kerknieuws. stip het saldo in kas was van f6523,58. Voorts had het fonds nog te vorderen als restant van rentelooze voorschotten tot herstel der zoevisscherij in genoemde dor pen een bedrag van f 13.270,29. lil N N15 N L N 1). Mr. JE. baron Mackay heeft de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het district Amersfoort aangenomen. Door de centrale liberale kies- vereen g ng in het district Steenwijk, is mr. W. H. de Beaufort candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai, in bet kiesdistrict Ommen, is gekozen de beer J. van Alphei) (a. r. k.) met 1264 stemmen. Jhr. G. J. van der Wijck bekwam 883 stemmen. Op de bekende voorwaar de (zie St.Ct. no. 82) wordt weder voor bet jaar 1888 een subsidie van ten hoogste f 12.000 uitgeloofd, voor de loslatmg in de boveurivieren van zalmen (i-alrno salar). De Hollaadsche IJzeren spoorwegmaatschappij biedt eene zeer goedkoops reisgelegenheid aan naar R me, op 10 en 12 April a. s., met oponthoud op verschillende be langrijke plaatsen in Italië. De inspecteurs der po s- terijen hebben te Utrecht een ver gadering gehouden, waarin over de kwestie der afschaffing der emolu menten van gedachten is gewisseld. Te Par ij s ts een ins chrij- ving geopend om onzen landgenoot den tweeden stuurman van da Rhe- nania, Marné, die in volle ze.e een stuurmal) van een Fransch-schip met gevaar van eigen leven redde, een prachtig eouvernir aante bieden. Het zal een zeekijk- r zijn waarop een inscriptie is gegraveerd, ter üer innering aan zijn moedigen men.- ch- lievet.de (laad. Naar men aan de Am st. Ct. mededeelt, zou er sprake zijn, dat de winkels in de Kalrerstraat te Amsterdam electrisch zullen wor den verlicht. Het maebinegebouw zou reeds aanbesteed zijn voor een som van f 9.994 aan de heeren de Haan en Oerlijn. Sr bestaat te Amsterdam plan om naast bet Turugebouw aan de Marnixstraat een bad- en zwem inrichting 1e maken met overdekt zwembassin. Een treurig ongeluk had Woensdagavond plaats in het circus Cané, te Amsterdam. In de pauze ging een man, die de voorstelling bijwoonde, in den stal om de paar de-j eens te bezichtigen. Z.ch te dicht bij een der paarden wagende ontving hij een trap waardoor hem vier ribben werden gebroken en hij, kort daarop naar huis gebracht zijnde, aan de bekomen verwon dingen overleed. De politie arresteerde Woensdag te Amsterdam een man, die een extra-tijding liep te venten over den dood vau den nieuwen Duitschen keizer. De biljetten had den betrekking op deu dood van den vorigen keizer, en de datum, 9 Maart, was onzichtbaar gemaakt. Op het graf van den heer F. H. Pont, te Edam (in leven lid der Provinciale Staten), is een fraai gedenkteeken opgericht. Op een breed granieten blok, waarop de naam vau deu overledene staat ge grift, rust het metalen monument, voorstellende een stervenden leeuw, en daarboven een engel, die de hauden over de groeve uitstrekt en een palmtak daarboven houdt. Den 3en April werd op Terschelling een prachtige lucht spiegeling waargenomen. Des mor gens te 11 uur werd de hemel in het OoateG buitengewoon helder en de zee vertoonde zich in de verte als een witte streep. Hoog in de lucht zag men de stoomsehelpen- zuigers, welke in de nieuwe gron den bezig waren tie schelpen op te halen. Een dichte sneeuwbui maakte eenige oogenblikken later een einde aan het verschijnsel. Woensdag is te Scheve- ningeu een begin gemaakt met de werkzaamheden tot doortrekkingder stoomtram van de Hollandsche IJz. Spoorwegmpij. naar het strand. Een portier van een stoom- werktuigeufabriek aan den West zeedijk te Ouds Delftshaven verliet Maandag zijnen post met medene ming van eenig geld, dat hem was toevertrouwd om het aan drie werk lieden der fabriek uit te betalen. De politie wist hem te 'sHage op te sporen, waar hij