H. R., 25 jaarBingenbankwer ker bosohulaigd ran op 27 Februari bij Hagemans ta hebben weggenomen een zilveren horloge en gouden ring. Get. Hagemans, Haarlem, woonde met bekl. in hetzelfde huis. Bekl. bekent de voorwerpen te hebben weggenomen en te hebben beleend. Hij was halfdronken. Get. Wentingagent van politie te Haarlem, verklaart dat hij bekl. op aan wijzing van den bestolene heeft ondervraagd en deze toen heeft medegedeeld dat het gestolene in den lommerd stond. Bekl. heeft met zijn eigen geld de voor werpen weer ingelost. De off. van just, requireert veroordee ling tot 2 maanden gev. en in de kosten. De verdediger, mr. C. G. von Reeken, wenseht er op te wijzen dat bekl. niet toerekenbaar is. Hij had nog f 10 te goed en behoefde dus niet te stelen, maar was des middags op het ijs geweest en liep dronken langs de kamer waar hij de voor werpen zag. Later toonde hij berouw en heeft de schade willen vergoeden. De verdediger verzoekt daarom veroor- deeliug tot een lichte straf. (Beklaagde was gedeserteerd uit het Duitscho leger, om in Holland zijn heil te zoeken. Inplaats daarvan vindt hij er thans, door eigen schuld, tralies.) T. B., Blokzijl, sohipper, beschuldigd van 13 Febr. in de gelagkamer van het bierhuis vau de Ruiter aan J. Olof een bloedende wond door een beet te hebben toegebracht. Get. J. Olof zegt dat hij bediende was in het bierhuis en dat bekl. een glas bier vroeg en dat niet wou betalen. Daarop beeft bekl. hem van achteren op den grond geworpen en in het gezicht gebeten. Bekl. zegt dat get. Olof hem op den grond geworpen heeft, verder weet hij van niets. Get. K. F. v. Maas, chirurgijn, heeft een gescheurde wond geconstateerd. Get. Andr. Kok, schipper, heeft gezien dat Olof bekl. heeft aangegrepen en dat zij toen elkander hebben aangepakt. JulFr. de Ruiter bevestigt de getuigenis van Olof. De off. v. just, requireert veroordeeling tot 7 dagen gevang, en in de kosten. De hoofdgetuige Olof had geen vervol ging gewenscht en de zaak ook nu zacht voorgesteld, maar de off. v. just, was van meening dat een zoo dierlijke handeling niet ongestraft mocht blijven. Andr. K., schipper,J beschuldigd van op 16 Februari zich tegen de agenten van politie te hebben verzet, toon zij den vorigen beklaagde naar het bureau van politie overbrachten. Get. J. Brouwer, agent van politie, deelt mede, dat hij de politie wilde be letten B. mede te nomen. Bekl. sloeg er toen op los. Bekl. wilde het meenemen van B. be letten om zijn oude, doove moeder. Get. A. Bos verklaart gelijkluidend als de eerste getuige, evenals getuige Kamp. De off. v. just, requireert veroordeeliug tot 1 maand gevang, en in de kosten. J. T. van G. Haarlem, molenaarsknecht, beschuldigd van den 13eu Februari een glasruit in de tapperij van A. Steenbergen te hebben verbrijzeld. Get. A. Steenbergen deelt mede dat een onbekende heer hem v. G. als de dader heeft aangewezen. Bekl. weet nergens van. Get. W. Steenkamp, Haarlem, woont over Steenbergen en heeft bekl. zien voor bijkomen, waarop hij zag dat v. G. met zijn hand de ruit insloeg. Get. A. Smit, slagersknecht, liep met v. G.; ze hadden een borreltje op en daar om heeft get. niets gezien of gehoord. J. N. Vermeer, slagersknecht, heeft ook niets gezien of gehoord. De off. v. just, requireert veroordeeling tot een gevangenisstraf van 15 dagen en in de kosten. Een dure glasruit voor den beklaagde, voorzeker! .T. Maas, te Zaandam, beschuldigd van op 10 Februari 1888 in kennelijken staat van droukenscliap te hebben verkeerd en zich tegen den nachtwacht Ortelee te heb- be s verzet. Get. Ortelee verklaart, dat bekl. hem heeft beleedigd en uitgescholden. Get. G. Schoen, nachtwacht, beveatigt de getuigenis van Ortelee. De off. r. just, requireert veroordeeliog van bekl. bij verstek tot 2 geldboeten (8 en 3 gulden), gevang, r. 3 en 2 dagen en in de kosten van hel geding. In al deze zaken over 8 dagen uit spraak. Men meldt ons uit Haarlemmer meer: Met zekerheid