goederen, werden door de politie in huizen van verkoop met recht van wederinkoop in beslag geno men, alwaar zij door de brutale en listige vrouw te gelde waren gemaakt. Het spreekt wel van zelf, dat daarop hare aanhouding en het op maken van proces-verbaal tegen haar volgde. Het orgel in het gebouw Irene ia de Van Oldenbarneveld- straat te Rotterdam, door de heeren Gebr. Franssen te Roermond ver vaardigd, werd jl. Maandag voor den eersten keer door den welbe kenden orga> ist der groote kerkte Rotterdam, den heer M. H. v. 't Kruys bespeeld. Dit orgel is volgens de nieuwste gegeveas op 't gebied van orgel bouw samengesteld; bet ie geheel electro pneumatisch ingericht; het omslachtige mechanisme, met tal- looze trekkers, winkelhaken, tui melaars enz., is in dit orgel niet aanwezig; de electriciteit en de pneumatiek brengen de beweging van de toets tot de pijpen over; 't spreekt even gemakkelijk aan als een piano, al koppelt men beide klavieren met het pedaal. De be speling van zulk een orgel doet dus niet douché voor het pianospel ver liezen; alle registers spreken even gemakkelijk aan, zoowel eenzestiea voet register als een twee voet. Storingen door 't blijven hangen van 't mechanisme als anderzins be- hooren bij deze constructie, de nieuw ste op dit gebied, bijna tot de onmo gelijkheden, daar 't omslachtige daar van bij 'telectro-pneumatiek systeem vervalt. Gebr. Franssen hebben door dit kunstwerk weder opnieuw bewezen, dat op 't gebied van orgelbouw zoo wel bet nieuwste systeem als dege lijk fabrikaat hier in Nederland verkrijgbaar is. De heer v. 't Kruys vertolkte op meesterlijke wijze het programma, waarmede hij veel succes verwierf. De heer Mees, president van Irene, dankte den talentvollen speler met korte hartelijks woorden voor zijn orgelspel, waardoor bij op zulk eene schitterende wijze de uitstekende hoedanigheden van het instrument had doen hooren, en bracht allen lof aan de heeren Franssen voor't kunstwerk door hen geleverd, en hoopte dat de hoedanigheden van hun werk, waarvan hij als voor zitter der commissie niets dan alle goeds kon vermelden, aan tal van kerkbesturen aanleiding zou geven onze landgenooten, d® heeren Frans sen met vele orders te vereeren. Men schrijft aan de N.R. C.: Dinsdagavond te ongeveer lO'/s ure brak te Haaften brand nit in eenen hooiberg van de wed. R. van Heuckelum. In een oogeublik stond de berg van alle zijden in vlam. Met krachtsinspanning keerde men het vuur van het nabij gelsgen woonhuis. Hoewel verzekerd, lijdt de eigenaar nogal schade. Lof komt toe aan onze brand spuitgasten voor bun ijver. Jammer, dat een brandmeester zich aan ster ken drank te buiten ging. De bur gemeester bad uit zijne woning te Tuil den brand opgemerkt en was spoedig aanwezig. Juist in 14 dagen tweemaal brand I Men vraagt: wat is daarvan de oorzaak? Men gist, doch het ijverig ste onderzoek bracht in deze duis ternis nog geen licht. Reeds heeft de Utrechtsche Maat schappij eeuige verzekeringen op gezegd. De Zutfensche heeft de keus gegeven tusechen verlaging of op zegging. Door een noodlottig toe- val is Dinsdagavond de dienstbode van dr. Lulofs, bijgenaamd«Trui van den dokter», onder Giesen-Oude- kerk te water geraakt en jammer lijk verdronken. Dinsdagavond is te De- venter in hechtenis genomen zekere H. Hoge, 24 jaar, geboren te Lin- gen Haunover, vuurwerker bij de Geld. Overijselsche stoomtram al daar. Hij wordt verdacht 500 h 600 gulden aan effecten van eenen me- dekostgauger ontvreemd te hebben en is gevaukelijk naar Zutfen over gebracht. Een zeer b e h oef tige werk man te Vlissingen verleende gedu rende een drietal weken een flink gebouwden jongen kerel, die voor gaf als koloniaal naar Indie te willen teekenen, doch op de noodige papieren wachtte, voeding enhuis- ve»ting. Maandagmorgen