terug te houden. De tijd is zoo gespannen en de concurrentie zoo groot, dat men van de vlugste manier yan werken gebruik moet maken. Nu kan een atoomlier wel worden verbeterd, zoodat hij geen of zeer weinig rumoer maakt, maar (lat kan moeie- lijk bij bestaande booten geschieden. Om op de laatste rookverbranders te maken is haast ondoenlijk.Wanueer wij b. v. aan de stoombootdieust van Bus eens al die be palingen voorschrevenstoomlier verbete ren, rookverbrander maken, laden van groote stukken buiten de stad, meer werk volk aanschaffen, dan zou die dienst zeer worden tegengewerkt. De heeren die last hebben van die booten moeten dan maar in het Florapark of in bet Kenaupark gaan wonen. De heer Stolp ondersteunt wat de vorige spreker heeft gezegd. Hij acht het niet goed, de onkosten van handel en nij verheid te verhoogeu en doet daarbij op merken, dat ieder kwartje, dat de Stoomb. Maats, aan haar personeel meer zou betalendoor de ingezetenen dubbel en dwars zou moeten worden opgebracht. De beer Vo n Eeeken repliceert, (lat hij gedacht had grooter bezwaren bij den heer Figée te zullen ontmoeten. Yan rook verbranders heeft hij niet gesproken, hij wil alleen dat de stonmlieren zullen wor den verbeterd» Dit zal f500 kosten. Bus mag ook wel wat toegeven. De heer Figée antwoordt dat het omwerken van zulk een lier f1500 kos ten zal, dus f 3000 voor 2 lieren, Dit kan Bus wel, maar anderen booten niet worden opgelegd en het gevolg kon wel eens zijn dat die andere booten, als men hen er toe wilde dwingen, Haarlem meden. De heer Von Reeken deelt een schrijven van den havenmeester mede, waaruit blijkt uat slechts de 2 booten van Bus zulke geruchtmakende stoomliereu heb ben. Van de andere booten die Haarlem passeeren heeft alleen de Bossche boot er een en die maakt weinig geraas, terwijl (lie boot meestal te 8 uur eindigt met laden. Thans wordt besloteu, het voorstel-Von Reeken te renvoyeeren aan de comm. voor de strafverordeningen, om in deze zaak haar alvies te hooren. (Wegens plaatsgebrek zijn wij genood zaakt het tweede gedeelte van het Raads- verslag tot het volgend nummer te laten liggen.) Bij genoegzame deelneming zal in de 2e helft van April alhier eene soirée musicals et déclamatoire wor den gegeven door den blinden pia nist en componist Jacs. Eyskoot van Rotterdam, met welwillende me dewerking van de heeren S. Rippe, (voordracht) en H. H. Kolkmeyer (viool). De soirée zal worden gegeven in de bovenzaal der soc. Vereeniging», terwijl de entréeprijs f 0.99 zal zijn. Wij meenen wel te doen door, in het belang van den blinden concert gever, onze Mtadgenooten tot intee- kenen op de lijst aan te sporen. Arrondissements-SScchtbanh TB HAARLEM zitting van 3 April 1888. J. M., slagersknecht te Haarlem, lieeft den 14en Maart den koopman B. Gom- pertz herhaaldelijk gestompt en geslagen en Polak, die dezen wilde ontzetten, een slag in het gezicht heeft gegeven. Hoewel bekl. zich tracht te verdedigen met de bewering dat get. G. altijd iets tegen hem had, blijkt daarvan uit het getuigenverhoor niet veel. Als eeniga aaulei- ding tot de mishandeling kan get. G. al leen .opgeven dat hij een jood is. Get, Polak kreeg een vuistslag toen hij bekl. wilde terughouden. De derde get. deelt mede, dat get. Gompertz iets tegen bekl. beeft. Niettemin acht (le subs. off. van just, het niet wenschelijk, dat men zonder gel dige reden er dadelijk maar op los slaat en requireert daarom veroordeeling tot 2 maal 5 dagen gev. Eene zekere v. T. heeft bij zijn buurman K. Officier een handwagen geleend, maar inplaats hem terug te brengen, beeft hij den wagen verkocht aan A. v. d. Berg, turfschipper te Amsterdam, voor f12. Bekl. is niet verschenen, denkelijk wel inziende dat hij niets aangenaams zou hooren. De subs. off. v. just, vroeg voor hem 4 maanden gev. D. te Oosthuizen heeft zich tegen den veldwachter Smalt verzet, toen deze hem