilig en onvei lig trekken van het afstandssignaal in de richting Koekange, doch noch het een noch het ander scheen door den machinist te worden opgemerkt. De machinist Van der Linde heeft, zoo als bekend is, zijne fout met den dood geboet. De stationschef van Ruinerwold en de telegrafist van Meppel worden beiden ge straft met terugstelling tot eene betrek king van 1 ageren rang, waarin geene ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van het verkeer op hen rust, terwijl ook de leerliDg-maclhnist van den sneltrein, om dat hij sterkon drank op de machine heeft gedronken, en omdat hij er te Meppel geen kennis van gaf, dat de machinist onder den invloed van sterken drank ver keerde, eene andere betrekking zal worden aangewezen. Hierbij is aangenomen, dat die leerling reeds door zijne verwonding zwaar is gestraft. FIMCIEELE MEDEDEELINGEN. Volgens liet Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honilers zijn in de week, eindigende 14 dezerverhandeld de volgende fondsen Aand. Amst.-Deli Comp. (1879) tot 580 pet. Id. id. id. (1886) tot 600 Obl. Oost-Ja va Cultuur-Maats, tot .120 Aand. Siak Tabak-Mpij tot 101 Aand. Deli-Batuvia Mpij te Batavia (1887) tot310 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot3l/2 Obl. Des Moines Fort Dodge Spoorw. (Income) le hyp. tot54 u Aand. Vennootschap Nederland tot 85 u Volgens de //Erankf. Actionar" moet te Rome de firma Eratelli Moroei, groote ondernemers van bouwwerken, hare beta lingen gestaakt hebben met passiva van 48 millioen lire. De «Soeieta Esqui- lino" heeft eene vordering van 20 mil lioen lire. In deze sommen schijnen de hypotheek-schulden begrepen te zijn. RECHTSZAKEN. Ter terechtzitting van de rechtbank te Amsterdam van Dinsdag werd behandeld de vroeger ree-Is tweemalen uitgestelde zaak van Philip Van Coevordeu, dans meester in de Nes, aangeklaagd wegens diefstal vnn een bankbiljet van f60 in het koffiehuis van Wout, in de Spuistraat ten nadeelö van B. Gr. Kuiler, thans koffie huishouder te Benuebroek. Beklaagde hield vol hel geld met speleu te hebben afge wonnen, wat door den bestolene en zijn broeder ton sterkste werd geloochend. Na een uitvoerig onderzoek, waarbij de ge tuigen a charge lijnrecht tegenover die a décharge stonden, eischte het O. M. bekl.'s schuldigverklaring en veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Westerloo, trachtte daarentegen het bewijs te verzwakken en bekl. zelf hield zijne onschuld staande. In deze zaak zal de rechtbank a. s. Dinsdag uitspraak doen. 1511 Si N 1, A Engeland. De Daily News ver neemt uit Odessa, dat de Zuidwes telijke Spoorwegmaatschappij alle goederenwagens aan bet openbaar verkeer onttrokken beeft. Het ge- beele rollende materiaal wordt ge bouden ter beschikking van den staat, en sterke korpsen Oerai-ku- zakken marebeeren westwaarts. Volgens indirecte berichten uit Coustaulinopel, heeft de Sultan wel is waar de Anglo-Frausche conven tie betreffende het Suez-kanaal be krachtigd, maar haar zoo belang rijk gewijzigd, dat Fraukrijk's en Engelaud's aannemen van deze ge wijzigde conventie zeer twijfelacb tig is. In de kringen der Weener diplomatie acht men de conventie dood. Het gerucht, als zou Sir H. Holland aftreden als minister van Koloniën en vervangen worden door den beer Worms, is onjuist. Maar bet is waarschijnlijk dat de beer Worms benoemd zal worden tot on der-secretaris van staat bij het de partement van Koloniën. Bij de meeting in Hyde Park te Londen ter eere van de vroeger gevangene Ier.