brokken specie, matrijzen en verdere gereedschappen, vermoedelijk af komstig van de personen, die zich thans, onder beschuldiging van val- sche munt vervaardigd en in om loop te hebben gebracht, in verze kerde bewaring bevinden. Uit Naarden wordt ge meld Op advies vau den rechts kundigen raadsman heeft het da- gelijksch bestuur van Stad en Lande thans den strijd op het terrein velt opgeven, en zal er tot eene ver volging in rechten worden overge gaan. In de eerste dagen van April zal volgens de Sportte s' Hage de opening plaats vinden vau de Nederlandsche «Tattereall», alwaar dan een algemeene verkooping zal gehouden worden van paarden, rij tuigen, tuigen enz.datum en uur zullen nader bepaald worden. Het voornemen bestaat om alle drie we ken aldaar een dergelijke vorkooping te houden. Door het uit elkaar sprin gen van den helm van den distil leerketel in de branderij van den heer A. Holtermau, aan de Lauge- haven te Schiedam, hetwelk met een hevigen slag gepaard ging, brak Maandagochtend ten 71/» ure een felle 'brand in dat pand uit. Iu korten tijd was het gebouw met daaraan grenzend pakhuis geheel uitgebrand. De omliggende panden, waarvan enkele bij oogenblikken aan een hevigen vuurgloed waren blootgesteld, bleven door de ij verige bemoeiingen vau de brandweer allen gespaard. Pand ea daarin geborgeu goederen waren tegen brandschade verzekerd; het eerste bij de Tielsche maatschappij voor f 10,000. Maandagnacht is in eeu effectenkantoor te Rotterdam inge broken. De daders, die vermoedelijk op geen andere wijze het kantoor konden bereiken, hebben in een portaal van het bovenhuis, dat on bewoond is, met allerlei soort van breekijzers, die iu het portaal ge vonden zijn, een gat door den muur geslagen ea vervolgens getracht de kluis waarin de brandkast staat, te openen, hetgeen blijkbaar niet is gelukter is dan ook niets ont vreemd. Het is tan duidelijkste gebleken, dat men hier te doen heeft met zeer gevaarlijke sujetten. Da politie houdt zich natuurlijk met een gestreng onderzoek bezig. In de stoomhoutzagerij van de firma F. A. VauderLin den, te Dordrecht, had de 77jarige G. Van Schelt, in die houtzagerij werkzaam, het ongeluk, toeu hij laugs de in werking zijnde machine wilde gaan, te struikelen en met den linkerarm tusschen het wiel te geraken, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel boneden den elleboog geheel is verbrijzeld. Nadat de arm tot aan dan elle boog was geamputeerd, is v. S. per vigelante naar het gasthuis over gebracht. In den nacht tusschen Zondag op Maandag is nabij Gre- venbicbt a. d. Maas, een schip met ballast gezonken. De twee op bet vaartuig aanwezige personen heb ben den geheelen nacht op het dek doorgebracht tot aan de borst in het water en vastgeklemd aan den ma-:t. Bij het aanbreken van den morgen wisten zij met levensgevaar een achter aan het schip verhouden bootje machtig te worden en daar mede naar Grevenbicht te roeien, alwaar zij op dit oogenblik liefde rijk worden verpleegd. De Notenboomenlaan te Utrecht werd Zaterdag jl. in op schudding gebracht door eene al daar wonende vrouw, welke haar kind zoodanig mishandelde, dat de buren tusschen beide moesten komen. De politie nam de ontaarde moeder in bewaring. Het kind werd aan de zorg vau een bloedverwant toe vertrouwd. De particuliere spaar- bauk te 's Bosch heeft, ten einde de rijksposispaarbank iu de hand te werken en zich tevens zelf eenigszins te verlichten, de proef genomen met inlagen beneden de f3 te weigeren en de brengers daarvan naar de postspaarbank te verwijzen. Bij later onderzoek bleek echter dat van 40 alzoo geweigerde inla gen slechts 8 de rijkspostspaarbank bere'kt hadden, zoodat de proef als mislukt is te beschouwen. In de fabriek van den beer Köuiugs te Swa.men ("Lim burg;, is iu bewerking een kerm;s- vermakelijkhe.d van geheel nieuwe constructie, ul. een draaimolen, op boigst vernuftige wijze samenge steld; behalve paarden wier galop zeer natuurlijk is nagebootvt, bevat zij twee prachtige equipages en twee.... luchtballons met schuitjes, waarin plaats voor 8 personen. Het prachtstuk, toebehooreude aan den beer