NIEUWS EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 24 Februari 1888. No. 1424. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEITTIEN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. S I A 1) S N I E I W S. Haarlem, 23 Februari. Woensdagavond vergaderde de vereeni- ging /7Volksbelang" in het lokaal //Weten en Werken". Punten van behandeling waren 1. Verkiezing van een candidaat voor de Prov. Staten. Verkiezing van een candidaat voor de Tweede Kamer v. d.' Staten-Generaal. 3. Verk. van een Bestuurslid. 4. Noemen van caudidaten voor den Gemeenteraad. Het aantal tegenwoordig zijnde leden werd tijdens de vergadering 127, volgens het reglement was de vergadering der halve bevoegd besluiten te nemen daar het aantul leden nu totaal 205 bedraagt. De heer dr. II. A. J. Valkema Blouw beval den heer J. H. Krelage alhier als lid v. Prov. Staten aan, de heer W. Meyer vestigde de aandacht op den heer H. F. Bultman. Bij stemming bleek dat de heer Krelage had verworven 71, de heer Bult man 22, de heer de Clercq v. Weel 4, de Haan Hugeuholtz 3, Rethaan Macaré 1, blanco 3, zoodat de heer J. H. Krelage de candidaat voor Prov. Staten v. //Volks belang" is. De voorzitter deelde thans mede, dat door den heer Zocher alhier eeue volks gaarkeuken zal worden opgericht en dat leze heer verzoekt om den zedelijken Bteun van alle corporatiën. De voorzitter stelt voor, dien zedelijken steun te betoo- nen en dien later door financieelen te doen lgen; wordt bij acclamatie goedgevonden. Nog wekt de voorzitter op tot het bij wonen eener voordracht van den heer £och, bovenzaal Nutsgebouw, over het misbruik van sterkeu drank. Thans kwam aan de orde punt 2, stel len van een candidaat voor de Tweede Earner. Door den heer Roelof Luyten werd tot ïandidaat voorgesteld de heer mr. J. A. Levy, die zich bereid had verklaard eene uandidatuur tegenover den heer Farncombe Sanders te aanvaarden. Door 4eu beer L. Bn den heer J. G. Tuytel werd deze can didaat met warmte aanbevolen en de heer 3anders aangevallen, welk laatste even eens deden de heeren W. Meyer, W. Goaler en C. de Jong. Door de heeren mr. A. Waller, mr. R. H. J. Gallaudat Huet en dr. H. D. Tjeenk Willink werd de ïandidatuur van den heer Sanders met aiet minder vuur verdedigd. De heer W Meyer stelde nog als candidaat voor mr. J. Kappeyne van de Coppello. Driemaal werd gestemd. De eerste maal verkregen Lévy 68 stemmen Sanders 44 Kappeyne 10 zoodat niemand het vereischte aantal der stemmen op zich had vereenigd. Bij eene 2e stemming verkreeg de heer Lévy 82, de heer Sanders 43 stemmen. Ten slotte werd over den heer mr. J. A. Lévy gestemd met voor en tegen, waarbij deze 89 stemmen verkreeg, zoodat mr. J. A. Lévy de candidaat der vereeniging //Volksbelang" is geworden. Als caudidaten voor den Gemeenteraad (vacature C. F. Smits) werden voorgesteld J. Sabelis door dr. H. A. J. Valkema Blouw. J. J. v. Brederode door J. A. Gerber. A. Schagen door Roelof Luyten. Besloten werd, wegens het gevorderde uur, punt 3 en 4 tot de volgende zitting uit te stellen. Hierop werd de vergadering gesloten. Aau bet verslag der vereeuigiüg tegen bet mishandelen van dieren, voor Haarlem en omstreken, over 1887, ontleenen wij het volgende: De toestand kan over 't algemeen gunstig genoemd worden. Van het aantal leden, dat in het begin van 't vorige jaar 108 bedroeg, is er éón overleden, hebben er twee bedankt en twee de stad verlaten, daarentegen zijn er vijf nieuwe leden toegetreden, zoodat het getal het zelfde is gebleven. De fiuatcieele toes'aiid kan even eens gunstig genoemd worden: de ontvangsten bedroegen met het saldo van het jaar 1887 f505,301, de uit gaven f 119,45, zoodat er een batig saldo