ONDERWIJS. Te Amsterdam werden benoemd tot 8e onderwijzeres aan een der openbare lagere sobolen mej. B. van Mesdag te Alkmaar, verder tot 3e onderwijzeres E. J. H. Dull te Middelburg, T. Bouwer te Venhuizen, C. van der Poel te Vier-Polders, D. M. van Leeuwen te Schiedam, P. Bruyn te Hilversum, G. de Boer te Haarlemmer meer, en tot eersten onderw. R. P. Kui pers te Groningen. VISSCHERIJ. IJ muiden, 21 Febr. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 5 loggers, met besomming van f 80 tot f 200, en 10 bomschuiten met besomming van f B0 tot f *0. Van de beugvisscherij kwamen binnen 6 Holl. sloepeu, met besomming van f 400 tot f 1200. Prijzentarbot f 14, gesorteerde tongen 50 a 70 c. per stuk, schol f B.50 af 10 per 50 kilo, levende kabeljauw f 1.85, doode dito f 1.15 a f 1.40, levende leng f 4.50, doode dito f 3 a f 3.50, ijlbot f 20 a f30, alles per stuk. Schelvisch sloepen per groot hon derd f 35.50 a f 39. Nieuwediep, 22 Februari. Trek kersbooten brachten heden 9 tal haring aan; die tegen f 18 a 13 per tal werd afgeslagen. Overigens werd geen visch aan gevoerd. LAND- EN TUINBOUW. Tot heden hebben zich bij den alge- meenen secretaris van den Ned. Protec- tionistischen Landbouwbond ruim 1200 contribueerende leden doen inschrijven. BINNEN O N B. Tegenover al het fees t- vertoon zegt de schrijver der Haagsche kroniek in de N. Gr. Ct. maakt het bericht dat Z. M. de Koning sedert Donderdag bedlegerig en ernstig ziek is, een droevige te genstelling. Toch kan ik u op dit punt deze geruststelling geven, dat het minder Zr. Ms. kwaal dau wel eene zware verkoudheid is, die hem aan het ziekbed kluistert, zoodat er geen ernstige reden van oogenbhk- kelijke bezorgdheid bestaat. Op reis van Java naar Europa is den 17den Febr. aan boord van de Sumatra in de Mid- dellandsche Zee, na eene hevige ziekte, overleden jhr. J. Van der Wijck, inspecteur van Financiën in Ned.-Indië. Bij diens vertrek van Soerabaia scheef de Loc.'. Jhr. Van der Wijck, was sedert eenige maanden als in specteur van Financiën in deze af- deeling opgetreden. Bij zijne komst alhier was die hoofdambtenaar lij dende aan eene keelziekte, welke in eene longontsteking ontaardde en een overhaast vertrek naar Europa noodzakelijk maakte. Eenige autori teiten waren aan den kleinen Boom aanwezig om dien jovialen hoofd ambtenaar uitgeleide te doenen kelen gingen mede naar boord, waaronder de adjunct-inspecteur Schenck, die den lijder tot Batavia vergezelde. Het onderstaand biljet is bij duizenden door het land ver spreid De onderstaande hoofdbesturen van vakbonden in Nederland doen bij dezen een beroep op hart en hoofd van land- en gemeentebe stuurders, van architecten en bouw kundigen, van bouwmaatschappijen en andere werkgevers, in één woord doen een beroep op allen, die zelf of door bemiddeling van anderen werklieden in hun dienst hebben, om in het vervolg den werkdag te bepalen op hoogstens 8 uren, met een naar de behoeften geregeld re delijk loon. Daardoor toch zoudt gij meehel pen een einde te maken aan het uitermate treurige feit, dat twee der den der arbeiders van 12 tot 16 uur daags moet werken, terwijl één derde werkloos rondloopt en op het punt staat te verhongeren. Doet wat gij op dit oogenblik kunt doen en helpt mede i m een wettelijk geregelden arbeidsdag van 8 uur tot stand te brengen. Aan de arbeiders bewijst gij daardoor een grooten dienst, terwijl het een eerste stap zal zijn op den weg van sociale hervorming. De Ned. Timmerliedenbond, Ned. Kali- en Steenbem. bondNed. IJzer en Metaalbem. bond, Ned. Meubelmaiersbond, Ned. Typo grafenbondNed. Sigarenmakers- bond.Ned. Schüdersbond, Ned. Schoen- en