NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 23 Februari 1888. No. 142o. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en eourantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. S I A DSM E 11 S. Haarlem, 22 Februari. Door B. en W. zijn benoemd met ingaDg van 1 Maart e. k. tot onder opzichters bij de stedelijke lijkbe zorgers van de protestantsche afdee- ling W. Wijkhuizen en F. Roelofs en bij de r. k. afdeeliüg G. L. Zandvoort. Het getal kiezers voor de Provin ciale Staten behoorende tot het hoofdkiesdistrict Haarlem bedraagt 5763. Het diner, door jhr. Scborer, Com missaris des Koniugs in Noord-Hol land, ter gelegenheid van 's Konings verjaardag gegeven, heeft op luis terrijke wijze plaats gehad. In de ruime, schitterend verlichte zalen van de vorstelijke woning aan de Nieuwe Gracht, bewogen zich tal van aanzienlijke gasten. Het diner bestond uit 28 couverts. Onder de aanxittenden werden opgemerkt leden van Gedeputeerde Staten met den griffier, de burgemeesters van Am sterdam en Haarlem, de garuizoeus- kommandant en andere militaire, Durgerlijke en rechterlijke autori teiten, prof. Gunning, rector van de Universiteit van Amsterdamhet kamerlid Lieftinck, enz. Het 4e Back-concert bad Dinsdagavond de groote zaal der sociëteit //Vereeni ging" plaats. Als solisten traden op mej. Emilie Herzog uit Müucben, en de beeren Franz Ondriceck (viool) uit Praag en lulius Röntgen (piano) uit Amsterdam. Eerstgenoemde was voor het Haarlemseb publiek eene vreemde, maar wij meenen jeeu gewaagde veronderstelling te uiten iranneer wij zeggen, dat zij thans eene joede bekende is geworden. Zij heeft een :eer sympathiek geluid, dat vooral in het looge register klankvol en zuiver is. In ie composities, welke zij gekozen had, ipeelde Mozart een groote rol: zij zong liet minder dan drie zijner compositiën il. de «Garten-Aria" van Susaune uit ..Figaro's Hochzeit", met voorafgaand recitatief, //Wiegenlied" en het bekende 'raaie lied //Das Veilchen". Inden aanvang ran dit laatste merkten wij een kleine onzuiverheid op. Overigens is mej. Herzog ontegenzeg lijk eene zangeres van veel talent, wier item zich vooral uitmuntend leent voor eenvoudige, bevallige composities, die nj zeer terecht gekozeu had. Behalve de reeds genoemde liedereu, zong zij nog Schumann's «Wildmung", //Die Rose" van Spohr, hetwelk als compositie wat onbe duidend is, //Die Sterne" van Schubert en //6s weiss und rath es doch keiner" van Mendelssohn. De violist van dezen avond is reeds vroeger in onze stad opgetreden. Zijn tweede komst is het beste bewijs, dat wij in hem een hoog-staand musicus te begroeten hebben. Ondriceck heeft een vasten, broe den streek, en zeer veel techniek, terwijl zijn spel aantrekt door gloed en bezieling. Voor de techniek wijzen wij slechts op de uitvoering van Beethoven's //Sonate" voor viool en piano (Röntgen) op het //Rondo" van Laub en op //Moto Perpetuo" van F. Ries, terwijl Schumann's //Abendlied" en de //Romance van Tschaikowsky" ge tuigenis aflegden, dat deze Hongaarsche artist kleur en warmte en gevoel weet te leggen in zijn voordracht. Rest ons Röntgen. Men zegt wel eens, dat een solo-piano een ondankbare voor dracht is voor een groot publiek, 't Is mogelijk, maar dan zal dat ook zeker grootendeels aan den pianist moeten wor den geweten. Wij gelooven althans niet, dat men een oogenblik zijn aandacht kon afwenden van Röutgen's spel. De keurig fijne nuanceering, de levendige, frissche voordracht van dezen virtuoos boeien zoo danig, dat men even oplettend nnnr den laatsten als naar den eersten