INGEZONDEN. D l! 1 T E N I A N D. GEMENGD NIEUWS. door de arbeiders voor een eventu eel scheidsgerecht waren benoemd) zijn de werkstakers tegen morgen middag ter vergadering opgeroepen ten huize van den kastelein Ten Bruggeucate. De heer Van Marken heeft alsnog hoop, de zaak met de werkgevers te kunnen schikken. In de Woensdag namid dag te Almeloo gehouden verga dering, door de heeren Van Mar ken en Post bijeengeroepen, werd medegedeeld, dat de firma's Schol ten genegen waren eenige wijzi gingen te brengen in het loonta- rief ten gunste der arbeiders. Voorts willen zij het ziekenfonds overdragen aan eene wettig benoem de werkliedencommissie en voor den winkel eene commissie, uit aan deelhouders en notabelen gekozen. Omtrent de wijzigingen in het loontarief verklaarden de hh. Van Marken en Post zich onbevoegd een oordeel uit te spreken en moesten zij strikt onzijdig blijven. Bij stem ming verklaarden alle aanwezige werklieden, ten getale van 250, de werkstaking te willen volhouden. Uit Heesch wordt van 28 Februari gemeld: Gepasseerden nacht is deze ge meente ook door kerkdieven bezocht, die echter groote teleurstelling moe ten ondervonden hebben. Door een groot vak uit het zuid westelijk kerkraam te breken zijn zij binnengekomen. Dikke houten met uitstekende stompen stonden huiten en ook binnen in de kerk, waarlangs zij op en afgeklautert zijn. Alle offerblokken waren met ge weid open en stuk gebroken, maar hielden schier niets in, vermits deze hier telkens bij tijds geledigd wor den. Ook de sacristijen worden al tijd ook van binnen goed gesloten, zoodat de sterke deuren beletten daarin door te dringen. Er is ver der niets ontvreemd en de schade bepaalt zich tot het verbrijzelen van 3 offerblokken en het vak kerk raam. De sieraden van het beeld van O. L. Vrouw waren afgetrokken, maar deze vond men daarachter nedergelegd en waren dus niet me degenomen. De politie doet onder zoek. FINANCIEELE MEDEDEELINQEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broelcman Houders zijn in de wook, eindigende 28 dezerverhandeld de volgende fondsen Old. Johannes Kerkhovenpolder tot 15 pet. Aand. Ainstel Hotel-Maatsch. tot. 97 Aand. Amsterd. Galerij-Mpij tot - 55 Aand. Amsterd. Hypotheekh. tot125 Oblie. Anglo Dutch Mining Comp. (Hyp.) Comité quit tot 5 Aand. Bouwondern. Willemspark tot. 450. Aand. Deli-Maatschappij tot 840 Obl. Naaml. Vennootschap Handels kade Oprichters aand. tot ƒ140 Pndhr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 1013/8 ObL Oost-Java Cultuur-Maats, tot 120 Aand. Siak Tabak-Mpij110-122» Aand. Verkooplokaal «Frascati» tot 99 Aand. Batjan Mpij tot42 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia (1875)885-390 Aand. Haagsche Panorama (Bezuideu- hout tot9 Aand. Almelo-Salzbergen Spw-Mpij tot 54 Aand. Geldersch-Overijs9. Lok. Spw.- Mpij te Winterswijk tot 104 Aand. LeidenWoerden Spoorw. tot 74'/8 Aand. "Tivoli" te Utrecht 49 Obl. Proviucie Quebec tot 10 7 '-/a Aand. Assuraulie-Comp. te Amst. tot 235 Aand. N.-Holl. Brandverz.-Mpy tot 90 RECHTSZAKEN. 