Karei Berner, dat voor de eerste maal met de aan staande paaschdageu te Zwolle op de paascbwei zal prijken, vertegen woordigt eene waarde van ougaveer 27,000 gulden. Uit Maastricht wordt gemeldDe Maas heeft een drei gend aanzien gekregen en eene hoogte bereikt, die, bij den gering sten was, de rivier buiten hare oe vers doet treden. Reeds zijn eenige buurtwegen en velden ondergeloo pen, en staau da fabrieken en no lens, die door het water vau Maas en Jeker gedreven wordeD, stil. Ook de scheepvaart op bet zijkanaal, nauwelijks geopend,ondervindt door deu hoogen waterstand belemme ring. Door den heer K. J. Kal ms vau Britrum, is te Leeuwarden een vergadering vau landbouwers belegd, om te overleggen, hoe men tot een meer fabriekmatige, betere en goedkoopere in] a.kkiug- van boe- rsboter kan gerakeu in beuken vaten. Eeu veertigtal landbouwers zijn met elkaar overeengekomen proeven te nemen met beukeu vaten, gewoon model van eiken vaten, en met fabrieksvaten. Wauueer deze vaten boter aau de Waag worden gewo gen, dan wordt het bruto gewicht er op vermeld en om nu de tarra die uiet door den officiëelen ijk con stant is - te kunnen kennen, is de maker van elk vat verplicht zijn naam, woonplaats en het gewicht op het vat te branden. Het voor nemen bestaat, zooveel mogelijk eeu normaal gewicht der vaten in te voeren, en men is van oordeel, dat deze wijze van inpakking beter is, omdat de beuken vaten gladder en netter zijn en tevens goedkooper dan de eiken vaten. De ooievaars hebben te Giesendam hunne intrede reeds ge- daau. Te Groningen is eene coöperatieve volksbakkerijonder den naam «De Toekomst» opgericht. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Februari. Aan het mail-orerzicht van cUn //Ja- rabode" is het volgends ontleend: In Atjeh blijft de beri-beri onze groot ste vijandwel sterven er in de laatste tijden minder aangetasten, maar dit is waarschijnlijk het gevolg van spoediger eracuatie dan vroeger. Als men de cijfers bijeentelt van de lijders, die met de stoom schepen worden verwijderd om in andere streken genezing te zoeken, dan komt men voor de maand Januari tot een getal van meer dan 1300. Op den duur is daar tegen een klein leger als het Ned.Indi sche niet bestand; men ontsmet wat men kan en toch baat het niet. Wil men met de ontsmetting nog verder gaan, dan zou men het torreiu zelf dat wij bezet hou den, moeten reinigen e« dat is natuurlijk een onbegonnen werk. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat bet eenige afdoende middel is geheel verlaten van Kota-Radja en wat daarbij behoort: wijken voor eene ziekte als de beri-beri zal niemand ons tot schande rekenen en wanneer het geschiedt na een krachtig en overwinnend optreden, kan ook de vijand er geen vlucht iu zien, en dit ze ker niet, wanneer wij ons op Poeloe Way en op enkele kustplaatsen aan de monding der rivieren nestelen. Hard moge de maatregel zijn en wol waard er niet lichtvaardig over te denken, toch wordt hij door vele deskundigen onver mijdelijk geacht. Na de mededeeling van den minister vau Koloniën aan de Eerste Kamer was hier het telegraphisch bericht niet ver rassend, dat een ouderhandsche overeen komst werd gesloten voor den pakket- vaartdienst in den Archipel. In hoeverre daarbij de flnancieele belangen der In dische schatkist zijn benadeeld door f 16?s/ie subsidie par geografische mijl toe te staan, terwijl thans slechts f 3.90 wordt betaald, is niet uit te maken, voordat al de voor waarden der overeenkomst bekend zijn, daar die verhoogde subsidie in verband kan staan met andere bedingen. Over het algemeen echter .acht de handel het hier niet weuschelijk, dat do vaart in den Ar chipel in dezelfde handen komt als die tusschen Nederland en Indië, en men hoopt dan ook, dat eventueel de Ned.