noot luistert. Het komt ons voor, dat hij vooral in de z/Variationen und Finale über Ungarische Czardas" door hem zelf bewerkt, zijn meesterschap aan den dag legde. In de eerste afdeeling deed hij ons hooreu z/Praeludium" van Grieg, //Intermezzo" van Amanda Röntgen en wRhapsodie Op. 79 No. 2" van Brahms. Het was zeer hinderlijk, dat tijdens de uitvoering van eerstgemeld nummer een der bedienden de geheele zaal doorkraakte; als 's maus boodschap uiet kon wachten, had men beter gedaan er een ander met minder pretentieuse sandalen op af te zenden. Het publiek, hoewel talrijk, was niet zoo groot als de vorige maal, het gure weer was daar zeker voor een deel de schuld van. De vereeniging tegen het mis handelen van dieren, voor Haarlem en Omstreken, hield Dinsdagavond in het Nutsgebouw hare jaarlijk- sche algemeene vergaderiüg. Na afloop daarvan werd eene open bare volksvergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. Ursinus Pruim, die tot onderwerp zijner voordracht had gekozen «de visschen». Na eene uitvoerige be schrijving van den kunstigen lichaamsbouw van de «vleugelvoe- tigen», eene vischsoort, welke in de poolzeeën wordt aangetroffen, zette spreker voor zijn gehoor de levens wijze nestbouw enz. uiteen van eenige vischsoorten, zooals den ste kelbaars, de forel en eenige andere, eindigende met er op te wijzen, dat de merkwaardige gewoonten en le venswijze dezer schepselen hun recht gaven op bewondering en bescher ming en het misdadig was hen noo- deloos te kwellen. Tot slot gaf sp-eker het luimige gedicht over den «visch» uit de «Na tuurlijke historie» van den School meester. Een luid applaus der toe hoorders, die, waarschijnlijk tenge volge van het gure weer, in kleinen getale waren opgekomen, bewees hoezeer spreker hen had weten te boeien. In het volgende nummer deelen wij het verslag der vereeniging over het afgeloopen jaar mede. Gisterenavond is door de politie alhier de hand gelegd op een 19-ja- rige zakkenrolster, die bij eene open bare vergadering van het Heilsleger in «Felix Favore» aan eene vrouw eene zilveren knip met geld had ontstolen, die zij dadelijk in de bank van leening heeft gebracht, maar in beslag is genomen. Zij heeft reeds vroeger voor gelijk misdrijf gevan genisstraf ondergaan. De afdeeling «Hillegom» der Al gemeene Vereen, voor Bloembollen cultuur zal Vrijdag a. s. in het hotel «Koning» te Hillegom, eene bui tengewone vergadering met dames houden. Als spreker treedt op de heer H. W. Kouwenhovenvan O verveendie door zijn hoogst boeiende voordracht ook in de Maan dag gehouden vergadering van de aldaar gevestigde afdeeling zooveel bijval verwierf. HH. leden van andere afdeelin- gen hebben vrijen toegang op ver toon van hun diploma. Moge de opkomst talrijk zijn! Door de r. k. centrale kiesveree- niging is voor het district Haarlem mermeer candidaat gesteld de heer mr. F. Reekers. De uitslag van de dezer dagen door het gemeentebestuur van Haar lemmermeer gehouden aanbesteding was, dat voor het onderhoudswerk aan de scholen en onderwijzerswo ningen in die gemeente was inge schreven voor perceel 1, school en woning nos. 1, 2 en 10, door P. van Daalen, voor f573,30; H. Bakker, voor 1619,50J. Mantel, voor f 660; M. den Ouden, voor f 680,50G. de Vries, voor f685; J. den Ouden, voor f 690; H. Wessels, voor f 694; J. A. Hoenderdos, voor f696; voor perceel 2, school en woning nos. 3, 8 en 9, door H. Bakker, voor f 581,50; J. Bruijn Jr., voor f 608; W. Brand voor f615; J. A. Hoenderdos, voor f 630; P. van Daa.'en, voor f 631,74 en G. de Vries, voor f 646; voor perceel 