LETTEREN EN KUNST. Er Eijn 192 teekeningen ingezonden yoor de tentoonstelling ran Arti", die Zondag geopend wordt. Inhoud Sempervirens No. 18. De aanstaande Feest-Tentoonztelling, te Keulen. Fragaria chiliecsis, Chili-aard- bezie, Comet, met een afbeelding. Ane mone Pulsatilo (Wildemanskruid.) Del phinium Zalil. Aitch. De katten en de Nemophila insignis. Primula sinensis, var. M. Edmond Morren. Begonia Gloire de Sceaux. Yereeniging tot be scherming van planten te Genève. De wijn bouw in Algerië. Commissie voor de Duinbeplanting te 's Huge. Tuiulieden- Yereenigiug W. i. t. t. e., te Groningen. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plant kunde. Tentoonstelling te Utrecht. Afdeeling Amsterdam. Nederl. Tuin bouw-Yereeniging te Geut. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Cor respondentie. Adverteutiën. LEBER EM V10CT. De jonge lieden, die te 's Hage onder leiding van den le luit. Apol, van de ja gers, geoefend worden in den wapenhan- liandel, zijn reeds na nauwelijks 3 maan den zoover gevorderd, dat zij aan oefenin gen in het exerceeren uit de compagnie school en aan het tirailleeren kunnen deel nemen. Deze worden gehouden op het proefveld aan het Kanaal. Hedenochtend rukten zij weder uit tot het beoefenen van den velddienst en wel van den veiligheidsdienst in staat van rust en van beweging. Van de Paaschvacantie zal verder wor den gebruikt gemaakt om Dinsdagochtend het pionieren te beoefenen, terwijl Woens dag een militaire marsch zal worden ge maakt naar Wassenaar. De muziek der bataljons jagers zal dien dag mede uit rukken. Met veel opgewektheid wordt door een 70-tal jongelieden aan die oefeningen deelgenomen, en het laat zich aanzien dat het volgend jaar de toeloop nog veel grooter zal zijn, getuige de groote belang stelling van honderden jongens, die hunne andere kameraden bij bet uitrukken den wapendos benijdden. 111 N N 15 N I, N I). Uit den Haag wordt ge meld, dat Z. M. het tegenwoordige ministerie aal uitnoodigen het be wind te blijven voeren tot na de opening van de nieuwe zittiDg der Staten-Generaal. Er zou dan door eeue oommissie, daartoe door den JKoning aangewezen uit de ministers eeue eenvoudige rede worden gehou den, welke niet met een adres be antwoord wordt, waardoor een po litiek debat met het demissionaire Kabinet zou buitengesloten zijn. De Kamers zouden dan gelegenheid hebben zich te coustitueeren eu de voorbereidende werkzaamheden af te doen, en eerst na het reces zou de opdracht tot vorming van een ministerie uit de rechterzijde ver wacht kunuen worden. In eene vergadering van ledeu van het Haagsche district van Eigen Hulp is Donderdag avond met algemeene stemmen in begin sel besloten tot oprichting van eene afzonderlijke afdeeling voor levering van brandstoffen en aardappelen. Door eeue commissie uit het districta- HAARLEMMER HALLETJES. Een ZaterdagaYondpraatje, XXVIII. Het was reeds eerder mijn plan, waarde lezer, u volgens vroeger gedane belofte, nog eens een paar typen van de Maan- dagsche Markt voor te stellen. Maar er was, zooals de Franschen zeggen, «force majeure" of in ons kernachtig Hollandsch, er was //overmacht". Want de beide laat ste vvekeu zou het een bespotting zijn geweest, die markt een markt te noemen. Bezoekers waren er heelemaal niet, van de verkoopers waren er slechts enkelen, die een eerbiedwekkende volharding be zaten en hier en daar stak een half op gebouwde kraam, of tafel zijn smalle zwarte stijlen naar boven, als een wanhopig mensch, die de armen ten hemel heft. Alleen de modder, die op de Botermarkt slechts zeer zelden ontbreekt, was trouw op ziju post. Maandag was het echter beter. Reeds op het Verwulft woei mij een aangename geur van sinaasappelen te gemoet en na- derkomende zag ik, dat er een geheele