-che afge vaardigden waren 70.000 werklie den tegenwoordig, die natuurlijk alleu een dag loon moesten missen. De Daily News concludeert uit de manifestatie, dat de Crimes Act ook in Engeland ter dood is gedoemd en dat tegen een verbond van de massa in Engeland met die in Ier land geen reactie op den duur kan stand bouden. De Pall Mall constateert met ver ontwaardiging, dat de voornaamste leden der oppositie niet alleen bij de ontvangst der Ierscbe afgevaar digden niet aanwezig waren, maar dat zij bet zelfs beneden hun waar digheid achtten het feestmaal bij te wonen. Duitschland. Het bulletin in den Reichsanzeiger uit San Remo luidt van Woensdagvoormiddag als volgt De plaatselijke en algemeene toe stand van den Kroonprins is dezel- de als gisteren. De slaap werd som wijlen door hoofdpijn gestoord. De hooge lijder verliet omstreeks bet middaguur het bed en heett vaste spijs genuttigd. Men zegt dat de bekende sociaal-democratische afgevaardigde in den Duitschen Rijksdag Hasen- clever iu het krankzinnigengesticht te Dalldorf Zaterdagavond overle den en reeds in alle stilte begra ven is. Frankrijk. In een schrijven van Paul de Cassagnac aan prins Napo leon, protesteert eerstgenoemde te gen bet feit, dat diens jongste zoon, Prins Lodewijk Napoleon, als offi cier «in het Italiaanscbe leger dieet, eeu leger, dat zich openlijk tegen Frankrijk gereed maakt, dat in de soldij van Duitschland staat en dat door een onlangs openbaar ge maakt tractaat aan de Franscbe grenzen geplaats wordt, om Frank rijk te bedreigen en te overmees teren.» De heer de Cassagnac ei6cht van den prins, dat deze zijn degen el ders zal dragen. Het crediet voor de geheime fondsen op de Fransche begrooting was vroeger 2 millioen frs. De mi nister Sarrien wil bet op 1.600.000 frs. brengen, de begrootingscommia- sie op 800.000 frs. De Fransche gedelegeerde, belast met de oplossing van de in cidenten te Damascus, is te Bey routh aangekomeu. Rizabeyde Turkscbe gedelegeerdewordt daar morgen verwacht. Italië. Uit San Remo wordt van 15 Februari. (Voorm. 10 are) bericht dat de Kroonprins geen goeden nacht heeft gehad. Hij klaagde over hoofdpijn. Anders is zijn toestand teu volle bevredigend. Dr. Macken zie zai beden nog niet vertrekken, gelijk bij voornemens was geweest. Reuter seint van beden uit Rome. De Times verneemt, dat alle geruchten, door de couranten over het verdrag tusschen Duitschland en Italië medegedeeld, onjuist zijn. Het verdrag zal voorloopig niet open baar worden gemaakt. Rusland. De Czaar beeft last gegeven tot bet instellen eener commissie, die de bepalingen be treffende de huwelijken van leden der Keizerlijke familie zal herzien. Men verwacht als resultaat daarvan, dat jongere leden in bet vervolg morganatische huwelijken zullen kunnen sluiten, wanneer zij van zekere voorrechten en van een deel van bun inkomen afstand doen. Bulgarije. De correspondent van le Figarode beer Cahu, is na eerst eenige moeilijkheden te hebben on dervonden, tot vorst Ferdinand toe gelaten, en beeft met dezen een langdurig onderhoud gehad. Wegens zijn vroeger onderhoud met den Russiscben ambassadeur te Weenen, die door vorst Ferdinand wordt ge houden voor den vervaardiger van de vervalscbte brieven, bad men den correspondent eerst eene audiëntie geweigerd, doch de bezwaren wer den later uit den weg geruimd. De vorst liet zich in gunstigen zin uit over den toestand in Bul garije en betuigde zijn bizondere tevredenheid over zijne jongste reis in Oost-Rumelië, waarvan de kosten door hem op 185.000 francs geschat werden. De vorst verklaarde niet bevreesd te zijn voor eeDe crisis in Bulgarije. Hij ontweek evenwel een antwoord op de vraag van den jour nalist, wat Bulgarije zou doen, als bet in financieele moeilijkbeden zou worden gewikkeld. De vorst liet zijne verstoordheid blijken over de handelingen van den Russiscben gezant te Bucharest, den beer Hit- rowo, die steeds er op uit was re- volutionuaire bewegiugen in Bul garije te verwekken. Verder gaf bij zijn misnoegen te kennen over de houding van een gedeelte vau de Duitscbe en Fransche pers, welke hem op zulk eeue ongerechtvaar digde en buitensporige wijze aan viel. Hij stelde zijne verhouding tot