I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 20 Maart 1888. No. 1445. abohnemebtsprijs: advertenties: STADSNIEUW S. letteren en kunst. leger m vloot. onderwijs. visscherij. land- m tuinbouw. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'JTcleffooB.saiiaBaiinMer 122, van 15 regels 50 Cents; iedere egel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DJTJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 Maart. In de Vrijdagavond alhier gehou den algemeene vergadering van de afd. Haarlem van «De Dageraad» is besloten gelden in te zamelen voor de werkstakers te Almelo. Zij doet dientengevolge een beroep op de menschlievendheid harer stadge- nooten. De beer J. H. F. Gosler, Gier straat 23, lid van bovengenoemde vereeniging, heeft zich tot de ont vangst bereid verklaard. De gunstig bekende vereeniging «Melpomene en Thalia» zal hare voorgenomen liefdadigheids-voor stelling, ten bate van de wed. Fre- derik Heezemans en haar talrijk gezin, den 5n April a.s. ge ven.Met het oog op de dringende behoeften van dat gezin bevelen wij onzen stadge- nooten eene ruime inschrijving op de reeds rondgezonden lijsten ten zeerste aan. Elke g'ift, betzij als vrijwillige bijdrage of in den vorm van bet nemen van eenige plaatsen, zal van harte welkom zijn. Naar wij vernemen is de driejarige cursus van de nutskweekschool voor onderwijzeressen alhier, in een vier jarige veranderd. Het ongeluk, den postrijder van Haarlem op Haarlemmermeer j.l. Woensdag overkomen,beeft ernstiger wolgen gehad, dan men aanvan kelijk dacht. Een zijner paarden, eerst onlangs door hem gekocht, werd door de botsing inwendig zóó gekneusd, dat het den volgenden dag moest wor den afgemaakt. Toch heeft het dier den avond te voren, achter een wagen loopend, de reis van Haarlemmermeer naar Haarlem nog gemaakt. Uit Halfweg wordt gemeld: Tijdens de schietoefeningen met torpedo's van wege het departement van Marine aan het einde van Zij kanaal F te houden, zal dit kanaal voor de scheepvaart slechts op en kele uren geopend zijn. Ruim 1300 M. lengte is voor den torpedodienst aangewezen. Het aantal schoolgaande kinderen op het einde van het vorige jaar van 6 tot 12 jaar, bedroeg in de ge meente Haarlemmermeer 1897. Dit getal was verdeeld over 11 open bare en 2 bizondere scholen. Volgens opgave waren er 505 kin deren tusschen vermelden leeftijd, die geen school bezoeken. Vanwege de Nederlnndsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid is verschenen het vijfde deel van den be- schrijvenden catalogus van het Koloniaal Museum te Haarlem, tevens handleiding tot de kennis der voortbrengselen van de Nederlandsche overzeesehe gewesten. In dit deel worden door dr. D. de Loos be schreven de voortbrengselen (dierlijke, plantaardige en minerale stoffen) van Ned. West-Indië. Nadat Marcella Sembrich, de be roemde zangeres, wegens ongesteldheid in Berlijn niet kon optreden (het Koninklijk z/Operahaus" bleef daardoor één Zondag gesloten) begaf zij zich tot herstel harer gezondheid naar hare villa in Dresden. Van daar hersteld teruggekeerd, heeft zij in Berlijn een concert gegeven met buitengewonen bijval, De aria's uit //Se- miramis", //Lucie'', en //Figaro's Hoch- zeit" werden, benevens eenige liederen, uitstekend door haar gezongen. Ook in Munchen trad zij met veel bijval op. Het Zaterdag verschenen nummer van //de Lantaarn" is geheel gewijd aan den grooten Noorsclien dichter Hendrik Ibsen, die den 20en dezer zijn 60en ver jaardag zal vieren. Het bevat een naar