Lederbem. bondNed. Bahiersbond, gw- - Gravers en Baagerliedenvereeni- ging. De berichten omtrent den toestand van dr. Nuyens luiden steeds meer en meer geruststellend. Ofschoon uiterst zwak, is de patiënt in de laatste dagen zonder koorts en laat het zich, naar het getuige nis zijner omgeving, aanzien, dat het gevaar voor een goed gedeelte geweken is. De ingenieur Huët heeft in de Woensdagavond gehouden vergadering van het Amsterdamsche departement der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid eene be langrijke voordracht gehouden over de droogmaking van de Zuiderzee. In de Woensdagavond gehouden vergadering van «DeUnie» te Amsterdam, zijn thans definitief tot candidaten gesteld de heeren F. Domela Nieuwenhuis, dr. Smit,Hels- dingen, dr. Vitus Bruinsma, Mans- holt, C. V. Gerritsen, mr. Lotsy, Schroder en Joan Nieuwenhuis. De heer jhr. m r. J. W. G. Boreel van Hoogelanden heeft de candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Beverwijk aangenomen. Door de VrijzinnigeCen- trale Kiesvereeniging voor het hoofd kiesdistrict Hilversum, is in de ver gadering van Woensdag met alge- meene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer mr. W. H. de Beau fort, te Leusden. De burger-kiesvereeni- ging te Zaandam (niet aangesloten aan de centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Zaandam) heeft tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld den heer W. de Meijier. Enkele stemmen werden uitge bracht op den heer mr. A. Greebe, vroeger burgemeester van Zaandam, thans rechter in de arrond. recht bank te Amsterdam. Te Warmenhuizen (dis- trict Alkmaar) is eene liberale kies vereeniging opgericht met de heeren A. J. Adriani, predikant, als voor zitter, en P. Benjaminse, hoofd der school, als secretaris. Zij besloot zich aan te sluiten bij de centrale liberale kiesvereeniging in het district Alkmaar en koos met algemeene stemmen tot candi daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer den heer mr. W. van der ICaaij, aftredend lid. In de Woensdag te Scha- gen gehouden vergadering van den centralen bond van liberale kiesver- eenigingen in het district Alkmaar, is tot candidaat gesteld de heer mr. J. A. Levy, met 122 van de 126 uitgebrachte stemmen. In de vergadering van de liberale kiesvereeniging «Bur gerplicht» te Venhuizen, werd uit een grostal der centrale kiesveree niging in het distr. Enkhuizen met algemeene stemmen candidaat ge steld voor de Tweede Kamer: de heer mr. D. Visser van Hazerswoude. Tegen 25 Februari zal een caa- didaat voor dit district vanwege de centrale kiesvereeniging geprocla meerd worden. Door de liberale kiesver eeniging «Ilpendam» is tot candi daat voor de Tweede Kamer geko zen de heer W. de Meijier. De heer D. C. Lorna n, bur gemeester van Tessel, is door de liberale kiesvereeniging aldaar, tot candidaat gesteld bij de a. s. ver kiezing van leden voor de Tweede Kamer. Door de kiesvereenigin- gen te Barsingerhorn, Haringkar spel en Wieringerwaard is tot can didaat voor de Tweede Kamer ge proclameerd de heer mr. J. A. Levy te Amsterdam. Ook te Uitgeest is eene liberale kiesvereeniging opgericht. Woensdagmiddag werd te Am sterdam, in tegenwoordigheid van generaal Booth, het dezer dagen door het Heils leger aangekocht lokaal „de Vrede" in gewijd. De bijeenkomst had dus in dub bel opzicht een eeuigszins feestelijk karak ter. Zij werd bijgewoond door een zeer net publiek, klaarblijkelijk de keur van hot Amsterdamsche legerkorps. Verschei dene Amsterdammers met hunne dames uit de aanzienlijke standen waren hier tegenwoordig; en naar het scheen onder dezen slechts weinigen, die enkel uit nieuwsgierigheid waren gekomen. Kortom, het