NIEUWS EN AD V ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. «>e .iaai^ang. Woensdag 29 Februari 1888. JNo. 1428. ABONÏÏEMEÏÏTSFRIJS: ADVERTENTIES: Over Zuivelbereiding. S I A i) S l E S. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blari verschijnt dadelijks, bebnlve op Zon- en Feestdagen. HuroauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie!! worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Hoofdagenten het Buitenland: Compagnie Génerale de Puhlicite Etrnnaere G. L. DJTJBE Co., JOH. F. JONES, Snor., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. (VERVOL G.) Veder is de zorg voor grondstof en product even als vroeger grootcndeelB opgedragen aan de vrouwen onzer landbouwers. Oogeuscbijnlijk dus daarin ook geene verandering. In de werkelijk heid ecliter, althans volgens mijne opvatting, wel. Wij zullen dit begrijpen wanneer wij ons herin neren wat ik straks gezepd heb: dat de goede uitslag van de zuivelbereiding te danken was aan do onafgebroken persoonlijke zorg en de werk zaamheid onzer boerinnen, die daardoor ook ve: kregen eene uitgebreide practische ervaring. Welnu, in den goeden tijd waarvan ik straks sprak, bij de vermeerdering der welvaart, is die persoonlijke onafgebroken zorg, het geheel op gaan in het bedrijf, iets verminderd. De wijziging die er langzamerhand is gekomen in het huise lijk leven, de meerdere zorg voor de kinderen, het iets meer meedoen in het maatschappelijk leven, alles op zich zelf van weinig beteekenis, is toch te zaraen oorzaak geweest van eenige vermindeiing in de zorg voor de zuivelbereiding. l)e boerin gaat niet meer geheel en al op in haar vak. 'k Z3I de laatste zijn om hier van iets kwaads te zeggen, 'k Zon niet weten waarom juist de boerin minder mag denken aan hare plichten al« vrouw, ais huishoudster en a's moeder dun hare zusters in dorp of stad. Ik constateer alleen het feit, om aan te toonen, dat iedere verslapping van den onophoudelijken zorg noodzakelijk moest meebrengen verminde ring van ervaring en dat de productie zelf daar- tnder min of meer moest lijden. Ik spreek hier natuurlijk in het algemeen en er zijn uitzonde ringen, maar wie de moeite wil nemen om zich het dagelijksch leven van enzen landbouustand van voor 40 jaren goed voor te stellen en zulks dan vergelijkt niet dat van het heden zal er- kan nan dat ik gelijk heb. Wanneer wij eerlijk de zaak onder de oogen willen zien, dan moeten wij erkennen dat de voorwaarden van dc uitoefening van onze zuivel bereiding in de laatste 30 jaren in verschillende opzichten is verminderd Eu hoe is het nu met de afzet onzer producten? Dat hierin eene on gunstig verandering is gekomen valt duidelijker in het oog dan bij dc bereiding der producten, on gunstige verandering van verschillende zijden. Zoo is b. v. b. de afzet van boter en kaas naar Duitsch- land sterk verminderd door dehooge invoerrechten, die dat land van die artikelen heft, maar voor al is de afzet verminderd doordat wij niet ge trouw zijn gebleven aan de oud-Hol'andschc eer lijkheid. Er is, toen de prijzen der zuivel producten in ons land zoo hoogwaren, een streven ontstaan om steeds meer voordeel te trekken *it die zuivelbereiding en wel door middel van verschillende praktijken. Om van de kaasnijverheid meer voordeelen te j trekken ging men de melk, bestemd voor het maken van onze vette kaassoorten, min of meer afroomen en zoo kregen wij langzamerhand schepkaas, scbotte-, hobbekaas of hoe men die heel of half afgeschepte kaas meer moge noemen En die kaas had uiterlijk geheel dezelfde ge daante als de vette kaas en werd ook onderden naam van Edammer en Goudsche kaas naar dc markt gebracht. In het eerst ging dit goed eu 1 maakte men als 't ware tweemaal geld uit het botervet, dat in de melk aauwezig is. Op den duur echter laten de a nemers z ch niet foppen j en moes de goede naam en daardoor ook de afzet achteruitgaan. Ook met de Leiasclie kaas werd geknoeid. Dat product vond vroeger een ruimen afzet naar Noorwegen en Zweden. Om den voor verzending