voorposten-keten van sinaasappel-kraam pjes was opgesteld, wier zoete (of ook wel zure) last, al naar gelang van den prijs, zulk eeu indruk op mijn reukorgaan had veroorzaakt. Ik vrees, dat er onder die producten vau den Italiaauschen of Spaan- schen bodem, wel eeuige zijn, die men gevoegelijk als kanonskogels zou kunnen gebruiken. Naast deze geliefde vrucht prijkt er een, die zich indertijd niet minder in onze toegenegenheid mocht verheugen, nl. de bestuur was na langdurig onderzoek een plan ontworpen tot stichting eener coöperatieve vereeniging voor dat doel, en zij had reeds een per ceel op het oog, waarin de zaak gevestigd kan worden. Er is nu eene nieuwe commissie benoemd, die zich met de verdere voorbereidende maatregelen zal be lasten om eene coöperatieve ver eeniging te stichten en aan de le den van het district ontwerpstatu ten zal toezenden, waarop zij tot de nieuwe afdeeling zullen kunnen toetreden, die, als alles naar wensch gaat, reeds vóór den volgenden win ter in werking zou kunnen komen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. C." De Directie van het Panopticum is op het denkbeeld gekomen, het geliefkoosde volkslied //Naar de Maliebaan" te illus- treeren, door de stof, aan dat lied ont leend, in beeld te doen brengen. En dank zij de vaardigheid van den modelleur, den heer Koch, heeft men een tafereel ver kregen, dat vrij wel aan den humor van het lied beantwoordt. De groep geeft den algemeenen indruk van het lied weer. Uit eene straat ziet men een troep infanterie deboucheeren, den majoor te paard vóórop en vooraf gegaan door de trom. De tamboer-maitre heeft alle werk om zijn stok vrij te kun nen laten ronddraaien, en moet bij het zwenken heel wat moeite doen om den pas in te houden en de bezoekers van de Ma liebaan niet op de hielen te trappen. Dezen vormen inderdaad eene hoogst lachwekkende rij. De man, die in het lied zijne lotgevallen verhaalt, aan den arm van de marketentster, die hij «te pakken" kreeg; dan de //gepoetste grenadier" ook z/eeu marinier" nog een militair en daar- tusschen de vrouwen, die met de genoem den zulk een potsierlijk allegaartje van individuen uitmaken, maar tevens een groep uit het volksleven, z46 juist en zóó actueel, dat men den overzetter van het oorspronkelijke «Eu revenant de la revue" haast dankbaar zou wordeu voor zijn lite- rarisehen arbeid. Eeue andere groep ook echte straat figuren laat het regiment voorbijtrek ken. Juist op dit oogenblik is //de huzaar op zijn paard" in hunne nabijheid en ver wekt het die zeuuwachtige opschudding, welke in den regel, en zoo hier, nog ver ergerd wordt door het achteruitduwen door een politieagent. Het meer ernstige optreden van de mi litairen vormt een sprekend contrast met de lustige vroolijkheid, die den toeschou wer uit de Maliebaangangers als het ware tegemoet komt. De houding van alle figuren daar zijn er ongeveer 60 is voortreffelijk. In het marcheerende gedeelte zit //gang", wat meestal bij wassenbeelden niet bijster het geval is. De majoor, die de soldaten commandeert, vertoont het welgelijkend couterfeitsel vau den maker van het ta fereel. Aan het decoratief is zorg besteed ook aan de bijfiguren, waaronder ook Meijer, de liedjeszauger, wordt opgemerkt. Voor de waterleiding van Nieuwer-Amstel, waarvan de bronnen onder de gemeente Hilver sum zijn gelegen, zal een waterto ren worden gebouwd ep de Laar- derhoogte. Bij de gehouden aanbe steding van dien toren was de minste inschrijver de heer R. Mouw, aan nemer te Hilversum, voor de som vau f 23.800. kokosnoot, die in symmetrisch gesneden schijfjes vooral jeugdige oogen boeit en jeugdige monden doet watertanden. Och ja, wat heb ik niet ter sluiks menig dier maanvormige lekkernijen genoten. Maar toen droeg ik nog een