dommen met rapport van de Comm. v. Fin. De Voorzitter wijst op liet gevaar dat kan ontstaan wanneer een stukje grond, dat de min. v. Waterst. heeft gehuurd, in prijs wordt verhoogd. De mogelijkheid bestaat toch alsdan, dat de werkplaats die er op staat, wordt verplaatst en de bijbe- hoorende werklieden ook Haarlem ver laten. Hij stelt daarom voor, den aan van- kelijken prijs te handhaven. Ook acht de Voorzitter f150 huur voor een paar kamers in het huis van La Lau wat hoog en wil het vroegere cijfer f100 behouden. Dit stuk wordt wegens een gebrek in den vormgereleveerd door den heer Macnré, in handen gesteld van B. en W. om te gieten in behoorlijken vorm. Punt 6. Voorstel om aan de heeren J. R. de Brouwer en K. F. van Maas wegens lijdelijke dienst-verleening gedurende vaca tures, het traktement hunner voorgangers toe te kennen, wordt zonder hoofdelijk) stemming goedgekeurd. Punt 7. Tot onderwijzeres aan de school van den heer de Koek wordt benoemd mejuffrouw J. C. Sobels, alhier. Punt 8. Request van verhuurders van stationneerende rijtuigen, houdende verzoek hun reglement te wijzigen, wordt geren- voyeerd aan B. en W. ter afdoening. Punt 9. Drie aanvragen van P. Rijnierse Zoon, J. F. Duin en Wed. A. G. Stuf- fers om op open terreinen te mogen bou wen. B. en W. adviseeren hierop gunstig. De heer M a c a r begrijpt niet waar om deze zaken bij den Rasd worden ge bracht. Hij acht dit alleen noouig wanneer er verzocht wordt zoo te mogen bouwen, dat het bij uitbreiding der stad groote bezwaren had kunnen opleveren. Hij heeft nu gezien, dat als men een huis verande ren wil en daartoe een stukje van den tuin wil bijtrekken, de zaak bij den Raad komt. De Voorzitter acht het zeer ge- wenscht, dat de Raad de macht niet uit de handen geve. Het is moeilijk te be slissen wanneer dan wel en wanneer niet de Raad zou moeten worden gemoeid. Op een voorstel van den lieer Waller, om als er zaken komen, die de Raad niet kan beslissen, deze aan de Comm. van Fabricage te zenden, antwoordt de V o o r- z i 11 e r dat deze in zulke gevallen ook niet meer licht kan geven. Het outwerp-besluit wordt daarna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 1011 en 12. Rapporten Comm. van Fin. over de rekening 1887 van de Stadsbank van Leeniug, Stadsapotheek en Gildegoederen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 13. Verzoek van H. Leveld tot wederinhuring van grond aan de Bol- werkslaan met gunstig praeadvies van B. en W. De heer Enschedé acht het wenschelijk, in het belang der Admiuistratie een vasten termijn te bepalen, waarop dergelijke huur overeenkomsten eindigen, en wel 31 De cember. In dit geval zou de huur derhalve af- loopen 31 Dec. 1891. Dit araendement en het voorstel zelf worden goedgekeurd. Punt 14. Verhuring van grond aan de Oostvest aan de wed. Cath. Kelder met verzoek den huurprijs te verlagen. De Comm. van Fin. heeft hierop gunstig be schikt. De huur zal eindigen 31 Dec. 1891. Punt 15. Schikking omtrent ramen in de achtergevels van huizeu in de Nobel- straat, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 16. Besluit omtrent verhuringen vervreemding van grond, reap, aan het Spaarne en de Zomervaart, ten verzoeke van den heer H. T. Peltenburg, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De datum der huur-overeenkomst ein digt 31 Dec. 1893. Punt 17. Verhuring van grond aan de Baljuwslaan en Rozenstraat aan de Haarl. Tramway-Maatschappij. Deze had gevraagd 10 jaar, de Comm. van Fin. adviseert echter, de overeenkomst voor slechts 5 jaar aan te gaan. Op de vraag van den heer de Clercq