houden. De lage waterstand is een der grootste hinderpalen voor een geregelde uitoefening van den dienst. Nog wordt gemeld: Met het ebgetij is hier van den dijk af in oostelijke richting geen water te zien. Alles is vol ijs. De etoomboot Ada van Holland heeft twee uren in het ijs gezeten, doch wist toch behouden de haven van het Nieuwediep te bereiken. Een onderofficier van de marine, de konstabel Jacobs, was Zoodag op den Zuidwal, een bij het Nieuwediep bij laag water droogliggende vlakte, bezig vogels te schieten. Eensklaps zakte hij ge deeltelijk in den drassigen bodem weg en, door de strenge koude be vangen, geen kracht bezittende om zich uit het zand los te werken be zweek hij, eenige oogenblikken na dat hij uit zijn benarden toestand verlost en naar het fort de Harssens vervoerd was. De opening van de Nati- onale tentoonstelling van oude en nieuwe Kunstnijverheid in den Koe kamp te 's Hage is thans gepaald op Dinsdag 15 Mei a. s. Zaterdag jl. werd in het militair hospitaal te 's Hage het huwelijk voltrokken tusschen den jager U. en zijne bruid. De bruide gom, die zwaar ziek is, was in de vervallen, om de baan zelf daarop aan te leggen, waartoe slechts eene verhooging tot aansluiting van den spoorwegdijk aldaar noodig zou zijn. Uit vele streken van het land komen berichten over den hoo- gen waterstand. Te Gorinchem moet het water nog 66 c. M. vallen vóór de sluisdeuren geopend kunnen wor den, die sedert Dinsdag gesloten zijn geweest. De stoomtramdienst tusschen de Grebbe en Reenen is gestaakt we gens afspoeling de9 baan over eene groote lengte. De dijk aldaar heeft weinig geleden. De IJsel bij Zwolle is zeer ge wassen, de veerweg staat geheel onder, de overtocht met de pont is gestaakt en men vaart nu alleen met de roeibooten over. Te Deventer staat de Havenstraat geheel onder water, evenzoo de Worp en de lage steenweg naar Terwolde. Uit Waalwijk wordt gemeld, dat de buitenpolders van Baardwijk en Waalwijk geheel zijn overstroomd, tot tevredenheid trouwens van de belanghebbende eigenaars en pach ters. Eene algemeen e bestuur s- vergadering van den Algemeenen Neder- landselien Wieirijdersbond werd Zondag 18 Maart te Utrecht gehouden. De nieuw- verkozen afgevaardigden voor 1888 kwa- o j men met het dagelijksch bestuur van het officier8Zaal overgebracht, die door vnr;CPft J^ar. dat. in daze vercraderillff moest het aanbrengen van bloemen enz. eenigszins in overeenstemming was gebracht met de plechtigheid die zou plaats hebben, terwijl door de doctoren zorg was gedragen dat het aan de familiebetrekkingen die tegen woordig waren, niet aan ververschin- gen ontbrak. De majoor Kreijger, administra teur van het hospitaal, en de off. van gez. Ie kl. dr. Van der Stok, behoorden tot de getuigen. Nauwelijks is op zee de betaugnjke aanzeiling van het vis- schersschip S. C. H. 121 door eene tot nu toe onbekende bark voorge vallen, of wederom heeft het 11. Za terdag, des namiddags 5 ure weinig gescheeld, of een ander voorval van gelijken aard ware gebeurd. Het bomschip S. C. H. 58, schipper C. D. Pronk, reeder de heer A. Hoo- genraad, was bij helderen dag vis- schende met zijne schrobnetten, toen plotseling een groote driemaster recht op het kleine vaartuig aanhield en, in plaats van koers te veranderen, eenvoudig deed alsof het visschers- schip, kenbaar aan zijn mast met zeilen bovendien, er niet was. Had den de schepelingen van het vis schersschip, genaamd Mamix van St. Aldegondede tegenwoordigheid van geest niet gehad eene kostbare vischlijn te kappen, waardoor zij uit den koers van den driemaster kwamen, dan ware ongetwijfeld een ongeluk, dat aan de Argo herinnert, voorgevallen. Gelukkig is de drie master, zij ode de Fvederika van Bre merhaven, bekend. De werkzaamheden aan de spoorwegbrug te Zwijndrecht schijnen voltooid en de versterking er aan aangebracht te zijn. Naar men verneemt, zal het terrein aan de Zwijndrechtsche zijde, welke reeds 11. jaar eene belaugrijke ver hooging onderging, tot aan den pijler, waar de linkerdraaibrug bij gesloten toestand op rust, zoodanig verhoogd wordeü, dat de laatste