NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 14 Maart 1888. No. 1440. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: S I) S iV I E li S. 111 N N E K I- A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Maart. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand Februari, kan het volgende worden medegedeeldTer gemeente-secretarie werden aange geven 8 gevallen van febris typhoï- dea, 4 van mazelen en 1 geval an gina diphtherina met docöelijken afloop, terwijl één lijder aan febris typhoïdea bezweek. Het totaal der overledenen met 5 ïevenloos aan- gegevenen bedraagt 97. Verhouding éer overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 24.6. Aan lichaamszwakte stierven 14, aan kasker 4, aan stuipen 3, aan hersensziekten 5, aan croup 7, aan organische hartgebreken 5, aan ziekten der ademhalingsoiganen 32 (waarvan 13 aan keel- en longte ring of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 5, aan andere oorzaken 6, aan onbekende oorzaken 9 personen. Naar de leeftijden was de sterfte ads volgt: beneden 1 jaar 16, van 15 jaren 10, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 2, van 2050 jaren 18, van 5065 jaren 14, van 65—80 jaren 22, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 86 jongens en 85 meisjes. Maandagavond had men in den Sehouw'burg alhier de gelegenheid een zeldzaam genot te smaken. Ma dame Marie Favarfc, voormalig so- ciétaire der Comédie frangaise, gaf eene voorstelling van Augier's blij spel «l'Aventurièreö, met medewer king van eenige min of meer bij ons bekende artisten. Een zeldzaam genot I dat was het in waarheid. Hoe volmaakt wist Mad. Favart de huichelende Clorinde voor te stellen, de courtisane die zich voordoet als berouw hebbende zondaresse. hakende naar burger lijke deugd, naar een huiselijken haard, totdat zij haren meester vindt in Fabrice, die haar verwijt geen vrouw te zijn, geen hart te hebben. Dan krijgt zij berouw en gaat heen, gebroken en overwonnen. Het is de vraag of Augier zich Clorinde heeft gedacht als een vrouw van rijpen leeftijd, zooals Mad. Fa vart haar ons deed zien. Het komt ons voor, dat hij hier meer een b.v. dertigjarige vrouw heeft op het oog gehad, en die kon Mad. Favart, uit hoofde van haar leeftijd, niet meer voorstellen. Overigens betoonde zij zich eene kunstenaresse van hoogen rang, die meesleept en boeit in vele hartstochtelijke tooneeleD, vooral in het laatste gedeelte waar Fabrice haar aan zichzelf ontdekt. Toen voor eenigen tijd Mad. Agar hier optrad, hebben wij gezegd dat de haar vergezellende actenrs veel te wenschen overlieten. Dit is toe passelijk op vele van die Fransche gezelschappen, die ons land bezoe ken «Une étoile et puis.... l'obscu- ritél» Deze troep maakte hierop echter eene zeer gunstige uitzonde- dering. Fabrice (de heer J. Live- rani) is een uitnemend acteur, die zijn fraaie rol op uitstekende wijze vervulde, en die vooral in de too- neelen met Donna Clorinde blijk gaf vaneen zeggingskracht en tevens van een soberheid, die de groote actrice met wie hij samenspeelde, geen oneer aandeden. Zoo ook de heer Schaub, het komische element in het stuk, die zijn blufferige rol van avonturier, soms wat sterk gekleurd, uitstekend volhield. Zoo ook Mesdames Cas- telli en Yalério, zoo ook somtijds Laty, Als «lever de rideau» gaven Live- rani en Mile Castelli tl'Arc en Ciel», een echt Fransch, geestig stukje, dat fiju en met humor werd afge speeld. Wij hadden voor zooveel goede wat meer applaus verwacht, het publiek was daarvoor talrijk genoeg. Door de politie alhier is aange houden Gerrit van Campen, werk man, woonachtig in de Witstraat. verdacht van diefstal van een looden goot van een perceel naast zijne woning gelegen. Voor het examen in de nuttige handwerken, Maandag te 'sHage gehouden, is o. a. geslaagd onze stadgenoote mej. A. H. Kerlen. Door de politie alhier is in be slag genomen een valschen rijks daalder, voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1870, blijkbaar bestaande uit lood. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders- aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. Bij het gezelschap Vau Lier in Am sterdam is in studie //De oude Jongejuf frouwen," blijspel in 5 bedrijven door Fabies. Te Utrecht is Zondag een vergadering gehouden, waarin op initiatief van de zangvereeRigifig te Hoorn een bond van zangvereenigingen in Nederland is ge sticht, ten doel hebbende om elkaar in alle opzichten te steunen en ter wille te zijn, o. a. door het wederaijdsch ter be schikking stellen van muziekstukken, enz. Negen vereenigingen hadden afgevaar digden afgezonden, o» welHoorn, Krom menie, Helmond, Rotterdam, Deventer, Utrecht, Oosterbeek, Delft en Gorinchem. De datum van in werkingtreding is be paald op 1 Juli 1888. De jaarlijksche vergaderingen zullen gehouden worden te Utrecht. Tot voorloopig hoofdbestuur is gekozen het bestuur der Hoornsche Zang- vereeniging. Brieve», om ook anderen tot medewer king op te wekken, zijn verzonden aan 90 vereenigingen in den lande, waarvan reeds 30 zich aangemeld en toezegging van adhaesie hadden gegeven. Mile. Van Zandt is naar Moscou vertrokken, waar zij gedurende het Paasch- seizoen een reeks ran voorstellingen geeft. Zij is in onderhandeling over een tournee in Amerika, in 1889'90. Het nommer van //l)e Lantaarn" dat 15 Maart verschijnt, zal geheel gewijd zijn aan den Noorschen dichter Hendrik Ibsen, die 20 Maart a. e. 60 jaar wordt. De schilder Jan Van Essen teekent het portret van Hen rik Ibsen. LEGER EP' VLOOT. Onlangs werd gemeld dat de kapel meester van de kon. militaire kapel, de heer Völlmar, niet vrijwillig zijn ontslag uit die betrekking weuschte te nemen. Thans vernemen wij dat die heer zijn pensioen heeft aangevraagd. a 75 cent, schol per 50 kilo f8 a f 19 levende kabeljauw f 2.35 a 2.70, doode dito f 1.50 a f 1.85, levende leng f 4.60 a f 5.50, doode dito f 3.50, ijlbot f 22, alles per stuk. Schelviach sloepen per groot hondord f 48.50 a. f 45. Nieuwediep, 11 Maart. Een Kat- wijker bom bracht gisterenavond nog 25 stuks tong, 2 mandjes kleine schol en een partijtje groote schol en rog ter afslag; tong gold 56 e. per stuk, kl. schol f7 per mandje, gr. schol f7.50 en rog f 12 de aanbrengst. T e s s e 1, 11 Maart. Tengevolge van de ruwe weersgesteldheid kou in de afgeloopen week de mosselvisscherij even min uitgeoefend worden als de Noordzee- visscherij. Langs de kust werd veel bot gevangen, die tegen 3 a 5 ct. per stuk werden verkocht ter verzending naar elders. Near Belgie werd een partijtje alikruiken afgeleverd. De prijs was hier fl.50 per HL. Het palingvis8chen leverde weisig op. De paling gold 20 a 55 ct. per Vi KG. De vangst van kusthsring was verre van bevredigend. De haring gold van f 12 tot f5 per tal. Door de garnalenvisschers werden 184 manden garnalen gevangen, die f 4 per mand golden, en verscheept werden naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. VISSCHERIJ. IJ muiden, 12 Maart. Heden kwamen van de kor visscherij binnen 1 logger met besomming van f 140, en 1 bomschuit