'Verduistering en valschheid in geschrift. Voor de rechtbank te Amsterdam, vierde ka mer, stond Dinsdag terecht Arnoldus Gerardus itoding, oud 37 jareu, voorheen administrateur bij het ziekenfonds mDoor en voor werklieden», geboren en wonende te Amsterdam, beklaagd van valschheid iu geschrift en verduistering. De beklaagde bekleedde sedert 1886 de betrek king van administrateur van een onderling-zie- kenfonds («Door en voor werklieden») te Arn- daro, cn genoot een weekgeld van zeventien gulden. In zijne betrekking nam hij in ontvaugst de contributie-gelden die den boden bij de leden van het fonds ophaalden; wekelijks, gewoonlijk Za terdags, bracht hij die gelden bij den penning meester van het fonds, den heer J. C. Siebenlist, die daaruit eenige dringende kosteu voor dokter, apotheker, ziekengelden, enz. voldeed en dan het overschot weer aan den beklaagde ter hand stelde, met last dit bij de Rente-Cassa te storten. Gewoonlijk geschiedde dit des Maandags. Niet alle hem ter liaud gestelde gelden stortte de beklaagde over; eene som van circa vijftienhon derd gulden streek hij op eu verteerde hij zelf. Om deze handelingen te bedekken, nam hij zijne toevlucht tot het volgende. Hij nam oude, ver vallen bewijzen van storting bij de Rente-Cassa. veranderde daarvan de datums en bedragen eu vertoonde alzoo bewijzen van storting die er uit zagen, alsof zij pas kort geleden afgegeven waren. De verandering verrichtte bekl. met behulp van ehloorwater. Alle deze feiten werden erkend. Het grootste deel der opgestoken gelden beweerde bekl. voor zijn huishouden gebruikt te hebben: een klein gedeelte zou hij voor eeu losbandig leven gebruikt hebben. De wijze waarop de feiten ontdekt zijn, is •rrasaend. Op den lOden Januari jl. kwamen r in dc werkplaats, waar de voorzitter van het fond9 als letterzetter werkt, twee onbekende hee ren, die hem (voorzitter) vroegen of hij zekeren Roding kende? Het antwoord luidde bevestigend; hij was administrateur van de vereeniging. Of men wel wist dat deze zooveel verteringen maakte, en o. a. op één dag veertig gulden had uitge geven in een café met kelnerinnen? Neen, dat wist men niet. Maar de mededeelingen waren voldoende, om den voorzitter en de leden van het bestuur tot een onderzoek te nopen, dat terstond aanleiding gaf tot ontdekking van het geen er gebeurd was. Een van die twee heeren, die het bewuste bezoek aan den voorzitter brach ten, is Leonardus Visee, keurmeester bij het abattoir. Deze heer kwam wel eens in een café in de Warmoesstraat te Amsterdam. Op den 3en Januari zag hij er ook den bekl., die erg gocd- geefsch en los met zijn geld w«9. Hij maakte een praatje met eene kelnerin eu vernam van deze, dat de goedgeefsche heer zich uitgaf voor directeur van een begrafenisfonds eu dat hij met een van de meisjes een tochtje naar Rotterdam zou maken. Eene week later wandelde Visee door de Kerkstraat en zag hij den beweerden «Direc teur» uit een huis komen, dat tot opschrift droeg: «Onderling Ziekenfonds, voor en door werklieden». Toen de «directeur» de straal uit was, belde Visee aan en hoorde hij van de juf frouw, die hem open deed, dat de persoon die zooeven de deur uitging, geen directeur was cn alleen bij het fonds «schreef». Visee bezocht nu den voorzitter en deelde dien mede, wat hier boren vermeld is. De voorzitter van de recht bank deelde als zijne meening mede, dat Visee zich uiterst verdienstelijk had gemaakt eu door zijne flinke handelwijze het werkliedenfonds voor grootere nadeelen had bewaard. A Is getuigen verschenen ook een paar «juffertjes», met welke bekl. uitgeweest was. Aan ééne harcr had hij een horloge geschonken, dat zij zeer spoedig in den lombard gezet had; zij verklaarde tevens dat zij niet op den bekl. gesteld was; waarschijnlijk meer op zijn geld dan op hemzelven, zooals de president zeer ter snede opmerkte. Na afloop van het langdurige getuigenverhoor nam het O. M. bij monde van mr. B. Ort requisitoir. Spr. meende dat de feiten moeten gequaliticeerd worden als: valsïhheid in geschrift on verduistering. Bekl. had, dus deed hij verder opmerken, zich