de vorsten van Servië en Rumeniê als zeer gunstig voor en betitelde koning Karei en koning Milan met den naam van broeder. Op de opmerking van den corres pondent, dat inzonderheid Oosten- rijk-Hongarije ingenomen moest zijn met den tegen woordigen toestand in Bulgarije, vooral met het oog op de omstandigheid, dat ae vorst een Oostenrijksche prins was, antwoord de vorst Ferdinand, dat bij zich niet voor een Oostenrijksch prins hield. Niet alleen de vreemdelingen, die meer en meer de beroemde baden van Soden in den Taunus bezoekenmaar ook de lieden die t'huis blijven verwonderen zich over de ongelooflijke vraag naar bet on vergelijkelijke buismiddel, de mineraal- pastillen van Soden, iu alle landen van de wereld te vinden, zoodat de fabriek dezer pastillen zich voortdurend beeft moe ten vergrooten. De hoedanigheid en ter- zelfdertijd de goedkoopte moeten de gren zen overschrijden. Alle apothekers verkoopen deze pastillen, die zoo aanbevelenswaar dig zijn voor de catarrhal© aandoeningen der ademhaling, zoowel als in de verte ring. Men verkoopt ze tegen GO cents de doos. In 2 maanden heeft de verkoop in Duitschland 200.000 doozeu bereikt. GEMEMS) MEL US. De k o n i n gi n v a n B e 1 gië zag dezer dagen een man, die een hond, gespannen voor een zwaren wagen, onbarmhartig sloeg. Zijliet haar rijtuig stilhouden en proces verbaal maken tegen den eigenaar van den hondenwagen. Vooreen paar dagen is in de Youne de afgesneden arm gevonden van een man, die aan eenige litteekens berkend ais die van zekeren Véiard, een horloge maker, 51 jaar oud en alleen wo nende. Later beeft men nog andere ledematen gevonden. Dit geval heeft zeer veel senratie gemaakt, zooals te deuken is. Ondanks alle naspo- riugen der politie beeft men den moordenaar of moordenaars nog niet kunnen ontdekken.Avonds vóórdat Vétard vermist werd, heeft men hein met eene vrouw zien uit gaan. Door een ontploffing in een kruitfabriek te Wapwallopen (Pennsylvauië) zijn 4 personen ge dood, 40 gewond. 20 ton kruit vlo gen iu de lucht. In de stad en om- strekeu werd door den schok groote schade veroorzaakt. Tot op 20 mijl van Wapwallopen werd de schok gevoeld. Goedkoops br andsto f! Om op een voordeelige maniergoe- de brandstof voor kachel of baard te krijgen moet men het gruis,dat door den rooster valt, in een bak die niet roesten kan met een weinig verecbe, fijne steenkolen mengen, terwijl men het mengsel flink nat maakt. Van het gruis, dat door de rooster gevallen is, neemt men drie scheppen tegen ongeveer slechts een van de versche steenkolen. Wat men zoo verkrijgt is eene uitmuntende brandstof, die den haard langen tijd aanhoudt, zonder dat meu er naa- behoeft te zien. VAX1IA. Barbier. Mijnheer, houd u mond Klant (opspringend). Onbe schaamde durf je dat tegen mij zeggen Barbier. Hond uw mond een wei nig meer rechts. Wanneer men slechts gelukkig wilde zijn, zou dat wel gaan; maar men wil gelukkiger zijn dan ande ren, en dit is zoo moeilijk, omdat wij auderen altijd gelukkiger ach ten dau wij zeiven zijn. Ik begrijp niet wat m'n kachel vandaag mankeert; ze rookt als 'k weet niet wat, ik heb er al van alles aan geprobeerd, maar 't een helpt net zoo min als 't ander." Beste vriend, geeft 'r 'n paar van je sigaren, dan rookt ze stellig nooit weer 1" In een der bladen leest men de volgende advertentie «Eene weduwe, die al de kleeren van haren overleden man nog heeft, is genegen met een passend heer in het huwelijk te treden». AANBESTEDINGEN. VGra v en h ag e, 16 Februari. Aan liet departement ran Justitie werd gisteren aanbesteed 1. De levering van houtwaren, verfwa ren, glas en kwasten aan de rijkswerkin richting te Veenhuizeo, in 4 perceelen. Minste inschrijvers: voor perc. 1 B. Loos Zn., te Blokzijl, voor 11694; perc. 2 Timmer, te Meppel, voorf 3958; perc.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3