SIMS. SCHLATMAIi, Lange leers!raai No. 38. Dames- en Kindermantels, a contant tegen zeer lage prijzen. ZWARTE TEIBITS, tsgea eel verariadetde prijzen. Groote lorteering Japonitofien, a COLBERT-COSTLIIMS zeer soliede vanaf fit50. 3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IS Sm m 0 <D KOOPJE! ZWARTE ZIJDE, van f3,50 voor f2,40. 0 ui 0 0 5e Jaargang. Maandag 2 April 1888. No. 1456. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Inter Maat uit twee Men Anna Katherine Green, Wie, is de Schuldige? Schilderij in ölieveri'D, NAAIMACHINE, Een Speeltuin te Haarlem. cd cd O O <d Ontvangen de NIEUWSTE MODELLEN Eene prachtige collectie BUCKSKIN GS, KAMGARENS, CHEVIOTS, vanaf de goedkoopste prijzen. HEERENKLEEDINGST UKKEN worden op maat in den kortst mogelijke:: tijd vervaardigd. 0 0 O O 0 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureea: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden anngenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de F ub li cite Etrangére G. L. DJ.TJBE Co., JOH. F. J ONES, Sttcr., L'arijs, 3 ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Wegens het Paaschfeest aal het eerstvolgend nummer van dit blad Dinsdagavond wor den uitgegeven. De Directie heeft het genoegen haren Geaboaneerden mede te dee- len, dat binnen eenige dagen als Feuilleton een aanvang zal worden gemaakt met een uiterst boeienden, met veel talent geschreven Roman, getiteld Dit werk heeft in het oorspron kelijk, in het Engelsch, een ongelooflijk groot succes behaald. De Directie acht zich derhalve gelukkig, haren Geabonneerden zulk een werk als Feuilleton te kunnen aanbieden. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja ren heeft. plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande uit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe welke geëxposeerd is bij den heer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. l) Een Haarlemsch kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: "Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer juist geteekend, tenv^ij liu het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd hecten.» Ten einde te beslissen aan wie onzer abonnés deze gesehenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in de maand April een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar na in een Verkooplokaal hier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum tot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. Ondci de waarlijk goede maatschappelijke in stellingen, die in do laatste jaren door particulier initiatief tot stand zijn gekomen, neemt o. i. do oprichting van Speeltuinen een waardige plaats in. Het is toch een feit, dat de kinderen van den werkman, verstoken van de onontbeerlijke eiding en tevens van de noodige hulpmiddel en bij linn spel, 'ichtelijk o-evslaan tot het nitvoe- reu van kattekwaud, zooals wij dit ook hier ter stede op allerlei wijze gewaar worden. Men zou verkeerd handelen, door de ouders hiervoor aausprakelijk te stellen, daar de meestcn hunner huu best doen de kinderen van straat schenderijen af te honden. Men vergete niet, dat deze kinderen gewoonlijk noch bal, noch hoepel, noch knikkers bezitten, om daarmede eeu geregeld spel te kunnen organiseeren en bet moet ons derhalve niet al te zeer verwonderen, wanneer wij zien hoe zij zich trachten te ver maken met de juistheid van hun oog en hand te beproeven door keisteentjes in glasruiten te werpen of hun jeugdige spierkracht ontwikkelen door elkander af tc ranselen. Ouders, die hunne spruiten van dergelijke balddadigheden willen afhouden, hebben daarvoor geen ander middel dan hen onmiddellijk na den schooltijd thuis te laten komen en daar op een of andere manier bezig te houden. Zoo vernamen wij van een onderwijzer hier ter stede, dat hij kinderen in zijne klasse had, die, hoewel in Haarlem geboren, nog nooit in de duinen waren geweest, en o. a. een meisje, dat nog nooit in den Hout was geweest en alleen de Dreef kende. Moeder laat haar altijd dadelijk 11a schooltijd thuiskomen en daar moet zij kousen breien. Men zou geneigd zijn dit overdreven te noe men, ware het niet dat menschcn, die zelf geen erf of tuin bezitten, gedwongen zijn tot den absoluten maatregel van hunne kinderen thuis te houden, willen zij niet, ilat deze zich ver broederen met de straatbengels, die zich mc* de bovengenoemde «vrije oefeningen* bezighouden. Wij herinneren terloops aan den overlast, die in den laatsten winter menigeen