Belangrijk Bericht NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 11 April 1888. No. 146 3. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Schilderij in Olieverfu, NAAIMACHINE, S T A I) S N I E D S. It I N N 15 N L I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten tioor het Buitenland: Compagnie Génerale ie PuHicile Etrangire ff. L. VAUBE Co., JOH. T. JONES, Suer., Parije, Slhis Panbourg Montmartre. De Directie van «HAARLEM'S DAGBLADs heeft de eer aan hare geachte Geabonneerden te berich ten, dat zij evenals in vroegere ja ren heeft plaats gehad, zeer fraaie CADEAUX heeft aangekocht, be staande uit een. zeer fraaie die geëxposeerd is bij den heer H. N. MUL, Kruisstraat No. 41, van de hand van den bekenden Kunst schilder K. VAN VLIET, geënca dreerd in breede vergulde lijst, be nevens: eene zeer solide,'splin ternieuwe welke geëxposeerd is bij den heer J. C. MARTIN, Koningstraat 43. Ten einde te beslissen aan wie onzer abonnés deze geschenken zul len worden overhandigd, zullen wij op een nader vast te stellen daium in deze maand een Nummer bij ieder Exemplaar voegen, en daar na in een Verkooplokaal hier ter stede, trekken, aan wie onzer Ge abonneerden deze geschenken ten deel zullen vallen. Ieder dus die vóór een nader te bepalen datum lot onze Geabonneer den behoort, ontvangt gratis een Nummer, dat hem de mogelijkheid opent, een der beide bovengenoemde voorwerpen ten geschenke te ont vangen, terwijl die geschenken zon der eenige betaling of vergoeding hoegenaamd aan diegenen aan wie ze te beurt vallen, zullen worden overhaudigd. Een llaarlemsch kunstkenner heeft van dit paneel gezegd: «Het is een stuk met veel leven en realiteit, de figuren zijn zeer juist geteekend, terwij in het landschap veel perspectief ligt. Als geheel mag het zeer goed geslaagd heeten.» Haarlem, 10 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Bij koninklijk besluit van 26 Maart jl. is met handhaving der be schikking van Burgemeester en Wet houders van Haarlem, houdende vergunning aan J. P. Stol tot op richting van eene slachterij en roo- kerij in het perceel aan de Zijlvest, het hiertegen door L. Schlegel c. s. ingestelde beroep ongegrond ver klaard. De heer W. H. Hubrecht, hoofd ingenieur van den Waterstaat die sedert eenigen tijd ernstig ziek was, is ten een ure hedenmiddag ont slapen. Naar wij vernemen is in 'eene vergadering, Maandagavond door de besturen van eenige corporatiën be legd, besloten, in plaats van de ver- eeniging «J. J. Cremer» Donder dagavond in feestelijken optocht van 't station af te halen, haar een fees telijke ontvangst te bereiden in de groote zaal der sociëteit «de Kroon». Maandagavond hadden zich een groot aantal personen, waaronder vele vrouwennaar het gebouw «Felix Favore», in de Smedestraat begeven, tot bijwoning der aange kondigde openbare vergadering van de afd. Haarlem van den Sociaal democratiscben Bond. Reeds te half acht kon geen toegang meer wor den verleend, daar de zaal stampvol was. Omstreeks 1400 personen wa ren daar bijeen. Als spreker trad op de heer F. Domela Nieuwenhuis, met het on derwerp «Wie zijn de misdadigers?». Na afloop zong men een lied te zijner eere. Het plan van eenige honderden om hem naar 't station uitgeleide te doen, werd verijdeld, daar de spre ker zich door de deur der zaal welke uitkomt in de Morinnesteeg, verwij derde en zich langs een omweg naar het station begaf. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem!'s Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 smid (halfwas). LETTEREN EN KUNST. Von Moser heeft een nieuw blijspel geschreven, getiteld„Onkruid." Bij Sedelmayer te Parijs zou een ten toonstelling van werken van Jan Van Beers worden geopend, maar na het pro- ces te Brugge, waaruit bleek dat Var Beers zijn werkeu door vier of vijf ande ren laat copieeren en ze dan retoucheert, heeft Sedelmayer vau het plan afgezien. Inhoud van de Portefeuille, 7 April 1888, Taco H. de Beer, Am bachtsman of Kunstenaar. E. Rittner Bos, Stijl en Karakter. De Aquarel len-Tentoonstelling in Arti. Handlei ding hij de allereerste teekenoefeningen door W. B. G. Molkenboer. Gerbrand, Muzikaal Overzicht. Muzikale Kro niek. Over Zingbaarheid. Ed. Grell, over instrumentale muziek. M.J.H.W. Bamondt. Twee Schoonheden en Lachen. B. v. Heijningen, Epigram. Georges Hesbert, Le