NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 16 Maart 1888. No. 1442. van HAARLEMS DAGBLAD ABOHHEHEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buret aKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. I'elefoonnunimer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere egel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangcre G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs3 Ibis Faubourg Montmartre. S T A D S NIE IJ S. Haarlem, 15 Maart. De uitslag van de Woensdag al hier gehouden hengstenkeuring van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de afdeeliDg Haar lem en Omstreken van genoemde Maatschappij is dat de commissie, welke bestond uit de heeren baron van Haersolte, jhr. Gevers Deynoot, Ittmann, Colenbrander en Oudijk geen der hengsten prijswaardig heeft gekeurd en dus de prijs der Maat schappij, groot f 500, noch de ver- ho- ging door de afdeeling tot een bedrag van f250, kon worden uit gekeerd. Men verzoekt ons mede te deelen dat de naam van eene onzer stad- genooten, geslaagd voor het hand- werksexamen, niet is A. II. Keilen maar A. H. Kesler. GEMEENTERAAD. Afwezig de heer mr. H. Enschedé. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De Voorzitter deelt mede dat 1. de wen sell is te kennen gegeven dat de Vleeschhal ook des Vrijdags voor Paschen geopend zou mogen zijn. B. en W. hebbeu daartegen geen be zwaar, mits na afloop der kerkdienst. 2. dat bestuurders der Israël, school verlenging hebben gevraagd van het ge bruiken der school aan het Klein Heilig land en wel tot 1 Mei, tegen bijbetaling in verhouding; 8. dat nadat de Baad in hare vorige zitting had besloten W. E. Overhoff als nog op de kiezerslijst te plaatsen wanneer bij schatting bleek dat het door hem be woonde gedeelte vau het huis de minimum huurwaarde vertegenwoordigde, bij schat ting gebleken was dat deze huurwaarde slechts f 30 was. Op een vraag van den Burgemeester aan den heer O. of deze herschatting verlangde, heeft hij ontken nend geantwoord; 4. dat E. M. Berends, stads-omroeper, is overleden en B. en W. maehtiging verzoeken daarin te voorzien; B. dat eerlang Schot, bewaarder van het Prinsenhof, 25 jaar als zoodanig werk zaam zal zijn geweest en B. eu W. voor stellen hem bij die gelegenheid wegens zijn goede diensten een gratificatie van f25 te verleen en. Punt 1, 4 en 5 worden goedgekeurd, punt 2 en 3 voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen zijn de navolgende stukkeu: Adres van G. de Munnik en T. A. G. Kok. Is in handen gesteld van de Comm. van Einanciën een request van J. Graaf, betreffende een perceel in de Nobelstraat. Voorstel tot verhuring van gronden aan de Leidsclie Vaart. Idem op een request van Lelyveld. Verhuring van grond aan de Tram maatschappij. Verhuring van grond aan de Dreef. Verkoop en verhuring van grond aan het Z.-Buitenspaarne aan den heer Pelten- burg. Kekeniug van de Bank van Leening over 1887. Rekening van de Stads-apoth. over 1887. Deze beide worden voor kennisgeving aangenomen. Verslag betrekkelijk het lager onderwijs in deze gemeente van de Comm. van Toe zicht. Dit zal voor de leden ter visie wor den gelegd tot een volgende vergadering. Idem idem verslag van curatoren van het gymnasium. Ontvangen van H. J. Oito, Griekech leesb. voor eerstbeginnenden, Mater, 2e rekenb. van Dijk, Sprankkunst. Wordt besloten dit een plaats te geven in de bibliotheek en den heer Otto dank te betuigen. Besluit van Gedep. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot ver huring van grond aan den heer W. Hekking. Dankbetuiging van den heer W. Grijm Jr. voor het hem toegekend pensioen. Idem van den heer Hubrechtse voor de verhooging van zijn traktement. Besluit van Gedep. Staten behelzende goedkeuring van het navolgende: 8e suppl. begrooting dienstjaar 1887, Raadsbesluit betreffende verschillende in huur-gevingen van grond, Raadsbesluit ter verpachtiug van een stuk grond aan L. Sabelis, Raadsbesluit betreffende het contract tot ruiling van den grond met den aan nemer B. Zuithof. Raadsbesluit betreffende het verhuren van het gymnastieklokaal aan de vereeni- ging //Ripperda" voor f40 'sjaars. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt thans overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren ter behandeling van punt II der agenda Voorstel B. en W. onderhandelingen Duinwatermnatschappij. Dit geschiedde ongeveer kwartier voor twee. Precies drie uur later werd de verga dering heropend en stelde de Voor zitter voor de zaak uit te stellen en te renvoyeeren naar het eollegie van B. en W. opdat dit, naar aanleiding van de verschillende punten in den loop der zit ting besproken, den Raad een volledig concept-contract zal aanbieden. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stem ming door den Raad besloten. Wegens het vergevorderde uur worden de overige punten van de agenda vlug afgehamerd. Punt 3. Brief Kamer van Koophandel en Fabrieken, gebruik stoomfluit en stoom- lier bij stoombooten wordt aangehouden. Punt 4. Rapporter. opzichter gasver lichting over de maanden Januari en Februari en 5. brief B. en W. omtrent in 1887 op meter geleverd gas voor ken nisgeving aaagenomeu. Punt 6. Voorstel idem omtrent drie aanvragen naar art. 170 Algem. Politie verordening wordt aangenomen en der halve aan W. C: Pous en Co. de ge vraagde vergunning tot bouwen gewei gerd, en aan A. Hoenderdos en A. Sohor- nagel toegestaan. Punt 7. Id. id. voorziening oever Leidsche Vaart bij de meisjesschool eu 8. Id. id. aanbieding in koop, door A. H. Kappelheff, van een gedeelte Tan zijn per ceel aan de Barrevoetesteeg worden goed gekeurd. Punt 9. Brief idem, gedane opzeggin gen van tot wederopzeggens verhuurde eigendommen, met rapport Comm. van Financiën wordt aangehouden. Punt 10. Voorstel idem, rekest II. van Amstel, verbreken ijsbanen Spaarne door de scheepvaart, wordt goedgekeurd en mitsdien op adressant's verzoek afwijzend beschikt. Punt 11. Benoeming heelkundige, tevens verloskundige. Hiertoe wordt met alge- meene stemmen benoemd B. C. J. Proot. Punt 12. Verslag 1887 Comm. van Toezicht, scholen middelbaar onderwijs en 13. Idem regenten Barbara-gasthuis wor den aangehouden. De heer Sneltjes vraagt of aan de oploopen in de laatste dagen veroorzaakt door de vergaderingen van het Leger des Heils, door de politie niet met afdoende maatregelen een einde kan worden gemaakt. De Voorzitter antwoordt, dat daarin zal worden voorzien. De Voorzitter sluit de vergadering. In hot Remonstrantsclie kerkgebouw gaf de hoer W. Robert Woensdagavond zijne tweede soiree musicale, met mede werking van onze etadgenoote mej. Marie Zegers Veeekens, (piano) en de heeren Joh. Messchaert (zang), J. Troostwijk (2e viool), H. W. Hofmeester (alt) en Henri Bos- mans (violoncel). Hot publiek toonde door groote opkomst ook thans weder hoezeer men de soirees van den heer Robert waar deert; alle plaatsen, zelfs die op het koor, waren bezet. Het bleek ons ook thans weder hoe goed het gebouw naar de eiachen der accoustiek is ingericht, de muziek klonk tot in de fijnste passages duidelijk en helder. Het eerste nummer was het kwartet in E dur, opus 41 no. 2 van Schumann. De nooit verouderde gevoelvolle mus-lek van dezen componist blijft steeds in hooge mate aantrekkelijk; hoevele malen werden wij dezen winter bekoord door de verhe ven gedaehten rein beid welke erin door straalt, de steeds karnkteriseerende trek run Schumann's composities. Wat de ver tolking aangaat, deze was in alle opzich ten bevredigend. De heer Robert had zich met de eerste vioolpartij belast en wij herhalen wat ons bij vroegere gelegenhe den in zijn spel opviel technische vaar digheid en juiste opvatting kenmerken het. Als altijd eloot zich hierbij het so nore geluid vnn