het prachtstuk was geen denken meer. Hoewel de stoomspuiten met driedubbele slangen stroomen water in den gloed wierpen, nam de brand steeds toe, en spoedig stonden ook het dak en de kleine toren in vlam. Die kleine toren viel op het dak en een zee van vonken steeg omhoog. Ook de groote toren stond toen in brand. Aauvankelijk vreesde men zeer voor een groote stroohoeden-fabriek in de nabijheid, maar 't gevaar werd gekeerd. De kerk echter is in een puinhoop veranderd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend men vermoedt echter, dat een gebrek aan de verwarmings toestellen het onheil heeft veroor zaakt. In April zullen te Par ij s worden verkocht de diamanten, meu belen en schilderijen van mme. Bou- cicaut. De diamanten moeten zeer kostbaar zijn. De onderwijzeres va» het Fransche gehucht Espinat, zat dezer dagen met eenige buren en haar man voor een vroolijk knappend haardvuur, toen plotseling de schoor steen instortte. Twee der buren, man en vrouw verdwenen met den schoorsteen en kwamen in het be neden gelegen schoollokaal terecht. De vrouw, werd met verbrijzelden schedel opgenomen; de man was zwaar gewond. Een koopman P. te Par ij s begaf zich dezer dagen 's middags met een som van 5000 francs, die hij van een zijner klanten had ont vangen naar huis en zag door een plantsoen gaande eene jonge vrouw zitten schreien op een bank. Door medelijden bewogen liep hij naar haar toe en vroeg haar de oorzaak van haar verdriet. «Mijnheer» antwoordde zij, «ik ben onderwijzeres. Ik kom uit de provincie in de hoop hier eene be trekking te vinden, en niet alleen is mij dit niet gelukt, maar boven dien zijn mijne middelen uitgeput en ik heb sedert vier en twintig uur niet gegeten.» De heer P. haastte zich de arme vrouw moed in te spreken, en daar het etenstijd wa6, noodigde hij haar uit mede in een restaurant te gaan. Na den maaltijd gaf hij de onder wijzeres eenig geld en zijn adres en noodigde haar uit, wanneer zij geen betrekking vond, hem te ko men bezoeken. De jonge vrouw vertrok en de heer P., die daarna ook heen wilde gaan kwam tot de ontdekking dat zijne portefeuille met f 5000 francs verdwenen was. Het bleek hem dat hij met eene behendige dievegge had te doen gehad, en de commis saris van politie bij wien hij de zaak aangaf, zeide hem, dat dit reeds het vierde geval van dien aard was, dat hem in veertien dagen tijds ter aore kwam. Te Tarascon heeft een blinde zijn vrouw vermoord en zich vervolgens te Marseille aan het ge recht overgeleverd. De oorzaak van zijn daad moet in jaloezie zijn ge legen, ofschoon er niet de minste aanleiding toe bestond. Dezer dagen is te Par ij s een oude afzichtelijke bedelaar in hechtenis genomen op aanklacht van zekere Marguérite Guitart, die beweerde dat hij haar 5000 frcs. en tal van lombardbriefjes had ontsto len. Bij eene huiszoeking in zijne woning, een hol van 2 vierkante meter, vond men 60,000 frcs. aan uitmuntende effecten. De man be weert dat zijne «vri-ndin» hem be schuldigt om zich er over te wre ken, dat hij haar zijn vermogen niet had willen afstaan. Hij noemt zich «een uaglooner, die zich ook met de Beurs inlaat». In het dorp Randa (Zwit serland) zijn 40 huizen door een sneeuwval bedolven. Slechts 2 men- schen kwamen om, maar veel vee ging verloren. Door de sneeuw is het verkeer tusschen Florence en Bologna ge heel gestremd. Het dorp Bugliaga werd letterlijk onder de sneeuw be graven. Men voBd reeds 6 lijken. Te Corio werden 13 personen onder de sneeuw bedolven. Livorno werd voor een paar dagen van water toevoer afgesneden, door een ge weldige aardstorting bij San Ciusto. In Westpruisen is het spoorweg verkeer door de sneeuw gestremd. De Berlijner nachttrein bleef hij Terespol in de sneeuw zitten en hetzelfde lot ondergingen nog veie andere treinen. Uit verscheidene streken van Zwitserland komen nog steeds berichten aangaande groote sneeuw- lawinen. In het