gezegd wordt, zeer goed geslaagde repro ductie van zijn portret, door Jan van Essen vervaardigd. De opstellen, in proza, handelen over den dichter in zijn werk zaamheid die in poezie zijn vertolkingen van eenige zijner kleinere gedichten. Inhoud van de Portefeuille No. 51: Ambroise Thomas. Naar het Eransch van Noel Bazan. Alma, Musis Sacrum en Amstel's Mannenkoor. Von, Muzi kale Kroniek. Gerbrand, Otello. Plaat: //Kinderen der Lente", naar eene schilderij van Jozef Israëls. Een Ita- liaansch handschrift uit de 16e eeuw. Overzicht Tijdschriften. Eolklore. Hulde aan De Vigne. Boeken recen sies: //Goudlelie" loor Adelheid Horch, //Mokawsk" door Mjss Braddon, //Doctor Cupido" door Bk,da Broughton. B. van Heijningen, Vergelijking. f Evvald August König. AHet Tooneel in de Hoofdatad (Cyprienie, De gelaarsde Kat, De Mikado, Tooncelvereeniging D. V. G.) Inhoud //Sempervirens" no. 11: Naar aanleiding der op Woensdag 22 Februari 11. te Utrecht gehouden 8o Win tervergadering der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Me- lianthus major, met een afbeelding. Ingezonden, De Cultuur van de Water- rijst,Zizania nquntica.Taai leven.Tuin- bouw-Meeting te Gent. Herinneringenen Wenken op Tuinbouwgebied, van een oud Vakman. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Ne derl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantk., afdeeling Groningen en Omstre ken. Verschillende mededeelingen. Antwoord op het Vraagb. Adverten tiën. Per stoomer //Prins van Oranje" zal den 14den April naar Java vertrekken een detachement aanvullingstroepen, sterk 35 soldaten en 3 ouderofficieren, onder ba- vel van den 2e luitenant der iaf. van het O. I. leger E. de Roy van Zuydevvijn en het medegeleide van den 2e luit. der iuf. jhr. C. Wiehers. Zaterdag vertrok van Amsterdam naar Oost-Iudië per //Prinses Amalia" een de tachement der marine, sterk 120 onder officieren en mindere schepelingen, onder bevel van den luitenant ter zee le klas W. G. van Nes. Medegeleiders de luite nants ter zee 2e klasse A. Pieren, C. Hooft Graafland en J. A. Kool. Vrijdagnacht is te's Hage op 84-ja- rigen leeftijd overleden de gep. genernal- majoor A. H. Drijfhout van Hooff. De heer Sagleven, hoofd der open bare school no. 2 te Deutichem, heeft eervol ontslag aangevraagd wegens zijn aanstaand vertrek als onderwijzer naar Transvaal. Nieuwediep, 17 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen: //Onderneming", sell. P. 't Hart, met 35 doode kabelj., 1 heilbot en 200 schelv., en //Eersteling", scb. Ba- rendregt, met 20 lev., 80 doode kabelj., 4 lev., 7 doode lengen, 5 ben rog en vleet en 100 schelv., terwijl trekkersboo ten 120 tal haring aanbrachten; levende kabelj. gold f2.50, doode id. fl.60, lev. leng f4.10, doode id. f2.75, heilbot f 18.50 per stuk, rog en vleet f 18 per ben, schelv. 141 a 43.50 het honderd, haring f3.75 a f3.80 per tal. Lemmer, 16 Maart. Heden kon den onze visschers naar zee vertrekken ter hariugvisscherij. De vangst was echter zeer ongunstig; allen kwamen weder uit zee terug zonder eenige vangst hoege naamd. Voor den bouw der beetwortelen in IJ- en Haarlemmermeerpolders zijn thans namens de direetie der beetwortelsuiker fabriek //Holland" te Houtrijk en Polanen contracten met de landbouwers gesloten tegen fll per 1000 K.G. Een aantal H.A. grond zullen dit jaar met beetwortelen worden bebouwd. Bij koninklijk besluit van 16 Maart jl. is de heer H. C. Bergsraa benoemd tot conaul-gene- raal der Nederlanden voor de Zuid- afrikaanscbe