Bosnians' violoncel heer lijk aan, eu de uitmuntende 2e viool en alt deden een muzikaal geheel ontstaan dat den toehoorder een juist inzicht deed krijgen iu den aard der compositie en hun dien machtigen indruk ervan schonk welke alleen onder deze omstandigheden geboren wordt. De hoofdschotel van het viool-kwartet werd ons in het laatste num mer, kwartet E dur opus 59 no. 1 van Beethoven, aangeboden. Hier had hot vier tal een moeilijken kamp, de everwinning was niettemin glansrijk. Hier een menge ling van diepzinnige en vroolijke toon- accoorden, waarmede zoo machtig werd gewoekerd, in het/allegro vivace e sempre seherzaudo" lag eene wegslepende beko ring. Uit de magnifieke thèmerusse straalde de gloed welken de componist in dit ge deelte legde en die inspireerend op liet viertal werkte. Met ingenomenheid maakten we kennis met de talenten van mej. Marie Zegers Veeckens, die een der toonscheppingen van Meudelssohn-Liszt uitvoerde. De //Hochzeitmarsch uud Elfenreigen" is oen hooggewaardeerd piano-nummer, maar wat meer zegt, niet dikwijls aan zulke uitnemende handen toevertrouwd als bij deze gelegenheid. Reeds in den aanvang van het stuk maakte het zuivere, geacheveerde spel van mej. Yeegens een hoogst gun- stigen indruk. De gevoelvolle voordracht deed het toonwerk in zijn geheelen omvang tot een schitterende hoogte stijgen. Ann een goed ontwikkelde techniek, die vooral in de snelle tempo's en in de talrijke, moeilijke variatiën in de hooge octaven uitkwam, paart mej. Veegens eene voorbeeldige so berheid en correcte houding van het lichaam. De gestrekte polsen en delenig heid der handgewrichten gaven het be wijs, dat zij niet alleen de eischen voor de bespeling van haar instrument streng in acht neemt, maar ook langdurige, vol hardende oefening achter den rug heeft. De groote baszanger Messchaert ver gastte ons op //An die feme Geliebto", opus 98 van Beethoven, een lijvig num mer, dat hij op de bekende voortreffelijke wijze ten gehoore bracht. Mej. Zegers Veeckens had zich met de moeilijke be geleiding belast, waarvan zij zich op on berispelijke wijze kweet. Was het wonder dat bij zooveel schoons de aanwezigen na ieder nummer hunne ingenomenheid door langdurig applaus te kennen gaven? De heer Robert zij dank gebracht voor den genotvollen avond en vooral geluk gewenscht met de uitnemende keuze van: solisten. Van de afdeeling kunstnaaldwerk der School voor Kunstnijverheid al hier zijn geslaagd voor het examen in de fraaie handwerken de dames M. Arnoldy en G. Loeff, te dezer stede. Woensdagavond is door de politie alhier aangehouden en ter beschik king van de militaire autoriteit ge steld een 23-jarig huzaar van het 2e reg.j in garnizoen te Venlo, die sedert de vorige week van verlof was achtergebleven. Arrondissements Rechtbank TE HAARLEM zitting van 15 Maart 1888. H. B., 17 jaarHeemskerk, tuin der, beschuldigd van 24 Januari eenige bessenboomen uit den tuin van Dirk v. d. Meer te hebben weggenomen. Get. D. v. d. Meer, Heemstede, deelt mede, dat hij dien tuin iu huur had van een broer van bekl.'s vader, die deze met 3 anderen ran de r. k. kerk in huur had. Hij miste 8 a 9 van die boompjes en hem werd verteld dat bekl. ze weggenomen had. Get. had de verplichting al op zich ge nomen om dat stukje land te ontruimen. Bekl. zegt dat hij get. tweemaal om het geld van de huur heeft gevraagd, en dat met Kerstmis de huur ophield. Zijn vader moest het land gebruiken. Get. zegt de huur te hebben betaald op f 3.25 na. Get. F. Zoontjes, arbeider, Heemskerk, heeft bekl. hooren vloeken en bij de boom pjes gezien. Get. P. de Vries, Heemskerk, verklaart dat de boompjes zeer weinig waarde hebben. R. Kruyenaar, Heemskerk, zegt, op de vraag van den president of de boompjes waarde hebbentot heden toe niet, me neer. Bekl. zegt dat zijn vader in de kamp moest werken en dat hem de boompjes hinderden. De off. van juet. requireert vrijspraak, daar hier niet blijkt dat bekl. boos opzet had toen hij de boompjes wegnam. 