- Indisclie Stoomvaartmaatschappij als con currente zal optreden. Nog liever zou men zien, dat de kustvaart geheel werd vrij gegeven en dat de Regeering alleen maat regelen nam voor het verkeer met plaat sen, wier handelsbeweging te klein is om particulieren tot het onderhouden daarvan uit te lokken. Op 14 April a. s. zal te Soera baija worden aanbesteed het eerste gedeelte van de werken tot behoud van het vaar water ten oosten vau Soerabaija, waar voor de maKimum-annnemingssoin be draagt f 919,115. Men leest iu den «Javabode:// Met genoegen zullen vooral onze mili taire leiers uit de mailberichten hebben vernomen, dat een zestal officieren onder officieren en minderen benoemd zijn tot ridders vau de Militaire Willemsorde, en vooral ook dat de minderen nn eens niet vergeten zijn. Hoe jammer dat die onderscheidingen niet zoo spoedig mogelijk na het bedrijven der feiten, waarvoor zij worden toegekend, kunnen worden uitgereikt. Kunnen die zaken onmogelijk telegrafisch worden be handeld? En heeft de kanselier der orden zoo weinig tijd, dat hij maar ééns in de zes maanden de voordrachten kan af doen? Het zou voor den goeden militairen geest bij den troep zoo heilzaam werken, wanneer de nieuwe ridders nog in het bijzijn der getuigen van een schitterend wapenfeit werden gedecoreerd. Uit Boeleleng wordt aan de //Soe- rabaija-Courant geschreven, dat de //Ma- do era" in de Lomboksclie wateren kruist om het binnensmokkelen wan wapens en ammunitie te beletten, dat de vorst van Lombok bet gevaarlijke van zijne positie begrijpt, dat zijn zoon met 500 volgelingen van Ampenan naar Karang- Assam is vertrokken en dat de koffie- oogst op Bali prachtig belooft te worden. Te Singapore is krachtens de nieuwe ordonnantie de Arabische kapitein van den N. I. schoener //Goede Hoop", Sjeeh Mohamat bin Abdoelah bin Hoesin be boet met 25 dollars, omdat hij zonder verlof 50,000 slaghoedjes aan boord had, die hij naar Loewoe op Celebes wilde uitvoeren. Ds heer Cremer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is den 28en Januari van Deli naar Penaug vertrokken en zal van daar eenige inlandsche staat jes in Achter-Indië bezoeken. Naar men verneemt zal de heer mr. Yan Da velaar, ^iee-president van het Hooggerechtshof, in October a. s. repa- trieeren. Den lOen Februari vertrekt via Soerabaja naar zijne nieuwe standplaats Grissee, de heer Van Delden, assistent- resident van Meester-Cornelis. Naar wij vernemen zullen bijna alle landheeren uit zijne afdeeling hem als blijk van sympa thie uitgeleide doen tot Tandjong Vriok. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat er ijzer was gevonden in Banka-tin. Het eerst werd er over geklaagd door een Duitsche firma, die van dat tin had ge kocht, en een onderzoek, door de Indische regeering gelast, deed zien dat aij gelijk had. Dr. Vlaanderen ging al de schuitjes iu de algemeene pakhuizen aanwezig na, en constateerde door breking van een af gekapt stuk dat ijzer vooral in het slak- kentin voorkomt. De oorzaak ligt noch in het tinerts noch in knoeierij, maar daarin, dat de ijzeren bouten, waarmee de gesmolten massa wordt geroerd, door de groote hitte langzamerhand ook smel ten en dan deeleu loslaten. Om het tin zuiver te houden, zal men dus eene an dere bewerking moeten bedenken. Waarschijnlijk komt ijzer in andere tinsoorlen nog in grootere mate voor; het Banka-tin toch behaalde steeds deu boogsten prijs. De //Locomotief" meldt, dat de heer Linckenhoff den 5en April a. s. voor den Raad van Justitie te Samarang zal terecht staan ter zake van de gedisconteerde valsche vendu-accepten. De //Soerabaja Ct." schrijft: Met de schandelijke maar straffelooze overlading der Chineesche bootjes, die onder Engelsclie vlag via Soerabaja, Boe leleng en Apènan vice versa tusschen Singapore en Makassar varen, is het ge daan. Op het initiatief van onzen resident heeft de regeering beslist, dat ook op deze bootjes, nl varen ze onder Engelsclie vlag en al is Singapore het uitgangspunt vau elke reis, de bepalingen toepasselijk zijn van //Staatsblad" 1872 no. 179, waarbij den havenmeesters de verplichting is opgelegd, om alvorens passagiersche- peu, (dat zijn, volgens het duidelijk daar bij bepaalde, schepen, die meer dan twin tig inlandsche passagiers overvoeren) uit te klaren, zich te overtuigen dat aan de bepalingen is voldaan, in dat //Staatsbl." vervat ter verzekering van zeewaardig heid en veiligheid van schip, passagiers en lading; en van