Galcandal (kanton Grauwbunderland) is het dorp Sel- ma geheel en al onder eene lawine bedolvenalleen de spits van den kerktoren komt boven de sneeuw uit. In het Visperdal (kanton Wal lis) liggen nabij het dorp Randa Veertig gebouwen diep onder de sneeuw begraven. Op beide plaai- sen hebben de inwoners, het gevaar ziende aankomen, nog in tijds de vlucht kunnen nemen. Het dorp Trasquareaan de Italiaansche grens, is door een sneeuwval to taal vernield. In het Bechuanaland wordt een nieuwe kolonie gevormd, de «Mathuen-Settlement». Zij zal beschikken over 600.000 bunders en is gelegen tusschen Vrijburgh en de Molopo-rivier. Elk der kolonisten krijgt 3000 bunder, een huis, een tuin, 100 schapen, 25 stuks rundvee, benevens wapens en landbouwwerk tuigen. Een boer te Belostok, in Bohemen, die weduwnaar was ge worden, en twee kinderen, een meisje van vijf en een jonske van drie jaar had, wilde met eene jonge vrouw gaan hertrouwen, die daartoe bereid was op voorwaarde dat de kinderen, uit het eerste huwelijk, uit huis werden gestuurd. De boer nam die voorwaarde aan, vertelde aan zijn buren, dat hij de kinderen naar zijne schoonzuster zou brengen en ging dan ook met hen, niettegenstaande het sterk vroor, op weg. Toen hij echter met de kleinen in een bosch was ge komen, nam hij de warme winter- kleederen af en liet ze aan hun lot over. Twee dagen later vonden reizi gers de kleinen doodgevroren onder een boom zitten. Roerend was de teederheid, die het meisje voor haar broertje had betoond. Nadat zij, gelijk sporen in de sneeuw aantoon den, geruimen tijd naar een uitweg uit het bosch had gezocht, had zij haar boezelaar afgedaan en om het hoofd van het jongske gewikkeld; om zijn voeten had zij een omslag doekje geslagen en hem toen in haar armpjes gesloten, om hem beter te verwarmen. In die houding vond men die arme stumpertjes. In den omtrek vanSarlat, in de Dordogne, wemelt het tegen woordig van wolven. Dezer dagen drongen zij zelfs in den tuin van een seminarie door en vielen zij de honden aan. Zekere Neuryeen knaap van omtreeks veertien jaren, had 's avonds hei gesneden en ging naar hui9 met een geweer onder den arm, dat hij voorzichtigheids halve had meegenomen. In het hak hout van Bost-Meury gekomen, hoorde hij plotseling eenige herde rinnetjes roepen«E.n wolf, een wolf!» Bijna op hetzelfde oogenblik ging het dier hem voorbij en hij vuurde zijne twee kogels nagenoeg h bout portant af. Hoewel doodelijk gekwetst, ging de wolf hem te lijf en Neury zette het op een loopen. Gelukkig kwam er juist een jonk man uit het dorp aan, die het dier met zijn houweel een slag op den kop toebracht. Middelerwijl laadde de ander zijn geweer en schoot den wolf in den bek, waardoor hij werd afgemaakt. De luitenant Schukows- ky, van het veertigste regiment in fanterie, te Warschau in garnizoen, wedde om tweeduizend gulden met een zijner vrienden, dat hij te paard op een terrein zou rondrijden, waar de artillerie schietoefeningen hield, en dat hij er ongedeerd zou af komen. De ongelukkige verloor de wed denschap, want een projectiel trof hem en reet hem en zijn paard in stukken. De roekelooze officier was eerst twintig jaar oud. De keizer van Brazilië, don Pedro II, heeft een bevel uit gevaardigd, waarbij de lijken van personen, die aan de «gele koorts» zijn gestorven, moeten worden ver brand desnoods op 's lands kosten. Bij de Kalmukken be- staat een eigenaardige gewoonte bij het voltrekken van een huwelijk, namelijk het uitspreken van allerlei wenschen door den vader der bruid. Hei is bruiloft, wanneer de bruide gom den bedongen prijs aan de fa milie zijner aanstaande heeft uitge keerd. De bruid wordt in statigen optocht naar de tent van haren schoonvader gevoerd, die haar een schaal met brandewijn reikt en nadat zij heeft gedronken, een lange reeks van wenschen uitspreekt. Er zijn er daaronder, die het Kalmuksehe volk zeer gunstig kenschetsen, zooals