kan thans be richt worden, dat twee van de drie godsdienstonderwijzers te Hoofddorp in dienst der Herv. kerk, door den kerkeraad dier g-meente uit hunne betrekking zijn ontslagen, omdat zij zich afgescheiden hebben van voor noemd kerkgenootschap en overge gaan zijn tot de doleerende kerk. De liberale kiesvereeniging te Haarlemmermeer, heeft m hare vergadering te Hoofddorp op Dins dagavond jl., op voorstel van haren voorzitter besloten, tegen de a. s. verkiezing op Dinsdag al hare krachten in te spannen, om haren kandidaat, den heer H. F. Bnltman, te doen zegevieren; sprekers zullen niet meer uitgenoodigd wordun. Woensdagmiddag toen de post rijder Ceelen met zijn knecht bezig was, voor het postkantoor te Hoofd dorp, met het afladen der brieven en paketten, gingen zijne paarden op hol. De knecht die op de trede vau den wagen stond wist er nog tijdig at te spriDgen. Bij een der bruggen wilde het eene paard rechts, het audere links, waardoor de wageu tegen een daarstaauden boom terecht kwam en aan de voorzijde geheel werd verbrijzeld. De paarden werden na veel moeite tot staan gebracht. LETTEREN EN KUNST. Door het Hollandsche Operagezel schap zal dezen zomer een oorspronkelijke Hollandsche Opera voor het voetlicht ge bracht worden. Eenige leden van dit gezelschap zullen met lo. Mei voor eigen rekeuing een tournee door Nederland en België onder nemen, onder directie: De la Fuente Culp. Aangesloten zijnde dames CulpKiehl, Albers Jalin, Van Rheims en Verwoert, en de heeren JahnDesfossez, Albers, Schmier en Diricx; orkestmeester De la Fuente; koorpersoneel 30 dames en hee ren. Men zal aanvankelijk debuteeren met: //De Arme Student" en //De Huzaren in het Dorp." De Duitsc-he romanschrijver Ewald August König i3 te Keulen overleden, in deu ouderdom van 54 jaren. z/Durch Kampf zum Frieden," //Das Kind des Wucherers"; //Urn Gold uud Ehre", //Die Wege zum Glück", //Schul dig" en vele andere romans en novellen van zijn haud zijn in onze taal overge zet. ViSSüHERIJ. IJ muiden, 13 Maart. Heden kwamen van de korvisscherij binnen 3 loggers met besomming Yan f 150 tot f 200, 4 bom schuiten met besomming van f 85 tot f 16, en een Eugelsche kotter met be somming van f 150 van de beugvisscherij kwamen binnen 4 Holl. sloepen met be somming van f 150 tot 1200. Prijzen: tarbot f 10 a f 12, gesorteerde tongen 50 a 60 cents schol per 50 kilo f 6 a f 18, levende kabeljauw f 2.35 a f 2.70, doode dito f 1.40 a 1.80 levende leng f 4.90, doode dito f 3, alles per stuk. Sckelviscli van de sloepen per groot honderd f 40 a f 45. LANDBOUW EN VEETEELT. Overzicht van veeteelt eu zuivel- bereidir.g" in Noord-Holland. Het jaar 1887 heelt voor don Noord- Hollandschen boer vele en droeve herin neringen achtergelaten. Tengevolge van het minder gunstige weer was de hooioogst gering; vericheidenan hebben nog een vijfde minder binnengehaald, dan in een middelmatig jaar. 't Noodzakelijk gevolg van dien geringen oogst was, dat er in 't najaar meer vee moest worden afgezet, dan men gewoon was te doen. De markten werden overvoerd in Alkmaar alleen werden 6000 stuks vee aangeboden, daarbij kwam nog, dat ze door weinig vreemde kooplui bezocht werden, zoodat de prijzen beneden het middolmatige wa ren. Tengevolge van het drooge voorjaar was ook de kwaliteit niet schitterend. Er zijn voorbeelden van, dat op een koppel jong vee per stuk f 12, ja aelfs f 40, werd verloren, behalve nog het weigeld (land- huur). Velen namen daarom hun vee weer mee naar huis en moesten zich yoor veel geld liooi koopen. 