NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 9 April 1888. No. 1461. Dit Nummer Maat nit twee Waden. Schilderij i« Olieverfu, NAAIMACHINE, leger esi vloot. ouderwijs. v1sscherij. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOIHEMEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden.1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'telefoonnummer 122. ADVERTENT1EN: van 15 regels 50 Cents; iedere rigel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAXJBE Co., JOH. T. JONESSuer., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLAD» heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja ren heeit plaais gehad, zeer fraaie CADEAUX heef: aangekocht, be staande uit een zeer fraaie die geëxposeerd is bij deu heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide, splin ternieuwe welke geëxpo&eerd is bij den beer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen am wie onzer abonnés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen datum in deze maand een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar na in een Verkooplokaal hier ter stede, trekken, aau wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepaleu datum tot onze Geabonneer- deu behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhandigd. l) Een Ilaarlemsch kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: "Het is een stuk met veel leven en realiteit, dc figuren zijn zeer jnist geteekend, terwij in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.» S I A 1( S :u fi l H s. Haarlem, 7 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-ver spreiding van Haarlem's Dagblad gehouden Bij de dd. schutterij alhier is de 2e luitenant jhr. P. Quarles van Ufford, ingevolge kon. besl. be noemd tot le luitenant en is aau jhr. F. Teding van Berkhout, le luitenant, eervol ontslag, als zoo danig, verleend, onder gehoudenheid dat hij de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij vol- brenge. De tentoonstelling van Japansche costumes zal Zondag 8 April voor het laatst op het Museum van Kunst nijverheid te bezichtigen zijn. De derde uitvoering der afd. Haar lem van de Maatschappij tot be vordering" der Toonkunst zal plaats hebben op Donderdag 19 April 1888, in de zaal van de sociëteit «Ver- eeniging», des avonds te 7 uur. Uitgevoerd zal worden «Elias», oratorium vau F. Mendelssohn Bar- tholdy. Solisten mej. Marie Fillun- ger (van Frankfort), sopraanmevr. V. B. (van Haarlem), alt; de heer J. J. Rogmans (van Amsterdau\), tenorde heer Paul Haase (van Rotterdam), bas. Koor en orkest: De zangvereeniging en orkestver- eeniging der afdeeling. Directeur: de heer W. Robert, De liefdadigheidsvoorstelling, door het genootschap «Melpomene en Thalia» gegeven, ten voordeele der Wed F. Hezemaus alhier, heeft net to opgebracht f518.44. Niet uit het museum van de Maat schappij van Nijverheid alhier, maar uit het Koloniaal Museum zijn de sigarenpijpjes ontvreemd. De dader is vermoedelijk een Franschman. Sedert eenigen tijd bestaat alhier eene Vereeniging van Eigenaren van Huizen, die zieh ten doel stelt, door onderlinge samen werking de belangen van elk der leden in 't bizonder te behartigen en door het uitoefenen eener geregelde controle een dam op te werpen, tegen de veeltijds willekeurige handelingen van onverschil lige huurders, die vergeten, dat eene wo ning nog noodzakelijker is dan (le jenever- flesch. Tegenover zulke individuen staat een huisheer, wil hij niet in groote kosten vervallen, machteloos en dikwijls wordt een collega bedrogen door onjuiste inlich tingen, die alleen gebezigd worden om den lastige» huurder kwijt te raken, ook al is het met achterlating van een kapitaaltje schuld aan huishuur. Men is blijde er zoo af te komen en de bedrogen collega moet dan maar weer zien hoe hij zoo'n lastpost kwijt raakt. Natuurlijk kunnen er omstan digheden zijn, die voor eenigen tijd het betalen van huishuur onmogelijk maken; mRar wanneer een huurder zijn goeden wil toont en in betere dagen iets, al is het nog zoo weinig, boven den gewonen huurprijs betanlt, ten einde de oude schuld te delgen, is er geen huisheer, die tegen zoo iemand in moeilijke dagen eene ver volging tot betaling of ontruiming zal instellen. Vervolging is ook niet de leuze van de Vereeniging; wel als zij ziet dat het er op wordt aangelegdmaar dan ook treedt zij met kracht op en hij die een maal gedelogeerd is, kan er vast op aan, bij geen der leden weder eene woning in huur te erlangen. Op die wijze worden de kwaden geweerd