zijne bevinding een certificaat in de Nederlandsche en Ma- leische talen aan den kapitein uit te reiken. Nu is het uit met alle geknoei en htbben ook die schepen of hare reede- ryen te zorgen dat ze in alle opzichten voldoen aan elk voorschrift aan hetwelk ook de Nederlandsohe en Nederlandsch- Indische booten onderworpen zijn. De //Singapore Free Press" ver haalt, dat de eerste machinist op het N. I. stoomschip //Celebes", de heer Hay, op de reis van Tjilatjap naar Padang verdwenen is. Hij leed aan koorts on had al aan «en der andere machinisten gezegd, dat hij zijn kwalen niet langer kon uit houden. Na den 26en Februari werd bij niet meer gezien. De te Sitoeboiulo publiek verkochte suikerfabriek Assembagoes, voor eenige jaren pas gebouwd, is door de Amster- damsclie firma üeichmaim en Vom Rath gekocht voor f161,000. De //Deli Ct." schrijft: Met genoegen vernemen wij dat liet bestuur eindelijk in de Rajah-ksvestie den naar onze meen in t waren weg tot oplos sing der moeilijkheden heeft ingeslagen. De door het Ned.-Ind. goevernement voor eenige jaren aan de Deli-Maleiers opge offerde Radja Gliarah is als vorst van Padang hersteld. Als gevolg eener //vriend schappelijke pressie" heeft dezer dagen zijne verzoening met den sultan van Deli plaats gehad en als de Ma leiers nu slechts niet meer op gedane zaken terugkomen en het intrigeeren nalaten, zal de sinds drie jaren in Padang gestoorde rust wel terugkeeren. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof na'r Europa, wegens ziekte, aan den onder-pastoor "bij de R. K. gemeente te Samarang T. P. J. Kolfschoten, aan den voorz. van den landraden te Koedoo9 en Japara, mr. Ch. II. Nieuwenhuijs; aan dan hulpprediker feu dienste der inlandsche chris tengemeente to Babauw (Timor en onderh.) J. F. Niks; wegens meer dan twaalf jaren onafgebr. dienst in deze gewesten, aan den hulpprediker ten dienste der inl. christengem. te Langowan (Menado) M. Brouwer. Ml LITA IR DEP AR TE ME NT. Verleend-. Een tweci. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den off. van gez. Ie kl. L. P. van der Spil; aan den majoor der inf. A. Voorslnijs van Elk en aau den len luit. der art. J. L. Swart. MARINE DEPARTEMENT. Vergunning verleend om ie repatrieeren aan de luit t/z. Ie kl. L. C. Rovers, aan de luits. t/z. 2e kl. J. Hartog, F. Smit, D. J. v. d. Ho- nert, T. A. F. de Bruine en L. P. de Stoppe laar, aan den off. van gez. Ie kl. J. C. H. H. Mackay, aan den Ion luit. der mar. J. C. B. A, de Josselin dc Jong. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: D. L. Stibbe en hl. S. Cohen, Sam- has. - A. Shioli en E. C. M. Helh, Batavia. - VV. van der Moore en W. Swaving, Soekaboemi. Geboorten.- L. l)rion-Vau Aerterijk d. Ka- rang-Tengah. - C. B. Aarts-Kremer d. Batavia. - F. H. W. Anthonijsz-Meijer d. Muntok. Overleden: J. Osten, Weltevreden. - D. V. Mentel, Batavia. - J. W. McNcill-De Longo, Soerabaja. RECHTSZAKEN. Adv.-gen. mr. Gregory concludeerde in den Hoogen Rand tot verwerping van het beroep van J. A. Cohen, corrector te 's Hage, die met bevestiging van een von nis der rechtbank door het gerechtshof te 's Graveuhage werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens opzette lijke beleediging des Konings. De uitspraak is bepaald op 9 April. De heer Willink Ketjen heeft hoo- ger beroep aangoteekend tegen het von nis der iinngsche rechtbank, waarbij hij tot f 25 boete is veroordeeld ter zake smaad jegens den minister van Kolo niën. Ook het Openbaar Ministerie is van dit vonnis in appèl gekomen. Bij arrest van den Hoogen Raad van Maandag werd vernietigd: Het vonnis van het kantongerecht te Nijmegen, waarbij II. R., wegens het rijden door een marcheerenden militairen troep onder kommando, tot boete was veroordeeld. De zaak werd thms ter ver dere behandeling verwezen naar de recht bank te Arnhem. KERKNIEUWS. Ned. Horv. Kerk. De heer J. van Waning-Bolt, pred. te Eemst (Gelderland) herdacht Zondag den dag, waarop hij voor 40 jaren de evan geliebediening te Grootegast heeft aan vaard, na eerst van 1147 48 als hulppre diker bij de Evangelisch Luther6clie ge meente te Wildervauk