Zaterdag jl. de eerste officieele au diëntie sedert zijne jongste onge steldheid. Naar men mededeelt, gaf Zr. Ms. nog altijd krachtige gestalte en fiere houding den in druk, dat 'sKonings gezondheids toestand aanmerkelijk verbeterd is. Dit is dan ook inderdaad het ge val, hoewel, op aanraden van den geneesheer, Z. M. nog bizondere voorzorgen wenscht in acht te nemen. De Koning maakte dit den bui tengewonen afgezant van den Kei zer van Duitschland kenbaar, ook ter verontschuldiging, dat hij niet aan het daarop gevolgde diner ten hove zou verschijnen. Kort vóór den aanvang van den maaltijd ontving H. M. de Koningin den afgevaardigde van keizer Fre- derik en zijnen adjudant. Naar men verneemt, kan de opening van de nieuwe Kamers der Staten-Generaal in de derde week van April tegemoet worden gezien. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat de ministers reeds den 3n Maart gezamenlijk hun ontslag aan den Koning hebben verzocht, daarbij te kennen geven de, dat het wellicht wenschelijk zon zijn de beslissing op dat verzoek aan te houden tot na den afloop der Kamer-verkiezingen, omdat van dezen zou afhangen van welke richting het nieuw samen te stel len Kabinet zou behooren te zijn. Dezer dagen hebben de Ministers nader op hun ontslag aangedron gen, thans eene beslissing moge lijk achtende, wien met de vorming van een nieuw ministerie te belas ten. Blijkbaar heeft men door de aan vrage om ontslag reeds vóór de verkiezingen willen te kennen geven, dat men, onverschillig hoe die zou den uitvallen, de Regeeringstaak wenscht neer te leggen. De beslissing van Z. M. kau nu dus eiken dag worden verwacht. Bij het departement van Binnenlandsche Zaken is van den heer Domela Nieuweuhuis uit Zwit serland bericht ontvangen, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gener. aanvaardt. De heer J. Duiven uit As- sen, thans in de Transvaal, is be noemd tot directeur van het post en telegraafkantoor de «Vrijheid» in de nieuwe boerenrepubliek Zu- luland, op een traktement van f3000. Door mej. P. Zegers Veec- kens, die sedert enkele jaren hare woonplaats naar Wiesbaden had overgebracht en dezer dagen in laatstgenoemde plaats is overleden, zijn een aantal legaten vermaakt, o. a. ten bedrage van f 200.000 aan de vereeniging «Tesselschade». (Tijd-) Naar wij vernemen, moet door den gep. kolonel Kroote te 's-Gravenhage, bij den officier van justitie eene klacht zijn ingediend wegens laster tegen mr. J. H. J. Hoek, die voor den prefect van po litie te Lugano in Zwitserland, te gen genoemden gewezen hoofdoffi cier de onware beschuldiging zou hebben geuit, dat hij uit het leger zou zijn ontslagen wegens valsch getuigenis, gelijk de Eugebche ad vocaat Charles Winch in het Vader- land heeft medegedeeld. Zondag is te Amsterdam, in de Militiezaal, eene internationale eport-tentoonstelling geopend. De catalogus bevat 53 nommers, op elk nommer staan echter dikwerf ver schillende inzendingen. Het artikel snelwielers vooral is goed vertegen woordigd; verder vindt men na tuurlijk jachttuig, schaatsen, cricket voetbal- en lawn-tennis-spelen, vis- scherijbenoodigdheden, gymnastiek- en sckermartikelen, sport-booten en pleiziervaartuigensport-costumen enz. Ook verbandkisten zijn niet vergeten. Eindelijk heeft men kans gezien wijnen en verduurzaamde levensmiddelen onder het etiquet «sport» geëtaleerd te krijgen. In de Illustrated Lon don Nems komt een afbeelding voor van den wedstrijd op schaatsen te Amsterdam gehouden, met een por tret van den «international amateur champion» G. H. Jurgens, terwijl The Graphic een plaat geeft vaD de oefeningen op schaatsen, door