aan ernstige vergrijpen schuldig gemaakt; hij had liet vertrouwen geschonden van werklieden, die door samenwerking zich trachten te vrijwaren tegen de gevolgen van ziekte en omheil, en behoort dus streng gestraft te wor den. Op deze gronden eischte spreker drie jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. S. Muller trachtte op rechtskundige gronden te betoogen, dat de feiten meerendeels niet vielen onder het begrip valschheid. Subsidiair verzocht pleiter de rechtbank, rekening te willen houden met de omstandigheden en bekl. eene geringere straf op te leggen ter wille zijner drie jeugdige kinderen en ter wille zijner vrouw die door droefheid kraukzinnig is geworden en iu eeu ge sticht is geplaatst. De Haagsche Rechtbank beeft heden den heer Willink Ketjen, wegens bclcediging van den Minister van Koloniën, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot f 25 boete. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Sta mij toe, even dien grappigen O. C. te antwoorden. Luister, O. C. Ge zijt boos, erg boos, omdat ge klappen gekregen hebt. En nu doet ge net als eeu stoute jongen, die de ondervonden les niet kunnende verkroppen, tegen zijn afstraffer lange neuzen trekt. Foei, ik had u wijzer ge dacht. 88 (of 79?) kiezers van allerlei rang en stand bah, er zullen er wel meer zijn, die, om een platte maar verstaanbare uitdrukking te bezigen, zich gisterenavond hebben laten 1 ij m e n. Dat beduidt niets, met driehonderd namen "er- sierde strooibiljetten beteekenea éék geen lor, zoolang de burgers nog uit eigen oogen wil len zien. Gij spreekt van leugens en verdachtmakin gen twee groote woorden, die ge bepaald er gens bebt opgevangen en waarmede ge nu schermt om den menschen te bedotten zooals de heer Sanders ze bedot heeft. Ik zal u nog iets vertellen van den heer San ders. In zija laatsten brief zegt hij, dat ieder hem heeft kunnen vragen a 1 wat hem lustte en dat hij dan een duidelijk bescheid zou hebben gegeven. Intusschen weet ieder, die oprechter is dan de «Oprechte Haarlemsche Courant", (want gisteren weigert zij mijn stukje te plaat sen) dat krachtens het voorstel des heeren Kre- lage de discussie alleen geloopen heeft over hetgeen de heer S. had gesproken, en dut de tegenstanders geen duidelijk, maa"- een zeer ontwijkend eu zeer onwaardig antwoord hebben ontvangen. Trouwens, de heer S. moet in de pauze zelf verklaard bobben, dat hij zich met eeu Jantje-van-Leiden van het debat zou afmaken, terwijl hij voor Fortuijn nog wel een paar «aardigheden» beschikbaar had. Welnu, en deze man is gisterenavond opge hemeld als eerlijk te zijn! Wie zijn de leugenaars? Hoor eens, mijnheer O. C., wat iemand kan doen vallen, het is geen leugentaal of zwartma- kerij, maar de waarheid 9lecbts. De waarheid slechts hoe moeilijk dan voor sommigen te slikken heeft in de vereeniging «Volksbelang» gezegevierd; zg moge dat ook verder doen, en zij zal het, wanneer men op zijne hoede blijft tegen clubgeest en gekonkel. Men honde zich wakker, men herinnere zich wat in November '87 met den heer Huet is geschied. I k zie hier geen «lichtzijden". Met mijn dank aan de Redactie, die geen stuk ken meer van me krijgt, zoolang het vechten geldl tegen verraad. H. 29/11 '88. P. B. Mijnheer de Redacteur! De heer O. C. zal het me niet kwalijk nemen, dat ik dezelfde aandacht wijd aan zijn 'ngezon- den. stukje in uwe courant van Woensdag, als hij geschonken lieeft- aan het stukje vau P. B. Zoomin als dat laatste stukje mag het zijne on beantwoord blijven; ik wil het op den voet volgen. Hoe ik ook tel en