NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. x De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 21 Maart 1888. No. 1446. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTEHT1EN: BINNENLAND. Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burera: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere egel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite E ér angers G. L. DAÜBE g- Co., JOH. F. JONES, Sncr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 20 Maart. De heer G. B. 't Hoofl, te Haar lemmermeer, heeft zijne benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland aangenomen. Door de Haarlemsche tramweg- maafechappij werden in 1887 ver voerd 422119 personen; de opbrengst was f38372,05. ^Het geslacht der fabrikanten van de Oprechte Haarlemmerolie is uit gestorven. Dezer dagen overleed alhier in den hoogen leeftijd van 89 jaren Maria Katrina Tilly, de laatste afstammelinge vanClaasTilly, uitvinder van genoemde olie in 1698. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeliug. Ingekomen aanvragen van werk gevers1 meubelmakersjongen. Iu Haarlemmermeer zullen wer ken van wege de genie worden uit gevoerd. Er zal daar worden over gegaan tot bet maken van een grooten verbindingsdijk tusschen de beide aan de ringvaart staande torten. De scheepvaart langs het Spaarne en de Ringvaart van den Haarlem mermeerpolder is sedert Maandag weer gestaakt. Enkele stoombooten hebben de vaart door het Spaarne nog niet zonder moeite volgehouden. In den nacht van Zondag op Maandag brak een geweldige brand uit in de boerderij bewoond door F. Lamers, te Haarlemmermeer. Aangewakkerd door een feilen wind, lag het perceel in korten tijd bijna geheel in den asck. Van het roe rende goed is haast alles verbrand, doch het vee heeft men kunnen redden. Ondanks de snerpende koude, die het blusschen zeer bemoeilijkte, hebben de spuiten van Hoofddorp en Bennebroek goede diensten be wezen. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt, dat de brand ontstaan is in den schoorsteen. Trein no. 16 kreeg Maandag even buiten Haarlem een defect aan de machine; met langzaam rijden werd de trein nog tot Halfweg gebracht. Na een half uur oponthoud aldaar werd hij door een inmiddels uit Am sterdam ontboden machine naar zijne bestemming gebracht. LETTEREN EN KUNST. Toen in liet laatst van liet vorige jaar het derde eeuwfeest van Vondel's ge boorte gevierd werd, kwam tevens het bericht dat de geïllustreerde uitgave zijner werken, indertijd door Van Lennep met zooveel zorg bearbeid, van de heeren go- broeders Binger was overgegaan in handen van een anderen uitgever, die dadelijk het plan had opgevat, daarvan een nieuwe editie het Nederlandsche volk aan te bie den in de thans zoo bekend geworden 50-cents-editie van Van Lennep's en Cre- mer's volledige werken. Thans kan gemeld worden dat de heer A. W. Sijthoff deze uitgave heeft toever trouwd aan den heer J. H. W. Ungerj archivaris van Rotterdam, die zich reeds door Vondel's nieuwe bibliographie zoo verdienstelijk heeft gemaakt. De prenten en afbeeldingen, welke het werk moeten versieren, zullen nu gevolgd worden naar de oudste bekende uitgaven, waardoor de letterkundige waarde niet alleen, maar het geheele eigenaardige ka rakter van deze onderneming in belang rijkheid zal stijgen. Met leedwezen zullen vele kunstbe minnaars vernemen dat mevrouw Van Sluyters zich uit de tooneelwereld terug trekt. Mevr. Van Sluyters heeft namelijk bij de directie van de Kon. vereeniging //Het Nederlandsck Tooneel" voor het aanstaand speelseizoen ontslag