een gedeelte van het 7e reg. inf. op den Amstel bij Amsterdam gehouden. Men schrijftonsuitZaau- dam: Na de lange winterstilte is er ge lukkig eindelijk weder leven in onze haven gekomen. Vrijdag kwam er een bark binnen met eene lading Amerikaansch greenenhout voor re kening van de firma Pont, en Maan dagmiddag arriveerde eene groote stoomboot met rijst voor gecombi neerde rekening. Wij vermelden dit feit met ingenomenheid ook ter wille van den werkman. Men schrijft ons uit A 1 k- maar Sedert eenige dagen ziet men hier langs de straten enkele «heilsolda ten» marcbeeren, aan de huizen hunne couranten colporteerende. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, wordeu er door het «heils leger» ook pogingen aangewend een lokaal te krijgen om bijeenkomsten te houden. Indien deze pogingen gelukken, dan zal Alkmaar ook de tenten van genoemd leger bin nenkort in hare veste zien. Maandagmorgen om half- vier brak te West-Graftdijk een hevige brand uit in een grootendeel» van hout opgetrokken huis. Het belendende gebouw was eene boer derij, deels hout, dat zeer groot ge vaar liep, maar door de krachtige hulp der brandspuit behouden bleef. Het eerste perceel is totaal afge brand. Over de vermoedelijke oor zaken loopen de meeningen zeer uiteen. Een vrouw die te Rotter dam sedert vijf weken werd ver mist, is Zondagmiddag aan de Leu- vehaven opgehaald. Bij een veehouder te Kralingen werd in den nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer 250 kilogram hooi ontvreemd. Daar de dieven onderweg wat hooi verloren hebben, weet men in welke richting zij zijn vertrokken en hoopt men hen spoedig in hauden te krijgen. De brievengaarder van Oudenhoorn is uit zijne betrekking ontslagen, wegens verduistering van gelden van de Rijkspostspaarbank. Door de politie te Nijme gen werden Zaterdag avond aan gehouden en naar de gevangenis overgebracht, twee meisjes van 13- jarigen leeftijd, wegens diefstal van eene aanmerkelijke som geld uit de toonbanklade van den koffiehuis houder R. aldaar. Zij maakten deel uit van de jeugdige dievenbende, die onlangs de politie in handen viel, wegens het lichten van geld laden bij onderscheidene ingezete nen, waarvoor zij en de overige le den van die bende voor de recht bank te Arnhem zullen terechtstaan. Uit Maastricht wordt gemeld De militairen alhier verkeeren tegenwoordig ten opzichte der volks gezondheid onder betere omstandig heden dan de burgers. Bij de eersten worden thans de varkens op trichi nen onderzocht en ook andere le vensmiddelen aan een grondig on derzoek onderworpen bij de laalsten heeft dit niet plaats. Met uitzonde ring toch van het vleesch, afkom stig van beesten, die in het alge meen slachthuis geslacht worden, en daaronder zijn varkeus niet be grepen, bedtaat hier op niets keuring. O «er dien toestand is reeds lang geklaagd, maar nog altijd wordt naar het middel omgezien om dien te verbeteren. Het gemeentebestuur, hetwelk het zeker niet aan goeden wil ontbreekt, stuit echter op finan- cieele bezwaren, die het instellen van eene keuringscommissie zoude medebrengen. Toch zal het vroeg of laat daartoe moeten komen, indien althans de volksgezondheid op de zelfde belangstelling mag aanspraak maken als iedere andere gemeente lijke aangelegenheid. Door de politie teMep- peï is proces-verbaal opgemaakt te gen twee personen, die Zondagavond glasruiten hebben verbrijzeld in het lokaal der bijeenkomst van het Le ger des Heils. Dien avond ging het m en buiten het lokaal zeer rumoe rig toe, zoodat dit door de politie moest worden ontruimd, hetgeen sedert het optreden van het Leger nog u et noodig