NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 27 Maart 1888. No. 1451. NAAIMACHINE, HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden.ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'telefoonnummer SC2, ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cournntiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOFI. F. JONESSuor., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aau hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals iu vroegere ja ren heeft plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande uit een zeer fraaie Schilderij in OlieverfL, die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe welke geëxposeerd is bij den beer J. C. MARTIN, Kouiugstraat 43 Ten eb de te beslissen a tn wie onzer aboniiés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast le stellen datum in de maand April een Nummer hij ieder Exemplaar voegen, en daar na in een Verkooploka&l hier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum tot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon eenig e betaling of vergoeding aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. Een Haarlemsch kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: "Het is een stuk met, veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer jnist geteekend, terv^jl in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.* S T A ELS M K 11IV S. Haarlem, 26 Maart. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. In de Zaterdag, 24 Maart ge houden buitengewone vergadering der Provinciale Staten van Noord- Holland waren 70 leden tegenwoor dig. Na onderzoek der geloofsbrieven werden toegelaten en namen ais leden der Staten zitting de heeren mr.. C. M. J Willeumier, gekozen is het hoofdkiesdistrict Amsterdam, iu plaats van wijlen den heer mr. Herman J. van Leunep, en C. B, 't Hooft, gekozen in het hoofdkies- district Haarlem, in plaats van wij len den heer jh.. G. F. van Tets, Bericht, ie ingekomen, dat de heer mr. W. baron Röell de benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten aanneemt. Daarna we:d overgegaan tot de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. De firma J. H. Kersten en Co alhier is de onderscheiding te beurt gevallen, op de bloemententoonstel ling, welke te Hietzing, bij Weenen ter eere van de 40 jarige regeering van Z. M. Frans -Jozef I, keizer van Oostenrijk, wordt gehouden, en die den 21en Maart j.l. is geopend, be kroond te worden met de eerste prijs voor buitenlanders, zijnde de gouden medaille, voor eene collectie van 200 diverse bloeiende hyaciDthen. Zaterdagavond werd in de zaal der «Vereeniging» door de leerlingen der Gemeente Gymnastiek-, Scherm en Dansschool de jaarlijksche gym- uastiekuitvoering gegeven. Het pro gramma was zoodanig iugeriebt dat de meisjes het eerst begonnen met eenige welgekozen vrije oefeningen op do plaats en verschillende passen in den marsch uitvoerden. Daarna kwamen een twintigtal jongens van 10 jaar aan de beurt, die eenige oefeningen maakten aan het klim, klosseutouwen en ringen; hierop volgden de twee hoogste afdeelin- ii, die uit eeu 50-tal jongens van 12—17 jaar bestonden, terwijl, tus- schen de nummers, door een viertal kleine jongens eenige carré's op den laDgen en korten stok werden ge slagen. Het laatste nummer van het programma werd vervuld door een 33 tal kweekelingen derRijkskweek- school, die een achttal groepen vorm den, met ijzeren staven. De uitvoe ring werd door een groot 'aantal ouders en geïntroducaerden bijge woond. Met de meeste aandacht werden de oefeningen, door de meis jes gemaakt, en het werken der oudste leerlingen aan de toestellen zoowel als de groep oefeningen met de ijzeren staven door de kweeke lingen uitgevoerd, door het publiek gevolgd en zeer toegejuicht. Na afloop van de gymnastiekuit- voering begon het- kinderbal. Ook dat programma gaf iets nieuws te aanschouwen. Op het eerste nummer van het programma stond de menuet vermeld, zooals die aan het hof vau Louis XV werd gedaust. De twaalf paartjes zagen er aller liefst uit, gekleed in de costumes van dien tijd, met zijde en kant, en met allonge-pruiken getooid, dat nog zeer werd verhoogd door de «tatige muziek. Het programma dat uit tien verschillende dansen bestond, werd met de meeste opgewektheid ten einde gebracht en duurde tot na middernacht. Bij het