Opleli Tan fle meisjes nithet volk. baity «al de plechtigheid bijwo nen. Lord Delawarr richtte in het Hoogerhuis eene interpellatie tot de regeering over de maatregelen, welke zy dacht te nemen tot afwering van den nood, die uit den bedenkelijken toestand van den landbouw kan ontstaan voor de arbeidende klassen. Lord Salisbury antwoordde, dat ofichoon de landbouw in bedenke lijken toestand verkeert, er geen gevaar is voor hongersnood. Voor het ontstaan vau ellende zullen de plaatselijke besturen waken en hulp verleeneu. Voorts moet men ver betering van den toestand hopen door de werking der gewone eco nomische wettea en van den terug keer tot gezonde begrippen om trent de maatschappelijke toestanden. Aau do Standard wordt uit Constantinopel geseind, dat men daar Diet gelooft dat prins Ferdi nand Sofia zal verlaten, en men het ook niet wen-.cht. De Times meldt uit Calcutta, dat de Maharadja van Cashmere ten behoeve der verdediging van Indië den Onderkoning eeue som van honderdduizend pond sterling heeft aangeboden, ten einde alle troepen in Cashmere, voor zoover noodig, van nieuw oorlogimatsrieel te voorzien. Het zilveren huwelijksfeest vau den prins en prinses van Wales is schier onopgemerkt voorbijgegaan door den dood van keizer Wilhelm. Toch was er Zaterdag op Marlbo rough House een groote toevloed van bezoekers. De koningin, prins en prinses Henry van Battenberg, prins Chrisiian, de koning van Bel gië wareu er en verder Salisbury, Harcourt en tal van anders staats lieden. De magazijnen in het West end vau Londen hadden de schouw vensters half versierd met nationale kleuren eu hulde-decoratiënhalf ingericht tot rouw-etalagea ter eere van den Duitschen Keizer. Duitschland. De uitvaart van keizer Wilhelm heeft Maandagnacht met buitengewone statigheid plaats gehad. Deze geschiedde langs den his- torischen triumfweg genaamd «Unter den Linden i. Honderdduizenden ver gezelden het stoffelijk overschot bij de overbrenging naar den Dom, waar het is tentoongesteld. Onder den klokslag van het mid dernachtsuur werd het portaal van het paleis geopend en de lijkkist door tien oude hufdienaren naar buiten gedragen. Te gelijker tijd begonnen de klokken van den Dom te luiden en onmiddellijk zag men overal de tosschouwers het hoofd ontblooteu, niettegenstaande de wilde sneeuwvlagen eu den scherpen wind, waarbij de vonken der fakkels, waarmede de geheele weg van het paleis naaf den Dom was verlicht, onophoudelijk door de lucht dwar relden. Het was een treffend, majes tueus schouwspel, te midden van dat oproer der elementen die uit tocht van den overledene uit zijne ouds woning. Aan het hoofd van den stoet reed een detachement zware cavalerie der garde, de blanke harnassen evenals de adelaars eu vaandels met rouwfloers omhuld. Achter hen kwamen de reuzenge stalten der grenadiers uit Potsdam, in den uniform der vorige eeuw. Daarop volgde de lijkkist, gedragen door bejaarde soldaten, eene smalle zinken kist, met een zwart kleed er over, waarop de keizerlijke standaard lag uitgespreid. Onmid dellijk achter het lijk kwamen 's Keizers bedienden, bijna allen grijsaards, sommigen reeds diep voor over gebukt «n allen schreiende. Eenige generaals droegen den helm en de wapenen van hun overleden opperbevelhebber. Zij werden ge volgd door detachementen grena diers en kuraesiera. De stoet was omringd door twee riien fakkeldra gers en tusschen de afdeelingen warener muziekkorpsen van verschil lende wapenen, maar zonder muziek trok de stoet over he* trotsche plein der Duitsche rijkshoofdstad, binnen welks omtrek zoo menig grij* ge bouw een geienkteekeD van groote historische beteekenis is. Zoodra de stoet den Dom had bereikt, hield het klokgelui op en werd de kist naar binnen gedragen en geplaatst in den hoogen kata falk der familie Hohenzollern, die in het midden der kerk was opge- jicht. Alle draperieën, waarmede het gebouw van binnen is behangen, zijn bewerkt met zinnebeelden van den donkeren nacht des doods. De zuilen, het gestoelte, de ramen, predikstoelen, altaren, alles is in