overblijft van f 385,85'. De heer van der Wal heeft als bestuurslid bedankt en is als zoo danig vervangen door den heer A. van der Voort. De heer Zeeman heeft wegens zijne wankelende ge zondheid bedankt als secretaris en in zijn plaats is verkozen de heer N. J. Tolk. Er zijn drie premiën,elk van f 2,50, uitgereikt aan politie-agenteD, we gens het opmaken van proces-ver baal tegen het mishandelen van een dier, gevolgd door verooi deeling. Het bestuur bestaat thans uit de heeren H. Remmers, pres., N. J. Tolk, secr., A. Merens J.Cz., penningm., J. H. SlaDgen, J. Ursinus Pruim, A. van der Voort Az. Arrondissements-BSechtfoank TE HAARLEM zitting van 16 Februari 1888. De rechtbank doet uitspraak in de zaak van R. beschuldigd vau boouen enz. te hebben ontstolen aan den heer J. D. Kuhn, en in die van de wed. van R. te Edam, beschuldigd van opzettelijke brand stichting. Eerstgenoemde wordt veroordeeld tot 9 maanden gev. en de kosten, de tweede tot 1 jaar gev. en de kosten. A. L., huisvrouw van M., Haarlem, 53 jaar, beschuldigd van H. C. Oliedam oud 11 jaar den 22en Jan. op het hoofd te hebben geslagen en bij de haren getrokken. Get. H. C. Oliedam deelt mede, dat zij ongenoegen had met een dochtertje van bekl. over een springtouw eu dat bekl. haar toen op bovenvermelde wijze heeft mishandeld. Get. Dieutje Wiegman en Boeree beves tigen deze getuigenis. Bekl. beweert, eerst door het meisje te zijn uitgescholden. De subs. off. v. just, requireert veroor- deeliug tot 3 dagen gevangeuisstiaf en in de kosten. Uitspraak over 8 dagen. S. te Jisp beschuldigd van bedelarij, dronkenschap op den openbaren weg en verzet tegen de politie. Beklaagde is niet verschenen. Get. Rientsma en du Pain, politie-agen- ten te Jisp, verklaren bekl. te hebben aangetroffen in toestand van dronkenschap. Toen zij hem in bewariug wilden nemen, verzette hij zich en beet o. a. du Pain in den duim. De getuigen vrouw du Pain en hare dochter M. ilu Pain, alsmede get. Jannetje de Vries verklaren, dat bekl. zich te haren huize heeft vervoegd om te bedelen. De subs. off. v. just, requireert veroor deeling tot: 14 dageu gev. voor éle weerspannigheid. 2 maal hecht, van 7 d. voor de bedelarij, f 5 b. subs. 8 d. hecht, voor dedronkensclï. Uitspraak over 8 dagen. K. D.Purmeread, beschuldigd van een kippenkorf te hebben verkocht, die hem niet toekwam en die behoorde aan Eeltjes. Get. Eeltjes heeft aan de Goede een varken en een kippenkorfje medegegeven maar deze wist zich later niets meer van het korfje te herinneren. Toen heeft get. Ver beek ontmoet, die het korfje had gekocht, zooals hij zeide, *an bekl. 1). Bekl. zegt, dat de Goede hem het korlje heeft gegeven met last het te verkoopen. Dit geeft de Goede toe, deze zegt niet te hebben geweten aan wieu het korfje toe behoorde. Get. J. de Groot en A. Kok zeggen eveneens, dat get. de Gorde het korfje aan bekl. heeft gegeven, met last het te ver- koepeu. Hetzelfde heeft get. Verbeek op gemerkt, die het korfje voor een kwartje heeft gekocht. Daar het wettig bewijs niet is geleverd, requireert de subs. off. v. just, vrijspraak. C. J. S. ter Aa, G. T.; J. S. en R. J. P. te Nieuvver-Amstel beschuldigd van op den middag van den Ion Jan. bij den landbouwer Jau Koekenbier te Aalsmeer de deur te hebben ingetrapt, daarop te zijn binnengekomen en de vrouw van Koekenbier te hebben mishandeld. Get. vrouw K. deelt mede, dat zij de deur had gegrendeld en de bekl. niet wilde binnenlaten, omdat zij dronken waren. S. S., (die hier niet tegenwoordig is) heeft het paneel der deur ingetrapt, waarna R. J. P. naar binnen is gekropen en de knippen heeft afgeschoven en hen binnen gelaten heeft. Toen heeft get. van S. S. een trap tegen den buik en