NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 12 Maart 1888. No. 1438. Dit Nummer bestaat uit twee bladen HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏTHEltBHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buret aKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 188. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden afingenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Koof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Ptiblicite Etrangère G. L. DAUBE 8f Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3tbis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSNIEII W S. Haarlem, 10 Maart. Door den heef mr. A. J. W. Farncombe Sanders is zijne benoe ming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het hoofd kiesdistrict Haarlem, aangenomen. Op verzoek zullen nog eenigen tijd de verzameling van oud Ja- pansche costumes, de geborduurde stoffen, de kakamono's enz. op het Museum van Kunstnijverheid alhier, ter bezichtiging gesteld blijven. Zondags is de toegang vrij. De commies der posterijen le klasse W- M. van Idsinga alhier, heeft wegens gezondheidsredenen zijn eervol ontslag gevraagd. Voor het examen in de nuttige handwerken, te 's-Hage, zijn o. a. geslaagd onze stadgenooten de da mes M. Langeveld en F. van der Ploeg. De Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- Maatschappij, directeur Alex. Faassen, gaf Vrijdagavond eene buitengewone voorstel ling in den Schouwburg alhier. Men voerde op «Onze Kinderen," schets uit het Rotterdamsche volksleven, bewerkt door L. H. Chrispijn. Het zou ons te ver voeren, hier de gansche intrige ?an het stuk mede te deelen, daar deze nog al ingewikkeld en het stuk bovendien tamelijk lang was. Er komen zeer pakkende tooneelen in voor, vooral het zesde tafereel. wDe Straf" zit goed in elkaar, het eerste bedrijf is wat mat. De heer van Nieuwland als de schurk Holbert, de rijk geworden tokohouder, was als altijd uitstekend, evenals Alex. Faasen. Mevr. van Korlaar is ateeds een aange name verschijning, hare verloofde Henri evenwel (de heer Smith,) ontbrak het ten •enenmale aan gloed en natuurlijkheid. Zijn hevige aandoening trachtte hij weer te geven door met zijn oogen te rollen, hetgeen een komischen indruk maakt. De heer Chrispijn, als de brave werk man, was zeer goed, de heer van der Horst had sommige goede oogenblikken, hij ontwenne zich echter met een hollen rug te staan. Mevrouw Kley en mej. Heyblom komt nog een woord van hulde toe. Naar wij vernemen zal het genootschap z/Melpomene en Thalia" weder eene lief dadigheidsvoorstelling geven voor de na gelaten betrekkingen van een braaf werk man, Frederik Heezemans, wiens behoef tige weduwe thans ter barer verzorging heeft zeven minderjarige kinderen, van welke de oudste 12 en het jongste 3 jaren telt, terwijl het gezin eerstdaags nog met eeu kind zal worden vermeerderd. Reed9 nu heerscht daar broodsgebrek 1 Het genootschap //Melpomene en Thalia" heeft steeds zijne krachten beschikbaar ge had om, waar het noodig was, hulp te verleenen, en wij hopen, dat zijne moeite ook thans weder met een gunstigen uit slag moge worden bekroond, en een beroep op de bekende liefdadigheid onzer stadgenooten niet vruchteloos zal zijn. Van 1 Februari 1887 tot 1 Fe bruari 1888 zijn door de hier be staande Haarlemsche begrafenis- vereenigiüg naar de algemeene be graafplaats dezer gemeente vervoerd 147 lijkeD, nl. 7 naar tarief le klasse 21 2e 26 3e 76 4e 17 5e benevens 54 kinderlijkjes. Door de sluizen te IJmuiden zijn in de maand Februari 137 schepen naar buiten en 120 naar