was wat men zou kunnen noemen eene deftige vergadering. Bij het uitgaan ston den onderscheidene van de mooiste ekwi- pages van Amsterdam aan het gebouw de bezoekers te wachten. In de zaal trokken tal van leden van het leger de aandacht door tinten op den hoed of op de borst, waarop „welkom aan den generaal" stond. Toen deze binnen trad, gevolgd door den Amsterdamschen staf, gingen er levendige toejuichingen op. Nadat hij op de estrade had plaats geno men, en men verschillende liederen ge zongen had en er ook gebeden was, sprak de heer Booth, eene krachtige en zeer sympathieke figuur, geruimen tijd over het doel van het leger en de methode, vol gens welke het te werk giug. De opge ruimde toon en de voorbeeldelooze ge moedelijkheid, die in zijne rede doorsche merden, gaveu geredelijk een sleutel ter verklaring van de vorderingen, die zijue denkbeelden en leeringen maken, en niet minder daarvan hoe het komt, dat tal van lieden met dezelfde kostelijke hoeda nigheid worden aangestoken. Aanstekelijk toch in de hoogste mate is Booth's on verstoorbaar goed humeur. De bijeenkomst die door eene stamp volle zaal werd bijgewoond, duurde tot laat in den namiddag en zou 's avonds voor een „minder beperkt" gehoor wor den voortgezet. Ook dan zou door den generaal worden gesproken. Dinsdagnacht deden te Amsterdam twee agenten eene vondst, welke de aldaar heerschende ellen de op treurige wijze kenschetst. Zij vonden op de Nassaukade bij het Steenpad, op een terrein waar pe troleumvaten geborgen worden, een tent van twee beddelakens vervaar digd. Bij nader onderzoek vonden zij in die tent gehuisd een man met vrouw en vier kinderen, waarv an het oudste 8 jaar en het jongste 8 weken is, die allen bittere armoede en koude leden. Op hun vraag of zij aan het politiebureau ook nacht verblijf wilden hebben, weigerde de man dit, daar hij dan zijn gereed schap onbeheerd moest laten. Bij een bewoner van den Zwanenburgwal te Amsterdam, is een belangrijke diefstal van oud ijzer gepleegd, ten bedrage van 3000 K.G. Vermoedelijk is die hoeveel heid in den loop der laatste 3 k 4 maanden ontvreemd. Toevallig heeft de eigenaar bij een koopman op het Waterloo-plein een partij ijzer ge kocht, waaronder hij een gedeelte van het aan hem ontvreemde heeft ontdekt. Nader verneemt men, dat het dienstmeisje van den in hech tenis genomen slager uit de War- moeastraat te Amsterdam, in wiens woning verleden week brand is ont staan, heeft bekend, op aanraden van haren meester Wüstefeld en zijne vrouw, dien gesticht te hebben, on der voorwaarde, dat zij hiervoor f100 zou ontvangen. Toen het echt paar gevat werd, moet de vrouw een brandpolis en ruim f300 aan geld bij zich hebben gehad. In de Zander ij en onder Hilversum is alweer een ongeluk gebeurd. Den karlader Haverkamp, bezig met het vullen der wagens, werd het linkerbeen verbrijzeld door een losgeraakte aardschol, die van een aanzienlijke hoogte neerplofte. Een weinig meer deskundig toe zicht was zeker gewenscht. Een drietal vrachtboo- ten geraakte Dinsdag door ijs en laagwater, dicht bij Enkhuizen aan den grond. Woensdag zijn twee dier booten vlot gekomen. De derde, de Voormaarts, die voor Harlingen is bestemd, zit nog vast. Op een sig naal van hare vlag bemerkte men. dat er aan boord behoefte was aan proviand, waarop drie kloeke zeelui met eene sloep, welke vanhetnoo- dige voorzien was, naar het vaartuig geroeid zijn. Naar men verneemt, zijn beide andere stoomschepen verder in zee weder in het ijs vastgeraakt. Men schrijft uit Noord- wijk Niet steeds is de liefde be stendig van duur. Dezer dagen zou zich alhier een paartje in den echt begeven. De noodige toebereid