een vuistslag op den mond gekregen. Bekl. J. S. was niet binnengekomen, deze is onschuldig en stond op de werf, zonder kwaad te doen. Get. J. Koekenbier, landbouwer en Ma- rijtje Zuidervaart, dienstbode bij K. beves tigen deze getuigenis. Bekl. P. ontkent, hij weet nergens van. De subs. off. v. just, requireert veroor deeling voor C. J. S., G. T. en R. J. P. ieder 14 dagen gev. en in de kosten, voor J. S. vrijspraak. Uitspraak over 8 dagen. A. J. V., Beverwijk,beschuldigd van op het land van de Ruiter tamme konijnen te hebben gestolen en die ten eigen bate verkocht. Get. K. van Wingerden, veldwachter, had al dadelijk toen de R. van den dief stal aangifte deed, vermoedens op bekl. Deze erkende de konijnen te hebben ver kocht aan den poelier B. Droste, die hem ook als de verkooper herkent. Get. B. Droste, poelier, zegt dat bekl. ze hem te koop heeft aangeboden met de woorden: we hebben er zes gehad en vier opgegeten, deze twee zullen we maar ver koopen. Bekl. doet een geheel verhaal, bestemd om de schuld van zich af te werpen op zijn baas Steenbakker, die volgens hem de konijnen uit een strik op het land van de R. had gehaald en hem, bekl., toen overgehaald had, ze te verkoopen. Bekl. erkent echter, zeer goed te hebben gezien, dat het tamme konijnen waren. De subs. off. van just, requireert ver oordeeling tot 4 maanden gev. eu in de kosten. D. boerenknecht, beschwldigd van bet beursje van Neeltje de Ridder, dienstbode, dat iu een kastje lag, te hebben gestolen. Get. Ros, rijksveldwachter, vond het beursje iu deu tuin, en sprak er bekl. over aan, die bekende. Get. N. de Ridder zegt dat het kastje niet gesloten was, en alleen van buiten van een paar kuipjes voorzien. Beklaagde bekent zijn misdrijf. De subs. off. van just, requireert ver oordeeling tot 3 maanden gev. Uitspraak over 8 dagen. MeD schrijft ons uit Houtrijk en Polanen De opnieuw ingevallen vorst heeft de weinige werkzaamheden in deze omstreken weder geheel doen stil staan in menig arbeideregezin heerscht dan ook groote armoede. Prijzenswaardig is daarom het denk beeld van de directiën der rederij kerskamer, muziek- en zangveree- nigiDgen alhier, om ten bate der al- yemeene armen eene gecombineerde uitvoering te geven. Wij twijfelen er niet aan, of door milde gaven zullen de ingezetenen toonen, dat zij deze pogingen op prijs stellen. De heer Goeman Borgesius zal op twee plaatsen in het kiesdistrict Haarlemmermeer als spreker optre den, nl. te Hillegom den 27sten en te Aalsmeer den 28sten Februari. Ingevolge de daartoe gedane uit- noodiging zal de candidaat van de ant.-revolutionairen te Haarlemmer meer, Baron v. d. Borch v. Verwolde, op Donderdag 23 Febr. 1888, in het koffiehuis «deNederlanden» te Hoofd dorp voor zijne kiezers optreden. Dijkgraaf en heemraden van Haarlemmeerpolder zullen op Vrij dag 9, 13 en 16 Maart a. s., in het openbaar verpachten, het grasgewas voor 1888, van de ringdijken, pol derkaden en bermen in Haarlem- LEGER EN VLOOT. De officieren, die van verschillende garnizoenen bij de Normaal-Schietschool gedetacheerd zijn, om onderwijs iu de behandeling der nieuwe geweren te ont vangen, zijn aan den waarnemend goever- neur der residentie voorgesteld. Heden voormiddag is op de vlakte van Waalsdorp de practische oefening in het schieteu met de geweren, die volgens Vitali en Mannlicher veranderd zijn, be gonnen. Door den le luit. L. J. H. Hab- bema, van het 5e bataljon 8e regiment infanterie te Arnhem, is eene duikbedding voor geschut uitgevonden, die het voort aan onnoodig moet maken de vuurmon den op de forten in afzonderlijke remises te plaatsen. Het getal der vrijwilligers tot oefe ning in den wapenhandel is te Leiden reeds tot 100 