met besomming van f 60; en van de beug visscherij 2 Holl. sloepen met besom ming van f 450 tot f 600; prijzen: tar bot f 10 a f 12, gesorteerde tongen 60 WEEZEN EN ARMENZORG Door wijlen mej. C. A. Rouwenhorst, te Arnhem overleden, is volgens de //Arnh. Ct." gelegateerd, vrij van rechten en kos ten aan de Nederd. herv. diaconie te Apeldoorn f 2000; id. te Dieren f 1000; het Nieuwe Weeshuis te Arnhem f 1000; het Nederd. herv. diaconessenhuis te Arn hem f 5000; het Kinderziekenhuis, te Arnhem f 2000; de Yereeuiging tot op neming en opvoeding van verwaarloosde weezen, gevestigd te Nijmegen, f 4000; de diaconie der Nederd. herv. gemeente te Arnhem f 2000; de Nederl. israeliti- sche gemeente te Arnhem f 1000; de Prins Hendrik-stichting voor oude zeelie den te Egmoud aan Zee f 1000; de Ned. herv. gemeente te Arnhem, tot verwar ming van de Groote Kerk f 5000, terwijl tet eenigen en uuiverseelen erfgenaam is benoemdbet Protestantsch Bestedelin- genhuis te Arnhem. Z. M. de Koning heeft aan den adjudant-generaal der ma rine, chef van het Militaire Huis, vice-admiraal jhr. J. H. Van Ca pellen, opgedragen het rouwbeklag over te brengen aan het Berlijnsche Hof en Z. M. te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid van den Keizer van Duitschland. De vice-admiraal heefd heden de reis naar Berlijn aanvaard. ggp-gTJ Door den minister van Waterstaat enz. zijn aan de Directie der Nederl. Rhijnspoorwegmaat- schappij de voorwaarden medege deeld, waarop de minister bereid is het verleenen der door de Maat schappij aangevraagde concessie tot aanleg en exploitatie van eenen spoorweg van Bunnik naar Zeist te bevorderen. De heet Heldt heeft in een schrijven aan het bestuur der centrale liberale vereeniging in het district Schoterland bericht, dat hij bij eene eventueele verkiezing in dit district daarvoor zitting zal ne men, en voor Amsterdam bedanken. De heeren Goeman Borgesius, VaD Houten en Lieftinek zijn door de Centrale uitgenoodigd om in openbare vergaderingen de candi- datuur van Heldt aan te bevelen. De heer Lieftinek heeft daarvoor bedankt, als door omstandigheden verhinderd. De plechtige rouwdienst, welke Zondag als aandenken aan den overleden Duitschen keizer in de kerk der Duit6ch Evangelische gemeente te 's Hage plaats had, werd bijgewoond in de eerste piaatg door den gezant van het Duitsche Keizerrijk met het personeel der le gatie, en verder door de meeste ge zanten bij het Nederl. Hof, hoog- waardigheidshekleedersbij'sKonings Huis en vele belangstellenden. De predikant der gemeente hield eene treffende lijkrede over het leven van Wilhelm I, als Patroon- Beschermheer der evangelische kerk. D e v o e t b a 1-w e d s t r ij d t u s- chen de Voetbal-vereeniging «Am sterdam» en de Haarlemsche «Foot- ball-Club», welke 26 Februari 11. door de sterke vorst cLt plaats kon hebben, werd Zondag in den Koe kamp te Haarlem gehouden. De wed- trijd bleef onbeslist; geene der par tijen kon er in slagen een beslis send punt te behalen. -Door den inspecteur van politie Batelt en de rechercheurs Panhortt en Verbeek is in den Am- sterdamschen IJpolder, in een poel nabij het Noordzeekanaal, gevonden een pakket, inhoudende een aantal valsche rijksdaalders en guldens PHÏIÏLIJBTO KT. 1801 LXIX. HOOFDSTUK. DE BEVEKVIJVER. Toen dit punt geregeld was, haastte zich de Amerikaan na verscheidene malen aan sir Frederik herhaald te hebben dat hij zich volkomen uit vrijen wil aan het gevaar over gaf en dat hij ophield voor het oogenblik voor zijn per soon verantwoordelijk