overspanning geheel boven het op gehoogde terrein komt te liggen en daardoor feitelijk geheel zou kunnen vorige jaar, dat in deze vergadering moest aftreden, bijeen, om iu de eerste plaats een nieuw dagelijksch bestuur te kiezeu. Hierin kregen dezelfde leden zitting van het vorige bestuur, doch niet allen voor het ambt, dat zij het vorige jaar vervul den. Deze commissie is nu samengesteld uit Edo. J. Bergsma, te Grouw, le voor zitter; W. Hoevenaar jr. te St. Anna bij Nijmegen, 2e voor/.itter, J. Pruijmboom, te Breda, hoofdconsul; A. Koolhoven te Bloemendaal, penningra.; D. ter Haar te Kuik le secr.D. C. Ruth, te Amster dam 2e secr.-archivaristerwijl evenals het vorige jaar het ambt van hoofdre dacteur in handen van den le voorzitter, den heer Edo. J. Bergsma te Grouw, werd gesteld. Vervolgens werd eeue re dactiecommissie benoemd, om het orgaan van den bond wDe Kampioen" te redi- geeren; deze bestaat uit de heeren Edo. J. Bergsma te Grouw, hoofdredacteurA* Koolhoven, te Bloemendaal, afdeeling le denlijst; J. Pruijmboom, te Breda, afd. reisaangelegenheden D. ter Haar, te Kuik, afd. binnenlandC. M. V. Roothaan, te Nijmegen, afd. buitenland; J. C. Burkens te Haarlem, afd. wedstrijd-aangelegenke- den. Doordat eenige nieuw verkozen afgevaardigden de benoeming niet aanna men, moest deze vergadering voor Lim burg een nieuwen aanwijzen; gekozen werd de heer J. E. J. Huijsser, te Maas tricht. Voor Drente werd de heer E. ba ron Groenitix van Zoelen, te Assenvoor België de heer D. C. Ruth, te Amsterdam; voor het buitenland (uitgezonderd voor België, Luxemburg en Duitschland) de heer .T. J. A. A. baron van Pallandt be noemd. Ook moest eene wedstrijdcommissie, t«r regeling van de bondswedstrijden, gekozen worden; zij zal voor dit jaar bestaan uit de heeren D. Ter Haar, te Kuik, voor zitter; P. H. van den Bolck, C. M. V. Roothaan, beiden te Nijmegen; W. Hoe venaar jr., St. Anna; A. Koolhoven te Bloemendaal; Joan Rahusen en jhr. E. J. de Stuers, beiden te Amsterdamde laatste in de hoedanigheid van regelaar van de voorschriften bij deze wedstrijden. Afdeelingsconsul voor Zeeland werd de heer J. W. Wagtho, te Tolen; voor Drente de heer A. G. G. Sutherland Roijaards te Assen, terwijl voor deze betrekkingen iu Eriesland en Groningen aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen, op de volgende vergadering geschikte candidaten voor te dragen. Als 3e lid iu de commissie tot kasopneming bij den penningmeester werd nog benoemd de heer E. J. Martens, te Amsterdam. De heer W. Hoevenaar jr. kon der vergadering nog het heugelijk berieht me- dedeelen, dat door een belangstellend lid, die onbekend wenscht te blijven, den bond 20 aandeelen in de Maatschappij tot ex ploitatie van eene wielerbaan te Nijmegen werden aangeboden: deze schenking werd in dank aangenomen. De 16en Maart j. 1. is te Nijmegen overleden, in den ouder dom van 74 jaar, de heerK. T. ba ron van Lijnden. Eerst korten tijd geleden had hij de residentie verlaten, waar velen hem in zijn werken hebben leeren kennen en hoogschatten. De heer van Lijnden was een der eerste en warmste bestrijders van het drankmisbruik en heeft op ver gaderingen en in volks-voordrachten steeds de heillooze gevolgen van dit kwaad met overtuiging aangetoond. Hij was ook een vriend en wel doener der armen. Te Maastricht is Zate r- dag eeu schip, geladen met steen kolen, door den sterken stroom te gen een der pijlers van de spoor wegbrug gestooien, waarbij het beduidende averij haeft bekomen. De opvarenden zijn gered, terwijl het schip met veel moeite aan den wal werd gesleept, waar men trach ten zal het te lichten. De heer Heldt trad Zon dag avond te Beetsterzwaag op in eene druk bezochte vergadering van liberale kiezers en ontwikkelde de hoofdpunten van het program der liberale partij. Gelegenheid tot debat werd niet gegeven. Een paar socia listen uit Gorredijk trokken daarom reeds voor de lezing weg. De heer Heldt trad Maandag avond ie Ureterp op, waar ook Domela Nieuwenhuis zich zal laten hooren en trachten zal den ongun- stigen indruk eener rede van Croll, aldaar gehouden, weg