blauwe kiel en een pantalon met verstelde knieën, (dat laat ste was mijn moeders schuld wezenlijk niet) en nu... beu ik kiezer, eeue waardig heid, die met het eten van kokosnoot op stalletjes, niet recht vereeuigbaar is. Maar welke nieuwe geur overheerscht daar die der sinaasappelen? Ha, het is de oliebollen-kraam. Men lache er mij om uit, maar ik moet het bekennen ik heb zwak voor zoo'n oliekoeken-fabriek. Ik voel altijd een soort van vriendschap voor de dikko juffrouw, die in de kleine ruimte troont, (hebt gij wel eens opgemerkt, waarde lezer, dat alle oliekoek-baksters zich in een zekere mate vau corpulentie mogen verheugen?) en die, met roode, glanzende wangen, den grooten potlepel hanteert, waarmee ze onnavolgbaar handig het beslag in de pan weet te werpen Eu ik benijd inwendig den jongen, die, tegen betaling van één cent, met groote zorg vuldigheid het grootste der gebakjes van den witten schotel uitzoekt, het in eeu ougeloofelijk korten tijd naar zijn maag verzendt eu zijn smoezelige handen met de grootste kalmte afveegt aan zijn kiel, precies alsof het zoo behoorde. Naast de oliekoeken-fabriek aanschou wen wij een groote hoeveelheid glas- en aardewerk, vooral kopjes en schoteltjes en kommen, versierd met fraaie roode, blauwe en groene randen of wel voorzien van opschriften als „voor u verjaardag", of ,/uit toegeneegenheid", waarvan de ge moedelijke hartelijkheid de orthographische zonden over het hoofd doet zien. Over al Men schrijft ons uit Zaan dam De gemeenteraad heeft in zijne jongste Tergadering het voorstel van het lid-Pekelharing, tot opheffing van de meisjesschool met uitgebreid leerplan, welke hier eerst sinds en kele jaren bestaat, met 11 tegen 2 stemmen verworpen. Van de inge komen adviezen was alleen dat van de PI. Oommissie van toezicht op het L. O. ten gunste van genoemd voorstel. Het plan tot het in de vaart brengen van eene stoomboot van hier op Amsterdam en terug heeft tot hiertoe nog maar matig succes. Tot de jongste vergadering van belangstellenden, welke Donder dagavond werd gehouden, waren slechts weinigen opgekomen eu werd voor niet meer dan 3 aandeelen geteekend. Het getal van deze aan deelen is nu geklommen tot 166, zoodat het zeer te vreezen staat, dat het plan niet tot uitvoering komt. ti 1 f G N L ,1 N België. In de Belgische Kamer is door den minister Beernaart een wetsont werp ingediend tot het instellen van een commissie iu elk arrondissement, aan welke opgedragen zal zijnden bouw of de ver huring van gezonde arbeiderswoningen, en deu verkoop van deze aan arbeiders te be vorderen; toezicht te houden op de ge zondheid der woningen, reeds door arbei ders bewoond, en op den hygienischen toestand der «ingeving, en ten derde, de ontwikkeling te bevorderen van het spaar bankwezen en van inrichtingen of fondsen tot onderling hulpbetoon en tot pensioeu- verzekering. Engeland. Aan Chamberlain werd te Birmingham des avonds een feestmaal aangeboden in het Stadhuis. Hij sprak met voldoeniug van de visscherij-overeenkouist; zelfs, wanneer die verworpeu werd, zou de uitwerking daarvan goed zijn. Ook wees hij op de goede gezindheid tussche» Amerikanen en Eugelschen, welke hem bij zijn reis was gebleken. John Bright woonde het feestmaal bij en dronk op //Our Kinsmen", waarmede hij het volk van Canada eu de Vereenigde Staten be doelde. Mackenzie zal, met toestemming van koningin Victoria, het grootkruis van de Hohenzolleru-orde krijgen. Er is een complot ontdekt tegen Balfour, min. voor Ierlaud. De politie te Londen heeft de noodige voorzorgsmaat regelen genomen. Duitscllland. De politie was niet verwittigd van het bezoek, dat de keizer en de keizerin Vrijdag aan de keizerin- weduwe Augusta, te Berlijn, brachten. Keizer Erederik was iu een mantel gehuld