hertel, niet 83 maar 79 kiezers hebben de advertentie onderteekend; die O. C. bedoelt. Het verschil is nietig, beduidt niets, maar laten we trachten precies te blijven. Hoe weet O. C., dat de 83 leden van «Volks belang", die voor Mr. Levy stemden, lang niet allen kiezers zijn? Was de stemming niet schrif telijk, was zij niet geheim Of weet O. C. ge heimen te doorgronden? Met evenveel of liever met even weinig recht, zou ik kunnen beweren, dat de 44 leden, die vóór Mr. Sanders stemden, niet allen kiezers zijn. Als u zoo iets schrijft, mijnheer O. C., moet u in dat zelfde stukje niet van verdachtmaking spreken. U kon, wat u daar schreef niet weten, maar wat ik wel weet, is, dat niet allen, die in «Volksbelang" vóór Mr. F. S. stemden, hun naam in die advertentie hebhen gezet; en waarom niet? Omdat sommi gen die openlijke aanbeveling van Mr. F. S. door leden zelf van «Volksbelang» beneden alle kritiek vinden, ook al nemen zij in aanmerking dat «Volksbelang" niet eigenlijk eene ldesveree- niging is; on anderen omdat zij zeggen, zich nu zedelijk verplicht te rekenen, den candidaat der meerderheid te steunen. Als deze «83" kiezers niet de malcontenten zijn, mijn hemel, wie zijn het dan De verdeeld heid onder de liberalen is volstrekt niet gesticht door de tegenstanders van Mr. F. S., integendeel, door zijue voorstanders, die zich ,niet met de candidatuur Levy, door de meerderheid gesteld, kunnen vereenigen. Het doet er niets toe, dat Mr. F. S. nu eenmaal aftred' nd lid is. Voor eenige jaren waren Tak van Poortvliet, Bergsma, Rengers, Rombach, van Heeckeren, ook aftredende leden, maar ze bevielen niet meer en werden daarom niet her kozen. En toch had men hier in dit zelfde Haar lem ook zooveel tegen onzen de Meijier (toen ook aftredend lid), dat men hem ook bijna het beentje had gelicht. Is «Volksbelang* eigenlijk niet eens een kiesvereeniging? Mijnheer O. C. Zij is rneei, veel meer dan eene kiesvereeniging en zij con stitueert zich wel heilig eu stellig als zoodanig, wanneer zij volgens art. 12 besluit, aan eene verkiezing een werkzaam aandeel te nomen. Houd u toch niet met uitvluchten op, mijnheer O. C. De heer F. S. was alhier vóór de oprichting van «Volksbelang» niet openlijk candidaat ge steld. De heer O. C. is waarschijnlijk een der jongste leden van «Volksbelang". Is hij in de vergadering geweest, die ik wel de «treurige" zou willen noemen Daar is door de HH. Waller eu Brongersraa duidelijk gezegd, dat de «negen heerengeen plan hadden een candidaat te stellen, dat zij het ook niet gedaan hadden. Zij hebhen toen hunne bedoelingen anders ken baar gemaakt. Maar, gij, onbekende O. C., gij houdt iu «Volksbelang" uw mond en schrijft nu dat de candidatuur van Mr. F. S. bestreden is met leugens en verdachtmaking; gij schrijft, d'it veel tegen F. S. gezegd werd, zonder een^'g bewijs, door lieden, die hem niet konden of wilden hegrijpen. Zoo ilc u kende, kon ik wellicht zeggen, dat ik dit van u onwaardig gehandeld vind. Het was uw plicht geweest, direct de leugenaars terecht te zetten, de ver dachtmaking te bestrijden. De sprekers zouden dan wel niet in gebreke gebleven zijn u te ant woorden, maar op uw schrijven, hoop ik niet, j dat zij het doen. Wat mij betreft, ik heb in de laatste vergadering alleen hooren spreken uit overtuiging: van leugens en verdachtmaking ont waarde ik niets. Met P. B. en O. C. bejammer ik de verdeeld heid. Bij eene herstemming tusschen een liberaal en een anti-re volution nair weet ik, dat sommige liberalen op den anti-rev. stemmen, als de tegen- candidaat F. S. is. Ik