wegens dronkenschap wilde medenemen. Dat verzet hielp hem echter niet en de staart van het muisje is, dat de ambte naar van bet O. M. hem tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis en tot gevang, van 7 dagen wil veroordeeld zien. Hierna verscheen een oude bekende, S. S., te ter Aar, die den len Januari met eeuige kornuiten bij den landbouwer Koe kenbier te Aalsmeer was binnengedrongen en (liens vrouw heeft mishandeld. Per abuis was aanvankelijk de broeder van beklaagde gedagvaard, maar deze, daar hot bleek dat hij van de zaak niet afwist, vrijgesproken. (lit de getuigenverklaringen bleek, dat men nu den rechten persoon voor had en dat bekl. de deur had iugetrapt en, daar mede niet tevreden, de vrouw des hubes had mishandeld. Beklaagde ontkent, maar de subs. off. v. just, acht het wettig en overtuigend bewijs genoegzaam geleverd en requireert mitsdien veroordeeliug tot 21 dagen vangenisstraf. W., te Wormer, heeft den nachtwacht Rientsma en den gemeen te-veldwachter Bekking uitgescholden. Wanneer de struisvogel vervolgd wordt, steekt hij den kop onder de vleugels er meent dan, dal zijne vervolgers hem niet meer zien, omdat hij hen niet meer ziet. Zoo dacht deze bekl. er misschien ook over, hij was althaus weggebleven. De eiscli, 7 dagen gevang, zal hem wel doen zien, dat de rechtbank zich niet met struisvogel-politiek ophoudt. Een zekere V. te Beemster, die van zijn vrouw gescheiden is, koelde zijn toorn tegen haar, door in het huis harer moedor, bij wie zij woont, een glasruit te ver brijzelen. Een oogonblik nadat hij dit heldenfeit had bedreven, werd hij evenwel door personen herkend. Ook hij is weggebleven, auders zou hij gehoord hebben dat ruiten vaak duur zijn. Wordt althaus de eisch in gewilligd, dan zal deze 14 dagen gevan genisstraf kosten. Uit broodnijd gaf J. v. B., arbeider te Wormerveer, een makker D. S., twee he vige slagen op het gezicht. Hij meende toch, dat deze in zijn plaats aan het werk zou worden gesteld. Ten onrechte, want S. was aangewezen om hem te helpen, niet om hem te vervangen. Eerst denken dan doen 13 beter dan omgekeerd en om dit beklaagde in te prenten, requireerde de subs. off. van just, veroordeeling tot f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Aan J. ter Haak, te Zaandam, is, zoo beweert hij, een zilveren horloge met eenig geld ontstolen. Daar dit gevonden werd bij P. M., te Zaandam, heeft men dezen als de dader vervolgd. Deze zaak had machtig veel van een doolhof weg. De bestolene? was met bekl. en nog een vriend naar een bal geweest, vergezeld door een flesch jenever. Onder weg echter had hij zijn horloge aan dien vriend gegeven om het te bewaren, toen had hij het weer teruggekregen en per slot was hij het kwijt. Ee politie-ageut dien hij zijn nood klaagde, visiteerde het drietal, maar vond niets. Toen zij van het bal terugkwamen was het geld, dat get. ter Haak had bezeten, ook weg. Nu was ter Haak toen tamelijk dronken en bekl. begint een verhaal zonder einde, tel kens gëinterrompeerd door den president en telkens met een //Mag ik voortgaan achtbare heeren?" weer vervolgende. Ten slotte ontneemt hem de pres. het woord. De politieagent heeft den volgenden mor gen geld en horloge beide in den zak van bekl. gevonden, Deze houdt echter staande, dat hij een en ander voor ter Haak wilde bewaren. Daar in elk geval het tegendeel niet blijkt, requireert de subs. off. van just vrij spraak. Ia de afdeeling Schalkwijk der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude is men van wege de genie begonnen met het graven van een kanaal, waardoor het water van de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder zal worden geleid, ten einde in deze ringvaart na droog legging een damsluis aan te brengen. LETTEm ES KUftST. Men schrijft ons uit Rotterdam: De bekende //Koninklijke Engelsche Klokkeuspelers" hebben Dinsdagavond hier weder