verliet de logeergast de woning, daarbij arg listig de beste jas van zijn gastheer medenamende, die hij in eene her berg te gelde maakte. Op klacht van den bestolene stelde de politie een onderzoek in, spoorde de jas op en nam den dief in arrest. Aan bet station te Leu ven geraakte Dinsdag bij het ver trek van eenen goederentrein, op eene onverklaarbare wijze de ma chine van den tender los. In woeste vaart rolde zij in de richting van Luik voort, terwijl de machinist en de stoker door den hevigen schok er af werden geworpen. De eerste bleef op de plaats dood, de laatste brak een been. Aan het eerstvol gend station, waar men per tele graaf van het gebeurde bericht bad ontvangen, gelukte bet de voort hollende machine te doen ontspo ren en daardoor verdere onheilen te voorkomen. Bij de loting voor den a- tionale militie heeft zich in Limburg het volgende zonderlinge geval voor gedaan. Een jougmensch, die tijde lijk in Pruisen verblijf hield, wiens voogd te Mook was overleden, zon der dat eeu opvolger werd aange wezen, werd te zijner tijd door ziekte verhinderd, zich voor do nationale militie te doen inschrijven. Bij de ten vorigen jare gehouden loting werd hij wegens dit verzuim niet toegelaten dit jaar meldt hij zich opnieuw aan,doch wordt ten tweeden male afgewezen. Men lijft hem niet in, men laat hem niet toe tot de loting, men stelt hem evenmin vrij. Men is dus nieuwsgierig, te weten op welke wijze deze zaak in het reine zal gebracht worden. WETGEVENDE MACHT. EERSTE KAMER Zitting van Woensdag 14 Maart. (Geopend ten S uren.) Mededeeling dat de afdeelingen hebban benoemd tot voorzitters de heeren Blussé, Van Akerlaken, Hengst en Tak, tot oil-1 der-voorzitters: de heeren Brenuing, v. d. Putte, Verbeyen en 't Hooft; tot rappor teurs o. a. voor het liaudelstractaat met Spanje en het ontwerp betreffende Pak ketvaart in Oost-Indië, de heeronRoëll, Van de Putte, Moolenburg en Blyden- stein. Ingekomen is eene missive van den minister van Buiteidaiidsche Zaken hou dende kennisgeving dat liij, ingevolge de toezegging in de vorige zitting gedaan, een telegram gezonden heeft aan den Duitschen Rijkskanselier vorst von Bis marck, uitsprekende de gevoelens door de Kamer uitgedrukt en in antwoord waarop hij van prins von Bismarck eene depêche heeft ontvangen, waarin de rijkskanselier ziju dank betuigt voor het in naam van het Nederlandsche volk uitgedrukte me degevoel. De Voorzitter betuigt deu minister van Buitenlsudscbe Zaken dank voor zijne welwillendheid. Heden zitting tot behandeling van de aanhangige ontwerpen, behalve haudels- traotaat eu pakketvaart. FIMCIEELE MEDEDEELDEN. Volgens liet ffeehblatl voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 13 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Obl. Waard Groet Gronden (2e Hyp tot73 pet. James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot31 Aaud. Bouwoudern. Willemspark tot. 450. Aand. Deli-Maatschappij875 Obl. Naaml. Vennootschap Handels kade Oprichters aaud. tot ƒ140 Aand. Ho'landsche Hvpolheekh. tot 150 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 1013'3 Aand. Siak Tabak-Mpij120 Aand. Uitgeveis Mpfl «Elsevier" te Amsterdam tot100 Aaud. Mpij Zeebad te Scheveningen tot 90 Aand. Almelo-Salzhergeu Spw.-Mij tot 54!/2 Scrip. Buxlcl-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot5 - 4and. Haarl. Tramweg-Mpij tot 81 Ya Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 52V» Aaud. Oldambt-Pekela (Stoomtr.) tot 5 Pndbr. Itijnl. Stoomtramvreg-Mpij te 5s-Hage 1ot110 Aand. West-Indische Maildienst tot. 69 Aand. IIoll. Suikerraffinaderij tot101 Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot105 h Cert. Ver. Bezit y. le Hvp A nier. Spw.-Obl. itestantbew. tot ƒ40. Cert. Granada Hectares14j'/s Aand. Russische Zuidwest. Spoorw., Act. de Jouiss. totƒ6,/3 Aand. Brand-Mpy te Amsterdam tot. 110 u Aaud. Holl. Brand- en Levensverz.