GE51ENGD NIEUWS. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Hippolytushoef (op Wieringen), zijn uitgebracht 229 stemmen. Gekozen de heer D. Asjes, met 115 stem men. Eenige Leidsche studen ten hebben Dinsdag een zieken stemgerechtigden makker op een draagstoel van zijn kamer naar het stad huis en voor destembus gedragen. Nadat hij aan den kiezersplicht had voldaan, werd hij naar huis terug gebracht. Het blusschen van den brand op 28 December 1887 in een magazijn van verfwaren opdeHoo- gewoerd ie Leiden heeft aan de gemeentekas een som van f 1103.55 gekost wegens bezoldiging van het brandspuitenpersoneel. Zaterdag j. 1. verliet een der klerken van het station der Hol- landsche spoorwegmaatschappij het kantoor te Leiden en verscheen niet weder. Twee dagen later kwam men tot de overtnging, dat enkele pos ten in de door hem gehouden re gisters waren vervalscnt, waardoor het mogelijk was, gelden door hem voor de maatschappij ontvangen, te verduisteren. Nadat bij de politie aangifte was gedaan en de ver dwenen klerk weder te Leiden was teruggekeerd, werd hij in zijne wo ning gearresteerd. Woensdag is hij ter beschikking der Haagsche ju stitie gesteld. In een kreek aan deVlie- hors waren dezer dagen drie visschersvaartuigjes gevlucht voor het ijs. Weldra kregen de opvaren den gebrek aan eten en brandstof. Men leefde van cockels, die vóór het invallen van den winter waren gevangen. De toestand werd nog bedenkelijker toen het ijs begon te kruien en de schuitjes over de zand plaat werden medegesleurd. Reeds dacht men er aan de vaartuigjes te verlaten, toen gelukkig de wind draaide en de schuitjes in vlot wa ter kwamen. De blazerschuit T. X. 80, door aanzeiling gezonken, heeft men ge licht en in de haven van Tessel binnengebracht. Terstond is het vaar tuig op de scheepswerf gezet tot herstelling der bekomen averij. In de agitatie van het oogeublik w erp Dinsdag te Arn hem een kiezer zijn accijnsbillet in plaats van zijn stembriefje in de bus. Toen hij het abuis ontdekte en herstellen wilde, ontving hij natuurlijk de mededeeling dat den anderen dag het biljet wel te voor schijn zou komen, maar dat hij niet voor de tweede maal tot de stem bus kon worden toegelaten Op den trein van Bokstel, die Dinsdagavond 6.20 te Vucht aankwam, is even vóór Vucht ge schoten. De kogel vloog door eene ruit van den postcoupé en trof de ijzeren plaat die voor de kachel stond. De beide postconducteurs hebben geen letsel bekomen. De stationschef te Vucht heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit ken nis gegeven. Uit Zwartsluiswordt aan de Zm. Cf. gemeld: Een anti-revo lutionair comité vestigde zich als wervings-bureau in eene kopersla- gerswerkplaats, waarvan een raam het uitzicht had op den ingang tot het stembureau. Vermoedelijke wei felaars werden binnengeroepen om hun stembriefje te laten corrigee- ren. De eigenaar van een bleek veld tusschen genoemde werkplaats en het stembureau plaatste een paar staketsels en hing er een zeil over heen, waardoor den heeren alle uitzicht werd benomen, en het bureau moest worden verplaatst. Bij een onder Beester- zwaag gehouden klopjacht werd een wild zwijn opgejaagd, dat later on der Lippenhuizen ouder schot kwam en geveld werd. Het dier weegt p. m. 90 kilo. Godsdienstdweper ij heeft dezer dagen een jong echtpaar te Zaamslag krankzinnig gemaakt. De tusschenkomst der politie was daarbij noodig, want de man, in de meening dat hij de aartsvader Abraham was, wilde zijn één-jarig kindje offeren. RECHTSZAKEN, In de Woensdag 7 dezer gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur -werd o. a. behandeld het beroep van K. M. B. Reigers te Haarlem, van een be sluit van burgemeester en wethouders dier gemeente, waarbij hem voorwaardelijk ver gunning i3 verleend tot het oprichten van een gloeioven. Rapporteur, de staatsraad van Vladeracken. He appellant ontwikkelde nader enkele gronden voor zijn beroep, dat bestreden werd door de heeren L. P. Zocher, J. de Breuk, en J. J. Kerbert. De rechtbank te Amsterdam, 4e Ka mer, deed uitspraak in de zaak van A. G. Roding, die de vorige week terecht stond ter zake van verduistering van gel den, toebehoorende aan het onderling zie kenfonds: //Voor en door werklieden" en van valschheid in geschriften. Een gevan genisstraf van twee jaren werd hem op- gelegd. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 6 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Liq.-Aand. James Barge en E. Moor- mann Co. (Liq. aand.) tot 30 pet. Aaud. Bouwondern. Willemspark tot. ƒ450. O hl. Maatsch. tot Exploitatie van de Brakke Grond, Hyp. leening tot 99 Aand. Deli-Maatschappy 845-875 Pndhr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 1013/g n Obl. Espl.-Maatsch. v. Bouwterrein Overtoom 95*fa-98 Aand. De Palembang-Mpij tot. .ƒ760 Aand. Siak Tabak-Mpij110-121u Aand. Tabaks-Mpij Deli-Asaban tot .100 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 42 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia (1887)300-301 Aand. De 's-Gravenh. Crediet-vereeni- ging en Deposito-Kas tot. 85 Aand. Zuid-Ho'l. Hypotheekh. tot130 Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 53 Aand. Concertgebouw te Amsterd. tot 15 Cert. Farm. Loan Trust-Comp. biy Hope Co. tot266:/4 Cert. Granada Hectaresƒ0,16. Obl. Provincie Quebec tot 107 BUITENLAND. België. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de begrooting van spoorwegen, telegrafen en pos terijen heeft de heer de Stuers, af gevaardigde voor Ostende, zich ern stig beklaagd over het gemis van beleid, door den minister met be trekking tot den dienst Ostende Dover aan den dag gelegd. Het personeel van deze stoomvaartlijn, of gelijk de Belgen het noemen «het kader der marine», is onvol doende; de staat heeft twee schoone booten in de vaart, die echter on gelukkig geen zee houwen kunnen in den afgeloopen zomer is een kre diet aangevraagd en t egestaauom in Engeland eene boot met grooter stoomvermogen te doen bouwen, en heeft de minister zijn amendement bestreden, om terstond twee booten te bestellen; het gevolg is geweest, dat de regeering eene tweede boot heeft moeten huren, hetgeen eene onnutte uitgave van 400.000 fr. ten gevolge heeft gehad. Op eene inter ruptie van den minister, dat er in derdaad twee booten in Engeland besteld zijn, antwoordde de heer de Stuers, dat dit hem genoegen deed, maar de regeering dan toch eene bestelling gedaan had, vooraleer daartoe door de vertegenwoordiging een krediet is toegestaan. De minister heeft nog niet ge antwoord, en Maandag werd de discussie voortgezet. De vrouwen van Ostende heb ben een verzoekschrift naar de ko ningin van België gezonden, om H. M. te verzoeken, bij den koning aan te dringen, opdat hij den vis- schers, die verleden week veroor deeld werden wegens deelneming aan de onlusten, genade schenke. De regeering is voornemens een crediet van 2.000.000 francs te vragen voor Brugge's zeehaven. Engeland. Nadat het Lagerhuis de gezamenlijke regeeringsvoorstel len betreffende het reglement van orde had afgedaan, heeft de heer Smith aangekondigd, dat de heer Goschen aanstaanden Vrijdag een voorstel betreffende de staatsschuld zal doen. Voor het jaar 188889 is voor het Engelsche leger bijna 17 millioen pd. st. aangevraagd; de totale sterkte van het leger is 600,000 man. Voor de marine is aange vraagd 13,082,800 pd. st. Reuter seint van heden uit Londen Volgens de Times schijnt men te Petersburg overtuigd te zijn, dat prins Ferdinand binnen korten tijd Sofia zal verlaten. Men spreekt er reeds over, hem een prins van Saksen-Weimar als opvolger te geven. De Times bespreekt den politie- ken