Luxe. B. v. Heijningen, Weerlegging. Taco H. de Beer, Hoo- gere Beschavings-geschiedenis. -Over zicht Tijdschriften. Nieuwe Uitgaven Rus sische toestandeu. A., Tooneel. Jack T. Grein, Beatrice (Feuilleton). ONDERWIJS. Akte-examens Noord-Holland. Acht candidaten. Geslaagd de heeren P. IJpes, IJ. Kooy eu Ch. Kesler, allen te Haar lem G. Blees te ZaandamN. Hooyboer te Hoorn. VEETEELT. Het nieuwe kon. besluit betreffende de veeziekten bepaalt, dat voor besmettelijk moeten worden gehouden lo. De veepest der herkauwende dieren 2o. de longziekte (pleuro-pne imonia con tagiosa) der runderen3o. het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruitslag van deu mond en de klauwen) bij de herkau wende diereu en de varkens; 4o. de kwade droes en huidworm bij de eenhoe vige diereu; bo. de schurft (sarcoptes- schurft eu dermatocoptes-schurft) bij de eenhoevige dieren en de schapen; 60. de sehaapspokken bij schapen, de bokken en de geiten; 7o. de varkensziekte (namelijk de besmettelijke vlekziekte en de besmet telijke borstziekte der varkeus); 80. de trichiuenziekte bij de varkens; 9o. het miltvuur bij alle vee; lOo. de hondsdol heid bij alle vee. Wordt er zoo schrijft men uit Zuidhorn voor en na iets onder de aandacht van het publiek gebracht ten op zichte van de paardenfokkerij, ook het volgende is een vermelding ten volle waar dig. In Jan. 1872 werd, op initiatief eeuer commissie tot veredeling van het paardenras te Aurich (Oost-Friesland) de driejarige kastanjebruine bovenlandsche hengst Radetzky aangekocht. Deze hengst werd in hetzelfde jaar te Noordhorn ter dekking gesteld bij den tegen woord igen eigenaar, den heer K. De Vries, logement houder aldaar. En waarlijk! de pogingen der vereenigiug zijn met den besten uit slag bekroond. Ten bewijze hiervan diene niet alleen, dat Radetzky zich door zijne schoone uiterlijke vormen grooten naam heeft verworven, (hij werd met de eerste prijzen bekroond op de landbouw-coDgres- sen ie Bedum en Assen), doch vooral zijne afstammelingen deden hem al spoedig zoo gunstig bekend worden. Gedurende den tijd, welken hij ter dekking staat, zijn dan ook 1947 merriën, van heinde en verre, door hem gedekt, waarvan in de laatste vijf jaren alleen 1022. Vele der schoone exemplaren, welke van hem afstammen (en die, zonder eenige uitzondering, van dezelfde kleur zijn als de vader) worden op drie- a vierjarigen leeftijd, tot de hoogste prijzen, door het buitenland aan gekocht. Radetzky neemt dan ook zonder twijfel eene der eerste, zoo niet de eerste plaats in onder de talrijk ter dekking ge> stelde bovenlandsche hengsten. Door den minister vm Financiën is bepaald lo. dat in Ju li van dit jaar, op nader te bepa len tijd en plaats zal worden afge nomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art 4 van het kon. besluit van 23 April 1887, no. 35, en wel voor twintig plaatsen; 2o. a. dat in dit jaar kun nen worden aangesteld v ij f t i e n surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen; b. dat in Aug. van dit jaar, op nader te bepalen plaats en tijd zal worden afgenomen het daartoe noodige vergelijkend examen c. dat tevens gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van adspirant- verificateur volgens de resolutie van 3 April 1882, no 32. Bij het departement van Marine bestaat het voornemen om een houten licht opstand te doen plaatsen voor den lichttoren van Kijkduin ter bevaring van het zoo genaamde Kaap- en Molengat. Tot landsadvocaat isbe- noemd de heer mr. W. Thorbecke, advocaat bij den Hoogen Raad. Tot direteur van het Utrechtsche Handels Entrepot is tegen 1 Mei benoemd de heer A. H. Laseur aldaar, in plaats van den heer M. Warendorf, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Zondagmorgen is te Utrecht overleden de heer E. H. Kol, bankier, directeur van de cre- diet- en deposito-kas, lid der Prov. Staten en van den gemeenteraad van Utrecht. Men schijft uit de Hoofd stad aan de Avondp. Damrakkers noemt men hier de bewoners van het gedempte Dam rak, en dien naam doen zij in de laatste jaren alle eer aan. Er gaat bijna geen maand voorbij, sedert de beurskwestie aanhangig ie, dat de bewonero van dit stads gedeelte, waarvan men zich sedert enkele jaren een boulevard gedroomd heeft, niet van zich doen spreken. De talrijke adreseen, die sedert bij B. en W. zijn ingekomen, om zich