rouwfloers gehuld. Een phantastiech schijnsel wierpen de bloedroode vlammen der walmende fakkels door die geheele hooge binnenruimte. Vóór het hoofdaltaar verrijst een breed zwart voetstuk, waarop de katafalk staat. Een violetkleurig flu- weelen kleed met hermelijn en gou den franjes loopt laugs de trappen van het voetstuk, naar vijf lage taboe retten, waarop de kroon en orde- teekenen van den overledene zijn tentoongesteld. De keizer ligt met het hoofd eenigzins opwaartshet is gedekt met de oude veldpet, die hij in de laatste jaren bij alle manoeuvres heeft gedragen. Zijn groote grijze ruitersmantel ligt over zijne voeten gespreid. Met uitzon dering der Orde van den Zwarten Adelaar prijken op zijne borst al leen die eereteekenen, welke hij persoonlijk op het oorlogsveld heeft verworven, het IJzeren kruis, de Russische George-ordebenevens medailles uit do gezamenlijke oor logen, waaraan hij heeft deelgeno men. Zóó ligt daar het stoffelijk overschot des keizers, hetwelk ge durende eenige dagen voor het pu bliek tentoongesteld zal blijven. De wacht bij het lijk wordt afwisselend betrokken door vleugel-adjudanten en soldaten. Volgens de ontvangen tele grammen moet de ontmoeting te Leipzig tus-ichen den Keizer en prins Bismarck uiterst hartelijk zijn ge weest. Naar de verklaring van ver schillende personen zag Z. M. er uit alsof de reis hem niets hadge- hiuderd, in alle geval veel beter dan men naar de berichten uit den laatsten tijd had verwacht. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft plan om bij de begrafenis van keizer Wilhelm, die vermoedelijk aanstaanden Vrijdag zal plaats heb ben, een grootach rouwbetoon te doen houden, waarbij van den Dom alhier tot aan bet mausoleum te Charlottenburg alle vak- en ver schillende andere vereenigingen ge schaard zullen staan, waartoe over die lengte van acht kilometers min stens 180,000 personen noodig zijn. Bij de afzending dezer berichten heeft de sneeuwstorm opgehouden. Met dat al ligt er een dik sneeuw kleed over de geheale stad gespreid. De Reichsanteiger bevat het volgende bulletin.' Charlottenburg, 12 Maart. Da keizer heeft, ondanks de ver moeiende reis en de groote gemoeds bewegingen, een zeer goeden nacht gehad, en voelt heden geen pijnen. De ademhaling is ougestoord, en in de plaatselijke verschijnselen is geane verandering waar te nemen. Verdere bulletins zullen, op hoog bevel, van tijd tot tijd worden uit gegeven. {get.) Mackenzie. Weöner. Kkaüsb. Howeil. Het lijk van keizer Wilhelm zal Vrijdagmiddag te Charlotten burg bijgezet worden. De keizer heeft aan de keizerin de orde van den Zwarten Adelaar verleend. SedertMaandagmiddag stroomt onophoudelijk eene dichte menschen- massa in rouwkleederen naar een Dom. Tal van rouwkransen zijn er nedergelegd. De voorzitter van den Rijksdag legde een lauwerkrans bij het lijk. Friedrich Boaenstedt wijdde aan keizer Wilhelm de volgende regelen Eia lenehtend Hemeherauge ist gebrochen. Bin Heldenherz hat aufgehört zu pochen, Has nur gekampfl, um Uobermuth zu dampfen, Nie eitlen Ruhm gesticht in seinen Karapfen. Von Kaiser Wilhelm'b Tod die Trauerkunde Weckt Widerhall im ganzen Erdenrunde; Denn allem Volk zum Heil hat er geleht, Die Welt hat nicht vor seiner Macht gehebt, Seit er nach Frankroich zog mit seinen Heeren, Die deutsche Schmach in deutschen Ruhm zu (kehren. Als Deutsehlands Kaiser kam er heimgeritten Gleichwie aus altem Miirchenbuch «roschnitten. Sein Heldenschwert schuf uns des Friedens Scgen Uud alle Herzen schlugcn ihm entgegen. Nie kam ein Herraoher zu 80 hohen Jahren Und hat wie er ao grosze Lieb' erfahren; Doch dann, als war's des Glücks zn viel gewesen, Ward er zu schwerster Prüfung auserlesen; Jüh risz der Tod ihm holde Blüthen ah Vom Lebensbaum; nun gahnt ihm selhat (das Grab. Doch als ein Friedensfiirst ist er gesterben; Kein Fiirst bat schönern Herrscherruhm erworben Als Er! Gott gebe, dasz der hohe Erbe Des Kaiserthrons sieh glcichcn Ruhm erwerbe! Zaterdag 11. hebben de troepen in Duitschland den eed van trouw aan den nieuwen vorst