binnen geschut en aan de Oranjesluizen te Schellingwoude 1104 schepen te Het departement Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer) heeft aan de in gezetenen kennis gegeven, dat de spaarbank van de Maatschappij tot •Nut van 't Algemeen» te Haar lemmermeer is opgeheven. Deze spaarbank is te Nieuw-Vennep op gericht in 1875. LETTEREN EN KUNST. Naar het //Hbl." verneemt, zijn tot vaste medewerkers van prof. De Vries bij het samenstellen van een woordenboek der Nederlandsche taal benoemd de heeren dr. J. W. Muller, leeraar aan het gym nasium te Haarlem, en dr. A. Beets, die reeds eenigen tijd bij den staf van prof. De Vries werkzaam is geweest en thans leeraar is aan het gymnasium te Rotterdam. De heer De Groot, directeur van den Parkschouwburg te Amsterdam, ontving bij zijn benefiet („Faust") van eenige kunstvrienden en habitués een zilveren krans met een album, de namen der ge vers bevattende; de artisten boden hem een fauteuil aan, waarbij de heer Kerck- hoven nog een landschapje, door hem zelf geschilderd, voegde, de employé's een tafelmiddenstuk met Makart-bouquet. Ook ontving de heer De Groot nog vele ge schenken, o. a. een pendule. De heer De Groot sprak een woord van dank voor al die bewijzen van sympathie en bracht o. a. hulde aan den verdienstelijken dirigent, den heer De la Fuente. Het publiek was zeer talrijk en warm gestemdhet orkest deed fanfares hooren. Inhoud //Semperviren5" no. 10: Veltheimia viridifolia. Begonia sem- perflorens, var. gigantea carminea, met eeu afbeelding. Leucojum aestivum. Anemone fulgens. Waarschuwing tegen nachtvorst. Ter bescherming tegen zonnebrand. Ned. Maatschappij roor Tuinb. en Plantkunde, afdeeling Amster dam. De 's Gravenhaagsclie Tuiubouw- Vereeniging. Tuinlieden-Vereeniging W. i. t. t. e.", te Groningen. Boek aankondiging. Verschilt, mededeelin- geu. Tuinbouw-Tentoonstellingen in 1888. Ontvangen Prijs-Couranten. Vraagbord. Correspondentie. Ad vertentiën. LEBER EN VLOOT. Ter vervanging ran den kapt. pi. adj. J. Vlam, wordt de kapt. pi. adj. jhr. E. A. van Franckenberg en Proschlitz over geplaatst van Helder naar Rotterdam. VISSCHERIJ. IJmuiden, 8 Maart. Heden kwamen van de korvisscherij binnen 5 loggers, met besomming van f225 tot f300, 4 bom schuiten met besomming vau f 120 tot f170, 20 schokkers met besomming van f10 tot f35. Prijzen: tarbot f8 a f 12, gesorteerde tongen f0,50 i.0,65 per stuk, schol f5 a 12 per 50 kilo. Nieuwe diep, 9 Maart. Heden kwa men van de groot visscherij binnen de sloepen ,7Pernis", sch. Meijboom, met 70 lev., 40 doode kabelj., 5 leugen, 1 heilbot, 4 ben en 500 stuks rog, 4 ben en 30 stuks vleet en 300 schelv.; //Adriana Lu- mina", sch. De Korte, met 20 levende, 40 doode kabelj., 7 levende, 12 doode lengen, l beu rog en 500 schelv. en //Ulbo", sch. v. d. Nieuwendijk, met 10 levende, 40 doode kabelj., 11 levende, 4 doode lengen, 1 ben rog en 500 schelv., terwijl door trekkers 22 tal hariug werd aangevoerd. Lev. kabelj. gold ten afslag f 2.25 a f 2.50, doode id. f 1.25 a 1.35, leng f 2.85 a 3.05, doode id. fl.45 a 2.15, heilbot f 18 per stuk. rog fll a 17 per ben en f 11.50 per snees, vleet f 17 per ben en f 18.50 per snees, schelv. f34 a 35 het honderd en haring f 13.90 per tal. Lemmer, 8 Maart. Gedurende de laatste dagen was de vangst van spiering vrij voldoende; de aanvoer aan derooke- rijen alhier was ruimer en bedroeg, in be doelde dagen, pl. m. 200.000 stuks. Over het geheel was de spiering niet groot van stuk, waardoor de prijs niet hoog is gemiddeld werd 25 cent per 100 stuks betaald. Tessel, 2 Maart. Gisteren werd door onze vissehers aangebracht 6 last of 300 tal (één tal 200 stuks) Zuiderzee- haring, welke aan den afslag f 5.80 tot f 5.90 per tal opbracht. Heden aangevoerd 50 tal Zuiderzee- haring, waarvoor aan den afslag f 5.70 per tal werd besteed. De haringvisscherij laat zich zeer gunstig aanzien. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft Vrijdag de telegraphische kennis geving van het overlijden van den Duitachen Keizer ontvangen. Blijkens tijding1 aan hetDuitsche gezantschap is de Keizer Vrijdag ochtend te 8 uren ontslapen. Uit de woning van den Duit- schen gezant waait de Duitsche rijksvlag halfstok. De opper ceremoniemees ter maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd ran vier weken, in gaande heden, den rouw heeft aan genomen, te weten: twee weken middelbaren, en twee weken lich ten rouw, wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. De regeering heeftaan de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal doen weten, dat het wets ontwerp betreffende de verbetering van de rivier de Berkel door haar wordt ingetrokken. Tot lid vande Provin ciale Staten van Noord-Holland is gekozen de heer mr. C. M. Willeu- mier. De uitslag van de her- stemmiDgen is natuurlijk niet met zekerheid te voorspellen, maar wij meenen niet ver van de waarheid af te zijn, wanneer wij als waar schijnlijke samenstelling der nieuwe Tweede Kamer opgeven ongeveer 45 h 47 liberalen en 53 55 anti liberalen. De persoon, die denmoord pleegde op den Nieuwendijk te Amsterdam en zich in de cellulaire gevangenis bevindt, is zoo ernstig ongesteld, dat zijn leven in gevaar is. Vr ij dagochtend werd na bij Bussem een arbeider der H. IJ. S. M., De Rooij, die voor eenen zandtrein wilde uitwijken, door een passeerenden sneltrein overreden. De beide beenen werden hem ver brijzeld. Uit Naarden wordt ge meld De maatschappij heeft Vrijdag het zanden hervat. Zij stoort zich niet aan de afsluitingen, en laadt de wagens over de schutting heen. De politie verhindert den Gooiers alles, uitgenamen het zetten van staketsels, die weinig vermogen. De gemoederen zijn kalm. Een arbeider in de venen onder de gemeente Emmen kwam dezer dagen thuis met een daalder, dien hij van de armencommissie had «ntvaDgen. Bij zijne thuiskomst vond hij eeu brief, waarin hem werd aangekondigd dat hem eene erfenis was ten deel gevallen van pl. m. f30.000. Smokkelaars -slimheid. Een Pruisische boer, nit den om trek van Kleef, reed onlaDgs, met ledigen wagen, de Nederlandsche grens over, op weg naar Nijmegen. Hij kwam den douanen verdacht voor; zij onderzochten zijn kar en bevonden dat de disselboom hol was en 20 liter spiritus bevatte; de met een stop voorziene opening was on der een ijzeren band verborgen. De smokkelaar zette onder geleide zijn tocht naar Nijmegen voort, om daar zijne straf te ontvangen. RECHTSZAKEN. De rechtbsnk le 's Hage heeft Vrijdag vonnis gewezen in de zaak van de Haag- sche bankiersfirma tegen haar ontslagen kantoorbediende, die het kantoor met eene schuld van pl. m. f 12,000 verliet. Zooals men zich herinnert had de com pagnon, die echter uit de zaak getreden was, verklaart dat er tusschen de firma en den bediende eene overeenkomst om trent de wijze van afbetaling getroffen was, doch daar die verklaring pas na de uittreding gegeven was, achtte de recht bank haar waardeloos en veroordeelde den bediende tot betaling der gevorderde som met renten en kssten. WEEZEN EN ARMENZORG Mejuffrouw E. C. Dorhout, onlangs te Velp overleden, heeft aan het nieuwe stadsweeshuis te Leeuwarden f 10.000 en aan de