einde der gym nastiek-uitvoering werd den ouders voor hunne belangstelling dank ge zegd en werd tot de kinderen door den heer dr. C. Ekama een woord tot opwekking gesprokentevens werd aan de heeren A. A. Sprenger en A. J. Robin, namens de Com missie van Toezicht door den voor zitter, dr. Ekama, de bizondere te vredenheid der Commissie letuigd. De heer Johau Steenman, violist alhier, gaf Zondag zijne vierde en laatste matinée musieale in dezen winter. Mej. Nanny de Roever, con- certr-angeres te Amsterdam, de heer L. Schlegel en mej. T. Bastiaaas alhier, verleenden hunne medewer king. Evenals bij de vorige gelegen- btden werd weder een met zorg samengesteld programma ten uitvoer gebracht en konden de vele toehoor ders ook thans weder ten zeerste voldaan zijn over den uitstekenden zang en het solo- en samenspel der vier verdienstelijke musici. De heer Steenman gaf dezen win ter de doorslaande bewijzen van zijn meer en meer ontwikkelend talent. Mej. de Roever roepen wij van harte een tot weerziens toe, terwijl wij dank brengen aan den heer Schle gel voor het vele, dat bij ons te genieten gaf, en mej. Bastiaans een woord van warme hulde voor de wijze waarop zij ons hare groote muzikale gaven leerde waardeeren Eene huishoudster hier ter stede, die van haren meester een bank biljet van f 300 had ontvangen om daarmede eenige betalingen te doen, heeft het ougeluk gehad dit met eenige andere papiertjes in de bran dende kachel te werpenin een oogenblik was het door de vlammen verteerd. LETTEREN EN KUNST. Men meldt ons uit Rotterdam Zondagavond is iu de Nieuwe Schouw burg alhier voor hei eerst opgeroerd liet drama „Flora Tosca." Mevr. Cath. Beers- mans vervulde de titelrol. UKBEKWUS, Te Amsterdam is Zaterdag t®t arts bevorderd de heer O. Dekker, eaud.-arts eu toegelaten voor liet le ged. de heeren J. G. Golil en O. Sorev, cand.-arlsen. VISSCHERIJ. N i g u \v e (1 i e p, 24 Maart. Heden kwam van de groote viseclierij binnen de sloep /Pollux," scli. Groenendijk, metlB lev. kabelj., 6 leugen, 2 heilbotten, 4 ben vleet, 4 ben rog en 50 schelv., welke vangst ondershands tegen geheimen prijs werd afgeleverd. Trekkersbooten brachten 169 tal haring aan, die ten afslag f4.65 f 5.90 per tal opbracht. Eenige visscliers, die heden van bier naar Enkhuizen vertrokken, waren wegens het vele ijs in de Zuirlerzee genoodzaakt bij Balgrand terug te keeren. Twee zeil- vaartaigen bevonden zich tusschen de ijs- schotsen en dreven volkomen weerloos mede; de visschers waren niet in staat hulp te bieden. Lemmer, 23 Maart. Gedurende de laatste drie dagen waren onze visschers in staat zee te kiezen ter haringvisscherij. De vangst was alle drie dagen meer dan slecht. De aanvoer aan de bokkingrooke- rijen bedroeg letterlijk niets. Spiering werd mede niet noemenswaard gevangen. VEETEELT. De lijst van bekroüingen op deTen- toonstelling* van RijetiereD, Melk-, Fok- en Vet Rundvee, te Alkmaar, op Vrijdag 23 Maart 1888 gehouden, is als volgt: VET RUNDVEE, uits^ilend met hard voeder gemest. Vette Ossen, geboren in 1884 of vroeger. No. 6. Inzend. H. van Haaren, Am sterdam, le prijs. No. 4. Inzend. C. Spaans Hz., Barsin- gerhorn, c. s. 2o prijs. No. 1. Inz. D. Kuijper Planteijdt, Uit geest, 3e prijs. Vette Ossen, geb. in 1885. No. 7. Inzend. J. D. Kaan, Wieringer- waard, 1 prijs. No. 11. Inz. J. Dz. Kooij, Wieringer1- waard, 2e prijs. No. 12. Inz. dezelfde. 3e prijs. Vette Koeien (afgewisseld). No. 41. Inz. K. Blom Dz., St. Maarten» le prijs. No. 32. Inz. S. v. d. Hulst, Beemster, 2o prijs. No. 80. Inz. H. Lammerschaag, Koedijk» 8e prijs. No. 33. Inz. F. de Boer, Oudcarspel, bestuursprija. No. 40. Inz. K. Blom Dz., St. Maarten» bestuursprijs. No 42. Inz. Jo. Geel, Wioringerwaard» bestuursprijs. Vette Koeien (niet afgewisseld). No. 75. Inz. K. Blom Dz., St. Maarten, le prijs. No. 76. Inz. dezelfde, 2e prijs. No. 63. Inz. J. D. Kaan, Wieringer- wnnrd, 3e prijs. No. 60. Inz. G. Visser, Eenigenburg, bestuursprijs. No. 62. Inz. T. Wortel, Schermeer gem. Ursem, bestuursprijs. Vette Kalveren. No. 83. Inz. Jb. Smit Cz., Heerhugo- waard, le prijs. No. 80. Inz. P. de Wit, Beemster, 2e pr. No. 81. Inz. Jb. Koster, Schermeer, bestuursprijs. STIEREN. Rijstieren vau inl. ras, geb. in 1885. No. 93. Inz. E. de Boer, St. Maartens brug, //de Prins", le prijs. No. 96. Inz. W. Grootes, Barsingerhorn, //Willem III", geb. 29 Maart, no. 924 N. R. S.V.: //Columbus", no. 391 N. R. S.M. //Grietje", no. 1220 N. R. S. 2e prijs. No. 95. Inz. J. Dz. Scheuk, Wieringer- waaru, //Columbus II", geb. 2 Mei, no. 1061 N. R. S.; V.