toestand, die zal ontstaan, in dien Keizer Wilhelm mocht over lijden, en gelooft niet, dat de Duit- sche Staatkunde daardoor zal wor den gewijzigd. Prins Bismarck zal meester van den toestand blijven. De Standard, is dezelfde meening toegedaan. De Standard betoogt, dat de Bulgaarsche kwestie gevaarlijker wordt indien prins Ferdinand Bul garije verlaat. De prins van Leuch- tenberg, die naar men beweert, door Rusland als candidaat voor den Bulgaarschen troon is voorgesteld, zal slechts een werktuig der Rus sische re eering zijn. Het is niet waarschijnlijk dat de Bulgaren een dergelijken vorst zullen kiezen. De Times bespreekt de kwestie in een hoofdartikel en is van oor deel, dat elke plotselinge wijziging in den tegenwoordigen staat van zaken in Bulgarije, het gevaar voor oorlog aanmerkelijk zal vermeer deren. Duitschland. Tengevolge van een ongunstigen nacht en gebrek aan eetlust, was Woensdag de toe stand van den Keizer minder be vredigend. Prins Wilhelm vertoeft reeds drie uren en de Rijkskanse lier twee uren in het keizerlijk paleis. De Reichsanzeiger behelst de volgende mededeeling van de doc toren von Lauer en Lenthold Sedert Zaterdag avond vertoon den zich bij den Keizer verschijn selen eener verkoudheid, welke van eene aandoening der slijmhuid van de keel en eene ontsteking der oog leden gepaard gingen. Daarbij zijn in de laatste dagen herhaaldelijk pijnlijke onderlijfsaaudoeningen ge komen. Sedert Dinsdag is ook de eetlust zeer verminderd. Dienten gevolge zijn ook de krachten merk baar achteruitgegaan. In den Reichsanzeiger ver klaren de zes geneesheeren, die den kroonprins behandelen, dat er tusschen hen geen verschil van meening heerscht. Volgens hen be staat er geen vrees, dat de ziekte eene ernstige wending zal nemen. Dokter Mackenzie draagt nog steeds de verantwoordelijkheid voor de behandeling. In den loop van den namid dag heeft er zich Woensdag bij den Keizer geeue verandering voorge daan, die reden gaf tot vrees. Het gebruik van voedsel heeft een op- wikkend effect gehad en eene wen ding ten goede teweeggebracht. Prins Wilhelm heeft den Keizer niet laDg gezien. Alvorens het pa leis te verlaten, is hij een kwartier bij hem in de kamer geweest. Ten i'/t ure is prinses Wilhelm bij Z. M. geweest. Reuter seint van heden uit Berlijn le dépêche Gisterenavond tegen half acht bracht prins Wil helm den keizer een bezoek, dat een kwartier duurde, en bezocht ook de keizerin. De keizer heeft een vrij goeden nacht doorgebracht en gebruikte eenig licht voedsel. Overigens is de toestand niet veranderd. 2e dépêche. Volgens een bul letin, onderteekend door doctor Lauer, heeft de keizer een zeer on- rustigen nacht doorgebracht en is de patiënt zeer zwak. In het Reichsgesetzblatt wordt een keizerlijk besluit openbaar gemaakt, gedagteekeud 17 November 1887, waarbij prins Wilhelm, tot vervan ging van den keizer van Duitsch land en den koning van Pruisen, met de tijdelijke waarneming der loopende regeeringszaken wordt belast. Frankrijk. De opbreDgst der belastingen en indirecte inkomsten over Februari is 328.300 fr. bene den de raming gebleven, doch be droeg 8.445.800 fr. meer dan over hetzelfde tijdperk in 1878. In den Parijschen gemeente raad is de «dood verklaarde» heer Lefèbure-Roncier weder verschenen Een geweldig rumoer verhief zich. toen hij plaats nam. De president verklaarde, dat de Raad zich met genoemden heer niet had te be moeien. De heer Lefèbure protes teerde in krachtige bewoordingen, verklarende te staan op zijn recht. Een afgrijselijk tumult volgde, waar bij hooren en zien verging. De voorzitter ging op den beer Lefèbure toe en hield hem de ge balde vuist voor. Met moeite werd een vechtpartij voorkomen. Wilsons blad La Démocratie franc-comtoisedat te Besan^on ver scheen, komt niet meer uit. Volgens le Gaulois