diaconessen-inrichting aldaar f 2500 vermaakt, beide vrij van het recht van FEÜIIiLBTO KT. 1781 LXVIII» HOOFDSTUK. EEN HACHELIJK OOGENBLIK. De vreeselijke toebereidselen voor de marteling waren gereed; aan den horizon steeds dezelfde stilte, steeds de zelfde onbeweeglijkheid, uitgezonderd de wulp, die in snelle vlucht boven de moerassen zweefde, en het geklots van het water, veroorzaakt door de bevers, die in hunne afgelegen moerassen dompelden. De metis beval de boot weer te water te laten, teneinde Fabiaan te gaan halen en zijne beide bewakers terug te brengen. De boot was spoedig te water gelaten; twee Indianen namen er in plaats, toen eene donderende stem plotseling door de lucht weerklonk en door de echo's herhaald werd. Deze stem had zich van den kant van den Bevervijver doen hoorende Indianen konden haar niet zonder rillen hooren en Fabiaan gevoelde instinctmatig dat het eene vriendenstem was. Nog trilde de lucht onder haar mach tigen klank, toen andermaal uit de ruime borst van den woudlooper eene nieuwe donderende kreet, nog tienmaal sterker dan de eerste, weerklonk en ook de stem van den karabinier door de echo's herhaald werd. Deze beide vriendenmonden hadden den naam van Fa biaan als eene barrière tusschen den dood en hem gewor pen en Fabiaan antwoordde er op zonder sidderen. Hond! riep Roode-Haud, zijn mes opheffende om toe te stooten. Fabiaan hield den arm des renegaats tegen en eene korte worsteling ontstond tusschen den gevangene en zijn wreeden bewaker, toen zich na de kreten van Bois-Rosé, van den Spanjaard en van Brandende-Straal een gehuil deed hooren, dat van alle kanten, vau het noorden, van het zuiden en van het oosten opsteeg. Het woedend geblaf van een doghond weerklonk te midden van al dit geraas als het gehuil van een geketenden leeuw. Bij een der pogingen, die Fabiaan in het werk stelde om het mes van Roode-Hand van zijne borst te weren, viel de jongeling onzacht ter aarde. Deze val redde herq voor het oogenblik het leven. Te midden van het steeds aangroeiend geraas waarvan deze vroeger zoo rustige vallei het tooneel was, herinnerde de oude renegaat zich eensklaps, dat het leven van den gevangene slechts aan Zwarten Vogel toebehoorde en hij trachtte uit te vorschen wie die naderende vijand was. De gordijn van geelachtig groen, die zich voor zijne oogen uitstrekte, belette hem zulks. Al hetgeen hij kon zien waren vijf Indiaansche ruiters die waarschijnlijk het vlugst te paard reden, wier hoofden boven het lange gras uitstaken; te midden hiervan en in de verte trok eene breede en snelle golving, gelijk aan die welke veroorzaakt zou zijn geworden door den doortocht van eene kudde buffels zijne aandacht. Terzelfder tijd kruisten zich vijf geweerschoten, eenige van de rechter andere van de linkerzijde achter den troep Apachen en deden vijf krijgers in het gras tuimelen. Eenige Indianen, die te ver van hunne paarden verwij derd waren om te beproeven naar dt> plaats te snellen waar zij vastgebonden waren, wierpen zich in de boot en zetten ondanks de kreten van Roode-Hand en in weerwil van de verwenschingen en bevelen van Bloedhond, met kracht van riemen koers naar den anderen oever. De meesten der andere Apachen dreven na in den zadel gestegen te zijn, hunne paarden onstuimig in den stroom, want een dikke rook steeg in de vlakte achter hen op en reeds begonnen lange vurige tongen het hooge gras te verslinden. De Indiaansche krijgers waren door schrik bevangen. Eenige hunner, die te voet waren, trachtten al zwemmende te ontvluchten. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1