Toen hij zich verwijderde om den op zichter van het bosch te waarschuwen, haalde de eerste bekl. het hout, dat zij hadden achtergelaten, weg. De bekl. bekennen het misdrijf, zij deden het omdat de moeder van den eersten be klaagde behoeftig is en geen vuur had. Yoor de eerste vraagt de subs. off. vau just. 5 dagen gevangenisstraf, voor den tweede f8 boete, subsidiair 3 dagen hech tenis. Te Wijk aan Zee loopt een Italiaausche fazautkleurige haan rond, die bizondere aantrekkelijkheid voor sommige personen schijnt te bezitten. Den 1 Oen Februari was hij opgevangen door zekeren D. v. d. W., arbeider aldaar, die hem aan den poelier B.Droste te Beverwijk te koop aauboodjdeze herkende het dier omdat het vroeger ook al eens was gestolen. Des avonds zou v. d. W. terugkomen ou daarom zette de brigadier v. Wingerden zich op de loer en maakte proces-verbaal tegen hem op. I)e eigenaar van den haan heeft hein als den zijne herkend. Van bekl. is overi gens niets kwaads bekend. De eisch is 7 dagen gevangenisstraf. In dezelfde buurt had nog een diefstal plaats. Zekere J. D. stal uit een schuurtje oen zak met steenkolen en werd op heeter- daad door de politie betrapt. De beklaagde staat als strooper bekend, maar heeft het niet breed. Hij zegt niet te zijn uitgegaan met het doel om te stelen, maar eenvoudig om wat te wandelen. (N.B. midden in den nacht var. 24 Februari.) De subs. off. van just, requireert ver oordeeling tot 21 dagen gevangenisstraf. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. Nog werd geeisclit tegen G. K., werk man le Zar.dvoort, wegens diefstal, 7 dagen gevangenisstraf, en tegen H. Z. Jz., arbei der te Zandvoort, wegens vernieling, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ten slotte deed de rechtbank de vol gende uitspraak in zaken, vermeld in //Haarlem's Dagblad" van 23 en 24 Maart. J. de G., werkman Veenhuizen, dron kenschap en mish., f 5 boete, subs. 2 d. hechtenis en 7 dagen gevangenisstraf. J. de V. koetsier, Haarlem, wederspan- nigheid, 14 dagen gevangenisstraf. J. D. Smid, Diemerbrug, wederspannigh. 3 d. gev. Yrouw v. B. Edam, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. P. D., koopman Oostzaan, mish., 7 dagen gevangenisstraf. T. K. L., arbeider Oostzaan, mish. 1 maand gev. en f 5 boete subs. 2 dagen hecht. C. K. Az., sjouwerman Wormerveer, diefstal, 5 d. gov. G. de IC., sjouwerman Zaandam, misli., f 5 boete, subs. 1 dag hecht. J. H. Wz., arbeider Roelofarendsveen, beleedigiug, 2 d. gev. J. v. L. eu K. v. H., arbeiders te Al kemade, zaakbescliadiging, ieder 3 dagen gevangenisstraf. Vrouw v. V., Roelofarendsveen, mish., f 10 boete subs. 3 d. hecht. G. K., Haarlem, diefstal, 9 maanden gevangenisstraf. C. W., schippersknecht, Haarlem, be leedigiug, f 10 boete, subs. 3 dagen hech tenis. C. P., Edam, diefstal, 14 d. gev. Aanstaanden Zaterdag zal de rechtbank eene buitengewone zitting houden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem''s Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn- knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 timmermansaankomelin- gen. Tot lid van den gemeenteraad van Heemstede is gekozen de beer M. J. Rtozen (k.) met 111 stammen, ter wij' mr. W. H. Smit (lib.) 62 stem men bekwam. Uit Halfweg wordt gemeldDe schietoefeningen met vischtorpedo's aan het einde van zijkanaal F, waar thaua dagelijks een dertigtal torpe- disten van Amsterdam werkzaam zijn, zullen in het begin van Mei aanvangen. LETTEREN EN KUNST. Albani, die te Amsterdam in //Roméo et Juliette" met groot succes optrad, zal daar Dinsdag de rol van Marguerite iu z/Faust" vervullen. Van de hand van dr. W. A. Terwogt, schrijver van het in 