republiek, met stand plaats te Pretoria. De beer H. C. Bergsma, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Pretoria zal, alvorens zich naar zijne standplaats te begeven, aan het ministerie van Buitenlandscbe Zaken voor belanghebbenden te spreken zijn op 21, 22, 23, 28, 29 en 30 Maart, tusschen elf en drie uren. (St. Ct.) De Eerste Kamer heeft Zaterdag het bandeletractaat met Spanje goedgekeurd met 26 tegen 6 stemmen en daarna bet ontwerp van wet betreffende de pakketvaart in Indië, zonder beraadslaging en met algemeene stemmen. Vrijdag zag het licht een reeds vroeger aangekondigde bro chure van den heer E. F. Schal- lenberg «Een pensioenfonds voor Handelsbedienden», uitgegeven van wege de Vereeniging van Handels bedienden «Mercurius», teRotterdam. Het is een hoogst belangrijk ge schrift, Vooraf wordt een nauwkeu rig overzicht gegeven van wat op het gebied van pensioneering, vooral in den laatsten tijd, in bet binnen- en buitenland is tot stand gebracht. Daarna zet de schrijver zijn denk beelden uiteen over de inrichting van een pensioenfonds, hetgeen bij verwezenlijking van ziju plan tot resultaat zal hebben, dat iemand op 25jarii>-en leeftijd toetredende zich op 65jarigen leeftijd een pensioen zal kunnen verzekeren van circa f600 en daarvoor jaarlijks niet meer te storten zal hebben dan f 13,80. Hij koopt zich nl. daarvoor een lijfrente van f 300 en zijn 40jarig lidmaatschap geeft hem recht op een toelage van eveD zooveel. We- duwenpensioenen raadt de schrijver kortweg af, op nader door hem uit eengezette gronden. Wil men tot de oprichting van een pensioenfonds kunnen overgaan, dan moet er echter geld wezen. De schrijver meent dat men aan vankelijk geholpen zou wezen met een kapitaal van f 20.000 en voorts met f2000 jaarlijksche donatiën en doet daartoe een beroep op den steun van den handel en van ande ren, die de behulpzame hand zouden willen bieden. Naar men verwacht zal de Zuiderzee weldra vrij van ijs zijn, dank zij den krachtigen Zuid- Westen wind. Men schrijft ons uit Hil- versum Niettegenstaande sneeuwjacht en feilen noordenwindkonden de reizigers, die heden het station van het Oosterspoor alhier passeer den, niet nalaten eens even de hoofden uit de portieren te steken om de schoone eereboog te bewon deren, door het stations-personeel, ter eere van hun geachten chef, den heer A. Maaskant, opgericht. Talrijk waren de bewijzen van oprechte vriendschap, van warme genegenheid, niet alleen van zijn ondergeschikten, maar ook in ruime mate van zijn superieuren en de ingezetenen dezer gemeente, bij gele genheid van een huiselijk feest, 't welk de heer Maaskant heden mocht vieren. 't Is van daag ondubbelzinnig gebleken, dat onze chef in den kor ten tijd dat hij te Hilversum werk zaam is, zich door zijn humanen omgang en strenge plichtsvervul ling vele vrienden heeft verworven. Men schrijft ons uit Slo- ten: De werkzaamheden in de veen derijen zullen dezer dagen weder aanvangen. Een paar der veenbag- germachines zijn reeds naar de te bewerken polders gevoerd. Het eerst zullen de verveningen aanvangen in den Rietwijkeroordpolder. Een der machines, werkende voor de firma Van Breemen te Haarlem, zal evenals het vorige jaar weder elee- trisch worden verlicht, zoodat de FSS'OIIjIJEITO IST. 1841 LXX. HOOFDSTUK Bbandende-Stb AAL. Hoera! riep de geestdriftige Pepe, WiisoD,sir Frederik, Gayferos, indien de schelmen een voet Verzetten om te vluchten, terwijl wij naar hen toegaan, doodt ben dan zonder medelijden als