dronken op straat gevonden werd en later zijn mis drijf bekende. Te Leerdam is een 1 2-j a- rige jongen in een put gevallen en verdronken. Twee Zuilichemschezalm- visschers zijn door een wonder van den drod gespaard gebleven. Op de Waal werd de schuit, waarin zij zaten, door een sieepstoomboot aan gevaren en in een oogwenk onder steboven gekeerd. Terstond echter stootte de stoomboot nogmaals tegen de schuit en keerde deze weer recht. De beide vissehers waren nog on gedeerd in hun onoverdekt vaartuig gebleven. Woensdagmiddag ont stond door eene onbekende oorzaak band in de boerenhofstede van F. E., onder de gemeente Berg. De bewoner der hofstede, een "Ojarig landbouwer, kwam bij zijue pogin gen om nog iets uit bet brandende buis te redden, in de vlammen om. Verschillende stuks vee zijn ver brand. De rijksambtenaren te Zevenbergen deden Woensdagmid dag eene belangrijke aanhaling. Zij namen een partij zeep in beslag af komstig uit de zeepziederij van den heer G., te Leur, alsmede paard en wagen, waarmede de zeep werd vervoerd, en de som, door den heer G. wegens smokkelarij verschuldigd, bedraagt ongeveer f800. In den laatsten tijd werd n verscheidene transporten zeep van dezen zeepzie der wegens ontduiking' van den accijns benaderd. Woensdagnacht ontmoet- ten twee ambtenaren onder Rosen- daa'. een tieutal personen, ieder met een zak gesmokkeld zout op den rug. Bij het zien der ambtenaren gingen allen op de vlucht, een paar honderd pond zout achterlatende. Ouder de smokkelaars bevonden zich zelfs kinderen van a 12 15 jaren oud. Gebrek aan werk noodzaakt velen tot dezen verderfelijken smokkelhan del hun toevlucht te nemeu, waar bij niet zelden jeugdige jongens en meisjes dienst moeten doen. Wat er van deze ongelukkige kinderen wordt, kan meu licht begrijpen. Uit Enschede wordt aan de Zm. Ct. gemeld Gepasseerden Maandagavond is zekeren Venerius aan den Parkweg door 2 personen onverwachts een messteek in den buik en een boven aan den arm toegebrachtin weer wil dat V. met een paar meisjes liep, die eenigszins achter hem wa ren, zijn de daders, die zich snel verwijderden, niet herkend. De toe gebrachte buikwond was levens gevaarlijk, zoodat hij dan ook Dins dag is overleden vóór zijn over lijden zou bij aan zijne moeder een der betrekkelijke daders genoemd hebben. De zaak is in hauden der justitie, die beden uit Almeloo al hier is gekomen tot plaatselijk on derzoek. Men vermoedt dat bet een sinds lang besloten plan is geweest, daar V., van zeer slechte reputatie, gepasseerde jaar anderen de noodige messteken heeft toegebracht en vooral aan zekeren De Vet. Nader meldt men dat zekere S. voorloopig is gearresteerd. Positief resultaat heeft het onderzoek nog niet opgeleverd. Te Heiden-Panningen (Limb.) is dezer dagen een 25-jariu metselaar onder een wagen geraakt en dermate verwond, dat bij aan de gevolgen is overleden. Ned. Herv. Kerk. Den 7en Mei hoopt ds. Theesing, pre dikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Rotterdam, zijn 40-jarige Evangeliebe diening te herdenken. nanbeate- „De Zon," mmmmm» Bij de op 4 April gehouden ding te Warmond, in het lokaal door het bestuur van het bisschoppelijk Seminarie aldaar, onder beheer van deu architect E. J. Margrij, te Botterdam, voor den nieuwen aanbouw der bibliotheek van het Seminarie, waren ingekomen veertien biljetten. Minste inschrijver was de heer B. J. Klaasen, van Rotterdam, voor de som van f12,209. Het hoogst was inge schreven door den heer E. D. T. Riet- in, van Leiden, voor f15,900. BUIT E N L A N D. Duitschland. Er zijn te Berlijn I zonderlinge geruchten m omloop over ernstige onaangenaamheden, welke prins Bismarck kort geleden met hooggeplaatste personen gehad moet hebben en tengevolge waar van hij van plan zou zijn geweest zijn