selen werden gemaakt en de brui loftsdag vastgesteld. Daags vóór de plechtigheid echter scheen de brui degom het raadzamer te achten zijn bruidje in den steek te laten en reisde af, trots het aandringen om te blijven van aanverwanten en vrienden, naar zijn zeggen om ee nige inkoopen te doen, waartoe hij dan ook een Hinken zakduit mee nam. Tot dusver is hij evenwel nog aan het «inkoopen", zijne toekom stige gade teleurgesteld achterla tende. Een zeker voorbeeld van dierentrouw ondervond de heer O. te Leiden. Deze heer, vroeger bui ten die gemeente wonende, nl. te Noordwijk, had eene kat, welke hij bij zijn vertrek wegschonk. Het trouwe beest echter kwam Dins dag van Noordwijk zijn ouden meester weder opzoeken, na eene scheiding van meer dan vier maan den. Vergissen is menscheliji! Deze maand werd te 's Gravenha- ge een brief op het postkantoor be zorgd met bestemming naar Nisse. Het adres was duidelijk geschreven en achter den naam der woonplaats voorzichtigheidshalve «bij Goes» ge voegd. Toch deed de brief een reisj» naar Nizza in Frankrijk en kwam van daar te Nisse aan. MiddCt.) Het geheele nachtwa- kerspersoneel te Maassluis heeft wegens vergevorderden leeftijd col- lectief zijn ontslag ingediend en ii door een nieuw stel vervangen. De oudjes,die ieder omstreeks eene halve eeuw dienst deden, mogen na zoo vele jaren eindelijk eens des nachts rusten. Slaap wel! Men schrijft uit Twelloo aan de Arnh. Ct.: Van al de heilige dagen veroor zaakt geen onder de boeren hiei zulk eene beweging al de dag van den Heiligen Pi6ter (22 Februari). Weken van te voren verkoopt ds pachter zijne «vaarkens» reeds, om dat hij op «Sunte-Peter» den land heer moeten betalen. Vraagt gij eenen boer, wanneer hij gaat ver huizen, tien tegen één, dat hij ant woordt: «Wal, met Sunte-Peter». Eenige dagen, vaak eenige weken voor den grooten dag, kan men dan ook wagens vol huisraad, hooi, stroo en rijs heen en weer zien trekken; van den eenen de boerderij verla tende, van den andere diens plaats innemende, dikwijls tegen veel ver minderden huurprijs in dezen tijd van malaise, ook in den land bouwersstand. Door de Deventer politie zijn over de grenzen des Rijks ge bracht een Duitsche vrouw met hare drie kinderen, die in hulpbe hoevenden toestand door den mat en vader waren achtergelaten. Het examen voorde be- trekking van kommies bij de be lastingen zal te VHertogenbosch gehouden worden. Er kunnen er 80 geplaatst worden. De commissie, belast met het af nemen van het examen, bestaat uil de heeren J. B. Storij van Blokland, prov. inspecteur der directe belas tingen te Eindhoven, P. P. E. Hoef nagels en Th. Top, controleurs dei directe belastingen te Veghel ei Weesp. Door afgevaardigden vai de verschillende kegelclubs te Nij megen werd Maandagavond in het club-gebouw van den heer W. G, Geurts eene vergadering gehouden waarin eenstemmig werd besloten dezen zomer aldaar een groot na tionaal kegelconcours te houden waaraan verschillende feestelijkhe den zullen worden verbonden. De betrekkelijk hooge kosten welke daaraan verbonden zijn, zul len door de verschillende clubs wor den gedragen. De voorloopige uitvoeringecommis- sie, welke tevens werd gekozen zal later door een definitief bestuui worden vervangen. Een koopman te Breds had aan eene vrouw te E ndhovet eene hoeveelheid fruit geleverd tot een bedrag van f 72. De vrouw had hierop f 42 betaald en daarvoor kwitantie ontvangen. Dinsdag eischti de koopmau opnieuw volle betaling, Toen nu de vrouw hierop de kwi tantie vertoonde, wist hij zich hier van op listige wijze meester te ma ken, doch had er niet aan gedacht dat ae politie, die in de nabijheid was, zich de