giftig gedierte; dat uwe kara bijnen niet ophouden hunne vervloekte schedels te be dreigen. De Spanjaard vereenigde zijne krachten met die ran den Canadees en de toeschouwers konden tegenwoordig zijn bij een dier eigenaardige duellen van hen, die de scliermut selingen in bet struikgewas in de Indiaanschi oorlogen uitvoeren. Plat op den buik achter den boomstam liggeide, duw den de beide jagers hem met kracht van armen voor zich uit; daarna hielden zij achter hun rollend schjd stil en keken naar de vorderingen, die zij gemaakt hadden en de geringste bewegingen hunner vijanden. De boomstammen waren thans zoo dicht bij elkander gekomen, dat de beide roovers met vreesachtigen blik, maar onbeweeglijk en stilzwijgend, duidelijk het ademhalen der aanvallers hoorden, die onder de pogingen die zij aan wendden om huu zwaren wal te bewegen, hijgden. Bloed hond huilde als een razende. Schiet daar ginds naar boven, Roode-Hand, zeide hij, den blik slaande naar een hoogen boom, waar twee Comanchen in waren geklommen en waarin een hunner zich gereed maakte om op den roover los te branden. - Zool kan ik het? riep de oude renegaat in mach- telooze razernij. Vervloekt I Bloedhond, waartoe heeft ons uwe onverzadelijke hebzucht gebracht? Een rchot dat van de hooge positie der Comanchen plot seling weerklonk, viel den ouden boosdoener in de rede, die ernstig door een der stukken hout,|die door den kogel van den stam gerukt werden, aan het hoofd vrerd getrof fen. Terzelfder tijd en op gevaar af van zich bloot te stellen aan het vuur der op den boom geklommen Indianen, ver liet de metis zijne neergehurkte positie, strekte zich op den rug uit en gaf vuur. Ondanks deze ongemakkelijke houding trof de metis zijn doel en een der Comanchen viel boven uit den boom met verbrijzelden schedel naar beneden. Hier, hier toch! riep plotseling Roode-Hand, ziet gij niet dat de boom dien deze twee vagebonden voort rollen, den onzen zal raken? De beide vijanden begrepen op dezelfde manier hetgeen zij te doen hadden. Nauwelijks hadden de laatste pogingen der beide jagers de boomen tegen elkander doen schokken, of Roode-Hand en Bois-Rosé, het gebruik hunner karabijn versmadende en beiden met dezelfde snelheid op hunne beenen staande, stortten evenals de beide boomstammen tegen elkander en werden handgemeen. Bois-Rosé spande een van die bovenmenschelijke pogin gen in, die óf de spieren van het lichaam moeten verlam men óf over de hinderpalen zegevieren. Roode-Hand was gekwetst gewordendoor bloedverlies verzwakt, had hij een groot gedeelte van zijne reuzen kracht verloren. In de armen van den Canadees geklemd als in een schroef, hield zijne ademhaling op, een dof ge kraak deed zich hooren, en de reus had hem het wervel been verpletterd. Pepe had de rol welke hij te vervullen had, anders be grepen; hij had den metis het eerst laten opstaan en nau welijks stak diens hoofd hoven den stam uit, of door eene even stoutmoedige als onverwachte beweging wierp hij uit alle macht zijn bijl tegen het hoofd van den metis. Pepe gaf hem den tijd niet om van de verdooving. die hem, het gewicht en de scherpte van het wapen veroorzaakten, te bekomen en zich op hem werpende en tegen zijn lichaam aandrukkende, stond hij bijna aanstonds weer recht op zijne beenen; de metis verroerde zich niet meer. LXXIe HOOFDSTUK. Na de overwinning. Te rekenen van het oogenblik dat op den dood van Roode-Hand en van Bloedhond volgde, was het geen ge

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1