1886 verschenen en gunstig ontvangen werk «De Vader des Vaderlands", zal het licht zien //Het land van Jan Pieterszoon Coeu. De ge- schiedenis der Nederlanders in Oost-Indië, aan bet Nederlandsclie Volk verhaald", met een twintigtal artistiek in kleuren uitgevoerde platen, bovverkt op het atelier van de firma Tresling te Amsterdam; de eerste aflevering zal in den loop der vol gende maand verschijnen bij den uitgever P. Geerts, te Hoorn. Coquelin Sr. zal den 5n Mei met zijn ge zelschap scheep gaan om eene kunsteis in Amerika te ondernemen. Eerst zal hij op treden te Rio Janeiro van daar zal hij zich naar Montevideo begeven en vervol- geus naar Buenos-Ayres. Welke steden hij verder bezoeken zal is nog niet bekend. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 29 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen cl rt sloepen: //Eendracht", scli. v. d. Steen, met 60 levende-, 10 doode kabelj., 7 len gen, 4 punt rog, 1 ben vleet en 200 sclielv., en //Willem de Zwijger", scli. v. d. Hoek, met 90 levende, 20 doode kabelj., 18 lengen, 1 heilbot, 29 punt rog, 15 ben vleet en 100 schelv., terwijl 2 korders 12 mandjes kl. schol en trekkersbootan 1240 tal haring aanbrachten. Lev. kabelj. gold ten afslag f2 a f2.15, doode id. f 1.50 a f 1.85, leng f3.55 a f3.80, de heilbot f21, per stuk, rog f6 a. f10 per punt, vleet f 12.50 a 15.50 per ben, schelv. f32 a 48.50 het honderd, kl. schol f 3.75 a f4.05 per mandje en haring f 2 a f 1.30 per tal. De kotter //Christine", scli. Smit, besomde voor 25 tongen, tarbot, 22 bun schollen, 2 kabelj., en 1 mandje kleine schol f50. B I N K N li A N I). Men schrijft aan het R. N. De volgende week zullen drie jongelui uit Vlissingen theoretisch examen afleggen, ingevolge aan schrijving van den minister van Oorlog, dato 16 December 1887, eu wanneer zij daarmee slagen dan bestaan voor hen de navolgende privilegiën le Zij hebben verlof tot 30 Juni 1888. 2e Inlijving bij het corps hunner keuze. 3e Zij kunnen op aanvrage hun ner ouders ook buiten de kazerne logeoren en nemen geen deel aan corveeën. 4e Zij kunnen voor korporaal of sergeant-milicien opgeleid worden. 5e Worden zij korporaal-milicien dan genieten zij e-rn verlof van twee maanden met behoud van soldij. Worden zij sergeant-milicien dan genieten zij een maand verlof met behoud van soldij. De voordeeleu aan dit zoo ge makkelijk examen verbonden, zijn zoo vele, dat het wel der moeite waard is, dal zoo iets in alle nieuws bladen worde opgenomen, opdat een ieder hiervan vóór zijn indiensttre ding geheel en al op de hoogte zij, en niet verzuime den daarvoor bestem den tijd te gebruikeD. De uitslag van den wed strijd in het figuurrijden, Woensdag avond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, is als volgt De uitspraak der jury, bestaande uit de hh. Edo. J. Bergsma, B. G. J. Blancke, A. Koolhoven, D. Web ster, Joh. H. Ds Boer, L. A. Tho- mee, A. L. Couvee en J. W. J.Van den Biesen, was: «Trekvogels» le prijs (gouden medaille!; Amsterd. Vélocipède-club 2e prijs (zilveren medaille); Haarlemsche Vél.-club 3e prijs (bronzen medaille). De avond werd opgeluisterd door de kunstverrichtingen van den we- reldberoemdenAmerikaanKaufmann, die met recht den naam van koning der wielrijders mag dragen. Het ondenkbare werd door hem bereikt Het talrijke publiek was opgetogen. De ingenieurs Struve en Bekaar die, zooals is gemeld, zich thans te Leiden bevinden om een onderzoek in te stellen naar den toestand der fabrieken en werkplaat sen, zullen daarna ieder afzonderlijk dit onderzoek voortzetten, en wel de heer Struve iu de noordelijke, en de heer Bekaar in de zuidelijke provinciëD. De 102e