te nemen. Te Groningen zijn meer dan 1000 werkeloozen van gemeen tewege aan den arbeid gezet, om de sneeuw, die op vele plaatsen meter hoog ligt, op te ruimen. KOLOÜIËft. BATAVIA, 14 Februari. Den 18en dazer is de bliksem inge slagen in het departement van Oorlog hij ging door de kamer van generaal Gey- van Pittius weer naar buiten en langs de //Concordia" in een daarvóór stsanden boom. De aangerichte schade bestaat in een veertigtal verbrijzelde glasruiten. Met de boot van den 15den a. s. vertrekt de directeur van binno ilmidscli bestuur naar Rembang. Daarna zal de heer Van Vleuten Midden-Ja va bezoeken, voornamelijk in het belang van eene re geling der heerendiensteu. Te Padang heeft een vreoselijk on geluk plaats gehad. De heer S., koster bij de roomsoh-katholieke kerk, is dieu nacht als het ware levend gin bed ver brand, terwijl zijne vrouw ernstige brand wonden bekwam en thans niet buiten ge vaar is. Het aantal gesloten wordende hu welijken neemt, evenals in verschillende Europeesche lauden, sedert eenige jaren in Ned. Indië geregeld af. Er werden gesloten gedurende 1883 460 huwelijken. 1884 448 1885 431 1886 397 Eu ter hoofdplaats Batavia 1885 92 huwelijken. 1886 88 1887 84 Uit alle kustlandschappen verne men wij de opening van nieuwe tabaks- ondernemingen. In het bizonder schijnt Siak het be loofde land te wezen, dat tot proefneming uitlokt; een 14tal ondernemingen zijn er thans geopend, en het getal uitgegeven land con traeten is legio. Asahan, Pagoerawan verkeeren onge veer in hetzelfde geval. Van uitbreiding der bestuursmiddelen, in de allereerste plaats van de hoogst noodige politie, ver neemt meu echter niets. De jongste politieorganisatie, nauwe lijks voldoende in de behoeften van Deli, is voor de kustlandschappen wat de sterkte van personeel betreft in het ge heel niet berekend op de vestiging van landbouwondernemingen met een gewoon lijk woelige bevolking. Daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien eene verpliehting, welke de regeering niet langer mag uitstellen, zullen de planters zich niet achter het //door nood gedwongen" kunnen verschuilen, wanneer ze hunne macht overschrijden. z/Deli, 18 Februari". Omtrent den toe stand iu Atjeh wat betreft onderhande lingen met Kemala en de berri-berri ver nemen wij van de meest vertrouwbare zijde Op de Oostkust duurt het uitkijken naar de toenadering van T. Daoed steeds voort. De overtuiging bestaat bij de ambte naren aldaar, dat de pretendent gaarne de eene of andere overeenkomst zoude willen aangaan, maar behalve gerechte twijfel of het voor het oogenblik veel zoude haten, indien we den pretendent- sultan ook binnen linie of kraton hadden, is het binnenland intrekken voor ieder ambtenaar, al weet hij nog zoo goed met Atjehers om te gaan, onder de tegen woordige omstandigheden een waagstuk, Pedir in den rug is niet te vertrouwen. Of schoon te Pedir tegen dit wantrouwen geprotesteerd wordt, blijven de onderhan delingen hoofdzakelijk daarom sleepen de, en er zal dus iets gedaan moeten worden om den rug veilig te maken, alvorens van onze zijde aan een tocht naar de plaats van onderhandeling kan worden gedacht. Een zeer moeilijk vraagstuk is zulks ech ter niet, en de uitvoering wordt voorbe reid; het in vroegere tijden veelvuldig toegepaste stelsel van politieke gijzelaars zal mogelijk worden te baat genomen. Wijselijk zal er echter om niemand te kwetsen de een of andere draai gegeven worden aan zulk een bezoeken loopt alles goed af, dan zal misschien eene schit terende belooning, waarnaar gehaakt wordt, het eind van het lied wezen. Verbazend veel kostbare tijd gaat echter met al die bijzaken verloren, en de tijdsomstandig heden zijn er helaas niet naar, om eene spoedige beslissing niet noodig te maken De geduchte uitbreiding der berri-berri in de laatste tijden maakt ieder dralen voor ons een nadeel. Hoe eerder wij er de be zetting tot een minimum kunnen terug brengen, hoe beter. Geen opoffering kan bijna te groot zijn om dat doel te be reiken Uit Atjeh vernemen wij, dat thans definitief tot de herbezetting van Telok- Semaween