voor de eerste maal, sedert eenige jaren, een concert gegeven. Ten gehoore werden gebracht een veertiental nummers met nog drie zangnummers. Bizondere toe juiching viel teu deel aan «Mozes in Egypte" en //Westminster Klokkenspel". De spelers zijn gekleed als ridders uit den tijd van Eduard IV. Inhoud //Hollandsche Lelie" No. 40: Bericht. De Liefde tot het verle- dene Eerste vergaderiug van het Da mesgezelschap „Holl. Rambouillet. Kunstnaaldwerk. De tuin van den Pastoor. Berichten en mededeelingen. Vervolg roman. LEQEK m VLOOT. Zr. Ms. inslructiebrik //Castor", den len dezer te Rotterdam in dienst gesteld onder bevel van deu luit. ter zee le kl. H. E. Kouweuberg, is Woensdag naar IJmuideu vertrokken met bestemminj naar Amsterdam. VlSSöHERiJ. Zandvoort, 4 April. Hedenochtend kwam alhier eene schuit aan met versche visch. De besomming bedroeg na eene reis van 6 dagen f 100. De visch was duur. Nieuwe diep, 4 April. Acht korders brachten heden 4 tot 7 mandjes kleine schol ten afslag, terwijl door trek kersbooten 610 tal haring werd aange voerd; kleine schol gold f 3,25 a 3 80 per mandje, en haring fl.40 a 1.75 per tal. Tessel, 3 April. Het garnalenvis- sclien leverde in d« afgeloopen maand wei nig op. In het geheel bracht de vloot slechts 568 manden aan, die aan de ko kerijen werden geleverd tegen 14 per mand. De verzending der garnalen had plaats naar Louden, Hull, Parijs en Brus' sel. Gemiddeld hield zich eene vloot van 70 a 80 schuiten met de garnalen vis' scherij bezig. LAND- m TUIH80UW. Blijkens het Woensdag verschenen programma voor de 34e algemeene ten toonstelling dor Holl. Maatschappij van Landbouw, van 12 tot 17 Sept. e. k. in het Malieveld te 's-Hage te houden, be looft deze van grooten omvang te zijn. Het bestuur vraagt niet minder dan 241 verschillende soorten van inzendingen op het gebied van veeteelt, pluimgedierte, akkerbouw, tuinbouw, houtteelt, bloem- kweekerij, zuivelbereiding en landbouw gereedschappen. bi:fö is i i>. Met z e li e r h e i d wordt tliaus gemeld, dat Z. M. de Koning aau den heer JE. baron Mackay de vorming van een nieuw kabinet heeft opgedragen. De Nederlaudsche pen- aioensvereeniging voor werklieden zal op Dinsdag 12 Juni a. s., des middags te kwart vóór één ure, eene algemeene vergadering houden in het Nutigebouw te Amsterdam. De punten van behandeling zijn lo. Verslag, rekening en verant woording van het hoofdbestuur. 2o. Verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur in plaats van den heer G. Emants. Het hoofdbestuur beveelt, krach tens art. 12, in alphabetische orde aan de heerenH. A. van Beunin- gen, G. Emants en W. A. Schroot. 3o. VerkieziDg van een commis saris van het werkliedenfonds in plaats van prof. mr. H. B. Greven, volgens art. 15 van het reglement dit jaar voor aftreding aangewezen. 4o. Behandeling van de voorstel len tot wijziging van het reglement voor het werkliedenfonds. Verder hebben de heeren jbr. mr. G. de Bosch Kemper, dr. J. Th. Mouton, prof. mr. H. B. Greven eu D. W. Stork, en de heeren mr. W. H. de Beaufort en G. Emants ver schillende voorstellen ingediend tot wijziging in het reglement. Het programma raa Let «Concours Hippique», te Amsterdam te houden door de Amsterdamsehe Sportclub op Zaterdag 21 dezer, luidt als volgtI. Concours voor het mooiste rijtuigpaard. II. Con cours voor het mooiste rijpaard. (Volbloed.) III. Concours voor het mooiste tweespan. IV. Concours voor het mooiste rijpaard. (Niet vol bloed). V. Optocht van vierspannen ter opluistering. VI. Concours voor springpaarden van alle rassen. VII. Optocht van alle bekroonden. Aan het p o s t k a n t o o r t e Helder most een vrij belangrijk kas-tekort zijn ontdekt, naar aan leiding waarvan twee commiezen in de waarneming hunner betrekking zijn geschorst. Woensdagavond werd naar aan de N. B. Ct. wordt be richt vanwege het loodswezen, te Nieuwediep metgunstigeu