beschikbaren voorraad te vermeerderen zocht men in de pakhuizen van I Friesolie nagclkaas, een product dat vol-trekt niet met de Leidsche kan wedijveren, de kazen uit die in vorm het meest op Leidsche kaas ge leken, brandde dan een dubbelen sleutel in, verfde ze rood en zond ze aldus als Leidsche kaas naar het Noorden, en het behoeft geen bewijs, dat die wijze van bandelen er veel toe heeft bijgebracht om de afzet van kaas naar Skandinavië te ver minderen. Met het artikel boter ging het niet beter. In het noorden van ons land, in Friesland,trachtte men de hoeveelheid voor uitvoer geschikte boter te vermeerderen door op te koopen kluiten boter van slechte kwali'eit, die uit den achterhoek hij de Pruissische grens vandaan kwam. Die boter, die allerlei soorten en kleuren vertegenwoordigde werd gewasschen, gekneed enz., en dan in geykte Friesche vaten onderden naam van Friesche boter naar do Engelscbe markt gezonden. In Zuid-Holland trachtte men he.tzelfde doel te bereiken door boter te vermengen met heet water, later met witte stroop en wat al niet meer, en dan die vermengde boter, verpakt in hetzelfde fust waarin vroeger de uitstekende Zuid- Hollandsche boter de wereld inging, naar Enge land te zenden. Die pogingen gelukten en dat was eene aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. Uit ooBtelyke staten, vooral uit Honga rije, werden wagonladingen boter van slechte kwa liteit aangevoerd, in Noordbrabant, Oss en 's-Her- togenbosch verwerkt en dan als Hollandsche boter aan de markt gebracht. Dat alles was echter maar kinderspel bij bet geen volgde, toen de Franschiuan Miège-Mourriez de vervaardiging van kunstboter had uitgevon den. Die industrie die, zooals bekend is, bestaat j uit het vermengen van vet, olie enz. vond in ons land een vruchtbaren bodem en wel hoofdzakelijk, omdat ze de gelegenheid aanbood orn dc hoeveel heid voor uitvoer geschikte boter onbeperkt te ermcerdere». Die nijverheid heeft een ontzagge lijke uitbreiding gekregen in ons land, millioeneu zijn er mee verdiend en dat was alleen mogelijk, doordat het artikel in den eersten tijd werd ver kocht als Hollandsche boter. Door dc wijziging in de voorwaarden voor de zuivelbereiding, door den bctrekkelyken achter uitgang in die bereiding zelve en door de onver antwoordelijke wijze waarop wy gespeeld hebben met onzen goeden naam, is de toestand ouzer zuivelbereiding achteruitgegaan. Toch zouden die veranderingen die ik noem de, hoe belangrijk ook op zich zelf, niet zulk een grooten invloed hebben gehad wauueer niet een andere hoogst belangrijke factor in het spel was gekomeu, die factor is de toenemende concurren tie. Het ontstaan van die concurrentie is gemakkelijk te verklaren. Toen in den goeden tijd, den tijd waarvan ik straks spiak, de prijzen van boter en kaas steeds hooger werden eu onze zuivelbereiding boe langer boe meer voordeelen afwierp, trok zulks de aandacht van andere lan den, die eveneens het voorrecht bezaten van eene uitgebreide veehouderij, en die door de verbeterde middelen van vervoer in staat wer den gesteld hunne producten gemakkelijker dan vroeger aan de markt te brengen. Wanneer wij nu den invloed van die concur rentie in rekening brengen, dan krijgen onze kleine en groote zonden eene geheci andere be teekenis. Laat mij daarbij nog e»en stilstaan. Onze uitstekende weilanden werden geëven aard door de geheele kuststreek van Noord westelijk Europa, door de o.