bij voorbeeld de volgenden: De zegen van oude lieden moge u deelachtig worden. - Gods oegen mogen op u rusten. Uw woonstede moge rijk zijn aan asch. Talrijker dan schapen en lammeren moge uw na komelingschap zijn. Vóór um ge de maan schijnen. Achter u moge de zon schijnen. Op heuvelland zij uwe woonplaats gevestigd. Op bergland weide vee. Uw kleeding zij nimmer morsig. Dat uw paarden nimmer mager worden. Uw levensduur reike ver. Uw verstand moge gerijpt, uw geest opgeruimd zijn. Wees tegen hem, die u dreigt, als staal. Uw vuur verspreide warmte in't rond. Uw voedsel zij rijkelijk. Uw arm zij altijd flink en krachtig. Die/stal door middel van stenogra feeren. De voorstelling van het stuk «The Gladiator» in den schouw burg van Baltimore werd onlangs gestoord door een grappig voorval. Een jonge dame, die in gewoon toi let verscheen en in een loge plaats had genomen, baarde groot opzien zoowel door hare schoonheid als door het feit, dat zij gedurende de voorstelling met grooten ijver steno grafeerde. De directeurde Heer Mack, wien dit werd medegedeeld, begaf zich naar de jonge dame en verzocht haar, op te houden met hare zonderlinge bezigheid. Tege lijkertijd hielden de tooneelepelers op met spelen, traden voor het voet licht en deelden aan het publiek mee dat er een actrice uit Pittsburg zich in den schouwburg bevond, die het stuk stenografeerde en het op die manier trachtte te stelen. Het publiek begon nu terstond te flui ten en te sissen, en de schoone «dievegge» moest onder een ver vaarlijk lawaai het huis verlaten. Later verscheen de directeur zelf op het tooneel en verklaarde dat meu telkens pogingen deed om op die manier het stuk voor andere thea ters in handen te krijgen. Na deze verklaring werd het stuk, dat vele toeschouwers lokte, verder zonder stoornis afgespeeld. In China zijn «hande- laars», die den zeelieden een voor raad wind voor de reis verkoopen. Gewoonlijk zitten zij aan het strand der zee en bieden den schepelingen hunne diensten aan. Bijna altijd zijn zij met hun beiden. De een zit met een boek in de hand, waaruit hij van tijd tot tijd, met het hoofd ach terover, eenige woorden prevelt; hij heeft een platte muts op en draagt een gewaad met tallooze plooien. De ander zit tusschen twee visch- korven en heeft eveneens een muts op 't hoofd; zijn bovenlijf is meestal onbedekt. Hij heeft een grooten le deren zak in de hand, die met lucht gevuld is. Uit dezen zak laat hij in verhouding tot het geld, dat men hem geeft, meer of minder lucht stroomen, waarbij hij herhaaldelijk met een grooten hamer op den grond slaat, om den geest der winden naar de aarde te doen afdalen. Een Amerikaansch echrij ver zegt van een ideaal slaapver trek dat het front moet staan op het Oosten. De grootte van opper vlak mag niet minder genomen worden dan 16 vierk. Meters. Er zullen zich in bevinden voor licht en ventilatie tegenover elkander ge plaatste ramen, die voorzien wor den van een open stookhaard. De wanden moeten hard zijn, en be hangen met papier, waarvan de de kleuren het oog zacht aandoen. Het meubilair moet zijn glad en mag niet geverfd worden. De vloer moet bestaan uit hard gepolijst hout, tegen uitglijden op de naden geribt. Geen enkel stuk mag gebeeldhouwd zijn, ter vermijding van stofopber- ging. De haarmatras moet zijn van het beste haar en materiaal en be staan uit twee stukken om het luchten makkelijk te maken. De de kens moeten zijn licht. Extra voor werpen van luxe mogen daarin niet voorkomen. De gordijnen moeten zijn van een dunne, goed waschbare stof. Het bed mag niet te dicht te gen den muur staan. En de wasch- toestellen moeten zijn vaste kommen met kranen, die koud en warm wa ter kunnen opleveren. We voegen er aan toe dat de gelukkige bezitter moet liggen met her hoofd naar het Noorden, wegens de magnetische aantrekking van de Noordpool. Het vernielingswerk der sneeuw. Menigeen zal hebben