te zijn, op zijne schreden terug te keeren, in de richting van de doorwaadbare plaats der rivier. De schelmen verschansen zich in die dichtbegroeide plekken. Kijk, hoort gij ze? zeide de karabinier. Een geluid vau bijlen die op de stam der hoornen sloe gen, weerklonk in de verte. Het is waar, hernam de Canadees. Indien ik niet voor het leven van dat arme kind vreesde, zou ik God danken dat Hij ons die wilde dieren aldus in hunne ver sterking overlevert, maar de gedachte is vreeselijk, dat de gril of de toorn van een Indiaan zijn levensdraad kan afsnijden. Zij zullen het thans minder dan ooit durven, ik zeg u dat, sprak Pepe hierop, de dag zal niet voorbij gaan zonder dat zij eene kapitulatie hebben aangevraagd. Encinae hield met groote moeite zijn doghond in, die naar de plaats wilde enellen waar zijn fijue reuk Indianen bemerkte, toen Boia-Rosé er eensklaps aan dacht van zijn instinct partij te trekken. Hij trok den afgewaaiden hoed van Fabiaan van onder zijn vest uit en hem Encinae ter hand stellende, zeide hij hem Beproaf eens uw hond den reuk te doen krijgen van dezen hoed; het is de hoed van dengene, dien ik zoek; meermalen heb ik in dergelijke gevalion gezien dat die dieren het spoor volgden van lieden wier spoor men niet konde terugvinden. De bisonjager nam den hoed uit de handen van den Ca nadees en deed het binnenste er van aan Oso ruiken. Het scherpzinnige dier scheen te raden hetgeen men van hem verwachtte, en na eenige oogenblikken den reuk dien het binnenste gedeelte van dat kleedingstuk van Fabiaan be houden had, te hebben opgesnoven, snelde hij als een pijl uit den hoog weg in de richting waar Pepe de sporen van den jongeling herkend had. Achter eene dichtbegroeide plek gekomen, begon de dog te blaffen om zijn meester te waar- 8chmwen. De jagers ijlden naar die plaats toe waar, zooals Pepe had aangeduid, juist de sporen werden teruggevonden, die op den vochtigen grond gedrukt waren. Laat ons thaus voortgaan, riep Bois-Rosé vastbe raden uit. Waar hij zich ook bevinde, dood of levend, wij zullen hem altijd vinden. Sir Frederik en zijn onafscheidelijke Wilson kwamen op hetzelfde oogenblik aan en de negen vereenigde man nen gingen voorwaarts om de versterking der Indianen te verkennen, teen een bode van Brandende-Straal aankwam die door het jonge opperhoofd was afgezonden om ver sterking te halen. Er bevond zich, zeide hij, tegenover het ondoordringbaar struikgewas, waarin de Apachen zich verschanst hadden, een vrij diep ravijn, van waar men den vijand kon ver ontrusten en waarvan men zich dringend noodzakelijk voor hen moest meester maken. Na aldus zijne boodschap overgebracht te hebben, ver trok de Indiaan weder om aan de vaqueroa het bevel te gaan brengen de rivier over te steken en stelling te gaan nemen op den tegenoverliggenden oever, ten einde zoo noodig de insluiting rondom de roovers nauwer te maken. Terwijl deze manoeuvre uitgevoerd werd en de vaqueros hetzij op de doorwaadbare plaats, hetzij al zwemmende op hunne paarden, of oo. nog in de lederen boot de rivier overetakcD, zocht de kleine troep dien Bois-Rosé aanvoerde, een bedekteu weg die hem beschutten kon tegen de kogels terwijl hij rondom het sombere bosch trok waarin de Indianen voortgingen zich te versterken. Het geluid der bijlen weerklonk steeds. De krachtige plantengroei der wilgen en der katoen- boomen, waarom zioh de wilde wijnstok en alle lianen der bosschen strengelden, maakte het struikgewas, waarin de

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1