ontslag in te dienen. Vooral wordt veel gesproken over een toe spraak welke kroonprins Wilhelm ter gelegenheid van des kanseliers geboortedag gehouden moet hebben en waarin hij dezen als „Duitech- landschs Vaandeldrager" betitelde. Men zegt dat vrouwelijke invloeden op de onaangenaamheden der laat ste dagen niet zonder invloed zijn gebleven. Wat er van deze geruch ten aan is, zal de tijd moeten leeren. De Barsen-Courier gelooft niet, dat onaangenaamheden van per soonlijken aard den kanselier zou den kunnen bewegen af te treden, omdat zijn vaderlandsliefde daar mede in strijd zou zijn. Het regee- ringsprogramma van keizer Frederik ;och stemt in hoofdzaken geheel met Bismarck's inzichten overeen. Het Berliner Tageblatt is van oor deel, dat Bismarck wellicht het voor nemen beeft, nog tijdens zijn leven zich terug te trekken, om toe te zien hoe Duitschland zich houdt zonder zijne leiding, «opdat bij, zoo dra de wagen uit het spoor mocht gaan, weder als d: redder kunne optreden.» Volgens de meest stellige verze kering, zou in bet plan van een huwelijk tusscben prinses Victoria, de dochter des keizers, en prins Alexander, den gewezen vorst van Bulgarije, de eigenlijke aanleiding zijn gelegen van de geruchten over het ontslag van Bismarck. Deze laatste beeft dit plan resds vroeger om politieke redenen bestreden, voornamelijk met bet oog op bet Russische Hof, terwijl keizerin Vic toria het plan voortdurend blijft voorstaan. Ook het bezoek, dat de koningin vau Eugeland binnenkort aan Berlijn zai brengen, zou met dit huwelijksplan in verband staan. Uit Gotha is door een aantal vrouwen en meisjes aan keizerin Victoria een prachtigen bloemkorf gezonden, met een begeleidend schrij ven, waarin de dames den weusch uiten, dat de keizerin voor al haar opofferende en trouwe zorgen met de genezing des keizers moge wor den beloond. Te Berlijn is uit Rome bericht ontvangen, dat de k. ning van Italië 40.000 francs heeft geschonken, als blijk van sympathie voor bet Duit.- sche volk, tot leniging van den nood der slachtoffers van de overstroo- mingen. Ook in Turkije wordt op last des sultans eene inschrijving ge houden ten bate der noodlijdenden door de overstroomingen. Frankrijk. Boulanger gaat niet naar Rijssel, om zijn candidatuur te bteunen. De Pall Mall deelt een inter view mede tusscben haar Parijscben correspondent en Buulanger. Deze geloofde, dat hij in hei dep. «Nord» met een verpletterende meerderheid zal worden gekozen. Hij was voor constitutioneele revisie, maar wilde zich niet uitlaten over hetgeen in de constitutie herziening noodig had Hij zou zijn plannen eerst uiteen zetten, als de tijd voor de uitvoe ring was gekomen. Boulanger ge Isofde niet, dat een ministerie, on der de bestaande omstandigheden gevormd, langer dan 2 of 3 maanden zou kunnen duren. Een aantal leden van de Pa- triotteuliga, ontevreden over de hou ding dier Liga na het aftreden vau Paul Déroulède, hebben een adres gezonden aan Boulanger, waarin zij hem van bun sympathie verzekeren en opkomen tegen de maatregelen, die tegen den generaal werden ge nomen. «Wij rekenen op u, gene raal, als op den roemrijken soldaat, die het vaderland vrij zal makeu van de Adriatische zee tot aan den Rijn toe», aldus eindigt het adres. Boulauger antwoordde daarop, dat men hem steeds bereid zou vinden, als men een beroep deed op zijn vaderlandsliefde. Italië. De koning en de konin gin, vergezeld van Crispi, zijn te Florence aangekomen en hebben zich naar de villa Palmieri begeven, waar zij werden opgewacht door generaal Ponsomby en sir E. Luin- ley. Koningin Victoria bad den prirs van Bat-teu'oerg en diens gemalin, alsmede lady Churchill bij zich. De ontmoeting duurde twintig minuten. Zanzibar. De nieuwe sultan Said Khalif, gaf den koning van Porugal per