uitslag eene proef gennmeu met het gelei- delicht van het Kaap- en molengat, een vuur hetwelk ten behoeve vau de visschersvaartuigeu, die vau ge- uoemd gat veeltijds gebruik maken, eerstdaags in de onmiddellijke nabij heid van Kijkduin zal worden ont stoken. Van Terschelling wordt gemeld Binnenkort vertrekken we der eenige jongens van hier naar het opleidingsschip te Leiden. De uitstekende verzorging aldaar en de betrekkelijk gunstige vooruit zichten zullen maken, dat zich met tertijd vele knapen van de eilanden voor die inrichting aanmelden. Omtrent de tramweg- kwestie te 's Hage verneemt het Vad. nader, dat de besmettelijke ziekte, die op den stal aan den Rijswijkschen weg aldaar heerscht, niet van serieu- seu aard is. Binnen weinige dagen zulien de aangetaste dieren hersteld zijn, maar volgens de wet moet de stal veertien dagen gesloten zijn en zijn dus de de 90 paarden gedu rende dien tijd voor den dienst ver loren. De Maatsch. heeft maatre gelen genomen om daarin te voor zien. Zij zal B. en W. voorstellen om tijdelijk de diensten Plein-Su- matrastraat en Stadhuis-Loosduin- sche weg te mogen staken en om den dienst naar Scheveningen op het half uur te stellendaardoor zal het haar mogelijk zijn om op de lijnen Station-Bankaplein en Station-Anna-Paulownastraat een dienst om het kwartier te onder houden. De komst van een bezen ding nieuwe Belgische paarden zal verder zeer bespoedigd worden. Woensdagmorgen had bij de Dijkstraat te Krahngen het vol gende ongeluk plaatsEen man behoorende bij een volgeladen ver huiswagen, struikelde en kreeg daar door het zware voertuig over zijn lichaam. Inwendig zwaar gekwetst werd hij naar zijn woning gebracht. Eenige Duitschers, te Rotterdam gevestigd, zonden aan Prins Bismarck een verjaardagsge- scheuk, bestaande in twee Edammer kazen. Deze werden hem toegezon den, omdat de «Getrouwen in Jever» door de aanhoudende koude niet bij machte waren, de gebruikelijke kie vitseieren bijeen te breDgen. Bij het geschenk waren eenige dichtregelen gevoegd, die op carton in kleuren gedrukt, in een omslag van brons kleurig pluche, met gouden jaarcij fer waren geplaatst. Een landbouwer uitSchie- dam bleef Dinsdagmorgen in een herberg aan de Nieuwe Veemarkt te Rotterdam, plotseling do d. M r. W. R. Boer, b u r g e- meester van Utrecht, vierde Woens dag zijn 70sten verjaardag. Dinsdagmorgen overleed te Arnhem na een ziekte van wei nige dageu de heer T. W. L. Van Eek, sedert 25 Mei 1854 notaris daar ter stede. De heer Van Eek was ook bui ten Arnhem bekend door de onbe krompen wijze, waarop bij iedereen de wandeling op zijn schoon land goed Mariendal toestond. Te Langend ij k onder Ro- zendaal zija de gebroeders V. N., bij een twist, elkander zoo hevig te lijf gegaan, dat een hunner voor dood is opgenomen. De dader, die ook ernstige verwondingen bekwam, is in handen der politie. Twee messen eu een hooivork, waarmede de verwondingen zijn toegebracht, werden in beslag ge nomen. Dinsdagnammiddagtus- sclien 2 en 3 uren brandde er in Vetbuizen, gemeente Bergh, eene boereu hofat de af. De eigenaar, Th. Eibers, kwam in de vlammen om. Hij schijnt nog vee te hebben wil len redden en toen bedwelmd te zijn geworden. Elf stuks vee verbrand den ook. Oorzaak onbekend. Uit Deventer wordt ge meld: Te oordeelen naai' het pro gramma beloven de internationale roeiwedstrijdeu en volksfeesten op den IJsel 9 Juni e. k. recht schit terend te zullen zijn. De wedstrij den zijn in tal van onderdeelen gesplitst, te beginnen met sjouwer mansbooten tot inrigged en outrig- ged gieken incluis, van twee, van vier en van zes riemen, wherry's, travelling canoes en ander echt internationaal sporttuig. De Deven- tersche dames zullen zich ditmaal niet bepalen om van den kant in de loods of spelevarende op bet water de jongelui toe te wuiven en aan te moedigen; zij zullen zeiven in de booten klimmen, het roer