3, school en woning nos. 4, 5 en 7, door H. Bakker, voor f 616,25; J. A. Hoenderdos voor f 684; P. van Daalen, v or f709,08; G. de Vries, voor f727; H. Wessels, voor f751; M. den Ouden, voor f 765,90; J. den Ouden, voor f776; P. en B. Klaas- sen voor f 790voor perceel 4, school en woning, nos. 6 en 11, door J. Hulsbos Lzn., voor f285; M. den Ouden, voor f 295; H. Bakker, voor f301; P. van Daalen, voor f325.18 en J. A. Hoenderdos, voor f340. Voor het 5e perceel, riggelzand bij de scholeD, was ingeschreven door W. de Boo, G. den Breejen en P. van Daalen, respectievelijk voor 1165, f168 en f294,32. Voor het onderhoudswerk van het Raadhuis, de begraafplaatsen en brandspuithuizen, was ^oor perceel 1, Raadhuis, ingeschreven door H. Wessels, voor f376; J. A. Hoender dos f 424; G. de Vries f 425; H. Bak ker f438,50 en P. en B. Klaassen, voor f439; voor het 2e perceel, be graafplaatsen, door H. Bakker, J. A. Hoenderdos en G. de Vries, ach tereenvolgens voor f 79, f 83 en f 85. terwijl voor perceel 3, zes brand spuithuizen, was ingeschreven door H. Bakker, voor f 65,70; G. de Vries, voor f72,50 en J. A. Hoenderdos, voor f83. Alle inschrijvers zijn ingezetenen van Haarlemmermeer en hun, die het laagste hebben ingeschreven, is het werk gegund. LETTEREN EN KUNST. Door den heer E. N. Smit Ez., uitgever te Koog a/d Zaan, zal een nieuw tijdschrift worden uitgegeven genaamd //Orpheus", muziekblad voor de Nederlanden, en waar mede hij in eene nog bestaande leemte op dit gebied wil voorzien. Het doel van het blad is, de liefde voor de toonkunst aan te wakkeren, hare kennis te kweeken en hare beoefening te bevorderen. Het veld ter bearbeiding zal zich dus ver uitstrek ken. Zullen Nederlandsche compositiën en meesters er uitvoerig in worden vermeld om hen in hun eigen land te doen kennen en waardeeren, ook zal het buitenland er een ruime plaats in vinden. Tal van be kwame correspondenten en vakmannen hebben hunne medewerking reeds toege zegd. Het blad zal tweemaal per maand, ter grootte van minstens een v«l druks in 4o, verschijnen. Het zal bevattenHoofdartikelen over aestetica, muziekgeschiedenis, muzikale toe standen, het leven en kunstkarakter van musici, technische onderwerpen en onder werpen van practisch muzikalen aard, be nevens kritisch-historische en kritische artikelen over muzikale werken. Voorts bevat het een //Brievenbus" en neemt het ingezonden stukken op, die be trekking hebben op de muziek. Men abonneert zich voor minstens één jaar. De abonnementsprijs is franco voor Nederland f 3,25 voor België en de overige landen van het postverbond f8.60 of 7,2B francs. De prijs der advertentiën is van 15 regels 75 cents, voor eiken regel meer 15 cents. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men te zenden aan het voorloopig bureau, Singel 101 te Amsterdam; die voor de administratie bestemd, (zooals abonne menten en advertentiën) aan den uitgever. Inhoud Holla ndsche Lelie// No. 34Standvastigheid. Sliep uit! Mode en Modetaal. Brieven van Maxime. Vervolg Roman. Corres pondentie. LEQER EN VLOOT. De schietoefeningen met vischtorpedo's uitgaande van het departement van Marine en te houden ia zijkanaal F nabij Hout rijk en Polanen, zullen eerstdaags aan vangen. Ill N N EIV L A N I). De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 24 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 24 dezer, in stede van te 11 uren, te 10Vs uur plaats hebben. (St.