en zal het bij algemeen e deelneming blijken dat, wat door op zich zelf staande vervolgingen niet kon ver kregen worden, gemakkelijk te verkrijgen is door den zedelijken dwang, die van de Vereeniging der huiseigenaren uitgaat. Dat dit meer en meer begrepen wordt mag blijken uit het feit, dat do Vereeni ging in Juli van het vorige jaar werd op gericht met nog geen 25 leden, hoewel de oproeping algemeen was verspreid, thans reeds 57 leden telt en er waar schijnlijk nog velen wachtende zijn om «recht Haarlemsch" het katje uit den boom te zien en of nu werkelijk het bestaan van zulk een band tusschen de eigenaren noodig is en nuttig werkt. Zij die daar van nog niet overtuigd zijn, vragen inlich tingen aau een der leden, wier namen in eene advertentie in dit nummer worden gepubliceerd, waarschijnlijk met het doel om te beletten dat er door onbevoegden van den naam der Vereeniging partij ge trokken wordt. Zij die hun belang be grijpen zullen na die verkregen inlichtin gen niet langer aarzelen zich aan te sluiten. Dinsdag 3 April, des avonds, had in de sociëteit «de Kroon" de 2e algemeene vergadering der leden van bovengenoemde vereeniging plaats. Nadat eenige huishou delijke zakeu waren besproken werd een besluit genomen omtrent het stellen van een deurwaarder bij de vervolgingen die noodig blijken, en wel in dien geest, dat ieder lid verplicht is bij eene aanvraag om vervolging tevens een deurwaarder aau te wijzen, die de vervolging leidt. Elk lid kan daarin dus zijn eigen keus volgen en de schijn van partijdigheid wordt van de directie weggenomen, die iu meer dere of mindere mate op haar zou rusten indien de verdeeling dier werkzaamheden aan haar was opgedragen. Aan eene ver dere mededeeling ontleenen wij nog dat sedert het bestaan der vereeniging door hare tusschenkomst slechts 3 uitzettingen hebben plaats gehad, hoewel die tusschen- komst in tal van gevallen zonder groote moeilijkheden een gunstig resultaat op leverde. In de Vrijdag gehouden algemeene vergaderiüg van aandeelhouders, der Haarlemsche Brandverzekering- Maatschappij, welke door 26 aan deelhouders, vertegenwoordigende 407 aandeeleD, werd bijgewoond, zijn de door de directie voorgestel de wijzigingen der statuten met al gemeene stemmen aangenomen. De rekening van het afgeloopen jaar werd daarna vastgesteld en het dividend vastgesteld op 14 pCt. Wegens plaatsgebrek zijn wij ge noodzaakt vele berichten en eenige advertentiën tot een volgend nummer te laten liggen. LETTERE» E» KUNST. Albani zal te Amsterdam Dinsdag niet in «Lucie", zooals aanvankelijk het plan was, maar in «Rigoletto" optreden. Bij het Holl. Opera-gezelschap te Amsterdam is «Hamlet" in studie. Inhoud Sempervirens No. 14: Calndiura. Tritomanthe Uvaria, var. nobilis, met een afbeelding. Uit Lon den. Syringa japonica. Zou het waar zijn? Denkt om de ruspeunesten iu uwe ooftboomen. Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afdeeling Amsterdam. Afdeeling Utrecht en Omstreken. Afdeeling Gro ningen en Omstreken. Verschillende mededeelingen. Advertentiën. De minister van Marine brengt, krach tens machtiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden, dat iu dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd vergelijkend examen, kunnen, geplastst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zee dienst. De minister van Binnenl. Zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat op 1 Sept. e. k. bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deven ter, Groningen en Maastricht, k weekei in- gen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten mel ding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing iu aanmerking willen komen, moeten zich vóór 15 Juni e. k. aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te bezoeken. Lemmer, 5 April. In den loop dezer week tot en met heden was de visscherij naar haring op de Zuiderzee voor dezen tijd van het jaar niet gunstig in bedoelde dagen werden aan de bokking- rookerijen ter dezer plaatse aangebracht 20.000 stuks of 1000 tal, dat is 2 last, die werden afgezet voor f 1.80 per tal. B I E N L A I). Op het achtste eeuwfeest der universiteit te Bologna, in Juni a. s., zal de Senaat der Rijks Uni versiteit te Utrecht vertegenwoor digd worden door prof. J. A. C. Oudemans. In de Donderdag te A m- sterdam gehouden vergadering van het bestuur van het Zeemanshuis aldaar, is E. G. Jonker, oud-scheeps- gezagvoerder, tot directeur gekozen in de plaats vao den heer D. Van Ketwich, die wegens gevorderden