-vcrs v*n talryke rivieren enz. Denemarken, een gedeelte van Duitschland, de provinciën Pretavne en Norman- dië in Frankrijk, de noordelijke streken van Italië enz. enz. bezitten weilanden, die de onzen wel niet overtreffen, maar tocli daarmee gelijk staan en die wellicht een voorrecht hebben door dat ze nog niet zoolang in cultuur, dus minder sterk bemest zijn. In al die streken is langza merhand de oorspronkelijke landbouw, die zeer uiteenloopend was, vervangen door zuivelberei ding, waardoor het monopolie dat Nederland vroeger had, plaats heeft gemaakt voor eene vry scherpe concurrentie. En die concurrentie be paalt zich niet tot Europa. Noord-Amerik3 dat aan onzen graanbouw reeds zooveel nadeel beeft bezorgd, heeft zich op de zuivelbereiding toege legd. Australië beproeft in de laatste jaren zich te doen gelden op de boter- en kaasmarkt en doet dat met succes. Ook in die werelddeelen is het aanleggen va.11 weilanden blijkbaar zeer gun stig geslaagd en kan melkvee op groote schaal worden gehouden. De bizonder gunstige voorwaarden, waaronder Nederland vroeger verkeerde ten opzichte van de zuivelbereiding, worden dus minsieus geëven aard door die van andere lauden en dat is ook het geval met de bereiding. *k Geloof niet dat er nog een land ter wereld is aan te wyzen, waar de vrouwen zooveel zorg besteden aan het vak als in ons laud, maar men heeft andere hulpmiddelen te baat genomen, men heeft de eerste schreden gezet op den weg die leidt tot eene wetenschappelijke beoefening van het vak. Ik zeg: men heeft den eersten stap gezet op dien weg en ik leg daarop eenigen nadruk. Men hoort nl. in onzen tijd wel eens spreken van wetenschappelijke zuivel bereiding. Volgens mijne overtuiging is dat on zin: wij kunnen op dit oogenblik ..aaraan niet deuken, omdat ze eenvoudig niet bestaat. Van theorie is nog geen sprake, maar het streven daarnaar bestaat. De groote en belangrijke vragen die zich bij het vak voordoen, worden onderzocht. Men stelt zich niet meer tevreden, wat voor onze zuivelbereiding de grootste fout is, met een minder goed product te maken, men wil door onderzoek, door vergelijking, door het bestudee- ren der kwesties de fouten opzoeken en verbe teren. Er is gebroken met den geest van sleur slender die slechts machinaal doet wat men ouders en grootouders heeft zien doen. Dat streven heeft eene gezonde toepassing gegeven van het gebruik vau eenige hulpmiddelen, die vau ouschatbarc waarde zijn, en die de persoonlijke zorg en ervaring zeer kunnen verlichten. O-idei die hulpmiddelen reken ik vooral: het oordeel kundig gebruik van den thermometer, het voor recht wan het gebruik van ijs voor afkoeling, van goede inrichtingen tot verwarming, van stoom bij het reinigen. Daartoe beliooren ook hulp middelen voor melkonderzoek en het gebruik van verbeterde werktuigen. Een zeer groot voordeel uog van het streven om de bereidiug meer rationeel te doen plaats hebben is, dat men nudoor ouderlinge samenwerking heeft verkregen een meer gelijkmatig product. Ieder die onze boter- en kaasmarkten bedoekt, weet dat er een zeer groot onderscheid is tus- schen de producten, die op verschillende boer derijen vervaardigd worden. Er is tusscben de producten, die elk op zichzelf dikwijls zeer eoed zijn toch onderscheid van kleur, vorm, smaak, enz. Dat was in v-oeger tijd geen bezwaar, toen alles, wat aan de markt kwam, aan hetzelfde euvel mank ging. Het is echter een zeer groot bezwaar, nu een groot gedeelte van de Ameri- kaansche kaas zeer overeenstemmend is in kleur, hoedanigheid enz., nu de beste Deenscbe en Nor- mandischc boter eveneens diezelfde deugden heeft. De afnemers cn de winkeliers ondervinden nu, dat het een groot voorrecht is een artikel te verkoopen, dat altijd gelijk is. Een der eischen, die men in onzen tijd aan zuivelproducten stelt is, dat zij gelijkmatig van kwaliteit zijn en wan neer men aan dien eisch niet kan voldoen, dan is zulks zeer schadelijk voor den naam van het product. De krachtige steun, dien onze zuivelbereiding vroeger bad aan de persoonlijke ervaring, toe wijding en zorg onzer boerinnen beeft zijn groote waarde verloren, nu men hetzelfde doel bereikt heeft door een verstandig gebruik van goede hulpmiddelen, nu men gekomen is tot het streven om het vak meer wetenschappelijk nit te oefenen, en als vrucht van dit streven reeds gekomen is tot ecu uitstekend en meer gelijkmatig product. Nog meer echter dan ten opzichte van de voorwaarden der zuivelbereiding en van de be reiding van boter en kaas zelve, heeft dc uit breiding der nijverheid in andere landen cn we relddeelen invloed uitgeoefend op de