voor mij kan dit niet goedkeuren. Het is een gevolg van de opwin ding der hartstochten, en ik zeg het nogmaals die zijn ontketend door het gedrag der 79 heeren. Aan hen de schuld zoo ook onze stad en de vereeniging Volksbelang» er de nadeelen van ondervinden. ROELOF LUYTEN. Mijnheer de Redacteur Nadat ik mij een langen tijd buiten de ver kiezingsstrijd heb gehouden, wensch ik thans aan de kiezers van 't kiesdistrikt Haarlem toe te roepen: kiest mr. J. A. Levy. De oorzaak van dien roep is deze. Bij den aanvang van den strga, heb ik mij afgevraagd is er wel een voischil in politiek tusschen mr Levy en mr. Farncombe Sanders, en kwam ik in den aanvang tot 't besluit, dat er tusschen die heeren geen verschil in begin selen bestond en keurde 't dus mede af dat mr. Levy eene candidatuur hier in 't kiesdistrict aanvaardde. Sedert de laatste dagen hen ik van gevoelen veranderd en wel op dezen «rond -• Het komt mij voor, dat niet mr. Levy de oorzaak is, dat cr thans hier oneenigheid heerscht tusschen de liberalen onderling, maar dat die schuld teruggeworpen moet worden op den heer Farncombe Sanders, en wel daarom, dat die heer nu door zijne vrienden laat mededeelen dat hij (mr. F. S.) bereid zal gevonden worden, de voor stellen te overwegen, die de rechterzijde eventu eel zal doen in zake 't onderwijs, en voor zoo verre hij kan, wil medewerken, om daaraan tc gemoet te komen. Welk man die nog de waar lijk liberale beginselen heet tc zijn toegedaan, kan zoo iets laten verklaren, en wie kan ont kennen, dat na zoo'u verklaring 't onmogelijk is voor een werkelijk liberaal, den heer Farn combe Sanders verder te 3teunen. Toegeven op 't gebied der school is gele genheid geven tot 't aankweeken van onver draagzaamheid tusschen de burgers van dezelf den Staat, want dat zulks het gevolg zal zijn, kon men nu reeds voorzien, aan uitlatingen daar omtrent ontbreekt 't thans reeds niet. Het feit dat katholieken den heer F. S. steu nen bij de a. s. verkiezing bewijst reeds, dat h\j voor de liberalen niet de candidaat meer kan zijn, want er kan geen ware overeenstemming bestaan tusschen mr. F. S. en de katholieken, dan dat deze laatsten rekenen op zijn steun en hulp iu zake de schoolkwestie en dit klemt natuurlijk te meer, daar de clericale partijen hier met geen eigen candidaat voor den dag ko men, wel wetende dat die hier toch geen kans van slagen heeft. Mr. J. H. Levy moet daarom de candidaat van alle liberalen zijn, die niets willen weten van het schipperen in zake onderwijs en dat hij daarvoor pal zal staan, dat heeft 't verledene geleerd, en dat hij op dat punt niet zal schip peren, dat weet men door zijne verklaring in «Burgerplicht» te Amsterdam. Mr. Levy is bovendien eeu bekwaam jurist, en kan men van hem zeker zijn dat hij zal mede werken tot instaudhouding der liberale partij. Daarom kiezers van liet kiesdistrict Haarlem, overweegt voor gij ter stembus gaat wat gij wilt, doch wilt gij de openbare neutrale school behou den kiest dan Mr. J. A. LEVY. H. België Men zegt dat Prins Boude- wijn van Vlaanderen zal trouwen met de oudste dechter van den Prins van Wales. Engeland. In hetHoogerhuis zeide lordOnslow, in antwoord opeene vraag van lord Roseberry, dat de aandacht der Regeering gevestigd was op den Delagoabaai-spoorweg, zoowel uit het oogpunt van een invoerweg voor den handel, als uit dat van een concurrent voor den handel van de Kaap en Natal. Men had geop perd dat de Regeering de kolonie van Portugal moest afkoopen, maar Portugal was daartoe niet genegen. Eveneens was gezegd dat de Re geering den