welks kraag hem tot aan de kin reikte. De vorst werd met groot gejuich begroet. HH. MM. hebben te kwart vóór een het paleis van keizerin Augusta verlaten. De menigte stond toen dicht opeenge pakt. Be politie, die ruimbaan moest ma ken, was niet bij machte het volk van het rijtuig af te houden, dat den keizer aan houdend toejuichte. De keizerlijke equi page kon niet dan stapvoets vooruitkomen. Onder de Berlijnsche socialisten begint het woelig te worden. Twee anar chisten zijn te Berlijn gearresteerd. De huiszoekingen, die bij enkelen zijn gedaan, hebben de vermoedens bevestigd, die op hen rustten. die breekbare waar, waarvan het bezit een paartje dat //aangeteekend" is, zou doen watertanden, ligt een laag stof, zoo dik alsof de verkooper zijne artikelen voor antiek aan den man brengen wil. Dat hij echter zoo snood niet is, blijkt u genoeg zaam uit de prijzen van zijn waar. Een kop en schotel voor zes cents, acht kom men voor tien cents en zoo vervolgens. Ik zal mijn vrouw toch eens aanraden zich hier van haar daagsch aardewerk te voorzien, dan kan onze meid, (die tegen woordig een stukgooi-manie heeft, zooals mijn vrouw zegt) rustig haar gang gaan zonder groot nadeel voor mijn beurs. Thans zij het mij veroorloofd u eene zeer bekende figuur op de markt voor te stellen. Het is een meisje, met een zwart wollen muts op, en begaafd met eene welsprekendheid en een improvisatie-ver mogen, vooral ook met een rapheid van tong, die op haar auditorium minstens evenveel indruk maakt als de speech van een aspirant-kamerlid op de kiezers-schare, die naar hem luistert. Wilt gij u over tuigen, laat ons dan naar hare uitstalling kijken en gij zult weldra de stroomen barer eloquentie in breetle golven hooren klateren. Ziet gij wel, zij breekt haar ge sprek met die oude juffrouw, die het vak van hoeden, bloemen, linten eu veeren beoefent, af en zet zich schrap. „Hier is een masieuetje, meneer, dat best is voor ouwe mensen die niet meer kijke kenne, meneer! (tot een dikken boer, die naast ons is gaan staan.) Zit je juffrouw te turen en te martelen om de draad door de naald te krijge, daar heb je nou geen nood meer van. Je placeert de naald van boven er in, meneer en de draad van be neden er in, meneer, eu dan steek je die er doorheen en je bent klaar. Zit je Er zijn te Hamburg, Altona, Maagde burg, Leipzig en Mainz een aantal exem plaren verspreid van een pamflet getiteld: ffAan het volk", zijnde een zeer scherp antwoord op de boodschap van Frederik III, getiteld: //Aan mijn volk". Onge veer zestig arrestaties hebben plaats gehad. De heer R. O. Lobedanz te Ham burg heeft met het Braziliaausche Minis terie van Landbouw een contract gesloten, om binnen een jaar 6000 Duitsche, Oos- teurijksche en andere Europeesche immi granten, gezond, krachtig, niet ouder dan 4B jaren tenzij ze gehuwd zijn te Rio of Santos aan te voeren. De Staat betaalt een gedeelte der reiskosten e» de ondernemer moet de ongeschikten koste loos terugvoeren naar hun vaderland. Men schijnt hier eenvoudig met een handel in blanke slaven te doen te hebben, daar de bedoeling duidelijk is, om de landverhui zers als arbeiders bij de koffiecultuur te bezigen. Frankrijk. Te Parijs is door de anarchisten eene manifestatie gehouden tegen de //bureaux de placement". Onge regeldheden vielen niet voormen be paalde zich slechts tot heftige redevoeringen. De vroegere «premier" Rouvier kreeg het 's avonds op de place de l'Opéra te Parijs te kwaad met een bende van eeu paar honderd menschen, die «Leve Boulanger, weg met Eerry!" riepen. Rou vier riep «Leve Ferrypakte een jongen die het hardst schreeuwde, beet en zeide «Weet ge wel, dat zoo ge iets weet, ge dat aan Ferry verschuldigd zijt?" en toen het geschreeuw nog harder werd, riep hij«Ik heet