lichtzinnige wijze, waarop wy onze producten in den handel bi achten en de nadeclige gevolgen daarvan ver zwaard. Ik heb straks reeds opgemerkt, hoe de goede naam van onze producten schade moest lijden door het streven om deze hoeveelheid voo. uitvoer geschikte producten te vermeerderen. De waarde van het groote voorrecht, dat ons land ligt te midden van de dichtbevolkte staten in Europa, dat wij hadden uitstekende kanalen en zeehavens, werd verminderd, toen ons gansche werelddeel overdekt werd met een net van spoor wegen en geregelde stoomvaartdienst alle plaat sen van eenig belang verbond. Vele staten ver kregen toen evengoed bet voorrecht dat wij al sedert eeuwen hadden, n. I. de producten geregeld ter markt te brengen. Het monopolie maakte plaats voor concurrentie en onze oneer lijke handelwijze gaf nu onzen concurrenten het middel om ons gemakkelijk voorbij te streven. En wij zondigden nog sterker door geen en kelen maatregel te nemen om het geschokte ver trouwen te herstellen. In alle landen waar de boterbereiding van eenige beteekenis is, bestaan tegenwoordig wetten die den eerlijkeu boterhandel beschermen tegen knoeierij en bedrog. Door die wettelijke maatre gelen ontvangt de boter, die uit die landen ter markt komf, een zekeren waarborg van niet ver- val8cht te zijn. Alleen de Nederlandsche boter mist dien waarborg, omdat ons land het eenige is dat niets deed. Wij deden niets om den goeden naam vau onze boter te herstellen, cn wij denken er niet aan om iets te doen, om den afzet van onze goede kaassoorten te bevorderen, door te bestrijden het nadeel dat onvermijdelijk verbonden is aan het verzenden van groote hoeveelheden heel en half geschepte kaas, in den vorm en onder den naam van onze goede kaassoorten. Het vorige jaar werd op de Kngelsohe markt aangevoerd uit Denemarken 24,000,000 K.G. bo ter en uit Nederland 7,000,000 K.G. De aanvoer uit Denemarken neemt jaarlijks belangrijk toe, terwijl die uit ons land inkrimpt. Van het artikel kaas werd uit Amerika inge voerd, 70,000,000 K.G. of bijna het 3/A van den totalen aanvoer, terwijl uit Nederland grooten- deels het andere !/4 kwam. Slot volgt.) Haarlem, 28 Februari. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van commissarissen en leden vau het Noordhollandsch Be grafenisfond gevestigd alhier, is met nlgemeetie stemmen tot com missaris over dat fonds gekozen de heer mr. A. Kist, advocaat en pro cureur te dezer stede, eu zulks in de plaat* van den heer mr. H. Ger- lings, die wegens z'ekte en boogen ouderdom heeft bedankt. Een prachtigen aanblik bood Maan dagmiddag de baan van de IJsclub aan den Overveenschen weg. Wel woei er een scherpe koude wind,maar het deerde den velen rijders eu voet gangers niet, die gekomen waren om den wedstrijd tusechen eenig e hardrij ders-liefhebbers bij te wonen, welke, beschenen door een vroolijk winter zonnetje en onder de opgewekte tonen der muziek, daar plaaia had. De namen der deelnemers en den uitslag deeiden wij reeds in ons vorig nummer mede. De prijs, die uit een gouden medaille bestond, werd behaald door K. Pander, alhier, die de baan van 1609 meter (1 Eng. mijlj in 3 min. 45 A sec. aflegde, de eerste premie, een zilveren medaille, door R. C. Broekmeijer, alhier, die de baan in 3 min. 48Vs sec. aflegde, de tweede premie, een bronzen me daille, werd behaald door C. J. Trouwes Jr., van Amsterdam, die den afstand in 3 min. 55Js see. aflegde. Zooals bepaald was, moesten de vier rijders, die het sDelst hadden gereden, om de medailles kampen. De heer W. Muiier, alhier, legde, na de drie genoemden, den weg het snelst af; hij deed er 4 min. ",ssee. over. De wedstrijd, die door een talrijke menigte met belangstelling weri gevolgd, begon te 2 en was te 4 uur geëindigd. Door jhr. W. P. Teding van Berkhout werd na afloop een opgewekte toespraak tot de overwinnaars gehouden, als hulde. De wedstrijd mag dan ook in alle opzichten als weigeslaagd wor den beschouwd. EeD dame had het ongeluk met een der rijders, toen zij de baan wilde oversteken, in