afgelegd. Het Berlijnsche hof zal voor drie maanden den rouw aannemen. Voor de geneesheeren Mac kenzie, Howell en Schroeder wor den in het paleis te Charlottenburg vertrekken in gereedheid gebracht. Frankrijk. De heer Carnot heeft sedert zijne benoeming tot president der republiek van eenige gemeentera den in het Noorder departement de uitnoodigingontvangen omaan hunne steden een bezoek te brengen. Naar men verzekert, heeft hij die uitnoo- diging aangenomen. Het eerste be zoek zal te Rijssel zijn. (INGEZONDEN.) Iu België en Duitschland vindt men tegenwoordig scholen waar de meisjes, n£ het verlaten der lagere school, onder wijs ontvangen in alle vrouwelijke bezig heden. Bestaat daar bjj ons ook behoefte aan? Mijns inziens, zeker en ik ben over tuigd dat velen mijn gevoelen zullen deelen. Ieder zegt, dat er gebrek is aan be kwame dienstboden. Maar ligt de oorzaak daarvan niet hierin, dat er voor het meisje uit de volksklasse geen gelegen heid bestaat om giek te bekwamen? De meisjes die dienstbode willen wor den, komen tegenwoordig uit een veel lageren stand dan een 70 jaar geleden. Uit den knappen burgerstand waaruit ze vroeger kwamen worden ze nu naaister, modiste, of ze gaan in 't onderwijs. Die meisjes hadden aan moeder een goed voorbeeld, leerden veel huishoudelijke zaken t'huis en daar ze vau haar 12de tot haar 15de jaar op naaien gingen en in de tusschenuren moeder hielpen, waren ze al wat letterwijs als zo in haar eersten dienst traden. Hoe is dit thans? Meisjes van 12 jaar, die de kostelooze school verlaten, hebben ook daar onder wijs genoten in vrouwelijke handwerken. Op zich zelf genomen is dit een groot voorrecht voor tal van meisjes, die niet naar den naaiwinkel zouden gezonden zijn, iets te loeren van hetgeen onmisbaar is voor elke vrouw nl.«de naald goed te kunnen hanteeren". Maar aan den an deren kant is er dit nadeel aan verbon den, dat de moeders vergeten, dat meis jes van 12 jaar, die 1 of ten hoogste 2 jaar onderricht in naaien hebben gehad, nog niet zonder leiding kunnen zijn en niet gelijk kunnen staan met de meisjes van 15 jaar, die roorheen de naaischool doorloopen hadden. Toch worden zulke kinderen vaak in dieustjes gezonden, om dat er geld verdiend moet worden. Meis jes, die klein aiju en zwak, worden thuis gehouden omdat ze geen dienst kunnen vinden; maar van leereu komt tocli niets moer in. Vader is opperman, fabrieksar beider of schilderskneeht, moeder gaat uit werken en bet 12-jarig kind moet op de kleintjes passen eu den boel schoon houden. Er zijn natuurlijk gezinnen, waar de verdienste van den man toereikend wordt geacht, waar de vrouw door spaarzaam heid en zuinig overleg alles rein en knap hoiidt en niet uit werken gaat. Daar zal de dochter voorzeker door 't voorbeeld van moeder wel wat leeren, maar toch zeer onvoldoende. Zal moeder haar leeren koken, strijken, wasschen Zal zij zich blijven oefenen in het naaien? In het allerbeste geval kan het zijn, dat aan het naaien de hand wordt gehouden, hoewel moeder geen tijd heeft om haar het knip pen te leeren of terecht te wijzen wan neer zij het naaiwerk verkeerd onder handen neemt. Zij mag kopjes wasschen, stof afnemen en meer niet, anders bederft ze bet goed. Bij 't strijken zou ze het goed schroei en bij 't wasschen zou «do pot in het goed komen." Bij het stoken en aard- appeleu schillen zou men niet zuinig ge noeg te werk gaan, en zoo komt het, dat 'tkind uit de volksklasse zoo onhandig is, wanneer ze gaat dienen. Daarbij, ze leeren nooit nadenken, zij volgen blindelings wat moeder zegt, zij vra gen niet, denken niet, maar soezen voort, en als ze denken, is het alleen aan opschik en uitgaan. Komen er vragen op bij het kind des volks, moeder heelt geen tijd «tekst en uitleg te geven", zooals zij dat noemt; «doe wat ik je zeg" en daarmeo uit. Zou liet niet een ware weldaad zijn, zoowel voor de aanstaande dienstbode als voor do aanstaande vrouw en moeder, wanneer de meisjes bij liet verlaten der lagere school naar een huishoudschool konden gaan, zooals die in andere landen bestaan? Zie hier het leerplan, zooals het voor een groot deel in België gevolgd wordt Huishoudschool voor meisjes (boven de 12 jaar) die de lagere school doorloopen hebben. Cursus van 2 jaar, viermaal per week halve dagen onderwijs. Deze volksuitdrukking beteekent, dat wan neer liet witte goed niet zeer helderen zindelijk wordt gewasschen, het later niet meer hagelwit is te krijgen. A. Gezondheidsleer en huishoud kunde. Door mondelinge voordracht en door het voorlezen van geschikte prncti- sche boeken, de volgende zaken trachten duidelijk te maken: 1. Beinheid van het lichaam, wasschen, baden. 