-Ct.) FHUILLBTO KT. 1631 LIX» HOOFDSTUK. HET WITTE ROS DER PRAIRIËN. Tot groote voldoening van den nieuweling, hield de nieuwsgierigheid de jagers, die gereed waren tot vertrek, tegen en hij hoopte dat Encinas in afwachting van de aankomst der reizigers nog wel de eene of andere Indi- anengeechiedenis uit zijn veelbewogen leven zoude raede- deelen. Ongelukkigerwijze, hetzij het geheugen van den bison- jager uitgeput was, hetzij hij over het verledene niet meer wilde Bpreken, sloot Encinas ten gevolge van de vermoei nissen van den vorigen nacht spoedig de oogen en viel in een diepen slaap. Terwijl Encinas tot groot misnoegen van onzen nieuwe ling sliep, hadden de bedienden van don Augnstin de veld tenten opgezet onder de hoornen op de somberste plaats van het woud, om de paarden zoo min mogelijk te ver schrikken; en nauwelijks was deze bezigheid verricht, of een der bedienden van het gevolg van den haciendero kwam in galop de aankomst zijns meesters aankondigen. Ondanks zijne vermoeidheid haastte zich de senator om af te stijgen, ten einde dona Rosario de hand te reiken, die, half droevig, half glimlachend, zich van het paard liet glijden in de armen van Tragaduros, en licht op den grond sprong. Op de arm van den senator leunende, wendde zij hare schreden naar de voor haar opgezette zijden tent, terwijl de haciendero de inmiddels toegesnelde vaqueros ondervroeg. Met kennersoog onderzocht hij de omhemiDg van palen en de ligging van het meer; daarLa trad hij, voldaan over de verkregen antwoorden, op zijn beurt iu zijue teut om er siesta te houden. Terwijl dona Rosario de ruimte aflegde, die haar van hare tent scheidde, kon zij niet nalaten een blur van ver wondering en bijna van schrik te werpen op de zonder linge kleeding en de wilde houding der bisoDjagers; maar de dochter der woestijn was te goed met derzelver zeden en verschillende gasten bekend om niet aanstonds het be roep van Enemas en zijne ruwe gezellen te herkennen; glimlachende over hare tijdelijke vrees, lichtte zij bevallig den voorhang barer tent op en verdween als eene syl- phide, die iu lichte vlucht door een wolk opgenomen en omhuld wordt. Het was ongeveer vijf uur in den namiddag, toen de reizigers uit de tent traden, waarin zij hunne siesta had den gehouden. Welnu, wat is dat nu, Oso? zeide Encinas tot zijn doghond die op nieuw huilde; is de een of andere Indiaan in den omtrek? IndianeDl riep Rosarita met schrik; zijn er dan van deze kaDten gekomen? Neen, signora, zeide Encinas, er is niet het minste spoor van in den omtrek, of zij moesten als eekhoorntjes of wilde katten van den eenen top van een boom tot den anderen zijn gesprongen. Terwijl EncinaG zijn paard optoomde en zich, na den nieuweling die daarop trotsch was de hand gereikt te hebben, gereed maakte om zooals zijne drie makkers in den zadel te springen, fluisterde Rosarita haar vader iets in het oor. Don Augustin trok in het eerst de schouders op; daarna wierp hij een teeóeren blik op het gelaat zijner dochter; hij glimlachte en scheen toe te geven. Zeg mij, mijn vriend, zeide hij op luiden toon, zich tot Encinas wendende als zijnde deze de aanzienlijkste van het viertal bisoDjagers, gij hebt, naar ik veronderstel, wel eens de eene of andere ontmoeting met de wilde In dianen gehad en zijt ongetwijfeld op de hoogte van hunne listen Er zijn eerst vijf dagen verloopen, antwoordde En cinas, dat ik in doodelijken strijd geweest hen met die onverzoenlijke vijanden der blanken. Gij hoort het, vader, riep Rosarita. En waar was dat? vro^g don Antonio. Nabij het grensstadje Tubac. Op nauwelijks twintig mijlen van hier, hernam het verschrikte jonge meisje.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1