aangevraagd. Behalve mej. Marie Lorjé, zal ook mej. Bos de roreen. «Het Nederland scli Tooneel" verlaten. Ten minste zoo luidt de conclusie door Amsterdamsche kunst beminnaars uit zekere gegevens gemaakt. Officieel is aan beide dames nog niets beteekend. De uitslag der reeks prijsvragen, door het Genootschap Architectura et Amicitia in 1887 uitgeschreven, is als volgt Ontwerp van een monumentale eerepoort op de Iloögesluis. Prijshet ontwerp on der het motto //Schets" van den heer J. W. M. Poggenbeek; getuigschrifthet ont werp ouder het motto 1817 - Onder van een Eden-theater. Prijshet ontwerp onder het motto //Eaun", van den heer H. W. L. Westerbach; getuig schrift: het ontwerp onder het motto //Offenbach", van den heer Louis Ver- brugge, te Nijmegen. Ontwerp van een raadhuis. Prijs het ontwerp onder het motto //Adelante", van den heer J. C. D. Di Gazar. Ontwerp entree van een consulaatge bouw. De prijs wordt verdeeld tussehen do ontwerpen onder do motto's wPro Pa- tria", /,R. S." en //Michel Angeio". De begaafde schilder J. J. Destrée, is Zaterdag te 's-Hage in den ouderdom van ruim 60 jaren overleden. (Vad.) Bij den heer W. Cremer, uitgever te 's Ilage, is verschenen //Quatuor", tijd schrift in vier talen (Branscli, Engelsch, Spaanseh en Italiaansch), onder redactie van Taco H. de Bier en E. Rittner Bos. Het doel van dit tijdschrift, dat tweemaal per maand zal vtrschijneu, is om tot leid draad te strekken van beoefenaren van genoemde talen. Vooral bij zelfonderricht of voor hen die, na de school verlaten te hebben, de studie der twee eerste talen willen voortzetten of de twee laatstge noemde talen wenschen te beoefenen, na daarvan de grondbeginselen te hebben leerd, kan het van veel nut zijn. VEETEELT. Voor de Vrijdag, 23 dezer te Alkmaar te houden Pnaschtentoonstelling van rij- stieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen op het Doelenveld, aldaar, zijn 166 nummers aangegevenwaarvan 90 vette runderen en 70 fokdieren zijn. Deze groote aanvoer, die vorige ver overtreft, pleit wel voor den toenemenden bloei de zer tentoonstelling, te meer te wnardeeren, nu zij de laatste jaren eenen, vrij onge lijke», strijd heeft vol te houden met die te Rotterdam. De goede nanm der Alk- maarsche Paaschtentoonstelling, ook in het buitenland reeds niet meer onbekend, mag eenen levendige» handel doen verwachten. LEGER EN VLOOT. Aangaande het springen van het staartstuk van een der volgens het stelsel //Mannlicher" getransformeerde geweren vernemen wij nader, dat de oorzaak niet zoozeer in het stelsel moet gezocht worden, als wel in de bizondere constructie van hot gesprongen geweer, waarmede juist daarom een wederstandsproef van 3000 schoten was voorgeschreven. De grendel heeft bij hst gewone stelsel //Mannlicher" bij het afgaan van het schot, 2 steunpunten, terwijl bij het gesprongen geweer een dier steunpunten (een nok van den geleider) was weggelaten. Uit de proef is dus overtuigend geble ken, dat deze steunnok van den geleider niet kan gemist worden. Wegens het voortdurend ongunstige weder is de tijd der proefneming met 8 dagen verlengd en duurt nu tot 6 April. VISSCHERIJ, Nieuwe (liep, 17 Maart. Heden kwamen vr.il (1e groote visscherij binnen de sloepen: //Admiraal van Kinsbergen", scli. Van Pelt, met 30 levende, 30 doode kabelj., 3 lengen, 2 heilbotten, 5 ben rog, 4 ben vleet en 60 schelv.; en #Jan Hof land", sch. v. d. Hoeven, met 19 doode kabelj., 1 heilbot, 12 punt rog en 80 schelv.; lev. kabelj. gold f2.15, doode id. f 1.75 a f2,30, leng f3.85, heilbot f10 a f 18 per stuk, rog f22 per