spoorweg moest koo- pen en exploiteeren, maar daar de spoorweg niet over, noch naar, noch van Britsch grondgebied loopt, zou zoo iets zonder voorbeeld zijn. In dien de zaak voor iemand van ge wicht was, was zij dit voor de Re geeringen van de Kaap en Natal en het voorstel tot aankoop van den spoorweg maakte bij de eerste Regeering een punt van overwe ging uit. Er was een verdrag ge sloten met de Transvaalsche Re geering, waarbij goederen uit En geland op denzeltden voet worden toegelaten als die van eenig ander land. Duitschland. IndenReichsAnzei- ger is het volgende officieel bulletin opgenomen: San Remo, 28Febr. 10 uur voorm. Z. K. en K. Hoogheid de Kroonprins heeft een tamelijk goeden nacht d orgebracht; overi gens is geene verandering in zijn toestand ingetreden. Het opgegeven slijm is nog altijd bloedkleurig. (w. g.) Mackenzie, Schrader, Krause, Hovell, Bramann. Een Duitsch blad meldt, dat de terugkeer van de korvet Louise uit Kameroen aanleiding geelt tot ernstige bezorgheid over die kolonie. De bemanning van gemelden bodem leed voor het grootste gedeelte aan hevige koortsen en was bij terug keer in het vaderland ióó uitgeput, dat haar eeu verlof van drie maan den moest gegeven worden tot her stel van krachten. In de marine kringen heerscht algemeen het ge voelen, dat men zich niets ergere kan bedenken, dan een verblijf in dit door de kwaadaardige koortsen op een hel gelijkend land. Als ver zwarende omstandigheid komt er nog bij, dat verpleging en leeftocht alles te wenschen overlaten. Frankrijk. De Kamer van Af gevaardigden is in hare zitting van Dinsdag gereed gekomen met de begrooting van den minister van B'nnenlandsche Zaken. Zij is met slechts kleine wijzigingen aange nomen. Oostenrijk-Hongarije. Daar de rijkslegerwet volgens eene harer be palingen slechts tot 1889 rechts kracht heeft, zijn de regeeringen te Weenen en te Pest in onderhande ling getreden om het leger uit te breiden tot een evenredig cijfer met dat van Duitschland. Spanje. De senaat heett het wets ontwerp tot invoering der recht spraak van de gezworenen met 122 stemmen tegen 52 aangenomen. Italië. Het agentschap Stefani zegt dat Engeland, Oostenrijk en Italië het verblijf van prins Ferdi nand te Sofia beschouwen als on wettig; maar zij zijn van meening, de tusschenkomat van de Porte niet te mogen inroepeD, daar hierdoor onlusten kunnen ontstaan, die te genwoordig achterwege zijn geble ven. De Porte zal de voorstellen van Rusland niet aannemen, zoodat deze te vergeefs zullen gedaan zijn. Turkije. In een artikel van Vin cent Caillard te Constantinopel in Murray's Magazine wordt betoogd dat de vrede niet zal worden ver stoord omdat de revolutionaire oor logpartij in Rusland niet sterk ge noeg is om den Czaar te kunnen dwingen; omdat de militaire oorlog partij Rusland niet voldoende voor bereid acht voor een oorlogomdat de coalitie der centrale Mogendhe den en haar vermoedelijke bondge- nooten niet agressief is en sterk ge noeg, om de agressieve Mogendhe den. Rusland en Frankrijk, in toom te houden; omdat die coalitie berust op blijvende gemeenschappelijke be langen en derhalve geen gevaar loopt van uiteen te spatten; omdat Rusland, hoewel het zijn strijdkrach ten ordent, daarmede geen dreige ment op het oog heeft en dat orde nen geen plotselinge of recente maatregel is. Caillard verzekert dat de berichten omtrent de Russische troepenbewegingen zeer overdreven zijn. Volgens Duitsche berich ten wordt aan de Boheemsche glas fabrieken uit Engeland eene be langrijke uitvinding aangeboden n.l. eene glasblaasmachine. Terwijl