v a n Weel naar de reden hiervan, ant woordt de heer De Kan ter dat de Comm. dit wenschelijk achtte met het oog op eventueele verandering van huurprijzen. Punt 18. Verhuring van gronden aan de Dreef aan dames Mickeuhagen, mej. J. M. van den Berg, dames Sluyterman van Loo en H. Scholten wordt goedge keurd. De datum waarop de overeenkomst eindigt wordt wederom gesteld op 31 Dec. 1891, alleen voor H. Scholten wordt vast gesteld 15 Aug. 1889. Een voorstel van den Voorzitter, om hieraan nog toe te voegen, dat er geen zitplaatsen mogen worden aangebracht zon der toestemming van den Raad, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 19. In de kas van den gem. ont vanger moest zijn en bevond zich, f 72612. terwijl de boeken in ordo werden bevonden, Punt 202122. Verslag van de re genten van bet Barbara-Gasthuis, van de Comm. van Toezicht op het L. O. en die op het M. O. worden evenals punt 19, voor kenuisg. aangenomen. Punt 23. De heer De Kan ter heeft iu het verslag van Curatoren van het Gymnasium gelezen, dat deze heeren die inrichting een luchtpomp met bijbehoo- rende toestellen hebben aangeboden. Hij stelt voor, hen daarvoor dank te betuigen. Wordt bij acclamatie goedgekeurd. Punt 24. Verslag van het eindexamen der Burgeravondschool wordt voor noti ficatie aangenomen en omtrent Punt 25, onderzoek afsluiting Zuiderzee. Wordt besloten het ter visie te deponeeren en dan in de Bibl. te plaatsen. De heer De Kauter wijst op den slechten toestand vau de bestrating van het Molenpad en verzoekt B. en W. daarin te voorzien. De bewoners hebben hem medegedeeld, dat er een adres over is gericht aan den Raad. De Voorzitter doet voorlezing van het bedoelde adres, gericht aan B. en W. Dit stuk is iu behandeling gebleven, omdat de bouwheer Zuureudonk niet aan zijne verplichtingen heeft voldaan. B. en W. zullen met hem de zaak in orde brengen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. (Iu het gedeelte van het Raadsverslag, dat in ons vorig nummer is opgenomen, zijn de woorden van den lieer Figee, daar waar gehandeld wordt over de toevoeging aan art. 95 vau de Pol. Verordening, in zake de signalen met de stoomfluit en het lossen en laden der stoombooteu iu het Spaarne, niet nauwkeurig weergegeven. De' alinea //de heeren die last hebben van die booten enz." moet luiden z/Het is natuurlijk onaangenaam voor de personen, die sinds jaren aan hot Spaarne woonden en geen last van de booten en de stoomliereu hadden en dit thans wel hebben, doch voor die perso nen bestaat de gelegenheid, wanneer die last hun te groot wordt, iu het Kenau park of Florapark te gaan wonen, terwijl de booten iu het Spaarne moeten blijven). -—Blijkens het verslag, Donderdag door de beheerende vennooten uit gebracht in de alhier gehouden ge wone jaarlijksche vergadering vau de commanditaire vennooten in de Hollandsehe Crediet- en Deposito Bank, firma Mees Ritsema, was de netto-winst over 1887, het vijfd boekjaar, gelijk aan die, welke in 1886 werd behaald. De verdiende provisie op coupons en eflfectenza- ken was minder, die van binnen- laiidsche en buitenlandsche wissels en rekening - courauthouders was hooger. De gemaakte interest was meer dan in het vorige jaar, voor namelijk door de uitbreiding van de deposito's en hoogere interest- koersen. Verliezen werden niet ye- leden. Over het volgestort kapitaal wordt, evenals vorige jaren, 4 pCt uitgekeerd. Donderdagavond gaf in (le Muziekzaal der sociëteit //Vereeuiging" de Manneii- Zangvereeniging //Crescendo" een concert, met medewerking van raej. Kara Fischer, van de Hoogduitsclie