voorwaardelijk tot (lie van Same- langau besloten is. Een genieofficier is naar do Straits gezonden en aldaar belast met het verzamelen van prijsopgaven voor de beuoodigde materialen. Hot laatste baanvak van deu Deli- spoorweg, de uiterst moeilijke sectie La- boean-Belawan, met de spoorbrug over de Kwala Deli, is den 15en Eebruari voor het publiek verkeer geopend. Aan de uitnoodigiug der Deli-spoorweg- maatschappij om bij de feestviering aan den Belawan tegenwoordig te zijn, hadden verschillende autoriteiten en ingezetenen gehoor gegeven. Uit Penaug waren even eens eenige gasten overgekomen. Toen alle geïnviteerden bijeen waren, nam de heer Cremer het woord. Na aan de regee- ring en de ambtenaren, die het tot stand- komen der lijn hadden bevorderd, dank te hebben betuigd, o. m. den oud-resi dent Kroesen herdenkende, richtte hij een woord van erkentelijkheid tot aan deelhouders en hen die door kosteloozen afstand van gronden der maatschappij financieel hadden gesteund, om te beslui ten met een woord van lof voor ijver en toewijding aan de gewezen en nog in dienst zijnde ambtenaren. Vervolgens in het Maleisch het woord richtende tot den sultan van Deli, wenschte hij hem geluk met de voltooiing van den in zijn rijk aangelegden spoorweg, den wensoh uitend# dat er de welvaart van Deli nog meer door zoude toenemen, om te eindigen met een hartelijk welkom aan de Penangsche gasten. Na den heer Cremer voerden d« resident, de sultan, de heer Herckenrath en de heer Maxwell het woord. De officieele plechtigheid was daarmede afgeloopen. Voor de werklieden waren volksspelen georganiseerd."Een extra-trein voerde het gezelschap om 12 uur naar Medan terug, De Penangsohe gasten maakten in gezel schap van den reside ut en den heer Cre mer Donderdagmorgen een uitstapje naar Boven-Langkat, terwijl des avonds de familie Cremer een 70-tal gasten aaneen dinerin desocieteitvereenigde. Verschillende dronken werden gedurende den maaltijd ingesteld. Van den heildronk uitgebracht op den Koning werd Z. M. telegraphisch kennis gegeven en kwam telegraphische dank van Z. M. in de volgende bewoor dingen //Hoogst gevoelig aan hulde bedankt //Koning de Heeren en wenscht onder- z/neming geluk", adj udant Dumonceau. BATAVIA, 17 Februari. Aan een van den goeverneur van Cele bes en Onderhoorigheden via Soerabaja ontvangen telegram, dd. 9 Jan. jl., wordt het volgende ontleend: «Tusschen Wadjo en Boni zijn weer geschillen gerezenoverigens politieke toe stand goed. Gezondheidstoestand minder goed; vele koortsen". Sommigen deuken, dat het verlee- nen van het fiat executio op het arrest iu zake de zaak Swaving gelijk staat met het weigeren van gratie en leveren al be schouwingen over de terechtstelling der beide vrouwen. Dat is te vroeg: de behandeling van het gratierekest zal nog wel eenigen tijd duren. Eerst moet het fiat executio ver leend zijn, dan wordt het vonnis betee- kend, en daarna kan gratie worden ge vraagd. De goeverneur-geueraal mag zijne machtiging om een doodvonnis ten uitvoer te leggen, weigeren, maar moet dan daar van ruededeeling doen aan den minister van Koloniën. Het spreekt van zelf, dat zulk eene weigering op geheel andere gronden moet rusten dan het verleeuen van gratie. J. B.") Een telegram in de //Locomotief" meldt, dat in den nacht van 13 op 14 Eebr. een formeele aanval is gedaan door Ketjoes op de indigo-onderneming Ngaras Kopen in Bojolali. De administrateur Dankmeijer raakte met de roovers slaags, werd aan het hoofd gewond en moest voor de overmacht bukken, waarna het huisraad, de brandkast en de papieren werden vernield. Toen de politie en later ook de adsisfcent-resident kwam, waren de roovers weg. Tengevolge van hei; plotseling over lijden van den heer N. A. Ruijl, en do afwezigheid van den heer Palm, zal de heer W. E. van Charante tijdelijk de direc tie waarnemen van de vier assurantie maatschappijen, waarvan genoemde heeren aan het hoofd stonden. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweej. verlof naar Nederland, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. J. Beets. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Bevallen.- C. P. Heesterman-Schaafsma, z.. Medan-Deli. - M. Bruins-Buchbender z., Deli. M. Ivies- 1-Maurenbrecher z., Buitenzorg. - J. C. Kraft-Lenz z., Weitevreden. - J. J. W. van Nieuweniioven Helbach-Hageman z., Batavia. Overleden.- Hirschmau, Timbang-Langlcat. Mr. J. H. Facs, Soekaboemi. KERKSiEüWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij do doleerende kerk te Zaandam ds. J. Osinga, te Aarlander- veen c. a. B IIIT E L N D, Engeland. De minister Ritchie heeft in het Lagerhuis eene rede voering van twee uren gehouden tot aaukoudiging van twee wets ontwerpen betreffende eene nieuwe inrichting van het plaatselijk be komen. De nabijheid der Indianen boezemde hem zulk een schrik in, dat hij, uit vrees van zijne dochter aan nieuwe gevaren bloot te stellen, zelf een paard voor haar zadelde, haar zoo gemakkelijk mogelijk op een mannenzadel plaatste waarvan wij een voorzetel hadden gemaakt en van den senator vergezeld, die, naar ik vermoed, zelf een weinig voor zijn eigen persoon vreesde, en van zijne drie bedien den iu galop den weg insloeg naar het grensstadje; zij- moeten er thans ongeveer zijn en buiten gevaar. Misschien echter zou don Augustin zich een weinig minder hebben moeten haasten om de nabijheid van een slagveld te verlaten waarop per slot van rekening de meeste der dappere manschappen, die er waren, zich slechts voor zijne zaak en die zijner dochter lieten dooden, zeide Bois-Roeé. Waarachtig, signor Bois-Rosé, gij spreekt daar de zelfde taal als dat schoone jonge meisje, dat niet minder moedig schijnt te zijn als schoon, hetgeen veel gezegd is. Maar haar vader heeft niet naar haar willen luisteren. Het is dus tegen haar wil, dat zij zoo ijlings het Bi sonmeer verlaten heeft? Ja; zij beweerde dat men aldus geen trouwe dienaars kon verlaten, die misschien na den strijd hunne zorgen zouden noodig hebben. En onder die lieden, die zich zoo moedig voor haar blootstelden, ik spreek niet van de bedienden, maar van al degenen wier hulp geheel belangeloos was, heeft dona Ro- sarita.... niemand genoemd? voegde de Canadees er bij. O! neen, hernam Encinas, zij sprak in het algemeen. Toen ik daarna, aldus vervolgde Encinas, het Bisonmeer verlaten heb gezien, heb ik voor de gevangen paarden de barrière geopend, en, op het oogenblik, waarop gij zelf hier gekomen zijt, wilde ik u aan den Bevervijver opzoeken om nieuws te hooren van den jongen en edelen Comanche, dien ik als een zoon bemin. Laat ons te zamen Daar hem terugkeeren, indien u dat aanstaat, zeide Bois-Rosé. Encinas nam het aanbod des Canadees aan om een laatst vaarwel te gaan zeggen aan Brandende Straal, indien het einde zijner dagen uabij was, of hem tot het leven te zien terugkeeren, voor het geval dat zijne wonde niet doodelijk zou zijn. Gedurende den overtocht van het Bisonmeer tot aan den Bevervijver, nam Fabiaan geen deel aan het gesprek der beide jagers. Eene diepe en sombere droefgeestigheid had in zijne ziel de kalme droefheid vervangen, welke hij tot nu toe gevoeld had; dat kwam omdat een oogenblik de hoop weer in zijn hart was herleefd en hij opnieuw het vuur zocht uit te blusschen, dat vuriger dan ooit in het diepst zijns harten ontvlamd was. Het was nacht toen Fabiaan na de droevige en nutte- looze reis, die hij gemaakt had, zich weer bij den Bever vijver bevond. De jonge Comanche was weer tot zich zelf gekomen. Hij kon Encinas herkennen en hem de hand drukken, daarna sliep hij weer rustig in. Sir Frederik deed zijne tent boven den gekwetste oprichten om hem voor de nachtelijke koelte te beschutten; iedereen strekte zich vervolgens nabij een groot vuur uit om zich na de vermoeienissen van den dag aan eene zoete rust over te geven. Niets bizondera deed zich gedurende den nacht voor. Nauwelijks was de dag aangebroken of de Amerikaan en de Engelschman maakten zich gereed om weer hun reis te vervolgen. Encinas schudde het hoofd en zeide: Neem u in acht, signor Engelschman, gij hebt ge zien welke gevaren de woestijn oplevert. Wordt vervolg d.~\

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2