■wedstrijd verbondeD, Diet mede. Heeseling, van Beunebroek, had in een rit het ongeluk te vallen. Het ontbreekt niet aan afwisse ling in de voordrachten, welke in «Weten en Werken» worden ge houden. Dit ia voorzeker wel een der redenen waarom men geregeld op een volle zaal aan rekenen. Maandagavond trad de heer rnr. A. R. Boerlage, van Amsterdam, op. Spreker had tot ouderwerp zijner rede gekozen «den ouden dag van deu werkman». Iu de eerste plaats we dde hij breedvoerig uit over den toestand van vele werklieden, wan neer zij op gevorderden leef ijd zijn gekomen en niet zoo gemakkelijk meer in hun onderhoud en dat van hun gezin vermogen te voorzien. Op aangrijpende wijze schetste spr. het bittere lot, dat dan voor velen hunner is weggelegd. Ter loops roerde hij enkele gevallen aan, die gelukkig zeldeu voorkomen, maar toch een denkbeeld gaven van de jammerlijke gevolgen van armoede en gebrek. Gevangenissen en bede laarskoloniën danken er een deel van hunne bevolking aan. Als een krachtig middel tot wering vau gebrek op den ouden dag, bevai spr. de pensioenfondsen aan. S aais- coutröle kwam hem op dit punten op door hem ontwikkelde gronden als onmisbaar voor. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedeufonds vol doet aan alle vereischten, die men een goed georganiseerde en goed bestuurde inr chting van dien aard kan stellen. Vooral is het noodza keiijk, dat mannen van vertrouwen en invloed aau het hoofd van zulke vereenigingen staan, als een waar borg voor hare soliditeit. Op veelomvattende en duidelijke "wijze toonde spreker het groot belang van deu werkman bij een pensioenfonds aan; naast dat van het begrafenis fonds mocht het lidmaatschap van eerstgenoemd niet ontbreken. Fondsen van zoodanigen aard moe ten echter niet beheerd worden door de werklieden zeiven. De ondervin ding had geleerd, dat veelal in der gelijk gevai verstandig en stand vastig beleid ontbrak. Spr. haalde als waarschuwend voorbeeld aan de vele vroeger bestaande onderlinge pensioenvereenigingen in Engeland, wier bestuur veelal in handen was van herbergiers, die er ten slotte heter bij voeren dan de werklieden zeiven. Ook was het voorgekomen, dat de deelnemers aan een dergelijk fonds, in schrale tijden maar tot verdeeling der bijeengebrachtegelden overgingen. Waar bleef op die wijze het vertrouwen in de voorgespie gelde verzekering? Ten slotte werd betoogd het groote nut der arbeiderswoningen. De huur van dergelijke woningen, die na verloop vau jaren des werkmans eigendom worden, doen hem óók eeu zekerder toekomst tegemoet- gaau. Op aantrekkelijke wijze schetste spr. het leven van den werkman in dit zijn eigen huis en hof. Dag helder bleek uit zijne geheele voor dracht, dat veel kommer en zorgen op den ouden dag kunnen worden afgewend, wanneer met overleg, voortvloeiende uit welbegrepen eigen belang, wordt gehandeld. Djor de politie alhier zijn ten huize van Karei Jacob Hangjas, die zich sedert Zaterdag jl. in hech tenis bevindt, aangehouden Cornells Hartman, oud 19 jaren, en George Cornells Marinua Eckhart, oud 17 jaren, beiden wonende te Amsterdam, die reeds door de politie aldaar wer den gezocht als verdacht van dief stal. Laatstgenoemde heeft reeds vroeger zes maanden gevangenisstraf ondergaan. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist-bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerlmg, 1 boekbinders aankomeliug. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 2 kleedermakersaankomelin- geu, 2 timmermaasaaukomelingen. Uit Haarlemmermeer wordt ge meld De ongunstige tijden voor de arbeidende klasse hier te lande hebben ook in 't noordelijk deel de/.er gemeente enkele gezinnen doen besluiten de reis naar Amerika te ondernemen. Blei). J. G. Overzicht Tijdschriften. Folklore. J. F. L. V., „De Barnsteen- duiker, vertaald door P. Stevens. „Edele Zielen," vertaald door C. H. Pleyte. „Bona Fide," vertaald door G. Kepper. „Op de Helling," vertaald door Christine. „De Lotgevallen der Amsterdamsche Beurzen," door Allurd van Amsterdam. Boekenveilingen. Inge zonden stukken van J. Minkman en Ar thur Coruette. B a 1 b i, Pierre et Jean. Nieuwe Engelsche romans. A., Het Tooneel in de Hoofdstad (Ter elfder ure). Msn schrijft ons Maandagavond gaf de Zaugver- eemguig «Harmonie», te Halfweg (Houtrijk en Polaneu), directeur de neer J. Wils, hoofd der school al daar, haar eerste concert in dezen winter, dat plaats had met mede werking van de heeren LeoKeijzer (viool) en C. D. Antoubse (piano), van Haarlem, in het lokaal van deu heer Coppé. De uitvoering der op het pro gramma voorkomende koren, duet ten en solo's getuigde van ijverige s udie en mag goed geslaagd heeteu. De vioolsolo's werden op uitne mende wijze vertolkt, de heer Keijzer wist het publiek door zijn schoon „pel en genuanceerde voordracht in verrukking te brengen, waartoe het pianoaccompagnemeut veel bij droeg. Een zeer gezellig bal, dat tot diep iu den nacht duurde, be sloot den recht aaogeuamen avond. LETTEREN EN KUNST. Prius Heiurich XXIV von Heuss zelf zal op het concert van „Felix Meri- tis," te Amsterdam, Vrijdag a. s., de uitvoering zijner symphunie in D leiden. De prins arriveerde Maandag te Am sterdam. - Mevrouw Beersmans is thans weder hersteld. Zij zal hedenavond te Rotterdam optreden iu het nieuwe stuk van Rosier Faassen, getiteld „Malle Anne". Het drama is verdeeld in 4 bedrijven en speelt iu Limburg, iu 1886, De heer Faassen zelf vervult de rol van eeu brigadier bij de maréchaussees. Het stuk haudelt over een werklieden-kwestie. Johau Smit speelde bij Colonne te Parijs het concert van Max Bruch. De „Méuestel" roemt zijn toon er. stijl, maar vindt dat bij hem da virtuoos den artist overtreft. Onze landgenoot Ed. Zeldeurust gaf te Berlijn eeu concert in do Singakademie. Ehrlich roemt zijn techniek en muzikale „Bildung," maar noemt zijn aanslag wat droog. De uitgave van het militair orgaan „de Revolver" zal worden gestaakt. Inhoud van de Portefeuille No. 48 J. L. E. Meissonier (met 3 Illustraties.) Kunstliteratuur. 19 Februari 18S8. Gerbraud, Liederenavoud Blau- waert. V o u, Muzikale Krouiek. Anitos, Le Cid. Taco 11. de Beer, Van Leimep met Platen (met eene zincographie uaar de teekening van David A BINNENLAND. Het D ag b I. v. Z. H. meldt, dat de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, na Donderdag en Vrijdag opnieuw minder bevredi gend te zijn geweest, sedert Zater dag nacht weder eene gunstige wending heeft genomen. Wij vernemen, dat de mi- nister vau Justitie, mr. W. M. ba ron du Tour van Bellinchave, be uoemd is tot eere-lid vau den Ne- derlaadschen Politiebond. Z. E. werd het diploma door eene commissie overhand gd. (Avondp.) Examens Nuttige Hand merken, 's Hage, 27 Febr. Geëx. 10, toegelaten 7 vrouwel. cand.; nl. de dames; F. H. Warnsinck, van 'sHage: D. Hoogendijk en A. Wijn, vau Haarlem; B. Van der Meer, van Leidschendam; H. M. Van Tol en J. Van den Berg, van Rijswijk en A. A. Van Wijk, van Aarlauderveen. De akademie der Vola- pük wetenschap, op het congres te Muuchen tot stand gekomen, be staat uit 27 leden. Voor ons land heeft daariu zitting dr. T. G. Wink ler te Haarlem. Er bestaat