Rouvier en ik verbied u Weg met Ferry! te roepen". Daarop schreeuwde een der manifestanten«Weg met de ministers van Bismarck!" De bende vervolgde Rouvier, die van verontwaardi ging niet meer spreken kon, tot aan het bureel van de «M;.lin" met de kreten «Weg raet Ferry, weg met Rouvier, leve Bou langer!" De bekende jeromist Pascal, schrij ver en redenaar, heelt zich Donderdag avond te Parijs van het leven beroofd. Hij was in verschillende hooge staatsbe trekkingen achtereenvolgens werkzaam. Blijkens eenige bij het lijk gevonden brieven, welke hij aan zijne bloedverwan ten eu vrienden had gericht, moet de aanlei ding tot zijn treurige daad gevonden wor den in moeilijke financieel© omstandig heden waarin hij was geraakt eu welke hem verhinderden die staatkundige positie te bereiken, welke hij zich had voorgesteld. Caffarel heeft thans ook appèl tegen zijn vonnis aangeteekend. Het bericht van priuses Clementines reis naar Brussel wordeu tegengesproken. Uit het arsenaal te Tarkes is een Lebel-geweer verdwenen. Men heeft den dief gevat, in wiens bezit ook patronen werden gevonden. Italië. Het schijnt zekerheid te wor den dat de Negus vredesvoorstellen aan Italië heeft gedaan. De «Capitan Fracassa" deelt onder alle voorbehoud mede, dat koning Jan aan generaal San Marzano een brief heeft ge schreven waarin hij zou verklaren met de Italianen op goeden voet te willen komen, maar op voorwaarde dat dezen hunne stellingen verlaten en zich op Mas- sowah terugtrekken; de Negus weet wel dat hij daar geen werkelijke soevereiniteit kan uitoefenen, daar hij geen zeemacht bezit. Het blad voegt er bij: «voor zoo ver wij weten, eu wij geveu deze lezing onder alle voorbehoud, zou de Negus aldus eindigen«Zoo de Italianen den vrede niet aannemen, dien ik hun voor stel, zal ik hen met geweld verjagen". Egypte. De begrafenis van prins 's avonds twee uur bij de lamp, je oogen gaan steke en je kent de draad niet meer door de naald krijge, je neemt dit ma- sjienetje, meneer. Heb je een grove naald, je zet hem in dat gat nommer een, heb je een fijne, je steekt hem in gat nommer twee. Kijk maar hier, mensen, ik heb kou we handen, maar hij gaat toch. Deuze draad-deurstekers beunen be kroond, meneer, te Parijs, te Amsterdam, te Brussel, op 25 plaasse, dat staat alle maal op dit papiertje te lezen, dat je der gratis bij cadeau krijgt. En wat kost nou dat masjienetje? Dat masjienetje kost geen tiengeen nege, geen acht, geen zeve cente (met verhef fing van stem) dat masjienetje kost niet meer dan zes cente. En die dat mee draagt voor zes cente, krijgt der nog bij cadeau het brieffie eu vijf en twintig mooie Engelsche naalden." Hier staakt de koopvrouw haar speech, die zij heeft uitgesproken met eene snel heid, welke den bekwaamsteu stenograaf in benauwdheid zou brengen. Middelerwijl zijn de hoorders aangegroeid, maar onder al die kijkers doet zich nog geen enkele kooper op. De verkoopster kijkt een paar maal rond, en daar zij geen kooplust bij hare toehoorders ontdekt, wendt zij het, als een behendig staatsman, over een an deren boe.g. «Hier heb ik nog wat, meneer, een prack tige horlogeketting. Je zou me niet ge- looven as ik je zee dat hij van goud is. Nee, meneer hij is van doebledor. Daar heb je nou een mooie ketting van drie honderd twee en twintig dubbele schakels, die kost in de Groote Houtstraat eene gulden en tachtig cent. Al zit je met die ketting tusschen vier en twintig dieven, ze zullen hem niet rollen, meneer. Die Hnssam, broeder van den Khedive, heeft Donderdagmorgen in tegenwoordigheid van eene groote menigte plaats gehad. De En gelsche en de inlandache troepen bewezen militaire eer. De Khedive, de ministers en de Engelsche autoriteiten woonden de begrafenis bij. Noord-Amerika (V.S0 Uit Ame rika zijn door de Ieren weer 10,000 doll, aan Parnell gezonden voor het Iersche parlementaire fonds. GEMENGD NIEDVS. Een zonderlnge werk staking is uitgebroken in de glas blazerij van Vidie, gemeente Pantin (Er.). 