't Bizonrler koude najaar noodzaakte hen bovendien, het vee reeds zeer vroeg binnen te halen. De gewone tijd is einde November, en reeds vóór den 15don dier maand was alle vee binnen. De hoeveelheid melk, die zij gaven, was ook klein 't een is een gevolg van het anuer van daar de geringere aanvoer van kaas, waarvoor nu echter tamelijke prijzen werden bedongen. Met het maken van kaas wordt nog veel getobd; de oude manier is geheel afgeschaft en vervangen door eene andere, die veel meer moeite vereischt en toch niet voldoet. De methode van Boekei be kend ondsr den naam //Costuum. Boe kei" wordt zelden met goed gevolg toegepast. De heer Boekei zelf wist voor zijue kaas flinke prijzen te maken, maar zij wordt thans weiuig gevraagd, daar zij gauw bederft. Meer opgang maakt het systeem van zekeren Scherraerboer. Het meest echter tobt men met de ge breken der kaas. Daartegen bestaat nog geen enkel afdoend middel, hoe dikwijls men het ook gevonden waande. De melk- controlour van Walter uit Solothum, die hier uitstekende diensten zou kunnen be wijzen, levert zeer dikwijls een negatief resultaat op. Ook de varkens hebben weinig voor deel opgeleverdde prijzen waren bij uit stek laag en de aanvoer gering, vooral tengevolge van de zoozeer gevreesde var kensziekte. Deze heeft zoo hevig gewoed dat ten laatste het geregde toepasselijk waswLe combat était flui, faute de com- battauts." 't Winterweer heeft in verschei dene gevallen gunstig op het land ge werkt. De aanhoudende sneeuw beeft echter gemaakt, dat de schapen gevoerd moesten worden, iets wat, in dezen ongunstige» tijd, den eigenaars slecht paste. Boven dien zijn er nog al enkelen verdronken ook. 't Lammeren der schapen en 't kalven dei- koeien zijn beide reeds begonnen.'t Ruwe koude weer is voor de lammeren verre van aangenaamde kalven merken er wei nig van, daar zij, bijna zonder uitzonde ring, nuchter geslacht worden. Thans wordt ook het nuchtere vleesch per boot naar Engeland gevoerd. In Noord-Holland wordt nu al meer en meer begrepen, dat het belang van het land ook dat van den boer is, wat nl. betreft het bemesten, 't Voordeeligst is natuurlijk, dat 't land weinig kost en veel opbrengt. Enkele jaren gaat dat ook wel, maar de vruchtbaarheid van 't land neemt dan ook merkbaar af. Vandaar dat men nu, behalve de mest vau het vee, die volgens huurcontract, hot land toe komt, modder over het land werkt. Deze maatregel werkt buitengewoon gunstig. Als bewijs dieiie, dat eeu boer, die zijn land, groot 24 morgen, goed bemest, daarvan tweemaal zooveel winst trekt, als zijn buurman, die zijne twintig morgen niet zoo goed onderhoudt. Te veel mod der veroorzaakt evenwel gebreken in do kaas. Als een bewijs, hoe groot het gebrek aan hooi is, diene nog deze mededeeling. Terwijl gedurende de vorige winters de boereu hun vee alleen voor de melk door anderen lieten verplegen, zijn er nu ver- scheidenen, die zelfs een gulden per week toegeven, daar 't hun onmogelijk is, vol doende voor voedsel te zorgen. BIIVIV EIV LAND. De Keizerin van Oosten- rijk en de Aartehertogin Valéria zullen, volgens de Tempsdezer da gen naar Amsterdam gaan en zich onder behandeling van dr. Mezger stellen. De h e e r j h r. m r. G. 1. T h. Beelaerts van Blokland, gezant van Transvaal bij verschillende Euro- peesche hoven, is Woensdag naar Berlijn vertrokken, ten einde de Zuid-Airikaansche republiek te ver tegenwoordigen hij de teraardebe stelling van Keizer Wilhelm. Volgens de Zuid - A fr i- kaan en de Patriot zal jhr. mr. Bee laerts van Blokland een bezoek aan de Transvaal brengen. Naar men verneemt, ver- trekt de heer O. Gleuns, vroeger bij den dienst van het kadaster en later bij den aanleg van staatsspoor wegen werkzaam geweest, «.erlang naar de Argentijneche Republiek, m daar als goevernements-landmeter op te treden. Uit 'sHage wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Naar wij vernemen zou de beer H.C. Berg enia alhier, die verscheiden jaren in staatsbetrekkingen in de Trans vaalscbe republiek werkzaam is ge weest, in aanmerking komen voor de vervulling der betrekking van consul-generaal bij die republiek te Pretoria. De centrale anti-revolu- tionaire kiesvereeniging in bet dis trict Scboterland heeft met alge- meene stemmen den eociaal-demo- craat Doiuela Nieu wenhuis candidaat gesteld bij de herstemming. De a n t i - r e v o 1 u t i o n a i r e kiesvereeniging «De Drie Gemeen ten» te Heerenveen beeft voor de herstemming tot candidaat gesteld deu sociaal-democraat E. Domela Nieuwenhuis. Domela Nieuweubuis zal vóór 20 Maart als spreker optreden te St. Jo- hamiesga, Terborne, Jubbega, Beet- sterzwaag en Ureterp. De opbrengst vau het personenvervoer der Noord-Zuidhol- laudsche stoomtramweg-maatschap- pij Haarlem Leiden bedroeg in «:e maand Eebr. 1888, f 5,430.41V,. Over deu verkiezing s- ...trijd te Amsterdam wordt o. a. ge schreven «Velen noemen bet een geluk, dat de kieslust in ons volk ontwaakt schijnt, maar er is, dunkt mij, toch een gevaar aan verbonden, dat zich wel is waar voor bet eerst en, naar ik meen, alleen bier beeft geopen baard, maar bet daarom niet minder is. Alsot bet een wedren gold, waar bookmakers de goê gemeente tot dobbelen aanzetten, is men hier in «een onzer voornaamste isocieteiten» (Groote Club, hoek Kalverstraat en Dam) gaan wedden, wie van de caudidaten bet winnen zou Neen, dat moesten de heeren niet doen Laten zij, als van ouds zoo zij absoluut wedden willen,een cognacje nemen met een klontje suiker daar nevens en dan wedden op wiens klontje het eerst een vlieg komt te zitten. Maar vijfduizend gulden te ver wedden op de kans, welke candi- daten door de kiezers zullen uit verkoren worden, dat is nu toch een werk, dat men van leden van «een der voornaamste sociëteiten# van onze hoofdstad niet zou mogen verwachten. Men schrijft ons uit Zaandam: Alhier worden pogingen in bet werk gesteld om eene stoomboot in de vaart te brengen op Amsterdam tot het vervoer van personen en goederen. Door de 100 personen, die onlangs samenkwamen om het plan te bespreken, werd besloten tot de uitvoering er van over te gaan en voorloopig niet meer dan 200 b 250 aandeelhouders, tegen f 10 per aandeel aan te nemen. Slaande de vergadering werd door pl. m. 80 der aanwezigen deelge nomen, en werd een voorloopig comité benoemd. Langs de buizen der ingeze tenen worden door eene commissie uit den Kerkeraad der Israëlietische gemeente liefdegaven ingezameld ten behoeve van den ongelukkigen uit Rusland geweken Salomon Eeke- vling, die zich op dit oogenblik alhier bevindt. Woensdagavond werdte Zaandam bij de spoorbrug over het Kanaal door de wachters der brug het lijk van een onbekend mans persoon gevonden, naar wij verne men :net een revolver in de band. De politie werd terstond van bet feit in kennis gesteld. Verdere bi- zonderheden ontbreken nog. Nader meldt men ons: Het lijk, dat gisterenavond bier bij de spoorbrug werd gevonden, is bij onderzoek door de politie ge - bleken te zijn dat van een Duiteohen kellner uit Amsterdam. De pas,welke op het lijk werd gevonden, was deuzelfden dag nog afgeteekend. Waarschijnlijk moet men hier aan zelfmoord denken. In Blokker bij Hoorn schitterde Maandagavond om half negen en elf ure telkens een heer lijk poollicht, gedurende vijf tot tien seconden. Het was voor den toeschouwer als schijnsel vau ben- gaalscb licht op de sneeuw. Volgens de weerprofeten voorspelt dit verschijnsel sneeuw. Dinsdagavond zijn in eene buitengewone vergadering van het Nutsdepartement Helder, eere blijken uitgereikt aan de onder scheidene redders der schipbreuke lingen van de Renomn. De schipper van de reddingboot en de kapitein van de sleepboot ontvingen zilveren medailles, de opvarenden van beide vaartuigen getuigschriften. Door de politie te Lei- den is ter beschikking der justitie gesteld eene brutale dievegge, die kort geleden, te Rotterdam wonende, aldaar ter zake van verduistering van goederen tot gevangenisstraf veroordeeld werd. Te Leiden als meid-werkster bij een koffiehuis- houder in dienst getreden, maakte zij zich binnen eenige dagen schul dig aan diefstal van lijfgoederen, borden, koppen en zelfs een bier glas, terwijl zij uit den parapluie- standerd eene paraplu:e van een der bezoekers medeuam, en zulks niettegenstaande zij ruim f5 op voorschot van haar loon bad ont vangen. Bovendien verhuurde