telegram kennis van zijn troons beklimming en gaf tevens den wensch te kennen, dat de vriendschappelijke betrekkingen met Portugal zouden voortduren. Noord-Amerika (V.S.) Het ge schil met Marokko wordt ernstiger. De sultan heeft op bet tot hem ge richte ultimatum een onbeleefd ant woord gegeven en geen enkel der verzoeken van het Kabinet van Washington ingewilligd. De zaak- tigde van de V. S. heeft zijne fandgenooten gewaarschuwd, zich gereed te houden scheep te gaan. De werkstakingen te Chicago duren nog steeds voort. Thans is echter onder de werkstakers zelve oneenigheid uitgebroken naar aan leiding van de vastberaden houding der spoorwegmaatschappijen. Bij de gemeentelijke verkie zingen te Oskalvosa (Kansas) is een dame tot maire gekozen. Verschei dene vrouwen werden bovenden tot gemeenteraadsleden gekozen. TELEGRAMMEN. PARIJS, 6 April. ReuterDe leden der commissie, welke zich tot taak heeft gesteld om de belangen der Nederlaudsche inzenders bij de internationale tentoonstelling te ver tegenwoordigen, hebben gisteren een bezoek gebracht op het Champs de :rs, ten einde het terrein op te nemen, waar de Nederlandscbe af- deeling en het koloniale gedeelte zullen worden ingericht. MADRID, 6 April. {Reuter). Door den minister van Financiën werd in de Kamer medegedeeld in antwoord op eene interpellatie, dat de toestand der geldmiddelen steeds gunstiger wordt, daar de tekorten op de be grooting elk jaar minder worden. WASHINGTON- 6 April (flater). Een telegram, dat te New-York van den Amerikaanschen consul (te Tanger) is ontvangen behelst dat er nog goede kans is op eene min nelijke schikking tusscben de V. S. en Marokko. BERLIJN 6 April {Reuter). De geruchten betreffende liet huwelijk van den prins van Battenberg wor den door de National Zeitung weer sproken, die tevens in herinnering brengt, dat keizer Wilhelm de po gingen van prins Alexander niet begunstigde, volkomen in overeen stemming met hei gevoelen van deu prins von Bismarck. „Intus-chen" voegt het blad er bij „zijn, gelijk wij met ze kerheid kunnen mededeelen, ook de verdere pogingen, welke ten gunste van den prins zijn gedaan, vruch teloos gebleven. Daardoor alleen is dus reeds de oorzaak van een ge schil tusschen den keizer en prins Bismarck weggenomen, zoodat van de aftreding van den rijkskanselier geen sprake meer kan wezen". LONDEN, 6 April (Reuter). Aan de Times wordt uit Weenen door zijn corr. geseind, dat betgeen hij daar heeft vernomen, over prins Bismarcks aftredi g, strookt met het bericht der Kölnische Zeitung. In een hoofdartikel over het hu welijk van den prins van Batten berg betoogt de Times, dat het den Czaar zeker zal ontstemmen, indien de prins met een Duitsche prinses in het huwelijk treedt. Een gespan nen verhouding tusscben de hoven te Petersburg en Berlijn «ou daar van zeker het gevolg zijn. GKMENGD MMm. De Belgische Academie van geneeskunde behandelt thans de kwestie van het hypnotisme met het doel van de Regeering een wet uit te lokken, om hypnotische séan ces als schadelijk voor de gezond heid en onzedelijk te verbiedeD. Donate is te Brussel gekomen, om in conferences de gevoelens der Akademie te bestrijden. Kort geleden werd in de bladen melding gemaakt van het overlijden van mr. Bourton, den oudsten Europeeschen journalist. Met betrekking daartoe wordt nu aan de Times geschreven dat deze bewering onjuist is, eerder komt deze qualifieatie toe aan Edwart Bairel, die binnen enkele weken zijn 88en verjaardag viert en die tot ia den laatsten tijd een werkzaam aan deel heeft gehad in de redactie van de Leeds Mercury. Hij is zijn jour- nalistische loopbaan drie jaar na den slag bij Waterloo begonnen; als berichtgever van Leeds Mercnry woonde hij in 1819 den slag van Peterloo bij. Ruim 70 jaren was hij als