plan hier te lande in de week nèt Paschen een congres van Ned. leeraren en beoefenaars der wereldiaal te houden. Het denk beeld gaat uit van den heer Haas- tert te Rotterdam. Een voorstel van den heer Van Marken uit Delft, om on der behoorlijk protest den arbeid tegen verlaagd tarief te hervatteü, is door de fabrieksarbeiders te Almeloo van de hand gewezen. De ze willen zich volgaarne aan de uit spraak van een scheidsrecht onder werpen, maar daarvan willen de werkgevers niets weten. Met: is thaus alzoo nog even ver gevorderd, als voor eenige weken. Met leedwezen verneemt het Hbl. het overlijden van mevr. Adelma B. de Godoy, eene Mexi- kaansche, die zich te Amsterdam met haar dochter had gevestigd, als medewerkster aan een paar Arneri- kaausche dagbladen. Iu die hoeda nigheid kwam zij herwaarts ter ge legenheid der wereldtentoonstelling van 1883. Zij was een kloeke vrouw, die, toeu zij zich door het vroeg tijdig overiijdeo van haar echtge noot in zorgelijke omstandigheden zag verplaatst, zich door eigen geestkracht eeu onafuaokelijk be staan schiep. Door hare waaidee- reuae artikelen heeft zij er toe bij gedragen, ons laud in den vreemde beter te doen kennen. Ook vanwege de Noord- eu Zuid Hollandscke reddiugsmaat- scbappij ziju door de plaatselijke commissie te Nieuwediep aau de redders der equipage van de op 9 December 11. op de Razende Bol verongelukte Duitscbe bark Renown ondersctie dingen uitgereikt. Maandagavond werd in eene algemeene vergadering der Amsterdamsche afdeeling van het «Anti-Dienstvervangingsbond» het woord gevoerd door den kapitein adjudant van het 7de regiment in fanterie, J. C. van Schermbeek, over de noodzakelijkheid van de invoering van den persoonlijken dienstplicht in verband met de nieuwe grondwet. Nadat eerst de voorzitter, dr. H. C. Rogge, met erkentelijkheid er aan herinnerd had, dat dank zij het verbond, meer algemeen zijne be ginselen ingang vonden, erlangde de spreker het woord. Hij begon met als onomstooteiijke waarheid voorop te stellen dat ons land, door zijne gunstige geographische ligging en de natuurlijke gesteldheid van den bodem, boven allen twijfel ver dedigbaar is. Die overtuiging be hoort elk Nederlander van jong tot oud te doortintelen en er toe te lei den, dat men meer algemeen zich op verdediging toelegt. Welke maatregelen vraagt de spreker dienen er genomeu te worden opdat die verdediging doel treffend zijn zal, opdat wij in één woord vrij en onafhankelijk kunnen blijven Het denkbeeld eener volkswape ning, als de nood dringt, is als on- practisch te eenenmale verwerpelijk. Algemeene weerplicht in werkelijk heid, niet iu schijn, tot welker in voering artt. 180 en 181 der Dieuwe Grondwet ruimte laten. dkt is het middel hetwelk het weerstands vermogen van ons leger tot het hoogst mogelijke peil zal vermogen op te voeren. Algemeene weerplicht iu den geest van art. 180 der Grond wet. Bestendiging van de plaatsver vanging is in den nieuwen toestand, dien wij ingetreden zijü, ondenk baar. De wet op den verplichten krijgsdienst moet zoo spoedig moge lijk ter hand genomen worden. Wan neer die wet in de nieuwe Kamer niet spoedig iu behandeling gebracht wordt, dan is het naar spreker» meening zaak, dat men de vraag in overweging neemt, bij welke Éu- ropeesche mogendheid men het lielst zou worden ingelijfd. De wetgever zal te beslissen heb ben of er algemeene dan wel be perkte dienstplicht zal wordeu in gevoerd. Maar het remplacanteu- sielsel moet weldra tot het verle- dene behooren. Met het oog op eene voldoende voorbereiding van het leger is algemeene