is er sprake van de stichting van een groot blad, dat tegelijkertijd te Parijs en te Londen zal verschijnen, op hetzelf de uur, met denzelfden inhoud. Spanje. De minister van Oorlog verklaarde in de Kamer, dat Spanje een volkomen onzijdigheid moet handhaven, maar verplicht is daar om het leger te versterken. Spanje bezit 5oO,000 geweren van nieuwer- wetsch model en de kusten worden verdedigd door een groot aantal ka nonnen. De minister zal een ontwerp indienen, waarbij Spanje zonder groote onkosten een leger van500,000 en een reserve van 180,000 man schappen zal verkrijgen. Oostenrijk. De Beurs te Wee- nen verkeerde Woensdag onder den invloed van berichten, dat keizer Wilhelm op sterven lag en er te Sofia een opstand was uitgebro ken; welke berichten zich echter niet hebben bevestigd. Uit Sofia wordt gemeld, dat zoolang Rusland geen programma voor de toekomst zal hebben ge formuleerd, de toestand iu Bulgarije niet veranderen zal. De algemeene opvatting is, dat Rusland zou sla gen, indien het de nationaliteit der Bulgaren plechtig waarborgde, zijne inmenging in de Bulgaarsche aan gelegenheden met scherpte om schreef, bij voorbaat een of twee candidaten naar de keuze der mo gendheden aanwees, en straffeloos heid verzekerde aan de Bulgaren die verzet boden. Servië. Te Belgrado is Maandag 11. met grooten luister het jaarfeest der kroning van koning Milan ge vierd. De huizen waren allen rijk versierd. In de kathedraal werd een Te Denm gezongen in tegenwoordig heid van de koninklijke familie, het corps diplomatique en de hofdig- nitarissen, en des avonds was de geheele stad schitterend geïllumi neerd. RBCIiAMSS. Ken gouden raad voor degenen, die aan de beterhand zijn, voor namelijk na de oustekiugen van het borst- vlies en de longen. Wie kent en vreest de gevolgen van deze argligate ziekte niet? 't Ia daarom dat ieder mensch, die aan de beterband ia, op eene zeer eruatige wijze moet overwegen om na deze ziekten niet weder in te atorten. Aan het hoofd der middelen, die u 't beste bewareu, plaatat de geueeakunde het gebruik der watera van Soden en, bijgevolg, ook de mineraal - pastillen van Sudeu voortkomende uit deze krachtige wateren, die gemaakt zijn ouder het toezicht der officieele geneeakuude. Men kan ze zich be zorgen in alle apotheken tegen 60 cents de doos. De politie van Birming ham heeft gearresteerd Joseph Rus sell, alias Cooper, ook wel genoemd Australian Jemmy, de deken der Ecgelsche inbrekers. De man was reeds tweemalen wegens inbraak tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Hij werd gepakt, terwijl hij te Sparkbrook in een huis «aan het werkt was. Een huwelijk,datdeda- meswereld belang moet inboeze men, is dat van Miss Singer zegt bet W. v. N. de dochter van den grooten naaimachines - fabrikant, daar het reusachtig fortuin, in deze industrie verdiend, voor de jonge dame als een adelbrief heeft ge golden. Hare moeder, weduwe ge worden, hertrouwde met een knap pen muziekleeraar en zanger in Bel- gie, Ruebsaet en kocht toen voor haar man het hertogdom Campo- selice met titel. Dit hertogdom is evenwel nooit zoo heel serieus op genomen. Voor hare dochters zoekt zij nu werkelijke hertogen. De eene trouwde met prins de Scev-Mont- béliard, de tweede treedt dezer da gen in het huwelijk met den eeni- gen zoon van den hertog Decazes de Glucksberg, die onder het pre sidentschap van generaal Mac-Ma- hon in Frankrijk minister van bui- tenlandsche zaken was. Zijne moe der is een dochter van den Oosten- rijkschen generaal baron de Lö- wenthal. Miss Singer komt nu in Han Al manack de Gothaevenals Miss Da- vis, die hertogin de Lante-Monfel- tro della Rovere ie, Miss Forbes, hertogin de Choiseui-Praslin, Miss Hickson Field, hertogin Brancaccio, Mise Parsons, prinses van Lynar, Miss Spencer, prinses van Vicovaro, en