350 werklieden hebben om de volgende reden het werk gestaakt: Vidie, directeur, beeft een mee sterknecht van Belgische atkomst, Amiabel geheeten, van wien hij veel houdt. Nu heeft Amiabel een twintigtal leden zijner familie als werklieden in dienst genomen en heeft hij ongenoegen met hen ge kregen, waardoor hij een hunner een proces wil aandoen. De ande ren zijn, om zich te wreken, Amia bel bij de overigen zwart gaan ma ken. Dezer dagen giDg een deputa tie den directeur vragen om Amia bel te ontslaan. De directeur wei gerde op grond dat hij zich moeilijk met familietwisten kon inlaten en zijn messterknecht hem altijd goed had gediend. Daarop staakten de werklieden, alléén op dezen grond, den arbeid. De vuren werden gedoofd en mor rende verlieten zij de fabriek. Zij loopen nu bij groepjes van vijf k zes voor de fabriek rond, maar on geregeldheden zijn nog niet voor gekomen. Zekere vrouw Beux was vroeger pachteres van den hertog Polignac te Parijs. Daar haar man naar Amerika vertrokken was, ver loor zij haar recht op de huur. Zij begon een proces, dat zij verloor; vervolgens schreef zij brieven aan den hertog van PoligDac en aan zijn vertegenwoordiger, den heer Fauqueux, zeggende dat men haar ruïneerde en dat zij zich zou wre ken. Zij beleedigde den hertog, waar voor zij veertien dagen gevangenis straf onderging. Blijkbaar hierdoor niet van haar wraakzucht bekomen wachtte zij, Da uit de gevaugenis te zijn ontslagen, den heer Fauqueux op en wierp zich met een revolver op hem. Hij ontwrong haar het wa pen en toen zij hierop een mes te voorschijn haalde, werd zij door tusschenkomst van een voorbijganger onschadelijk gemaakt. Voor de po litie verklaarde zij 40 duizeud fres te willen hebben en dat, zoo men haar die weigerde, zij de heeren Poligjac en Fouqueux zou dooden en de hertogin „vitrioleeren". Uit Madrid wordtgemeld dat weder vele rivieren in SpaDje aanzienlijk zijn gewassen en men voor groote rampen vreest. Te Livorno is Woensdag avond een bom, bij den ingang der kathedraal tegenover het politiebu reau nedergelegd, plotseling uiteen ketting heeft een veiligheidshaak aan de eene en eene raedaljou met een agaatsteen aan de andere kant. Die ketting kost bij mij geen een gulden tachtig, geeu gulden, geen negentig, tachtig, zeventig, zestig, vijftig, veertig cent, die ketting kost niet meer dan drie dubbeltjes of dertig cents." Een blozende boerenmeid steekt met een verlegen lachje de hand uit, ontvangt het kunststuk van «doebeldor" en steekt het in den zak, waarschijnlijk voornemens er aanstaanden Zondag een of ander be mind vest mee te doen schitteren. Terwijl wij langs kraampjes met hoeden, stoffen, boeken etc. den terugtocht aan vaarden, komen wij langs de afdeeling «biggen." Eenige korven behelzen een vrij groot aantal van die liefelijke diertjes, die, onder een onvergenoegd geknor, zich in de weinig ruime verblijfplaats onophoude lijk ronddraaieu. Juist heeft een jongen van een jaar of veertien een der bevallige viervoeters gekocht, maar hoewel hij den eigenaar reeds betaald heeft, blijft hij staan en kijkt naar zijn koopje, dat vóór hem rondwandelt. «Weet je niet hoe je't mee moet krij gen?" zegt de boer goedhartig. «Nou, hier is 'n korfje, maar terugbrengen, hoor!" «Dank je," zegt de jongen, «niet noo- dig" en hij bukt zich, grijpt liet logge beestje bij de achterpooten en legt die om zijn hals, zoodat het dier op zijn rug hangt. En onder het luide gelach van de om standers loopt hij op een drafje weg. FlDELK).

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2