tot nog toe holle glazen, als fiesschen enz., slechts door glasblazers ge maakt koi.den worden, zal dus in het vervolg een met saamgeperste lucht gevuld werktuig dit werk kunnen verrichten. De glasblaas- machine, eene uitvinding van den heer Howard M. Aschby, moet reeds met goed gevolg in de fles- schenfabriek van Sijkes, Macvay en Comp. te Castleford gebruikt worden en een groot productiever mogen hebben Drie werklieden zou den er tienmaal meer en veel bete re fiesschen mede kunnen maken dan tegenwoordig vijf. Een welgesteld man te Emblicheim (Pruisen), die Zondag avond thuis kwam eu veel jenever gedronken had, vond eene flesch gevuld met karbolzuur op de tafel staan. Denkende dat ook daar je never iu was, maak e hij er goed gebruik van. Hij stortte dood neder. Te Turijn bezweek het dak van de centrale markt onder het gewicht van de sneeuw. Ge lukkig hadden er geen ongelukken plaats; 2 personen kregen lichte kneuzingen. Camille Flammarion schat de hoeveelheid sneeuw, in Frankrijk in één week gevallen, op 105.600 millioeu kub. meter, dat staat gelijk met 10.560 millioen kub. meter water. Bij haar afscheidsvoor- stelling te Madrid kreeg Patti zes bouquetten, elk van 2 meter in mid dellijn. Aan de terugroepingen kwam geen einde. De recette bedroeg 50.000 frs. In een afscheids-audientie bij de Koningin-Regentes zeide Patti, dat haar autobiographie binnenkort te Londen en te Parijs zou verschijnen. Het Postkantoor te Stock holm is thans geheel electrisch ver licht. Deze inrichting omvat 2 stoom machines van 20 pk. en 2 dynamo's met dubbele winding. De lampen zijn 350 in getal en kunnen naar ver kiezing met de een of andere der dynamo's worden gevoed. Sedert geruimen tijd dreef eene horde Arabische slaven jagers haar bedrijf in de omstreken van het Nyassa-meer, De inwoners der omliggende dorpen werden 's nachts door de Arabieren over vallen. De sterkste mannen, vrou wen en kinderen werden als slaven weggesleept; de overigen gedood of op de «lucht gedreven. Tegen het midden van November zocht eene greote menigte vluchtelingen van den Nekouda stam een schuil plaats in eene lagune, op eenige mijlen afstands van Karouga ge legen, een post van de Afrikaan- eche Meercompagnic. Ook daar wer den zij door de Arabieren vervolgt, die uit louter lu6t tot moordden het riet eu het overige droge, stoppe lige gewas, dat de lagune omgaf, in brand staken. De ongelukkige negers moesten levend verbranden, en zij die poogden door de vlam men heen te ontkomen, werden door de onmenschelijke slavenjagers neer geschoten of door speren doorsto ken. Vele ongelukkigen sprongen vertwijfeling in het water, waar zij vardrinken moesten of door de talrijke krokodillen werden aange vallen en weggesleept. Slechts wei nigen ontbwamen. Eene oude blin de vrouw, die den geweldenaars in handen viel, werd vrijgelaten na dat zij haar de ooren hadden af gehouwen. Reeds voor geruimen tijd is er gesproken van de uitvinding om langs scheikundigen weg robij nen te verkrijgen, en de steenen die men op deze wijze vervaardigd heeft, geleken inderdaad bedriege- lijk op de natuurlijke robijnen. Maar er haperden eenige dingen aan. On der anderen waren de kunstrobijnen bros en schilferig. Thans echter is men, naar eene verklaring van den heer Frémy in de Fransche Academie van Weten schappen, er in geslaagd robijnen te vervaardigen, die in alle opzich ten aan de natuurlijke gelijk zijn, zoodat er in hunne eigenschappen en chemische samenstelling geen verschil bestaat met de fraaist9

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3