zij zich als werkster bij een anderen koffiehuishouder, vroeg bij eerstge noemde een halven dag vrij, en trad toen bij laatstgenoemde in dienst, welken dienst zij eenige uren later onder een valsch voorgeven verliet. Kort na baar vertrek be merkte men, dat eenige lijfkleede- ren vermist werden. Die kleederen, evenals de vorige jongeling tot aau den voet van de verschansing te sleepeu. Daarna zag de hevig ontstelde Bois Rosé Zwarte Vogel buiten de versterking treden en op Fabiaan afgaan. Twee maal mikte bij op den Indiaan, maar tweemaal strekte zich een duistere wolk voor zijne oogen uit en zijne karabijn beefde in zijue hand gelijk een der lange grashalmen der Prairiën door den wind bewogen. Zwarte Vogel bukte zich langzaam; een mes flikkerde in zijne linkerband bij bet hoofd van Fabiaan. Toen in dit uiterste oogenblik de band van Bois-Rosé ophield met beven, deed een plotselinge knal hem opspringen. Zwarte Vogel viel met verbrijzelde hersenpan neer op Fabiaan, dien bij met zijn zielloos lichaam bedekte, en terzelfder tijd riep eene 6tem Ziedaar mijn laatste woord, vervloekte roode hond! Het was de stem van Pepe. Esn tweede schot wierp een anderen Indiaan ter aarde. Ditmaal was het de karabijn van Bois Rosé die donderde. Gelijk een stortvloed die zich in het regenseizoen in de bedding werpt, welke hij in het vorige jaargetijde droog heeft gelateD, zoo wierpen de Apachen zich eensklaps te paard door den uitgaDg van het ravijn. De opene plek, de oevers van den Bevervijver waren bijua verlaten, toen Pepe en Bois-Rosé er in snelden met de karabijn in de band, en hijgende borst, zonder te zien boe van den tegenoverge- stelden kaut, van dien waar zij binnengekomen waren, Roode- Hand tie opnieuw iu bezwijming liggende Rosarita in zijne armen droeg en van Bloedhond gevolgd in de diepte van het bosch verdween. De trouwelooze metis liet zijne bondgenooten aan de kansen van den strijd over en bracht zijue prooi in veilig heid. Maar de beide jagers zagen slecbts Fabiaan. Naar hem toesnellen, met bevende en tegelijk snelle hand de boeien doorsnijden die zijne leden verlamden, was voor hen het werk van een oogenblik; daarna zwijmeldronken van vreugde en aandoening drukte de oude leeuw der woestijn het weergevonden kind aan zijne 'borst en liefkoosde bet. Op zijne karabijn leunende, beschouwde de Spaansche jager deze gelukkige groep, zonder een woord te durven spreken en zonder de tranen te kunnen weerhouden die langs zijne gebruinde wangen biggeldeD. Intusscben deed zich een geducht rumoer booren aan beide kanten van de opene plek. Gelijk een stortvloed, in zijn loop tegengehouden door een dijk, dien hij niet kan overschrijden, weer terugvloeit, zoo stortte zich weldra de wilde troep weer binnen de opene ruimte. Encinas bad zich getrouw van zijne zending gekweten en de twintig vaqueros van don Augustin, met den hacien- dero zelf aan bet hoofd, hadden de Apachen in den hollen weg overvallen en hen naar hunne verlaten verschansing in wanorde teruggedreven. Reizigers die zich tijdens de afwezigheid zijner vreese- lijke bewoners in een leeuwenhol gewaagd hebben en die zich eensklaps door hun terugkeer verrast vinden, zouden alleen kunnen begrijpen welke gevoelens de beide jagers en Fabiaan moesten bezielen op het gezicht der Indiaan - sche ruiters die onder afschuwelijk gehuil weer opnieuw de opene ru;mte binnenstormden. Maar hoe verschrikkelijk dit gevaar ook was, het kon geen oogenblik den moed der drie wapenbroeders doen wankelen. De Canadees had zijn kind teruggekregen, dit was voor hem alles. Fabiaan in zfjne armen opnemende wierp hij zich achter de verschansing en werd hierin door Pepe gevolgd; daar laadden beiden opnieuw ijlings hunne wapenen, en, besloten om ditmaal ten minste alle drie te zamen te sterven, wachtten zij den aanval van hunne vijanden af. Spoedig evenwel kwam er verandering in den stand van zaken. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2