zoovele andere Amerikaansche meisjes, wier vaders met een for tuin, in handel en industrie verza meld, een adellijk wapenbord heb ben willen vergulden. Liverpool wordt bs- dreigd met watergebrek. In de reservoirs zijn slechts 988 millioen gallons, wekelijks zijn minstene 100 millioen noodig, zoodat als er niets bijkomt, de watervoorraad slechts voor 2 maanden kan strekken. Te Par ij s zal weldra een aanvang gemaakt worden met de voorbereidende werkzaamheden van een electrische verlichting der ge heele stad. Te Weenen zijn gearres- teerd de gravin Schmetoff en haar beide dochters. Zij waren door den dood van den graaf zonder vermo gen achtergebleven en hadden eerst te Petersburg en daarna te Dres den oplichterijen gepleegd. Thans hadden zij hij een juwelier te Ins- prück voor 145 fi. aan ringen ge stolen. Onder de volksklasse in enkele Russische gouvernementen heerscht een vreemde zede, die nog een overblijfsel is uit een Heiden- schen tijd, namelijk het vuistge vecht. Deze gevechten hebben ge woonlijk op Kerstmis, Nieuwjaar of op den Epiphaniasdag plaats. In de voorste rijen der vuistvechters ziet men niet alleen jongelingen, maar ook waardige huisvaders uit den burger- en boerenstand, vooral echter schoenmakers, fabrieksarbei ders, smeden en andere handwerks lieden. Twee tot driehonderd man nemen doorgaans aan zulks een ge vecht deel. Zii verzamelen zich op een open veld, splitsen zich in twee legers, en de strijd neemt een aan vang. om dikwerf eerst laat in den nacht te worden beslist. Het eind is natuurlijk bebloede gezichten en verminkte ledematen. Kapitein Cook en zijne reizen in de Stille Zuidzee be- hooren tot den romantischen tijd van een voorbijgaand tijdperk, en de naam van den dapperen ouden zeeman wordt zelden meer genoemd. In den laatsten tijd is hij echter in Londen nog al eens het onderwerp van gesprek, naar aanleiding van een vondst, gedaan in een huis, dat gesloopt werd. Daarin bevond zich een ruimte, afgesloten door eene deur, die zeker in geen halve eeuw geopend was geweest en in die ruimte eene merkwaardige verzame ling van voorwerpen, door den ka pitein Cook verzameld gedurende de reizen, door hem aan de kusten van de Stille Zuidzee gedaan. Het gebouw, dat deze reliquieën bevatte, maakte eenmaal deel uit van het museum van sir Joseph Banks, die den kapitein Cook op diens reizen vergezelde. Aan de linkerzijde der deur stond ge;clire ven, met het handschrift van sir J. Banks: «Instrumenten, snijwerk, wapens en koppen, verzameld door kapitein Cook op zijne reizen met de Endeavour. Onder het gevondene zijn misschien eenige oude hoogte meters en andere instrumenten, aan boord van de Endeavour gebruikt, het werkwaardigste. Maar het meest trekken de aandacht twee getatou- eerde koppen van Nieuw-Zeeland- sche hoofden en een houten bakje, volgens aanwijzing in de dagen van cannibalieme gebruikt als be ker, die met menechelijk bloed werd gevuld. Leipzig is tegenwoordig het middelpunt van den bonthandel en telt 17 ondernemingen, waar de pelzen bewerkt en geverfd worden, en die 1029 arbeiders werk ver schaffen. Amerika, Aziatisch en Europeesch Rusland zijn de plaat sen van herkomst der talrijke in Europa aangevoerde pelzen en daar van gaan de amerikaan.-che in hoofdzaak naar Londen, terwijl rus- eische over Nischni en Moskou grootendeels naar Leipzig worden verzonden. De geuren, die tot den bezoeker opstijgen, zijn een menge ling van die van alle vellen der wereldechte duizendvellengeur. Ook europeesche pelsdieren komen in Leipzig ter marktmen schat het aantal der tegen Pasclien daar aan gevoerde dieren op 130 000 euro peesche vossen, 60.000 marters en 10.000 otters. In dorpen in de Alpen zijn meer dan 200 lijken gevonden van menscheD, bedolven onder la wines.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3