gemerkt, of wel eens tot zijn schade ondervon den, dat vele voorwerpen door sneeuw worden bedorven. In Der Nalur- forscher wordt van dit verschijnsel door dr. Sendtner de volgende ver klaring gegeven: Door het stoken met steenkolen dat in de laatst verloopen vijftig ja ren zoozeer in zwang is gekomen, wordt de lucht met een aanmerke lijke hoeveelheid zwavelig zuur be zwangerd, dat uit den zwavelsteen, dien de steenkolen bevatten, bij de verbranding wordt ontwikkeld en door de stoffen uit den dampkring gepraecipiteerd, opgeslorpt zijnde, met de zuurstof der lucht tot zwa velzuur wordt geoxydeerdeen zuur, welks verterende kracht be kend is. Vermits turf slechts heel kleine hoeveelheden zwavelverbindingen en hout er geheel geene bevat, was de lucht in de steden eertijds bijkans vrij van zwavelig zuur. De hoeveelheid zwavelzuur, welke op de vermelde wijze ontstaat, is nog al van belang, en zelfs heel aanzienlijk in streken, waar vele fabrieken zijn, zoodat aldaar b. v. een liter regenwater soms meer dan 0.02 gr. zwavelzuur bevat. Inzonderheid echter is het de sneeuw, die reeds terwijl zij valt en voornamelijk wanneer zij lang blijft liggen, veel zwavelig zuur opneemt en onder den invloed der damp kringslucht een werkelijk zwavel- zuurhoudende stof wordt. Dr. Sendtner heeft zoodanige sneeuw uit sommige steden nauw keurig onderzocht en bevonden, dat reeds in versche, denzelfden dag ge vallen sneeuw, bijna gelijke hoe veelheden zwavelig- en zwavelzuur, maar in sneeuw, die een dag had gelegen, bijna enkel zwavelzuur voorhanden was. Bij een zijner proefnemingen bleek b. v., dat 1 kilogram sneeuwwater van de in de stad gevallen versche sneeuw 78 mllligr. zwavelig en zwavelzuur in hield. Veertien dagen later werd uit dezelfde portie sneeuwwater 61 milligr., doch uit evenveel sneeuw, die van het land, op 7 kilometer afstands van de stad, was genomen, slechts 7 milligr. zwavelzuur ge haald. Uit dien hoofde zijn de voorwer pen van metaal en steen, die zich in de steden in de open lucht bevin den, door de zwavelzuurhoudende sneeuw, aan een groot gevaar bloot gesteld. Steeds dacht men voor het be derf of verweeren van het marmer een verklaring te hebben gevonden in het bevriezen van het regenwa ter, dat in de poriën was door gedrongen maar thans komt er nog een andere oorzaak bij, na- lijk de werking van het zuur in de sneeuw, waardoor de gedenkteekens nog veel spoediger worden vernield. Op sommige plaatsen heeft men om deze reden de openbare werken van beeldhouwkunst, reeds sedert lang, bij winterdag, met houten kasten beschut. Niet enkel marmer en metaal, maar ook de meer gevoelige, kunst matig gekweekte planten in de tuinen der woningen, hebben veel te lijden van de sneeuw. Zij be schadigt de sparreboomen en den nen en veel erger nog het lover van het geboomte. Het is bovendien een sinds lang bekende zaak, dat de sneeuw, die met de voeten in huis wordt ge dragen, de kleuren der vloerkleeden uitbijt, dat leder van sneeuw hard wordt en barsten krijgtmaar tot heden was het onbekend, dat het zwavelzuur dit altemaal veroorzaakt. De ontdekking, door dr. Sendtner medegedeeld, is voorzeker heel merk waardig doch hoe verhindert men nu de vernielende werking der sneeuw? Dit zou slechts kunnen bereikt worden door een onschade lijke brandstof te bezigen of door de toepassing eener andere wijze van beweegkracht en verwarming. Vele werktuigkundigen en inge nieurs houden zich tegenwoordig met de oplossing van dit vraagstuk onledig. Dewijl ook de uitwaseming van het gaslicht een betrekkelijk groote hoeveelheid bijtend zuur bevat, dat de meubels, het schilderwerk en het behangsel der vertrekken erg be schadigt, kan de meer algemeene invoering van electrische en de ver betering en vereenvoudiging der petroleumverlichting, dit euvel be langrijk doen afnemen. Wanneer de proefnemingen, waar mede men hier en daar bezig is, ten einde eene aanzienlijke