geklommen. iFiEa-uaiXjXjSTo jxr. 164A LIX« HOOFDSTUK. HET WITTE ROS DER PRAIRIËN. Alleen eenig gehinnik, dat weerklonk als de toon van trompetten, trof de ooren van de in hinderlaag liggende jagers. Weldra evenwel kraakte het struikgewas opnieuw en een half dozijn paarden, stoutmoediger dan de anderen, ver toonden aau den zoom van de open plek hun opgeheven kop, hunne roode geopende neusgaten en hunne schitte rende oogen. Hunne manen golfden een oagenblik onder hunne onstuimige bewegingen, daarna wierpen zich in een oogwenk vijf hunner achterwaarts en verdwenen als een pijl uit den hoog in het diepst der bosschen. LXe HOOFDSTUK. DK VERZEKERAAR EN DE VERZEKERDE. Toen het eerste oogeDblik voorbij was, deed don Augua tin aan elk der vier afdeelingen, die iu de vlakte eu het bosch kruisten, het bevel brengen van gedurende den nacht den cirkel te vernauwen, dien zij rondom de drinkplaats vormden. Men twijfelde thans niet langer aan de tegen woordigheid van een troep paarden in de nabijheid en het was den volgenden dag op hetzelfde uur dat men zich er van moest meester maken. Toen de boden vertrokken waren om het ontvangen hevel uit te voeren, hielden diegenen der bedienden van don Augustin die bij hem gebleven waren, zich bezig met het noodige hout te hakken om de vuren te ontsteken, die moesten dienen tot bereiding van deu avondmaaltijd en tot verlichting van de legerplaats gedurende den nacht. De bisonjagers hielpen hierbij de vaqueros met ui'zoti- dering van Eucinas, met wien dona Rosario zich een oogen- blik wenschte te onderhouden, terwijl baar vader eu de senator ter zijde wandelden en zonder twijfel over hunne toekomstige plannen spraken. Aan den oever van het meer gezeteD, ontbladerde het jonge meisje achteloos de bloemen, die de senator voor tmar geplukt had. Een frisch windje rimpelde de stilte o] vlakte des waters, waarop zij nadenkende blikken w er Terwijl zij naar de verbalen van den bisoujager lui terde, peinsde zij over de gevaren, die de eenzame rei in de woestijn omringen. Zij dacht niet aan zich zelve; u! hare gedachten wareD op den jongeling gericht, dia ,.ich zoo plotseling 's nachts verwijderd had en van wien zij sedert veertien dagen niet meer had hooren spreken. Op eenige door haar ingewonnen inlichtingen, had zij voor antwoord gekregen, dat men noch op den weg van Guaymas, noch op dien naar Arispo den pleegzoon van Areliauos ontmoet had. Een vaquero had zijne verlaten hut gezien en niets duidde zijn terugkeer aan naar de plaatsen waar zijue kindsheid verloopen was. Hij had zich dus alleen naar Tubac kunnen begeven en het was juist nabij Tubac dat de gevaren begonnen waarover zij zich zoo ontstelde. Enemas kwam van het grensstadje en het jonge meisje hoopte dat hij haar eenige inlichtingen zou kunnen geven over hem met wien haar geest zich voortdurend had bezig gehouden. Zooals ik de eer had u te zeggen, signora, zeide Eucinas, die de verstrooidheid van Rosarita opmerkte, was het grensstadje op het oogenblik waarop ik er mij bevond, eenzaam als naar gewoonte, en met uitzondering der goudzoekers, wier tegenwoordigheid er een oogenblik wat leveu had gebracht, herinnerde men zich niet de aan komst vau eeu enkelen reiziger sedert eene groote maand. Was het op geriugen afstand van het grensstadje, dat gij door d: Indianen aangevallen werdt? Op nauwelijks drie mijlen, toen een dappere en schoone jo geling aankwam.... Rs-ariia rilde onwillekeurig. Ach, ja, zeide zij treurig, hare vergissing inziende, iet is waar, die jonge Comanche die u ontzette. Zo: der het te willen had het jonge meisje een oogen blik deu dapperen, schooneu en jongen man waarvan En-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1