1821 LXXe HOOFDSTUK. Beandendb-Sthaal. Ou verschrokken ging Diaz de hand drukken die den metis hem toestak, en hij gevoelde, maar te laat, dat zijne rechtschapenheid niet genoeg rekenschap had gehouden met de trouweloosheid van den roover, wiens vingers zich om de zijne klemden als de veeren van een wolvenklem. Vuur! riep de metis met donderende stem, ter wijl hij zijne andere hand op den schouder van den avon turier sloeg. De karabijn van Roode-Hand werd opgeheven, het schot ging af, de kogel floot langs de ooren vau Bloedhond. In de volle borst getroffen zou de ongelukkige Diaz neerge stort zijn, als de krachtige armen van den metis hem niet ondersteund hadden. Met het lichaam van den stervenden avonturier als met een schild gewapend, week de roover terug, en hield het oog gevestigd op de karabijn van Wilson, die tevergeefs eene plaats zocht om hem te treffen. De bandiet bereikte den zoom van het woud, toeu Diaz, alvorens den laatsten adem uit te blazen, nog de kracht had om zijn mes te trekken en Bloedhond iu het schoudergewricht te treffen. De gewonde roover sprong achteruit en toen hij het ge bladerte der boomen achter zich voelde, wierp hij den ziel- togenden avonturier van zich af, en riep uit: Ziedaar het lijk van een opperhoofd! Aanstonds daarop verdween hij achter het dichte struik gewas, waarin de kogel van Wilson slechts de takken en bladeren trof. De eerste beweging van schrik door dien afschuwelijken moord veroorzaakt, was nog niet geheel voorbij, of de beide kapers der Prairiën waren reeds ver af en de stem van Bloedhond riep uit: Wie zal de dochter des blanken en de zoon van den Arend aan de handen van El-Mestizo durven komen ont rukken Bij alle Heiligen en generaal Jackson! dat zal ik zijn! riep Wilson, de bandieten achterna snellende. Maar met de snelheid des bliksems, welks naam hij droeg, was de jonge Comanche hem voor geweest en hij was reeds het kreupelhout binnengedrongen, toen de Ame rikaan, sir Frederik en de negen Comanchen krijgers er na hem indrongen, de bijl, de karabijn en het dolkmes in de hand. Bloedhond die alle omwegen van den dichten gordel van het bosch kende, kwam lang voor hen in de opene plek. Het bloed stroomde uit zijn schouder, maar zijne buiten gewone lichaamskracht scheen niet verzwakt. Toen hij aan den oever van den vijver aankwam, wierpen zich de Apa chen door het schot van het welslagen van den aanslag van hun bondgenoot gewaarschuwd, zich reeds op hunne paarden om deu voorgenomen uitval uit te voeren. Zoodanig was de beweging, die plaats bad en waarvan Bois-Rosé de oorzaak zocht te raden, toen een geheel ander niet minder vreeselijk voorval, hem de schrik om het hart sloeg en hem niets anders meer deed zien dan het gevaar waarmede Fabiaan bedreigd werd. Terwijl Roode-Hand zich reeds van de ontstelde Rosarita meester maakte en voor haar het paard aanbracht, dat haar gedurende den ont worpen uitval moest wegvoeren, ging de metis naar den Zwarten Vogel. Hij toonde aan het iDdiaansche opperhoofd zijn bloedenden schouder. Thans moet de zoon van den Arend sterven, zeide hij kortaf, dat Zwarte Vogel er niet meer aan denke om zijne wraak uit te stellen, want zij zou hem kunnen ontsnappen; mijn bloed dat vloeit wil dat van een vijand; Bloedhond kan de overwinning niet verder voortzetten. Zwarte Vogel zal eerst de scalp aan den blanke ont rukken, antwoordde de Apache, die de kansen van den strijd vreesde. -Mijne krij- ers zullen hem vervolgens afmaken. Wel gesproken. Twee Indianen hadden deze korte samenspraak gehoord en zonder nader bevel af te wachten, snelden zij als twee wilde beesten naar de hut, waarin Fabiaan uitgestrekt lag. Eene minuut was hun voldoende om den ongelukkigen

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1