2. De kleeding zoowel met het oog op netheid, eenvoud, als gezondheid. Onder houd der kleeding. 3. Eischen voor een gezonde woning. Hoe de lucht onzuiver wordt. Luchten. Beinheid. 4. Onderhoud der meubelen. 5. Verwarming, verlichting. 6. Geschikt drinkwater, filter. 7. Eenvoudige opgave van de voedings waarde der voornaamste spijzen. Het be waren van groenten enz. Dranken. Nadee- lige invloed van sterken drank. 8. Algomeeno regelen voor het wasschen en strijken en voor het verdrijven van vet en olievlekken. B. Handwerken. (Men vooronderstelt dat de meisjes ge noegzaam de beginselen van het naaien, breien, mazen en stoppen op de lagere school hebben geleerd.) 1. Mazen eu stoppen (gewoon stoppen zonder keperstof of andere figuren). 2. Kleederen verstellen, door de meis jes van huis meegebracht, (Hierin zorge men voor de roodige ver scheidenheid en late het meisje zooveel mogelijk zelve bedenken en overleggen hoe de soheur of het versleten gedeelte het best te herstellen is.) 3. Grondig onderricht in het knippen, vooral practisch en zuinig. (Men onderwijze ook om van een groot stuk kleeren dat te oud is om te verstel len, nog iets te maken voor een klein kiad of voor huishoudelijk gebruik.) 4. Machine-naaien, trap- en handma- ohine. C. Wasschen, strijken en koken, tafeldekken, onderhoud der meubelen en gereedschappen. Hiervoor is noodig: Een lokaal (hetzij het huis waar de onderwijzeres woont, hetzij een ander een voudig gemeubeld huis, waar een flinke kouken en waschhok aanwezig zijn met al de noodige gereedschappen). Alles zoo eenvoudig mogelijk, want het doel is hoofdzakelijk om de toekomstige vrouw en moeder uit de handwerksklasse te ontwikkelen en te bekwamen. Zulke meisjes ziju dan vanzelf ook beter ge schikt om te voldoen in de diensten waar zij zullen komen. 1. Practisch onderricht (door voor te doen) in 't onderhoud der meubelen enz., verder gang, vloer, gootsteen, gereed schappen. 2. Wasschen van gebruikt linnen met de hulpmiddelen die een arbeidersgeziu zich kan aanschaffen (zoo mogelijk ver schillende manieren). 3. Stijven en strijken, rekken, mange len, opvouwen van het goed. 4. Koken. Gereedmaken van een een voudig middagmaal dat door de meisjes wordt gebruikt. D. De verzorging van kleine kindereu. Hiervoor zou het noodig zijn aan de huishoudscholen te verbinden eeue kleine kinderbewaarschool, waar de meisjes kon den leeren hoe men kleine kinderen al vroeg kan gewennen aan gehoorzaamheid, orde en reinheid. Hoe men de kinderen aangenaam bezig houdt en ze ontwikkelt, terwijl ze spelen en pret hebben. Het ware te wenschen dat jonge dames, zoowel gehuwde als ongehuwde, zich deze zaak aantrokken. Zij zouden zelven na tuurlijk goede begrippen over of wat veel beter is ondervinding van ver zorging en opvoeding van kleine kinderen moeten hebben en het over de hoofdzaken onderling eens zijn. Zij konden dan bij beurten in de bewaarschool sanvreaig zijn en door voorbseld eu toelichting de meisjes van het volk onderwijzen. Die meisjes zouden daardoor beter geschikt worden voor kindermeisjes eu zouden in staat zijn, later haar eigen kinderen goed op te voeden. Mevr. X. GEm'Gl) NIEliWS. Tucker, hoofdofficier van het Heilsleger in Indië, treedt in April in het huwelijk met generaal Booths tweede dochter, Emma. De vrienden vau 't leger brengen 5000 pd. st. bijeen voor de missiën, die onder leiding van mr. en mrs. Tuc ker komen. De bok p- part ij tusschen Sullivan en