journalist werkzaam. Te Michelstown heeft, onder leiding van den bekenden Ier- schen afgevaardigde O'Brien, we der eene groote meeting plaats ge had. Verscheidene duizende personen waren er bij tegenwoordig. Een der aanwezigegoevernements- stenografen werd onder de kreten «Weg met den gemeenen Balfour! Leve ParnelLeve O'Brien», zwaar mishandeld. Toen de overheid verscheen, wei gerden eenige agenten, terwijl zij hunne wapeDen wegwierpen, tegen de mauife-tanten op te treden. Een onheilsbode. Te Li verpool werd dezer dagen een man dood gevonden op de inperiaal van een tram. Men vond niets bij hem, waaruit men zijne indentiteit kon afleiden. Alleen stond onde» de bank, waavop hij zat, een mandje, waarin een paar postduiven zaten. Een der beide dieren hing men een briefje om deu nek met de woorden «Kom terstond naar het politiebureau in die en die straat». Men liet den vogel vliegpn en een half uur later vervoegde zich aan het bedoelde bureau een jonge man, die getuigde, dat de overledene ziin vader was. Hij was langen tijd ziek geweest tn dien dag voor het eerst weer uitgegaan, om zijn duiven te laten uitvliegen. Duitschland zal op de wereldtentoonstelling te Brussel eene geduchte plaats innemen. De afdee- ling van dat land beslaat eene op pervlakte van 10.000 M3. De ve siering der afdeeling zal prachtig zijn en echt nationaal. Te Berlijn is weder een postzegel beurs gehouden. Er was één vreemdeling die 30.000 van de zeldzaamste zegels te knop aanbood. De handel was zeer levendig. De meeste aandacht trokken twee brief kaarten, die, deu lOn April 1879 uit Itzeboe verzonden, in 102 en 120 dagen de reis om de wereld hadden gedaan en de stempels van Triest, Snez-KanaalAlexandnë, Singa pore, Yokohama, San Francisco en New York droegen. Binnen enkele dagen zal de Fransche regeerirg in de Apollo- galerij van het Louvre de groote vitrine doen plaatsen metdekroon- juweelen, dat is met het overschot daarvan, de kostbaarheden die eene historische waarde hebben en niet verkocht zijn. Deze vitrine is zoo danig ingericht, dat zij op een ge geven teeken wegzinkt in een zware ijzeren brandkast, welke con structie 20.000 fraDes gekost heeft. De jongste aflevering van de Revue Suisse bevat een ar tikel van de hand van den heer Honoré Mereu, getiteld «la Justice en Italië», waarin de schrijver be langwekkende mededeelingen doet over misdaad en rechtspleging in dat land. In de eerste plaats geeft de schrij ver eenige cijfers, die aantoonen dat er in Italië een aanzienlijk aan tal misdrijven gepleegd wordt. In het geheel treft men op de 10.000 zielen 2.09 veroordeelden aan we gens misdrijven van verschillenden aard. Doodslag speelt hierbij de voorname rol, en hierin overtreft Italië bijna alle andere landenter wijl in Groot-Britannië en Ierland op de 100.000 zielen aangetroffen worden 0.71, in Duitschland 1.12, in België 1.44, in Frankrijk 1.54, in Oostenrijk 2.44, in Hongarije 6.74 en in Spanje 8.25 veroordeelden ter zake van dit misdrijf, telt Italië 9.53 veroordeelden op de 100.000 zielen. Over het algemeen is de ver houding gunstiger in het Noorden dan in het Zuiden. Elk der groote steden schijnt zich door eene of meer categorieën van delicten te on derscheiden. Zoo kenmerkt Rome zich door veelvuldigen doodslag en straatroofin Florence en Milaan worden veel misdrijven tegen de ze den gepleegd, Venetië geef: de voor keur aan diefstal, Genua fabriceert valsche munt en kenmerkt zich door een groot aantal valschheden in ge schrifte en door meineed, Bologna, de oude universiteitstad, is tevens de hoogachool voor diefstal, dood slag, vergiftiging en misdrijven te gen de zeden. Een man van „gewicht" heeft voor de aardigheid eens na gegaan, hoeveel de ridderorden van

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3