- Socieieit tot160 B I 1 F E N E A IV1). Engeland. In het Lagerhuis deelde Fergusson mede, dat het in 1887 noudig bevonden was, de dis tricten Pishin eu Sibi formeel bij het Britsch-Indiscko rijk in te lijven. Duitachland. Bij de ontvangst der deputatie uit den Berlijnschen gemeenteraad heeft de keizer op de toespraak van den heer Forcken- beck een schriftelijk antwoord ter hand gesteld, hetwelk werd voor gelezen. Daarin zegt hijBij de smart, die thans iedereen gevoelt, denk ik in de eerste plaats aan de groote gebeurtenissen waaraan de overleden keizer tijdens zijn langen levenstijd heeft deelgenomen. Ver volgens zie ik op de talrijke be wijzen van welwillendheid en ijve rige behartiging der belangen van Berlijn, welks toenemende bloei sinds een reeks van jaren hem inzonder heid verblijdend was. Ook ik heb tot nog toe de ontwikkeling van Berlijn nagegaan, welks welzijn mij steeds ter harte heeft gelegen eu waarvoor het mij eene dierbare tuak zal zijn, werkzaam te blijven, ge dachtig aan de getrouwe deelne ming, welke de residentie mij in biijde, zoowel als in ernstige oogen- blikken des levens steeds heeft be wezen. Uit Berlijn wordt van 14 Maart gemeld: Het Senioren-Konvent van het Huis van Afgevaardigdeu kwam heden voormiddag op uitnoodigiug van prins Bismarck bijeen, en na wederzijdsche gedachten wisseling, tot overeenstemming omtrent het navolgaude. Aan de grondwettelijke voorschriften zal het beste getrouw gebleven worden indien de Keizer aan de heide hnizen van den Land dag eeee boodschap richt, waarin hij trouw belooft aan de grondwet en zich voorbehoudt den werkelijken eed te zullen afleggen, soodra zijn toestand hem het spreken zal ver oorloven. De Keizer heeft een zeer goeden nacht gehad. Ziju eetlust is goed, zijne krachten nemen toe, hoesten en opgeven worden minder. Keizer Frederik heeft van zijn besluit om aau de begrafenisplech tigheden, van zijn vader, op morgen deel te nemeD, uithoofde van zijn wankelenden gezondheidstoestand afgezien. Kroonprins Wilhelm verlicht da werkzaamheden zijns vaders door zich met de militaire aangelegen heden des Rijks te belasten. Da houding der partijen in zake het regeeriugsprogramma des keizers is zeer verschillend, ieder barer keurt dat deel ervau het beste, wat het meest met hare icziehten strookt, alleen de couservatieve partij betoont zich uiterst achterhoudend. Nog altijd stroomen te Berlijn de menachen naar den Dom, om 's keizers lijk te zien. Somtijds ont staat daarbij een geweldig gedrang waardoor ongelukken ontstaan en de omwonende personen hunne hui zen niet kunnen verlaten. Zij zijn deswege verplicht zich 's nachts van levensmiddelen te voor zien. Het klinkt haast ongelooflijk maar ten einde zich een denkbeeld te maken van deze opeenhooping van menschen zoo schrijft de correspondent der N. R. C. gelieve men zich voor te stellen dat uit de verte gezien, de uitwasemingen, die uit de samengepakte menigte op stijgen, in den kouden dampkring zich verdikken tot eene groote witte wol.:, welke in de lucht blijft hangen. De rouwvereieringen van den Dom af, Ouder de Linden langs tot aan de Brandenburger Poort zullen eeu grootschen aanblik opleveren. Ver der dan tot dit punt zullen geene versieringen aangebracht worden, dewijl de ter begrafenis aanwezige vorstelijke personen slechts zoo ver den stoet zullen volgen, zijnde de geueele tocht tot Cbarlottenburg te vermoeiend. De Brandenburgerpoort wordt geheel met zwart bekleed. Alle overgangen van straten worden overdekt met groote rouwbaldakij- nen, alle buizen gelijkvormig met rouwfloers versierd. Deu ganscbeu weg langs zullen omfloersde gas- lautarens eu flambouwen branden, niettegenstaande de plechtigheid des middags