was geweest. In de boerderij vanJ. Boer te Assen is, tengevolge van het in brand looptu van den karnmolen, die getrokken werd door een paard, een hevige brand ontstaan, waar door niet alleen de geheele inboe del en het huis, maar ook vier paarden, achttien koeien en eenige varkens eene prooi der vlammen zijn geworden. De varkensteelt in d provincie Drente is, door de groote behoefte van Hamburg naar een niet al te vet varken, verbazend groot. Zoo is te Buinen, een plaatsje bestaande uit 72 huisgezinnen, een voorraad van 624, per gezin aldus ruim 8 varkens. Muzikaler plaatsje zal vooreerst niet aan te wijzen zijn. Zondag namiddag ten 3 uur is van Leeuwarden per spoor trein naar Wolvega vertrokken een detachement van 35 militairen, on der bevel van den lu luit. P. baron Van Lswe van Middelstum, ten einde van daar zich te begeven naar de gemeente Ooststellingwerf waar de arbeiders in de veende rijen onder Appelscha met werk staking dreigen wegens weigering van de verveners om hun hooger leon te ge»en, zoodat er vrees voor ongeregeldheden bestaat. is aan den goeverneur-generaal gratie gevraagd. Den 20 Februari vertrok de heer van Delden, benoemd assistent resident van Grissée, per kustboot naar zijne nieuwe bestemming. Van heinde en verre waren alle Euro- peesche landheeren en inlandsche en Chineesche hoofden uit de afdee- ling Meester Cornelia te Tandjong Priok sahmgestroomd, om een laat- sten handdruk te wisselen met den man, die zich gedurende zijn kort bestuur over die afdeeling aller ach ting en sympathie had weten te verwerven door zijn rechtvaardig en flink optreden bij alle gelegen heden. De goeverneur van Atjeh heeft reeds gebruik gemaakt van de hem onlangs gegeven bevoegdheid en met ingang van 22 Februari a. s. alle in- en uitvoer verboden in het kustgebied tusschen de noordelijke grens van Kloeaug en die van Paug- ga met uitzondering van Tolok Kroet, welks hoeloebalaug de afsluiting vroeg, omdat Toekoe Oemar zich daar nog steeds ophield. Van 21 Januari tot 4 Februari maakten volgens het officieele ver slag tal van hoofden buiten de linie hunne opwachting bij den goever neur vau Aijeh, al belemmerde ook Toekoe-di-Tirou het verkeer door op heen en weer trekkend volk te schieten. Vijf man die telefoondraad wilden roovan, werden door eene hinderlaag verjaagd. Met de gezond heid en met de berri-berri ging het nog even treurig, het ziektecijfer was hoog en het sterftecijfer hooger. De resident van Semarang deelt mede, dat in den nacht van 28 op 29 Januari j. 1., ten gevolge der zware regens, in de districten Ambarawa en Ooengarau verschei dene waterleidingen, dammen en dessabruggen, alsmede de brug bij Wonobojo in den grooten postweg van Ssinarang naar Ambarawa, werden beschadigd, terwijl eenige kleine bruggen geheel werden weg - KOLONIËN. BATAVIA, 25 Februari De Javasche Courant bevat het besluit, waarbij het personeel met de tractemeuten wordt vastgesteld, noodig bij het Departement van openbare werken, nu de staatsspoor wegen als afzonderlijke diensttak zijn opgeheven. Voor zoover de trac- tementen lager zijn dan de tot nog toe genoteue, krijgen de ambtenaren persoueele toelagen. Zoowel door de beide dames, in de zaak Swaving ter dood ver oordeeld, ais door anderen voor haar, Ook hebben op eenige plaatsen vrij belangrijke aardstortingen plaats gehad. Verlies van menschenlevens of vee viel niet te betreureD, doch aau ie aanplantingen werd groote schade toegebracht. Ruim 46 bouws sawah en pl. m. 3800 kuffieboomen van den goevernements - aanplant werden geheel vernield. De assistent-resident van Bil liton heeft bepalingen