dienstplicht ge- wenscht. Spreker beroept zich ten aanzien van de «onzedelijke» plaatsvervau ging op het oordeel van den oud minister Den Beer Poortugaal. Op de «geestdrift» waarvan men zoo opgeeft die de weerbare mannen in de ure des gevaars uit vrijeu wil naar de grenzen zou drijven, rekent spreker niet. In 1870 bedroeg het aantal zulke geestdriftige vrij willigers blijkens de archieven van het Ministerie vau Oorlog slechts 2961 Het voorbeeld op het punt van legervorming door andere mogendheden gegeven, wenscht spr. slechts in zooverre gevolgd te zien, dat de verded ging van het vader land doeltreffend kan wezen. Spreker besloot zijne rede, die met tal van historische herinnerin gen en vaderlandslievende ontboe zemingen doorvlochten was, met den wenseh dat hij de laatste mocht zijn, die zijne stem in het openbaar tegen de plaatsvervanging verhief. Na eene korte pauze werd gele- legenheid gegeven lot debat, waar aan door eeu drietal personen werd deelgenomen, die door den iuleider en ook door den overste Ver.-teeg beantwoord werden. De open bare vergade ring, door de Ver> emging voor Al gemeen Kies- en Stemrecht te Am sterdam te bonden, za! plaats heb ben op Vrijdag 2 Maart a. s., des avonds te 81/» u"ri in het Paleis voor Volkevijt, waa' de eaudidaten der VereenigiDg. de heeren dr. Vi tus Bruinsma, W. P. G Helsdin- gen, D. R. Mausholt, F. Domela Neuwenhuis, J. A. Fortuijn, dr. J. M. Smit, J.iau Nieuwenhuis en P. H. A. Sch'öJer als sprekers zul len optreden. In de Zaterdag gehouden vergadering der centrale liberale kiesvereetiiging in bet district Hoorn, werd de uitslag medegedeeld vau de verkieziug vau canduiaien iu de verschillende liberale kiesvereeni- giugen, behoorende tot dat kies district. Die uitslag was, dat iu de ge meenten Beemster, Hoorn, Brrkbout, Beets, Warder, Edam en Scberiner- horn te ramen werden uitgebracht 254 stemmen, waanau zich 252 op den heer mr. VV. K. baron «a: De- dem hebben vereenigd, die du tot candidaat voor het lidmaatschap der Kamer is gesteld. De liberale kiesvere,eni- ging te Beemi-ter (district Hoorn), heeft mr. W. K. baron vau Dedem tot candidaat voor het iidmaat.-chap der Tweede Kamer gesteld. De heer m r. J. A. L v j daartoe door bet hoofdbestuur der boudsktes vereenigiogeu uitgeuoo - "d, zal Donderdag a. s., 's avonds te 7 uren, te Sckageu voor de kie zers optreden. Wedstrijden, De vier beste Eugelsche beroepsrijders, de gebroeders Smart en See, zijn reeds te Amsterdam aangekomen, om zich bede» met onze hardrijders te meten Arie ram den Berg, Kiugma, Wybe de Vries, Hanje Westra en andere zullen voor ons opko men. Het is dus een werkelijk interna tionale kamp om het meesterschap. Jam mer dat do tijd te kort was om Hag«a uit Christiania te ontbieden. De prijzen ziju f 300, f 200, f 100 en f 59. Bij heerlijk winterweder, doch minder goed ijs, had Maandag de hardrijderij op schaatsen plaats van de Amsterdamsche ijsclub. Er waren 14 deelnemers. De baan had eene lengte vau 200 meter. Zij werd het eerst afgelegd door Wijbe de Vries, van Oenkork, in 19 seconden voor, en 24 tegen don wind. Hij behaalde dus den prijs. De eerste premie werd behaald door P. Westra, van Hardegarijp; de tweede premie door M. Kiugma, ram Grauw. Na hen was de langstaanblijvende K. J. Hanje van Akkrum. Een kindje van v. L. in de Tiiinsteeg te Utrecht is aan da gevolgen vau de bekomen brand wonden overleden. Toen Zaterdag avond da laatste trein uit Rozendaal van Vlissingen (de sneltrein) het stati on Rilland-Bath voorbijsnelde, ont dekte de chef van dat station, dat het postrijtuig