zaak zou aantrekken De vermoedelijke daderi van den diefstal van ongeveer 60C gulden in Pruis, baukbilletten, it de stationswachtkamer te Horst on langs gepleegd ten nadeele van dei cinas sprak, verward met hem dien haar hart zachtjes noemde. Maar die wilde krijgers zijn vreeseltjk om te zien. Dat hangt af in welk oogenblik, hernam Encinas glimlachende; die scheen mij schoon toe ais een engel des Hemels. Rosarita onderbrak den bisonjager door een schellen angstkreet, die don Augustin, den senator en hunne be dienden in allerijl deed toesnellen. Het scheen dat de woorden van den verteller de schim van den een of anderen dier vreeselijke Indianen had op gewekt waarvan hij gesproken had. Ten hoogste verwon derd volgde Encinas met het oog de richting, die dona Ro- sario met bevende hand en bleek gelaat aanwees. Het voorwerp, of liever de persoon, dien zij aanwees, was van nature wel in staat om hare vrees te recht vaardigen. Onder het afgeronde bladerengewelf van het sombere kanaal, waarin zich het water van het meer verloor, schreed een menschelijk schepsel behoed «aam voorwaarts. Aan de vreesaanjagende en tegelijk zonderlinge versier selen van zijn kapsel, aan de schildering zijner gelaats trekken en van zijn lichaam en aan de beprikkelmg van zijn roode huid, kon men daarin aanstonds den Indiaan herkennen. Encinas zelve deelde een oogenblik de met schrik vermengde verwondering van de getuigen dezer vreemde verschijning. Maar weldra stelde hij don Augustin met een teeken gerust, die reeds naar de aan den ingang zijner tent opgehangen wapenen ijlde, en den senator, die zoowel als het meisje, door schrik aan den grond genageld scheen. Het is niets, zeide de bisonjager, het is een vriend, wel is waar verschrikkelijk om te zien, doch het is degene aan wien ik, zooals ik straks aan de signora ver telde, zooveel verplichting heb. Om het laatste wantrouwen bij de omstanders te ver drijven, richtte Encinas zich onbevreesd naar den kant van waar de Indiaan kwam. Op het gezicht der personen die aan den oever van het meer gezeten waren, had deze ove rigens de karabijn die hij in de hand had, weer in den bandelier gehangen. Hij liep langs den kant van het water om bij den bisonjager te komen. Het was een jonge krijger met bevallige en gespierde vormen en veerkraehtigen, fleren tred; zijne stevige schou ders en breede borst waren naakt en rondom zijne nauwe en ronde lendenen droeg hij een fijnen gordel van Saltillo, met schitterende, afwisselende kleuren. Kalm en in zorgelooze houding schreed de Indiaan voor waarts, terwijl hij den schrik, dien hij teweegbracht, niet wilde zien; hij hield echter een oogenblik stil om een ver wonderden en tegelijk teederen blik te werpen op het laat van Rosarita, die daar stond, bleek als het wit van haar mouselinen kleed. Heeft het dezen morgen op de oevers van het meel gesneeuwd? zeide hij, of groeien de waterleliën thans in het gras der bosschen? Wij zouden niet kunnen zeggen of de jonge krijger nog altijd zoo afschuwelijk scheen in de oogen van het jonge meisje; dit is zeker, dat zij ophield met zich tegen den bisonjager aan te dringen, De ongerustheid van dezen laatste was evenwel nog niet geheel bedaard en op de galante en overdreven vragen van den krijger antwoordde hij op zijne beurt slechts dooi eenige andere vragen van verschillenden aard tot hem te richten. Wat is dat? vroeg Encinas hem in het Spaansck, brengt de Comanche mij eenige slechte tijding en meent hij dan in een vijandelijk land te zijn om aldus met de kara bijn in de hand voorwaarts te gaau, alsof hij op het spoor van een Apache was? Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2