Opera te Rotterdam. De nummers van het koor waren Abt's //Vineta",//Mailied"vanKuhlau,//Wenn zwei sich gutsiud",vaiiKremser,//Op 't Kerkhof," van N. H. Andriessen, ffSuper flumina Ba- bylonis",vanHiller enHol's //de kabels los". Het doet ons genoegen, al dadelijk te kunnen zeggen dat het koor flink en ver dienstelijk heeft gezongen, de partijen hiel den goed den toon en brachten een goed geacheveerd klaukeffect voort. Die eigen schappen mochten wij vooral ontdekken in het welbekende //Vineta", en wOp 't Kerkhof", (dat overigens eene zeer door gewerkte eompositie is, die den zanger voor vele moeielijkheden stelt) en //Super flumina Babylonis", dat een goed mannen koor zoo ruimschoots gelegenheid geeft, zijn kracht te toonen. Mejuffrouw Kara Fiseher was ons on bekend en wij zagen dus baar optreden met belangstelling te gemoet. Ons moet evenwel de bekentenis van 't hart, dat Mej. Fischer ons niet zeer heaft voldaan. Haar geluid is, hoewel niet groot, goed van klank, vooral in het midden-register, en zij zoude dus zeer goed hebben kun nen geven wat men van haar verwachtte, ware het niet dat zij niet recht op haar gemak was geweest, hetgeen soms onzui verheid in den zang veroorzaakte. Maar, wij herhalen het, zij heeft een aangenaam geluid en dat is, voor het vervolg, de hoofdzaak. Wat betreft het solo-kwartet van //Cres cendo", dat hier met eenige nummers op trad, dit komt zonder twijfel een woord van lol toe. Kwartetzang is altijd zeer moeilijk, er is noch dirigent, die zorgt voor het juiste tempo, noch accompagne ment dat den toon belet te verliezen; ieder der leden van een kwartet moet op de andereu kunneu vertrouwen als op zichzelf. Die moeielijkheden overwint dit kwartet meer en meer. Elk der vier pakt flink, gelijk aan, hetgeen van gezette studie ge tuigt, eu het geluid dat zij te zamen voort brengen is fraaie en melodieus. Alleen ver oorloven wij ons de opmerking dat wij nu en dan het tempo wat sneller zouden hebben gewenscht. Wij willen dit verslag niet eindigen voor wij een woord van hulde hebben gebracht, aau den directeur, den heer N. H. Andries sen, zoowel voor zijne compositie //Op 't Kerkhof", een stuk met veel verscheiden heid van klankeffect, als voor zijne dege lijke leiding. Door de alhier bestaande zang verenigingen is het plan opgevat om de andere verenigingen op kunst gebied uit te noodigen, gezamenlijk de werkende leden van de letter lievende vereniging J. J. Cremer», die te Utrecht zoo zegevierend uit den aldaar gehouden tooneelwed- strijd zijn te voorschijn getreden, op Donderdagavond dea 12en April e. k. op feestelijke wijze aan het station af te halen. Op de meubeltentoonstelling van wege het Koninklijk Handelsmuseum te Amsterdam gehoudeD, zijn o. a. twee bekroningen toegekend aan onzen stadgenoot den heer A. M. Randoe in de af.eeling «ameuble menten voor ealoü» en voor eene «damesfcchrijftafel». Arroiidissements-l&echtbaiik TE HAAKLEM vervolg van de zitting van 3 April 1888. A. van Z., tuinier Hillegom, beleed., eisch f10 boete, subs. 3 dagen hecht. C. W. M. en J. K., Purmereud, dief stal, eisch voor elk 2 jaar plaatsing in een opvoedings-gesticht. De Rechtbank deed uitspraak in de zaken, vermeld in Haarlem's Dagblad" van 30 en 31 Maart jl. B. W. en P. O., arbeiders te Haarlem, diefstal, 1 dag gev. J. L. K., smid Haarlem, mishandeling, 6 weken gev. G. K., werkman, Monnikendam, bede larij, 2 maal 1 dag hecht. A. E., schipper, Purmereud, beleediging, f 8 boete, subs 3 dagen hecht. J. J., werkman, Zaandam, huisvrede breuk, 6 dagen gev. A. K. en D. K., Heemskerk, diefstal, elk 1 dag gev. D. v. d. W., werkman, Wijk a,Zee„ diefstal, 7 dagen gev. J. D., arbeider, Beverwijk, diefstal, 7 dagen gev. G. K., werkman, Zandvoort, mishande ling, 5 dagen gev. H. Z. Jr., arbeider, Zandvoort, vernie ling, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem?s Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeliDg. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 kleermakersaankomeling. LETTEREN EN KONST. Den 17en April zal de firma Frederik Muller te Amsterdam verkoopen de schil derijen-verzamelingen van wijlen den heer J. A. Völker en mevr. Holtius van Wal cheren. Tot de eerste terzaraeliug behoo- ren: een gezicht op het Buitenhof, door G. Berkheyde, waarin J. Hughtenbnrg schilderde de koets van prins Willem III met zes paarden en twee voorrijders; een gezieht op de St. Baro en de Vischmarkt te Haarlem, met verscheidene flgurea, door G. Berkheyde, en een stilleven, be staande uit verschillende vruchten, van Jacob Walscappelle. In de volgende week treedt Albani te Amsterdam nog op in //Lucie de Lammer- moor" De duur van de naamlooze ven nootschap, //Vereenigde Rotterdamsche Tooueelisten," te Rotterdam, waarvan de eenige aandeelhouders zijn mevrouw Ca- tharina Beersmaus, tooneelspeelster, en de heeren Autoino Jean LeGras, Jacob Ma- rinus Haspels, Derk Jan Adrianu9 Has pels en Pieter Jacobus Faassen (zich woonlijk noemende en schrijvende Rosier Faassen,) tooneelspelers, is bij Kon. be sluit vau 19 Maart met een tijdvak van vijf jaren verlengd, to1 31 Au<r. 1893. Eugen d'Albert zal te Weimar de verdere leiding van Jozef Hoffmann op zich nemen. Do kleine artist is uit Ame rika teruggekeerd. Het stuk, door Ohuet uit ziju ro man //La Grande Maruière" getrokken, is met succes opgevoerd iu het Parijsche z/Gymnase". schol; de prijzen varieerden van f 7j to f 5 per wichtje of 50 K.G. De haringvangst laat te wenschen over nog werd 25 tal zuiderzeeharing, waarrooi aan den afslag f 1.65 per tal werd besteed Nieuwediep, 5 April. Hedei kwamen van de groote visscherij binne! de sloepen //Admiraal van Kinsbergen" ach. van Pelt, met 70 levende, 30 doodi kabelj., 10 lengen, 1 heilbot, 46'punt rog en 2 ben vleet, en //Willem Cornells", sch. v. d. Steen, met 80 levende, 18 dood kabelj., 13 lengen, 1 heilbot, 57 punt rog 5 ben vleet en 200 schelv., terwijl Ié korders en beugers 12 tot 20 roggen, 10C sehelv., 20 tongen, 1 steur en 2 tot 1< mandjes kl. schol en door trekkersbootei 750 tal haring en 2 zalmen aanbrachten; lev. kabelj. gold ter afslag f 1,60 a f 1.90 doode id. fl.10 a fl.35, leng f3.50 f4.05, heilbot f 14.50 a f 18 per stuk rog f3.75 a f4.50 per punt, en 55 cent- per stuk, vleet f8 a f 10.50 per beu schelv. van de beugers f60, van des" f27.50 het honderd, tong 70 cents, stem f 13.50, zalm f 13.50 en f18 per stuk kl. schol f2.70 a f3.85 per maudje ei haring f 1.70 a f 1.20 per tal. De kotter //Christine", sch. Smit, besomde voor 3' tongen, 25 bunschollen en een partijtj kabelj. en schar f50. iEBEfê m VLOOT. Onder de ingenieurs der marine, die zich hebben onledig gehouden met het vervaardigen van ontwerpen voor een aan te bouwen ramschip, is de daarvoor in dertijd beschikbaar gestelde 9om van f750 verdeeld. De officier van gezondheid 2e kl. dr. J. K. H. Brummund, van het 4e reg. inf., wordt met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontheven van (1e waarneming van den geneeskundigen dienst bij het ge sticht te Ommerschans en benoemd tot chef van het militair hospitaal te Hoorn terwijl de officier van gezondheid 2e kl. J. J. Rinkel op gemelde» datum van het koloniaal werfdepot wordt overgeplaatst bij het 3e reg. inf. en belast wordt met de waarneming van den geneeskundigen dienst bij gemeld gesticht. ONDERWIJS. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben besloten den heer dr. J. F. Oudemans toe te laten als privaat-docent in zoölogie aan de universiteit aldaar. Uitslag akte-examens voor onderwij zer in Noord-Holland, gehouden 5 April. Geëxamineerd 8 candidatengeslaagd 3, ul. de heeren J. Speets, van Hoorn J. J. T. Kooij en A. List, beiden van Alkmaar. Aan de H. B. S. voor jongens en aan het gymnasium te Leiden is benoemd tot leeraar in de natuurlijke historie, dr. J. F. A. Meilink, te Bergen-op-Zoom. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 4 April. Door Urker visschers werd alhier de eerste schol aan gevoerd; door 20 schuiten werd aan den afslag gebracht ongeveer 7500 K.G. kleine L&Ua- EB TUIGBOUW. Men schrijft ons uit Alkmaar: De afd. Alkmaar van de Ned. Maat schappij vau Tuinbouw eu Plantkund hielcl op den 4eu April jl. hare eerste al gemeene vergadering met dames, waar ali spreker optrad de heer dr. J. Th. Catte uit Arnhem. Spreker schetste in eene boeiende vooi dracht de geschiedenis van vele boomei en planten, van hunnen oorsprong tot o; onzen tijd. 't Stond naar 't oordeel van spreke vast, dat de meeste vruehtboomen, zooal de vijg, dadel, laurier, perzik, abrikoos pruim, peer enz. bijna zonder uitzonde ring uit Klein-Azië naar Europa zijl overgebracht. Menige geestige opmerking ontleend aan oude schrijvers eu aan d« fabelleer der oude Grieken, kruidde de zeei belangrijke lezing. Spreker toonde tevens aan hoe de sehiedenis van den invoer en de verdere aankweeking van deze gewassen beter dar iets anders bewijst hoe de oude volks stammen het nomaden-leven langzamer hand vaarwel zegden en zich meer en meer vaste woonplaatsen gingen kiezen 't Planten van boomen toch brengl mede dat men de plaats waar men (li doet in 't oog houdt, 't geeu vooral ia do zuidelijke landen noodzakelijk is, om dat anders de boom zou verdrogen bi gebrek aau water, waarom de beken ei stroomen van de hoogte moesten wordei geleid en de grond veelal omheind on de planten te beschermen tegen 't wilt gedierte. Reeds iu zeer oude tijden ga dan ook het planten van een boom recii op den grond waarin hij wortelde. Eene verloting van enkele sierlijke plan ten onder de aanwezige dames bracht vee bij tot de aangename stemming. WEEZEN- EN ARMENZORG, Door deu beer Gillot, predikant te S Petersburg, is aan de diaconie der Hen gemeente te De-Cocksdorp op Tesse waar bij vroeger workzaam geweest is eene som van 150 gulden overgemaakl Daar hij al reeds meer op onbekrompe wijze de armen onder zijne vroegere ge meeutenaren heeft bedacht, is het niet t verwonderen, dat zijn naam steeds me eere genoemd wordt. Door de te Leeuwarden gevestigd commissie tot ondersteuning der naL ten betrekkingen van de in den nacht vai 5 op 6 Maart 1883 verongelukte visschei van Paesens en Moddergat, is, ter voldoe ning aau art. 6 van het voor haar be staand reeslement, aan Ged. Stilten val Z.