botsnag te ko men, waardoor zij bewusteloos ne- derviel en in de restauratie-tent werd ingedragen, waar zij gelukkig weder kon worden bijgebracht en verder geen gevolgen van dit on geval ondervond. Een der ingeschrevenen, Jurjens, van Amsterdam, kampte, wegens verschil van meeniug met de jury omtrent enkele voorwaarden aan den JF'JEI'OXXjXJ.sto JXT. 1681 LXI. HOOFDSTUK. De jacht op wilde paardbn. Gelijk eene zee van kokende lava langzamerhand bekoelt, too ook hield de troep paarden langzamerhand op met op de pallissade te beuken; moedeloosheid volgde op de woede en de vurige elementen maakten plaats voor eene zwaar moedige onbeweeglijkheid. De jacht was geëindigd en de nacht was op den dag Het was een feestelijke nacht voor de zegevierende baqueros, die een dier jachten hadden ten einde gebracht, vaarvan men nog lang in de avonden der 6avanen spreekt. Jon Augustin had onder zijne mannen eene flinke hoeveelheid jCataloniechen brandewijn doen rónddeelen. Gezeten rondom leen groot vuur, waarover een geheel hert gebraden werd, I onderhielden zij zich nog over de gebeurtenissen van den aDeloopen dag, toen de sterren reeds in ddernacht aan kondigden. Thans moeten wij niet vergeten, dat nog andere personen van dit verhaal onze belangstel'ing lereischen; dai Dar nog in de woestijn ronddwaaltdat de Comanche het spoor der beide schuimers volgt eu eindelijk dat Bois-R^sé de afwezigheid van Fabiaan beweent. LXIIe HOOFDSTUK. De geheime bergplaats van het buffeleiland. Op den tweeden avond, die volgde op de laatste toonee- len van de jacht op de wilde paarden, volgden vijf mannen in groepen gescheiden, den loop d>-r Roode Rivier. De personen die het verst van het Bisonmeer verwijderd waren, waren slechts met hua tweeën en zij voeren den stroom op in eene lichte boot van berktn-icbors, die met de vezels van dennenboomen aaneengenaaid wa eo gekalfaterd met de hars van denzelfden boom. Hoe broos deze boot ook scheen te zijn, was zij niettemiu toch zoo zwaar belast, dat de rand nauwelijks boven het water uitstak. De last die het brooze vaartu g droeg, belette hetzelve niet van door den krachtigen arm der roeiers vrij snel den stroom op te varen. De voorwerpen, die de boot inhield, waren zoo verschei den mogelijk; het waren paardenzadels, verschillende klee- dingstukken, mantels van allerlei kleur, balen eu kleine kisten van Europeesch maaksel, endeliik sabels, messen en ongeveer een half dozijn karabijnen van verschillend kaliber. De een was een grijsaard met langen baard, de ander een jonkman met lange pikzwarte haren. Wanneer wij ge zegd zullen hebben, dat zij het kenmerkende kapsel der Papagos Indianen droegeD, zal men Roode-Hand en Bloed hond noemen, die men zonder twijfel bij hunne plotselinge verschijning in de bosschen op den avond waarop don Augustin Pena zich met zijne dochter en den senator ter jacht op wilde paarden begaf, onder hunne vermomming herkend heeft. Zooals de lezer reeds weet, had de metis Rosarita niet kunnen zien zonder den indruk te gevoelen, dien hare schoon heid gewoonlijk veroorzaakte en zonder te wenschen haar weer te zien. Hij had haar tot aan het Bisonmeer gevolgd en het was om haar in weerwil van haar talrijk gevolg op te lichten, dat wij hem de Nevel Bergen zien berei ken, waarbij hij wist dat zich een troep Apachen-krijgers bevond. Terwijl heiden zich over hunne roeiriemen heenbogen, legde de boot snel een afstand af waar de rivier tusschen eene bijna onafgebroken opeenvolging van kleine groene heuvels stroomde. Een der talrijke eilanden dier rivier strekte zich in de verte in het water uit evenals een slapende watervogel. Dat was het eiland, dat men het Buffeleiland noemde. Op eenigen afstand der beide kapers en door de groene golviDgen van den rechteroever verborgen, schreed een man met dien elastieken en krachtigen tred voorwaarts, die den Indianen alleen eigen is en die men slechts kan vergelijken met onzen gymnastieken pas in zijne hoogste volmaaktheid.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1