algemeene ver- gadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal worden gehouden op Woensdag 23 Mei te Amsterdam. Het hoofdbestuur heeft een twee tal voorstellen voorbereid, waardoor het een sprekend getuigenis wenscht af te leggen van de richting, waarin zij de Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen gaarne werkzaam ziet. Het hoofdbestuur wenscht de aan dacht bepaaldelijk op twee onder werpen te vestigende begrafenis- en ziekenfondsen en de vakoplei ding van den werkman in fabrieken en werkplaatsen, het zoogenaamde leerlingwezen. Een j olieman zou Woens- dagochtend te Amsterdam drie En- gelschen naar een stoomschip, lig gende in het Oosterdok, roeien. Voor zij aau boord gingen, wilde de man betaling hebbeD, doch deze niet dadelijk krijgende, kreeg men twist, en sloegen alle vier over boord. Een der Eugelschen verdronk, de drie andere werdeD nog gered en door de havenpolitie in arrest genomen. Iu de Raadsvergadering der gemeente Graft, van Woensdag, is tot secretaris dier gemeente be noemd den heer D. Smit aldaaris aan de heer A. J. Schreuder, on derwijzer te West-Graftdijk, eervol ontslag verleend tegen lo Meieu is eindelijk het traetement van een »e benoemen onderwijzer aldaar van t 550 gebracht op f500. Woensdag herdacht de rederijkerskamer «Erica» in De Rijp met een buitengewone feestavond haar 30-jarig bestaan. De belang stelling was buitengewoon groot. Iets nieuws'. Het ge meentebestuur van Rijswijk (bij 1 ien Haag) roept op sollicitanten naar de betrekking van gemeente-genees heer. De jaarwedde bedraagt, de eerste vijf jaren respectievelijk f 1200 f1000, f800, f600 en f500. De Coöperatieve brood- bakkerij «De Volharding» te 'sHage, zendt wekelijks 2000 brooden naa de werkstakers te Almelo. De soci aal-democratische bond draagt de kosten. Woensdagavond hield de Algemeene 's-Gravenhaagsche Werkliedenvereeciging haar 41ste algemeene vergadering in het lokaal Korte Houtstraat 22. Een groot aantal belangstellenden waren op gekomen, en de schouwburgzaal was dicht bezet. De voorzitter, de heer W. A. Schroot, opende de vergade ring met een hartelijk woord van welkom. Hij betuigde zijne ingeno menheid met de talrijke opkomst en met het feit, den algemeenen ijver en de getrouwe plichtebetrachting der leden te kunnen constateeren. Daarna gaf hij het woord aan den secretarie, den heer N. van Vliet, die de notulen der vorige vergade ring las en een uitgebreid verslag uitbracht over de werkzaamheden vau het afgeloopen halfjaar en den toestand der VereenigiDg op dit oogenblik. Aau dit verslag ontleenen wij o.a. dat het aantal leden thans 642 be draagt; dat da Vereeniging in de gelegenheid is, aan haar doel te beantwoorden, zoo door het geven van ondersteuning aan zieken, als door bet verschaffen van teeken- onderwijs aan de Ambachtsschool. Van de resultaten van het laatste waren traaie proeven in het lokaal ter bezichtiging gehangen, waarvoor de voorzitter later een woord van lof bracht aan de leerlingen Van Andel en Kiefmeijer. Bij deze ge legenheid sprak de heer Schroot nog een warm, opwekkend woord tot ouders en leerlingen om vooral van de gunstige gelegenheid tot hei verkrijgen van goed onderwijs ge bruik te maken. Het verslag, door den penning meester uitgebracht, toonde aan, dat de ka» der Vereeniging zich in guu- stigen toestand bevindt. Ali nieuwe bestuursleden werden geïnstalleerd de heeren Mutters en Looijen, die op het woord van wel kom, hun door den voorzitter toe gesproken, betuigden, hunne beste krachten aan de Vereeniging te zullen wijden. Daarna had de verloting der prij zen plaats, welke door den heer Schroot met een vriendelijk en op wekkend