ben en f 13 per punt, vleet f25 per ben en schelv. f41 f43.50 het honderd. Mr. L. W. C. Keucheniu heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer te Ede aangenomen. Volgens geruchten zou- deu de meeste leden der directie vau de Nederl. Handelmaatschappij binnenkort hun ontslag nemen: Als zoodanig worden genoemd de heeren N. Trakraneu. jhr. Hartsen en B. Heldring. Verschil van zienswijze met de regeering wordt als voor naamste aanleidmg daartoe genoemd. (Ned. Fin.) Te Amsterdam moeten tengevolge van speculatiëu in kof fie groote verliezen geleden zijn Eenige voorname kooplieden en par ticulieren zijn erin betrokken. Maandagmiddag te 12 uien is er een hevige brand uitge broken in perceel no. 280, aan den Binnenamstel te Amsterdam, waar in het costumen-magazijn van Schut- tero gevestigd is. De stoomharkas, vier stoom- en twee handspuiten beperkten den brand tot twee ver diepingen, die geheel uitbrandden. De oorzaak is het vuurvatten van een gordijn aan de kachel. Ook het naburige perceel bekwam veel waterschade. Het personeel van de bierbrouwerij «de Haau en Sleutels» te Amsterdam heeft aanzegging ge kregen, dat 15 Mei de fabriek zal worden gesloten. Zaterdagmiddag is op het IJ een vlet, waarin een man, vrouw en twee kindereu zich be vonden, om tot IJmuiden uitgeleide te doen aan een broer van den man, als matroos aan boord van het Ame- rikaansche stoomschip Zaandam, overzeild door een van IJmuiden komende Engeleche brik. Alle vier zijn jammerlijk verdronken. Men schrijft ons uit H i 1- verirum In mijn vorig bericht omtrent de feestviering van den stationschef al hier, meldde ik u, dat de sierlijke eereboog geplaatst was door het personeel van het elation. Later ver nam ik echter, dat dit was geschied op kosten van de abonné's, die den heer Maaskant tevens, als blijk van achting, een groot geschenk in goud aanboden, 'tls jammer, dat de felle noordenwind de verlichting der eere boog belet,hetgeen anders een prach tig schouwspel zou hebben opge leverd. Tot heemraad van het waterschap «De Purmer» is herbe noemd: de heer C. Kloker, tot secre taris-penningmeester de heer H. J. Calkoen, te Edam. Aan den heer J. De Groot, die 40 jaar hoofdingeland was geweest werd een souvenir aangeboden. Men schrijft ons uit Purmerend: Maandag overleed een hoogst waardig iDgezeten onzer stad, de heer Apken, in leven kok en banketbakker, tevens hofleverancier. Zoo een, daD was hij het, die zich bij zijne medeburgers in gezonden zin populair had gemaakt. Steeds had hij een open hart en beurs voor al wat goed, nuttig en schoon is, voor al wat wel luidt. Bij zijn leven was de heer Apken a. lid van den gemeenteraad, voorzitter van de kiesvereeniging «Purmerend», voorzitter der vereen, «Floralia», voorz. van «Steun in Ziekte» der werkmansvereeniging, voorz.-diaken bij de Luthersche ge meente, voorz. van de «School voor Huisvlijt», aandeelhouder en mede directeur van de biscuit-fabriek bij de Weesperpoort te Amsterdam. Men schrijft van Tessel, 18 Maart: Ofschoon ieder ebgetij groote hoeveelheden ijs naar de Noordzee afvoert, is de kust toch nog met eene breede ijsstrook bezet. De visschersvloot wordt daardoor ver hinderd zee te kiezen. Met groote moeite slaagt de poststoomboot er in, twee drie malen per dag de gemeenschap met Helder te onder- PBÜIÏiIJBTO IV- 1851 LXXIe HOOFDSTUK. Na de overwinning. Dat zeide ik ook tot mij zei ven, Fabiaan, toen ik op de zee en in de bosschen mij altijd het jonge kind herin nerde, dat ik verloren hadmaar nooit heb ik het kunnen vergeten en God heeft mij voor mijne standvastigheid be