Mitchell werd Vrijdag uitgesteld. Het is nog onzeker of het gevecht te Solteville bij Rou- aan of bij Vernon, op een eiland in de Seine zal plaats hebben en wanneer. Volgens eenige berichten zou 't reeds Zaterdag zijn geschied, en wel te Creii, op terrein van ba ron AlphoDse de Rothschild. Na 3 uur en 11 min. te hebben gevoch ten, zouden de getuigen 't gevecht hebben doen staken, zonder dat een der kampioenen had gewonnen. Nog een ander bericht zegt, dat de politie tusschenbeide gekomen is en verscheidene personen gearresteerd heeft. Een j'ong barbiersb Be diende, in betrekking te Passy bij' Parijs, werd laatst op een avond naar huis gaande, aangevallen en beroofd door een individu, welke gelaatstrekken hij onthieldzelfs gaf hij een nauwkeurige beschrijving van zijn aanrauder aan den com missaris van politie. Eenigen tijd later ging hij bij een anderen kap per in dienst. Zondagstonden i r een aantal personen in diens winkel om geschoren te worden en toen een hunner in den fauteuil had plaats genomen, herkende de bediende in hem dengene die hem had besloten. Fluks waarschuwde hij de politie, die weldra kwam en den verdachte in verzekerde bewaring nam. Deze was zoo onthuts1, dat hij terstond alles bekende eu bovendien nog den naam van een hand'aDger noemde. Juist een jaar na den moord van Pranzini zalDinsdag in het hotel Drouot te Parijs de verkooping plaats hebban van de nalatenschap van Marie Regnault, het slachtoffer. Men vindt er o. a. de sieraden en enkrie overtuigings stukken uit het proces bij. Ro manoff, die zich voor den mede plichtige van Prazini wilde doen doorgaan, is wegens drie diefstal len in bewoonde huizen, met in braak en met valsche sleutels be gaan, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Htj had een medeplich tige, die er met drie jaren is afge komen. Uit de Rhóne bijBalme (Savoye) heeft men het lijk opge- vischt van een onbekend persoon, tusschen de 30 eu 40 jaren. Het was iu een zak genaaid eu blijk baar was 't slachtoffer eerst kort te voren gedood niet een mee, waarmee het hoofd bijDa geheel van het lichaam was gescheiden. De justitie uit Chambé.-y heeft een onderzoek ingesteld. Door een ontploffing in de leigroeven van Combrée, liet een blok lei van 20 000 kilo's van de zolderiBg van een gau- los en vermorzelde 2 werklieden, terwijl een derde zwaar gewond werd. De directeur van een der voornaamste piano-fabrikanten te Parijs, de heer A. Bord, is over leden en heeft ruim 500,000 frs. aan ziju werklieden en bedienden ver maakt. De Russische Regeering moet aan een fabrikantte Connecticut de leveriDg van 400 millioen kope ren patroonhulzeu hebben opgedra gen. Met 't oog op de groote vraag naar koper, zoowel voor patroon hulzen bij 't uitbreken van een oor log, als voor 't uitbreiden van de eleotrische verlichting te Parijs, ver wacht men een ontzaglijke rijzing in den prijs van 't koper. Van daar dan ook, dat zich te Boston een Fransch syndicaat heeft gevormd voor het opkoopen van koperhet beschikt over 250 millioen dollars en heeft zich de jaarlijksche leve ring van 73,000 ton Rio-Tinto en van al het geproduceerde Clrlikoper verzekerd. In Japan is eennieuwe ridderorde ingesteld, waarmede uit sluitend Japansche vrouwen kunnen begiftigd worden. VABLIA. •Ik weet niet wat mevrouw van daag mankeert, daar geeft ze mij een hevig standje omdat ik den thermometer gebroken heb en het is niets dan het onderste knopje». Kareltje legt zijn jongere broertje de inrichting der regeering uit. Mijnheer heeft ons gezegd, dat er een wetgevende en een uitvoe rende macht is. Wat is dat? Ja, dat weet ik niet precies. Maar het is zoo iets als pa en ma: Ma geeft de orders en pa voert ze uit. Een jonge dame met een haDd- taschje stapt op de tram, gaat bin nen, neemt plaats; de conducteur komt binnen, vraagt de vracht; de dame opent het taschje, neemt er een beursje uit, sluit het iaschie, opent het beursje, neemt er een kwartje uit, sluit het beursje, opent het taschje, legt er het beursje in

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3