bezui niging in het verbruik van steen kolen te verkrijgen, de gewenschte uitkomsten te verschaffen, zal ook het zwavelzuurgehalte der sneeuw daardoor moeten verminderen. Zou het gebruik van sneeuw als volksmiddel om er 's morgens, zoo dra men is opgestaan, zijn oogen meê te wasschen, waardoor men ontsteking der oogleden meent te kunnen genezen, nu men weet, dat sneeuw zwavelzuur bevat, nog lan ger kunnen gevolgd worden? De geneesheeren zullen op deze vraag moeten antwoorden. VARIA. Waarom houdt gij zoo vol om meer te drinken dan goed voor u is? Om mijn zorgen te verdrinken. En lukt dat Drinkebroer (droevig1). Neen, zij kunnen zwemmen. Een buitenlandsch blad deelt eenige omschrijvingen mede van wat een kus is in het oog der beoefenaars van verschillende wetenschappen en zegt aan het slot, dat volgens de juristen een kus eene druk-pers- aangelegenheid is, waarvan nadruk geoorloofd is. ST9QMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Primes tPiMelmina, kapt. Visman, van Amsterdam naar Batavia, arriveerd# 4 Maart te Southampton. Het stoomschip Samarang, van Java naar Rotterdam, passeerde 4 Maart Ponta de Guia. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 6 Maart. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe f2,30 a 2,50, dito Kralen f0. 4 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 2,30 a 2,40, do. Blauwe f 0,a 0,do Poters f 0,a 0,Prui- lische Hamburger f 0,a 0,id. Zaaiers f 0, 0,Saksische Jammen f 0,a 0,Frie- ache Franeker Jammen f2,30 a 2,40, do. En- <elsche f 1,60 a 1,70, dito Dokkumer Jammen 2.35 a 2,60, ZeeHwsche Spuische Jammen f 2,30 2,80, allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd stil. Petroleum-bericl# van P. G. C. Cal koen, Makelaars, Amsterdam 3 Maart. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 73/„ 7*/4, 73/4, 73/4, 73/4,73/4 ct. p. gall. Philadelphia 73/4. 73/4, 73/4, 7?/4, 73/„, 73/4 ct. per gallon, Ruwe Olie 921/,, 934/„, 94V4, 93l/8 ct. p. vat. Aanvankelijk was de markt voor Ioïo vaster, doch' liepen de prijzen later vreder iets terug. Termijnen werden opnieuw iets gemakkelijker, doch is de kooplust daarvoor zeer beperkt. No bel Petroleum onveranderd. De noteering is heden hij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamsch Petroleum- Entrepot Disponibel ƒ9,25 a Entr. Levoring Maart 8, April u 8,50 nu Mei/Juni u 8,45 Sept./Dec. «8,65 nu Nobel, directe levering- 8,60 u u Amerikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f 10,75. Nobels Petroleum in consumtie vrij aan boord f 10,Bij kleinigheden f '/4 a Yj hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petroleum- Entrepot bedroeg op 25 Febr. 32,930 vn. Afgeleverd6,592 Voorraad op heden26,338 Verwacht wordende ladingen r Bedford (gezeild 10 Febr.) 7.760 Nimbus (zeilkL 20 7,587 - Hugo «29 9,830 - Sara Chambers (in lading). 6,000 Harold 8,000 - Tarwe op levering onveranderd. Nov. f194. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Roege op levering iets hooser, Maart f104, 105. Mei f102, Oct. f104, 105~. Aangezegd heden 475 last, totaal in deze maand 19000 last. Noteering van (Menne Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie vast, April f262, Oct. f262 per 2000 Kg. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie onveranderd, vliegend per 100 Kg. f26, lo. Mei f 25 V4, 35%, lo. Sept./Dee. f 24>/« 247i« Lijnolie vast; vliegend per 100 Kg. f 211/4, 21,,lo. April f20"/», lo. Mei f211/,, 217,, lo. Juni/Aug. f21*/p, 213/„ lo. Sept/Dec. f213/,. Raapkoeken f 70 a 82 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Op de Maandag gehouden Veemarkt waren aangevoerd 609 Runderen, le kwal. f0,65, 2e kwal. f 0,58, 8e kwal. f0,50 per Kg., Melk- cn Kalfkoeien f 140 a 210 per st., 77 nuchtere Kal veren f5,a 12,2 Schapen en Lammeren f 0,a 0,0 Graskalveren fa 2 vette Kalveren, 399 vette Varkens 36 a 40 ets. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3