vastgesteld tot wering van geheime genoot schappen onder deChineezen aldaar. Met ten arbeidstelling aan de pu- blirke werken voor den kost zonder loon van ten hoogste drie maanden wordt elk Chinees gestraft, die op eene of andere wijze met zulke ge nootschappen in verbinding staat. Een Atjeh-correspondent van het Soer. Hand. schrijft, dat de proef neming met honden als éclaireurs te gebruiken, nog niet is gelukt bij het uitrukken blijven zij achter bij deu troep, bij het naar huis gaan huppelen zij vooruit, maar in beide gevallen kau men ze de rimboe niet inkrijgen. BUIT E L A N D. België. De in de vorige week te Brussel aangekomen Congopost heeft een schrijven overgebracht van den sedert overleden kapitein Vande- velde, gedateerd Leopoldville 23 Januari, waarin hij het vermoeden uit, dat Stanley, tengevolge van onoverkomelijke zwarigheden, zijn poging om Emin-hey te. bereiken zal hebben opgegeven en dus naar de Congo teruggekeerd zal zijn. Ean bevestiging van dit vermoe den is tot heden nog niet ontvangen. Engeland. Op de door den mi nister Goschen in het Lagerhuis in gediende begrooting worden als voornaamste wijzingen, die voor het buitenland van belang zijn, voor gesteld: jaarlijks een recht te hef fen van 1 shilling bij wijze van plakzegels van alle waarden aan toonder; voorts het zegelrecht op de contract-notas der makelaars van I penny te brengen op een halven shilling; verder wordt voorgesteld een registratierecht van 1 pond ster ling per duizend te heffen van de maatschappijen op aandeelen en een invoerrecht van vijf shilling op wijn, per dozijn flesschen. Daarentegen zal de incometax met een penny verminderd worden, alzoo te bren gen op zes pence per pond aterling inkomen. De koningin van Engeland is Zaterdag te Florence aangekomen, vergezeld van de prinses Beatrice, den prins van Battenberg, lady Churchill en generaal Ponsonby. Hare majesteit werd aan het station begroet door den Engelschen gezant te Rome, den Engelschen consul te Florence, den profeet, den burge meester, generaal Pasi en twee ka- merheeren van het Quirinaal. De stad was met EDgelsche en Itali- aansche vlaggen versierd. Een tal rijke menigte juichte de koningin toe. In een open rijtuig, geëscorteerd door een detachement karabiniers, begaf H. M. zich naar de 7ilia Palmieri, waar zij eenigen tijd zal verblijven. Frankrijk. Het Hof van Appèl te Parijs herft Maandag uitspraak gedaan in de zaak Wilson, Ribeau- deau, Hébert en Dubreuil. Hel Hof heeftmet vernietiging van het eerste vonnis, Wilson en con sorten vrij gesproken. De considerans van het vonnis is zeer streng voor de beschuldigden en erkent dat op geen der geïncri mineerde feiten eenig wetsartikel van toepassing is; maar dat zij uit een oogpunt van publieke morali teit laakbaar zijn. Bij de Zondag plaats gehad hebbende herstemming in het de partement Bouches du Rhóne voor een afgevaardigde verkreeg Félix Pyat 40,204 stemmen, Edouard Hervé, monarchaal, 23,638, Henry Fouquier, republikein, 12440, en Boulanger 983. In het departement Aisne, waar Zondag insgelijks eene verkiezing plaats had, zijn 45,089 stemmen uitgebracht op Boulanger, 26,808 op Doumer, 24.670 op Jacquemard, radicaal, 4530 op Carré, monar chaal, en 2389 op Langrand, anar chist. L'Intransigeant geeft een tele gram uit Marseille, waarin gemeld wordt, dat de politie aldaar bij het begin der stemming alle biljetten, die ingevuld waren met den naam van Boulanger, in beslag heeft ge nomen. Dientengevolge moesten de voorstanders van Boulanger hunne stem op een anderen candidaat uit brengen. Toen de stemming afge- loopen wa«, hadden er vijandige