hanteeren en naar den stuurmans- prijs mededingen. Hard zal gestreden worden, want onder de prijzen is ook een «oude twee damesprijsi, let wel, aangeboden door de jonge dames van Deventer aan de «oude twee», terwijl de Deventer gym nasiale roeivereeniging «Daventria» aan de «Jonge twee» een prijs uitlooit. De volksfeesten, die gehouden zullen worden op een terrein afge scheiden van het wedstrijdterrein, bestaau uit boegsprietloopeu, steek spel te water en wedstrijd in wa-chtobben. Na afloop van den roeiwedstrijfl een kogelwond in 't hoofd, oDgeveer zoo groot als de top vau mijn pink. Dood? Morsdood. Verschrikkelijk! riep ik uit, en voegde er na eenige oogenblikken bij: Kan er soms aan zelfmoord gedacht worden? Neen. Het pistool waarmede de daad moet gepleegd zijn wa3 nergens te vinden. Maar indien het een moord is, moet daartoe een aan leiding zijn geweest. De beer Leavenworth was een te wel willend en weldadig man om vijanden te hebben, en wan neer de dader zich heeft willen verrijken.... Daarvan is geen sprake; er werd hoegenaamd niets vermist. Da geheele zaak is een raadsel I Een raadsel? Een zeer geheimzinnig raadsel. Ik keek terzijde en zag mijn berichtgever nieuwsgierig aan. De bewoner van een huis, waar pas te voren een ge heimzinnige moord was begaan, was een alleszins merk waardig persoon. Doch de kalme, bijna onverschillige uit drukking van zijn gelaat gat zelfs aan de meest dichterlijke verbeelding niet 't minst te denken. Ik zag dus terstond weer voor mij en ging voort met vragen: Zijn de dames niet zeer geschokt? Wij waren wel tien schreden verder gegaan, eer bij ant woordde. Het zou onnatuurlijk zijn, zoo zij 't niet waren, sprak hij eindelijk, en 't zij door de manier waarop hij dat antwoord gaf of door de gebaren, waarvan het vergezeld ging, ik gevoelde, dat het geen zaak was dit onderwerp tegenover dezen bsdaebtzamen en bedaarden secretaris ver der aan te roeren. En daar ik geboord had dat de beide jonge dames zeer beschaafd en ontwikkeld waren, was mij deze ontdekking alles behalve aangenaam. De omnibus vau de Vijfde Avenue zag ik dus met een eenigszins verruimd hart naderen. Wij zullen ons gesprek een oogenblik moeten staken, zeide ik. Daar komt de omnibus. Toen we echter eenmaal gezeten waren, bemerkten wij al spoedig dat een verder gesprek op dit punt een onmo gelijkheid was. Ik hield mij dus gedurende den rit bezig met in mijne gedachten na te gaan, wat mij alzoo omtrent dezen heer Leavenworth bekend was, en ik kwam tot bet besluit, dat mijn kennis in dezen zich hiertoe bepaalde, dat hij een rustend koopman was van groot fortuin en aanzien, zonder kinderen, die zijn twee nichten tot zich had genomen en de eene daarvan eenige erfgename had gemaazt van zijn groot vermogen. Wel is waar had ik Veeley dikwerf hooren spreken over zijne zonderlingheden, waarbij onder meer het feit was aangehaald, dat hij een zijner nichten alles deed erven met voorbijgang der andere, doch van zijne gewoonten in den familiekring en zijne betrekking tot de buitenwereld wist ik weinig of niets af. Bij onze komst aan het huis vonden wij een groote me nigte menschen voor de deur verzameld, en nauwelijks bad ik den tijd om op te merken, dat het een hoekhuis was van buitengewone diepte en breedte, toen ik mij reeds in het gedrang voelde vooruitgestuwd tot voor de sierlijke, blauwsteenen trap. Mij losmakende van de onzachte aan rakingen van een schoenpoetser en een slagersknecht, die schenen te veronderstellen, dat zij, door mij stevig vast te houden, tegelijk met mij konden binnen slippen, besteeg ik de steenen trappen, en trok, den secretaris gelukkig vlak naast mij vindende, haastig aau de bel. Onmiddellijk werd de deur geopend en vertoonde zich een gelaat, 't welk ik herkende als dat van een lid der geheime politie. Mijuheer Gryce, zeide ik snel. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2