warm was geloopen; hij gaf daarvan onmiddelijk kennis aan den chef van het eerstvolgend station Krabbendijke, die daarop het sein «onveilig» gaf, waarop de .trein bij aankomst aldaar stopte. Het was de jonge Comancne Braudeude Straal, die alleen het oorlogspad volgde. Op de plaats waar hij thans gekomen was, verborg een door de rivier gevormde elleboog de opvarende boot aan zijne blikken. De Indiaan naderde den oever, maakte van zijnen krijgsvoorraad een pakje, dat hij in ziju mautel van buffel vel wikkelde. Met behulp van onder de km vastge bonden lederen riemen bevestigde bij dit pakje stevig op het hoofd en na ook nog zijne karabijn daarop vastgebon den te hebben, trad hij "zacht in de rivier, die hij met krach- tigen arm doorkliefde. Eenig minuten daarna zette hij den voet op den linkeroever. Met eene wonderlijke behendigheid van alle schuilhoeken, van alle oneffenheden van het terrein gebruik makende, bevond zich de voor de beide bandieten onzichtbare Co manche weldra met hen in rechte lijn, schreed hen ver volgens voorbij en bereikte de plaats van den oever, die juist tegenover het Buffeleiland gelegen was. De oneffenheden van den bodem der Roode-Rivier sche nen hem ten volle bekend, want zonder aarzelen, zonder een oogenblik te zoeken, vond hij de doorwaadbare plaats, die naar den oever van het eiland leidde, waarvan hij weldra de wilgen bereikte, die de oevers er van overscha duwden. Daar, verborgen op het punt, waartegen de stroo ming der rivier het hoofd stiet, verdween hij en het ge- oefendate oog zou te vergeefs getracht hebben hem te ontdekken. Roode Hand en Bloedhond stuurden klaarblijkelijk hunne boot naar het Buffeleiiaud, waar zij weldra ongeveer in het midden aaulauddeD. Brand nde-Straal had geen hunner be wegingen u t het oog verloren. Brandende-Straal zag hoe zij, na allerlei voorzorgen te hebben genomen om met te verraden dat zij daar geweest waren, een kuil groeven en daar de lading hunner boot in legden. De uitgegraven aarde wierpen zij daarop in de rivier. De boot der beide schuimers thans aanmerkelijk ver licht, voer weldra met hnelheid de riv er op in de richting der Nevel-Bergen. Daar moest drie dagen later Bois- Roeé zijne verschijning aanduiden en Ba-aja de beide ban dieten in dezelfde boot bemerken, heu daarna op den avond van dien derden dag terugvinden, waarop zijn dood, dank zij den metis, eenige uren uitgesteld was geworden. Goed zoo! zeide de jonge Comanche, toen zijn scherp oog de beide schippers niet meer bemerkte, hunne ziel ligt daar begraven, zij zullen er binnen kort weer terugkomen. Toen doorwaadde de Iudiaansche krijger opnieuw de rivier en sloeg weer den weg in dien hij gevolgd had; na vervolgens ongeveer een half uur gemarcheerd te hebben, kwam hij in een hollen weg, aan welks einde eeu vlug en krachtig paard stond vastgebonden, dat bij de nadering van zijn meester hinnikte. Brandende-Straal streelde het met de hand, wierp zich op deszelfs rug en vertrok iu galop. Eensklaps hielden paard en ruiter stil; beiden snoven den wind in evenals twee goed gedresseerde speurhonden. Het was niets: twee eenzame mannen waren alleen in de verte zichtbaar. Wij hebben in het begin van dit hoofdstuk van vijf per sonen gesproken." het zijn de beide laatsten die wij eindelijk terugvinden. De beide mannen hadden van hun kant den Indiaan te paard ook bemerkt. Wilson! zeide de een van hen, die zich onledig hield met teekenen. Sir! antwoordde de Indiaan. Daar ziet ge iets dat u aangaat, indien ik mij niet bedrieg. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2