demonstratiën plaats voor het lokaal van het comité, dat de candidatuur van Henry Fouquier begunstigde. De politie moest tusschenbeide ko men Er heerschte eene groote le vendigheid te Marseille. dervroeg. «Hij is dood, zeide hij mij op ernstigen toon. «Gij zelf zijt het laatste overblijfsel eener talrijke expeditie. «Wanneer gij naar uwe haardstede zult teruggekeerd zijn, «want, voegde hij er zuchtende bij, gij hebt misschien «iemand, die met smartelijk ongeduld de dagen uwer af- «wezigheid telt, zal men u aanstonds over het lot van uw «aanvoerder en der manschappen, die hij aanvoerde, onder- «vragen. Daar zult gij op antwoorden: De mannen zijn in «den strijd gedood; wat den aanvoerder aangaat, de rechtvaar - «digheid Gods had hem veroordeeld en het tegen hem uit- «gesproken goddelijk vonnis is in de woestijn voltrokken «geworden. Don Estevan zal niet meer naar zijne vrienden «terugkeeren». Arme don EstevanI riep de hacendero uit. En gij hebt de namen van die liefdadige, edelmoe dige, dappere mannen niet kunnen vernemenriep Ro- sarita uit. Voor het oogenblik niet, antwoordde Gayferos, alleen kwam het mij vreemd voor, dat het de jongste der drie jagers was die mij van don Estevan, van Diaz Oroche en Baraja gesproken had, alsof hij hen goed kende. Rosarita rilde van angst, haar boezem zwoegde, hare wangen kleurden zich met een purperen tint; daarna wer- den zij bleek als de bloem van den doornappel; maar haar mond bleet stom. Ik beu aan het einde van mijn verhaal, vervolgde de verteller. Na den zoon van den dapperen krijger aan de Apachen ontrukt te hebben, sloegen wij den weg in naar de Prairiën van Texas. Ik zal u alle gevaren niet verhalen, die wij geloopen hebben, wij de otter- en beverjagers, gedurende ongeveer zes maanden van een zwervend leven, dat overigens niet zonder bekoorlijkheid is. Maar er was er een onder ons, die dat bestaan verre van aangenaam vond: dat was onze jonge makker. Toen ik hem voor de eerste maal zag, werd ik ge troffen door de droefgeestige gelatenheid, waarvan zijn ge zicht den stempel droeg; maar sedert scheen zijne gelaten heid met den dag te verminderen en zijne droefgeestigheid grooter te worden. De oude jager, dien ik voor zijn vader hield (thans weet ik dat hij het niet is) greep elke gele genheid aan om hem de piacht der groote wouden, waarin wij leefden te doen bewonderen, de indrukwekkende too- neelen der woestijn, het aantrekkelijke der gevaren welke wij trotseerden. IJdele pogingen 1 Niets kon het verdriet verdrijven dat hem verteerde en hij scheen het enkel in het gevaar, dat hij ijverig zocht, te vergeten. Men zou ge zegd hebben dat het leven voor hem niets meer was dan een zwaren last, waarvan hij zich zocht te ontdoen. Langzamerhand verduisterde ook het voorhoofd der beide jagers die hun jongen gezel als een zoon beminden. Op zekeren nacht dat de jongeling en ik de wacht hielden, herinnerde ik hem een naam die zes maanden geleden zijne lippen gedurende zijn slaap hadden laten ontsnappen; ik vernam toen de oorzaak van het verdriet dat hem lang zaam ondermijnde. Hij beminde, en de eenzaamheid had slechts meerdere kracht gegeven aan een hartstocht die hij vergeefs poogde te onderdrukken. Tegelijk krijger en jager, zocht de haciendero het be lang niet te verbergen, dat hem de geschiedenis van die onbekenden inboezemde. Rosarita integendeel, spande onder het uiterlijk eener bestudeerde koelheid, alle pogingen in cm de vreugde te verbergen, die haar de roman deed gevoelen, waarvan de gambusino haar zoo welwillend de roerendste bladzij den opende. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2