van de straat- jongens te verduren had, in de tijden dat er sneeuw lag. Het is echter geen gewaagde veronderstelling, dat de kinderen, die gewoonlijk met den oollcc- tier«n naam van straatjeugd worden betiteld, evengoed als auderen vatbaar zijn voor en be- hagoH scheppen in geregelde spelen. Het is waar sehijnlyk, dat geen moeder hare kinderen op zomermiddagen en avonden thuis zou houden om kousen te breien, zoo zy er zeker van kon zijn. dat deze onder behoorlijk toezicht en onder vrien delijke leiding zonden deelnemen aan ee* gere geld, aangenaam spel met andere kinderen. En het is aannemelijk dat de glasrnitea van eenig6- zins afgelegen gebouwen er wel bij zenden varen, zoo mon den kinderen een balspel leerde. Dit doel nu, geregeld en aangenaam spel, be oogt de oprichting van de speeltuineu. Deze be staan reeds in verschillende gemeenten in ons land. o. a. te Amsterdam, Utrecht, Leiden, Gro ningen, Dordrecht en Alkmasr, en het is een feit dat de meeste dezer inrichtingen mogen bogen op goed succes. De speeltuin te Leiden is echter niet precies eene inrichting voor die kinderen, waarvau wij bierhoven spraken. Men betaalt daar n.l. een ORtréeprijs van vyf cents, waarvoor het kind zich den ganscheu dag aan de verschillende werk tuigen als schommel, wip enz. mag vermaken. Hoe laag dit entreegeld ook wezen moge, voor de kinderen van behoeftige ouders is het zeker nog te hoog. Wil men derhalve een speeltuin waarin liet kind van den werkman na de school uren, aich vrij en frauk, maar ordelijk, kan komen vermaken, men stelle den toegang vry, natuurlijk rgende dat het getal niet grooter worde, dan de beschikbare ruimte toelaat. Hoe hiervoor te zorgen, blyve aan het Bestuur «ener dergelijke inrichting overgelaten. Over bovengemeld onderwerp «Speeltuinen* zou Vrijdagavond de heer D. Jos. Jitta uit Ara- ste.-dain een voordacht hebben gehouden, in de ergad ring vtiu de Vereniging «Volksbelang*. De voorzitter, de heer D. de Clercq, deelde echter al dadelyk bij de opaning der vergade- dering mede, dat de lieer Jitta niet was versche nen. Om die reden deelde de voorzitter zelf een en ander over liet onderwerp mede. Hij had aan de verschillende besturen van Speeltuinen in de bovengenoemde plaatsen inlichtingen gevraagd omtrent inrichting, kosten van aanleg enz. Alleen Leiden en Utrecht hadden geantwoord. Die in Leiden werd in 1881 geopend cn hief een entree geld van 5 ets. om de straatbengels er buiten te houden. De president doet opmerken dat het z. i juiöt den zoogenaamden straatbengels geldt, waar van een speeltuin sprake is. De kosten van aanleg van den Utrcchtscben ;peeltuin bedroegen f2300, benevens f350 voor ean fontein, welke gelden uit vrijwillige bijdra gen werden gevonden. Nadat de aanwezigen op de vraag van den president of men het idee in principe goedkeurde, door applaus hun bijval hadden betuigd, deelde de voorzitter mede dat het Bestuur het plan koesterde om aan de gemeente te vragen, voor dit doel het terrein gelegen aan het einde van de Parklaan, groot ongeveer 2450 M2, af te staan tot wcdcropzeggeus toe. Daar deze groiul niet ordt gebruikt, zou de gemeente dien naar hij hoopt, gratis willen afstaan. De kosten van in richting, die ongeveer f1500 of wellicht iets minder zouden bedragen, zouden moeten worden ouden uit vrijwillige bedragen, terwijl aan gegoe de ingezetenen kaarten zouden kuunen worden ver kocht, waarop een zeker aantal kinderen toegang zon erlangen. Het voorneme.n was, aanvankelijk den tuin open te stellen van 5 tot 8 uur en Woensdag- en Zaterdagmiddag, natuurlijk alleen des zomers. Daar de vereeniging evenwel geen rechtsper soonlijkheid bezit, zou het request aan den Raad door al de Leden van «Volksbelang- behooren te worden onderteekend. De heer dr. P. M. Heringa stelt voor, eene commissie te benoemen, die <le zaak onderzoekt en zich ook niet uitsluitend tot speeltuinen be paalt, maar in het algemeen de daarmee bedoelde belangen tracht te bevorderen. De voorzitter acht het echter wenschelijker, eerst het verzoek tot den Raad tc richten en dan eene Commissie te benoemen, die de zaak verder tot stand brengt. Hiermede vereenigt zich de vergadering, terwijl de heer van de Velde nog opmerkt, dat men heter zal doen met een bepaald plan te beginnen, dan ineens te veel hooi op de vork te nemen. De heer J. G. Tuytel stelt voor, ook den heer J. A. Tours, directeur van den Arasterdamschen speeltuin, eens nit te noodigen, voor de vereen. «Volksbelang- het onderwerp «Speeltninen«te ko men behandelen. De president belooft, onder dankzegging aan den spreker, aan zijn voorstel gevolg te zullen geven. Verder deelt de President mede, dat hij hoopt dat de Raad geen bezwaar zal maken tegen het afstaan van bedoeld terrein. De heer dr. J. A. Lodewijks adviseert te vragen een terrein en aan den Raad de aanwijzing daarvan over te laten. Spreker acht een gedeelte van het Wilsonsplein meer geschikt. Een ander lid, hierop antwoordende, zegt dat drie der kostelooze scholen in de nabijheid van het terrein aan de Parklaan liggen en slechts een (die aan de Bakkerstraat) wat ver verwij derd is. Hij acht het door het Bestunr bedoelde terrein alzoo zeer goed gelegen. Na eenige discussie wordt het navolgende be sloten dat men in een request, ondertcekend door T.eden van «Volksbelang" en andere ingezetenen, den Raad zal vragen, kosteloos tot wederopzeg ging toe af te staan een voor een speeltuin ge schikt terrein, b. v. het terrein gelegen aan het einde van de Parklaan dat daarna eene vergadering zal worden be legd, waarin de heer Tours, zoo deze de uituoo- diging aanneemt, zal optreden en dat daarna eene commissie zal worden benoemd, om het plan uit te voeren en de noodige gelden in te zamelen. De heer Luyten heeft in deu laatsten tijd de opmerking gehoord, dat de werklieden zich niet eel aan-Volksbelang" lieten gelegen liggen, daar zij niet op de vergaderingen vcx-schencn. De reden hiervan is echter, dat velen hunner laat moeten werken. Het zou hun beter convenicftren zoo ac vergaderingen wat later aanvingen of, liever g, op Zondag werden gehouden De voorzitter beloolt, van de opmerking nota te zullen nemen Nog deelt de voorzitter mede, dat het hem nog niet is mogen gelukken een spreker te vindeu, die bereid is het onderwerp «volkshy- gièoe, volksvoeding cu volkswoningen*, tc be handelen. De heer Saltet te Amsterdam, inspecteur van den geneeskundigen dienst, heeft hem echter het uitzicht geopend, dat iiij zich welwillend hier mede zal belasten. (Applaus.) Dr. J. van der Vliet noemt den naam van den heer Carsten te 's-Hage. Onder dankzegging voor de opkomst sluit de voorzitter de vergadering. S I A i> S N 1 E I! IV S. Haarlem, 31 Maart. Gedurende eenigen tijd wordtin en buiten de stad) eene extra-ver spreiding van Haarlem's Dagblad gehouden Gedurende de beide Paaschdagen is de toegang tot het Museum van Kunstnijverheid alhier vrij. De heer lijke en nuttige verpoozing, die een bezoek aan het Museum fchenkt, zal er misschien velen toe brengen het te bezoeken. In eene in Hotel Lion d'Or gehouden vergadering van Oud-Onderofficieren ia be sloten tot de vorming eener afdeeling „Haarlem en Omstreken" van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, goedge keurd bij Koninklijk besluit van den 8en Maart 1888 no. 24. In deze vergadering is het afdeelings- reglement aangenomen en een bestuur ge kozen, bestaande uit de h.h. A. C. de Koek, Voorz., A. K. Langenhagen Secr., W. F. van Deinse penningm., Th. van Gerth en H. de Graaf, Comm. Het doel van den Ned. Bond van Oud- Onderofficieren is: lo. Toewijding aan Vorst en Vaderland. 2o. Behartiging van de stoffelijke be langen zijner leden in het maatschappelijk leven, met uitsluiting van alle politieke belangen. De Bond tracht dit doel te bereiken a door in de ure des gevaars zijne leden ter beschikking der Regeering te stellen b door de militaire hoedanigheden zij ner leden, inzonderheid het scherpschie- leu, aan te kweeken en te bevorderen: door het organiseeren van wedstrijden op militair gebied: d door te trachten zijne Leden ge plaatst te krijgen in betrekkingen waarop een oud-onderofficier aanspraak kan en mag maken e door het bijeenbrengen van gelden, ten einde daarvan lo. Zijne Leden in ziekte of tegenspoed te ondersteunen. 2o. Zijnen Leden tijdelijk rentelooze voorschotten te verstrekken, enz. Van dezen Bond kuunen leden zijn Oud-Onderofficieren, die werkelijk in den graad van Onderofficier hebben gediend en als zoodanig eervol ontslagen zijn, bij het leger hier te lande, de Overzeesche Bezittingen en de Konl. Ned. Marine (het korps Mariniers daaronder begrepen). Om lid te worden meldt men zich aan bij het Bestuur, ouder overlegging van paspoort en pensioenacte. In de eerstvol gende ledenvergadering wordt dan over de al of niet toelating besloten. noodzaakt ons vele berichten en eenige advertentiën tot een volgend nummer te laten liggen. 4-3 C+

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1