-lioiland rekening en verantwoording ge daan van haar beheer over 1887. Daarui blijkt, dat nog zijn ondersteund gewordei 59 weduwen en 80 weezen met een be drag van f8389,80. Bij het afsluiten de rekening op 31 Dec. 1887 behoorde to het fonds aan waarde van rentegevend Ned. effecten f78.730, terwijl op dat tijd overleg eu met onmisbaar talent gehandeld, en het kan soms gebeuren, dat iemand, die volstrekt niet in het vak ervaren is, op een gedachte komt, die zelfs den meest ge oefende zal ontsnappen. Indien in dit geval iets dergelijks mocht plaats hebben, denk er dan aan dat ik uw man ben. Vertel volstrekt niets aan dezen of genen, maar wend u dadelijk tot mij. Want ik verzeker u, dat dit geen gewone zaak is, ja ik zeg u, het is een zaak zooals ze weinig voor komen. En nu, laten wij binnengaan. Maar de dames? De dames zijn boven op haar kamer; ze zijn natuurlijk zeer ontsteld en bedroefd, maar houden zich, naar ik verno men heb, bijzonder goed en zijn tamelijk getroost onder de omstandigheden. Met deze woorden opende hij do deur en wenkte mij om binnen te gaan. Aanvankelijk kon ik weinig zien, maar allengs aan het duister gewennend, bemerkte ik, dat wij in de bibliotheek waren. - Hier heeft men hem gevonden, in deze kamer en juist op deze plek, - zeide hij, een stap vooruit tredende eu de hand op het eene einde van een lange met wasdoek over trokken tafel leggende, die midden in de kamer stond. Gij kunt u zelf overtuigen, dat de tafel vlak tegenover de deur staat, en daarbij ging bij naar een tamelijk nauwen door gang, die uitkwam in de kamer daarachter. Daar de vermoorde gevonden is, zittende in zijn stoei en dus met den rug naar den doorgang, moet de moordenaar daar door zijn gekomen om het schot te kunnen lossen en moet hij, laat ons zeggen hier, hebben stil geslaan. En de heer Gryce zette met fermen stap zijn voet op een be paalde plaats van het karpet, ODgeveer een el van den doorgang. Maar.... waagde ik, hier tegen in te brengen. Er kan volstrekt geen sprake zijn van maar, ver zekerde hij. Wij hebben de gelegenheid met de uiterste nauwkeurigheid opgenomen. En zonder verdere uitwei ding noodig te achten, keerde hij zich om en geleidde hij mij naar den doorgaug. Wijnkelder, kleerkast, gemak en waschkamer, linnenkast, somde hij op, terwijl hij die ge legenheden één voor één aanwees en eindigde met «mijn heer Leavenworth's slaapvertrek», waarop hij de deur opende en ik het vertrek in al zijn sierlijkheid te aan schouwen kreeg. Mijnheer Leavenworth's slaapvertrek! Hier bevond zich dus dat iets, dat met bloed bevlekte iets, dat gisteren nog een levend wezen was. Ik naderde het bed en sloeg de hand aan de zware gordijnen, doch mijnheer Gryce was mij voor, deed ze open en toonde mij een op het kassen rustend ge laat, dat er zoo kalm en natuurlijk uitzag, dat ik onwille keurig terugdeinsde. Zijn dood was te plotseling om de .-pieren van't gelaa te doen vertrekken, zetde hij, het hoofd een weinig om draaiende, zoodat een bloedige wond te zien kwam aan der anderen kant van den achterschedel. Een kogel op deze plaats geraakt zendt iemand naar de andere wereld, zonder dat hij er veel van bemerkt. De dokter zal u verzekeren dat het schot onmogelijk door den persoon zelf kan zijn gelost. Het is een moord met voorbedachten rade. Geheel ontdaan, wendde ik mij haastig om, toen mijue aandacht werd getrokken door een deur in den zijmuur achter mij, die uitgang gaf naar de gang. Dit bleek d( eenige uitgaDg te zijn, waardoor men de kamer kon ver laten, behalve de doorgang door welken wij waren bin nengekomen; ik dacht er dus over na, of de moordenaar hier langs gegaan was om zich vervolgens naar de biblio theek te begeven. Doch de heen Gryce, die klaarblijkelijk mijn kijken naar de deur had opgemerkt, gaf mij, hoewel zijne oogen op den kandelaar gericht waren, haastig t» kennen, als in antwoord op de vragende uitdrukking op mijn gelaat: Van binnen gesloten gevonden; hij kan daar door zijn gekomen, maar 't is ook mogelijk vau niet, dat is voor alsnog niet uit te maken. {Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2