plaats vindt. In den afgeloopen nacht zijn de leden van den Rijksdag en der Prnisische kamers in cnrpore aan de lijkbaar des keizers buide gaan brengen. Alle dagbladen ter wereld, welke bizondere dépêches en artikelen over 's keizers overlijden hebben bevat, zullen in eene verzameling worden bijeengebracht en als blijvend aan denken in een openbaar museum of archief worden bewaard. Van prins Wilhelm, den te- genwoordigen Duitschen kroonprins, sprekende, zou Bismarck onlangs in een gesprek gezegd hebbenIk heb groot vertrouwen in den jongen prins; hij zal een tweede Frederik de Groote worden. Ook de Duitsche minister van Justitie, dr. Friedberg, is door keizer Frederik met de orde van den Zwar ten Adelaar begiftigd. Van de ministers bezat tot heden alleen Bismarck deze orde. De toestand van Bismarck, die door de velerlei gemoedsbewegingen in de laatste dagen eenigszins on gesteld was, is weder in zóóver verbeterd, dat de rijk-kanselier de begrafenis van zijn overleden keizer en vriend, althans gedeeltelijk, zal kunnen bijwonen. Frankrijk. De President der Republiek zal zich bij de begrafenis van Keizer Wilhelm door een mi litaire deputatie, een generaal en eenige hoofd- en andere officieren, doen vertegenwoordigen. Het eomité van de Ligue des Patriotes heeft eene plechtigheid ontworpen die binnenkort te Rouaan zal plaats hebben, bij gelegenheid van de onthulling van belgedenk- teekeu, dat ter herinnering aau de in 1870—71 gesneuvelde soldaten aldaar opgericht is. Men weet dat de banier van Jeanne d'Arc te Or leans bewaard wordt. De inwoners van Rouaan stellen zich voor, dit onthullingsfeest te doen samenvallen met de eerste steenlegging van een mouumeDt voor Jeanne d'Arc. Zij zouden de banier te Orleans gaan afhalen en haar plechtig over Parijs naar Rouaan terugbrengen. De Lesseps vertrekt eerlang naar Panama, om tegenwoordig te zijn bij den aanvang van de ontzag lijke sluiswerken, naar 't plan van den ingenieur Eyffel. Zwitserland. De Zwitsersche gezant te Rome heeft aan den mi nister van Bnitenlaudsche Zaken aldaar eene nota ter hand gesteld tot opening der onderhandelingen over aansluiting der Italiaausche spoorlijnen aau den Simplonspcor- weg en de vestiging van interna tionale stations. Voorts zijn uit Lau sanne drie afgevaardigden der Sim- plon-conferentie naar Rome op reis gegaan, om de noodige verdere stappen te doen. De internationale conferentie over phylloxera heeft hare werk zaamheden ten einde gebracht en besloten, de tegenwoordige wijze van bestrijding der druifluis voort te zetten. Spanje. Te Alicante en Valencia zijn twee en twintig personen ge vangen genomen ouder verdenking Van een samenzwering op touw ge zet te hebben om den bestaandeu regeeringsvorm in Spanje omver te werpen. Oostenrijk. Woensdag maakte de officieele Wiener Zeitung een brief van prins Bismark aau graaf ICalnoky openbaar, waarin dank betuigd wordt voor de deelneming van Oostenrijk-Hongarije, die eene ongedwongen en levendige uitdruk king is van de onwankelbare en krachtige vriendschap, welke op den onwrikbaren grondslag der gelijk heid van belangen eu traditiën der volkeren berust. Graaf Kalnoky antwoordde hierop, zijn dank voor het schrijven betui gende, dat het een verheffende troost voor de toekomst is, dat het bond genootschap in betrekkelijk zoo weinige jaren reeds zoo diep heeft wortel geschoten. De vriendschaps banden zijn niet slechts hecht en sterk voor den vrede gestrengeld, maar zullen ook in de toekomst tegen elke proef bestand zijn, daar Oostenrijk-Hongarije het volste ver trouwen heeft in keizer Frederik. Rmnenië. Uit de kas van het ministerie van Oorlog zouden voort durend verschillende sommen, ge zamenlijk 40,000,000 bedragende, ontvreemd zijn. Het is de XlXe Sièclewaaraan wij het bericht ontleenen. Turkije. Het