woord aau de winnaars werden uitgereikt. Met den wensch, waarmede de voorzitter de vergadering sloot, dat men door onderlinge hulp en voort- dureuden ijver het doel moge be reiken: elkander te kunnen voort helpen, waar dit noodig is, zal zich zeker ieder vereenigen, die be lang stelt iu het lot van den werk man. Avondp De t r a d i t i on eele B iltsche paardenmarkt is deze week op ge bruikelijke wijze gevierd. Ofschoon sinds jaren daar geen paarden meer ten verkoop worden aangeboden, is er toch den ganschen middag een drukte, die na de koffie den Bilt schen straatweg overdekt met voet gangers en rijtuigen in Biltsche, tegen den tijd des midaagmaals in Utrechtsche richting. Ontzettend is de hoeveelheid «boerenjongens» en «advocaat», die in deze tusschen- ruimte in de koffiehuizen van 't kleine dorpje verbruikt worden, als mede op 't tusschengelegen «Beau séjour» (vroeger Kouwenhoven) waar bij die gelegenheid muziek gsmaatt wordt. Voller dan ooit was 't er dit jaar. Als onafschei delijk nommer van 't programma van dien dag vertoonde zich ook weer «de tres», de volksnaam van 't studentengezelschap «tres faciunt collegium», rijdende in de rijtuigen, met drie paarden, met 't vaandel en 't klaverblad, enz. 't Geheel levert dien dag eene aantrekV.elijke drukte. Maandag was de drukte te Utrecht. De academie vierde haren dies. Te 1 uur hield prof. Lamers een rede in 't Groot Auditorium daarna was er rijtocht der studenten in en op alle mogelijke rijtuigen des avonds optocht met fakkellicht en serenades. Te Renswoude kwamen twee mannen bij een daglooner, om oudheden op te koopen. Onder voor wendsel, dat zij een goeden koop konden doen, indien ze voor één dag eenig geld konden leenen, wis ten zij van de oudjes f50 mee te krijgen, onder voorwaarde dat zij die met f80 winst den volgenden dag zouden teruggeven. De politie heeft de oplichters nog niet op het spoor kunnen komen en de bedrogenen zullen hunne zuur verdiende spaarpenningen wel voor goed kwijt zijn. Uit Vlissingen wordt ge- meld, dat Hobein's ziektetoestand hoogst zorgwekkend is, en het einde van den held, naar het schijnt, nabij. Te Scherpenisse, inden hoek Malland, is Donderdagnacht eene landbouwschuur afgebrand, waarbij twee paarden en een acht tal rundereu zijn omgekomen. Naar men zegt, is niets verzekerd. Oor zaak onbekend. Onder S c h a a r s b er g e n (Geld.) is het lijk gevonden van den 72jarigen W. Men houdt het er voor, dat hij zich, bij het snoeien van hoornen, bij ongeluk in den pols heeft gehakt, en dat dit de oorzaak van zijnen dood is. Droog brood met water is zoo lekker niet, wanneer men er thuis boter, spek en warme koffie bij heeft; zoo dacht blijkbaar ook eeu zestal veroordeelden van Dies- sen, die te Eindhoven in het huis vau bewaring eeuige dagen moes ten d orbrengen. In het begin dezer week kwamen zij aau, niet op schoe nen of laarzen dat was te koud in het barre seizoen maar met klompen aau de voeten, die de dra gers er van op steltenloopers deden gelijken. Vrij opgeruimd klopten zij aan, meer opgeruimd dan men verwachten zou van lieden, die een dieet op water en brood tegemoet gaan. Doch in huizen van bewaring is men nieuwsgierig; de klompen werden onderzocht, met het gevolg dat men in de uitgeholde zolen een ganschen voorraad boter en spek vond. In een enkelen klomp was niet minder dan een kilo spek ge borgen. Dat het droog brood nader hand met een droevigen zucht ver orberd werd, behoeft wel niet gezegd teworden. {Meier. Ct.) Bij een hevig onweder, dat Woendagavond, omstreeks half zes, boven de gemeente 's Heeren- berg losbrak, werd in het nabijge legen Lingel de woning van den landbouwer Bisselink