werkzaam te z$n geweest. Vervolgens lieeft hij het predik ambt bediend te Antwerpen, Lettelberl Enumatil, Weerseloo, Krommen iedijlr, Nes-op-Ameland, Someren, RuineD, en sedert 24 Oct. 1886 in zijne tegenwoor dige gemeente. B l S T E NI. A N D. Engeland. Alle Eogelsche bla- deu verklaren zich ingenomen met de troonbestijging van Keizer Fre- derik, en beloven zich naar aanlei ding daarvan bet beste voor het behoud van den vrede. Donderdag beeft de huwelijks inzegening vau Prins Oscar van Zweden met rnej. Ebba Munck te Londen plaats, doch zonder eenig feestvertoon. De hertogin van Al- de Apachen eene schuilplaats hadden gezocht, zoo dicht, dat de belegeraars op het ronde om hun bosch slechts nu en dan eenige verloren schoten konden doen. Encinas, zeide de Canadees tot den bisonjager, indien gij een oogenblik awen dog losliet, zou het dier ons een grooten dienst kunnen bewijzen; het is het leven van een christen dat met zijne hulp gered kan worden. De arme Oso is mij zeer kostbaar, - antwoordde Eucinas, en hem in dat struikgewas drijven, is hem blootstellen om er zijne huid te laten; maar alles goed beschouwd, er is sprake vau het leven van een christen en dat weegt wel tegen het zijne op. Bij deze woorden maakte de bisonjager den knoop los, dio aan den halsband van Oso bevestigd was. Zoek, Oso, zoek, mijn brave jongen! zeide Encinas, den hond opnieuw aan den hoed van Fabiaan latende rui ken daarna liet hij hem los. De onverschrokken dog scheen ook ditmaal den wil zijns meesters te begrijpen, die nog meer rekende op zijn instinct dan op zijn meed en, in plaats van zich onder woedend geblaf in het struikgewas te werpen, snelde hij in alle stilte er door heen. Wij zullen hem volgen, Pepe, riep de Canadees, er zal niet gezegd kunnen worden dat een dier minder voorzichtig is dan een vader dia zijn zoon en dan een vriend die zijn vriend zoekt. De hond verliet plotseling den zoom van het woud van katoenboomen en de beide jagers zagen hem omkeeren in de richting van het wilgen boschje, waaronder zij reeds de sporen van Fabiaan gevonden hadden. Beiden volgden Oso zoo snel mogelijk zonder bevreesd te zijn om zich te laten zien en toen zij in de van booinen outbloote ruimte kwa men, vonden zij daar Encinas die, ongerust over zijn lie velingshond, hem reeds aau het zoeken was. Na weder op den rechten weg gekomen te zijn, snelde de dog al blaff-nde voort in de richting van een der kanten van het bosch, dat de Indiauen herbergde en dat de beide jagers bij hunne komst aan hun rechterhand hadden ge laten. Na een laögen omweg dien zij moesten maken om het vuur des vijands te vermijden, kwamen zij op de plaats aan, doch zagen den hond van Encinas niet meer. In dat gedeelte van het bosch scheen de gordel van hoo rnen minder dicht. Spoedig kwamen zij aau een smal voetpad langs welks geheele lengte het gras zoo kortelings plat getreden scheen, dat de stengels nog niet verdord waren, ofschoon zij ve pletterd waren onder de hoeven der paarden, waarvan de indruk even zichtbaar was als op een zanderigen weg. De laatste grashalmen van het voetpad verdwenen op een steenachtigen bodem en op ongeveer vijf-en-twintig tchreuen afsiauils van de dun begroeide plek, oeguu het bosch. Maar iu plaats van aan het oog van dien kant evenals vau alle andere zijden een door lianen, dicht aan- eenstaaude boomstammen en m elkander verwarde takken, onorerschrijdbare wal aan te bieden, liet de bodem die oorspronkelijk door het water gegraven was, tusschen de hoornen een doortocht van vier voet breedte. Aan weers zijden vau dit soort ravijn verhief zich een talud met rechte zijden, waa'vau de tusscheuruimten gevuld waren met boomstammen en versch gesneden takken. -Het i door dezen doortocht dat de schelmen te paa-d, als door eene koetspoort, zijn binnengegaan, zeide P pe. Labo wij onzen tijd hier niet verspillen, Pepe, en daar gij t ch hier zijt, laat ons ieder van een kant door deze <.peuit.g sluipen om te zien wat de vijand doet, waar Fabiaan is en van welken kant wij den aanval moeten beginnen. Wordt venolgi>.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2