loond. Er zijn van die zaken, die een hart niet uit zijne herinneringen zou kunnen verwijderen, zooals het een rei ziger op zijn weg kan doen, die eene bagage achterlaat, welke al te zwaar is om mee te dragen. Er lag in die woorden van Bois-Rosé eene bedoeling die aan Fabiaan ontsnapte. Was het eene aanmoediging? Was het een zijdelingsch verwijt? Vermoedde de Canadees het werkelijke en onderwierp hij zich om voortaan slechts de tweede plaats in het hart zijns zoons in te nemen? Fabiaan wist het zich niet te verklaren. Het is nog dag, hernam Bois-Rosé na een kort stilzwijgen. Wilt gij dat wij !e zamen tot het Bisonmeer doorgaan? Misschien... vinden wij daar.... De woudlooper eindigde den zin nief, maar ditmaal had Fabiaan hem b-grepen en zonder den smartelijken 6luier te zien, die eensklaps de oogeu vau zijn pleegvader verduis terde, riep hij uit: Ja, laat ons vertrekken. De ongeduldige jongeling en de grijsaard, die met moeite zijn zuchten ouderdrukte, begaven zich op weg. De brand die op den rechteroever, waar Fab.aan en Bois- Rosé zich bevonden, was ontstoken, was dicht daarbij uit gegaan; eenige overblijfselen van zwarten rook sloegen nog op de beide reizigers neer. Laat ons vlugger gaan, Fabiaan, zeide de Cana dees, deze rook herinnert mij al te veel aan den vree- selijken angst, dien ik voor u uitgestaan heb bij de ge dachte, dat gij mia chien door de vlammen omringd waart. Fabiaan deed mets liever dan zijn gaDg versnellen en na eenige oogenblikkeu met versneldeu pas in het woud te zijn voortgegaan, kondigde het geblaf van 0»o den reizigers den weg aan dien zij te volgen hadden om aan de oevers van het meer te komen. Hoort gij Fabiaan? riep Bois-Rosé, dat is da stem van uw bevrijder. Zonder het instinct van dat edele dier, zouden wij misschien te laat bij u gekomen zijn. Het is een gelukkig voorteeken, mijn kind, dat zoo'n getrouw vriend ons het welkom toeroept. Fabiaan nam dit gunst g voorteeken aan en beefde van aandoening, want er was nog slechts eene gordijn van bladeren, een smalle gordel van boomen, tusschen Rosanta en hem. Wie gaat daar? riep de ruwe stem van Encinas. Een vriend! antwoordde Bois-Rosé. Eenige minuten daarna waren de twee reizigers aan den oever van het Bisonmeer. Met uitzondering van Encinas, van zijn eenig overgebleven makker en van zijn doghond, was de open plek eenzaam. De tent van Rosarita en die van haar vader en van den senator weerkaatsten niet meer op de oppervlakte van het meer; meesters, bedienden, allen hadden ijlings de plaatsen verlaten, die hun zoo noodlottig waren geweest. Zelfs de barrière van de corral was geopend en de wilde paarden hadden de vrijheid teruggekregen. Moedeloos moest Fabiaan tegen een boom leunen om de zwakheid zijner bevende beenen te verbergen en voor de eerste maal ontweek Bois-Rosé zijn blik. Het gulle onthaal van den bisonjager en zijne voorko mendheid tegenover de nieuw aangekomenen, gaven aan Fabiaan den tijd om zijne gewone wilskracht terug te krij gen, zonder dat evenwel de bleekheid geheel van zijn wan gen verdwenen was. Bois-Rosé belastte zich voor hem om Encinas te ondervragen over het overhaast vertrek van den haciendero en zijn gevolg, ofschoon de beweegredenen daar toe niet moeilijk te raden waren. Toen twee of drie vaqueros en ik, antwoordde de bisonjager, op het dringend verzoek van donAugustin, zijne dochter en hem tot hier vergezeld hadden, bleef er nauwelijks tijd genoeg over om dona Rosarita den tijd te geven een weinig van hare vreeselijke ontroering te be-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1