tegen een of ander beursplan te ver zetten, of een verzoek te doen om trent verbetering van het Damrak, zullen hen bij dit achtbaar college, mitsgaders onze vroede mannen, tot ware Damrakkers gestempeld hebben. Nauwelijks heeft men nu weder vernomen, dat B. en W. aan den Raad zullen voorstellen om het Damrak te laten bestraten, of fluks zijn de Damrakkers er weder bij om een adres in te dienen en zien daartegen te verzetten en meteen een ander verzoek le doen. Inderdaad, de Amsterdamsche vroedschap zal van geluk kunnen spreken, wanneer eenmaal de beurs kwestie van de baan is en zij met deze lastige perpetuum mobile kwestie de rakkers tot zwijgen zal hebben gebracht. Thans is voorgoed beslo- ten, dat het zuider zendingsfeest dit jaar, en wel op 11 Juli op het landgoed «Goeree» nabij Bergen-op- Zoom zal gehouden worden. Een gedeelte van deKal- verstraat te Amsterdam zal elec- trisch verlicht worden. Daarvoor is opgericht de Maatschappij «Electra" met een kapitaal van f 600.000. Het machinegebouw komt op een terrein van de heeren Roeloffzen Hübner. Als directeuren treden op de heeren Boeing ingenieur, en jhr. Hartsen, te Baarn. Met het stoomschip Edarn der Nederl.-Amerikaamche stoom- FHUILLBTON. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 51 III. Feiten en vermoedens. Jongens, dacht ik bij mij zeiven, terwijl ik zijn met zorg gepunten knevel, zijn vasten blik en zijn gepaste houding waarnam, dat is eerst een model van een be diende, die ongetwijfeld op uitstekende wijze getuigenis zal afleggen. En hierin had ik mij niet bedrogen. Tho mas, de bottelier, was in alle opzichten éen uit de duizend, en hij bleek zich hiervan ook ten volle bewust te zijn. De rechter, op wien hij, gelijk op alle andere in de ka mer tegenwoordige personeD, een zeer goeden indruk scheen te maken, begon hem dadelijk op den man af te onder vragen. Uw naam is, gelijk ik hier zie, Thomas Dougherty. Ja, meneer. Zeg mij dan eens, Thomas, hoe lang zijt gij al in nw tegenwoordigen dienst? Dat zal om en nabij twee jaar zijn, meneer. Gij zijt het, die het eerst het lijk van uw meester ontdekt hebt? Ja meneer, ik en meneer Harwell. Wie is mijnheer Harwell? Mijnheer Harwell is de bijzondere secretaris van mijn heer Leavenworth, hij deed al het schrijfwerk, ziet u. Zeer goed, zeg mij nu verder, op welk tijdstip van den dag of van den nacht hebt gij den moord ontdekt? Het was nog zeer vroeg, meneer, ik denk van morgen ongeveer acht uur. En waar? In de bibliotheek, meneer, grenzende aan mijn mees ters slaapkamer. Wij hebben de deur opengebroken omdat wij bang begonnen te worden, toen hij niet aan het ontbijt verscheen. Gij hebt de deur opengebroken, zegt ge, was die dan gesloten Ja, meneer. Van binnen? Dat kan ik niet precies zeggen; er was geen sleutel in. Waar vond gij mijheer Leavenworth bij uw binnen treden liggen? Hij lag niet, meneer. Hij zat aan de groote tafel in 't midden van de kamer, met zijn rug naar de deur van de slaapkamer; hij zat een beetje voorover, met het hoofd op de armen. Hoe was hij gekleed? Nog precies zooals hij gisterenavond van tafel ging. Hebt gij ook aan 't een of ander in de kamer kun nen opmerken dat er een worsteling had plaats gehad? Neen, meneer. Hebt ge geen pistool op de tafel of op den grond zien liggen? Neen, meneer. Hebt ge reden om te vermoeden, dat men poging heeft gedaan tot roof of diefstal? Neen, meneer. De heer Leavenworth's horloge en zijn beurs waren beiden nog in zijn zakken aanwezig. Gevraagd wie er, voor zoover hij wist, op het oogen- blik toen de misdaad ontdekt werd, in huis waren, ant woordde hij De jonge dames, miss Mary Leavenworth en miss Ele- onore, de heer Harwell, Kate de keukenmeid, Molly het kamermeisje en ik. Al de huisgenooten dus? Ja, meneer. Zeg mij nu eens wiens taak het is alle avonden te sluiten. De mijne, meneer. Hebt ge gisterenavond alles goed gesloten? Ja, meneer. Wie heeft van morgen de luiken afgenomen en de deuren van 't nachtslot gedaan? Ik, meneer. Hoe hebt ge toen alles bevonden? Juist zooals het gisterenavond was. Hoe, geen enkele deur of geen enkel luik open? Neen, meneer. Op dat oogenblik had men een speld kunnen hooren val len. Het zoo goed als bewezen feit, dat de moordenaar, wie hij ook ware, het huis, althans voordat het des mor-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1