leeftijd had bedankt. Woensdag beeft in het lot de gemeente Oude-Niedorp be- hoorende Zijdewind eene droevige gebeurtenis plaats gegrepen. Bij gelegenheid van den verkoop van eeueu inboedel zakte een man door den zolder van het huis. Een tweede persoon, mede aldaar aanwezig, wilde hem nog te hulp komen en grijpen, maar strotte daardoor mede naar beneden en kwam met het hoofd op de steenen neder, ten gevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Eerstbedoelde persoon viel bewusteloos neder en is tot heden nog niet tot zijn verstand terug gekeerd. Te 's-Hage is Vrijdag overleden de heer mr. W. R. baron Van Tuyll van Serooskerke, inder tijd grootmeester van het Huis van koningin Anna PauLwna. Op het station Gouda ontspoorden Vrijdagmiddag eenige wagens van een goederentrein, die gedeeltelijk werden beschadigd. De personentreinen ondervonden niet de minste vertraging. Te Rotterdam is bij het centraal-station een groot circus op gericht, dat gedurende een maand aldaar voorstellingen zal geven. Een April-grap! Men vertelt elkander te Zutfen de volgende niet onvermakelijke afna'O'XX.x.zESTO 3sr. Naar het Engelsch, van Anna Katliarina Green. 31 een gewichtige bechtzaak. Daar ik nu bemerkte, dat het bed nog onbeslapen was, maakte ik hem hierop opmerkzaam, er bijvoegende, dat de vermoorde zich dien nacht niet ter ruste bad begeven. Neen, het drama moet tien uren geleden afgespeeld zijn; tijd genoeg voor den moordenaar om den toestand goed te overzien en alle kansen te berekenen. De moordenaar. Wien verdenkt gij? fluisterde ik. Iedereen en niemand, zeide hij, terwijl hij met ingespannen aandacht op den ring aan mijn linkerhand staarde. En tevens deed hij het gordijn weer dicht en ging mij voor om de kamer te verlaten. Het verhoor zou thans een aanvang nemen en ik ge voelde groote begeerte om daarbij tegenwoordig te zijn; ik verzocht dus den heer Gryce, de dames het bericht te brengen, dat mijn collega uit de stad was, doch dat ik was gekomen ten einde haar naar mijn beste krachten bij te staan. Hierna begaf ik mij naar beneden, naar het ruime spreek vertrek, waar ik reeds een aautal personen van allerlei slag bijeen vond. II. Het vehhoor. Gedurende eenige minuten was ik als verblind door den plotselingen stroom van licht, die met volle kracht door al de vensters viel; maar zoodra ik de verschillende aange zichten meer van nabij begon waar te nemen, voelde ik een dergelijke gewaarwording, als ik eenige jaren tevoren had ondervonden na het gebruik van een groote dosis ether. Terwijl het mij destijds scheen als leefde ik op hetzelfde oogenblik twee levens tegelijk, op twee verschillende pla neten, elk met zijn verschillende voorvallen en gebeurte nissen, zoo scheen ook nu mijn denkkracht zich te verdee- len langs verschillende gedachtengangen; het prachtig ge meubelde huis, te aantrekkelijker door verschillende her inneringen van den nog gisteren gezellig doorleefden dag, zooals b. v. de openstaande piano, waarop de muziek werd vastgehouden door een fraai gesneden waaier, boeide mijn aandacht evenzeer als de beschouwing van de bonte menigte van onbekende en ongeduldige menschen rondom mij. Wellicht was de aanleiding hiertoe de buitengewone pracht, waarmede de kamer gestoffeerd was, de glans van 't satijn, 't glimmen der bronzen voorwerpen en de schit terende gladheid van het edele marmer aan alle kanten. Ik ben echter meer geneigd het hoofdzakelijk toe te schrij ven aan den treffenden en weisprekenden aanblik, mij ge boden door een schilderij aan den muur tegenover mij. Het was een fraai gepenseeld schilderij, schoon genoeg om het werk te ziju van een meester in de kunst. En toch was het een eenvoudig doek; het stelde een jonge blauwoogige coquette voor, met lang, goudgeel haar en gekleed naar de mode van het eerste keizerrijk, die omzag naar iemand, die haar volgde maar daarbij lag in de uitdrukking der zachte oogen, in de hoeken van haar fraai gevormden mond zulk een trek van heilige verheven heid, dat 't mij deed denken aan's levens ee»sten en teersten bloei. Ware het kleed niet open en tot laag aan den hals uitgesneden geweest, terwijl het haar op 't voorhoofd kort was afgek lipt, zoo zou ik het schilderij hebben gehouden voor een portret van een der dames des huizes. Thans ech ter bleef mij slechts de verbeelding, dat de beide nichten van den heer Leavenworth mij uit de oogen van die schoone blonde aankeken en mij met de hand wenkten om haar te volgen. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1