door den blik sem getroffen en in korten tijd ge heel in asch gelegd. Te Groenloo is Woensdag avond de bliksem in den toren van de hervormde kerk geslagen. Door eenige wakkere mannen werd de brandende spits beklommen en het vuur spoedig gebluscht. - Woensdagavond sloeg de bliksem in een pasgebouwd, even buiten Delden staand, nog onbe woond heerenhuis. Het dak werd Bijna op hetzelfde oogenblik waarop men den hacieudero en zijne dochter er van kwam verwittigen, trad een andere bediende binnen om hun aar; te kondigen dat Tragaduros op de binnenplaats der hacienda afgestegen was. Tragaduros deed zijne intrede als een man die gevoelt dat zijn bezoek welkom is: Don Estevan de Arechiza, de hertog van Armada, is niet meer, zeide de baciendero, wij, gij en ik, heb ben een edelen en kostbaren vriend verloren I Wat! dood! riep de senator, huichelend zijn ge laat met zijn zakdoek bedekkende. Arme don Estevan ik weet niet of ik er mij ooit over zal kunnen troosten. Arme don Estevan! Welk een onverwachte slag! Wij zullen thans den senator bij den hacieudero laten en Gayferos velgen, want wij vermoeden dat de lezer blijde zal zijn hem terug te vinden. De gambusino had zijn paard gezadeld en zonder door iemand gezien te zijn was hij de vlakte overgetrokken en had andermaal den weg ingesla gen, die naar het grensstadje voerde. Zonder iemand ontmoet te hebben, verliep de dag en na nog een goed uur voortgereden te zijn, uitte Gayferos een kreet van vreugde op het gezicht van drie ruiters, die in galop naderden. Die reizigers waren niemand anders dan de Canadees, Pepe en Fabiaan de Mediana. De jongeling was sedert den dag, waarop hij voor de eerste maal de hacienda del Venado binnentrad, heel wat veranderd. Smartvolle en onuitwischbare herinneringen hadden zijne wangen vermagerd en doen verbleeken. Dat gelaat, waarvan de zon en de vermoeienis de trekken hadden veredeld, moest dat dona Rosarita niet aan eene liefde herinneren, waartoe zij nu het recht had zich ge lukkig en trotsch te gevoelen? Da beide oudsten, Bois Rosé en Pepe, lieten niet de minste verwondering blijken toen zij den gambusino bemerkten; maar eene gretige nieuwsgierigheid was in hunue oogen zichtbaar; een blik van Gayferos bevredigde hen weldra. Die blik zeide hun ongetwijfeld dat alles naar wensch ging. Alleen Fabiaan scheen niet goed te begrijpen, waarom zijn oude makker zoo nabij de hacienda del Venado was. Gayferos wendde den teugel en de vier reizigers ver volgden stilzwijgend hun weg. Na een uur rijdens trokken zij opnieuw door de vlakte, die zich aan gene zijde van de Salto-de-Agua uitstrekte; eenige oogenblikken daarna kwamen zij aan den stroom zeiven, welken zij over eene ruwe, plompe brug over trokken. De reizigers hielden eindelijk halt in dat gedeelte van het woud, gelegen tusschen de Salto-de-Agua en de ha cienda, op de opene plek waar Fabiaan den Canadees en den Spanjaard had gevonden als vrienden, die God hem van het einde der wereld toezond. De ruiters zadelden hunne paarden af, die zij op eenigen afstand vastbonden. Daar zij den geheelen nacht doorge reisd hadden om de hitte van den dag te vermijden, had den zij besloten hier in de schaduw der hoornen hunne siesta te houden, Gayferos was de eerste die insliep. Pepe volgde hem spoedig na; alleen de Canadees en Fabiaan sloten de oogen niet. Gij slaapt niet, Fabiaan? zeide Bois-Roré zacht. Neen, maar gij, waarom neemt gij niet wat rust zooals onze beide makkers? Men slaapt niet, Fabiaan, op plaatsen die geheiligd zijn door vrome herinneringen, antwoordde de oude jager. Deze plaats hier is mij heilig geworden. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2