voorval te Damas cus is zonder verder onderzoek afge daan. Bij een besluit vau den sultan zal de goeverneur van die plaats worden afgezet en de Fransche con sul zal door zijne regeering worden overgeplaatst. Egypte. Het gerucht dat Suakim door de Arabieren zou zijn over rompeld en verwoest, wordt door eene Reuter-dépêche uit Cairo, ge logenstraft in een kring van vier mijlen om de stad is alles rustig. GEMENGD MEI VS. Een groot aantal Non- conformistische predikanten in Glou cestershire heeft een protest getee- kend tegen de Iersche politiek van de Engelsche Regeering. Den 4n dezer is de wed strijd tusschen Axel Paulsen en Hagen te Christiania gehouden, met dezen uitslag dat eerstgenoemde geslagen werd. Hage legde de baan van 16090 meter af iu 33.26 en Paulsen in 33.51 min. De houding der 12000 toeschouwers bewees, dat men het bijna algemeen be treurde, dat Paulsen geslagen was. Drie vrienden te Berlijn speelden onlangs een partijtje kaart, toen een verschil van meening ont stond. Een hunner, de rentenier M., een eerste grappenmaker, haaide eensklaps een revolver uit ziju zak, legde op zekeren G. aau en riep: «Geen praatjes meer, of ik schiet je neder!» Da bedreiging had een zonder ling gevolg, G. viel achterover van zijn stoel en bleef geru'men tijd be wusteloos. Ondertusschen was ge bleken dat de gewaande revolver een doodonschuldige laarzentrekker was geweest, dis toegeslagen kon worden, maar onze G, wilde niet taar verontschuld girgen en ophel deringen hooren en diende een aan klacht in. Toen voor den rechter de zaak werd verteld en het vreeselijke moordtuig werd vertoond, zeide de ambtenaar van het openbaar mi nisterie zelf, dat enkel een grap had plaats gevonaeD, waarvan de ge volgen niet vooruit te overzien wa ren. De rentenier werd dan ook vrijgesproken. Gordowski, de reus van 2.20 M. lengte, die iu den laatsten tijd in 't Cirque d'Hiver te Parijs als Bouddhietisch opperhoofd zoo veel opgang maakte, heeft zich met 3000 francs aau costumes uit de voeten gemaakt. Een man uit St. Ouen, de 35-jarige kabinetwerker Eugère, heeft zich van een der torens van de Notre Dame te Parijs geworpen. Hij was terstond een lijk. In het dorp Nava de Roa, in Spanje, heelt een afschuwelijk misdrijf plaats gevonden. De wo ning van een daar gevestigd apothe ker werd door twaalf roovers over vallen zij bestalen den man, ver wondden hem door messteken, hon den hun slachtoffer aan bundels stroo vast en staken dit in brand. Toen de boeven weg waren, kon de apothektr zich gelukkig uit de vlammen reddenzijn toestand is wel zeer ernstig maar men heeft hoop hem in het leven te behouden. Het was na middernacht toen de schurken het huis van den apothe ker die Quintana heet bin nendrongen, door een balkondeur te verbrijzelenden knecht en de dienstmeid knevelden zij, zoodat die geen hulp konden verleenen. De bewoners van bet dorp ver- keeren in groote opgewondenheid, daar. eenige maanden geleden, een dergelijk geval in de pastorie van het naburig dorp Olmans plaats vond. Op e en d e r Z w i t s er s oh e bergen, den Rothhorn, hebben stout moedige bergbewoners een geheele familie arenden op eigenaardige wijze gevangen. Zij hadden sterke hen gels gemaakt waaraan reusach tige haken waren bevestigd, welke laatste door groote stukken vleesch waren verborgen. Dit lieten zij af hangen boven het nest der roof dieren, die gretig op het vleesch aanvielen en daarna als baarzen werden opgehaald. Zekere mevrouw Guion, te New-York, die zich van haar man had laten scheiden, wendde zich onlangs tot der. heer Wellman, redacteur van het blad Cupido en een agent van een kantoor dat het sluiten van huwelijken levordert, om haar een nieuwen echtgenoot te bezorgen. De dame betaalde twaalf gulden-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3