//Columbus", no. 391 N. R. S.; M. //Jannetje", no. 1876 N. R. S., 3e prijs. Rijstieren van inl. ras, geb. in 1886. No. 99. Inz. jbr. mr. P. van .Foreest, Heiloo, //Barnum II", le prijs. No. 100. Inz. jbr. R. A. E. Barnaart, Vogelenzang, //Authon Storm", geb. 30 Maart, V.: -/Storm", no. 200 N. R. S. j M.//Anthonia" no. 745 N. R. S., 2e pr. No. 104. Inz. J. J. de Wit, Zijpe, V. z/Aris", no. 653 N. R. S.; M.//Grietje", no. 929 N. R. S., 3e prijs. FjSUïïjijjaTO HST. 1891 LXXII» HOOFDSTUK. DE MAN MET DEN KOODEN ZAKDOEK. Ofschoon het 't uur was waarop de opgaande zon hare eerste en vroolijke straleu werpt, droeg alles rondom deze woning den stempel -ran droefheid. Men zou gezegd heb ben dat de droefgeestigheid der meesteres binnen zich ook aaar buiten mededeelde. Verdriet verteerde don a Rosario; onrust verteerde den haciendero, die haar zag verkwijnen. Ondanks den vreese- lijken toestand waarin de dochter van don Augustin zich zes maanden geleden, op den dag van het gevecht bij den Rooden Tweesprong bevonden had, had zij de overtuiging opgedaan, dat Fabiaan leefde. Des morgeus had zij zijne stem herkend; eenige uren later met die wonderbare snel heid vau deu blik der vrouw, had Rosarita, op het slagveld in de armen van Brandende-Straal gedragen en ofschoon bijna buiten kennis, onduidelijk Fabiaan bemerkt, die onder de bescherming van de bijl van een onbekende streed. Waarom was toch Tiburcio, zooals zij hem altijd noemde, niet naar de hacienda teruggekeerd? Dat was omdat hij dood was of haar niet meer beminde. Deze gedachten wa ren de oorzaak van het diepe verdriet vau Rosarita. Eene andere bron van onrust voor den haciendero was het gemis aan elke tijding van deu hertog van Armada; spoedig voegde zich hij die onrust eenig ongeduld. Het voorgenomen huwelijk tusschen zijne dochter en den sena tor was het werk van don Estevan; Tragaduros vroeg de voltrekking er van. Don Augustin deelde zulks aau dona Rosario mede; maar alleen hare tranen antwoordden hem en de vader wachtte nog. Nadat echter zes maanden verloopen waren, besloot. Pena er een einde aan te maken en in het grensstadje berichten te doen inwinnen over de door den Spaanschen heer aan gevoerde expeditie. Dit was het laatste uitstel dat de arme Rosarita verzocht had. De senator was voor eenige dagen afwezig en de hacien dero was reeds lang opgestaan, toen de rentmeester hem de aankomBt van een vreemdeling kwam verwittigen, die zijne onzekerheid moest wegnemen. Hij gaf bevel hem in diezelfde zaal te brengen welke de lezer reeds kent en dona Rosarita, die hij deed verwittigen, voegde zich weldra bij haar vader. Eenige oogenblikken daarna meldde de onbekende zich aau. Een breedgerande vilten hoed, waaraan hij bij het bin nenkomen de hand sloeg, maar zonder hem af te nemen, overschaduwde zijn gelaat, waarop de vermoeienissen diepe sporen hadden achtergelaten; onder de breede randen van zija hoed daalde een katoenen rooden zakdoek zoo laag op zijn voorhoofd neer, dat hij zijne wenkbrauwen geheel verborg. De vreemdeling sloeg een onderzoekenden blik op de doch ter van don Augustin. LXXIIIe HOOFDSTUK. HET VERHAAL. Het hoofd met een zijden sluier bedekt, waaronder hare lange zwarte haarvlechten neervielen, droeg dona Rosario op hare trekken den stempel van diepe, verborgen smart. Toen zij gezeten was, voegde zich een teeken van zicht bare onru6t bij de bleekheid van haar gelaat. Het jonge meisje scheen het oogenblik te vreezen waarop ze niet meer over het verledene mocht droomen om slechts aan eene toekomst te denken, waarop zij hare blikken niet durfde vestigen. Toen de vreemdeling gezeten was, zeide hem de ha ciendero Ik dank u, mijn vriend, dat gij naar hier gekomen zijt om mij berichten te brengen, ofschoon ik het voorge voel heb dat zij zeer treurig zullen zijnmaar wij moeten ze allen weten. Gods wil zij gezegend! Zij zijn inderdaad droevig; maar, zooals gij ziet, is het van belang (en de onbekende, op deze laatste woorden meer nadruk leggende, scheen zich meer bizonder tot dona Ro sario te wendeD), is het van belang, herhaalde hij,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1